Ionizátor na prečistenie vzduchu – skúsenosti s pomocníkom nielen pre alergikov

Petra Lyžičiarová Téma 29. apríla 2020 0

Ionizátor vzduchu sa dnes stáva súčasťou viacerých domácností, a to hlavne tých, v ktorých žijú alergici. Používanie ionizátora má viacero výhod, ktoré oceníte nielen v prípade, že vás trápia alergie. Vhodný je aj pre ľudí žijúcich v oblastiach s veľkou prašnosťou, v rušných centrách väčších miest či pre majiteľov domácich zvierat.

Ak vás zaujíma, čo to vlastne ionizátor na prečistenie vzduchu je, ako funguje a aké sú jeho účinky na naše zdravie, prečítajte si náš článok. Dozviete sa v ňom aj to, aké majú s používaním ionizátora skúsenosti zákazníci. V rozhovore prinášame niekoľko zaujímavých informácií o týchto moderných zariadeniach určených na zlepšovania prostredia, v ktorom žijeme, a vzduchu, ktorý doma dýchame.

💡 Otestovali sme čističky vzduchu – toto sú tie najlepšie modely

➡️ 5 najlepších čističiek vzduchu 2021 podľa recenzií a testov:

💡💡 u nás nájdete celý test čističiek vzduchu

➡️ Tu nájdete → celý test čističiek vzduchu

Čo je ionizátor vzduchu a ako funguje?

Ionizátor vzduchu je zariadenie, ktoré obohacuje vzduch o veľké množstvo záporne nabitých iónov. Tie majú podľa niektorých zdrojov pozitívne vplývať na ľudské zdravie. Udáva sa totiž, že čím viac je vo vzduchu týchto záporne nabitých iónov, tým je v ňom menej prachových častíc a tiež menej mikróbov.

Ionizátor čistí vzduch tak, že častice prašného aeorosólu získavajú vďaka ionizácii vzduchu elektrický náboj a priťahujú ich k sebe zberné dosky zariadenia, ktoré sú nabité opačne.

 

💡 Čo sú ióny?

Kladné a záporné iónyIóny sú častice, ktorým buď jeden elektrón chýba, alebo majú jeden elektrón navyše, a tak sú buď kladne alebo záporne nabité. Kladne nabité ióny, čiže katióny, nájdete v prachu, dyme a v toxických látkach, ale vyžarujú ich aj monitory, obrazovky či mikrovlnná rúra. Vzduch nabitý prevažne kladnými iónmi môže spôsobiť, že sme náchylnejší na choroby, trpíme bolesťami hlavy alebo sa cítime ospalo a bez energie.

Záporne nabité ióny, čiže anióny, sú prítomné v prírode a ich množstvo vo vzduchu sa zvyšuje napríklad pri blesku, ale vysoká koncentrácia týchto častíc je aj v blízkosti vodopádov. Zvýšiť množstvo záporne nabitých iónov vo vašej domácnosti môžete nielen pomocou ionizátora, ale aj pestovaním izbových rastlín.

Zdroj

 

Vplyv záporných iónov na naše zdravie

Vzduch v prírode obsahuje kladné a záporné ióny a v čistom prostredí je ich pomer približne rovnaký. Avšak v mestskom prostredí už takýto zhodný pomer zachovaný nie je, pretože ho ľudia svojou aktivitou narúšajú. V bytoch v centrách veľkých miest sa úroveň iónov pohybuje veľmi nízko – len okolo úrovne 100 iónov na cm3. V lese a v prírode je pritom táto hodnota omnoho vyššia, pohybuje sa v rozpätí od 1000 až 1500 iónov na cm3, a to je teda veľmi výrazný rozdiel.

V domoch, ktoré sú postavené z klasických stavebných materiálov, akými sú drevo, kameň či tehla, sa zvyčajne vďaka ich nízke vodivosti udržiava rovnaký počet iónov ako vonku. V panelových bytoch je ich však v porovnaní s vonkajším prostredím niekedy až o polovicu menej. No a v budovách zo železobetónu nájdete vo vzduchu skutočne len minimum iónov. K znižovaniu množstva záporných iónov v prostredí prispieva aj veľká koncentrácia ľudí v priestore, klimatizácia, žiarenie z počítača alebo televízora, žiarivky či cigaretový dym.

Záporné ióny majú viacero pozitívnych vplyvov na naše zdravie. Proponenti negatívnej ionizácie udávajú viacero priaznivých účinkov záporne nabitých iónov, no nie všetko, čo tvrdia, je pravda. Tu je niekoľko vplyvov, ktoré sa rokmi výskumov potvrdili:

  • znižovanie príznakov depresie u niektorých ľudí
  • zlepšenie kognitívnej výkonnosti
  • podpora antimikrobiálnej aktivity

Môžete sa stretnúť aj s tvrdeniami, že negatívne ióny pomáhajú pri úzkostiach, zlepšujú dýchanie a znižujú krvný tlak, avšak takéto účinky neboli vedecky preukázané.

Ionizátor vzduchu pri posteli

Ionizátor vzduchu môže zlepšiť aj kvalitu vášho spánku

 

Pre koho je vhodný

Ionizátor vzduchu by sme určite odporúčali ľuďom, ktorých trápia dýchacie ťažkosti ako sú alergie či astma. Ionizátor, resp. čističku vzduchu s ionizátorom, by si mali zadovážiť aj ľudia, u ktorých sa objavujú časté a opakované infekcie dýchacích ciest, prípadne trpia zníženou imunitou. Kvalitné čističky vzduchu s ionizátorom vedia zbaviť vzduch nielen nečistôt a prachu, ale aj baktérií, plesní a niektoré dokonca aj vírusov.

Veľmi dobre poslúžia aj na zlepšenie prostredia v reštauráciách, čakárniach u lekárov, ale aj v aute, keďže v automobile sa záporne nabitých iónov vyskytuje len veľmi málo. Vhodné sú aj pre ľudí žijúcich v rušných centrách miest a zlepšia tiež prostredie v klimatizovaných kanceláriách, v ktorých pracuje veľké množstvo ľudí.

Ak by sme to mali zhrnúť, ionizátor vzduchu je vhodný pre:

  • domácnosti s alergikmi či astmatikmi
  • ľudí trpiacich opakovanými infekciami dýchacích ciest
  • ľudí so zníženou imunitou
  • byty v rušných centrách miest
  • domácnosti, v ktorých sa fajčí
  • kancelárske priestory
  • miesta s vysokou koncentráciou ľudí

 

Ionizátor vzduchu vedľa mačky

Čističky vzduchu s ionizátorom sú vhodné aj pre domácnosti s domácimi miláčikmi

 

Ako si vybrať ionizátor vzduchu?

V súčasnosti sú celkom obľúbené čističky vzduchu, ktoré majú aj ionizátor. Tieto zariadenia totiž vďaka filtrom čistia vzduch a navyše ho aj obohacujú o záporne nabité ióny. Kvalitná čistička vzduchu zbaví ovzdušie mikróbov, prachových častíc, roztočov a dokonca aj zápachu či plesní. No a v prípade, že je vybavená ionizátorom, vzduch doplní o záporne nabité ióny prospešné pre naše fyzické aj psychické zdravie.

Okrem toho čističky s ionizátorom často disponujú rôznymi spôsobmi filtrácie, a tak dokonale prečistia vzduch vo vašom byte od alergénov a iných nečistôt. Vzduch, ktorý budete dýchať, tak bude takmer dokonale čistý a obohatený o záporné ióny, takže sa bude veľmi podobať čerstvému vzduchu z prírody.

Na trhu natrafíte na rôzne typy ionizátorov vzduchu, prípadne čističiek s ionizátorom – nájsť môžete zariadenia vhodné na skvalitnenie vzduchu v celých miestnostiach, stolné či stropné ionizátory, alebo také, ktoré sú vhodné do auta. Natrafiť môžete aj na hydrodynamické ionizátory, ktoré sú však určené hlavne pre kúpele a wellness zariadenia, pretože pôsobia zároveň aj ako zvlhčovače vzduchu.

Pri výbere ionizátora alebo čističky vzduchu s ionizátorom by ste sa mali zamerať najmä na výkonnosť zariadenia. Od výkonu totiž závisí, do akej veľkej miestnosti je zariadenie vhodné. Zaujímajte sa aj o výkonnosť filtrácie a hlučnosť, pretože ionizátor vzduchu by vás svojou činnosťou určite nemal rušiť. Dobrou správou je, že kvalitné ionizátory sú v súčasnosti veľmi tiché a majú tiež nízke prevádzkové náklady, a tak sa nemusíte obávať vysokej spotreby elektrickej energie. V neposlednom rade by vás pri kúpe ionizátora vzduchu mala zaujímať cena, prípadne aj dizajn. Z hľadiska dizajnu máte dnes na výber skutočne množstvo rôznych kúskov, z ktorých mnohé pôsobia veľmi originálne a nadčasovo zároveň.

💡 TIP: Prečítajte si článok s užitočnými informáciami o tom, či a do akej miery sú čističky vzduchu účinné v boji s vírusmi.

 

Ionizátor a ozón

Ak sa rozhoduje o kúpe ionizátora, možno ste natrafili na informácie o tom, že tieto zariadenie pri svojej činnosti do ovzdušia vypúšťajú aj ozón. Možno vás táto skutočnosť vyľakala, no obavy nie sú na mieste. Množstvo ozónu, ktoré vzniká pri ionizácii je malé, a tak sa nemusíte obávať toho, že by mal mať ozón z ionizátora nejaké negatívne účinky na vaše zdravie. Miera ozónu, ktorá pri ionizácii vzniká, je sledovaná normami. Ak teda pri výbere siahnete po kvalitnom zariadení, môžete byť pri používaní ionizátora vzduchu naozaj pokojný.

 

💡 Neprehliadnite!

Rozhovor s Michalom Závackým z internetovej stránky PreAlergikov.sk

Mgr. Michal Závacký

Mgr. Michal Závacký

Zaujímavé a praktické informácie o čističkách vzduchu s ionizátorom a ich vplyve na zdravie alergikov nám v rozhovore prezradil manažér marketingu a obsahu webstránky ProAlergiky.cz, ktorá má aj slovenskú verziu PreAlergikov.sk, Mgr. Michal Závacký.

Dodomacnosti.sk: Na trhu je veľké množstvo rôznych čističiek vzduchu. Odporúčali by ste alergikom model vybavený ionizátorom?

Michal Závacký: „Áno, určite. Ionizátor zvyšuje účinok čističky vzduchu, pretože alergénom poletujúcim vo vzduchu odovzdáva statický náboj. To spôsobuje ich zhlukovanie, oťaženie a rýchlejšie usadenie, prípadne ľahšie zachytenie HEPA filtrom alebo iným mikrofiltrom v čističke vzduchu. Je potrebné, aby boli alergény zo vzduchu odstránené čo najrýchlešie a nestihli spôsobiť alergickú reakciu. Čistička pre alergika by mala preto obsahovať dostatočne silný ventilátor a kvalitný mikrofilter. Samotný ionizátor totiž pôsobí pomaly a len v najbližšom okolí prístroja.“

Dodomacnosti.sk: Pomáhajú čističky vzduchu s ionizátorom pri všetkých druhoch alergií, alebo sú primárne vhodné pre ľudí alergických na roztoče a plesne?

Michal Závacký: „Čističky vzduchu s ionizátorom sú primárne účinné na alergény, ktoré sú ľahké a sú schopné sa dlho pohybovať vo vzduchu. Do tejto skupiny patria pele, spóry plesní a alergény zo zvierat. Roztočové alergény sú ťažké a rýchlo sa usádzajú, a tak je na ne čistička vzduchu menej účinná. Pri roztočovej alergii je potrebné začať od úpravy postele, kde sa nachádza najviac roztočových alergénov z celej domácnosti.“

Dodomacnosti.sk: Aké sú skúsenosti alergikov s používaním ionizátora vzduchu? Skutočne pociťujú zlepšenie dýchania a zmiernenie príznakov alergie?

Michal Závacký: „Niektorí užívatelia si ionizátor pochvaľujú a tvrdia, že vzduch je pocitovo sviežejší. Čo sa týka skutočného zmiernenia príznakov alergie, najlepšie skúsenosti máme práve s čističkami vzduchu vybavenými doplnkovou funkciou ionizátora. Správne zvolená čistička dokáže alergény zo vzduchu odstrániť veľmi rýchlo a pokiaľ sa alergik predtým pohyboval v priestore zamorenom alergénmi, príznaky alergie ustupujú už v priebehu niekoľkých desiatok minút, napríklad taká alergická nádcha. Väčšina alergikov teda veľmi rýchlo spozná rozdiel medzi vyčisteným a nevyčisteným priestorom.“

Dodomacnosti.sk: Ako by malo vyzerať použitie ionizátora v domácnosti alergika v praxi? Je potrebné ho používať nonstop, alebo v prípade peľových alergií stačí používanie počas sezóny?

Michal Závacký: „Kvalitná čistička vzduchu s ionizátorom odstraňuje nielen alergény, ale aj ďalšie nečistoty, ako sú vírusy, baktérie či jedovaté plyny, prchavé látky alebo zápach. Z toho dôvodu sa čističky vzduchu uplatnia po celý rok, nielen počas peľovej sezóny. Čo sa týka dennej doby prevádzky, čistička by mala byť zapnutá aspoň v čase, keď je v miestnosti nejaký človek. Keď pred odchodom zabudnete čističku vypnôť, nič sa nestane. Väčšina čističiek je totiž vybavená automatickou reguláciou výkonu, ktorá zaistí, že v prípade minimálnej prevádzky v miestnosti prístroj pobeží na najnižšie otáčky so zanedbateľnou spotrebou elektriny. Po vašom návrate bude vzduch v miestnosti ešte kvalitnejší.“

 

Skúsenosti s ionizátorom

Ak stále váhate, či je pre vašu domácnosť ionizátor vhodným riešením, možno vám v rozhodovaní pomôžu recenzie a skúsenosti zákazníkov s týmito zariadeniami. Pozreli sme sa na niekoľko z nich. Viaceré názory uvádzajú, že vzduch je vďaka používaniu čističky vzduchu s ionizátorom príjemnejší na dýchanie. Objavili sa aj skúsenosti, ktoré hovoria o tom, že sa ľuďom vďaka používaniu ionizátora zlepšil spánok a skutočne sa zmiernili aj príznaky alergie. Pozitívne účinky pozorovali aj ľudia, ktorých trápili ťažkosti s dýchaním, kašeľ a časté kýchanie.

V recenziách zákazníci uvádzajú, že je veľmi dôležité tieto zariadenia pravidelne čistiť. Mnohých z nich totiž prekvapilo množstvo prachu a nečistôt, ktoré už po pár dňoch používania našli na filtri svojej čističky s ionizátorom. Zaujímavosťou je, že viacerí zákazníci pri rôznych typoch a značkách ionizátorov udávali, že vzduch v miestnosti má akoby zvláštny zápach. Niektorí to prisudzovali obávanému ozónu, iní zase tvrdili, že ide len o otázku zvyku a po pár dňoch prestali tento jav registrovať.

Takto hodnotili zákazníci na Heureke jeden z veľmi obľúbených modelov čističky vzduchu s ionizátorom – Ionic-Care Triton X 

Recenzia na ionizátor Ionic Care

Hodnotenie ionizátora Ionic Care Recenzia na ionizátor Ionic Care

 

Zdroje informácií:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Petra Lyžičiarová

Redaktorka magazínu DoDomácnosti.sk. Mám rada prírodu, zvieratá a rada tvorím. Kreatívne sa realizujem nielen pri písaní, ale i v domácnosti, záhrade a v kuchyni, a tak verím, že moje články budú pre vás zaujímavé, užitočné a prínosné.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.