Čínska ruža – pestovanie, starostlivosť a zopár menej známych faktov

Georgina Babinová Téma 16. marca 2021 10

Čínska ruža – či je tento okázalý ibištek skutočne pôvodom z Číny, pretože jeho latinský názov Hibiscus rosa-sinensis (rosa-sinensis = čínska ruža) to naznačuje, nevieme. Niektorí hovoria, že pochádza z Indie, iní že z Malajzie alebo z niektorého z mnohých ostrovov v indonézskej skupine. Určité je, že čínska ruža je tropická rastlina, ktorú v miernom podnebnom pásme je možné pestovať len v interiéri. Čínska ruža je úžasnou črepníkovou rastlinkou, ktorej sa v zimnom období darí pri izbovej teplote pri horúcom radiátore, pretože sa zdá, že teplo sa jej žiada ešte viac ako svetlo.

Čínsky alebo tropický ibištek (Hibiscus rosa-sinensis) – čínska ruža pravdepodobne už neexistuje vo voľnej prírode, ale len ako genetická línia  v záhradách a črepníkoch. Predpokladá sa, že táto rastlina produkovala kvety s krvavočervenými okvetnými lístkami. Súčasné tropické ibištekové hybridy prezentujú širšiu škálu farieb, vďaka stovkám rokov pestovania a selektovania rôznych farieb a tvarov okvetných lístkov. Základná morfológia všetkých rastlín čínskej ruže však zachováva hlavné črty pôvodných ázijských rastlín.

Náš dnešný článok sa vám bude snažiť prezradiť všetko, čo ste kedy o čínskej ruži chceli vedieť a možno aj niečo viac. Čítajte ďalej.

Pozrieť ďalšie

Pestovanie čínskej ruže

Hibiscus rosa-sinensis – tiež známa ako čínska ruža – prináša do vášho domova tropický fíling. Tento stále zelený ker produkuje veľké, nápadné kvety v rôznych farbách a kvitne po celý rok. Ani pri pestovaní v našej klimatickej zóne si táto atraktívna rastlina nevyžaduje veľa starostlivosti, aby bola zdravá a šťastná..

Čínska ruža

Výsadba

Miesto, na ktoré ibištek vysadíte, je dôležité pre celkové zdravie rastliny. Ak len nežijete v klimatických oblastiach, kde nemrzne, čínska ruža musí byť pestovaná v interiéri, aby sa zabránilo jej nezvratnému poškodeniu. Hibiscus rosa-sinensis nie je chladu odolný a môže podľahnúť poškodeniu mrazom aj počas najmenšej zimy. Ak žijete v podnebnom pásme, ktoré je vhodné pre túto tropickú rastlinu, umiestnite ibištek pod previs alebo pri teplej stene, ktorá dostáva dostatok slnečného žiarenia, v dobre odvodnenej pôde.

Čínska ruža má rada slnko a úrodnú, dobre sa odvodňujúcu zeminu s pH medzi 6,5 a 6,8.  Čínska ruža je vďačná izbová rastlina, pokiaľ sú splnené jej základné potreby. Rastlinku pestujte v kvetináči, ktorý má v spodnej časti drenážne otvory. Tieto otvory pomôžu zabrániť tomu, aby rastlina stála vo vode, čo ju môže poškodiť. Naplňte kvetináč 2 časťami zeminy, 2 časťami rašeliny a 1 časťou perlitu. Perlit substrát prevzdušní, stabilizuje vlhkosť v pôde, zlepší využívanie hnojív a prispieva k dobrej kondícii pestovaných rastlín. Vyhĺbte jamu dvakrát až trikrát tak širokú a približne rovnako hlbokú ako koreňová guľa rastliny. Vyberte ibištek z plantovacieho črepníka a vložte ho do stredu otvoru. Naplňte zeminou do polovice koreňovej gule a zalejte. Po vsiaknutí vody dokončite vyplnenie jamy pôdou a znova zalejte.

Čínska ruža v exteriéri

V našich zemepisných šírkach sa nám, žiaľ, takýto pohľad nenaskytne

Hnojenie a zalievanie

Čínska ruža potrebuje počas vegetačného obdobia pravidelné zavlažovanie. Pôdu udržiavajte rovnomerne vlhkú, ale nie mokrú. Črepníkové rastliny potrebujú vodu častejšie ako rastliny pestované vonku. Čínska ruža sa teší hnojivám bohatým na draslík a chudobným na fosfor. Hnojte rastlinu granulovaným hnojivom s pomalým uvoľňovaním aplikovaným každé tri až štyri mesiace. Ibištek potrebuje hnojivo na konci jari, resp. začiatkom leta, ale v zimných mesiacoch hnojenie prerušte. Ak svoju čínsku ružu dávate na teplé mesiace do exteriéru, hnojivo použite aj začiatkom jari, predtým ako ju presuniete von.

Strihanie

Kedy strihať? Aby vaša čínska ruža vyzerala čo najlepšie, odstráňte každú jar okolo 1/3 starého dreva a zrežte nový rast cca o 1 cm. Prerezávanie a strihanie Hibiscus rosa-sinensis pomáha udržiavať malú veľkosť a podporuje plnší tvar rastliny v tvare kríka. Vzhľadom k tomu, že čínska ruža kvitne na novom dreve, prerezávajte rastlinu ročne na začiatku jari s ostrým, dezinfikovaným párom orezávacích nožníc. Veľké prerezávanie skoro na jar podporí aj masívnejšie kvitnutie. Strihanie opakujte neskoro na jeseň, pristrihnite 8 – 10 cm.

Rozmnožovanie

Kvety ibišteka sa reprodukujú rôznymi spôsobmi a dávajú záhradníkom na výber. Tropický vzhľad kvetov je atraktívny nielen pre ľudí, ale aj hmyz, motýle a kolibríky, čo môže byť nevyhnutné pre rozmnožovanie rastliny. Kvety ibišteka sa reprodukujú zo semien, ktoré rastliny vytvárajú po opelení kvetov. Zahradníci môžu teda rozmnožovať rastliny semenami, ale častejšie sa na rozmnožovanie čínskej ruže používajú odrezky. Odrezky môžu byť odobraté zo zdravej rastliny, potom sa zapichnú do vlhkého substrátu, alebo vložia do 20° – 22° C vody, kde takisto bez problémov zakorenia.

Čínska ruža

Škodcovia a choroby

Najčastejšími škodcami na čínskej ruži, ktorým suché vnútorné prostredie prospieva, sú roztočce (Tetranychus), vošky, strapky a molice. Najefektívnejším spôsobom ako ich zbaviť je sprchovanie rastliny vlažnou vodou, silným prúdom, aspoň raz za týždeň. Uistite sa, že ste očistili spodnú stranu listov. Denné rozprašovanie vody môže byť tiež užitočné. Vošky je možné ošetriť podobným spôsobom. Ak trpí vaša rastlina závažným napadnutím škodcami, použite mydlovú vodu alebo komerčné insekticídy. Upozorňujeme, že insekticídy, ktoré obsahujú účinnú látku Imidacloprid, podporia parazitovanie roztočcov; vyslovene im prospievajú!

Žltnutie listov

Všetky čínske ruže majú sem – tam žlté listy. Niekoľko žltých listov zvyčajne znamená len to, že tieto listy starnú a potrebujú nahradiť. Ak má vaša rastlina veľa žltých listov, je to stresom. Medzi najčastejšie príčiny stresu rastlín patrí nedostatočné zavlažovanie, drastické zmeny životného prostredia alebo invázia škodcov.

Padanie púčikov

Padanie púčikov je často dôsledkom sucha alebo silných útokov škodcov. K padaniu púčikov sú náchylnejšie odrody s dvojitými kvetmi, ako ostatné hybridy. Pozor! Ibištek v puku by nemal byť otáčaný, pretože potom púčiky takmer určite padnú. Ak má rastlina púčiky a jej obrátenie je žiaduce pre rovnomernejší rast, nikdy neotáčajte naraz o viac ako 1/4 otáčky.

Vaša rastlina nekvitne

Aby čínska ruža dobre kvitla potrebuje dostatok svetla (v lete je ideálne keď je vonku), bohaté zavlažovanie a dostatok živín a teplo. Ak toto všetko má a nekvitne, dôvodom môže byť nesprávne zvolený črepník. Ak je príliš hlboký, energia ibišteka sa stráca v nových koreňoch a na kvety už nezostane.

Puk čínskej ruže

Ak je vaša rastlina v štádiu puku, snažte sa ju neotáčať

Starostlivosť

Čínska ruža vyžaduje najmenej štyri až päť hodín jasného nepriameho svetla. Či už v interiéri alebo vonku, ak rastlina nedostane dostatok svetla, nebude kvitnúť. Vyžaduje konzistentné zalievanie, pretože črepníková zmes rýchlo vysychá a tropický ibištek má tendenciu žltnúť a púšťať kvety bez dostatočnej vlahy. Kontrolujte rastlinu často, pretože počas horúceho, slnečného počasia môže byť potrebné zavlažovanie aj dvakrát denne. Dobrý spôsob, ako otestovať suchosť pôdy je strčiť prst niekoľko centimetrov do substrátu. Pôda by mala byť vlhká, ale nie mokrá.

Čo ste možno o čínskej ruži naozaj nevedeli

Čínska ruža je národným kvetom Malajzie

Čínska ruža je národným kvetom Malajzie

1. Má mnoho mien

Hibiscus rosa-sinensis je známa nielen ako čínska ruža ale aj ako “slezová ruža”, “topánkový kvet”, “kráľovná tropických kvetov” a – v Malajzii – bunga raya. V malajskom jazyku bunga znamená “kvet” a raya označuje “oslavu”. Bunga raya doslova znamená “slávnostný kvet”.

2. Je národným kvetom Malajzie

Stala sa ním v roku 1960. V súťaži nechala za sebou jazmín, magnóliu, medlar, ylang ylang, lotos aj ružu a vyhrala. Jej červené okvetné lístky symbolizujú odvahu a päť okvetných lístkov predstavuje Rukun Negara (národné princípy).

3. Môže byť použitá na leštenie topánok

Ak sa vám práve minul box na topánky, nemajte strach, je tu bunga raya! Stačí okvetnými lístkami vyleštiť vaše kožené topánky a vykročiť dverami, ako by ste ich práve kúpili.

4. Je tvorená z 15 až 30% rastlinných kyselín

Dôvod, prečo je  ibištekový čaj tak silný a kyslý, je množstvo kyseliny citrónovej, kyseliny vínnej, kyseliny jablčnej a jej vlastnej unikátnej kyseliny ibištekovej (laktónu kyseliny alo-hydroxykotriovej). Nebojte sa, táto kyselina nie je jedovatá.

Ibištekový čaj

Ibištekový čaj má liečivé účinky

5. Používa sa v tradičnej medicíne

Táto kvetina bola po tisícročia používaná v čínskej a ayurvédskej tradičnej medicíne. Jej korene sa používali na prípravu bylinných zmesí na odstránenie vypadávania vlasov, nadmerného kašľa a vší na hlave. Nedávne štúdie zistili, že ibištek môže pomôcť znížiť krvný tlak a hladinu cholesterolu a môže byť použitý ako pomoc pri znižovaní hmotnosti vďaka jeho účinkom na ľudský metabolizmus. Cena ibištekového čaju naozaj nie je vysoká, jeho blahodárne účinky si môže dopriať každý. O liečivých účinkoch ibišteka vám podrobnejšie informácie poskytne náš článok, venovaný rozvetvenej rodine ibištekov vo všeobecnosti.

6. Signalizuje, že ste nezadaná

Ak ste single a pripravená na vzťah, na Tahiti alebo Havaji, môžete urobiť to, čo robia miestni a zastrčiť si túto kvetinu za pravé ucho. Ak ste vydatá, alebo sa jednoducho nepokúšate nájsť partnera, môžete použiť ibištek ako módny doplnok – len sa uistite, že ho máte za ľavým uchom.


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Avatar

Rada cestujem, mám rada ľudí a život, ktorý by sme si už bez rôznych pomocníkov do kuchyne alebo domácnosti ani nevedeli predstaviť. Niekedy sa však strácame v bludisku nespočetných možností, ktoré nám moderné technológie ponúkajú. Dúfam, že aj moje články vám trocha pomôžu v orientácii a aj vďaka nim sa rozhodnete vždy správne.

Komentáre

Kúpila som čínskú ružu v obchode bola krásna ale mala veľmi tmavé zelené listy.Vôbec nerástla nevyháňala nové výhonky,preto som sa rozhodla ju dať aj s kvetináčom von do predzáhradky nie na veľmi silne slnko.Zistila som ,že mi začali odumierať konáre,ktoré som zrezala zostal mi jeden konár .Ani na tom konáry mi nerástli nové výhonky.Nakonci konára sa vytvorilo 7 pukov takej krásnej veľkej červenej ruže,že takúto veľkosť ruže som nevidela.A po odkvitnutí všetkých pukov ďalej nerastie nevyháňa žiadne nové výhonky .Poprosila by som,čo mám robiť nechcela by som ju stratiť.

mala som veľa čínskych ruží, ale bohužiaľ tie ,,novodobé ” už nežijú.. Neviem, ale mám pocit že tieto hybridy , čo sa u nás predávajú, sú nejakým spôsobom pestované, že nevydržia viac ako jednu max dve sezony. Pamätám si že jednu ružu plnú červenú som mla 10 rokov , ale spadla do bazéna a postupne vyhynula. Teraz max 1 rok a je koniec. Skúšala som všeličo, naozaj aj drastické metody z nádejou, že sa mi podarí pestovať tieto úžasné kvety, zbytočne. Ak má niekto návod , ako na ne, budem rada

Mal som asi 6 rôznych druhov ibišteka čínskeho. Pôvodne boli posadené v obyčajne zemi z krtincov, ktorá je skôr zásaditá ako kyslá. Pred dvoma rokmi som jednu presadil do väčšieho črepníka tak, že som ponechal koreňový bal a dosypal som voľný priestor kúpenou zeminou. Stala sa čudná vec: ruža začala postupne vysychať po etážach z vrchu dole. Najskôr halúzky na samom vrchu, listy neopadli vetvička odumrela. Po určitom čase nasledovala etáž o poschodie nižšie. A takto to pokračovalo až po spodok. Ružu som vyhodil, bola odumretá. Asi o rok som presádzal ďalších šesť. Celý proces sa zopakoval. Prišiel som o všetky. Túto skutočnosť si dodnes neviem vysvetliť.
Čo sa týka zimy. Myslím, že táto asi nie je tak nebezpečná. Jeden ibištek som získal tak, že som ho našiel vyhodený v lese za plotom, bez črepníka s obnaženým koreňom, kde bol celú zimu. Myslel som si, že je po ňom. Aké však bolo moje prekvapenie, keď sa na jar krásne začal prebúdzať k životu. Tak som ho posadil do črepníka, kde mi robil radosť asi desať rokov, až kým neskončil vyššie uvedeným spôsobom. Rád by som prišiel na koreň veci. Ak mi vie niekto poradiť, budem veľmi vďačný.

Mám tiež čínsku ružu ale bohužiaľ už bez žiadneho listu …. má dostatok tepla a aj svetla…. starala som sa o ňu podľa postupu ktoré som našla na internete… zrazu od januára začala vednuť …. odpadali listy …. a teraz bohužiaľ je len ako keby čistý konarik … suchý …. vie mi niekto poradiť čo s nou aby mi začala znovu ožívať ?? Rada by som nejaké dobre rady … bez blbých pripomienok …. ďakujem ….

ja mám 20 ročnú. Doteraz vždy OK. Koncom januära strihám na ježka. Ak vaša žije, ostrihajte ju, presadte do navého substratu. Iste obraší.
Vela úspechov

Dobrý deň, v lete minulého roku som si kúpila krásnu čínsku ružu, bohatú na listy aj krásne kvitla. Už asi dva mesiace je úplne bez všetkého, má len konáriky, a vidím že nie sú ,, mŕtve “. Poraďte mi prosím ako sa mám o ňu postarať, aby bola znovu taká krásna. Ďakujem Jana

Ahoj! 
Potrebovala by som pomoct s mojou princeznou. 
Pokúšala som sa ju zazimovat túto sezónu ale nedarí sa nám to!. 
Je koniec Januára a nemá už žiadne lístky na vetvickach. Je možné že som ju trochu preliala ale mám pocit že ten chlad jej nepridal tiež…. 
Viem že zimovanie by jej malo dodať energiu na celý rok, ale keďže sme v stave akom sme myslím že by som nemala nasledovat zazimovaci postup…. 
Mozete mi poradiť??? 
Moje inštinkty mi vravia že ju mám dať do tepla, veľa svetla, presadiť, ostrihať a dať zivin…. 
Nečakaj už na jar…. 
Prosim kontaktujte ma späť 
S uctou 
Alexandra

Tesim sa ,ze som sa dozvedela ,prave to ,co som potrebovala a este vela ineho.Budem pouzivat odkvitnute kvety na cajik.

dobry poprosila by som si objednat cinske ruze ako by som objednavku mohla poslat a kam ?? a kolko stoji jeden koren ??? dakujem za skoru odúpoved Martula))

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.