Veľký test 7 čističiek vzduchu – ako si vybrať tú najlepšiu?

Redakcia DoDomácnosti.sk Test 0

Celkoví víťazi testu

Rowenta Intense Pure Air PU4020F0 Klarstein Stavanger Sharp KC D40EUW Winix Zero
Víťaz testu Ľudová voľba Pre náročných Zlatá stredná cesta
Rowenta Intense Pure Air PU4020F0
Stavanger zvlhčovač vzduchu
SHARP KC D40EUW
Winix Zero
 1. intuitívny časovač
 2. funkcia odloženého štartu
 3. efektívnosť až 99,97%
 4. zachytáva aj zápach
 1. energeticky úsporný
 2. možnosť aromaterapie
 3. dostupná cena
 4. signalizuje vyprázdnenie nádrže
 1. obsahuje zvlhčovač
 2. ionizátor
 3. odstraňuje zápach
 1. vysokoúčinný filtračný systém
 2. jednoduché ovládanie
 3. tichý chod
 4. schválená českými odborníkmi na alergie, astmu a atopický ekzém
 5. disponuje ionizátorom
 1. neobsahuje ionizátor
 1. osvetlenie sa nedá vypnúť
 1. vyššia cena
 1. trochu vyššia cena
Ľahko ovládateľná čistička vzduchu s intuitívnym ovládaním a možnosťou odloženého štartu. Ďalší model, ktorý sa dá najlepšie charakterizovať ako "dobrý pomer výkonu, dizajnu a ceny. Výkonná čistička vzduchu so zvlhčovačom, ktorú ocenia vďaka peľovému režimu hlavne alergici. Kvalitná čistička vzduchu s niekoľkými stupňami filtrácie, ktorá je vybavená aj ionizátorom. Jednoducho sa ovláda a disponuje viacerými režimami.
192,99 € 44,90 € 375,90 € 219,00 €
Zobraziť ponuku
Zobraziť ponuku
Zobraziť ponuku
Zobraziť ponuku
Investovať do kvalitnej čističky vzduchu sa vám vyplatí nielen vtedy, ak trpíte alergiami, ale tiež vtedy, ak bývate v rušnej časti mesta, prípadne máte doma domáce zvieratká alebo ste fajčiari. Ak sa pozeráte po nejakej vhodnej čističke vzduchu, ktorá by z vášho domova urobila zdravšie miesto pre život, prinášame vám test 7 čističiek vzduchu za rok 2021. Svoje zastúpenie medzi nimi mali 2x Klarstein, 1x Duux, 1x Sharp, 1x Ionic-CARE, 1x Winix, 1x Rowenta a na troch najlepších miestach sa umiestnili Rowenta, Winix a Ionic-CARE. V teste vám prinášame aj recenzie vybraných najlepších čističiek vzduchu. Vychádzali sme z užívateľských recenzií a čističky sme vybrali aj na základe ich obľúbenosti u spotrebiteľov.

V našom teste sme sa pozreli na to, aké parametre si pri výbere tejto “práčky vzduchu” všímať, ale tiež sme zisťovali, ktorá je najvhodnejšia čistička vzduchu pre alergikov. Samozrejme, že v úvode si povieme, aké typy čističiek vzduchu nájdete na trhu a aké sú ich výhody.

Veľkú váhu sme pri výbere najlepších čističiek vzduchu prikladali spotrebe energie, keďže vysoká spotreba pri takomto spotrebiči rozhodne nie je žiaduca.  Všímali sme si tiež hlučnosť a protiprašnú účinnosť a do úvahy sme tiež brali to, či je čistička vzduchu s ionizátorom.

Základné rady pri výbere čističky vzduchu

Ak chcete, aby sa vám investícia do cenovo náročnejšieho spotrebiča, akým čistič vzduchu je, vyplatila, mali by ste brať ohľad na niekoľko kritérií. V prvom rade si odpovedzte na otázky:

 • Na čo chcete čističku vzduchu využívať?
 • V ktorej miestnosti bude umiestnená?
 • Aké látky má zo vzduchu odstrániť?
 • Aká hlučnosť bude v miestnosti, v ktorej ju budete mať?

Najlepšie Čističky vzduchu na základe porovnávacieho testu 2021

4 NAJLACNEJŠIE KVALITNÉ Čističky vzduchu DO 136 €

Recenzie 7 najlepších čističiek vzduchu pre rok 2021

1. Rowenta Intense Pure Air PU4020F0

Vzduchový výkon: 170 m3/h ● Vhodný pre miestnosti s rozmermi: 32m2 ● Typ filtra: HEPA. aktívny uhlíkový ● Hlučnosť: 22 – 45 dB

Rowenta Intense Pure Air PU4020F0

Čistička vzduchu Rowenta Intense Pure Air PU4020F0 disponuje extrémne tichým chodom, a tak nebude rušiť ani ľudí s citlivejším sluchom. Štyri úrovne filtrácie sa postarajú o dokonale čistý vzduch, pretože účinnosť čistenia je až 99,97 %. Táto filtrácia vzduchu je vybavená aj intuitívnym časovačom a funkciou odloženého štartu, takže si môžete nastaviť, aby sa čistička zapla tesne pred vašim príchodom z práce.

Údržba filtrov je jednoduchá vďaka praktickým ukazovateľom ich stavu. Výhodou je tiež možnosť nastavenia 4 stupňov prúdenia vzduchu.

 

 

Výhody

 • intuitívny časovač
 • funkcia odloženého štartu
 • efektívnosť až 99,97%
 • zachytáva aj zápach

Nevýhody

 • neobsahuje ionizátor

Verdikt: Ľahko ovládateľná čistička vzduchu s intuitívnym ovládaním a možnosťou odloženého štartu.

Naše hodnotenie:

Cena: 192,99 €

Zobraziť ponuku
Detail

Zlatá stredná cesta


2. Winix Zero

Vzduchový výkon: 390 m3/h ● Vhodný pre miestnosti s rozmermi: do 99 m2, pri alergikoch do 41 m2 ● Typ filtra: predfilter, HEPA. aktívny uhlíkový , ionizátor ● Hlučnosť: 27,8 – 60 dB

Winix Zero

Inteligentná čistička vzduchu Winix ZERO je vybavená plne automatickým režimom a vzduch čistí pomocou štyroch stupňou filtrácie. Vybavená je predfiltrom, uhlíkovým filtrom, HEPA filtrom s účinnosťou až 99,97 % a technológiou PlasmaWave. Vhodná je pre stredne veľké miestnosti, pričom zvládne vyčistiť vzduch v priestoroch s rozlohou do 99 m2.

Jednoducho sa ovláda, je vybavený LED indikáciou, má nizku spotrebu a tichý chod a ponúka možnosti viacerých režimov. Zbaví vzduch chemických látok, alergénov, baktérií, vírusov, plesní aj cigaretového dymu a zápachu z domácnosti. Disponuje tiež ionizátorom, ktorý obohacuje vzduch o kladné a záporné ióny, takže dochádza k jeho nabitiu tak, ako je to v prírode. Pre alergikov sa odporúča do miestností s rozlohou maximálne 41 m2.

Výhody

 • vysokoúčinný filtračný systém
 • jednoduché ovládanie
 • tichý chod
 • schválená českými odborníkmi na alergie, astmu a atopický ekzém
 • disponuje ionizátorom

Nevýhody

 • trochu vyššia cena

Verdikt: Kvalitná čistička vzduchu s niekoľkými stupňami filtrácie, ktorá je vybavená aj ionizátorom. Jednoducho sa ovláda a disponuje viacerými režimami.

Naše hodnotenie:

Cena: 219,00 €

Zobraziť ponuku
Detail

Zlatá stredná cesta


3. Ionic-CARE Triton X6

Vzduchový výkon: 65 m3/h ● Vhodný pre miestnosti s rozmermi: 75 m 2 ● Typ filtra: elektrostatický ● Hlučnosť: 8 dB

Ionic-CARE Triton X6 strieborná

Čistička vzduchu Ionic Care je takmer úplne bezhlučná čistička vzduchu s ionizátorom. Má učinnosť 96% a keďže má elektrostatické filtre, náklady na ich výmenu sú nulové. Disponuje troma stupňami výkonu a odstraňuje nielen prach, ale i alergény. Odstráni tiež baktérie a vírusy, ale aj cigaretový dym, plesne a ďalšie nečistoty.

Čistenie prístroja i jeho obsluha sú veľmi jednoduché a za spomenutie stojí aj moderný dizajn tejto čističky vzduchu, ktorá je na trhu dostupná v troch farebných prevedeniach.

Výhody

 • obsahuje ionizátor
 • tichý chod
 • nie je potrebné meniť filtre

Nevýhody

 • slabší vzduchový výkon

Verdikt: Jednoduchá čistička vzduchu s ionizátorom s kompaktnými rozmermi.

Naše hodnotenie:

Cena: 136,00 €

Zobraziť ponuku


4. Klarstein VapoAir Onyx

ultrazvukový zvlhčovač vzduchu ● výkon: 30 W / 110 W (v závislosti od prevádzky ionizátora) ● rozmery: cca 21 x 37 x 23 cm (ŠxVxH) ● objem nádoby: 5,5 l ● výkonnostné stupne: 3

Klarstein VapoAir Onyx

Vynikajúce hodnotenie získal ultrazvukový zvlhčovač Klarstein VapoAir Onyx s ionizátorom na odstránenie zápachov nemeckej značky Klarstein, VapoAir Onyx. Disponuje inteligentným, diaľkovým ovládaním a veľkou, až 5,5 l nádržou, čo je zárukou dlhej prevádzky. Zvlhčovač môžete nastaviť na studený alebo teplý odpar s dvoma voľne, v 360°sa otáčajúcimi tryskami. Model má zabudovaný keramický filter na zmäkčovanie vody.

O dizajne u tejto značky snáď ani nie je treba hovoriť. Už tradične je nezvyčajný, pútavý, v tomto prípade až luxusný. Model má zabudovanú nádobku na vonné oleje, ktoré rozprašuje do vzduchu. Ďalšie funkcie: 3 výkonnostné stupne pre individuálnu produkciu hmly, časovač vypnutia, detská poistka, LED displej s digitálnym ukazovateľom aktuálnej vlhkosti vzduchu,automatické vypnutie pri nízkom stave vody.

Výhody

 • nemecká kvalita Klarstein
 • luxusný dizajn
 • studený aj teplý odpar
 • množstvo funkcií

Nevýhody

 • vodný kameň je na čiernom povrchu viditeľný

Verdikt: Elegantný čierny zvhlčovač vzduchu vybavený množstvom funkcií uspokojí aj nároky náročných zákazníkov.

Naše hodnotenie:

Cena: 84,90 €

Zobraziť ponuku
Recenzia


5. Klarstein Stavanger

ultrazvukový zvlhčovač vzduchu ● výkon odparovania: do 300 ml/h ● rozmery: cca 9 x 28,5 x 16 cm (ŠxVxH) ● objem nádoby: 3,5 l ● výkonnostné stupne: neudáva

Stavanger zvlhčovač vzduchu

Zvlhčovač vzduchu Klarstein Stavanger stelesňuje tradičnú nemeckú kvalitu v atraktívnom obale. Tento model ponúka možnosť regulovania odparu až na hodnotu 300 ml/h. Ultrazvukový rozprašovač transformuje vodu na chladivý opar, ktorý prospieva aj vašim rastlinám a nábytku. Disponuje aj podložkou na vonné oleje. Objem nádrže je 3,5 l a keď sa vyprázdni, rozsvieti sa LED dióda. Ovláda sa pomocou otočného regulátora.

Klarstein Stavanger má zaoblené tvary a je dostupný v dvoch farebných kombináciách: čierna – tyrkysová a biela – tyrkysová.

Výhody

 • energeticky úsporný
 • možnosť aromaterapie
 • dostupná cena
 • signalizuje vyprázdnenie nádrže

Nevýhody

 • osvetlenie sa nedá vypnúť

Verdikt: Ďalší model, ktorý sa dá najlepšie charakterizovať ako “dobrý pomer výkonu, dizajnu a ceny.

Naše hodnotenie:

Cena: 44,90 €

Zobraziť ponuku
Recenzia

Ľudová voľba


6. Sharp KC D40EUW

Vzduchový výkon: 216 m3/h ● Vhodný pre miestnosti s rozmermi: 29 m2 ● Typ filtra: HEPA, karbónový ● Hlučnosť: 23 dB

SHARP KC D40EUW

Čistička vzduchu Sharp disponuje zvlhčovačom vzduchu, senzorom prachu, teploty a vlhkosti. Nájdete u nej tri režimy a alergici ocenia peľový režim. Táto čistička vzduchu zbavuje ovzdušie nielen nečistôt, baktérií, vírusov, peľu , roztočova plesní, ale aj zápachu.

Filter tejto čističky vzduchu je umývateľný a vďaka kombinácii HEPA filtru, uhlíkového filtru a predfiltru  vyčistí zo vzduchu až 99,7% častíc a nebezpečných látok. Vďaka senzorom je prístroj schopný pracovať prakticky automaticky.

Výhody

 • obsahuje zvlhčovač
 • ionizátor
 • odstraňuje zápach

Nevýhody

 • vyššia cena

Verdikt: Výkonná čistička vzduchu so zvlhčovačom, ktorú ocenia vďaka peľovému režimu hlavne alergici.

Naše hodnotenie:

Cena: 375,90 €

Zobraziť ponuku

Pre náročných


7. Duux Sphere DUAP01

Vzduchový výkon: 68 m3/h ● Vhodný pre miestnosti s rozmermi: 25 m2 ● Typ filtra: HEPA, karbónový ● Hlučnosť: 32 dB

DUUX DUAP01

Elegantná čistička vzduchu Duux Sphere DUAP01 s kompaktnými rozmermi disponuje vstavaným výparníkom pre vašu obľúbenú vôňu. Má vyberateľný filter pre čistenie vzduchu od prachových vlákien a jej súčasťou je aj antistresové podsvietenie. Prevádzka je tichá a vďaka podsvieteniu je čistička vhodná aj pre deti, keďže svetlo im v noci navodí príjemný pocit bezpečia.

Účinnosť filtrácie je až 99,97% a súčasťou tejto čističky je tiež ionizátor vzduchu. Filtre zachytávajú nielen prach, ale aj plesne, výpary a dym.

Výhody

 • cenovo dostupná
 • výparník na aromaterapiu
 • antistresové podsvietenie
 • ionizátor

Nevýhody

 • chýba ukazovateľ znečistenia filtra

Verdikt: Cenovo dostupná čistička vzduchu vhodná aj na aromaterapiu a vďaka podsvieteniu vytvorí príjemnú atmosféru.

Naše hodnotenie:

Cena: 76,40 €

Zobraziť ponuku
Detail

Ľudová voľba


Prečo potrebujete čističku vzduchu

Vo vzduchu, ktorý dýchame, sa nachádza množstvo škodlivých látok, a to platí prevažne pre ľudí, ktorí žijú v meste. Tam je totiž ovzdušie oveľa škodlivejšie a obsahuje látky spôsobujúce alergie a astmu. Vzduch vonku by sme škodlivých látok zbavovali asi len ťažko a keďže aj tak väčšinu času trávime vnútri, mal by byť aspoň ten interiérový vzduch čistý.

No a práve na očistenie vzduchu od mikróbov, prachu, roztočov a dokonca aj zápachu, výborne slúžia čističky vzduchu. Tieto “práčky vzduchu” sú vhodné dokonca aj na odstraňovanie plesní a keď si zadovážite takú, ktorá je schopná zbaviť miestnosť zápachu, zmizne z vášho domova napríklad aj zápach po cigaretovom dyme.

Čo všetko dýchame, ak nemáme doma čističku vzduchu:

 • prach – prach môže spôsobovať chronický kašeľ, ale aj iné ťažkosti
 • plesne – vo vlhkom prostredí sa dobre darí plesniam, ktoré môžu vyvolávať alergické reakcie, ale tiež nám môžu ničiť steny či nábytok. Často sa objavujú najmä v kúpeľniach či zle vetraných kuchyniach.
 • roztoče – roztoče sa nachádzajú nielen v prachu, ale tiež v srsti našich domácich miláčikov. Ak teda máte vo vnútri nejakého chlpatého spoločníka a ste alergik, čističku vzduchu by ste si rozhodne mali zadovážiť
 • chemické látky – chemické látky sú dnes už všade okolo nás a po vdýchnutí na naše zdravie rozhodne nepôsobia priaznivo. Chemikálie používané v domácnostiach sa často dajú nahradiť prírodnými variantmi, no ak to nejde, čistič vzduchu sa o výpary a čiastočky z nich ľahko postará.
 • spaliny – v kuchyni sa hlavne po vysmážaní dostávajú do vzduchu spaliny, no a nie všetky z nich odstránime vetraním. Okrem toho, že nepríjemne zapáchajú, usádzajú sa nám v dýchacích cestách.
💡 Čo sú roztoče?
roztoče

Roztoče vedia alergikom poriadne skomplikovať život

Ak hľadáte čističku vzduchu pre alergikov, mala by to byť taká, ktorá vzduch efektívne zbavuje plesní, ale i roztočov a mikróbov. A čo to vlastne tie roztoče sú? 

Ide o voľným okom neviditeľných príbuzných pavúkov a kliešťov. To, že ich nevidíme, však neznamená, že neexistujú. Pre alergikov sú najnebezpečnejšie roztoče v bytovom prachu, pričom najčastejšie ide o druhy Dermatophagoides pteronyssinus a Dermatophagoides farinae.

Alergici nie sú alergickí na samotné roztoče, ale na alegény v ich výlučkoch, ktoré sa šíria hlavne vzduchom. Najviac sa ich do ovzdušia v našom byte či dome dostane po rozvírení prachu – napríklad pri vysávaní, postieľaní postele a podobne. Práve preto najčastejšie dochádza k zhoršeniu príznakov alergie po uľahnutí do postele, v noci či ráno po vstávaní, prípadne po upratovaní a vysávaní.

Roztoče sa živia hlavne drobnými odpadnutými čiastočkami pokožky a najlepšie sa im darí pri teplote od 22 do 26 stupňov s vlhkým vzduchom. Slnečné svetlo, vysoká a nízka teplota a sucho roztoče hubia. Preto je potrebné pravidelné vetranie perín, ideálne na slnku, aby sme počet roztočov v domácnosti, hlavne v našej posteli, výrazne obmedzili. (zdroj)

 

Základné rady pri výbere čističky vzduchu

V prvom rade vám odporúčame všímať si výkon čističky vzduchu, pretože ak vyberiete málo výkonný model, čistička nezvládne vyčistiť objem vzduchu vo veľkej miestnosti, a tak vám bude v postate na nič. Z tohto dôvodu je podstatné, aby ste vedeli, koľko metrov kubických má miestnosť, do ktorej chcete čističku vzduchu umiestniť.

Nemenej podstatné je vedieť, čo chcete, aby vaša nová filtrácia vzduchu vyčistila. Ak vám ide v prvom rade o prach, to by nemal byť problém pre žiadnu z čističiek. Ak však chcete, aby vás zbavila aj zápachu, prípadne hľadáte čističku vzduchu pre alergikov, treba starostlivo vyberať správne modely.

Čističky vzduchu počas prevádzky vydávajú hluk, ktorý môže byť aj celkom rušivý, a tak ak chcete čistič vzduchu umiestniť napríklad so spálne, rozhodne vyberajte spomedzi najtichších modelov. Naopak, v kancelárii nebude prekážať ani hlučnejšia čistička.

práčka vzduchu

Pri výbere čističky vzduchu si všímajte viacero parametrov

 

Typy čističiek vzduchu podľa filtrov

Jedným z prvých parametrov, na základe ktorých si spotrebitelia vyberajú čističky vzduchu, je typ filtra. Pozreli sme sa teda, aké sú možnosti a tiež, aké sú výhody i nevýhody jednotlivých typov filtrov v čističkách vzduchu.

 

HEPA filter

Vyznačuje sa takmer stopercentnou účinnosťou, pretože dokáže spoľahlivo pohltiť nielen nečistoty, ale aj zápachy. Nevýhodou však je, že čističky vzduchu s HEPA filtrom sú o čosi hlučnejšie.

HEPA filter je potrebné pravidelne vymieňať, no nájdete aj také, ktoré je možné umývať a vydržia vám preto slúžiť dlhšie.

 

Elektrostatický filter

Tento umývateľný filter je veľmi efektívny, pretože pohlcuje častice prachu a okrem toho je jeho veľkou výhodou tichý chod. Pachy síce nepohlcuje, zato však výborne zachytí alergény, baktérie, plesne, vírusy a pevné častice. Výborné tiež je, že ak budete filter pravidelne čistiť, nemusíte ho vôbec meniť, takže má prakticky neobmedzenú životnosť.

 

Vodný filter

Tento filter sa vyznačuje nižšou účinnosťou, ktorá sa pohybuje okolo 50 až 70%. Má však veľkú výhodu v tom, že vzduch zároveň zvlhčuje a všetky nečistoty sa zachytávajú do nádoby s vodou. Preto nemusíte po čase kupovať nové filtre.

Nádobku je potrebné pravidelne čistiť, aby ste zabránili tvorbe vodného kameňa. Nevýhodou je, že tento filter síce zachytí prach a mikróby, no zápach už nie.

 

Fotokatalický filter

Tento typ filtra do čističky vzduchu pracuje tak, že využíva chemické reakcie, ku ktorým dochádza pod vplyvom UV žiarenia a následne pod vplyvom katalyzátoru. V závere tejto reakcie dochádza k vzniku vody a oxidu uhličitého. Jeho nevýhodou je produkcia ozónu, no a k výhodám patrí, že odstraňuje zo vzduchu baktérie, vírusy aj škodlivé toxické látky. 

Fotokatalický nie je potrebné počas používania nijako zvlášť udržiavať ani meniť súčiastky, a tak ho môžete používať bez nutnosti nejakej ďalšej investície.

 

Aké si všímať parametre

Náš test čističiek vzduchu je založený na viacerých parametroch, ktoré si pri výbere tohto spotrebiča treba všímať. My sme pre vás všetky potrebné parametre popísali a zrozumiteľne vysvetľujeme, čo je pre spotrebiteľa podstatné pri nich sledovať.

 

1. Vzduchový výkon

Ide o parameter, ktorý by mal zodpovedať veľkosti miestnosti, do ktorej čistič vzduchu umiestnite. Vynásobte plochu podlahy v metroch štvorcových výškou stropu v metroch a celé to vynásobte číslom 2,5. Výsledok je hodnota výkonu, ktorý potrebujete v m3/h. Ak chcete čističku vzduchu pre alergikov, zmeňte číslo 2,5 za 4.

Vzduchový výkon vyjadruje, koľko metrov kubických vzduchu je schopná čistička vzduchu prefiltrovať za jednu hodinu. Každá čistička má iný výkon a keď chcete, aby bola zabezpečená optimálna účinnosť, mala by vaša čistička vzduch v miestnosti prečistiť aspoň dvakrát. V opačnom prípade nie je vzduch dostatočne vyčistený a účinnosť filtrácie je len nízka.

Viaceré čističe vzduchu majú možnosť prepínať výkon, takže ich môžete používať v miestnostiach rôznych rozmerov a upraviť si výkon podľa priestoru.

 

2. Spotreba energie

Príkon čističiek vzduchu sa pohybuje v rozpätí od 3 do 100 W, čo sú podobné hodnoty ako u žiaroviek, pričom ich spotreba sa odráža od aktuálneho výkonu. V prípade, že chcete používať svoju čističku celý deň v rôznych miestnostiach, je parameter spotreby energie podstatný.

Niekedy však ide nízka spotreba ruka v ruke s nízkou účinnosťou čističky vzduchu. Výhodou je preto zaobstarať si takú čističku, ktorá má senzor kontrolujúci čistotu vzduchu a na základe toho sa potom prepína na vyšší alebo nižší výkon, vďaka čomu sa spotreba optimalizuje.

Spotreba energie vám však pri pravidelnom používaní čističky vzduchu rozhodne neurobí škrt cez rozpočet, pretože aj modely s vyššou spotrebou nepresiahnu spomínaných 100 W.

 

3. Hlučnosť

Nepochybne podstatným parametrom je hlučnosť, pretože na to, aby plnila čistička svoju funkciu, je potrebné používať ju pravidelne a často, a predovšetkým v čase, keď sa v miestnosti zdržiavate. Hlučnosť je závislá na výkone čističky, a tak je vhodné regulovať si výkon napríklad tak, že v noci nastavíte slabší, aby vás čistička svojim hlukom nerušila.

Hlučnosť tiež odráža aj typ filtrácie, pretože také elektrostatické čističky sú takmer úplne tiché. Filtre vzduchu s ventilátormi sú však hlučnejšie.

Hlučnosť sa udáva v jednotke decibel (dB), pričom počas bežného dňa by sa mala táto hodnota pohybovať okolo 40 dB, ak ide o hlučnejšie miesto, napríklad pracovisko, povolená je hodnota 50 dB. V noci by pritom hlučnosť nemala presiahnuť 30 dB.

hlučnosť čističky vzduchu

Škála hlučnosti v decibeloch

 

4. Rozmery a dizajn

V prípade, že chcete vašu čističku vzduchu používať vo viacerých miestnostiach, bude praktické, ak bude mať kompaktné rozmery, prípadne bude vybavená kolieskami. Podstatná je tiež hmotnosť. Preto si pred kúpou rozhodne všímajte, aké má vami vybraná čistička vzduchu rozmery. Predídete tak nepríjemnému prekvapeniu pri kúpe cez internet, kedy vám kuriér prinesie priveľký balík a vy nebudete mať vo svojom dvojizbovom byte priestor na umiestnenie čističky.

Vzhľad je tiež dôležitý, keďže ide o spotrebič, ktorý bude na očiach, neukryjete ju za gauč či pod stôl. Na trhu nájdete rôzne farebné prevedenia, a tak máte možnosť vybrať si model, ktorý sa do vášho interiéru hodí najlepšie. Asi najuniverzálnejšie sú čierne a biele modely, no závisí to od vášho vkusu a štýlu.

 

5. Ďalšie funkcie

Čističky vzduchu môžu byť vybavené rôznymi funkciami, ktoré vám môžu ešte lepšie zvýšiť výkonnosť prístroja. Pozreli sme sa teda na ne.

Regulácia výkonu

Výkon čističky vzduchu je odstupňovaný do viacerých úrovní a vy si tak viete nastaviť výkon podľa miestnosti, v ktorej práve práčku vzduchu používate. Výhodou je napríklad nastavenie tichého chodu v noci, prípadne naopak, máte možnosť silnejšieho výkonu napríklad v čase, keď vysmážate alebo vírite prah pri vysávaní.

Ionizátor

Viaceré čističky disponujú možnosťou ionizovať filtrovaný vzduchu. To znamená, že po prefiltrovaní je vzduch nabitý zápornými iónmi, a tak sa zachytené čiastočky zhlukujú. Záporné ióny sú pre naše telo prospešné, priaznivo ovplyvňujú aj našu psychiku. Čističky vzduchu s ionizátorom sú preto veľmi obľúbené.

Nastaviteľný čas prevádzky

Táto funkcia vám umožňuje nastaviť si, v akom čase a ako dlho bude vaša čistička vzduchu pracovať. Môžete si ju zapnúť napríklad tesne pred spaním a keď sa uložíte do postele, vypne sa sama tak, ako si to nastavíte.

Diaľkové ovládanie

Pohodlná funkcia, ktorá vám umožňuje čističku vzduchu ovládať na diaľku. A tak v prípade, že ju máte umiestnenú na polici, nemusíte sa za ňou naťahovať.

Senzory a automatický režim

Drahšie modely čističiek vzduchu disponujú aj senzormi na detekciu kvality ovzdušia. Reagujú tak hlavne na pachy, ale aj na prach. Vďaka senzorom je čistička schopná automaticky regulovať svoj výkon, a tak sa nemusíte o nič starať.

čistý vzduch

Čističky vzduchu urobia z vášho domova zdravšie miesto pre život

 

Aké sú ceny čističiek vzduchu

Čističku vzduchu si môžete zadovážiť za okolo 100 eur, no cena sa môže vyšplhať aj na viac ako 500 eur. Pochopiteľne, lacnejšie modely nebudú disponovať toľkými funkciami ako tie drahšie. 

Čističky vzduchu do 150 eur

V tejto cenovej relácii nájdete skôr filtrácie vzduchu určené do menších miestností. Odporúčame vám siahnuť po nich len v prípade, že viete, že čističku vzduchu nebudete využívať každodenne.

Čističky vzduchu od 150 do 200 eur

Za túto sumu si môžete kúpiť čističky, ktoré zvládnu prefiltrovať vzduch aj vo väčších miestnostiach. Ide už o kvalitnejšie modely s dlhšou životnosťou.

Čističky vzduchu nad 200 eur

Čističe vzduchu v tejto cenovej kategórií disponujú veľmi nízkou spotrebou, no ide zväčša o prístroje vhodné do veľkých miestností, prípadne o čističky vzduchu pre alergikov a astmatikov.

 

Obľúbené značky

Medzi najobľúbenejšie značky čističiek vzduchu patria Philips, Xiaomi či Ionic Care. 

 

Čističky vzduchu Ionic Care

Čističky vzduchu Ionic Care

Značka Ionic Care vyrába len čističky vzduchu, pričom čističky vzduchu tejto značky sú mimoriadne obľúbené. Spĺňajú totiž požiadavky zákazníkov a na široké spektrum rôznych účinkov, ako je odstránenie alergénov a prachu, zlepšenie kvality spánku či dýchania.

 

Čističky vzduchu Xiaomi

Čističky vzduchu Xiaomi

Čoraz obľúbenejšia čínska značka produkuje množstvo elektroniky a čističky vzduchu Xiaomi sú medzi zákazníkmi stále viac a viac populárnejšie. Čističky vzduchu Xiaomi sa vyznačujú elegantným dizajnom, za ktorým nezaostáva silný výkon a priaznivá cena.

 

Čističky vzduchu Philips

Čističky vzduchu Philips

Táto značka patrí už k rokmi overenej klasike. Čističky vzduchu Philips nájdete na trhu v rôznych cenách a to svoje si u nich nájde aj náročnejší zákazník. Vďaka technológii, ktorú čističky vzduchu Philips používajú, dochádza k odstraňovaniu zápachu, roztočov, plesní, peľu, ale aj baktérií a vírusov.

 

Najčastejšie otázky pri výbere čističky vzduchu

Pri výbere čističky vzduchu sa spotrebitelia často zamýšľajú nad viacerými praktickými problémami, a tak vám prinášame odpovede na najčastejšie otázky pri výbere čističky vzduchu do bytu i do domu.

❓ Je možné kombinovať filtre?

Áno je, dokonca na trhu nájdete najčastejšie práve čističky vzduchu kombinujúce minimálne dva a viac filtrov. Vďaka tomu je dosiahnutá maximálna účinnosť filtrácie vzduchu. Často sa kombinuje HEPA filter s UV lampou, pričom HEPA filter slúži na zachytenie pevných nečistôt a UV lampa má za úlohu ničiť baktérie a sterilizovať vzduch.

❓ Kam umiestniť čističku vzduchu?

Na trhu nájdete čističky vzduchu, ktoré môžete buď položiť na zem alebo umiestniť niekam na policu. Najvhodnejšie je, aby vzduch prúdil k miestam, kde trávite najviac času. Teda napríklad do stredu miestnosti, k pracovnému stolu či ku gauču. Čistička vzduchu by mala mieriť smerom do voľného priestoru bez prekážok, nedávajte ju k oknám ani k dverám. Vhodné je, aby vzduch z nej neprúdil príliš vysoko a ani príliš nízko.

❓ Ako často treba čističku vzduchu zapínať a na ako dlho?

Ak chcete dosiahnuť maximálnu filtráciu vzduchu, mala by byť zapnutá v uzavretom priestore na minimálne dve až tri hodiny denne. V prípade, že ide o čističku vzduchu u alergikov, fajčiarov či majiteľov zvierat, mala by byť v prevádzke aj dlhšie ako tri hodiny. Najlepšie je, ak je zapnutá počas prítomnosti ľudí v miestnosti.

❓ Čo je ionizácia?

Táto funkcia sa pri čističkách vzduchu objavuje celkom často. Ide o proces, počas ktorého dochádza pomocou elektrického výboju k ionizácii vzduchu. Vďaka tomu je vzduch lepší na dýchanie a naša krv je lepšie okysličená, čo sa prejavuje aj na našej psychickej pohode. Pri ionizácii sa na seba jednotlivé čiastočky prachu a iné nečistoty nabaľujú a vznikajú zhluky, ktoré sa zachytávajú vo filtri.

čistič vzduchu

Niektoré čističky vzduchu si vyžadujú údržbu

 

💡 TIP: Prečítajte si náš článok, ak sa chcete dozvedieť viac o ionizátoroch a o tom, ako fungujú. Nájdete v ňom aj rozhovor s užitočnými informáciami hlavne pre alergikov.

 

Aká je údržba čističky vzduchu?

Ako sme už spomenuli, na trhu nájdete čističky vzduchu s umývateľnými filtrami, pri ktorých je údržba jednoduchá a nie je potrebné ich tak často vymieňať, ak vôbec. Ak si však zadovážite čističku vzduchu, ktorá umývateľný filter nemá, budete musieť pravidelne dokupovať nové filtre. Niektoré čističky vzduchu sú vybavené senzorom znečistenia, ktorý vás upozorní, kedy je potrebná výmena filtra.

Čističky, ktorých filtre je možné umývať, sa však neodporúčajú alergikom. Počas čistenia sú totiž vystavený prachu a ostatným nečistotám.

Do testu sme vybrali Čističky vzduchu len z overených eshopov

Ohodnoťte náš test:

Čističky vzduchu v našom katalógu

Autor článku
Redakcia DoDomácnosti.sk

Tento článok pre vás pripravili redaktori magazínu DoDomácnosti.sk. Hľadáme to, čo vás zaujíma. Testujeme, porovnávame, recenzujeme všetko, čo patrí do domu, bytu, záhrady, či dielne. Kontakty na nás nájdete v sekcii O webe.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.