9x bojler v teste 2021 – ako si vybrať ten správny ohrievač vody?

Redakcia DoDomácnosti.sk Test 0

Celkoví víťazi testu

Dražice OKCE 125 (elektrický) Dražice TO 5 IN (elektrický) Tatramat LOVK 200 (kombinovaný) Dražice OKHE 160 Smart (elektrický)
Víťaz testu Ľudová voľba Pre náročných Zlatá stredná cesta
Dražice OKCE 125
DRAŽICE TO 5 IN
Tatramat LOVK 200
DRAŽICE OKHE 160 SMART
 1. objem
 2. nastavenie teploty
 3. ľahké ovládanie
 4. elektrické krytie IP44
 5. lacná prevádzka (nočný prúd)
 6. tichý chod
 7. kvalitná izolácia
 1. rýchla doba ohrevu
 2. viac odberných miest
 3. kompaktné rozmery
 4. regulácia teploty
 5. rýchlosť ohrevu
 6. overená tuzemská značka
 7. jednoduchá montáž
 1. univerzálne použitie
 2. kombinácia elektrického a nepriameho ohrevu teplej vody
 3. kvalitné prevedenie
 4. jednoduchá obsluha
 5. tradičný slovenský výrobca
 6. rýchly ohrev
 1. väčší objem
 2. smart ovládanie
 3. kompaktný dizajn
 4. nízke tepelné straty
 1. vyššia cena
 2. väčšia hmotnosť
 1. poistný ventil radšej kúpiť zvlášť
 2. kratší prívodný kábel
 3. malý objem
 1. vyššia obstarávacia cena
 2. vysoká energetická spotreba
 3. je nutné dokúpiť čerpadlo ústredného kúrenia
 1. vyššia spotreba energie
 2. vyššia cena
Jeden z najžiadanejších modelov zásobníkového ohrievača vody na československom trhu. Kvalitné prevedenie + výkon. Malý, kompaktný zásobníkový ohrievač, ktorý spoľahlivo zásobí teplou vodou jedno alebo viac odberných miest. Kombinovaný ohrievač vody s perfektnými prevádzkovými vlastnosťami. Vodu je možné ohrievať celonerezovým vykurovacím telesom a rúrkovým výmenníkom tepla. Bojler s dostatočným objemom pre 3-4 člennú rodinu s pohodlným ovládaním cez smartfón.
310,47 € 116,00 € 369,90 € 339,00 €
Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Teplá voda v dome či byte je prosto nevyhnutnosť. Niekedy však s jej prívodom býva nemalý problém, a preto sa často najmä v domoch používajú ohrievače vody. Buď ide o prietokové ohrievače alebo najčastejšie o zásobníkové ohrievače vody – bojlery.

Bojler je investícia, ktorá by mala vydržať roky, takže aj preto nie je jeho obstarávacia cena práve najnižšia. Na prvý pohľad to vyzerá, že na výber máte z nepreberného množstva modelov a typov. Stačí sa však zamyslieť a vybrať najlepší podľa svojich preferencií a dôležitých parametrov. Aké to sú? Tak napríklad aký typ potrebujete – na plyn, elektrinu, či obojživelníka? Koľko osôb sa má “obhospodarovať” teplou vodou? Kam ho doma chcete “pichnúť” a ako často si nájdete čas na údržbu? A nakoniec samozrejme aj to, koľko chcete do tohto zariadenia zainvestovať?

Že ešte presne neviete? Radi vám s tým pomôžeme a podrobne si prejdeme všetky kategórie bojlerov od elektrických, cez plynové až po kombinované či akumulačné. Prečítajte si nielen krátke recenzie najlepšie hodnotených bojlerov v našom teste (na základe porovnania dôležitých parametrov jednotlivých modelov, výsledkov testovania a aj používateľských skúseností), ale aj návod ako vybrať vhodný bojler, ktorý bude vyhovovať len a len vašim potrebám.

TIP: Na konci článku si potom nezabudnite prečítať o rozdieloch medzi bojlermi a prietokovými ohrievačmi, a kedy je pre vás ktorý výhodnejší.

Ako vybrať ohrievač vody – bojler?

Pri výbere bojlera je potrebné zohľadniť najmä tieto parametre:

Najlepšie Bojlery na základe porovnávacieho testu 2021

4 NAJLACNEJŠIE KVALITNÉ Bojlery DO 237 €

Recenzie 9 najlepších bojlerov pre rok 2021

1. Dražice OKCE 125 (elektrický)

Typ: elektrický vertikálny ● Objem: 125 l ● Max. teplota: 74 °C ● Príkon: 2200 W ● Energetická trieda: C ● Regulácia teploty: áno ● Hmotnosť: 48 kg

Dražice OKCE 125

Dražice OKCE 125 je elektrický bojler na stenu vo vertikálnom prevedení. Čo ho činí zaujímavým je pomerne veľký objem – až 125 litrov, ktorý uspokojí aj početnejšiu domácnosť. S príkonom 2,2 kW trvá ohrev vody celkom krátko (z 10 na 60 °C za cca 2,6 hodiny).

Teplota sa dá plynulo regulovať (v rozsahu 5 až 74 °C), v rámci napojenia máte možnosť využiť “nočný prúd”. Tlak nádoby s vodou je 0,6 MPa. O ohrev sa stará keramické výhrevné teleso. O bezpečnosť sa stará poistka voči prehriatiu a zamrznutiu. Bojler spĺňa prísne normy elektrického krytia IP44 a vďaka tomu je možné ho umiestniť aj do tesnej blízkosti odberných miest.

Zásobník samotný je smaltový a tepelne izolovaný, čo znamená malé tepelné straty a nízke prevádzkové náklady. Vďaka väčšiemu objemu rátajte aj s vyššou hmotnosťou – takmer 50 kg, rozmerovo má priemerných 106 cm na výšku a 56 cm na šírku.

Výhody

 • objem
 • nastavenie teploty
 • ľahké ovládanie
 • elektrické krytie IP44
 • lacná prevádzka (nočný prúd)
 • tichý chod
 • kvalitná izolácia

Nevýhody

 • vyššia cena
 • väčšia hmotnosť

Verdikt: Jeden z najžiadanejších modelov zásobníkového ohrievača vody na československom trhu. Kvalitné prevedenie + výkon.

Naše hodnotenie:

Cena: 310,47 €

Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Recenzia


2. Tatramat EOV 120 Trend (elektrický)

Typ: elektrický tlakový vertikálny ● Objem: 120 l ● Max. teplota: 75 °C ● Príkon: 1800 W ● Energetická trieda: C ● Regulácia teploty: áno ● Hmotnosť: 32 kg

Tatramat EOV 120 Trend

Tatramat EOV 120 Trend je elektrický bojler na stenu tradičnej značky. Vnútro 120 l zásobníka je smaltované špeciálnym smaltom, čo má za následok dlhú životnosť zariadenia. Teplota vody sa dá plynulo nastaviť od 7 °C až do 75 °C. Na prednej strane s praktickým indikátorom teploty pre pohodlnú kontrolu.

Tento zásobníkový ohrievač tiež disponuje anódovou ochranou proti korózii, bezpečnostným termostatom, poistkou proti zamrznutiu i prehriatiu ohrievača. Súčasťou dodávky je aj poistný ventil.

Pri inštalácii počítajte viacmenej so štandardnými rozmermi s výškou 111 cm a šírkou 47,5 cm. Prázdny bojler má 35 kg, čiže ide o pomerne nízku hmotnosť. Dá sa umiestniť na stenu iba vertikálne.

Výhody

 • pomer cena/kvalita
 • dobrý objem
 • nízka váha
 • dlhá životnosť
 • overená slovenská značka
 • ľahká montáž

Nevýhody

 • nižší príkon

Verdikt: Bojler overenej značky s výborným pomerom kvality, výkonu a ceny.

Naše hodnotenie:

Cena: 249,90 €

Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Detail


3. Mora EOMKU 80 SKSM (elektrický)

Typ: elektrický vertikálny/horizontálny ● Objem: 80 l ● Max. teplota: 75 °C ● Príkon: 2000 W ● Energetická trieda: C ● Regulácia teploty: áno ● Hmotnosť: 30 kg

Ohrievač vody Mora EOMKU 80 SKSM

Mora EOMKU 80 SKSM je elektrický bojler s menším objemom 80 litrov. Nie je teda vhodný pre rodiny s vyššou spotrebou teplej vody, no na druhú stranu rýchlosť ohrevu sa násobne zvyšuje, plus nízka hmotnosť modelu (30 kg) uľahčuje jeho jednoduchšiu inštaláciu. To isté platí aj pre kompaktné rozmery, takže 80 cm vysoký a 45 cm široký bojler nie je problém umiestniť v podstate kdekoľvek. Na výber máte dokonca aj z dvoch možností uloženia – vertikálny alebo horizontálny podľa potreby.

Samozrejmosťou je moderná elektronicky riadená jednotka s možnosťou plynulej regulácie teploty (od 10 °C do 75 °C) a ukazovateľom aktuálnej teploty v zásobníku so 7 diódami, tiež poistky proti prehriatiu či zamrznutiu. Ale aj anti-legionella, či funkcia sledovania spotreby vody ECO smart. Prívod teplej vody je možný pre niekoľko odberných miest.

Výhody

 • možnosť horizontálneho aj vertikálneho uloženia
 • tradičný český výrobca
 • jednoduchá montáž
 • ľahké ovládanie
 • rýchly ohrev vody
 • dobrá cena

Nevýhody

 • menší objem

Verdikt: Bojler vhodný na montáž do menších miestností – chcete ho zvisle alebo vodorovne? Nech sa páči…

Naše hodnotenie:

Cena: 189,50 €

Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Detail


4. Dražice OKHE 160 Smart (elektrický)

Typ: elektrický akumulačný ● Objem: 155 l ● Max. teplota: 65 °C ● Tvar: vertikálny ● Príkon: 2200 W? ● Energetická trieda: B?C? ● Regulácia teploty: áno ● Materiál: smalt ● Hmotnosť: 57 kg

DRAŽICE OKHE 160 SMART

Bojler Dražice OKHE 160 SMART funguje na princípe elektrického ohrevu vody. Celkový objem tohto zariadenia činí pekných 155 litrov čo poteší najmä domácnosti s vyššou spotrebou teplej vody. Väčší objem sa však hneď spája aj s vyššou hmotnosťou – 57 kg rozhodne inštaláciu neuľahčuje (vertikálny na stenu). Rozmery sú viac menej štandardné na tento typ zariadenia – výška 123 cm a šírka 52 cm.

SMART v názve produktu značí, že bojler má inteligentný elektronicky regulovaný termostat, elektronickú riadiacu jednotku, zabudovaný digitálny displej pre zobrazenie prevádzkových stavov, poruchových hlásení. A nakoniec aj možnosť ovládania prostredníctvom smartfónu s operačným systémom Android alebo iOS.

Praktickým vybavením je aj protinámrazová funkcia, či inteligentná regulácia teploty s využitím “nočného prúdu” a možnosť ovládania signálom HDO (hromadné diaľkové ovládanie).

Výhody

 • väčší objem
 • smart ovládanie
 • kompaktný dizajn
 • nízke tepelné straty

Nevýhody

 • vyššia spotreba energie
 • vyššia cena

Verdikt: Bojler s dostatočným objemom pre 3-4 člennú rodinu s pohodlným ovládaním cez smartfón.

Naše hodnotenie:

Cena: 339,00 €

Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Detail

Zlatá stredná cesta


5. Tatramat LOVK 200 (kombinovaný)

Typ: kombinovaný horizontálny ● Objem: 195 l ● Max. teplota: 80 °C ● Príkon: 2000 W ● Energetická trieda: D ● Regulácia teploty: áno ● Hmotnosť: 72,5 kg

Tatramat LOVK 200

Tatramat LOVK 200 je kombinovaný bojler s veľkým objemom až 196 l. Vodu môžete ohriať buď celonerezovým vykurovacím telesom napojeným na elektrinu, alebo aj využitím zvyškového tepla z iných zdrojov ako je kotol na tuhé palivo či solárne panely vďaka rúrkovému výmenníku tepla. Ide o efektívne skĺbenie ohrevu elektrickým prúdom v lete a ohrevu teplou vodou zo systému ústredného kúrenia vo vykurovacom období.

Ide o “ležatý” bojler, ktorý sa teda montuje na stenu v horizontálnej polohe. Ohrievač má kvalitnú smaltovú vnútornú úpravu. Ovládací panel je umiestnený naľavo, takže si treba najprv premyslieť ako ho umiestniť, aby ste sa k nemu bezproblémovo dostali.

Pri podobných typoch zariadení je nutné počítať s vyššou spotrebou energie, konkrétne tento model patrí do energetickej triedy D. Preto je jeho použitie výhodnejšie ak naozaj chcete používať aj externé zdroje energie. Inak, rýchlosť ohrevu je vzhľadom na veľký objem optimálna, činí necelých 6 hodín z z 15 °C na 65 °C.

Výhody

 • univerzálne použitie
 • kombinácia elektrického a nepriameho ohrevu teplej vody
 • kvalitné prevedenie
 • jednoduchá obsluha
 • tradičný slovenský výrobca
 • rýchly ohrev

Nevýhody

 • vyššia obstarávacia cena
 • vysoká energetická spotreba
 • je nutné dokúpiť čerpadlo ústredného kúrenia

Verdikt: Kombinovaný ohrievač vody s perfektnými prevádzkovými vlastnosťami. Vodu je možné ohrievať celonerezovým vykurovacím telesom a rúrkovým výmenníkom tepla.

Naše hodnotenie:

Cena: 369,90 €

Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Detail

Pre náročných


6. Eliz EURO 80 SIK/1 (elektrický)

Typ: elektrický vertikálny ● Objem: 80 l ● Max. teplota: 75 °C ● Príkon: 2000 W ● Energetická trieda: C ● Regulácia teploty: áno ● Hmotnosť: 23 kg

ELIZ EURO 80 SIK/1

Elíz EURO 80 SIK/1 je elektrický tlakový ohrievač vody so zvislým umiestnením na stenu s objemom 80 litrov, ktorý využijete buď na jedno alebo aj viacero odberných miestach.

Zásobník je vyrobený z kvalitnej ocele chránenej vrstvou zirkónového smaltu. Polyuretánová izolácia hrubá 32 mm zaručuje nízke tepelné straty a úsporu nákladov na ohrev vody. Nechýba ani anódová tyč, ktorá chráni nádrž proti korózii a predlžuje jej životnosť.

Teplota vody sa dá nastaviť pomocou termostatu na ovládacom paneli v rozsahu 7-75 °C. Samozrejmosťou je aj poistka voči prehriatiu a zamrznutiu vody v ohrievači. Kompaktné rozmery (výška 82,5 cm a šírka 46 cm) umožňujú jeho pohodlné umiestnenie aj do menších priestorov. Vďaka hmotnosti len 23 kg sa ľahko inštaluje. Súčasťou dodávky je aj závesná konzola a kovový poistný ventil so spätnou klapkou.

Výhody

 • priaznivá cena
 • rýchly ohrev vody
 • moderný dizajn
 • nízke tepelné straty

Nevýhody

 • menší objem

Verdikt: Funkčný a efektívny zásobníkový ohrievač vody pre menej početnú domácnosť.

Naše hodnotenie:

Cena: 146,90 €

Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Detail


7. Ariston VELIS EVO 100 (elektrický)

Typ: elektrický vertikálny/horizontálny ● Objem: 100 l ● Max. teplota: 80 °C ● Príkon: 1500 W ● Energetická trieda: B ● Regulácia teploty: áno ● Hmotnosť: 32,2 kg

ARISTON VELIS EVO 100

Ariston VELIS EVO 100 je elektrický zásobníkový ohrievač vody s hĺbkou len 27 cm a možnosťou inštalácie vodorovne alebo zvisle. Spolu s dostatočne veľkým objemom to z neho robí model, ktorý zapadne do každej kúpeľne. Nejde o klasický okrúhly bojler, je to kváder s výškou 125 cm a šírkou 50 cm.

Je vybavený funkciou Eco, vďaka ktorej si pamätá kedy a koľko horúcej vody používate a podľa toho nastavuje ohrev. Čo môže viesť k úspore elektrickej energie. Podobne k tomu prispieva aj inovatívna konštrukcia s dvojitou nádržou. Dôležitá je aj rýchlosť ohrevu, tento model zvládne dodať teplú vodu už za 50 minút. Na ovládacom paneli sa potom zobrazuje aj údaj o počte dostupných osprchovaní.

Nechýba ani možnosť regulácie teploty vody a jej indikátor, disponuje samozrejme aj základnými bezpečnostnými prvkami ako poistkou proti prehriatiu a proti zamrznutiu. Z hľadiska energetickej účinnosti patrí do triedy B ako jeden z mála bojlerov s porovnateľnými vlastnosťami.

Výhody

 • energet. trieda účinnosti B
 • rýchly ohrev
 • dizajn
 • tichý chod
 • jednoduchá inštalácia

Nevýhody

 • nižší príkon

Verdikt: Dizajnovo vydarený model s rýchlym ohrevom vody a s možnosťou inštalácie vodorovne alebo zvisle.

Naše hodnotenie:

Cena: 237,00 €

Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Detail


8. Dražice TO 5 IN (elektrický)

Typ: elektrický tlakový vertikálny ● Objem: 5 l ● Max. teplota: 74 °C ● Príkon: 2000 W ● Energetická trieda: A ● Regulácia teploty: áno ● Hmotnosť: 7 kg

DRAŽICE TO 5 IN

Maličký zásobníkový ohrievač vody Dražice TO 5 IN (objem 5 l) je naozaj kompaktné riešenie ako zabezpečiť teplú vodu pod drez či umývadlo alebo aj do kúpeľne na chatu či chalupu, prípadne menšieho bytu. Ohrievač je s oceľovou smaltovanou nádobou a v zaujímavom dizajne.

Určite tiež zaujme fakt, že je možné naň pripojiť viacero odberných miest (v tlakovom systéme, môže však pracovať aj v beztlakovom). Príkon 2 kw zabezpečuje rýchly ohrev vody a to zhruba do 9 minút (z 10 na 60 °C). Teplotný rozsah tohto bojlera je 5-74 °C Už spomínané kompaktné rozmery prezentuje výška 40 cm, šírka 26 cm a v neposlednom rade aj hmotnosť 7 kg. Izolácia z polyuretánovej peny výrazne obmedzuje tepelné straty.

Výhody

 • rýchla doba ohrevu
 • viac odberných miest
 • kompaktné rozmery
 • regulácia teploty
 • rýchlosť ohrevu
 • overená tuzemská značka
 • jednoduchá montáž

Nevýhody

 • poistný ventil radšej kúpiť zvlášť
 • kratší prívodný kábel
 • malý objem

Verdikt: Malý, kompaktný zásobníkový ohrievač, ktorý spoľahlivo zásobí teplou vodou jedno alebo viac odberných miest.

Naše hodnotenie:

Cena: 116,00 €

Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Detail

Ľudová voľba


9. Dražice OKCEV 160 (elektrický)

Typ: elektrický horizontálny ● Objem: 152 l ● Max. teplota: 80 °C ● Príkon: 2000 W ● Energetická trieda: C ● Regulácia teploty: áno ● Hmotnosť: 66 kg

Dražice OKCEV 160

Elektrický tlakový bojler Dražice OKCEV 160 je na rozdiel od takmer všetkých modelov v našom teste podlhovastého tvaru (výška 123,5 cm, šírka 52,4 cm) a jeho umiestnenie je teda horizontálne (na stenu, alebo aj na zem). Jeho nespornou výhodou je dosť veľký objem, konkrétne 152 litrov. S tým sa však na druhú stranu spája aj dlhší čas ohrevu (z 10 na 60 °C je to 5 hodín) a v neposlednom rade aj vyššia hmotnosť zariadenia (66 kg) či sťažuje manipuláciu pri montáži.

Rovnako ako väčšina ostatných bojlerov v našom teste disponuje možnosťou regulácie teploty vody v nádrži (5-75 °C) s ukazovateľom aktuálnej teploty, tiež poistkami voči prehriatiu a zamrznutiu vody. Ohrev zaisťuje keramické výhrevné teleso ovládané prevádzkovým termostatom a istené tepelnou poistkou.

Výhody

 • veľký objem
 • pomer cena kvalita
 • životnosť
 • tradičná značka
 • ležatý bojler

Nevýhody

 • vyššia obstarávacia cena
 • iba horizontálna inštalácia

Verdikt: Objem bojlera 152 litrov vám zabezpečí naozaj dostatočné množstvo horúcej vody do kúpeľne s vaňou.

Naše hodnotenie:

Cena: 306,90 €

Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Detail


Čo je to bojler

Bojler je užitočné zariadenie, ktoré slúži na ohrev úžitkovej vody. Je vhodnejšie najmä pre početnejšie domácnosti s vyššou spotrebou. Voda sa v nich ohrieva na určitú teplotu a je tam aj uchovávaná (na rozdiel od prietokového ohrievača). Objemnejší tlakový bojler je výkonnejší – dopravuje vodu zväčša z väčšej vzdialenosti. Beztlakový typ s napojením na špeciálnu beztlakovú vodovodnú batériu je menej objemný.

Bojler (z anglického boiler, boil znamená variť) má podobu tlakovej nádoby väčšinou postavenej vertikálne, menej horizontálne (“ležatý” bojler). Zdrojom tepla môže byť elektrina, plyn prípadne iné zdroje a podstatou je vlastne akumulácia ohriatej vody. Ohrievacie teleso sa nachádza v spodnej časti zariadenia, teplá voda sa vyvádza z hornej časti. Prítok studenej vody je riešený tak aby sa nezmiešaval s už ohriatou vodou.

Zásobníkový ohrievač vody musí byť tiež opatrený poistným ventilom pre prípad prehriatia vykurovacieho telesa, prípadne senzorom, ktorý automaticky riadi zapínanie alebo vypínanie ohrevu vody.

 

Typy bojlerov

Už sme úvodom niečo predznamenali – medzi základné typy bojlerov patrí plynový či elektrický, potom kombinovaný (familiárne zvaný obojživelník) a prípadne tiež akumulačný. Poďme sa na ne pozrieť o niečo bližšie.

Elektrické bojlery

Elektrický bojler ohrieva vodu vďaka elektrine. Výhodou je nižšia sadzba za elektrinu v nočných hodinách (nočný tarif, respektíve nízky prúd), čo dokáže znížiť celkové náklady na ohrev teplej úžitkovej vody. Takisto odpadá bezpečnostné riziko, ktoré sa spája najmä so staršími typmi plynových bojlerov. Na našom trhu sa jedná o najčastejší typ bojlerov.

 

Elektrický bojler

Najčastejší typ bojlera v našich domácnostiach je elektrický…

Nastavenie prevádzky takéhoto bojlera je potom zväčša možné podľa potreby:

 • jednookruhová prevádzka – ohrev teplej vody len v čase nízkej tarify
 • dvojokruhová prevádzka – základný ohrev teplej vody v čase nízkeho tarifu + možnosť aktivácie rýchloohrevu kedykoľvek počas dňa
 • jednorazový ohrev – možnosť aktivácie stlačením tlačidla

Plynové bojlery

Plynový bojler funguje v podstate na tom istom princípe ako elektrický, len je to za pomoci plynu (zemný plyn, propán-bután). Môže byť v prevedení s odťahom do komína, turbo alebo aj bez odťahu spalín. V súčasnosti sú všetky modely dostupné na trhu považované za maximálne bezpečné (prvky ako automatické zapaľovanie, bezpečnostné poistky, piezoelektrické zapaľovače a ďalšie).

Kombinované bojlery

Kombinované, alebo inak obojživelné, bojlery dokážu k ohrevu úžitkovej vody využívať 2 rozdielne zdroje energie. Ohrev vody prebieha ako pomocou elektriny či plynu, tak aj tuhých palív alebo solárnych panelov (preto sa im hovorí bojler obojživelník) Takýto typ funguje optimálne ako zásobník teplej vody, pričom pri výpadku niektorého zo zdrojov zariadenie ohrieva vodu “veselo” naďalej. Asi jedinou nevýhodou je vyššia cena.

Akumulačné bojlery

Akumulačný bojler je špecifický v tom, že vodu síce priamo neohrieva, ale hromadí zvyškové teplo z iných zdrojov a vďaka tomu udržuje vodu dostatočne teplú. Ide o využitie zvyškového tepla napríklad od klasického kotla, solárneho systému, tepelného čerpadla a podobne. Takýto bojler zvyšuje využiteľnosť a životnosť spomínaných zariadení. Samozrejme ide o modely s vyššou obstarávacou cenou. Mimochodom, k ohrevu ale žiaľ dochádza iba pri zakúrení či dostatočnej slnečnej aktivite a podobne.

 

Na čo sa pri výbere bojleru zamerať

Bojlery ako zásobníky teplej vody nie sú práve priestorovo najúspornejšie zariadenia a preto si musíte dobre premyslieť, kde ho doma umiestnite. Čím viac osôb v domácnosti, tým objemnejší typ zariadenia potrebujete. S tým úzko súvisí aj predpokladaná spotreba teplej vody v domácnosti. Máte doma zavedený plyn? Prípadne chcete využiť energiu aj z alternatívnych zdrojov ako je kotol na tuhé palivo či solárne panely? Najväčší dôraz pri výbere bojlera teda prikladajte typu zariadenia podľa využívanej energie na ohrev vody.

 

Elektrický, plynový alebo kombinovaný?

Každý z nich má svoje výhody a nevýhody, ktoré ich robia vhodnými práve pre určitý typ domácnosti.

Elektrické

Výhody

 • nižšia obstarávacia cena
 • lacný ohrev v nízkom tarife (v noci)
 • vyššia bezpečnosť

Nevýhody

 • pomalý ohrev

Plynové

Výhody

 • nízke prevádzkové náklady
 • rýchly ohrev
 • vyššia cena

Nevýhody

 • nutná prípojka na zemný plyn
 • zabezpečenie odvodu spalín

Kombinované – Obojživelník

Výhody

 • univerzálne použitie
 • ohrev je zabezpečený aj pri výpadku prúdu
 • možnosť využitia aktuálne najlacnejšieho zdroja energie

Nevýhody

 • vysoká obstarávacia cena
 • nutnosť prístupu k viacerým zdrojom energie

Akumulačné

Výhody

 • ekonomicky najvýhodnejšie
 • zvyšujú životnosť kotla
 • istota ohrevu aj pri výpadku prúdu, nemusíte rýchlo zháňať elektrocentrálu

Nevýhody

 • vyššia cena
 • ohrev je viazaný na externé podmienky (potreba kúrenia, slnko…)

 

Objem

Zdroj energie na ohrev teplej vody už máme vyriešený, základným parametrom pri výbere správneho zariadenia je potom objem vody, ktorý dokáže bojler ohriať. Objem by mal jednoznačne zodpovedať potrebám domácnosti, t.j. koľko osôb musí bojler obhospodáriť. Rátajte zhruba so 40 až 60 litrami na osobu:

 • 1-2 členná domácnosť: 50-120 l modely
 • 3-4 členná domácnosť: 120-220 l
 • 5 a viac členov v domácnosti: nad 220 l

Vo všeobecnosti platí, že istejšie je zvoliť model ohrievača vody s vyšším objemom ako je deklarované minimum. Ale zas rezerva nemá byť ani veľmi veľká – aby nedošlo k plytvaniu energie na ohrev nadbytočného množstva vody. Čím viac vody zohrievate, tým dlhšie to trvá!

Vo väčšine prípadov ide o individuálne posúdenie potreby teplej vody v domácnosti, kde beriete do úvahy nielen počet osôb v domácnosti, ale aj svoje zvyklosti – preferujete sprchu či skôr plnú vaňu? Máte doma umývačku riadu, alebo ho umývate ručne? K presnejšiemu odhadu dospejete keď nahliadnete do celoročného vyúčtovania vody…

 

Umiestnenie a poloha bojlera

Sú dva základné polohy – zvislá (vertikálna) a vodorovná (horizontálna). Prvá menovaná možnosť, teda závesné bojlery, sa najlepšie uplatní tam, kde je dostatok miesta. Na rozdiel od horizontálnych bojlerov sa v nich toľko nemieša teplá voda so studenou a sú energeticky úspornejšie a vodu ohrievajú rýchlejšie.

Vodorovná poloha je čo sa týka funkčnosti menej výhodná, no takéto bojlery – ležaté, sa dajú umiestniť aj do stiesnených priestorov.

Čo sa týka umiestnenia, tak bojler je vhodné umiestniť čo najbližšie k miestu, z ktorého teplú vodu požadujete, aby ste sa vyhli tepelným stratám pri prietoku vodu v potrubí. A teda čo najbližšie k vodovodným batériám (do dvoch metrov od výstupu). To však samozrejme nie je vždy možné. V takom prípade uvažujte aj o umiestnení prietokového ohrievača (pozri veľký test spolu s návodom ako vybrať správny), prípadne nad kvalitnejšou izoláciou potrubia. Asi najpraktickejšie je umiestnenie v kúpeľni, prípadne do kuchyne či komory.

Oba typy môžete zavesiť na stenu alebo na strop, vodorovné modely aj napríklad do podhľadu. Existuje ešte jeden typ zariadenia – ide o stojaté (stacionárne) bojlery, ktoré vďaka veľkému objemu, 400-500 l (dokonca i 2000 l na priemyselné účely), musia byť logicky “položené” na zemi.

Veľký bojler - umiestnenie

Aj takto pekne sa dá “upratať” veľký bojler…

Tvar

Dnes už máte možnosť vyberať z viacerých konkrétnych tvarov – dostupné sú oblé valce i hranaté “kvádre”, ale aj ploché zásobníkové ohrievače vody.

 

Tlakový či beztlakový?

Dôležitým kritériom pri výbere ohrievača je aj typ konštrukcie. Vybrať si môžete zásobníkové tlakové či zásobníkové beztlakové ohrievače vody. Použitie každej z nich má svoje opodstatnenie a sú vhodné pre rôzne miesta domácnosti.

Tlakový model je presne ten typ, ktorý sa vám vybaví pri vyslovení slova bojler. Jedná sa o zariadenia s objemom viac ako 50 litrov a zásobujú viacero odberných miest. Zvyčajne sa umiestňujú do technických miestností alebo kúpeľne. Jeho prevádzka je pomerne úsporná a dá sa v prípade potreby napojiť na ústredné kúrenie (poslúži aj na ohrev miestností). Na druhú stranu očakávajte väčšie tepelné straty z titulu väčšej vzdialenosti bojlera od odberného miesta a tiež väčšie rozmery a hmotnosť. Všeobecne však možno povedať, že sú aj tak najpopulárnejšími zariadeniami slúžiacimi na ohrev vody v celej domácnosti.

Beztlakový model je charakteristický najmä menším objemom do 15 litrov a jeho úlohou je ohriať dostatočné množstvo vody na 1 odberné miesto (či už na umytie rúk alebo opláchnutie riadu). Často sa zariadenie pripája priamo pod/nad umývadlo či drez, priestorové nároky týchto typov sú naozaj minimálne. Sú ideálne najmä na menej využívané odberné miesta ako umývadlá v malých bytoch, chalupách, do garáže alebo dielne.

 

Energetická náročnosť

Dražice OKHE 160 Smart - energetický štítok

Dražice OKHE 160 Smart – energetický štítok…

Čo sa týka energetickej náročnosti, tak aj bojler (elektrický konkrétne) musí disponovať príslušnou informáciou o energetickej hospodárnosti. To znamená, že každý model má špeciálny štítok, ktorý prezradí približnú spotrebu energie za rok prevádzky zariadenia. Úsporné modely (väčšina na trhu) majú triedu energetickej účinnosti A, B, C. Menej úsporné D a E.

Dôležitý je aj údaj o úrovni tepelných strát, ktorý je dostupný väčšinou na obale produktu. Tento parameter sa vyjadruje vo watthodinách (Wh) za 24 hodín na 1 liter (t.j. únik tepla z jedného litra vody za 24 hodín). Čím je toto číslo nižšie, tým menšie sú aj predpokladané tepelné straty a bojler je úspornejší. Obmedziť tepelné straty možno predovšetkým kvalitnou izoláciou, pomôže aj keramické výhrevné teleso.

Základným predpokladom k efektívnemu využitiu energie je udržiavať zásobník a najmä vykurovacie teleso v čistote bez usadeného vodného kameňa a teplota vody v bojleri by nemala prekročiť 45-50 °C. Hrúbka tepelnej izolácie bojlera by mala byť aspoň 10 cm. To väčšinou komerčne dodávané zásobníky neponúkajú, preto pouvažujte aj nad dodatočnou izoláciou napríklad minerálnou vatou. Veľkosť zásobníka by nemala prekračovať jednodňovú spotrebu domácnosti.

 

Rýchlosť ohrevu vody v zásobníku

Čas kedy sa ohreje všetka voda v zásobníku samozrejme určuje najmä jeho objem. Ak je bojler elektrický, tak tiež jeho výkon, ktorý sa v priemere pohybuje okolo 2 kW.

Orientačný príklad (elektrický bojler s príkonom 2 kW z 15 °C na 65 °C): objem 15 l sa zohreje približne za 0,5 hodiny, 50 l za 1,5 hodiny, 120 l za 3,5 hodiny a 200 l za 6 hodín.

Termostat

Nastavením termostatu na optimálnu teplotu môžete ušetriť. Napríklad už pri 70 °C a viac sa rapídne zvyšuje spotreba energie. Taktiež sa vykurovacie teleso takto skôr zanáša vodným kameňom a ohrev trvá nepomerne dlhšie. Ideálna teplota je medzi 50-60° C, je to ekonomicky, prakticky a aj hygienicky najvýhodnejšie.

 

Dodatočné funkcie

Dnešné moderné bojlery ponúkajú celý rad funkcií, ktoré zvyšujú komfort ich používania (ak si samozrejme nevyberiete klasický bojler s jednoduchým mechanickým ovládaním). Určite medzi ne patrí napríklad LED displej, ktorý zobrazuje potrebné informácie – napríklad aktuálnu teplotu vody v zásobníku, predpokladaný čas, za ktorý sa voda ohreje alebo aj informácie o prípadných poruchách… Taktiež sa môžete stretnúť s rôznymi bezpečnostnými senzormi, ktoré zapínajú a vypínajú ohrev podľa situácie keď hrozí prehriatie telesa alebo naopak roztrhnutie nádoby v dôsledku zamrznutia vody v spotrebiči.

Takisto sú praktické programy, ktorých funkciou je zohriať vodu na určitú teplotu po určitom období, pri ktorej dochádza k úhynu niektorých nebezpečných mikroorganizmov. Tieto funkcie a doplnky umožňujú ako bezproblémovú prevádzku zariadenia, tak aj predĺženú životnosť jeho komponentov.

 • rôzne kontrolky a svetelné či zvukové indikátory – informujú o teplote vody, prebiehajúcom procese ohrevu a ostatných údajoch
 • poistný ventil (spätná klapka alebo aj pretlakový ventil) – zabraňuje prietoku vody naspäť do vodovodného radu, mal by byť súčasťou každého bojlera
 • Anti-Legionella – ak 30 dní po sebe voda nedosiahla teplotu 70 °C, automaticky sa na túto teplotu ohreje, čím sa voda dezinfikuje (zabraňuje šíreniu baktérie Legionella)
 • Anti-Freeze – alebo ochrana proti nízkej teplote, automaticky sa zapnú výhrevné telesá ak teplota vody v zásobníku klesne pod 5 °C, predchádza tak zamrznutiu vody a poškodeniu vnútorného plášťa
 • ECOtronic – je inteligentný systém, ktorý sa učí návykom používateľa bojlera, vďaka tomu je napríklad schopný automaticky ohriať potrebné množstvo vody na požadovanú teplotu a v obvyklý čas (napríklad ak zvyknete víkendy tráviť mimo domova, tak systém bude v tieto dni ohrievať len nutnú rezervu a podobne…)

 

Životnosť

Bojler nie je zariadenie, ktoré si chceme zadovážiť len na pár mesiacov či rokov a hneď na to si kupovať nový. Chceme aby nám vydržal dlhé roky. Preto je dôležité aby ste venovali pozornosť parametrom, ktoré priamo ovplyvňujú životnosť zariadenia. Na prvom mieste je materiál použitý na výrobu jednotlivých komponentov.

Materiál

Väčšina bojlerov má vnútorný plášť z nerezovej ocele alebo dvojitého smaltu. Nerezový plášť má vyššiu životnosť (aj 20 rokov a viac, pretože lepšie odoláva korózii a vodnému kameňu), lepšie tiež kumuluje a drží teplo, ale takýto bojler je samozrejme drahší a pravdupovediac na trhu ho musíte hľadať. Na druhú stranu plášť z dvojitého smaltu vydrží kratšie (10 až 15 rokov), horšie kumuluje a drží teplo, avšak dostanete ho za “lacnejší peniaz”.

Taktiež je dobré, ak má váš bojler veko príruby aj nádobu ohrievača vyrobené z rovnakého materiálu. Vykurovacie teleso by malo byť keramické a ľahko vyberateľné. Najlepšie neponorné, umiestnené v špeciálnej oceľovej objímke na veku príruby. Takto sa pri údržbe ľahšie odstraňujú usadeniny a vodný kameň. Väčšina bojlerov je opatrená aj špeciálnou horčíkovou doštičkou (ide o takzvanú obetovanú anódu, respektíve protektor). Tá sa zasunie do priestoru ohrievača a obmedzuje koróznu reakciu a tým zabraňuje korózii hlavného “chráneného” materiálu.

 

Cena

Cena zásobníkových ohrievačov – bojlerov je rôzna, závisí od konštrukcie, zdroja energie a či rôznych funkcií. Najlacnejšie 5-10 l zásobníkové ohrievače si zaobstaráte pohodlne do 100 €, veľkoobjemové bojlery (od 500 l) aj okolo tisícky a viac. Bežný bojler – rozumej závesné elektrické a kombinované zariadenie s objemom 80 až 150 l si dokážete zaobstarať do 400 €.

Cena do 400 €

Zväčša ide o menšie zariadenia s objemom maximálne 100 l. Najlacnejšie sú nízkokapacitné zásobníkové ohrievače vody nad/pod umývadlo, ktoré majú 5-20 l. Do tejto kategórie ešte môžeme zaradiť menšie elektrické a kombinované bojlery do objemu 30-50 l v prevažnej miere so smaltovaným prevedením (výnimočne nerezovým).

200 až 400 € vás bude stáť bežný bojler (najpredávanejšie modely bez ohľadu na výrobcu). V drvivej väčšine prípadov ide o elektrické alebo kombinované typy zariadení s objemom 100-150 litrov umiestňované na stenu.

Cena od 400-800 €

V tejto cene sa pohybujú kvalitnejšie (nerez) a objemovo výraznejšie bojlery (150-300 l). Vyberať môžete nielen z elektrických i kombinovaných modelov, ale už aj plynových i akumulačných modelov (tie s objemom až do 1000 l).

Cena od 800-1500 €

Modely pre najnáročnejších používateľov, ktorí vyhľadávajú hlavne vysoký objem (250-2000 l). V podstate ide o vertikálne modely a stacionárne, ktoré sa umiestňujú rovno na zem. Sú určené pre objekty, kde teplú vodu používa väčšie množstvo osôb.

Cena nad 1500 €

Ide o nadštandarné typy bojlerov, ktoré sa vyznačujú napríklad kondenzačnými vlastnosťami a aj možnosťou solárneho zdroja energie s objemom nad 800 l. Prípadne môže ísť o zariadenia (nádrže) s extrémnym objemom 3000 litrov a viac. Najdrahšie modely môžu dosahovať sumu až 10 000 €.

 

Značka

Ohrievače vody sú špecifickým produktom, nie spotrebnou elektronikou, preto sa ich výrobou zaoberá menej výrobcov. U nás i v Českej republike máme tradičné značky, ktoré sú aj najpredávanejšie. Medzi najznámejšie a overené patrí najmä Tatramat či české Dražice. Kvalitné bojlery však majú v ponuke aj ďalší výrobcovia ako Ariston, Mora, Elíz, Q-Termo, Tesy, Ferroli, Quantum, AEG, Hakl, Gorenje a ďalšie.

 

Tatramat

Značka predstavuje už viac ako 170 rokov výroby strojárenského spotrebného tovaru. V súčasnosti je rozhodujúcou výrobnou náplňou široký sortiment ohrievačov vody. Od roku 2004 je spoločnosť člen nemeckej skupiny STIEBEL ELTRON GRUPPE.

Výroba ohrievačov vody TATRAMAT | prezentačné video

 

Dražice

Družstevní závody Dražice-Strojírna s.r.o. sú najväčším výrobcom ohrievačov vody v Českej republike, známym po celej Európe. Vyváža svoje výrobky takmer do dvadsiatich krajín celého sveta. Ohrievače vody značky Dražice sú českými ale aj slovenskými zákazníkmi veľmi žiadané, o čom svedčí aj dominantný podiel na trhu viac ako 50%.

Ohřívače a zásobníky teplé vody DZ Dražice na veletrhu ISH 2019

 

Ariston

Značka Ariston je svetovo známa najmä v oblasti ohrevu vody a vykurovania. Ide o produkty s talianskym dizajnom, ktoré sú efektívnym a vysoko kvalitným riešením pre ich komfort.

Ariston Velis zásobníkový ohřívač vody

 

Bojler z Bazoša – oplatí sa?

Lacný bojler zoženiete aj na inzerát na internete (napríklad bazoš, či iné inzertné portály), prípadne niekde v nejakom bazáre. Je to síce každého osobná vec, no radšej si dvakrát premyslite, či chcete bojler kupovať práve takto “pod rukou”. Použitý ohrievač vody nemusí byť práve v najlepšom technickom stave a samozrejme nečakajte žiadnu záruku, že vám vydrží dostatočne dlho.

Kde kúpiť?

Kvalitné bojlery si môžete zaobstarať v overených a obľúbených predajniach s elektronikou a elektrickým náradím (v kamenných obchodoch i eshopoch) ako je Datart, TPD, HEJ.sk, Andreashop, prostredníctvom portálu Heureka, v obchodoch ako Merkury Market, Hornbach, OBI a mnohých ďalších špecializovaných obchodoch…

 

Montáž a servis bojlera

Montáž a zapojenie ohrievačov vody – elektrických, plynových, kombinovaných i akumulačných – odporúčame zveriť odbornej firme. Ak sa na to podujmete sami ľahko môžete prísť o záruku. Pri poruche zariadenia sa servis vykonáva špecializovanou firmou priamo na mieste inštalácie.

 

Údržba

Čo ale môžete, a vlastne aj musíte vykonávať vy sami, je správna údržba zariadenia. Len tak zabezpečíte, aby mal váš bojler dlhú životnosť a efektívny výkon. Opakovane je potrebné odstraňovať nánosy vodného kameňa a usadenín zo všetkých častí prístroja (vnútorné steny bojlera, vykurovacie teleso i teleso termostatu). Na to by mali hlavne dbať domácnosti s tvrdšou vodou. Všetky činnosti však vykonávajte maximálne opatrne, aby ste nepoškodili dôležité časti.

Bojler a vodný kameň

Bojler si vyžaduje údržbu – inak to dopadne takto…

💡 TIP: Ako vypustiť bojler

Vyčistiť bojler od vodného kameňa môžete až po jeho vypustení. To je základné pravidlo. Zariadenie teda vypnite v dostatočnom predstihu aby voda vychladla. Následne vypnite prívod elektriny (prípadne odpojte priamo od elektrického zdroja). Uzavrite prívod vody aby sa bojler ďalej nenapúšťal a zároveň otvorte kohútik pre teplú vodu aby mohla všetka odtiecť. Ak má bojler poistný ventil, samozrejme ho otvoríte tiež.

Mäkký vodný kameň ide dole ľahko – handrou alebo silnejším prúdom vody. Stvrdnutý kameň sa môžete pokúsiť odstrániť drevenou špachtľou, ale dávajte veľký pozor, aby nedošlo k poškodeniu povrchu. Pravidelne by ste mali vymieňať už spomínanú obetovanú anódu, ktorá chráni vnútorné opláštenie ohrievača pred koróziou (životnosť anódovej tyče je zhruba 2 roky – postupne sa totiž rozpúšťa).

Po vyčistení bojler opätovne napustíte, s tým, že postupujete podľa uvedeného postupu len opačne.

 

Bojler verzus prietokový ohrievač

Viete, čo sa do vašej domácnosti hodí viac – prietokový ohrievač alebo bojler? Oba nám dodávajú teplú vodu, oba tiež majú pre použitie svoje opodstatnenie. Aké sú základné rozdiely a výhody či nevýhody jednotlivých zariadení? Poďme sa na to pozrieť bližšie.

 

Výhody a nevýhody jednotlivých ohrievačov v skratke

Bojler (zásobníkový ohrievač)

Výhody

 • väčšie objemy teplej vody
 • jeden bojler pre celý dom/byt
 • možnosť aby sa zapínal iba v lacnom tarife dodávateľa elektriny
 • štandardne malý príkon – netreba zvyšovať hodnotu hlavného ističa
 • možnosť využitia vyššieho príkonu (až do výšky 6 kW)
 • možnosť rýchloohrevu
 • okamžitá dostupnosť teplej vody
 • jednoduchá inštalácia

Nevýhody

 • vyššia obstarávacia cena
 • má obmedzenú kapacitu – v prípade vyčerpania teplej vody treba počkať kým sa nahreje ďalšia
 • rýchle vyčerpanie teplej vody pri zvýšenom odbere
 • nutný ohrev vody s väčším predstihom (štandardná doba ohrevu je 4 – 6 hodín)
 • potrebuje dostatok miesta pre inštaláciu – má väčšie rozmery
 • väčšia hmotnosť –  inštalácia je potrebná na nosnej konštrukcii
 • pri prechode dlhším potrubím dochádza k tepelným stratám

Prietokový ohrievač

Výhody

 • ohrieva vodu priebežne a teplá voda tečie z kohútika v podstate ihneď (nízke tepelné straty)
 • ohrev si môžete jednoducho nastaviť na požadovanú teplotu
 • voda sa ohreje na presne požadovanú teplotu – nie na tú najvyššiu možnú teplotu, kvôli čomu potom musíte horúcu vodu miešať so studenou
 • perfektný na chaty a chalupy, garáže, menších remeselných prevádzok, ale aj do bytu či domu (maximálne dvojčlenná domácnosť)
 • malé kompaktné rozmery, umiestnite ho v podstate kdekoľvek – pod drez, nad umývadlo, kdekoľvek do kúpeľne
 • pracujú potichu
 • nižšia obstarávacia cena

Nevýhody

 • vhodný skôr k tvorbe menšieho množstva teplej vody
 • hodí sa najmä do priestorov, kde je nedostatok priestoru pre montáž iného ohrievača vody
 • ak chcete upraviť teplotu vody musíte regulovať jej prietok (napríklad pomocou termobatérie)
 • má pomerne vysoké nároky na okamžitý príkon

A teda, ktorý typ je pre vás najvhodnejší?

Prietokový ohrievač vody je vhodný pre menšie domácnosti a rekreačné domáce stavby ako je chalupa či chata, záhradný domček, prípadne do garáže či domácej dielne na opláchnutie rúk. Ide o nízku a nárazovú spotrebu teplej vody.

Bojler – zásobníkový ohrievač vody je vhodný do početnejších domácností s vyššou spotrebou teplej vody. Teda tam, kde by časté spínanie spotrebiča nebolo práve najúspornejšie.

💡 TIP: Pozri prietokové ohrievače vody – test a hodnotenie najlepších modelov na trhu (podľa výsledkov testovania, dôležitých parametrov, skúseností užívateľov…) a návod ako vybrať ten správny podľa vašich preferencií.

Do testu sme vybrali Bojlery len z overených eshopov

Ohodnoťte náš test:

Ohrievače vody v našom katalógu

Autor článku
Redakcia DoDomácnosti.sk

Tento článok pre vás pripravili redaktori magazínu DoDomácnosti.sk. Hľadáme to, čo vás zaujíma. Testujeme, porovnávame, recenzujeme všetko, čo patrí do domu, bytu, záhrady, či dielne. Kontakty na nás nájdete v sekcii O webe.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.