Ako sa starať o Begónie – pestovanie, sadenie, prezimovanie, rozmnožovanie

Veronika Štrbová Téma 13. marca 2021 2

Begónia je atraktívna rastlina rôznych farieb, ktorých paleta je skutočne široká. Niektoré druhy sa pestujú pre ich krásne kvety, iné pre zaujímavé listy. Odhaduje sa, že begónií je až takmer 1000 druhov. Môžu byť vzpriamene rastúce, ale aj previsnuté, mať jednoduché alebo plné kvety jedno či viacfarebné, niektoré dokonca s kučeravým okrajom. Ľudia si nimi radi skrášľujú balkóny, dajú sa však pestovať aj ako izbové rastliny. Ak hľuzy správne prezimujete, v ďalšej sezóne si dokážete vypestovať svoje vlastné rastlinky. Pri pestovaní begónií je potrebné poznať nejaké zásady a rady, ktorými docielite, že vaším rastlinkám sa bude vždy dariť. Preto sa pozrieme na to, ako na pestovanie či sadenie begónií alebo ako ich prezimovať a rozmnožovať.

Všetko o begóniách

Begónií je veľa druhov, najznámejšou je Begónia hľuznatá. Zvyčajne sa vysádza do okenných (balkónových) kvetináčov a krásne dokáže ozdobiť balkón či terasu, ktorá by mala byť orientovaná na východnú alebo severovýchodnú stranu. Veľmi často sa však pestuje ako izbová rastlina v kvetináči. Dobre sa jej darí aj na polotienistých záhonoch v záhrade.

Begónie, pôvodom z trópov a subtrópov, sa vracajú do tienistých výsadieb našich parkov, miest a záhrad. Bohato kvitnúce begónie dokážu krásne rozžiariť tmavšie plochy, na ktorých je to s inými kvetmi problém. Begónia je rod rastlín z čeľade Begoniacae a existuje ich takmer tisícka druhov. Všeobecne sa delia podľa veľkosti kvetu na drobnokveté a veľkokveté a podľa koreňov na begónie s vláknitými a mäsitými koreňmi.

Begónie v rôznych farebných prevedeniach

Begónie si môžete zaobstarať v takýchto krásnych farbách

 

Begónie s vláknitými koreňmi majú zvyčajne listy okrúhle, zatiaľ čo druhy s mäsitými koreňmi majú listy nesúmerne srdcovité so zubatými koncami. Listy sa tiež líšia, môžu byť tmavo alebo naopak, svetlo zelenej farby a obvykle s kresbou. Aj keď sú dužinaté stonky krehké, nesú bohaté kvetenstvo. Kvety môžu byť jednoduché alebo plnokveté. Niektoré druhy majú kvety rôzne ozdobené – zvlnené alebo rozstrapkané. Kvety nesú najrôznejšie odtiene bielej, ružovej, žltej a červenej. Tieto bohato kvitnúce trvalky sa pestujú v ozdobných nádobách alebo kvetináčoch. Môžeme ich však pestovať aj na záhone, treba ich však doma predpestovať.

Hoci sa bežne predávajú ako jednoročné rastliny, begónie sú vlastne tropické trvalky, ktoré môžu žiť mnoho rokov. Jednoducho ich zazimujete a na jar opäť „ožijú“. Ako prebieha zazimovanie begónie sa dozviete nižšie. Pri náležitej starostlivosti kvitne po celý rok mnoho druhov kvitnúcich begónií. Niektoré z odrôd však vôbec nekvitnú, ale majú úžasné lístie.

Všeobecne sa begónie delia na:

 1. Dekoračné kvety
 2. Ozdobné listy
 3. Ker

 

Dekoračné kvety

Dekoratívne kvitnúca alebo inak hľuzová begónia sa vyznačuje bohatými kvetmi a kvety samotné majú veľa tvarov a farieb. Nádherné ozdobné kvetenstvo, ktoré vyzerá ako karafiáty, ruže, pivonky alebo kamélie, je veľmi veľké. A kvitnutie prebieha od skorej jari do neskorej jesene. Tieto begónie sa cítia dobre na tienistých miestach. Koreň týchto odrôd má hľuzy a vyžaduje si hojné zalievanie.

Krásne farebné begónie krášlia balkón

Aj váš balkón môže byť takýto krásne farebný vďaka begóniám

 

💡 Begónie si môžete zasadiť napríklad aj do takýchto kvetináčov ⤵️

Kvetináč Strend Pro, na priesady, okrúhly 10,5×10,5×8,5 cm,
0,06 €
Prosperplast Rato Round 20 cm, umbra DRTUS200L
3,35 €
Samozavlažovacia žardina Plastia Siesta záves 25 cm čokoláda
5,70 €
Plastia Kvetináč samozavlažovací na stěnu Siesta sivý, 29 cm
5,99 €

Pozrieť ďalšie

 

Ozdobné listy

Dekoratívne listové begónie sa líšia od hľuzovitých rastlín v menej krásnom kvitnutí, avšak dokonale ich skrášľujú bohaté svieže listy rôznych tvarov a farieb. Dekoratívna listová begónia preferuje jasne osvetlené miesta a bohaté zalievanie.

Listy begónie bez kvetov

Begónie môžu mať aj podobu okrasných listov

 

Ker

Begónie v podobe krov dorastajú do troch metrov. Majú veľmi veľké listy, ale malé, nevšedné kvety. Sú náročné na teplotné podmienky. Pre dobrý rast by teplota vzduchu mala byť v rozmedzí 20 – 25 stupňov. Okrem toho musí byť rastlina rezaná každé dva roky.

Ker begónie s ružovými kvetmi

Veľký ker s ružovými kvetmi, v ktorom však prevládajú listy

 

Najznámejšie druhy begónií

Vzhľadom na rozmanitosť druhov a krásny vzhľad získala begónia medzi amatérskymi záhradníkmi veľkú popularitu. Napriek tomu, že táto rastlina pochádza z trópov, v našej klíme sa cíti skvele, tak vnútri, ako aj vonku na záhrade. Dnes existuje takmer tisíc odrôd tejto rastliny. Pozrite sa na najznámejšie z nich.

💡 Najznámejšie druhy begónií:

Begónia hľuznatá

Ružová begónia hľuznatáBegónia hľuznatá patrí medzi begónie, ktoré sa zvyknú pestovať v exteriéri. Môže dorásť do výšky 20 – 50 cm. Rastlina v zemi vytvára plochú hľuzu, z ktorej vyrastá nízka mäsitá hrubá stonka a z nej vyrastajú krátko stopkaté nesúmerné listy. Listy majú srdcovitý tvar, zúbkované okraje, zašpicatené konce a dorastajú do dĺžky cca 10 – 15 cm.

Z pazúch listov vyrastajú súkvetia kvetov červenej, ružovej, lososovej, žltej, oranžovej alebo bielej farby. Begónie hľuznaté môžeme množiť aj delením starších, väčších hľúz. Begónia vyžaduje svetlé, teplé stanovište bez priameho slnečného žiarenia a s vyššou vzdušnou vlhkosťou. Ideálna je teplota 20 – 25 °C.

 

Begónia kráľovská

Begónia Rex listnatáBegónia kráľovská je obľúbená izbová rastlina, ktorá zaujme svojimi dekoratívnymi, krásne sfarbenými listami. Vyrastá z podzemkov, z ktorých vyrastajú len plytké korene, preto sa tieto begónie môžu pestovať aj v plytkejších črepníkoch. Na výber sú odrody rôznych farieb so striebornou, ružovou, purpurovou, krémovou alebo takmer čiernou kresbou na zvrásnenom povrchu čepele listu.

Begónia vyžaduje svetlé, teplé stanovište bez priameho slnečného žiarenia a s vyššou vzdušnou vlhkosťou. Ideálna je teplota 20 – 25 °C. V zime by nemala teplota klesnúť pod 15 °C, pretože by rastline začali odumierať listy. Najčastejšie množíme begónie prostredníctvom listov.

 

Begónia vždykvitnúca (vosková)

Begónia vosková s ružovými kvetmiJe to nenáročná obľúbená letnička s dlhým obdobím kvitnutia. Dorastá do výšky 15 – 25 cm. Jej dužinaté, lesklé listy môžu byť zelenej alebo bordovej farby. Kvety bývajú červené, biele alebo ružové. Stonky sú silne rozvetvené a bývajú husto zakvitnuté až do prvých mrazov. Tie ich zväčša nenávratne poškodia.

Aj keď sa vosková begónia dá prezimovať do nasledujúceho roku, väčšinou sa pestuje len ako letnička a pestovatelia si ju vysievajú každoročne nanovo zo semienok. Priesadky sa rozsádzajú cca v marci a na trvalé stanovište ich vysadíme po pominutí rizika mrazov (máj, jún).

 

Ako pestovať begóniu

Ako sme už spomenuli, tieto krásne rastliny sa dajú pestovať vonku aj vnútri. A aká je ich starostlivosť?

Vonkajšie pestovanie – begónie sú skvelé pre pridanie tónov farieb do tieňu záhrady, alebo v kombinácii v zmiešaných záhradných sadeniciach. Vyberte si miesto na záhrade, ktoré obsahuje bohatú, dobre odvodnenú pôdu. Ak máte nekvalitnú záhradnú pôdu, môžete ju pred výsadbou upraviť pomocou červov, kompostu alebo organického viacúčelového hnojiva. Väčšina begónií rastie najlepšie vonku v čiastočnom tieni alebo v tieni a na slnku. Môžu prežiť v plnom tieni, ale ak nebudú mať dostatok slnečného svetla, nemusia kvitnúť až tak dobre.

Vnútorné pestovanie – akonáhle bude počasie vonku príliš chladné, môžete si vziať begónie dovnútra a pestovať ich ako izbové rastliny. Veľa druhov dokonca dokáže rásť v interiéri aj po celý rok. Umiestnite ich na miesto, kde získajú jasné, nepriame svetlo a udržujte pôdu stále vlhkú. Begóniám sa darí najlepšie v domácnosti, ktorá je udržiavaná medzi 18-24 °C. Ak chcete, môžete ich počas leta presunúť von, aby ste ich posilnili. Pred presunutím do exteriéru na jar však čakajte, kým nezmiznú posledné mrazy.

 

👉 Postup ako predpestovať begóniu:

Jak předpěstovat begónie

 

Výhody rastúcich begónií v interiéri:

 • zvyšuje sa vlhkosť v miestnosti, čo priaznivo pôsobí na pokožku
 • begonia absorbuje škodlivé látky zo vzduchu, takže sa vzduch čistí. Používa sa ako „antimikrobiálne činidlo“, znižuje obsah stafylokokov vo vzduchu o 80 %
 • rastlina obsahuje organické kyseliny a triesloviny, ktoré majú antialergické a antiseptické vlastnosti
 • pre fajčiarov, ľudí trpiacich chronickou bronchitídou je užitočné mať doma begóniu
 • zvýšená imunita ľudí žijúcich v byte
 • begónia odstraňuje pocit únavy, obnovuje výkon
 • znižuje nervové napätie

 

Dávajte pozor na:

Pri pestovaní hľuznatých begónií sa vyhnite hlavne nadmernej zálievke, ktorá v kombinácii s vysokou vzdušnou vlhkosťou spôsobuje korkovú škvrnitosť. Škodí im aj rosenie listov, ktoré často vedie k výskytu múčnatky. Nesprávna starostlivosť má za následok opadávanie listov a kvetných púčikov.

💡 TIP: Výťažok z begónie na ošetrenie rán a popálenín:

Umyté a usušené listy zomeľte v mlynčeku na mäso, šťavu vytlačte, zrieďte s vodou v pomere 1: 1 a urobte si obklady. Šťavu je možné uchovávať v chladničke najviac tri dni.

 

Starostlivosť o begónie

Bez ohľadu na to, kde sa rozhodnete ich pestovať, dobrou správou je, že základné požiadavky na starostlivosť o rastliny begónie sú rovnaké pre všetky typy. To je skvelé a určite to všetko uľahčuje.

 

⭐ Zalievanie rastlín

Správne zalievanie je jednou z najťažších častí úspešnej starostlivosti o rastliny begónie. Je to preto, že majú rady, keď sa udržiavajú rovnomerne vlhké, ale netolerujú nadmernú vodu. Môže to byť ťažká rovnováha. Skôr než začnete zalievať begónie, mali by ste vždy skontrolovať, či je to vôbec potrebné. Prst ponorte kúsok do pôdy, ak cítite vlhkosť, nechajte ho pred ďalším zalievaním trochu vyschnúť.

Ak sa snažíte dosiahnuť správny stav, odporúčame vám použiť ukazovateľ pôdnej vlhkosti, ktorý vám pomôže. V interiéri majú väčšie riziko plesňových problémov a hnijú, ak sa listy zamočia. Ak sa chcete vyhnúť akýmkoľvek problémom, je vhodné zalievať begónie zdola. Za týmto účelom jednoducho naplňte misku s rastlinami alebo vyrovnávaciu nádobu vodou a nechajte pôdu nasiaknuť cez odtokové otvory. Nenechajte ich však sedieť vo vode príliš dlho, iba do tej miery, keď je pôda opäť vlhká. Vypustite všetku vodu, ktorá nebola absorbovaná po 20 minútach.

 

Pozrieť ďalšie

 

⭐ Vlhkosť

Rovnako ako väčšina tropických rastlín, begónie majú rady veľa vlhkosti. Toto zvyčajne nie je problémom, keď rastú vonku, ale môže to byť v interiéri oveľa ťažšie. Vlhkosť je obzvlášť dôležitá počas zimných mesiacov, pretože vykurovanie našich domovov spôsobuje, že vzduch je ešte suchší ako normálne. Monitor vlhkosti v miestnosti je vynikajúci nástroj na sledovanie suchého vzduchu.

Existuje niekoľko vecí, ktoré vám môžu pomôcť zvýšiť vlhkosť vzduchu na úroveň, vďaka ktorej budú vaše begónie šťastné. Skúste v blízkosti spustiť zvlhčovač alebo ich umiestnite na kamienkovú misku naplnenú vodou (nedovoľte im však sedieť vo vode). Mohli by ste dokonca pestovať rastliny v zime v skleníku.

 

⭐ Slnečné svetlo

Niektoré begónie potrebujú viac slnečného svetla, niektoré menej. Ale väčšina bude trpieť, ak bude mať príliš veľa slnečného žiarenia a môže to spáliť ich jemné listy. Spravidla uprednostňujú miesto s čiastočným tieňom, kde sú chránené pred intenzívnymi popoludňajšími lúčmi.

Vo vnútri by ste mali pestovať begónie na mieste, kde získajú jasné a nepriame svetlo. Okno orientované na východ alebo západ by bolo ideálnym miestom. Ak sa začnú listy farbiť alebo blednúť alebo vyzerajú, akoby horeli, znamená to, že majú príliš veľa slnka. V takom prípade ich presuňte na tmavšie miesto. Na druhú stranu, ak stonky začínajú narastať a siahajú po okne, nemajú dostatok svetla. Presuňte ich bližšie k oknu alebo pridajte rastové svetlo.

 

⭐ Hnojenie

Begónie budú mať úžitok z pravidelného kŕmenia počas aktívneho vegetačného obdobia (jar a leto). Začnite tým, že im začiatkom jari podáte slabú dávku tekutého hnojiva s polovičnou silou. Potom postupne zvyšujte dávku, takže ich v lete pravidelne prikŕmite každý týždeň ako súčasť bežnej starostlivosti o rastliny begónie.

Môžu byť citlivé na tvrdé chemikálie. Preto sa dôrazne odporúča používať na ne organické rastlinné hnojivo, a nie syntetické. Kvalitné organické kompostové hnojivo je vždy skvelá voľba. Môžete si ho kúpiť v tekutom koncentráte, alebo si dať čajové vrecká a variť si vlastné. Namiesto tekutín by ste mohli v lete niekoľkokrát počas leta primiešať granulované hnojivo do pôdy. Na jeseň prestaňte hnojiť begónie a počas zimy ich neprikrmujte.

 

 

⭐ Presádzanie

Najlepší čas na presadenie je na jar. Presadiť ich však bude možné až potom, ako vyrastú. Keď je čas na presadenie begónií, nezabudnite zvoliť črepník (kvetináč), ktorý je iba o kúsok väčší ako súčasný. Ak sú vysadené v príliš veľkej nádobe, môžu začať trpieť. Vždy používajte nádobu s drenážnymi otvormi, aby ste zabránili prelievaniu. Tiež nádoby, ktoré sú vyrobené z plastu alebo keramiky, sú lepšou voľbou ako terakota. Hlina odvádza vlhkosť z pôdy a nakoniec je príliš suchá na pestovanie begónií.

 

⭐ Strihanie

Pravidelné strihanie je skvelý spôsob, ako udržať begónie v dobrom raste, a aby vyzerali čo najlepšie. Jar je najlepší čas na ich orezanie podľa tvaru a veľkosti. Orezávanie begónií na jeseň alebo v zime môže mať za následok slabý a zdĺhavý rast. Mŕtve listy a kvety však môžete strihať kedykoľvek počas roka. Môžete jednoducho odštipnúť vyčerpané kvety, ale nezabudnite použiť ostrý pár nožníc, aby ste predišli poškodeniu rastlín a orezali listy a stonky.

 

⭐ Ako prezimovať begóniu

Previsajúce časti odrežte nožom a takto pripravené begónie môžete zazimovať. Odložíte ich do miestnosti, kde nebude mrznúť, môže tam byť aj trochu svetla. Výhony budú pomaly zasychať a vy ich jednoducho budete len odstraňovať. Nakoniec odstránite všetky výhony a v kvetináči zostanú len samotné hľuzy. Kvetináč s hľuzami odložíte do jari a potom sa to vyberie, vyčistí a presadí.

 

Hubenie škodcov

Ďalšou úžasnou vecou, ktorá robí starostlivosť o rastliny begónie ešte ľahšou, je to, že zvyčajne nemajú problém so škodcami izbovej rastliny. Komáre sú najväčším rizikom, takže na ne dajte pozor. Prítomnosť komárov v pôde je znamením, že je príliš poliata. Najlepším spôsobom, ako sa ich zbaviť, je umožniť vyschnutie vrchnej časti pôdy medzi zalievaním. Škody na listoch sú dosť zriedkavé. Ak sa však objavia, bavlnený tampón ponorte do alkoholu a použite na zabíjanie a odstránenie škôd. Mnohokrát môžete listy umyť zriedeným jemným tekutým mydlom a vodou. Niektoré begónie sú na to citlivé, takže pred umytím celej rastliny to musíte otestovať na niekoľkých listoch.

 

Škodcovia a choroby

V interiéri môže byť begónia ovplyvnená týmito chorobami:

 • múčnatka
 • šedá hniloba
 • hniloba čierneho koreňa

Ako viete, múčnatka sa prejavuje bielym povlakom na listoch. Ak choroba nie je rozpoznaná včas, bude sa vyvíjať veľmi rýchlo a rastlina odumrie. Príčinou takejto nepríjemnosti je nadmerná vlhkosť vzduchu a pôdy pri vysokej teplote.

Liečebné metódy:

 • odstrániť postihnuté oblasti
 • znížiť zalievanie
 • pokúsiť sa znížiť teplotu
 • ošetriť fungicídom (pesticíd proti hubovým chorobám)

Hniloba sa objavuje aj pri vysokej vlhkosti vzduchu a pri nedostatočnom vetraní. Metódy boja sú podobné, dobre a pravidelne sa opakujú. Aby sa predišlo takýmto chorobám, môžu sa zdravé rastliny okrem správnej starostlivosti aj postrekovať ochrannými fungicídmi.

Begónie zvyknú teda najčastejšie napádať háďatká – na koreňoch a roztoče. Z chorôb to býva múčnatka (biele múčnaté škvrny) alebo botrytída (pleseň šedá). Pleseň šedá sa objavuje vo vlhkom a zároveň chladnom prostredí. V takomto prostredí rastline často vädnú a hnednú listy aj keď nie je napadnutá plesňou. Poškodené listy treba odstrániť a rastlinu premiestniť do teplejšieho prostredia. Pri prílišnom premokrení substrátu v črepníku zvyknú korene hniť, bývajú napadnuté koreňovou hnilobou, rastlina začína vädnúť.

 

Skrútené listy begónie

Tieto rastlinky sú dlho obľúbeným druhom mnohých kvetinárov. Či už rastú v zemi alebo v nádobách, možnosti sú skutočne neobmedzené. Begónia ponúka žiarivé lupienky farieb prostredníctvom ich zreteľného lístia a krásnych kvetov. So všetkou touto krásou je ľahké pochopiť, prečo mnohí pestovatelia môžu byť znepokojení, keď si začínajú všimnúť zmeny vzhľadu ich rastlín. Môže sa stať, že sa napríklad listy begónie začnú krútiť. Teraz si povieme, čo môže byť za tým.

Zelené skrútené listy begónie

Skrútené listy begónie neveštia nič dobré

 

Begónia so skrútenými listami mohla byť ovplyvnená niekoľkými spôsobmi, prečo sa tak stalo. Po prvé, pestovatelia budú musieť starostlivo sledovať nedávne zmeny pri polievaní vodou, hnojení alebo dokonca poveternostných podmienkach. Každý z týchto problémov môže spôsobiť skrúcanie listov begónie. Druhým ovplyvňujúcim faktorom môže byť teplota. Keďže mnoho rastlín begónie pochádza z tropických oblastí, môžu sa vyskytnúť zvlnené listy begónie, keď boli rastliny vystavené veľkým zmenám teploty. V ideálnom prípade budú rastliny najlepšie rásť, keď teplota neklesne pod 15 °C. Náhle obdobia chladného počasia môžu určite zmeniť vzhľad rastliny begónie.

Voda / hnojenie – zvlnenie listov begónie sa môže vyskytnúť aj v dôsledku preliatia vodou alebo nadmerného používania rastlinných hnojív. Udržiavanie konzistentného harmonogramu každej z týchto záhradných úloh pomôže pestovateľom lepšie pochopiť a odhaliť príčinu skrútenia listov.

 

Rozmnožovanie begónií

Zrelé begónie sa môžu množiť odrezkami listov alebo stoniek, delením alebo dokonca zbieraním a výsadbou semien. Odrezky stoniek begónie sa dajú ľahko zakoreniť, pokiaľ majú dostatok vlhkosti. Najlepšie výsledky dosiahnete odrezkami, ktoré sú dlhé niekoľko centimetrov a zahŕňajú niekoľko uzlov listov. Odstráňte niektoré spodné listy, ako aj všetky kvety a puky. Odrezaný koniec ponorte do koreňového hormónu, potom ho vložte do ľahkej rozmnožovacej pôdnej zmesi (vyrobenej z rašeliny, vermikulitu a perlitu alebo pemzy). Udržujte pôdu trvalo vlhkú a uistite sa, že aj vzduch okolo rezu zostáva veľmi vlhký.

 

Sadenie semien

Pestovanie semien begónie je určite najťažšia (a najpomalšia) forma rozmnožovania. Rast zo semien môže byť trochu ťažký, ale experimentovanie je celkom zábavné. Ak sa chcete pokúsiť zachrániť semená zo svojej begónie, netrhajte zvädnuté kvety. Semená strukov sa budú tvoriť tam, kde boli kvety. Nechajte struky usušiť na rastline a potom ich zbierajte do malej misky. Semená sú malé (ako prach), takže sa o to nepokúšajte, keď je veterno.

Vysievajú sa začiatkom februára, aby sa mladé výhonky stali na začiatku jesene silnými. Vysadia sa v plytkých nádobách. Vysiate semená sa nezahrabávajú hlboko do pôdy, ale iba mierne zvrchu zatlačia. Nádoby sú pokryté sklom alebo polyetylénom a ponechávajú teplotu v miestnosti, ktorá neklesne pod dvadsať stupňov.

 

👉 Pozrite sa, ako správne naklíčiť hľuznaté begónie po zime:

begonie naklíčení

 

Aby sa zabránilo preliatiu semien, zavlažovanie sa vykonáva kvapkaním alebo pomocou sprejovej fľaše. Po týždni začnú pučať. Potom si sadenice postupne zvyknú na izbovú teplotu, odstránia sa kryty a vetrajú sa nádoby. O mesiac neskôr sa sadenice begónie presadia do jednotlivých kvetináčov kompaktnej veľkosti. Toto sa musí robiť opatrne, pretože mladé výhonky sú veľmi jemné a ľahko sa zlomia. Po ďalšom mesiaci sa presádzajú do trvalých kvetináčov. Tieto odrody začnú kvitnúť v prvom roku rastu.

 

Hnojenie begónií

Niekedy, aj keď sú dodržané všetky podmienky kultivácie, je možné pozorovať, ako listy a kvety jednoducho vyschli. Čo môžete urobiť v tomto prípade? Pravidelné kŕmenie rastlín zabráni smrti listovej hmoty a pomôže rýchlejšie vybudovať nový. V prípade begónií stačí, kým sa bude podávať trikrát mesačne. Tekuté komplexné hnojivá s minimálnym obsahom dusíka sú najlepšie na tento účel. Aj dusičnan draselný, ktorý sa aplikuje na rastlinu nie viac ako raz za dva týždne, bude robiť. Ak chcete udržiavať listy v horúčave, môžete použiť postrek s humátom, epitolom, zirkónom.

 

Problémy pri starostlivosti o begónie

Najviac frustrujúce na rastúcich begóniách je to, keď začnú mať nejaké problémy, a nemáte ani potuchy, čo sa deje. V tejto časti sú preto uvedené niektoré z najbežnejších problémov spojené s pravdepodobnými príčinami a riešenia:

 • Listy zhnednú – hnedé listy väčšinou nezískajú správne množstvo vody. Môže to byť tiež spôsobené nedostatkom vlhkosti alebo extrémnymi teplotami (mrazom alebo spálením od slnka). Zaistite, aby pôda zostala trvalo vlhká, a ak je vzduch suchý, spustite vedľa nich zvlhčovač.
 • Kvety zhnednú – kvety begónie zhnednú vtedy, keď začínajú odumierať, čo je úplne normálne. Pravidelne štiepajte hnedé / vyblednuté kvety, aby ste povzbudili čerstvé nové kvety.
 • Listy zožltnú – toto je zvyčajne spôsobené preliatím, ale v niektorých prípadoch to môže byť kvôli plesňovým chorobám alebo nedostatkom svetla. Uistite sa, že pôda nie je mokrá alebo príliš  zvlhčená. Ak máte podozrenie na chorobu, odrežte žlté listy, zabezpečte lepšiu cirkuláciu vzduchu v begónii a nikdy nepolievajte hornú časť listov.
 • Kvapkajúce stonky a / alebo listy – keď begónii začne padať lístie a stonky, je to zvyčajne kvôli prílišnému množstvu vody (najmä v zime). Mohlo by to však byť aj z dôvodu vystavenia nízkym teplotám.
 • Listy sa sfarbujú na bielo – biele alebo vyblednuté listy sa zvyčajne vyskytujú, keď majú príliš veľa priameho slnka. Presuňte ich na miesto, kde dostanú jasné, nepriame svetlo vo vnútri alebo na tienistejšie miesto vonku.
 • Zvlnené listy – to môže byť spôsobené radom problémov. Najprv skontrolujte, či na listoch nie sú žiadne chyby. Inak by to mohlo byť spôsobené nedostatkom vlhkosti, nesprávnym zavlažovaním alebo príliš veľkým množstvom slnka alebo tepla.
 • Listy vädnú alebo ovísajú – listy zvädnuté sú zvyčajne spôsobené veľkým množstvom vody. Môže sa to však stať aj po opätovnom umiestnení rastliny, ak je preliata alebo ak je príliš horúca.
 • Bez kvitnutia – po prvé, nie všetky begónie kvitnú, takže to môže byť pre danú odrodu normálne. Ak máte kvitnúce rastliny, mohlo by to byť spôsobené nedostatkom hnojiva, použitím nesprávneho typu hnojiva alebo nedostatkom svetla.

 

Pár pestovateľských tipov:

 • Begónie potrebujú počas vegetácie dostatok vody, avšak nepreháňajte to, neznášajú premokrenie (preliatie). Zalievajte ich preto pravidelne, ale až keď substrát mierne oschne.
 • Pravidelne prihnojujte. Na začiatku vegetácie (v období marca) hnojivom so zvýšeným obsahom dusíka na podporu rastu. Pred začiatkom kvitnutia (v máji) pridajte viac fosforu a ku koncu vegetácie (v septemberi) začnite používať hnojivo so zvýšeným obsahom draslíka na dobré vyzretie hľúz.
 • So všetkými druhmi begónií manipulujte naozaj opatrne. Stonky sú totiž veľmi krehké a ľahko sa môžu zlomiť.
 • Pravidelne odstraňujte odkvitnuté kvety, aby ste podporili tvorbu nových a predĺžili tak kvitnutie.

 

💡 TIP na zaujímavé truhlíky pre begónie ⤵️

Power Planter črepník
64,91 €
Plastia Samozavlažovací truhlík Mareta hnedá, 60 cm
11,99 €
Truhlík samozavlažovací 50cm biely RATAN
9,50 €
Truhlík samozavlažovací UH 16,5×37,6cm fialový Doppio
9,50 €
Truhlík samozavlažovací UH 16,5×37,6cm zelený Doppio
9,50 €
Truhlík samozavlažovací UH 16.5×37,6cm žltý Doppio
9,50 €
Truhlík, 400, AZTEK, sivý + vklad ružový
9,00 €
Truhlík, 400, AZTEK, sivý + vklad zelený
8,50 €

Pozrieť ďalšie

Zdroje informácií:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Veronika Štrbová

Rada píšem články, ktoré sú zaujímavé a majú pridanú hodnotu. Praktické rady do domácnosti, návody či nápady, ktoré využijú mnohí z vás v každodennom živote. Pravidelne testujem rozličné užitočné produkty. Verím, že aj moje články vám pomôžu nájsť odpoveď na rôzne, doteraz nevyriešené otázky.

Komentáre

Nevedela som ako prezimovat begoniu, cez leto krásne kvitla, veľmi som sa jej tešila za vaše rady ďakujem

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.