9 babských receptov, ako vyčistiť sporák + účinný TIP ako vyčistiť digestor

Jaroslava Putirková Téma 30. augusta 2020 0

Čistý sporák je snom každej ženy. Avšak, používame ho veľmi často a udržať ho bez mastnoty stojí veľa úsilia. Už vás prestalo baviť neustále umývanie, ale odzrkadlilo sa to na povrchu? Mastné škvrny, ktoré umyjú jedine chemikálie? Alebo aj nie. Poradíme vám, ako sa zbaviť nečistôt na sporáku pomocou babských receptov.

Ďalší pomocník v kuchyni, ktorý zabraňuje zápachu, je digestor. Úprimne, ako dlho ste nečistili digestor? Myslím, že ani vy neviete. Potom však nastane problém, keď sa ho rozhodnete umyť. Mastnotu a špinu, ktorá sa nahromadí, môžete odstrániť len veľmi ťažko. Aké sú teda účinné recepty na jeho vyčistenie?

Povrchy varných dosiek a sporákov

Určite poznáte množstvo druhov sporákov či varných dosiek. Majú rôzne povrchy, ovládanie a aj spôsob, ako fungujú. Avšak väčšina z nich sa zašpiní rovnako rýchlo bez ohľadu na materiál.

  • plynové 
  • elektrické 
  • sklokeramické
  • indukčné

Pri čistení to však neplatí. Niektoré povrchy sa nám čistia jednoduchšie, iné ťažšie. Dokonca musíme pri rôznych povrchoch dbať na prostriedky, ktoré používame.

 

💡 Ktoré prostriedky môžete využiť?

Občas ľudia ani netušia, že na čistenie môžu využiť prostriedky, ktoré majú doma. Tieto prostriedky poznali už naše babičky a využívali ich nie len na varenie a pečenie. Ak zvolíte správne množstvo a kombináciu, môžete sa ľahko zbaviť mastnoty a nečistôt.

  • jedlá sóda (kypriaci prášok) — je zásaditý prášok, Jedlá sóda, citrón a ocotktorý sa používa na pečenie, zažívacie problémy, ale aj ako čistiaci prostriedok, jeho zásaditosť rozpúšťa mastnotu a tak dopomáha k odstraňovaní nečistôt
  • ocot  – je naozaj všestranný pomocník, odstraňuje pachy, dezinfikuje a lieči, je to vďaka fermentácií, ktorá mení cukry na alkohol a následne na kyselinu octovú
  • citrón  – vďaka svojmu zloženiu je veľmi účinný v odstraňovaní mastnoty a nečistôt, či už v kuchyni alebo v kúpeľni
  • soľ  – určite všetci poznáme soľ ako dochucovadlo, má však aj pohlcujúce účinky a je výborným prostriedkom na čistenie

Ide o prirodzenejšiu cestu. Nemôžeme však tvrdiť, že ide o čistenie bez chémie. Samozrejme medzi jednotlivými prísadami prebieha chemická reakcia, ktorá je prirodzená. Tieto prostriedky sú šetrnejšie k domácnosti a vašemu zdraviu.

 

9 babských receptov ako vyčistiť sporák a varnú dosku

Poznáme veľa čistiacich prostriedkov, ktorými dokážeme vyčistiť varnú dosku alebo sporák. Čo by ste však povedali na prírodnejšiu cestu. Existujú rôzne babské recepty na odstránenie nečistôt a mastnoty. Spísali sme pre vás 9 najúčinnejších receptov ako sa zbaviť mastnoty s prostriedkami, ktoré máte určite k dispozícií. Dôležité je však poznamenať, že sporák by ste mali umývať po každom varení. Ak budete čistenie zanedbávať, nečistotu odstránite už iba s ťažkosťami a v takom prípade budete nútení siahnuť po chemických prípravkoch.

 

1. Uterák, ocot, jedlá sóda – indukčný a sklokeramický povrch

Povrch postriekajte octom alebo pretrite handrou namočenou v octe. Následne na povrch nasypte jedlú sódu a položte horúci uterák. Nechajte pôsobiť 20 minút a umyte hubkou. Zvyšky môžete opatrne zoškriabať.

💡 Tip odporúčame zakúpiť škrabku na sklokeramickú varnú dosku, ktorá vám pomôže odstrániť aj veľmi zaschnuté nečistoty.

 

2. Citrónová šťava/citrónový koncentrát

Mriežky na plynovom sporáku môžete umyť pomocou šťavy z citrónu alebo koncentrátu. Jednoducho nastriekate tekutinu na mriežky a necháte pôsobiť cez noc alebo niekoľko hodín. Následne mriežky očistite špongiou a opláchnite vodou.

 

3. Ocot a jedlá sóda

Na mastné časti sporáku nasypte jedlú sódu. Následne na ňu nastriekajte ocot a nechajte pôsobiť 15 minút. Nakoniec sporák utrite vlhkou handrou.

 

4. Citrónová šťava a jedlá sóda

Zmiešajte 3 lyžice jedlej sódy s 5 lyžicami citrónovej šťavy, aby vám vznikla pasta. Naneste ju na horáky, ale opatrne aby sa pasta nedostala do otvorov a nepoškodila priechod plynu. Nechajte pôsobiť 15 minút, následne zotrite vlhkou handričkou.

 

5. Citrón a soľ

Na mastnotu môžete využiť silnú kombináciu citróna a soli. Citrón prekrojte na polovicu. Nna mastnotu vysypte soľ a prekrojenou polovicou citróna prechádzajte dovtedy, kým mastnota nezmizne.

Soľ a citrón ako čističe

Účinným spôsobom odstránenia mastnoty je aj kombinácia soli a citrónu.

 

6. Ocot, voda a soľ

Použite 2 lyžice sódy, 1 lyžicu soli a 3 lyžice octu (podľa potreby). Vytvorí sa vám pasta, ktorú nanesiete na sporák alebo varnú dosku. Nechajte pôsobiť 45 minút a následne zotrite vlhkou handrou.

 

7. Jedla sóda, soľ, voda

Aj táto trojkombinácia vám pomôže s odstránením mastnoty. Vytvorte si pastu z 2 lyžíc jedlej sódy, 1 lyžice soli a 3 lyžíc vlažnej vody. Hmotu zmiešajte a naneste na mastný povrch. Nechajte pôsobiť. Po zaschnutí umyte hubkou.

 

8. Soľ a ocot

Do 0,5 l teplého octu pridáme 6 lyžíc soli. Premiešame aby sa soľ rozpustila. Následne nastriekame na mastnotu a necháme pôsobiť 30 minút. Sporák poriadne vydrhneme a zotrieme vlhkou handričkou.

 

9. Citrónová šťava, ocot a jedlá sóda

Zmiešajte 5 lyžíc octu a 5 lyžíc citrónovej šťavy. Jedlú sódu vysypte na mastnú plochu a nastriekajte zmiešaný ocot s citrónovou šťavou. Nechajte pôsobiť 15 minúť a následne umyte.

 

💡 Ako očistiť mriežku na sporáku

Zanesené mriežky na sporáku

Mriežka na plynovom sporáku je veľký boj pre všetky gazdinky. Tento problém nastáva, ak čistenie dlhodobo zanedbávate. Okrem toho, že môžete použiť všetkých 9 predchádzajúcich receptov, vyskúšať môžete aj vlastné kombinácie octu, jedlej sódy a citrónovej šťavy. Nebojte sa experimentovať. Vyskúšať môžete ešte tento typ:

Jedlá sóda, rastlinný olej, soľ

Zmiešajte 2 lyžice jedlej sódy, 1 lyžicu hrubozrnnej soli a lyžicu rastlinného oleja. Vzniknutú pastu môžete zriediť kvapkou vody, ak bude potreba. Následne naneste na mriežky, nechajte pôsobiť 15 minút a vydrhnite hubkou.

 

Ako umyť digestor

Digestor je vec, ktorá sa naozaj často nečistí, a keď už na to príde, ide to len veľmi ťažko. Len máloktoré recepty sú naozaj účinné, často ste nútení siahnuť po chemických prípravkoch. Vyskúšajte však silu horúcej vody, octu a jedlej sódy. Odporúčam digestor čistiť aspoň raz za rok, aby ste predišli extrémnemu znečisteniu.

Kúpeľ z horúcej vody, octu a jedlej sódy

Vo väčšom hrnci priveďte do varu vodu. Pridajte hrnček octu a 4 lyžice jedlej sódy. Vložte mriežky a nechajte variť 15-20 minút. Následne opláchnite pod tečúcou vodou, ak je mriežka moc znečistená umyte ju hubkou alebo menším kartáčikom. Zvyšok digestoru umyte teplou, octovou vodou.

 

Video ukážka:

How to Clean Stove Hood filter

 

 

Použité zdroje:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Jaroslava Putirková

Baví ma čítanie a spoznávanie nových možností. Teší ma, keď prídem na niečo užitočné a môžem to posunúť ďalej ľuďom, ktorí to využijú. Či už sa to týka rád alebo pomoci pri výbere. Hlavne v dnešnej dobe, keď je na trhu veľká škála elektroniky a spotrebičov, je dôležité vybrať si správne.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.