Ako pestovať paradajky a aké choroby ich najčastejšie postihujú

Petra Lyžičiarová Téma 16. marca 2021 7

V slovenskej domácnosti obľúbené ovocie alebo zelenina? Podľa botanického zaradenia je to bobuľovité ovocie. Avšak v kuchyni je pre každého zdravou zeleninou, pretože nevyniká sladkou chuťou. Nech je už ako chce, každý paradajky poznáme. Jedávame ich surové ku krajcu chleba, do šalátu alebo ako doplnok k hlavnému jedlu. Nemôžeme zabudnúť, že okrem špecifickej chuti, je paradajka pestovaná aj kvôli bohatému zloženiu vitamínov potrebných pre naše zdravie.

Ak sa chcete dozvedieť o tom, ako pestovať paradajky, veľa užitočných informácií, prečítajte si náš článok. Prinášame vám v ňom aj prehľad najznámejších odrôd a dozviete sa aj to, aké choroby rajčiny najčastejšie postihujú.

Kedy ako začať s pestovaním

Máte dve tradičné možnosti ako začať pestovať paradajky. Priesadami alebo sadením semienok. Predstavíme si ten zdĺhavejší, no o to zaujímavejší spôsob, kedy si priesady vypestujete sami už od semienka. Je to náročnejšie, ale viete na čom ste, nie každý predajca priesad je poctivý. V súčasnosti nájdete na trhu so semenami neuveriteľné množstvo zaujímavých odrôd.

Paradajka je teplomilná rastlina. Odhadnite pomocou dlhodobejšej predpovedi počasia posledný deň kedy do vašej záhrady príde mráz. Odpočítajte od tohto termínu 6 až 8 týždňov a na miesto slnečnej strany vášho domu alebo bytu semienka zasaďte do vlhkej hliny alebo substrátu v nejakej stredne veľkej a plytkej nádobe, či črepníku. Dôležitou podmienkou správneho rastu je pôsobenie svetla. Zvoľte napríklad parapet okna slnečnej strany vášho domu či bytu. Slnečnou stranou máme na mysli miesto, kde svieti slnko aspoň 6 hodín denne.

💡  Tip pre rýchlejšie klíčenie – s klíčením si vieme pomôcť termopodložkou a nejakým zdrojom tepla, napríklad lampou. Hneď ako vykukne prvá rastlina, podložku môžete odstrániť. Svetlo nechajte svietiť, ale aspoň 5 cm od najvyššej rastliny, aby ste čerstvé a jemné rastliny nespálili.

Semiačka vložte do prstom vydlabanej dlhej jamky a zasypte substrátom. Snažte sa ich vhodiť do zeme pár milimetrov od seba. Keď nastane čas prvého presádzania, vysvetlíme si, prečo. Dbajte o to, aby bola hlina spočiatku neustále vlhká. Pri polievaní myslite na to, aby ste semienka nevyplavili. Svetlo, teplo a vlhko zapríčinia rýchle klíčenie rastlín.

priesady rajčín

Rajčiny si môžete vypestovať aj sami zo semienok

Ak budú mať priesady okolo 3-4 cm a budú mať prvé lístky, môžete ich začať pikírovať do plastových alebo rašelinových zakoreňovačov tak hlboko, aby ste videli len horné lístky nad zemou. Ak ste semiačka roztrúsili mierne od seba, nebude žiaden problém ich presadiť, pretože korene sa vám nezamotali.

💡  Pikírovanie je spôsob presádzania paradajok, kedy si pomáhate pri presádzaní mladých a krehkých priesad tenkým a ostrím drievkom, napríklad špajdlou.

Príprava pôdy

Asi začiatkom mája si pripravte pôdu na sadenie priesad. Jamy vykopte do hĺbky rýľa. Zeminu dobre rozrobte a zmiešajte s trochou hnoja a kompostom. Druhý májový týždeň skúšajte sadenice presunúť von. Zo začiatku len na pár hodín do tieňa a s postupom času interval predlžujte. Rastlina sa tiež musí zoznámiť s priamymi slnečnými lúčmi. Tento postupný proces aklimatizácie pomôže paradajkám uľahčiť prechod do záhrady.

Obyčajne v našich klimatických podmienkach volíme čas na sadenie priesad po Troch zamrznutých, teda v druhej polovici mája. Predpokladom dobrého prijatia zmeny prostredia je, že nehrozí žiaden prízemný mráz a zem je už vyhriata.

Do jamy pripravenej na sadenie tiež vložte spolu s rastlinou kôl. Pri pestovaní paradajok Tornádo počítajte s výškou kolíka minimálne 2 m, pričom aspoň 40 cm bude v zemi. Dôvodom je, že rastlina sa pri obľúbených kolíkových odrodách bude ťahať po tejto opore. Avšak aj pri kríčkových, či kvetináčových odrodách môžete voliť kratší kolík. Vďaka tomu nebudú plody od bahna a vy budete mať dobrý prístup na obhospodarovanie. Napríklad pri kríčkových typoch rajčín, môžete použiť nižšie kolíky.

rajčiny na kolíkoch

Paradajky potrebujú pre správny rast kôl

Rajčiny saďte asi 0,5 m od seba. Po sadení poriadne polejte, aby ste minimalizovali šok, ktorý korene prežívajú presadením do nového prostredia. Dokonca je odporúčané štedro zaliať samotnú jamu ešte pred sadením.

 

Ak chcete, aby sa vašim paradajkám dokonale darilo, doprajte im špeciálne hnojivo:

 

Starostlivosť o rajčiny v období vegetácie

Na to, aby bolo vaše pestovanie paradajok čo najúspešnejšie, by ste mali dbať o ich pravidelnú starostlivosť. Pozrime sa teda, ako polievať paradajky a ako sa o rastlinky starať, aby čo najlepšie prosperovali.

Polievanie

Rajčiny môžete polievať často. Prirodzene to záleží od počasia V horúcich letách môžete polievať každý deň. Avšak je tu pár zásad pri polievaní. Ak používate na polievanie vašich rastliniek výbornú čerstvú vodu zo studne, radšej ju prečerpajte do suda. Počas horúcich letných dní sa voda v sude zohreje na príjemnejšiu teplotu a vaše rajčiny nedostanú šok v podobe ľadovej sprchy. Tak isto nepolievajte rastliny počas poludnia a už vôbec nie na listy. Slnečné júlové lúče nemajú problém vlhkú rastlinu spáliť.

Pozrieť ďalšie

 

Zálistky

Počas celého obdobia chce rastlina paradajky rásť a to doslova všetkými možnými smermi. Spod pazúch stoniek budú vyrastať zálistky. Pravidelne ich vylamujte. Ide to ľahko rukami alebo záhradkárskymi nožnicami. Tým dosiahneme, že rastlina bude venovať svoju energiu na dozretie plodov a nie na tvorbu nových výhonkov a ďalších plodov, ktoré nestihnú dozrieť.

Ako zastaviť bujný rast rastliny?

Stáva sa to bežne, že rastlina má tendenciu prerásť svoj oporný kolík. V takom prípade bývajú rastliny ťažké, kolíky sa môžu dokonca vyvaliť a je teda lepšie vývoj do výšky zastaviť. Dosiahnete to jednoduchým vylomením vrcholu rastliny.

Zber plodov

Nie je nič krajšie ako zbierať plody vlastnej práce. A pri troche starostlivosti to pri rajčinách bude hojná úroda. Ak nepestujete práve nejaké zelené alebo čierne hybridy, tak dozretú rajčinu spoznáte podľa krásnej červenej farby. Nezameniteľná je taktiež vôňa čerstvého a dozretého plodu.

Keď prichádza jeseň

Všetko opäť závisí hlavne od počasia. No s príchodom kratších dní je lepšie obrať nedozreté plody a uložiť ich do veľkého skleneného pohára, kde vám budú postupne dozrievať. Chutnými domácimi rajčinami môžete prekvapiť ešte v novembri.

starostlivosť o paradajky

O paradajky by ste sa mali pravidelne starať

Spôsoby pestovania paradajok

Paradajky môžete pestovať nielen v záhrade, v skleníku, ale aj v kvetináči. Pozrite sa s nami na to, ako sa starať o paradajky pri rôznych spôsoboch pestovania.

Pestovanie paradajok v kvetináči

Použite väčší kvetináč, ktorý má dierky na dne. Je dôležité aby bola výživná pôda v kvetináči vlhká, ale dobre odvodnená. Zasaďte jednu rastlinu do kvetináča. Prakticky by vám pri správnom pestovaní mala vzísť každá odroda, no pri kríčkových alebo trpasličích odrodách, ktoré sú na tento spôsob pestovania priamo určené, získate lepšiu úrodu. Vyberte slnečné miesto s priamym slnečným svitom s intervalom svietenia aspoň 6 hodín. Týmto spôsobom si môžete pestovať paradajky aj na balkóne.

Pestovanie paradajok v skleníku

Dôležitým faktorom je teplota. Najlepšie sa darí rajčinám v skleníku pri dennej teplote 21-27 stupňov Celzia a nočnej 16-18 stupňov Celzia. Taktiež dôležitým faktorom pre pestovanie v skleníku je vlhkosť. Držte ju pod hranicou 90% ako prevenciu pred tvorbou listovej plesne. Rajčinám robí dobre čerstvý vzduch. Vetrajte váš skleník, najlepšie počas sviežich hmlistých rán. Zvoľte správnu odrodu, teda skleníkovú, ktorá je viac pripravená znášať špecifické prostredie skleníka. Rovnakým spôsobom sa môžete riadiť aj pri pestovaní paradajok vo fóliovníku.

Pestovanie paradajok dole hlavou

Tento spôsob pestovania nie je žiadnou novinkou, ale do popredia sa dostal len pred pár rokmi. Tiež vieme tento trend nazvať aj pestovaním paradajok vo vreci, pretože na pestovanie dolu hlavou sa skutočne používajú špeciálne vrecia alebo vedrá. Šetríte priestor a máte dobrý prístup k rastlinám. Najlepšie sa na pestovanie dole hlavou hodia rajčiny s malými plodmi ako sú napríklad cherry rajčiny, no pokojne experimentujte aj s typmi, ktoré majú väčšie plody. Do vedra spravte na dno dieru s 10 cm priemerom a zasaďte priesadu rajčiny dole hlavou. Použite ľahkú pôdu, dobre prevzdušnenú, aby korene rastliny mohli bezproblémov rásť v obrátenej pozícii. Nezabúdajte tiež na každodennú zálievku.

Pestovanie paradajok dolu hlavou

Pestovanie paradajok dolu hlavou šetrí miesto

Choroby paradajok

V našej klimatickej oblasti sa rajčinám darí dobre. Avšak nevyhneme sa chorobám a škodcom. Pár si ich vymenujeme a v krátkosti popíšeme. Ak chceme dobrú úrodu, musíme poznať, ako sa im vyhnúť.

Vírus tabakovej mozaiky (The tobacco mosaic virus – TMV) – je vírus, ktorý napáda asi 125 druhov rastlín. Medzi nimi aj paradajky. Jeden z prvých príznakov je svetlo zelené zafarbenie medzi žilkami mladých lístkov. Postupne sa objaví tzv. mozaika svetlých a tmavých odtieňov na listoch. Druhým je objavujúca sa vráskavitosť povrchu listov. Tento vírus nespôsobuje priamo uhynutie rastliny, ale ak ju zasiahne v skoršom období života, môže jej vývoj rapídne ochromiť. Objavuje sa hlavne v období tepla a sucha. Zbaviť sa ho je veľmi ťažké. Ak sú vaše rastliny napadnuté, tak ich odstráňte. Vírus prežije -40 stupňov Celzia a sadenie v infikovanej zemi sa odporúča až po dvoch rokoch od objavenia.

Hniloba špičiek paradajok – ako už názov prezrádza, na špičkách plodov rajčín sa začnú objavovať hnedé škvrny. Hlavným dôvodom je slabý príjem vápnika z pôdy. To je spôsobené nevyváženým zložením pôdy, kedy je zem prehnojená dusíkom alebo draslíkom. Tieto dva chemické prvky sťažujú rastlinám príjem vápnika. Môže to tiež byť signál slabého zavlažovania v období dozrievania plodov.

Zeleninový úpal – slnečné žiarenie je pre rajčiny nevyhnutné. Avšak pri rýchlej zmene počasia môže slnko ublížiť. Na náhle zvýšenie intenzity slnečného svitu je paprika a rajčina citlivá najmä po presadení do záhrady. Sadenice sú obyčajne pestované na parapetách okien alebo v skleníkoch, kde nie sú vystavené priamemu slnečnému žiareniu. Zelené časti rastliny môžu zkorkovatieť alebo vyblednúť. Touto chorobou môžu trpieť aj plody, pretože tie rady dozrievajú v tieni listov, takže dávajte pozor pri vylamovaní zálistkov. Prevenciou proti tomuto ochoreniu je postupný presun rastlín na priame slnečné svetlo a vylamovanie pazúch vtedy, keď pod mrakom.

Fytoftóra paradajok – v posledných rokoch v poľnohospodárstve veľmi častá choroba. Za plesňové ochorenie zodpovedá huba, ktorá napáda aj zemiaky. Táto choroba je nevyspytateľná, pretože dokáže vykonať v krátkom čase veľkú spúšť vo vašej úrode. Dobre sa jej vodí vo vlhkom prostredí častých zrážok alebo príliš výdatnom polievaní. Objavuje sa však aj na rastlinách, ktoré sú pestované v tieni. Choroba sa prejavuje prakticky na všetkých nadzemných častiach rastliny, ktoré pokrývajú sivohnedé škvrny.

choroba rajčín

Paradajky môžu postihnúť viaceré ochorenia

Septóriová škvrnitosť – na listoch rajčín vznikajú asi 5 mm veľké škvrny. Ako všetkým plesňovým ochoreniam sa jej darí vo vlhkom období. Napáda hlavne mladé rastliny kríčkových odrôd rajčín, čím môže výrazne znížiť úrodu.

 

Druhy paradajok

Druhov paradajok je viac než 3000. Sú rôznych tvarov a rôznych farieb. Majú rôzne využite v gastronómii, ako napríklad priama konzumácia čerstvých plodov v šalátoch, na výrobu pretlakov, štiav či na sušenie. Rozdeľujú sa do viacerých skupín a typov. Asi to najzákladnejšie rozdelenie je na hybridné a nehybridné. Tie hybridné sú vyšľachtené odrody a majú povinné označenie na obaloch semien rastlín ako “hybridné”, či “F1”.

Nemusíte sa obávať, že by šlo o geneticky modifikované potraviny. Toto označenie skôr hovorí, že deti (semená v balení, ktoré sadíme) vznikli riadeným opelením materských rastlín. Deje sa to za účelom zvýšenia výnosu v poľnohospodárstve. Rajčiny sú tak vzhľadovo zaujímavejšie, ale aj odolnejšie voči chorobám či klimatickému prostrediu. Taktiež ich klíčivosť je vysoká. Semeinka z plodov sa ďalej neodporúčajú sadiť, pretože druhá generácia rastlín stráca svoje výnimočné vlastnosti rodičovskej rastliny. Z tohto dôvodu si na jar všetky odrody s označením “F1” musíme kúpiť zas a znova.

odrody paradajok

Odrôd paradajok je až 3000

Ponúkame vám teraz stručný výber podľa typu pestovania

Tyčové paradajky

Mandad – hybridná odroda, ktorá vyniká bohatou úrodou. Plody majú tvar ďatle a vyznačujú sa vysokým stupňom sladkosti. Môžete ich pestovať pod holým nebom, ale I pod fóliou či sklom. Zbierajú sa prakticky celé leto od júna až po október.

Kolíkové

Cherrola – vyznačuje plodmi guľatými s priemernou váhou jedného plodu 25 g. Ak si spočítame, že na jednom strapci je okolo 20 plodov, vyzerá to na peknú úrodu. Je viac vhodné pestovať ju vo voľnom priestore pod slnkom ako vo fóliovníku alebo skleníku. Cherolla je hybridnou odrodou vyšľachtenou tým spôsobom, aby dobre znášala boj s plesňami ako je fytoftóra.

Citrina – zaujímavo vyzerajúca odroda, ktorú môžete pestovať aj z vlastných semiačok, pretože nie je hybridná. Ako už názov naznačuje, plody sa nápadne podobajú na citróny tvarom I farbou. Dozrievajú júna do septembra. Rastlina má 4 strapce, čo môže pripadať na prvý pohľad málo, no jeden strapec môže vážiť až 2,5 kg.

Herodes – odroda, ktorej plody môžu získať váhu až 180 g. Dužina je hutná a menej šťavnatá, obľúbená na sušenie alebo výrobu domáceho pretlaku. Plod je srdcovitého tvaru a jemne ružovej farby so žíhaným odtieňom. Dozrieva v júli a až do októbra.

Kríčkové

Dalimil – táto kríčková odroda dozrieva od júla do októbra. Odporúča sa pestovaj vonku v záhradkách a nie skleníkoch. Všeobecne sa považuje za rezistentú rajčinu s dobrým výnosom, kedy jeden plod môže vážiť až do 100 g.

Koktejlové

Spencer – táto odroda je sladká s malými plodmi vážiacimi maximálne do 40 g. Odporúča sa pestovať výhradne v skleníkoch a fóliovníkoch, pretože obľubuje teplo. Plody sú guľatého tvaru s pevnou šupkou odolnou voči prasknutiu.

Balkónové

Vilma – túto odrodu môžete pestovať na balkóne. Je to v podstate malý krík, ktorý je užitočný aj z estetického hľadiska. Býva hojne obsypaný malými červenými bobuľami rajčín. Asi 20 g plody dozrievajú v júli až septembri a v jednom črepníku môžete mať až 150 plodov.

Aztek – tento malý krík môže byť na vašom balkóne obsypaný malými rajčinkami. Je to prakticky rovnaká odroda ako vyššie spomínaná Vilma, lenže s jedným zásadným rozdielom, plody má žltej farby.

Čo v sebe ukrývajú paradajky?

Na záver vám prinášame zaujímavé informácie o tom, čo všetko v sebe paradajky ukrývajú a prečo sú pre naše zdravie prospešné.

Paradajky obsahujú:

 • vitamín C
 • draslík
 • vitamín K 1
 • kyselinu listovú
 • antioxidant lykopén
 • betakarotén
 • flavonoid naringenín

Priaznivo vplývajú na:

 • znižovanie LDL cholesterolu
 • zdravie srdcovocievneho systému
 • proti zápalom
 • ako prevencia rakoviny
 • ochrana pokožky pred spálením slnkom

Zdroje informácií:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Petra Lyžičiarová

Redaktorka magazínu DoDomácnosti.sk. Mám rada prírodu, zvieratá a rada tvorím. Kreatívne sa realizujem nielen pri písaní, ale i v domácnosti, záhrade a v kuchyni, a tak verím, že moje články budú pre vás zaujímavé, užitočné a prínosné.

Komentáre

Hallo, rajciny mi koncom septembra napadol chrobak a ten cicia supku. Stalo sa to prvy krat v mojej rajcinovej praxi.Denne kricky umyvam pod silnym prudom vody.Co to je?

Dobrý deň, pravdepodobne ide o bzdochu, ktorá je pomerne novým škodcom. To, či ide skutočne o bzdochu zistíte tak, že po dotyku vylúči zápach. Bzdochy môžete zbierať ručne v rukaviciach alebo použiť postrek určený proti cicavým alebo žravým škodcom, napríklad Sanium Ultra, Sanium Al, Sanium Ultra Al, Karate Zeon 5 SC, Mavrik 2F, SpinTor.

Dobrý deň, na 1 z pestovaných kolíkových rajčín (žltá datľová) sa mi objavila tzv. kučeravosť kvetov (nie listov). Kvetov je veľmi veľa ,kvetná stonka sa vetví na šírku dlane, ale kvety sú slabo vyvinuté a veľmi málo sa z nich tvoria plody. Mám kadejaké semená, je to vypestované z odloženého semena z minulého roku. Doteraz som to na rajčinách nemala. Zápasím so sebou, či rajčinu vytrhnúť, lebo úžitku z nej takmer niet, iba čo zaberá miesto. Budem Vám vďačná za Váš názor, čo by to mohlo byť za chorobu.

Dobrý deň, ak ide o semienko z minuloročnej úrody a išlo o odrodu F1, je možné, že to je z tohto dôvodu. Tento typ rajčín nie je veľmi vhodný na opakované pestovanie zo semienka. Je možné, že ide o nejakú degeneráciu. Iné rajčinky vám to nerobia?

Ďakujem za názor.Nie nerobia. Tiež si myslím, že by to mohol byť dôsledok opakovaného použitia semien z F1 ( možno až 2 x opakovaného). Takže vyhodiť. Už sa nespamätá. Myslela som, že si spravím vlastnú “genetickú banku” rajčín, tak ako som to videla pri jednom Rakúšanovi a Ruske 🙁 Musím na to ísť viac vedecky…

Dobrý deň, ak máte chuť sa opýtať niečo konkrétne o pestovaní rajčiniek, napíšte 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.