Ako pestovať bazalku v záhrade aj na byte + zber a sušenie

Georgina Babinová Téma 11. marca 2021 0

Bazalka (Ocimum basilicum) sa často označuje za kráľovnú byliniek. A je určite jednou z najobľúbenejších bylín pestovaných v domácej záhrade. Jej pestovanie, či už vonku alebo v kvetináči, bude absolútne nenáročné, ak budete postupovať podľa nášho jednoduchého návodu, ako pestovať bazalku. A nielen to. Bazalka je jednou z najuniverzálnejších byliniek a za slnečného letného počasia vás obdarí úžasnou úrodou. Čerstvé listy bazalky sú síce k dispozícii počas celého vegetačného obdobia, ale rastlina hneď po ochladení umrie. Preto vám prezradíme aj to ako zachrániť lahodné listy a užívať si tú geniálnu letnú chuť aj v zime a to jednoduchým spôsobom – sušením.

Čo je bazalka?

Slovo „bazalka“ pochádza z gréckeho basileus, čo znamená „kráľ“. Aj keď je bazalka často najužšie spájaná s talianskou kuchyňou, rastlina pochádza z Indie. Je súčasťou čeľade Lamiaceae – čeľade mäty – a je to jednoročná bylina, ktorá dorastie do výšky okolo 50 cm. Extrémne aromatické listy ponúkajú príjemnú paletu chutí, od mierne citrónovej mätovej, cez sladkú, až po škoricovú a sladké drievko. Farby listov sa pohybujú od sýtej zelenej po tmavo fialovú, s hladkými alebo zvrásnenými listami. Kvety sú nepatrné, ale u včiel veľmi obľúbené. Všetky druhy bazalky ľahko rastú v teplom a slnečnom počasí. Listy sa bežne používajú pri varení, ale púčiky kvetov sú tiež jedlé.

Zelená a purpurová bazalka

 

Ako pestovať bazalku?

Bazalka sa líši od väčšiny ostatných bylín tým, že je jednoročná, nie trvalka ako väčšina ostatných. Bylina je citlivá na chladné klimatické podmienky, takže najlepšie obdobie v roku, kedy začať s výsadbou, je prvý májový týždeň. Všetky odrody bazalky sa dajú ľahko pestovať a ani začínajúci záhradkár s tým nebude mať problémy. Všetko, čo rastliny potrebujú, je slnečné svetlo, vlhkosť a dobre priepustná výživná pôda. Ak žijete v chladnejšom podnebí, môžete bazalku nechať rásť na plnom slnku, zatiaľ čo v teplejších oblastiach uprednostňuje tieň.

 

➡️ Výsadba

Vyberte miesto so skvelým odvodnením. Či už bazalku pestujete vonku v zemi alebo v kvetináči, drenáž musí byť vynikajúca. Ďalšou dôležitou vecou, na ktorú musíte pamätať pri starostlivosti o bazalku, je zvoliť miesto, kde budú mať rastliny dostatok slnečného žiarenia. Pôda by mala mať neutrálne pH.

Bazalku môžete pestovať zo semien alebo štartovacej rastlinky. Obe možnosti sú veľmi jednoduché:

 • ak sa rozhodnete pre pestovanie bazalky zo semien, rozsypte ich na miesto, ktoré ste vybrali, a zľahka ich prikryte zeminou. Dôkladne zalejte. Hneď ako sa objavia ich klíčky prerieďte ich tak, aby boli od seba vzdialené 15 cm.
 • ak sa rozhodnete pre pestovanie bazalky zo štartovacej rastlinky, vyhĺbte malú jamu, trochu „pomasírujte“ koreňový bal a zasadte do zeme. Dôkladne zalejte. 

Počkajte, kým nebude správna teplota. Pri pestovaní bazalky vonku je veľmi dôležité mať na pamäti, že je veľmi citlivá na chlad a zabije ju aj slabý mráz. Nesaďte semená ani sadenice, kým nepominie nebezpečenstvo mrazu.

 

💡 Bazalku môžete pestovať aj v takýchto kvetináčoch ⤵️ 

Pozrieť ďalšie

 

➡️ Rozmnožovanie bazalky z odrezkov

Rozmnožovanie bazalky z odrezkov je celkom jednoduché. Všetko, čo musíte urobiť, je odrezať 10 cm stonku priamo pod listovým uzlom. Odstráňte listy asi 5 cm od konca. Uistite sa, že odrezok bazalky je kus, ktorý ešte nekvitol. Odrezok potom môžete vložiť do pohára s vodou na parapet, kde bude mať dostatok slnečného svetla. Použite číry pohár, aby ste rastlinu mohli sledovať. Vodu vymieňajte každých pár dní, kým neuvidíte rast koreňov. Potom nechajte korene dorásť približne do dĺžky 5 centimetrov. Môže to trvať dva až štyri týždne. Keď sú korene na odrezku 5 centimetrové alebo dlhšie, môžete odrezok zasadiť do kvetináča v interiéri. Kvetináč umiestnite na miesto, kde bude rastlina dostávať priame slnečné svetlo.

Odrezok bazalky v pohári - ako pestovať bazalku

 

Starostlivosť

Zalievanie bazalky je kľúčové. Nové aj ustálené rastliny vyžadujú stálu vlhkosť, ale nemôžu zostať mokré. Je to tenká čiara, ktorú nemožno prekročiť, pretože nadmerné polievanie spôsobí, že stonky rastlín splesnivejú a zhnijú.

 

➡️ Polievanie nových rastlín

Rastliny založené v interiéroch, v bytoch, by sa mali každý druhý deň rosiť. Dôsledne sledujte, či v pôde nie sú príznaky plesní alebo húb, pretože vlhká a teplá zemina môže spôsobiť tieto potenciálne škodlivé podmienky, ktoré spôsobia utlmenie bazalky. Baby bazalky vyžadujú neustále vlhkú pôdu. V štádiu sadeníc nedokážu zvládnuť hlbokú zálievku, ako to vedia dospelé rastliny, či už v zemi alebo v kvetináči. Pomocou rozprašovača zvlhčite vrchnú vrstvu pôdy, keď rastlina vyklíči a hneď ako uvidíte klíčky. Nenechajte pôdu vyschnúť, ale tiež nenechajte pôdu premočiť pri polievaní.

 

➡️ Polievanie ustálených rastlín

Úplne seriózne, medzi najlepšie tipy na zalievanie bazalky patrí jednoduché strčenie prsta do pôdy. Toto funguje zvlášť dobre pre rastlinu v kvetináči. Otestujte vrchnú časť pôdy a drenážne otvory v spodnej časti. Horná časť by mala byť chladná a suchá, zatiaľ čo spodná časť by mala byť chladná a mierne vlhká. V zemi je to o niečo ťažšie určiť, ale rastlina potrebuje hlboké zalievanie najmenej raz týždenne za plného slnka, v dobre odvodnenej pôde. Začínajúci záhradník môže na polievanie rastlín bazalky použiť merač pôdnej vlhkosti. Ten určí, či je pôda mierne vlhká a zabráni nadmernému aj nedostatočnému zalievaniu. Zalievanie bazalky je zvyčajne týždenným taskom, ale riadenie úrovne vlhkosti je zásadné pre zabránenie nadmernej vlhkosti, ktorá môže spôsobiť hnilobu, zníženú produkciu listov aj narušený vzhľad.

Dievča polievajúce bazalku v kvetináči

 

Pozrieť ďalšie

 

➡️ Odolnosť proti chladu

Pravdepodobne jedna z najobľúbenejších bylín, bazalka, je jemná jednoročná bylina pochádzajúca z južných oblastí Európy a Ázie. Darí sa jej na slnečných stanovištiach, ktoré dostávajú najmenej šesť až osem hodín svetla denne. Pretože toto je pri pestovaní bazalky kritické, môžete sa pýtať: „Zvládne bazalka chladné počasie?“

Jej rastový cyklus vo všeobecnosti nezahŕňa prezimovanie; odumrie a semená cez zimu čakajú v zemi, aby počas jarného topenia vyklíčili. Keď teploty klesnú, bazalka takmer okamžite utrpí poškodenie chladom vo forme sčernatých listov. Bazalka a chladné počasie sa neznesú. Ak ste však šťastným majiteľom skleníka alebo žijete v regióne, kde môžu síce teploty klesať, ale prevládajú dlhé hodiny slnka, je možné vyskúšať prezimovať bazalku v interiéri.

Tolerancia chladu začne trpieť, keď ortuť klesne na 4 stupne Celzia a na rastlinu už skutočne vplýva 0 ° C. Nemusí zomrieť, ale dôkazom bude poškodenie listov chladom. Pamätajte na nízku toleranciu chladu u bazalky a pred výsadbou počkajte, kým minimálna teplota v noci nepresiahne 10 ° C.

Okolo rastlín bazalky je tiež vhodné použiť 5 – 7 cm mulču z posekanej trávy, slamy, kompostu alebo zomletých listov. Pomôže to udržať vlhkosť a spomaliť burinu, ale tiež trochu chrániť rastlinu v prípade náhleho krátkeho chladu. Môžete tiež pokryť vrcholy rastlín až po pôdu, aby ste zachytili teplo. Ak ortuť v teplomeri naozaj klesne, reťaz vianočných svetiel pod zakrytými rastlinami bazalky pomôže udržať trochu tepla pod ich prikrývkou. Môže dôjsť k menšiemu poškodeniu, ale rastliny pravdepodobne prežijú.

 

➡️ Bazalka a nepriaznivé počasie

Len čo ortuť spadne na 10 stupňov a zdá sa, že bude pokračovať v poklese, pripravte pre bazalku plán. Môžete sa rozhodnúť pozbierať čo najviac listov a vysušiť ich alebo zmraziť. Alebo ak je počas dňa dostatok slnečného svetla a teplota je vyššia ako 10 ° C, ale v noci sa ochladí, nechajte bazalku cez deň vonku a potom ju v noci presuňte do interiéru. Toto je dočasná situácia, ktorá predĺži jej životnosť, ale nakoniec vyprší, keď teploty budú neustále klesať. Na záver môžete vyskúšať bazalku prezimovať, takže budete mať čerstvé listy po celý rok. V takom prípade ju musíte mať v kvetináči a preniesť do interiéru. Pamätajte, že bazalka vyžaduje veľa svetla – šesť až osem hodín priameho slnka alebo desať až 12 hodín pri umelom osvetlení.

Treba však počítať aj s tým, že bazalka je jednoročná rastlina a ako taká nakoniec zakvitne a odumrie, aj keď ju prinesiete do interiéru. To je jej životný cyklus. Ak navyše nemáte dostatok svetla alebo priestoru na prezimovanie byliny, môžete z bazalky vziať odrezky a zakoreniť ich v malých nádobách na parapete. Budete na ne musieť dávať pozor, pretože majú tendenciu rásť smerom k svetlu a môžu prísť do kontaktu s mrazivým oknom, čo bude mať za následok sčerneté listy.

Starý pán so záhradným náčiním a bazalkou

 

➡️ Prerezávanie

Potom, čo sadenice vyprodukujú svojich prvých šesť listov, orežte ich nad druhou sadou. To povzbudzuje rastliny k tomu, aby sa začali vetviť, čo má za následok viac listov na zber. Zakaždým, keď má vetva šesť až osem listov, opakujte rez konárov späť na ich prvú sadu listov. Asi po 6 týždňoch stredový výhonok odštipnite, aby ste zabránili skorému kvitnutiu. Ak kvety rastú, jednoducho ich odrežte.

 

Choroby a škodcovia

Aj keď je bazalka jednou z najobľúbenejších bylín na pestovanie, to ale neznamená, že s ňou nie sú žiadne problémy. Existuje niekoľko chorôb, ktoré môžu spôsobiť, že listy zhnednú alebo zožltnú, majú škvrny alebo dokonca zvädnú a opadajú.

 

➡️ Choroby

Fuzáriová hniloba patrí medzi najbežnejšie choroby bazalky. Táto choroba najčastejšie postihuje sladké odrody bazalky, ale aj ostatné sú zraniteľné.

Medzi príznaky choroby patria:

 • spomalený rast,
 • zvädnuté a žltnúce listy,
 • hnedé škvrny alebo pruhy na stonke,
 • silne skrútené stonky,
 • pokles listov

Fuzárium je spôsobené plesňou, ktorú môže prenášať buď pôda, v ktorej rastú rastliny bazalky, alebo semená infikovaných rastlín. Na túto chorobu neexistuje žiadny liek. Zničte infikované rastliny a do tejto oblasti nevysádzajte bazalku alebo inú mätovú rastlinu dva až tri roky.

Pseudomonas cichorii je gramnegatívna pôdna baktéria, ktorá je pre bazalku patogénna. Jej príznaky sú čierne alebo hnedé škvrny, ktoré sa objavujú na listoch a ako pruhy na stonkách rastliny. K nakazeniu dochádza, keď sa infikovaná pôda dostane na listy bazalky. Rovnako ani na túto chorobu nie je liek, ale môžete minimalizovať riziko tak, že zaistíte, aby vaša bazalka mala dostatočne cirkulovaný vzduch a aby bola zalievaná tak, aby baktérie nestriekali na listy.

Peronospóra je relatívne nové ochorenie bazalky, ktoré začalo na bazalku pôsobiť až v posledných rokoch. Medzi príznaky peronospóry patria žlté listy, ktoré majú na spodnej strane listov chlpatý sivý rast. Pleseň sa zhoršuje v príliš vlhkých podmienkach, takže ak sa objaví na vašej bazalke, uistite sa, že nie je nadmerne polievaná a že rastliny majú dobrý odtok a dobrú cirkuláciu vzduchu.

Peronospóra bazalky

Peronospóra na bazalke

 

➡️ Škodcovia

Otvory v listoch a stonkách nepravidelného tvaru naznačujú slimáky. Ak je zamorenie silné, listy môžu byť rozdrvené, cesty slizu prítomné na skalách, chodníkoch, pôde a listoch rastlín. Slimáky uprednostňujú vlhké, zatienené stanovištia a budú sa skrývať v burine alebo organickom odpade; dospelí môžu ukladať vajcia do pôdy počas celej sezóny; poškodenie rastlín môže byť rozsiahle.

Vašou rutinou by sa mala stať správna hygiena záhrady – odstránenie záhradného odpadu, buriny a zvyškov rastlín, aby ste podporili dobrú cirkuláciu vzduchu a redukovali vlhké prostredie pre slimáky. Rozložte okolo rastlín drevný popol alebo vaječné škrupiny; ponorte do pôdy plytké misky naplnené pivom, aby ste mäkkýše prilákali a utopili; chemická kontrola zahŕňa fosforečnan železitý pre ekologické záhrady a metaldehyd a karbaryl pre neekologických pestovateľov.

Vošky – malý mäkký hmyz na spodnej strane listov a / alebo stoniek rastlín; zvyčajne zelenej alebo žltej farby, ale môže byť ružová, hnedá, červená alebo čierna v závislosti od druhu. Ak je napadnutie voškami ťažké, môže to spôsobiť žlté a / alebo skreslené nekrotické škvrny na listoch a / alebo zakrpatené výhonky. Vošky vylučujú lepkavú, sladkú látku zvanú medovka, ktorá podporuje rast plesní.

Ak je populácia vošiek obmedzená iba na niekoľko listov alebo výhonkov, je možné ich zlikvidovať odrezaním postihnutých častí., Reflexné mulče, ako napríklad strieborný plast, môžu vošky odradiť. Robustné rastliny možno postriekať silným prúdom vody, aby sa vošky odstránili z listov; insekticídy sa na ošetrenie vošiek spravidla vyžadujú, iba ak je napadnutie veľmi vysoké – rastliny všeobecne tolerujú napadnutie nízkym a stredným stupňom. Najlepšou metódou kontroly sú zvyčajne insekticídne mydlá alebo oleje, ako je neemový alebo repkový olej.

Bazalka po napadnutí voškami

Bazalka po napadnutí voškami

 

Bazalka ako partnerská rastlina

Spoločná výsadba sa bazalkou pomôže špargli, fazuli, červenej repe, kapuste, čili a paprike, baklažánu, nechtíku oreganu, zemiakom a paradajkám. Pestovanie paradajok a bazalky blízko seba vraj každej plodine dodá lepšiu chuť. Spoločná výsadba bazalky s harmančekom bude prospešná pre rast bazalky. Ruta a šalvia by sa však v jej blízkosti nemali pestovať.

Bazalka je skvelá partnerská rastlina, pretože priťahuje motýle do vašej záhrady a odpudzuje veľa škodlivého hmyzu. Hovorí sa, že bazalka odpudzuje, komáre, červíky paradajok a molice.

 

Zber

Pretože sa tak dokonale hodí k rôznym kuchyniam, bazalka je v bylinkovej záhrade nevyhnutnosťou. Ale ako viete, kedy ju máte zbierať? Kedy presne je čas zberu bazalky?

Zber bazalky sa môže začať, akonáhle má rastlina aspoň šesť sád listov. Potom bazalku zberajte tak často, ako je potrebné. V každom prípade ju zbierajte ráno, keď sú éterické oleje na vrchole sviežosti. Ak potrebujete len malé množstvo bazalky, stačí odstrániť niekoľko lístkov pre aktuálne použitie. Pri väčších zberoch odstrihnite celú stonku. Výsledkom bude kríkovitejšia rastlina, ktorá produkuje viac listov. Zbierajte zhora nadol. Ak odrežete celé stonky, odrežte ich späť do tretiny výšky rastliny a odrežte ich nad listovým párom. Ak rastlinu skracujete o tretinu, počkajte niekoľko týždňov, kým budete listy opäť zbierať. Ak ste bazalku z nejakého dôvodu pravidelne nezbierali, nezabudnite rastlinu aspoň každých šesť týždňov odštipnúť, aby ste podporili huňatý rast. Tiež odstráňte všetky kvety, aby ste napomohli rastu lístia.

Bazalka v kvetináči v okne

 

Pestovanie bazalky v interiéri

Hoci bazalka je bežne pestovaná bylina skôr vonku, dá sa pestovať aj v interiéroch. V skutočnosti môžete bazalku pestovať vnútri rovnako ako v záhrade.

Bazalka pestovaná v kvetináči by mala byť vysadená v dobre priepustnej pôde bohatej na živiny. Použitie správneho typu pôdy je dôležité pre úspešné pestovanie v interiéri. Pretože bazalka nie je tolerantná voči vodnému stresu, uistite sa, že črepníky poskytujú adekvátnu drenáž. Aj keď by pôda mala byť stále trochu vlhká, nikdy by nemala byť premočená; inak budú korene náchylné k hnilobe.

Bazalka pestovaná v interiéri bude vyžadovať hnojenie. Môže sa použiť všeobecné hnojivo pre izbové rastliny, ale s polovičnou odporúčanou silou. Bazalka používaná výlučne na dochucovanie jedál však vyžaduje použitie organického hnojiva. Organické hnojivo pomáha udržiavať aj hladinu pH pri pestovaní bazalky v interiéroch. Zdravá úroveň pH je ďalším dôležitým aspektom kvalitnej pôdy. Hladiny pH pôdy by ste mali kontrolovať zhruba raz za mesiac alebo šesť týždňov, aby ste dosiahli optimálny rast. Dostatočné hladiny pH sú zvyčajne medzi 6,0 a 7,5.

 

➡️ Svetelné podmienky

Keď pestujete bazalku v interiéri, je dôležité aj osvetlenie. Bazalka vyžaduje najmenej šesť hodín slnečného žiarenia. Rastliny by mali byť umiestnené na slnečnom okne, najlepšie smerom na juh. Inak bude pravdepodobne potrebné pestovať túto bbylinku v kvetináči pod žiarivkami. Pri tomto type osvetlenia bude bazalka potrebovať asi 10 hodín svetla pre zdravý rast. A môžete tiež použiť kombináciu oboch – prirodzeného aj umelého svetla.

Zatiaľ čo pestovanie bazalky v interiéri je nenáročné, intenzívny rast rastlín si môže vyžadovať časté presádzanie.

Sušená bazalka v pohári

 

Ako usušiť čerstvú bazalku?

Sušenie čerstvej bazalky je jednoduchý spôsob, ako zachovať čerstvú citrónovo-anízovú až korenistú chuť bylinky. Sušená bazalka má síce takú intenzívnu chuť ako čerstvá, ale rýchlo sa odbúrava. Listy majú vysoký obsah vlhkosti a je potrebné ich rýchlo vysušiť, aby sa zabránilo plesniveniu. Pre čo najrýchlejšie vysušenie musí vzduch voľne cirkulovať po oboch stranách listu.

Prvým krokom k sušeniu je zber. Byliny, ktoré sa zbierajú na sušenie, by sa mali zbierať ráno tesne po tom ako sa orosené listy vysušia na vzduchu. Bazalku pozbierajte skôr ako sa príliš oteplí. Odstrihnite stonky 0,5 cm nad rastovým uzlom. Na sušenie zozbierajte viac lístkov ako bežne, pretože listy sa zmenšia o viac ako polovicu.

Existujú dva rýchle a účinné spôsoby sušenia bazalky:

Môžete nastrihať stonky dlhé asi 15 cm a spojiť ich dohromady v malých zväzkoch, zavesiť a sušiť na vzduchu. Na zväzky dajte papierové vrecko, v ktorom sú vyrazené otvory. Bazalku zaveste do slabo osvetlenej až tmavej miestnosti s nízkou vlhkosťou a teplými teplotami. Papierové vrecko zachytí suché listy, keď spadnú.

Bazalku môžete sušiť aj v sušičke potravín. Listy položte na stojany v jednej vrstve a nechajte ich v stroji úplne vysušiť, až kým nebudú úplne chrumkavé.

 

➡️ Skladovanie sušenej bazalky

Sušené bylinky časom stratia chuť a prebytok svetla tento proces zvyšuje. Najlepšie je skladovať ich v skrini alebo v tmavej špajze, kde nepreniká svetlo. Nádoba na uskladnenie musí byť suchá a vzduchotesná. Odstráňte stonky a kvety, ak boli sušené spolu s listami. Rozdrobte listy do nádob, aby boli pripravené na použitie v receptoch. Pravidlom je použiť jednu štvrtinu až jednu tretinu množstva listov čerstvej bazalky uvedených v recepte.

 

💡 Tieto a podobné poháre sú na skladovanie sušenej bazalky ideálne: ⤵️

Pozrieť ďalšie

 

Použitie bazalky – vyskúšali ste už tieto nie bežné spôsoby?

Určite viete o použití bazalky v kuchyni. Od pesto omáčky až po klasické spojenie čerstvej mozzarelly, paradajok a bazalky (caprese) – túto bylinku majú kuchári v obľube už naozaj dlho. Vyskúšali by ste ale niečo nové? Pokračujte v čítaní a objavte niekoľko zvláštnych spôsobov použitia bazalky.

Bazalka v koktajli s ľadom

 

Remeselné koktaily sú v súčasnosti hitom. Skúste pridať pomliaždené listy do základných koktailov, ako je gintonic, vodka a sóda, alebo dokonca do módneho mojita. Popustite uzdu fantázii a vyskúšajte bylinu v koktaile z uhorky bazalky a vodky, v Margarite z jahôd a bazalky, alebo v Bellini z rebarbory, jahody a bazalky. Samozrejme nemusí to byť len alkohol. Skúste si uhasiť smäd nealkoholickou sladkou bazalkovou limonádou, alebo limonádou z uhorky, mäty, bazalky a sódy. Fanúšikovia smoothies budú nadšení z banánovo – bazalkového shake-u.

 

✅ Použitie bazalky na liečebné účely

Bazalka sa po celé storočia používa pre svoje liečivé vlastnosti. Fenolické látky nachádzajúce sa v bylinke pôsobia ako antioxidanty. Purpurová bazalka obsahuje asi polovicu množstva, aké sa nachádza v zelenom čaji. O bazalke sa tiež hovorí, že redukuje oxidačné poškodenie DNA a spomaľuje rast buniek leukémie. Môže pomôcť pri zmiernení žalúdočných ťažkostí, funguje ako svalová relaxancia a má analgetické vlastnosti, čo je potrebné vziať do úvahy skôr, ako siahnete po aspiríne. Pri bolestiach hlavy zalejte misku s pohmoždenými listami horúcou vodou, sadnite si nad ňu, hlavu si zakryte uterákom a inhalujte aromatickú paru.

Ďalším skvelým spôsobom, ako využiť benefity tejto rastliny, je príprava čaju. Jednoducho nasekajte čerstvú bazalku a pridajte ju do čajovej kanvice s vodou – tri polievkové lyžice (44 ml.) na dve šálky (pol litra). Nechajte päť minút lúhovať a potom listy z čaju preceďte. Čaj môžete osladiť medom alebo stéviou. Bazalka pôsobí tiež ako antiseptikum a môže pomôcť pri odstraňovaní akné. Vylúhujte bazalku v oleji, môže byť napríklad jojobový alebo olivový a nechajte odstáť tri až šesť týždňov. Pomocou tohto oleja upokojte uštipnutie hmyzom alebo ho vtierajte do boľavých svalov.

 

✅ Ďalšie možnosti použitia 

Stáročia používania overili bazalku ako liečivú bylinu a samozrejme je aj v povedomí kuchárskeho sveta. Stále však existujú niektoré ďalšie, neobvyklejšie spôsoby, ako bazalku v kuchyni využiť.

 • použite ju na sendviče namiesto šalátu alebo dokonca ako wrap
 • do základu na domácu zmrzlinu pridajte bazalku a šťavu z citróna
 • pripravte si bazalkové bylinkové maslo, ktoré môžete zmraziť na neskoršie použitie
 • ak hľadáte projekt pre domácich majstrov, skúste vyrobiť mydlo z bazalky
 • ak nemáte čas na výrobu pesta, ale potrebujete rýchly spôsob, ako uchovať prebytok lístkov bazalky, dajte ich do kuchynského robota. Pulzujte s trochou vody, až kým zmes nebude hladká.. Nalejte ju do podnosov na kocky ľadu a zamrazte. Keď sú kocky zmrazené, vyberte ich z podnosu, vložte do zapečateného plastového vrecka a potom späť do mrazničky na ďalšie použitie v omáčkach alebo polievkach

Zdroj informácií:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Avatar

Rada cestujem, mám rada ľudí a život, ktorý by sme si už bez rôznych pomocníkov do kuchyne alebo domácnosti ani nevedeli predstaviť. Niekedy sa však strácame v bludisku nespočetných možností, ktoré nám moderné technológie ponúkajú. Dúfam, že aj moje články vám trocha pomôžu v orientácii a aj vďaka nim sa rozhodnete vždy správne.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.