Veľký test 10 čističiek vzduchu – ako si vybrať tú najlepšiu?

Bc. Vladimír Rejholec Test 21. septembra 2018 0

Celkoví víťazi testu

Xiaomi Mi Air Purifier 2S Duux Sphere DUAP01 Rowenta Intense Pure Air PU4010F0 Dyson Pure Hot+Cool Link
Víťaz testu Ľudová voľba Zlatá stredná cesta Pre náročných
Xiaomi Mi Air Purifier 2S
DUUX DUAP01
Čistička osviežovač Rowenta Intense Pure Air PU4010F0 biela/modrá
Dyson Pure Hot+Cool Link
 1. tichý chod
 2. nenápadný moderný dizajn
 3. kompaktné rozmery
 4. zachytáva aj zápach
 1. cenovo dostupná
 2. výparník na aromaterapiu
 3. antistresové podsvietenie
 4. ionizátor
 1. intuitívny časovač
 2. funkcia odloženého štartu
 3. efektívnosť až 99,97%
 4. zachytáva aj zápach
 1. čistička vzduchu, ventilátor a teplovzdušný ventilátor v jednom
 2. zbavuje zápachu
 1. neobsahuje ionizátor
 1. chýba ukazovateľ znečistenia filtra
 1. neobsahuje ionizátor
 1. vyššia cena
Účinná, cenovo dostupná čistička vzduchu s elegantným a nenápadným dizajnom. Cenovo dostupná čistička vzduchu vhodná aj na aromaterapiu a vďaka podsvieteniu vytvorí príjemnú atmosféru. Ľahko ovládateľná čistička vzduchu s intuitívnym ovládaním a možnosťou odloženého štartu. Čistička vzduchu pre náročných, ktorá je tiež schopná príjemne ohriať i ochladiť vzduch.
152,00 € 57,70 € 189,00 € 576,00 €
Zobraziť ponuku Zobraziť ponuku Zobraziť ponuku Zobraziť ponuku
Investovať do kvalitnej čističky vzduchu sa vám vyplatí nielen vtedy, ak trpíte alergiami, ale tiež vtedy, ak bývate v rušnej časti mesta, prípadne máte doma domáce zvieratká alebo ste fajčiari. Ak sa pozeráte po nejakej vhodnej čističke vzduchu, ktorá by z vášho domova urobila zdravšie miesto pre život, prinášame vám test 10 čističiek vzduchu za rok 2019. Svoje zastúpenie medzi nimi mali 2x Sharp, 1x Duux, 1x Klarstein, 1x Philips, 1x Ionic-CARE, 1x Dyson, 1x Winix, 1x Rowenta, 1x Xiaomi a na troch najlepších miestach sa umiestnili Xiaomi, Rowenta a Winix. V teste vám prinášame aj recenzie vybraných najlepších čističiek vzduchu. Vychádzali sme z užívateľských recenzií a čističky sme vybrali aj na základe ich obľúbenosti u spotrebiteľov.

V našom teste sme sa pozreli na to, aké parametre si pri výbere tejto “práčky vzduchu” všímať, ale tiež sme zisťovali, ktorá je najvhodnejšia čistička vzduchu pre alergikov. Samozrejme, že v úvode si povieme, aké typy čističiek vzduchu nájdete na trhu a aké sú ich výhody.

Veľkú váhu sme pri výbere najlepších čističiek vzduchu prikladali spotrebe energie, keďže vysoká spotreba pri takomto spotrebiči rozhodne nie je žiaduca.  Všímali sme si tiež hlučnosť a protiprašnú účinnosť a do úvahy sme tiež brali to, či je čistička vzduchu s ionizátorom.

Základné rady pri výbere čističky vzduchu

Ak chcete, aby sa vám investícia do cenovo náročnejšieho spotrebiča, akým čistič vzduchu je, vyplatila, mali by ste brať ohľad na niekoľko kritérií. V prvom rade si odpovedzte na otázky:

 • Na čo chcete čističku vzduchu využívať?
 • V ktorej miestnosti bude umiestnená?
 • Aké látky má zo vzduchu odstrániť?
 • Aká hlučnosť bude v miestnosti, v ktorej ju budete mať?

Najlepšie Čističky vzduchu na základe porovnávacieho testu 2019

4 NAJLACNEJŠIE KVALITNÉ Čističky vzduchu DO 152 €

Recenzie 10 najlepších čističiek vzduchu pre rok 2019

1. Xiaomi Mi Air Purifier 2S

Vzduchový výkon: 310m3/ hod ● Vhodný pre miestnosti s rozmermi: 21 až 37m2 ● Typ filtra: HEPA. aktívny uhlíkový ● Hlučnosť: 30 dB

Xiaomi Mi Air Purifier 2S

Čistička vzduchu Xiaomi zaujme už na prvý pohľad svojim moderným dizajnom. Je tiež skladná a vďaka hmotnosti 4,8 kg aj ľahko prenosná. Vzduch nasáva aktívne zo všetkých strán a displej OLED vám zobrazuje kvalitu vzduchu, ale aj jeho teplotu a vlhkosť. Okrem toho navrchu nájdete indikátor WiFi a tlačidlo na prepínanie režimov. K dispozícii máte režim spánku, turbo a automatický.

Xiaomi čistička obsahuje 3-vrstvový HEPA filter, ktorý zachytáva až 99,5% pevných častíc a aktívny karbónový filter absorbuje formaldehyd, amoniak či iné škodlivé látky zo vzduchu, ale tiež zápach. Zariadenie je možné spárovať s aplikáciou Mi home.

 

Výhody

 • tichý chod
 • nenápadný moderný dizajn
 • kompaktné rozmery
 • zachytáva aj zápach

Nevýhody

 • neobsahuje ionizátor

Verdikt: Účinná, cenovo dostupná čistička vzduchu s elegantným a nenápadným dizajnom.

Naše hodnotenie:

Cena: 152,00 €

Zobraziť ponuku

Náš tip


2. Rowenta Intense Pure Air PU4010F0

Vzduchový výkon: 170 m3/h ● Vhodný pre miestnosti s rozmermi: 32m2 ● Typ filtra: HEPA. aktívny uhlíkový ● Hlučnosť: 22 – 45 dB

Čistička osviežovač Rowenta Intense Pure Air PU4010F0 biela/modrá

Táto čistička vzduchu disponuje extrémne tichým chodom, a tak nebude rušiť ani ľudí s citlivejším sluchom. Štyri úrovne filtrácie sa postarajú o dokonale čistý vzduch, pretože účinnosť čistenia je až 99,97 %. Táto filtrácia vzduchu je vybavená aj intuitívnym časovačom a funkciou odloženého štartu, takže si môžete nastaviť, aby sa čistička zapla tesne pred vašim príchodom z práce.

Údržba filtrov je jednoduchá vďaka praktickým ukazovateľom ich stavu. Výhodou je tiež možnosť nastavenia 4 stupňov prúdenia vzduchu.

 

 

Výhody

 • intuitívny časovač
 • funkcia odloženého štartu
 • efektívnosť až 99,97%
 • zachytáva aj zápach

Nevýhody

 • neobsahuje ionizátor

Verdikt: Ľahko ovládateľná čistička vzduchu s intuitívnym ovládaním a možnosťou odloženého štartu.

Naše hodnotenie:

Cena: 189,00 €

Zobraziť ponuku

Zlatá stredná cesta


3. Winix WAC-U300

Vzduchový výkon: 330 m3/h ● Vhodný pre miestnosti s rozmermi: 52,8 m2 ● Typ filtra: HEPA, karbónový ● Hlučnosť: 26 do 55 dB

Winix WAC-U300

Táto inteligentná čistička vzduchu disponuje plne automatickým, ale i manuálnym režimom a vzduch filtruje kombináciou účinných filtrov a technológie Plasma Wave. Tá odstraňuje alergény aj škodlivé látky na molekulárnej úrovni.

Má nízke prevádzkové náklady a umývateľné filtre, ovláda sa jednoducho dotykovým panelom. Filtračný systém má účinnosť až 99,97% a odstráni zo vzduchu alegény, vírusy, baktérie aj cigaretový dym. Súčasťou tejto čističky je aj ionizátor. 

Výhody

 • disponuje ionizátorom
 • tichý chod
 • možnosť automatického režimu

Nevýhody

 • vyššia cena

Verdikt: Inteligentná čistička vzduchu s pohodlným ovládaním pre náročných, vhodná aj pre väčšie priestory.

Naše hodnotenie:

Cena: 249,00 €

Zobraziť ponuku


4. Sharp KC-A40EUW

Vzduchový výkon: 216 m3/h ● Vhodný pre miestnosti s rozmermi: 26m2 ● Typ filtra: HEPA, uhlíkový filter ● Hlučnosť: max. 46 dB

Sharp KC-A40EUW

Táto čistička vzduchu je vybavená ionizátorom, ale tiež zvlhčovačom vzduchu. Vzduch čistí pomocou veľmi hustých iónov a obsahuje filter HEPA, filter živých organizmov a uhlíkový filter. Vybavená je praktickými kolieskami na jednoduché presúvanie. 

Disponuje tiež možnosťou zvlhčovania vzduchu a zachytáva aj nepríjemné zápachy. Vzduch zbaví až 99% nečistôt a  vybavená je troma rýchlosťami čistenia. Zaujímavosťou je možnosť detského zámku. Vďaka senzorom sa nemusíte prakticky o nič starať, rozpoznajú vlhkosť, teplotu vzduchu a namerajú hodnoty prachu a zápachu.

 

Výhody

 • s ionizátorom
 • obsahuje aj zvlhčovač
 • senzory spoznajú vlhkosť, teplotu, množstvo prachu a mieru zápachu

Nevýhody

 • vyššia cena

Verdikt: Ľahko ovládateľná čistička vzduchu obohatená o zvlhčovač a ionizátor.

Naše hodnotenie:

Cena: 396,81 €

Zobraziť ponuku


5. Dyson Pure Hot+Cool Link

Vzduchový výkon: 208 m3/h ● Vhodný pre miestnosti s rozmermi: ? ● Typ filtra: HEPA, uhlíkový filter ● Hlučnosť: max. 64 dB

Dyson Pure Hot+Cool Link

Tento spotrebič nie je len takou obyčajnou čističkou vzduchu, ale ide tiež o ventilátor a teplovzdušný ventilátor v jednom. Je schopný odstrániť 99,95% škodlivých látok a alergénov zo vzduchu a filtruje aj také čiastočky, ako je peľ či odumreté kúsky kože a srsť zvierat. Táto čistička vzduchu zbavuje vzduchu aj plynov a zápachu.

V zime priestor ohrieva a v lete ho zase ochladzuje príjemný prúd čistého vzduchu. Výhodou je jednoduché čistenie a nastavenie tichého nočného programu. Oceňujeme tiež možnosť nastavenia času čistenia vzduchu.

Výhody

 • čistička vzduchu, ventilátor a teplovzdušný ventilátor v jednom
 • zbavuje zápachu

Nevýhody

 • vyššia cena

Verdikt: Čistička vzduchu pre náročných, ktorá je tiež schopná príjemne ohriať i ochladiť vzduch.

Naše hodnotenie:

Cena: 576,00 €

Zobraziť ponuku

Pre náročných


6. Ionic-CARE Triton X6

Vzduchový výkon: 65 m3/h ● Vhodný pre miestnosti s rozmermi: 75 m 2 ● Typ filtra: elektrostatický ● Hlučnosť: 8 dB

Ionic-CARE Triton X6 strieborná

Čistička vzduchu Ionic Care je takmer úplne bezhlučná čistička vzduchu s ionizátorom. Má učinnosť 96% a keďže má elektrostatické filtre, náklady na ich výmenu sú nulové. Disponuje troma stupňami výkonu a odstraňuje nielen prach, ale i alergény. Odstráni tiež baktérie a vírusy, ale aj cigaretový dym, plesne a ďalšie nečistoty.

Čistenie prístroja i jeho obsluha sú veľmi jednoduché a za spomenutie stojí aj moderný dizajn tejto čističky vzduchu, ktorá je na trhu dostupná v troch farebných prevedeniach.

Výhody

 • obsahuje ionizátor
 • tichý chod
 • nie je potrebné meniť filtre

Nevýhody

 • slabší vzduchový výkon

Verdikt: Jednoduchá čistička vzduchu s ionizátorom s kompaktnými rozmermi.

Naše hodnotenie:

Cena: 147,77 €

Zobraziť ponuku


7. Philips AC3256/10

Vzduchový výkon: 397 m3/h ● Vhodný pre miestnosti s rozmermi: 95 m2 ● Typ filtra: HEPA ● Hlučnosť: max. 63 dB

Čistička osviežovač Philips AC3256/10 (448493)

Táto elegantná čistička vzduchu je vybavená technológiou na účinné odstránenie aj tých najmenších nečistôt zo vzduchu. Je vybavená tiež senzorom, ktorý stráži životnosť filtra. Má vysoký výkon, a tak je vhodná aj do kancelárií a veľkých priestorov.

Samozrejmosťou je možnosť prepnutia do tichého nočného režimu a filtrovanie cigaretového dymu.  Odstraňuje 99,97 % bežných alergénov, ktoré sa nachádzajú vo vzduchu, 99,9 % baktérií a niektoré vírusy. Ak čistička zachytí zmenu kvality vzduchu, zintenzívni svoj čistiaci výkon.

Výhody

 • vhodná aj do kancelárií
 • senzor kvality ovzdušia
 • veľký výkon

Nevýhody

 • neobsahuje ionizátor

Verdikt: Vysokovýkonná čistička vzduchu, ktorá je vhodná aj do kancelárskych priestorov.

Naše hodnotenie:

Cena: 499,00 €

Zobraziť ponuku


8. Sharp KC D40EUW

Vzduchový výkon: 216 m3/h ● Vhodný pre miestnosti s rozmermi: 29 m2 ● Typ filtra: HEPA, karbónový ● Hlučnosť: 23 dB

SHARP KC D40EUW

Čistička vzduchu Sharp disponuje zvlhčovačom vzduchu, senzorom prachu, teploty a vlhkosti. Nájdete u nej tri režimy a alergici ocenia peľový režim. Táto čistička vzduchu zbavuje ovzdušie nielen nečistôt, baktérií, vírusov, peľu , roztočova plesní, ale aj zápachu.

Filter tejto čističky vzduchu je umývateľný a vďaka kombinácii HEPA filtru, uhlíkového filtru a predfiltru  vyčistí zo vzduchu až 99,7% častíc a nebezpečných látok. Vďaka senzorom je prístroj schopný pracovať prakticky automaticky.

Výhody

 • obsahuje zvlhčovač
 • ionizátor
 • odstraňuje zápach

Nevýhody

 • vyššia cena

Verdikt: Výkonná čistička vzduchu so zvlhčovačom, ktorú ocenia vďaka peľovému režimu hlavne alergici.

Naše hodnotenie:

Cena: 514,90 €

Zobraziť ponuku


9. Klarstein Grenoble

Vzduchový výkon: 93 m3/h ● Vhodný pre menšie miestnosti: 40 m2 ● Typ filtra: HEPA filter, aktívny uhlíkový ● Hlučnosť: do 30dB

Grenoble čistička vzduchu

Klarstein Grenoble je čistička vzduchu s iónizátorom a viacdielnym, vymeniteľným filtračným systémom – efektívny ako voči prachu a peľu, tak i roztočom a mikróbom.

Má 4 filtre – predfilter, HEPA-filter, studeno-katalyzátorový filter, filter z uhlíkových vlákien. Ionizátor môžete pripojiť ľubovoľne vždy, keď potrebujete odstrániť zápach.

Disponuje tiež troma nastaviteľnými rýchlostnými stupňami a nastaviteľným 12-hodinový časovačom.

Výhody

 • pomer cena výkon
 • praktický diaľkový ovládač
 • LCD displej poskytuje informácie o kvalite vzduchu
 • jednoduchá manipulácia
 • výkon filtra je spoľahlivý
 • dizajn

Nevýhody

 • subjektívne hlučnejší ako je deklarovaných 30 dB
 • menšie miestnosti
 • jednoducé materiálové prevedenie

Verdikt: Skvelá malá čistička vzduchu do kúpeľne, kancelárie, menšej kuchyne či spálne a detských izieb.

Naše hodnotenie:

Cena: 89,99 €

Zobraziť ponuku


10. Duux Sphere DUAP01

Vzduchový výkon: 68 m3/h ● Vhodný pre miestnosti s rozmermi: 25 m2 ● Typ filtra: HEPA, karbónový ● Hlučnosť: 32 dB

DUUX DUAP01

Táto elegantná čistička vzduchu s kompaktnými rozmermi disponuje vstavaným výparníkom pre vašu obľúbenú vôňu. Má vyberateľný filter pre čistenie vzduchu od prachových vlákien a jej súčasťou je aj antistresové podsvietenie. Prevádzka je tichá a vďaka podsvieteniu je čistička vhodná aj pre deti, keďže svetlo im v noci navodí príjemný pocit bezpečia.

Účinnosť filtrácie je až 99,97% a súčasťou tejto čističky je tiež ionizátor vzduchu. Filtre zachytávajú nielen prach, ale aj plesne, výpary a dym.

Výhody

 • cenovo dostupná
 • výparník na aromaterapiu
 • antistresové podsvietenie
 • ionizátor

Nevýhody

 • chýba ukazovateľ znečistenia filtra

Verdikt: Cenovo dostupná čistička vzduchu vhodná aj na aromaterapiu a vďaka podsvieteniu vytvorí príjemnú atmosféru.

Naše hodnotenie:

Cena: 57,70 €

Zobraziť ponuku

Ľudová voľba


Prečo potrebujete čističku vzduchu

Vo vzduchu, ktorý dýchame, sa nachádza množstvo škodlivých látok, a to platí prevažne pre ľudí, ktorí žijú v meste. Tam je totiž ovzdušie oveľa škodlivejšie a obsahuje látky spôsobujúce alergie a astmu. Vzduch vonku by sme škodlivých látok zbavovali asi len ťažko a keďže aj tak väčšinu času trávime vnútri, mal by byť aspoň ten interiérový vzduch čistý.

No a práve na očistenie vzduchu od mikróbov, prachu, roztočov a dokonca aj zápachu, výborne slúžia čističky vzduchu. Tieto “práčky vzduchu” sú vhodné dokonca aj na odstraňovanie plesní a keď si zadovážite takú, ktorá je schopná zbaviť miestnosť zápachu, zmizne z vášho domova napríklad aj zápach po cigaretovom dyme.

Čo všetko dýchame, ak nemáme doma čističku vzduchu:

 • prach – prach môže spôsobovať chronický kašeľ, ale aj iné ťažkosti
 • plesne – vo vlhkom prostredí sa dobre darí plesniam, ktoré môžu vyvolávať alergické reakcie, ale tiež nám môžu ničiť steny či nábytok. Často sa objavujú najmä v kúpeľniach či zle vetraných kuchyniach.
 • roztoče – roztoče sa nachádzajú nielen v prachu, ale tiež v srsti našich domácich miláčikov. Ak teda máte vo vnútri nejakého chlpatého spoločníka a ste alergik, čističku vzduchu by ste si rozhodne mali zadovážiť
 • chemické látky – chemické látky sú dnes už všade okolo nás a po vdýchnutí na naše zdravie rozhodne nepôsobia priaznivo. Chemikálie používané v domácnostiach sa často dajú nahradiť prírodnými variantmi, no ak to nejde, čistič vzduchu sa o výpary a čiastočky z nich ľahko postará.
 • spaliny – v kuchyni sa hlavne po vysmážaní dostávajú do vzduchu spaliny, no a nie všetky z nich odstránime vetraním. Okrem toho, že nepríjemne zapáchajú, usádzajú sa nám v dýchacích cestách.
💡 Čo sú roztoče?
roztoče

Roztoče vedia alergikom poriadne skomplikovať život

Ak hľadáte čističku vzduchu pre alergikov, mala by to byť taká, ktorá vzduch efektívne zbavuje plesní, ale i roztočov a mikróbov. A čo to vlastne tie roztoče sú? 

Ide o voľným okom neviditeľných príbuzných pavúkov a kliešťov. To, že ich nevidíme, však neznamená, že neexistujú. Pre alergikov sú najnebezpečnejšie roztoče v bytovom prachu, pričom najčastejšie ide o druhy Dermatophagoides pteronyssinus a Dermatophagoides farinae.

Alergici nie sú alergickí na samotné roztoče, ale na alegény v ich výlučkoch, ktoré sa šíria hlavne vzduchom. Najviac sa ich do ovzdušia v našom byte či dome dostane po rozvírení prachu – napríklad pri vysávaní, postieľaní postele a podobne. Práve preto najčastejšie dochádza k zhoršeniu príznakov alergie po uľahnutí do postele, v noci či ráno po vstávaní, prípadne po upratovaní a vysávaní.

Roztoče sa živia hlavne drobnými odpadnutými čiastočkami pokožky a najlepšie sa im darí pri teplote od 22 do 26 stupňov s vlhkým vzduchom. Slnečné svetlo, vysoká a nízka teplota a sucho roztoče hubia. Preto je potrebné pravidelné vetranie perín, ideálne na slnku, aby sme počet roztočov v domácnosti, hlavne v našej posteli, výrazne obmedzili.

Zdroj

Základné rady pri výbere čističky vzduchu

V prvom rade vám odporúčame všímať si výkon čističky vzduchu, pretože ak vyberiete málo výkonný model, čistička nezvládne vyčistiť objem vzduchu vo veľkej miestnosti, a tak vám bude v postate na nič. Z tohto dôvodu je podstatné, aby ste vedeli, koľko metrov kubických má miestnosť, do ktorej chcete čističku vzduchu umiestniť.

Nemenej podstatné je vedieť, čo chcete, aby vaša nová filtrácia vzduchu vyčistila. Ak vám ide v prvom rade o prach, to by nemal byť problém pre žiadnu z čističiek. Ak však chcete, aby vás zbavila aj zápachu, prípadne hľadáte čističku vzduchu pre alergikov, treba starostlivo vyberať správne modely.

Čističky vzduchu počas prevádzky vydávajú hluk, ktorý môže byť aj celkom rušivý, a tak ak chcete čistič vzduchu umiestniť napríklad so spálne, rozhodne vyberajte spomedzi najtichších modelov. Naopak, v kancelárii nebude prekážať ani hlučnejšia čistička.

práčka vzduchu

Pri výbere čističky vzduchu si všímajte viacero parametrov

Typy čističiek vzduchu podľa filtrov

Jedným z prvých parametrov, na základe ktorých si spotrebitelia vyberajú čističky vzduchu, je typ filtra. Pozreli sme sa teda, aké sú možnosti a tiež, aké sú výhody i nevýhody jednotlivých typov filtrov v čističkách vzduchu.

HEPA filter

Vyznačuje sa takmer stopercentnou účinnosťou, pretože dokáže spoľahlivo pohltiť nielen nečistoty, ale aj zápachy. Nevýhodou však je, že čističky vzduchu s HEPA filtrom sú o čosi hlučnejšie.

HEPA filter je potrebné pravidelne vymieňať, no nájdete aj také, ktoré je možné umývať a vydržia vám preto slúžiť dlhšie.

Elektrostatický filter

Tento umývateľný filter je veľmi efektívny, pretože pohlcuje častice prachu a okrem toho je jeho veľkou výhodou tichý chod. Pachy síce nepohlcuje, zato však výborne zachytí alergény, baktérie, plesne, vírusy a pevné častice. Výborné tiež je, že ak budete filter pravidelne čistiť, nemusíte ho vôbec meniť, takže má prakticky neobmedzenú životnosť.

Vodný filter

Tento filter sa vyznačuje nižšou účinnosťou, ktorá sa pohybuje okolo 50 až 70%. Má však veľkú výhodu v tom, že vzduch zároveň zvlhčuje a všetky nečistoty sa zachytávajú do nádoby s vodou. Preto nemusíte po čase kupovať nové filtre.

Nádobku je potrebné pravidelne čistiť, aby ste zabránili tvorbe vodného kameňa. Nevýhodou je, že tento filter síce zachytí prach a mikróby, no zápach už nie.

Fotokatalický filter

Tento typ filtra do čističky vzduchu pracuje tak, že využíva chemické reakcie, ku ktorým dochádza pod vplyvom UV žiarenia a následne pod vplyvom katalyzátoru. V závere tejto reakcie dochádza k vzniku vody a oxidu uhličitého. Jeho nevýhodou je produkcia ozónu, no a k výhodám patrí, že odstraňuje zo vzduchu baktérie, vírusy aj škodlivé toxické látky. 

Fotokatalický nie je potrebné počas používania nijako zvlášť udržiavať ani meniť súčiastky, a tak ho môžete používať bez nutnosti nejakej ďalšej investície.

Aké si všímať parametre

Náš test čističiek vzduchu je založený na viacerých parametroch, ktoré si pri výbere tohto spotrebiča treba všímať. My sme pre vás všetky potrebné parametre popísali a zrozumiteľne vysvetľujeme, čo je pre spotrebiteľa podstatné pri nich sledovať.

1. Vzduchový výkon

Ide o parameter, ktorý by mal zodpovedať veľkosti miestnosti, do ktorej čistič vzduchu umiestnite. Vynásobte plochu podlahy v metroch štvorcových výškou stropu v metroch a celé to vynásobte číslom 2,5. Výsledok je hodnota výkonu, ktorý potrebujete v m3/h. Ak chcete čističku vzduchu pre alergikov, zmeňte číslo 2,5 za 4.

Vzduchový výkon vyjadruje, koľko metrov kubických vzduchu je schopná čistička vzduchu prefiltrovať za jednu hodinu. Každá čistička má iný výkon a keď chcete, aby bola zabezpečená optimálna účinnosť, mala by vaša čistička vzduch v miestnosti prečistiť aspoň dvakrát. V opačnom prípade nie je vzduch dostatočne vyčistený a účinnosť filtrácie je len nízka.

Viaceré čističe vzduchu majú možnosť prepínať výkon, takže ich môžete používať v miestnostiach rôznych rozmerov a upraviť si výkon podľa priestoru.

2. Spotreba energie

Príkon čističiek vzduchu sa pohybuje v rozpätí od 3 do 100 W, čo sú podobné hodnoty ako u žiaroviek, pričom ich spotreba sa odráža od aktuálneho výkonu. V prípade, že chcete používať svoju čističku celý deň v rôznych miestnostiach, je parameter spotreby energie podstatný.

Niekedy však ide nízka spotreba ruka v ruke s nízkou účinnosťou čističky vzduchu. Výhodou je preto zaobstarať si takú čističku, ktorá má senzor kontrolujúci čistotu vzduchu a na základe toho sa potom prepína na vyšší alebo nižší výkon, vďaka čomu sa spotreba optimalizuje.

Spotreba energie vám však pri pravidelnom používaní čističky vzduchu rozhodne neurobí škrt cez rozpočet, pretože aj modely s vyššou spotrebou nepresiahnu spomínaných 100 W.

3. Hlučnosť

Nepochybne podstatným parametrom je hlučnosť, pretože na to, aby plnila čistička svoju funkciu, je potrebné používať ju pravidelne a často, a predovšetkým v čase, keď sa v miestnosti zdržiavate. Hlučnosť je závislá na výkone čističky, a tak je vhodné regulovať si výkon napríklad tak, že v noci nastavíte slabší, aby vás čistička svojim hlukom nerušila.

Hlučnosť tiež odráža aj typ filtrácie, pretože také elektrostatické čističky sú takmer úplne tiché. Filtre vzduchu s ventilátormi sú však hlučnejšie.

Hlučnosť sa udáva v jednotke decibel (dB), pričom počas bežného dňa by sa mala táto hodnota pohybovať okolo 40 dB, ak ide o hlučnejšie miesto, napríklad pracovisko, povolená je hodnota 50 dB. V noci by pritom hlučnosť nemala presiahnuť 30 dB.

hlučnosť čističky vzduchu

Škála hlučnosti v decibeloch

4. Rozmery a dizajn

V prípade, že chcete vašu čističku vzduchu používať vo viacerých miestnostiach, bude praktické, ak bude mať kompaktné rozmery, prípadne bude vybavená kolieskami. Podstatná je tiež hmotnosť. Preto si pred kúpou rozhodne všímajte, aké má vami vybraná čistička vzduchu rozmery. Predídete tak nepríjemnému prekvapeniu pri kúpe cez internet, kedy vám kuriér prinesie priveľký balík a vy nebudete mať vo svojom dvojizbovom byte priestor na umiestnenie čističky.

Vzhľad je tiež dôležitý, keďže ide o spotrebič, ktorý bude na očiach, neukryjete ju za gauč či pod stôl. Na trhu nájdete rôzne farebné prevedenia, a tak máte možnosť vybrať si model, ktorý sa do vášho interiéru hodí najlepšie. Asi najuniverzálnejšie sú čierne a biele modely, no závisí to od vášho vkusu a štýlu.

5. Ďalšie funkcie

Čističky vzduchu môžu byť vybavené rôznymi funkciami, ktoré vám môžu ešte lepšie zvýšiť výkonnosť prístroja. Pozreli sme sa teda na ne.

Regulácia výkonu

Výkon čističky vzduchu je odstupňovaný do viacerých úrovní a vy si tak viete nastaviť výkon podľa miestnosti, v ktorej práve práčku vzduchu používate. Výhodou je napríklad nastavenie tichého chodu v noci, prípadne naopak, máte možnosť silnejšieho výkonu napríklad v čase, keď vysmážate alebo vírite prah pri vysávaní.

Ionizátor

Viaceré čističky disponujú možnosťou ionizovať filtrovaný vzduchu. To znamená, že po prefiltrovaní je vzduch nabitý zápornými iónmi, a tak sa zachytené čiastočky zhlukujú. Záporné ióny sú pre naše telo prospešné, priaznivo ovplyvňujú aj našu psychiku. Čističky vzduchu s ionizátorom sú preto veľmi obľúbené.

Nastaviteľný čas prevádzky

Táto funkcia vám umožňuje nastaviť si, v akom čase a ako dlho bude vaša čistička vzduchu pracovať. Môžete si ju zapnúť napríklad tesne pred spaním a keď sa uložíte do postele, vypne sa sama tak, ako si to nastavíte.

Diaľkové ovládanie

Pohodlná funkcia, ktorá vám umožňuje čističku vzduchu ovládať na diaľku. A tak v prípade, že ju máte umiestnenú na polici, nemusíte sa za ňou naťahovať.

Senzory a automatický režim

Drahšie modely čističiek vzduchu disponujú aj senzormi na detekciu kvality ovzdušia. Reagujú tak hlavne na pachy, ale aj na prach. Vďaka senzorom je čistička schopná automaticky regulovať svoj výkon, a tak sa nemusíte o nič starať.

čistý vzduch

Čističky vzduchu urobia z vášho domova zdravšie miesto pre život

Aké sú ceny čističiek vzduchu

Čističku vzduchu si môžete zadovážiť za okolo 100 eur, no cena sa môže vyšplhať aj na viac ako 500 eur. Pochopiteľne, lacnejšie modely nebudú disponovať toľkými funkciami ako tie drahšie. 

Čističky vzduchu do 150 eur

V tejto cenovej relácii nájdete skôr filtrácie vzduchu určené do menších miestností. Odporúčame vám siahnuť po nich len v prípade, že viete, že čističku vzduchu nebudete využívať každodenne.

Čističky vzduchu od 150 do 200 eur

Za túto sumu si môžete kúpiť čističky, ktoré zvládnu prefiltrovať vzduch aj vo väčších miestnostiach. Ide už o kvalitnejšie modely s dlhšou životnosťou.

Čističky vzduchu nad 200 eur

Čističe vzduchu v tejto cenovej kategórií disponujú veľmi nízkou spotrebou, no ide zväčša o prístroje vhodné do veľkých miestností, prípadne o čističky vzduchu pre alergikov a astmatikov.

Obľúbené značky

Medzi najobľúbenejšie značky čističiek vzduchu patria Philips, Xiaomi či Ionic Care. 

Čističky vzduchu Ionic Care

Značka Ionic Care vyrába len čističky vzduchu, pričom čističky vzduchu tejto značky sú mimoriadne obľúbené. Spĺňajú totiž požiadavky zákazníkov a na široké spektrum rôznych účinkov, ako je odstránenie alergénov a prachu, zlepšenie kvality spánku či dýchania.

Čističky vzduchu Xiaomi

Čoraz obľúbenejšia čínska značka produkuje množstvo elektroniky a čističky vzduchu Xiaomi sú medzi zákazníkmi stále viac a viac populárnejšie. Čističky vzduchu Xiaomi sa vyznačujú elegantným dizajnom, za ktorým nezaostáva silný výkon a priaznivá cena.

Čističky vzduchu Philips

Táto značka patrí už k rokmi overenej klasike. Čističky vzduchu Philips nájdete na trhu v rôznych cenách a to svoje si u nich nájde aj náročnejší zákazník. Vďaka technológii, ktorú čističky vzduchu Philips používajú, dochádza k odstraňovaniu zápachu, roztočov, plesní, peľu, ale aj baktérií a vírusov.Philips logo

Najčastejšie otázky pri výbere čističky vzduchu

Pri výbere čističky vzduchu sa spotrebitelia často zamýšľajú nad viacerými praktickými problémami, a tak vám prinášame odpovede na najčastejšie otázky pri výbere čističky vzduchu do bytu i do domu.

Je možné kombinovať filtre?

Áno je, dokonca na trhu nájdete najčastejšie práve čističky vzduchu kombinujúce minimálne dva a viac filtrov. Vďaka tomu je dosiahnutá maximálna účinnosť filtrácie vzduchu. Často sa kombinuje HEPA filter s UV lampou, pričom HEPA filter slúži na zachytenie pevných nečistôt a UV lampa má za úlohu ničiť baktérie a sterilizovať vzduch.

Kam umiestniť čističku vzduchu?

Na trhu nájdete čističky vzduchu, ktoré môžete buď položiť na zem alebo umiestniť niekam na policu. Najvhodnejšie je, aby vzduch prúdil k miestam, kde trávite najviac času. Teda napríklad do stredu miestnosti, k pracovnému stolu či ku gauču. Čistička vzduchu by mala mieriť smerom do voľného priestoru bez prekážok, nedávajte ju k oknám ani k dverám. Vhodné je, aby vzduch z nej neprúdil príliš vysoko a ani príliš nízko.

čistič vzduchu

Niektoré čističky vzduchu si vyžadujú údržbu

Ako často treba čističku vzduchu zapínať a na ako dlho?

Ak chcete dosiahnuť maximálnu filtráciu vzduchu, mala by byť zapnutá v uzavretom priestore na minimálne dve až tri hodiny denne. V prípade, že ide o čističku vzduchu u alergikov, fajčiarov či majiteľov zvierat, mala by byť v prevádzke aj dlhšie ako tri hodiny. Najlepšie je, ak je zapnutá počas prítomnosti ľudí v miestnosti.

Čo je ionizácia?

Táto funkcia sa pri čističkách vzduchu objavuje celkom často. Ide o proces, počas ktorého dochádza pomocou elektrického výboju k ionizácii vzduchu. Vďaka tomu je vzduch lepší na dýchanie a naša krv je lepšie okysličená, čo sa prejavuje aj na našej psychickej pohode. Pri ionizácii sa na seba jednotlivé čiastočky prachu a iné nečistoty nabaľujú a vznikajú zhluky, ktoré sa zachytávajú vo filtri.

Aká je údržba čističky vzduchu?

Ako sme už spomenuli, na trhu nájdete čističky vzduchu s umývateľnými filtrami, pri ktorých je údržba jednoduchá a nie je potrebné ich tak často vymieňať, ak vôbec. Ak si však zadovážite čističku vzduchu, ktorá umývateľný filter nemá, budete musieť pravidelne dokupovať nové filtre. Niektoré čističky vzduchu sú vybavené senzorom znečistenia, ktorý vás upozorní, kedy je potrebná výmena filtra.

Čističky, ktorých filtre je možné umývať, sa však neodporúčajú alergikom. Počas čistenia sú totiž vystavený prachu a ostatným nečistotám.

Do testu sme vybrali Čističky vzduchu len z overených eshopov

Ohodnoťte náš test:
Veľký test 10 čističiek vzduchu – ako si vybrať tú najlepšiu?
4.8 (96%) 5 hlasov
Autor článku

Keďže mám rád technické veci, kvalitnú a funkčnú spotrebnú elektroniku, vychytávky a zlepšováky v domácnosti, založil som web DoDomácnosti.sk. Tu môžem aplikovať svoje, už vyše 10-ročné skúsenosti v oblasti tvorby obsahu na internete a pritom môžem vychádzať z vlastných skúseností s domácnosťou.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.