10 dobrých rád ako sa zbaviť pásavky zemiakovej (mandelinky)

Veronika Štrbová Téma 2. júla 2020 2

Určite nám dáte všetci za pravdu, že niet nad skvelú domácu zeleninu vypestovanú v záhrade. Aby bola však naša úroda bohatá, musíme ju chrániť pred škodcami. Teraz sa dozviete užitočné informácie o pásavke zemiakovej, ktorá škodí zemiakom. Povieme vám niečo o tejto “potvorke”, kde sa vyskytuje, jej štádiá a mnoho iných informácií. Poradíme vám tiež, ako sa jej môžete zbaviť a vychutnávať si svoje vypestované zemiaky.

Pásavku zemiakovú poznáte viacerí určite aj pod ľudovým názvom mandelinka. Hoci je to malý chrobák, vaším zemiakom dokáže veľmi uškodiť. Rozoznáte ho hneď na prvý pohľad. Obzvlášť vtedy, ak na zemiakoch nájdete obhryzené listy. Netreba však robiť paniku, ak to hneď začnete riešiť, svoju úrodu dokážete zachrániť. Prečítajte si, ako na to.

História pásavky zemiakovej

Pásavka zemiaková (lat. Leptinotarsa decemlineata) je chrobák, resp. škodca rastlín. Tento konkrétny druh požiera zemiakové listy a dokáže vašu úrodu naozaj znehodnotiť. Okrem zemiakov totiž škodia aj paradajkám, paprike či baklažánu. Mandelinka, ako sa ľudovo nazýva, sa na naše územie dostala spolu so zemiakmi zo Severnej Ameriky. Prudko sa rozšírila po 2. svetovej vojne, keď vzrástla úroveň transportu zemiakov.

Pásavka zemiaková na zemiaku

Pásavka sa k nám dostala spolu so zemiakmi

Tento, na prvý pohľad maličký chrobák, bol niekedy pre ľudstvo skutočnou pohromou. V bývalom Česko-Slovensku sa naňho ako na škodcu najmä v 50. rokoch 20. storočia konali veľké „hony“ s cieľom jeho vykynoženia. V tých časoch bola pásavka zemiaková nazývaná aj imperialistický či americký chrobák. Bolo to z toho dôvodu, že komunistická propaganda obvinila Západ, že ju na území ČSSR umelo vysadzuje z lietadiel alebo prostredníctvom diverzantov.

 

Vzhľad a štádiá pásavky zemiakovej

Poľnohospodári musia byť v lete veľmi ostražití, pretože toto je čas, kedy pásavka zemiaková zasahuje farmy na zemiaky a samozrejme aj všetky bežné záhrady. Majiteľ musí preto urobiť niečo, aby sa ich zbavil. Odporúča sa pestovať predsezónne plodiny, aby sa zabránilo veľkým stratám. Slama je napríklad vynikajúci spôsob, ako ochrániť rastliny a zastaviť chrobákov v ničení.

 

4 štádiá pásavky zemiakovej:

1. Vajíčka

Vajíčka sú jasne oranžové a asi 1,7-1,8 mm dlhé a 0,8 mm široké. Samice používajú žltkasté lepidlo na ukladanie vajíčok na spodnú stranu lístia v zhlukoch po 5 až 100, ale zvyčajne je to 20 až 60 vajíčok. Larva je viditeľná v posledných 12 hodinách pred vyliahnutím. V poľných podmienkach môžu samičky položiť vraj až 200-500 vajíčok.

Vajíčka pásavky zemiakovej na liste

Takto vyzerajú vajíčka pásavky zemiakovej

 

2. Larvy

Larvy sú skôr červenooranžové a majú dĺžku 10 až 15 mm. Majú zvyčajne dva rady čiernych škvŕn po stranách a tri páry hrudných nôh. Larvy sú veľmi bacuľaté a brucho je silne vypuklé. Larvy padajú z rastlín a hrabú sa do pôdy, kde vytvárajú guľovitú bunku a transformujú sa na žltkasté až oranžové kukly. To trvá päť až desať dní. V závislosti od zemepisnej šírky existuje jedna až tri generácie ročne.

Larvy pásavky zemiakovej na rastline

Larvy majú červenooranžovú farbu

 

3. Kukly

Kukla pásavky zemiakovej je oválna a oranžová. Priemerná doba vývoja je asi 5,8 dňa. Zrelé larvy sa hrabú 2-5 cm do pôdy a po asi dvoch dňoch sa začínajú kukliť.

Jednotlivé štádiá pásavky zemiakovej

Jednotlivé štádia pásavky zemiakovej na rastline

 

4. Dospelí jedinci

Dospelé chrobáky sú dlhé približne 10 až 12 mm. Spoznáte ich hlavne vďaka ich sýtej žltooranžovej farbe a 10 čiernym pásikom. Zhora pôsobia robustne a oválne. Na hlave majú trojuholníkovú čiernu škvrnu a hrudník má nepravidelné tmavé znaky.

Dospelý jedinec pásavky zemiakovej na liste

Dospelého jedinca pásavky zemiakovej rozoznáte hneď na prvý pohľad

Chrobáky spôsobujú, že rastlina poškodením listov a koreňa slabne, a tak sa znižuje schopnosť produkcie potravy prostredníctvom fotosyntézy.

Lavry požierajú listy zemiakov

Až takto dokáže pásavka zničiť listy zemiakov

Z podlhovastých žlto-oranžových vajíčok, ktoré pásavky kladú v zhlukoch po 30-35 kusoch na spodnú stranu zemiakových listov, sa po 4 až 15 dňoch (v závislosti od teploty a vlhkosti) vyliahnu larvy s čiernou hlavou. Bez prestania sa živia listami. Po troch týždňoch spadnú do pôdy, zahrabú sa 4-10 cm do zeme, kde sa zakuklia a po dvoch týždňoch vyvinú na dospelé jedince. V zemi zároveň prezimujú, aby boli na jar pripravené opäť robiť v záhradách neplechu.

💡  Prečítajte si náš článok Všetko, čo potrebujete vedieť o kompostovaní. Pri pestovaní úrody v záhrade sa vám môžu zísť aj tieto informácie. 

 

Rady ako sa zbaviť pásavky zemiakovej

Akonáhle farmár spozoruje prvé pásavky na svojich zemiakoch, musí urobiť okamžitý krok. Výsledky budú zaručené, ak začne hubiť chrobáky včas. Prečítajte si niekoľko odporúčaných organických či chemických rád, ako sa zbaviť pásavky zemiakovej.

Ručné zberanie

Určite viete, že proti škodcom existuje mnoho chemických postrekov. Pásavky zemiakovej sa dá zbaviť však aj bez nich. Jednou z možností je ručné zberanie dospelých jedincov, vajíčok a lariev z postihnutých častí zemiakov. V skorých ranných hodinách zosypte dospelých jedincov z rastlín na zem na tkaniny a zachytených škodcov vhoďte do vedra s mydlovou vodou.

Ručný zber pásavky zemiakovej do nádoby

Po zbere vhoďte chrobáky do mydlovej vody

 

Nasaďte na ňu lienky

Zaobstarajte si do vašej záhrady prirodzených predátorov. Obzvlášť účinné proti pásavkám zemiakovým sú lienky. Dostanete ich napríklad v dobre zásobenej škôlke, či v nejakom záhradníckom centre. Môžete ich do záhrady aj prilákať a to vysadením rastlín, ktoré obľubujú, napríklad nechtík. Lienky si rady pochutnávajú na larvách pásavky zemiakovej a pomôžu sa vám zbaviť sa jej. Poslúžiť vám týmto spôsobom môžu tiež zlatoočky či osy, ktoré sa živia vajíčkami a larvami pásavky.

Lienka na kvete

Aj lienka vám dokáže s týmto pomôcť

 

Vysávač

Niektorí záhradkári dokonca odporúčajú mandelinky povysávať do špeciálenho vrecka na hmyz, ktorými niektoré druhy ručných vysávačov disponujú. Možno to znie bláznivo, ale aj toto je jeden zo spôsobov. Tento proces je účinný, treba ho však opakovať viackrát.

Ručný vysávač

Trochu netypický spôsob, vraj ale tiež účinný

 

Mulčovanie slamou

Mulčovanie slamou je atraktívnou voľbou najmä pre tých, ktorí chcú nájsť organický spôsob boja proti nebezpečenstvu škodcov. Zabráňte pohybu prezimovaných dospelých jedincov a to mulčovaním aspoň 6 až 9 cm hlbokej vrstvy čistej slamy alebo sena. Hustá vrstva slamy dokáže zamedziť prístup pásavky k rastlinám zemiakov. Zemiaky veľmi dobre reagujú na mulčovanie, najmä ak je oblasť ťažká a hlinitá. Na piesčitých pôdach je mulč nevyhnutný, pretože pomáha udržiavať vlhkosť.

Mulčovanie pôdy slamou

Mulčovanie záhradkári využívajú veľmi často

 

Zmena pôdy

Pokúste sa zemiakom meniť miesto výsadby. Je to z toho dôvodu, že pásavky zemiakové prežijú celú zimu v zemi a tak majú pripravenú pôdu na ďalšiu sezónu.

💡 TIP: Po každom zbere je pôdu potrebné zorať a týmto spôsobom zabránite prezimovaniu chrobákov.

 

Neemový olej

Tento olej sa vyrába zo semien indického orgovánu. Ukázalo sa, že aj neemový olej účinne pôsobí proti pásavke zemiakovej vo všetkých fázach. A nielen proti nej. Zbaviť vás dokáže aj nepríjemných vošiek či iného hmyzu. Jeho výhodou je, že neškodí užitočným organizmom bežne sa vyskytujúcim v záhrade a čo je dôležité, nie je jedovatý pre človeka.

Indický orgován

Z tohto orgovánu sa vyrába neemový olej

 

Fólia

Rôzne druhy záhradkárskych fólií vám taktiež dokážu pomôcť zbaviť sa mandeliniek. Stačí, ak si vyberiete fóliu, ktorá prepúšťa svetlo a vodu. Použitie tejto fólie má za následok to, že pásavka zemiaková sa pod ňou zadusí.

Záhradkárska fólia na sadenie zemiakov

Záhradkárske fólie môžete využiť tiež

 

Chren

Pestujte zemiaky spolu s chrenom. Okrem toho, že sa im bude dobre dariť, pomôžu vám zbaviť sa pásavky. Chren zasaďte medzi jednotlivé riadky zemiakov a jeho vôňa pásavku odpudí. Rovnako môžete zasadiť aj kôpor alebo koriander.

Sadenie zemiakov

Pri výsadbe zemiakov myslite aj na iné rastliny

 

Popol

Overeným spôsobom, ako sa zbaviť pásavky zemiakovej, je aj popol. Posypte ráno alebo po daždi zelené časti popolom. Posypte aj zem medzi rastlinami. Namiesto popola môžete použiť aj kukuričnú múku alebo borovicové piliny. Pásavka neznáša pach borovicového dreva. Tento proces opakujte pred kvitnutím raz za dva týždne a po odkvitnutí ešte raz.

Popol na ochranu zemiakov

Dokonca aj popol vám dokáže zneškodniť mandelinky

 

Chemický postrek

Na veľkých plochách je nevyhnutná chemická ochrana. Na trhu existuje niekoľko chemických postrekov na odstránenie chrobákov. Chemikálie sú veľmi účinným spôsobom, ako sa ich zbaviť, no zároveň sú nebezpečné pre ľudský a živočíšny život a tiež pre niektoré iné rastliny. Chemikálie sa preto musia vyberať s veľkou opatrnosťou. Namiesto toho, aby ste kupovali akúkoľvek chemikáliu naslepo, je lepšie vybrať registrovaný a overený postrek alebo si nechajte poradiť od odborníka.

Chemický postrek proti pásavke zemiakovej

Chemický postrek je tiež možnosť, len s ním opatrne

 

💡 BONUS:

Horčicový prášokMáme pre vás ešte jeden tip, ako sa zbaviť pásavky zemiakovej:

Budete potrebovať:

  • 100 ml octu
  • 30 – 40 g horčicového prášku
  • trochu vody

Všetko spolu zmiešajte a prelejte do rozprašovača. Zmes striekajte priamo na rastliny s mandelinkami.

 

💡  Ak sa chystáte svoju úrodu pestovať v skleníku, odporúčame vám prečítať si náš článok, v ktorom sme porovnali niekoľko typov. Jeho názov je Veľké porovnanie 10 najpopulárnejších záhradných skleníkov.

 

Zdroje:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Veronika Štrbová

Rada píšem články, ktoré sú zaujímavé a majú pridanú hodnotu. Praktické rady do domácnosti, návody či nápady, ktoré využijú mnohí z vás v každodennom živote. Pravidelne testujem rozličné užitočné produkty. Verím, že aj moje články vám pomôžu nájsť odpoveď na rôzne, doteraz nevyriešené otázky.

Komentáre

Vraj: Bolo to z toho dôvodu, že komunistická propaganda obvinila Západ, že ju na území ČSSR umelo vysadzuje z lietadiel alebo prostredníctvom diverzantov.
Prečo potom, to isté som sa dozvedel od kamarátov z Bieloruska, samozrejme v ich podani?

Pásavka zemiaková “mandelinka” bola masovo rozšírená po celej strednej a východnej Európe počnúc rokom 1949. Ako žiaci a študenti sme chodili ich brigádnicky zbierať. To znamená, že takto masovo sa nemohla rozšíriť počas dvoch rokov. Vtedy bol jednoznačný názor, že ich dopravovali počas priaznivého povetria balónmi, tak ako aj letáky. Jeden taký balón zachytil aj môj brat, viem ako vyzeral. Takže nebolo to lietadlami, lebo lietadla boli kontrolovateľné, ale balóny bez ľudskej posádky boli vo väčších výškach nekontrolovateľné. Balóny boli z tenkého nylónu v priemere cca 10 metrov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.