Tipy na spestrenie domácej výučby – kanály na YouTube, čítanie rozprávok, tvorivé a pohybové aktivity

Petra Lyžičiarová Téma 13. apríla 2020 0

Vyučovanie sa kvôli karanténe presunulo zo škôl do našich domácností, a tak mnoho rodičov hľadá, aké aktivity robiť doma s deťmi. Okrem množstva edukačných online programov sa vaše deti a vy spolu s nimi môžete doma zabaviť i naučiť niečo nové pomocou rôznych iných aktivít. Výborným zdrojom pútavých informácií sú vzdelávacie kanály na YouTube, ale do svojho denného režimu môžete zapojiť aj tvorivé činnosti a pohybové aktivity. No a dozviete sa tiež, kde nájdete rozprávky na počúvanie, ktoré vám môžu pobyt v karanténe spríjemniť. Pozrite sa, čo všetko môžete s deťmi robiť počas karantény.

Vzdelávacie kanály na YouTube

Ak patríte k rodičom, ktorí svojim deťom zakazujú YouTube, zvážte svoje rozhodnutie. Na YouTube nájdete totiž veľmi veľa zaujímavých kanálov so vzdelávacím obsahom, ktoré pútavým spôsobom sprostredkúvajú informácie z rôznych oblastí. Poďme sa pozrieť na niekoľko z nich.

 

Dejepis inak

Kanál Dejepis inak prináša netradičný pohľad na dejiny nášho sveta. Vo videách sa žiaci, študenti aj ich rodičia dozvedia množstvo faktov, ktoré by sa na hodine dejepisu zrejme nedozvedeli. Témy, ktorým sa kanál venuje, sú nezvyčajné a často aj trochu kontroverzné. V každom prípade, ide o veľmi obľúbený kanál aj medzi dospelými.

AKO vznikli naše NADÁVKY?

 

Baštrng Michala Kubovčíka

YouTube kanál Baštrng prináša vtipným a pútavým spôsobom, ktorý je blízky mladým ľuďom, informácie z rôznych oblastí. Nechýbajú vtipne prerozprávané obsahy literárnych diel povinnej literatúry, a to tak od slovenských ako i svetových autorov. Užitočná je sekcia SERP, v ktorej sa dozvieme praktické rady týkajúce sa poskytnutia prvej pomoci, no a Michal Kubovčík sa venuje svojským spôsobom napríklad aj biológii a rozoberá dokonca aj maturitné témy. Ak hľadáte vtipný a nenásilný spôsob, ako do svojich detí naliať vedomosti, tento kanál rozhodne stojí za bližšie preskúmanie.

Baštrng - Hájnikova žena - Michal Kubovčík

 

Juraj Vie

Kanál s názvom Juraj Vie, vám aj vašim deťom odpovie na otázky, ktoré vám možno vŕtali v hlave ešte počas vašich detských čias. Dozviete sa, prečo napríklad v Európe nie sú hurikány, ale aj ako vlastne funguje internet, či prečo sa nám chce močiť, keď vidíme vodu. Kanál sa venuje ekonomickým témam, ekológii, ale zaoberá sa aj vesmírom. Videá nie sú dlhé a témy sú celkom pestré, takže sa nemusíte báť, že by žiakov nudili.

Akej farby je ZRKADLO?

 

Matika za 3 minúty

Ak sa vaše deti potrebujú zlepšiť v matematike, môžu nájsť celkom užitočné informácie na kanáli Matika za 3 minúty. Krátke trojminútové videá pomôžu žiakom vyšších ročníkov i stredoškolákom.

Pravouhlý trojuholník a aritmetická postupnosť [Finta]

 

 

Bronislav Sobotka

Výučba anglického jazyka môže byť vcelku zábavná a pútavá, ak si k tomu prizvete nadšeného učiteľa angličtiny menom Bronislav Sobotka. Na jeho kanáli nájdete mnoho zaujímavých videí, prostredníctvom ktorých sa dozviete množstvo užitočných informácií vy aj vaše deti. Prevedie vás niektorými gramatickými problémami, pomôže s prekladom a prináša aj videá na spestrenie – napríklad také, v ktorom jeho angličtinu hodnotí rodená Angličanka.

Základní anglická gramatika – 8 NEJTĚŽŠÍCH VĚT

 

BeWise

Kanál BeWise prináša zhruba desaťminútové videá, ktoré sa venujú témam z filozofie či z biológie, no venuje sa tiež iným prírodným vedám.

Existujú PARALELNÉ vesmíry?

 

Prehľad vzdelávacích kanálov na YouTube

Dejepis inakpohľad na históriu z inej, netradičnej perspektívy, ktorá obohatí nielen žiakov, ale aj rodičov
Baštrng Michala Kubovčíkaoriginálne podané informácie o literárnych dielach domácich aj svetových autorov, ale tiež informácie o poskytovaní prvej pomoci a iné
Juraj Viekrátke videá s odpoveďami na zvedavé otázky
Matika za 3 minútyvideá zamerané na rôzne problémy z oblasti matematiky
Bronislav Sobotkavyučovanie angličtiny pútavou a zábavnou formou
BeWisevideá z oblasti biológie, filozofie a prírodných vied
Matematika cez YouTube – Marta Izsofvysvetlenie rôzneho učiva z matematiky pre druhý stupeň základných škôl
Matýskova matematikavideá v češtine pre žiakov prvého až piateho ročníka
Daniel Hevier – Chymerostipy na domáce vzdelávanie, videá zamerané hlavne na slovenčinu a literatúru
Strom životaniektoré sekcie je možné využiť aj pri učení, napríklad Geológia v kocke či Vedecké okienko

 

💡 TIPY na edukačné programy na domáce vzdelávanie:

Ak hľadáte výučbové online programy vhodné na domáce vzdelávanie, ich zoznam nájdete v našom článku.

 

Tvorivé aktivity s deťmi na doma

Pobyt v karanténe s deťmi nemusí byť len o učení sa. Vhodné bude zapojiť aj rôzne kreatívne aktivity, ktoré je možné s deťmi robiť doma. Tu je niekoľko tipov na weby, na ktorých nájdete nápady na rôzne kreatívne činnosti.

Zázračný ateliérrelácia RTVS venovaná rôznym tvorivým činnostiam s deťmi, nájdete ju aj v archíve
18 pracovných listov pre predškolákove-book s pracovnými listami s rôznymi kreatívnymi aktivitami pre deti predškolského veku
Pracovné listy pre predškolákovrôzne pracovné listy s množstvom aktivít
Deti ako darMontesorri aktivity pre deti
Múdra mamarôzne aktivity pre deti rozdelené podľa veku
album plný čiernobielych A4 s rôznymi aktivitami a ilustráciami pre deti
Krokotakmnožstvo tipov a návodov na tvorivé aktivity pre deti rôzneho veku

 

Pohybové aktivity

Pre deti, ktoré sú zvyknuté na pobyt vonku v prírode, môže byť jeho obmedzenie veľmi frustrujúce. Skúste preto so svojimi deťmi niektoré pohybové aktivity, ktoré je možné robiť aj v domácich podmienkach.

 

Tanečná škola Laciho Strikea

Známy tanečník a otec dvoch synov Laci Strike počas karantény sprístupnil svoju internetovú školu tanca. Nájdete v nej mnoho videí pre malých tanečníkov a ak budete mať chuť, zatancujete si aj vy.

Laci Strike

 

Kidshaker

Obľúbená stránka Fitshaker, ktorá prináša množstvo videí s rôznymi typmi cvičení pre dospelých, pridala do svojho obsahu aj videá pre deti. Videá zábavnou formou a pútavým prevedením motivujú deti k pohybu.

KIDSHAKER: nový program pre deti na Fitshaker.sk

 

Tabata pre deti

Ak máte doma žihadlo, ktoré sa potrebuje vyskákať a vyjašiť, skúste mu pustiť toto cvičenie. Veríme, že pri ňom dostatočne vypustí prebytočnú energiu a môžete si ho zaradiť do svojho dňa ako rannú rozvičku.

Four minute Tabata with Sonora Elementary- #SonoraSTRONG

 

Čítané rozprávky

Deti milujú rozprávky, a to nielen tie najmenšie, ale i tie väčšie a dokonca aj my dosplelí. Ak nechcete, aby boli vaše deti len nalepené na televízor a sledovali rozprávky v ňom, skúste im pustiť zvukové nahrávky klasických i moderných rozprávok. Ponuka je naozaj pestrá a počúvanie rozprávky sa môže stať príjemným spoločným rodinným rituálom napríklad pred spaním.

 

Rozprávky SME – číta Robert Roth

Herec Robert Roth a jeho nezameniteľný hlas sa môžu stať súčasťou vašej obývačky vďaka podcastom denníka SME. Prináša klasické rozprávky z pera Pavla Dobšinského či Hansa Christiana Andersena, ktoré sú nielen pre deti, ale i pre dospelých.

SME rozprávky logo

 

Jobusov Karantenníček

Obľúbený autor netradičných rozprávok pre deti Braňo Jobus so svojim svojským prejavom číta rozprávky z vlastného pera na svojom facebookovom profile s názvom Jobusov Karantenníček.

Jobusov Karantenníček

 

Čítanie s Martinusom

Čítanie pre deti v podaní známych osobností nájdete aj na YouTube kanáli kníhkupectva Martinus. Do pozornosti dávame aj audioknihy pre dospelých.

Alena Ďuránová: Prečítam ti rozprávku

 

Zvukové nahrávky v archíve rozhlasu RTVS

Archív RTVS vám prináša množstvo audiorozprávok, medzi ktorými nechýbajú napríklad príbehy o Mimi a Líze, ale ani klasické rozprávky ako sú Snehulienka či Vták Ohnivák a líška Ryška.

 

SND Doma – herci čítajú deťom

Známi herci Slovenského národného divadla sa rozhodli tiež spríjemniť najmenším pobyt doma, a tak im na kanáli SND Doma čítajú rôzne rozprávky.

SND DOMA | Ivan Vojtek číta deťom

 

Zdroje informácií:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Petra Lyžičiarová

Redaktorka magazínu DoDomácnosti.sk. Mám rada prírodu, zvieratá a rada tvorím. Kreatívne sa realizujem nielen pri písaní, ale i v domácnosti, záhrade a v kuchyni, a tak verím, že moje články budú pre vás zaujímavé, užitočné a prínosné.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.