Dražice OKCE 125 – elektrický bojler na stenu s tichým chodom a kvalitným spracovaním (recenzia)

Veronika Štrbová Recenzia 23. októbra 2021 0
Dražice OKCE 125
 • Typ: elektrický vertikálny
 • Objem: 125 l
 • Max. teplota: 74 °C
 • Príkon: 2200 W
 • Energetická trieda: C
 • Regulácia teploty: áno
 • Hmotnosť: 48 kg
 • Dostupnosť: Skladom
Zaradené do: Ohrievače vody
305,57 € s DPH Pozrieť najlepšiu ponuku
Heureka.sk

Dražice OKCE 125 je model elektrického bojleru na stenu. Bojler, správne zásobníkový ohrievač vody, je tradičným zdrojom teplej vody pre dom alebo byt. Slovo bojler je prenesené z angličtiny. V slovenčine sa osvojilo najmä pre svoju krátkosť. Elektrický bojler vodu efektívne ohrieva pri nočnom prúde a vyniká svojou vysokou bezpečnosťou. Bojler nevyžaduje prívod plynu a je cenovo dostupnejší ako iné druhy bojlerov. Model Dražice OKCE 125 sme podrobne opísali v nasledovnej recenzii, pozrite sa, aké sú jeho vlastnosti či cena.

Čítať viac...

kde kúpiť
Heureka.sk ⭐️ porovnanie cien vo všetkých dostupných eshopoch
⭐️ možnosť bezpečného nákupu "oranžovým tlačítkom"
305,57 € Do obchodu Heureka.sk

Charakteristika bojleru Dražice OKCE 125

Bojler OKCE 125 od výrobcu Dražice patrí medzi elektrické bojlery. O elektrických bojleroch hovoríme vtedy, keď je zdrojom tepla elektrické ohrievacie teleso. To obvykle využíva zvýhodnenú sadzbu elektriny a má menší výkon než prietokový ohrievač vody, teda aj istenie. Pomalým nabíjaním vytvára zásobu vody, ktorá potom dobre pokryje odberové špičky ráno a večer. Tento model bojleru je určený na vertikálne umiestnenie na stenu a má objem 125 litrov.

Bojler sa ovláda termostatom, na ktorom je možné nastaviť teplotu v rozsahu 5 až 74 °C. Ohrev vody zabezpečuje ohrievacie teleso, ktoré je istené bezpečnostným termostatom a je umiestnené vo vnútri nádoby. Ohrievanie sa automaticky preruší po dosiahnutí nastavenej teploty. Činnosť ohrievača je indikovaná kontrolkou. Voda naakumulovaná v ohrievači je určená na spotrebu.

Elektrický zásobníkový ohrievač vody OKCE 125

Ako pracuje bojler

Po zapojení ohrievača na elektrickú sieť, vykurovacie teleso ohrieva vodu. Vypínanie a zapínanie telesa je regulované termostatom. Po dosiahnutí nastavenej teploty rozopne termostat el. obvod a tým preruší ohrev vody. Kontrolka signalizuje teleso v prevádzke (svieti), teleso mimo prevádzky (kontrolka zhasne). Pri dlhodobejšej prevádzke bez využitia ohriateho objemu je potrebné nastaviť termostat do polohy 5 °C až 8 °C (na gombíku termostatu nastaviť na značku “snehová vločka”) proti zamrznutiu alebo vypnúť prívod elektrického prúdu do ohrievača. Nastavenie termostatu do nulovej polohy neznamená vypnutie ohrievača.

 

👉 Technické parametre bojlera:

VýrobcaDražice
SériaOKCE
Typ ohrievačaelektrický
Objem125 l
Hmotnosť48 kg
Materiál ohrievačaoceľový plech vo vnútri posmaltovaný
Umiestnenie ohrievačavertikálne na stenu
Regulácia teploty
áno
Množstvo zmiešanej vody231.1
Maximálna teplota ohrevu74 °C
Poistka proti prehriatiuáno
Druh ohrievačazásobníkový
Energe­tická triedaC
Príkon2.2 kW
Napätie230 V
Šírka56,2 cm
Výška106,7 cm
Priemer56,2 cm
Ročná spotreba elektrickej energie [kWh] 1409 kWh
Hladina akustického výkonu15 dB

 

Energetický štítok bojlera

Energetický štítok bojlera

➡️ Bojler s odolným plášťom

Ohrievač môžete používať aj na miestach s tvrdou a chlórovanou vodou. Vďaka antikoróznej vrstve na plášti nepodlieha jamkovej korózii. Kvalitná polyuretánová izolácia s hrúbkou minimálne 42 mm zaistí dokonca nízke tepelné straty a nízke prevádzkové náklady. Magnéziová anóda ako dodatočná ochrana proti korózii taktiež predlžuje životnosť nádoby, čím zvyšuje vysokú úžitkovú hodnotu, ktorú dostávate s kúpou ohrievača vody DZ Dražice.

Od apríla 2017 využíva výrobca novú polyuretánovú izolačnú penu firmy Covestro ThermoGen4, vďaka ktorej sú ohrievače DZ Dražice ešte úspornejšie. Pre ohrievače vody s objemom nad 300 litrov navyše vyvinuli jej modifikáciu s ešte účinnejšími izolačnými vlastnosťami.

 

➡️ Smaltovaná oceľová nádoba

Oceľová nádoba ohrievača zo špeciálneho hrubého plechu odoláva tlakovým nárazom. Je chránená kvalitným bezniklovým smaltom, čo v kombinácii s horčíkovou anódovou ochranou zaručuje dlhú životnosť ohrievačov vody Dražice. Čistiace otvory umožňujú prístup do vnútra nádoby pri odstránení usadenín a vodného kameňa, čo šetrí náklady na prevádzku.

 

➡️ Výkonné keramické výhrevné teleso

Elektrické ohrievače využívajú ako jediný zdroj na ohrev vody elektrickú energiu. Elektrické ohrievacie teleso je súčasťou ohrievača. Je keramické, čo výrazne predlžuje jeho životnosť. Elektrické výhrevné teleso nie je ponorné, ale keramické, suché, zasunuté do oceľovej nádrže. Keďže nádoba ohrievača vody aj nádrž je vyrobená z jedného druhu materiálu (ocele), nedochádza k vzniku galvanického článku a elektrochemickej korózii.

Ostatní výrobcovia väčšinou používajú ponorné telesá, ktoré sú vyrobené z iných druhov materiálov (meď, nerez), takže dochádza k elektrochemickej korózii. Systém keramických telies mimoriadne dobre odoláva tvrdej a agresívnej vode a výrazne predlžuje životnosť nádoby za každých podmienok.

 

👉 Základné vlastnosti bojlera Dražice OKCE 125:

 • Keramické výhrevné teleso výrazne predlžuje životnosť ohrievača
 • Antikorózna vrstva nepodlieha jamkovej korózii v prostredí tvrdej a chlórovanej vody
 • Vysoko kvalitná izolácia Covestro pre nízke tepelné straty a minimálne prevádzkové náklady
 • Možnosť využitia nízkeho tarifu elektrickej energie (nočný prúd)
 • Elektrické vykurovacie teleso je súčasťou ohrievača
 • Určený pre zavesenie na stenu
 • Elektrické krytie IP44 – je možné umiestniť v blízkosti odberových miest
 • Teplotný rozsah 5 – 74 °C, pripájacie napätie 1-PE–N/AC 230 V/50 Hz, elektrické krytie IP44
 • Ohrev zaisťuje keramické výhrevné teleso ovládané prevádzkovým termostatom a istené bezpečnostným termostatom (tepelnou poistkou)

💡 Pozn.: Pre jednoduchú výmenu starších typov ohrievačov výrobca zachováva počas celej histórie výroby vodorovné rozteče kotevných skrutiek (450 mm).

 

Popis jednotlivých častí bojlera

Popis jednotlivých častí elektrického bojlera

👉 Vysvetlivky:

1. indikátor teploty
2. objímka vykurovacieho telesa
3. keramické výhrevné teleso 2200 W
4. prevádzkový termostat s vonkajším ovládaním a bezpečnostná poistka
5. kryt elektroinštalácie
6. trubka napúšťania studenej vody
7. objímka pre senzory termostatov
8. trubka odberu teplej vody
9. Magnéziová anóda
10. oceľová smaltovaná nádoba
11. polyuretánová izolácia
12. plášť ohrievača

Kryt elektroinštalácie bojlera s popisom častí

Odporúčania pred montážou bojlera na stenu

 • Rozostupy kotvových skrutiek výrobca zachováva po celú dobu histórie výroby pre ľahkú výmenu vyslúžilých ohrievačov.
 • Pred montážou je potrebné skontrolovať nosnosť steny a podľa druhu muriva zvoliť vhodný kotevný materiál, prípadne stenu vystužiť.
 • Ohrievač vody montujte len vo zvislej polohe tak, aby spodná hrana ohrievača bola umiestnená najmenej 600 mm nad podlahou.
 • Vzhľadom k rôznym druhom nosného muriva a širokému sortimentu špeciálneho kotviaceho materiálu, dostupného na trhu, nevybavuje výrobca ohrievače týmto materiálom.
 • Systém ukotvenia je nutné voliť individuálne, podľa podmienok.
 • Odporúča sa montáž na stenu a ukotvenie zveriť odbornej firme.

 

‼️ Upozornenie: Ohrievač je možné inštalovať len do priestorov s min. teplotou + 2 až 45 °C a relatívnou vlhkosťou max 80 %. Je potrebné dodržať návod na inštaláciu, ktorý je súčasťou balenia.

 

Správna starostlivosť o bojler

Investícia do nového bojlera rozhodne nie je zanedbateľná. Aby vám preto zariadenie slúžilo pokiaľ možno čo najdlhšie, je potrebné vedieť, ako sa o bojlery správne starať. Ak starostlivosť zanedbáte, spotrebujete viac energie na ohrev vody a zvýši sa nepresnosť merania jej teploty. Ak bývate v lokalite s tvrdou vodou, nezabudnite z bojlera (jeho stien, nádoby, vykurovacieho telesa a termostatu) pravidelne odstraňovať vodný kameň. Každého 2,5 roka by ste mali vymeniť aj horčíkovú tyč ochraňujúcu vnútro nádrže pred koróziou. Jedine tak vám bude bojler slúžiť dlhé roky.

 

Najčastejšie poruchy funkcie a ich príčiny

Prejav poruchyKontrolkaRiešenie
Voda je studená.Svieti.Nastavená nízka teplota na termostate.
Porucha vykurovacieho telesa.
Voda je studená.Nesvieti.Nie je prívodné napätie.
Porucha termostatu.
Vypnutý bezpečnostný termostat.
Pravdepodobne zapríčinený chybným
prevádzkovým termostatom.
Voda je málo teplá.Svieti.Porucha jednej špirály v telese (2 x 1100W).
Teplota vody nezodpovedá
nastavenej teplote na ovládači.
Chybný termostat.
Z poistného ventilu neustále
odkvapkáva voda.
Nesvieti.Vysoký vstupný tlak.
Chybný poistný ventil.

 

Recenzie na elektrický bojler Dražice OKCE 125

Určite vás zaujímajú aj reálne recenzie od zákazníkov, ktorí si zakúpili tento produkt. Ako môžete vidieť v týchto, ale aj ďalších ohlasoch, bojler Dražice OKCE 125 je veľmi obľúbený model, ktorý doteraz takmer nikoho nesklamal. Pozitíva sú jeho tichý chod, úspora elektrickej energie či kvalitné celkové spracovanie bojlera. Negatív sme veľa nenašli, pár ľudí však spomenulo nie celkom presný teplomer. Prečítajte si viac:

Recenzie na bojler Dražice OKCE 125 Skúsenosti s bojlerom Dražice OKCE 125Viac recenzií → nájdete tu

 

Zhodnotenie na záver

Bojler Dražice OKCE 125 slúži na akumulačný ohrev úžitkovej vody elektrickou energiou. Má pohodlný objem až 125 litrov, kvôli ktorému môže navonok pôsobiť trochu robustne, nie je to však nič vážne. Tento bojler sa vyznačuje tichým chodom a kvalitným spracovaním. Nemá ani veľa negatív a podľa všetkého je to veľmi obľúbený produkt u zákazníkov. Ak zaujal aj vás, môžete si ho zaobstarať, najlepšie na internete, za cenu približne 305,57 €.

 

💡 TIP: Prečítajte si článok Ako si vybrať ten správny ohrievač vody a dozviete sa niečo viac o týchto zariadeniach a ich výbere.

Výhody

 • objem
 • nastavenie teploty
 • ľahké ovládanie
 • elektrické krytie IP44
 • lacná prevádzka (nočný prúd)
 • tichý chod
 • kvalitná izolácia

Nevýhody

 • vyššia cena
 • väčšia hmotnosť

Záver recenzie: Jeden z najžiadanejších modelov zásobníkového ohrievača vody na československom trhu. Kvalitné prevedenie + výkon.

Hodnotenie autora
 • Bezpečnosť
 • Kvalita spracovania
 • Spotreba elektrickej energie
 • Hlučnosť
 • Cena

Súhrn

Jeden z najžiadanejších modelov zásobníkového ohrievača vody na československom trhu. Kvalitné prevedenie + výkon.

4.7

Dražice OKCE 125

✅ Cena: 305,57 €

Chcem Dražice OKCE 125 (elektrický) Heureka.sk
Vývoj ceny Dražice OKCE 125 (elektrický)


Autor článku
Veronika Štrbová

Rada píšem články, ktoré sú zaujímavé a majú pridanú hodnotu. Praktické rady do domácnosti, návody či nápady, ktoré využijú mnohí z vás v každodennom živote. Pravidelne testujem rozličné užitočné produkty. Verím, že aj moje články vám pomôžu nájsť odpoveď na rôzne, doteraz nevyriešené otázky.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.