Dálie (Georgíny) – všetko, čo potrebujete vedieť o pestovaní + TIPY na aranžmány a kytice

Petra Lyžičiarová Téma 16. marca 2021 0

Georgíny nazývané aj dálie patria k nenáročným okrasným rastlinám, ktoré sa tešia u milovníkov kvetov veľkej obľube vďaka svojej rozmanitosti. Jednotlivé druhy dálie sa od seba líšia vzrastom, tvarom, veľkosťou i farbou kvetu. Zaujímavosťou je, že pochádzajú z Mexika, kde sú dokonca považované za národný kvet.

Ak sa o pestovaní georgín chcete dozvedieť viac, v našom článku nájdete všetky dôležité informácie. Pozrieme sa v ňom nielen na to, ako pestovať georgíny, ale aj aké rôzne druhy týchto rastlín môžete nájsť, ako prezimovať dálie a ako ich rozmnožovať.

Power Planter črepník
64,91 €
Truhlík Balcony zavlažovací terakota, 60 cm
4,99 €
Truhlík plastový, 383x144x130 mm, 4,9l, BOARDEE CASE, biely 40
3,49 €
Truhlík 50 cm, hnedý
1,99 €
Truhlík JERSEY 380 tmavo šedá
4,69 €
Truhlík + miska 60cm, terakota
4,79 €
Truhlík plastový, 383x144x130 mm, 4,9l, BOARDEE CASE, antracit 40
3,49 €
Truhlík, 400, AZTEK, sivý + vklad zelený
8,50 €

Pozrieť ďalšie

Georgíny a ich pôvod

Georgíny, ktoré niekedy nazývame tiež dálie, sú astrovité rastliny s pôvodom v Strednej Amerike, pričom najviac druhov rastie v Mexiku. Niektoré zdroje dokonca uvádzajú, že ich tu môžete nájsť až 10 000.

Georgíny sa do Európy dostali niekedy v 18. storočí a ich šľachteniu sa začali záhradníci v Anglicku, Nemecku aj vo Francúzsku venovať intenzívne začiatkom 19. storočia. Pôvodne mali georgíny len jednoduché drobné kvety v rôznych farbách, najčastejšie červené, no vďaka šľachteniu vzniklo tisíce odrôd s kvetmi rôznych veľkostí, tvarov i farieb. Ide o trváce hľuznaté rastliny, ktoré dnes nájdete v najrôznejších odtieňoch a farbách od bielej až po tmavú fialovočiernu. Dokonca natrafíte aj na kultivary s takmer čiernymi listami. Najvyššie odrody môžu mať výšku až 150 cm, malé trpasličie georgíny majú približne 20 cm.

 

Čo potrebujete vedieť o georgínach?

  • doba kvitnutia – doba kvitnutia georgín môže byť až päť mesiacov, a to je jeden z dôvodov, prečo sú také obľúbené. Kvitnúť začínajú zvyčajne koncom júla a svojimi pestrými kvetmi vás môžu tešiť ešte v čase neskorej jesene.
  • kedy sadiť georgíny – keďže sú georgíny citlivé na mráz, je vhodné sadiť hľuzy až po posledných mrazoch, čiže v druhej polovici mája
  • aké vybrať stanovisko – georgíny obľubujú výživnú, hlinitopiesočnatú a priepustnú pôdu a majú rady slnečné miesta. Dôležité je, aby bolo stanovisko chránené pred prudkým vetrom.
  • kedy vybrať hľuzy – hľuzy georgín je potrebné na zimu vybrať zo zeme, pričom ideálne je to urobiť po prvých jesenných mrazoch

Kvitnúce dálie

 

Georgíny (dálie) a ich odrody

Ako sme už spomenuli, odrôd georgín je nespočetne veľa, a tak vám tieto rastliny poskytujú širokú škálu veľkostí, tvarov kvetov i farieb. Na trhu sa objavujú stále nové a nové hybridy, pričom nájdete aj také, ktorých kvety majú viacero farieb alebo tiež georgíny s kvetmi veľkými až 30 cm.

Z hľadiska farieb je váš výber prakticky neobmedzený a nájdete tie najrozmanitejšie odtiene. Najčastejšie sa však môžete stretnúť s bielymi a bledoružovými, oranžovými, červenými, žltými alebo purpurovými. Čo sa týka sfarbenia listov, zvyčajne sú listy dálií tmavozelené a ich tvar môže byť buď oválny so zaokrúhleným vrcholom, alebo so zúbkovanými okrajmi.

 

Odrôd georgín je viacero, poďme sa pozrieť na tie najčastejšie a najobľúbenejšie z nich:

⭐ Jednoducho kvitnúce

Tento typ georgín je typický žltým stredom a krátkymi rúrkovitými kvetmi, na okraji majú lúč jazykovitých kvetov. K odrodám jednoducho kvitnúcich georgín patria trpasličie georgíny so vzrastom okolo 20 až 40 cm. Tento typ je vhodný na lemovanie záhonov, no môžete ich pestovať aj na balkóne, v nádobách, črepníkoch či v debničkách.

Medzi jednoduché kvitnúce patria aj tzv. mignonky, ktoré kvitnú v rôznych farbách a s výškou 40 až 60 cm sú vhodné predovšetkým do záhonov. Nájdete aj polovysoké georgíny, ktoré narastajú do výšky jedného metra a vyššie.

 

⭐ Poloplné georgíny

Medzi poloplné georgíny patria tzv. georgíny duplex. Ide o typ georgín, ktorý je vhodný na vysádzanie do záhonov v skupinách. Zaraďujeme sem aj okružovité georgíny, ktoré sú stredne vysoké a je možné ich použiť aj ako rezané kvety. Ďalším typom poloplných georgín sú veternicové geogríny, a tie môžu byť vyššie i nižšie.

 

⭐ Plnokveté georgíny

Aj tento typ georgín má viacero odrôd. Nájsť medzi nimi môžeme napríklad guľovité georgíny, ktoré sú typické kvetmi v tvare plnej gule, či pompónovité georgíny s plným guľatým súkvetím s menším priemerom do 5 cm.

Medzi plnokveté dálie patria aj kaktusovité s plnými súkvetiami, ktoré sú lúčovito usporiadané a úzko skrútené a vhodné sú ako rezané kvety. Ďalším typom plnokvetých georgín sú polokaktusovité georgíny so širokými škridlicovo usporiadanými jazykmi. Tieto georgíny sú vhodné do záhrady a potešia aj vo váze, keďže sú vhodné tiež pre rez. Obľúbeným druhom plnokvetých dálií sú dekoračné. Vytvárajú súkvetie jazykovitých kvetov s jemne zvinutými okrajmi dovnútra.

Pompónovité georgíny

Pompónovité georgíny

 

Výsadba georgín

Čo sa týka výsadby georgín, sadiť ich môžete už v apríli, no keďže ide o rastlinky citlivé na mráz, istejšie je zasadiť ich až v polovici mája, kedy by už mrazy hroziť nemali. Vzdialenosť jednotlivých hľúz georgín by mala byť od 50 cm až po jeden meter, hĺbka sadenia 10 až 15 cm.

Ak chcete, aby sa vaším georgínam darilo, zasaďte ich do výživnej, hlinitopiesočnatej pôdy s dobrou priepustnosťou. Vhodné je pre ne stanovisko s dostatočným slnečným svetlom, ktoré by však malo byť chránené pred silným vetrom.

Pri sadení vyšších druhov georgín je vhodné k hľuzám hneď umiestniť aj kolík s dĺžkou aspoň jeden meter, ku ktorému potom neskôr rastliny priviažete. Keď budú mať výhonky georgín približne 20 až 30 cm, nechajte je tri či štyri najsilnejšie a ostatné odstráňte. Rastlinka tak bude silnejšia, začne skôr a bohatšie kvitnúť, no a tiež by to malo zabezpečiť dlhodobejšie kvitnutie.

Georgíny, hlavne druhy nižšieho vzrastu, môžete pestovať aj vo vyvýšenom kvetinovom záhone alebo v črepníku. Odporúča sa na to využiť samozavlažovacie črepníky.

 

Vhodné môžu byť aj tieto črepníky:

 

Sadenie georgín krok za krokom

Poďme sa teraz pozrieť na sadenie georgín pekne krok za krokom.

 

1. Vyberte si kvalitné hľuzy

Ak chcete krásne rozkvitnuté georgíny, dajte si záležať na tom, aby ste zakúpili kvalitné hľuzy. Kupujte ich preto v záhradkárskych potrebách a pri výbere si všímajte, či sú hľuzy zdravé a bez plesne či hniloby.

 

2. Namáčanie

V prípade, že sa chystáte vysádzať hľuzy georgín, ktoré ste si na jeseň zazimovali, môže sa stať, že sa vám na jar budú zdať zosušené. Pred výsadbou ich stačí len na niekoľko hodín namočiť do vody a hľuzy opätovne nadobnú svoj pôvodný vzhľad.

 

3. Pripravte si miesto na výsadbu

Stanovisko, ktoré sa na najbližších niekoľko mesiacov stane domovom pre georgíny, si pred výsadbou hľúz vopred pripravte. Zeminu prekyprite a odstráňte burinu. Vhodné je do nej pridať aj dolomitický vápenec.

 

4. Jamy pre hľuzy

Keď máte zeminu na budúcom záhone pripravenú, pripravte jamky, ktoré by mali byť hlboké 10 až 15 cm. Jamy majú byť od seba vzdialené najmenej polmetra. Do každej z nich nalejte vodu a počkajte, kým ju pôda vpije.

 

5. Umiestnite do jám hľuzy

S hľuzami zaobchádzajte opatrne. Pri umiestňovaní hľúz, ktoré ste si na jeseň zazimovali, neodstraňujte kúsky stoniek. Môžete ich nechať trošku trčať zo zeme.

 

Pestovanie georgín

Starostlivosť o dálie nie je veľmi náročná a rastliny si nevyžadujú nejakú zvlášť veľkú pozornosť. Vhodné je však odstraňovať odkvitnuté kvety a tiež podporiť kvitnutie a rast georgín pravidelným hnojením.

 

➡️ Polievanie

Dálie nepotrebujú veľa vody, takže z hľadiska polievania nie sú náročné. V časoch veľkého tepla a sucha je však potrebné polievanie, ideálne odstátou dažďovou vodou.

 

➡️ Hnojenie

Keď chcete, aby vaše georgíny bohato kvitli, je potrebné zabezpečiť im dostatočný prísun živín. Hnojiť ich treba v júli a v auguste, ideálne každý týždeň. V septembri už hnojenie vhodné nie je, pretože by mohlo viesť k narastaniu hľúz, ktoré by pred zazimovaním nestihli dostatočne vyzrieť. Na hnojenie používajte hnojivo s dusíkom, no prospeje im aj vápnik a horčík.

 

➡️ Rozmnožovanie

Dálie môžete rozmnožovať buď hľuzami, alebo odrezkami, no je možné množiť ich aj semenami. V prípade, že ste nechali zazimovať veľké hľuzy, v polovici februára ich môžete rozdeliť na dve, prípadne až tri časti. Narezané hľuzy potom stačí umiestniť do rašeliny a umiestniť ich na miesto s teplotou okolo 18 stupňov až dovtedy, kým nezačnú klíčiť. Po tom, čo sa objavia klíčky, hľuzy vysadíme do menších črepníkov a počkáme do polovice mája, kedy môžu ísť von.

➡️ Výsev

Niektoré druhy georgín môžete rozmnožovať aj výsevom. Napríklad nízke georgíny odrody “mignon” si môžete jednoducho rozmnožiť pomocou semienok. Semená stačí vysiať na slnečné miesto, no nesejte ich veľmi nahusto. Potom miesto dostatočne zavlažujte. Takéto mini georgíny vysievajte v záhonoch vždy dopredu, aby pekne vynikli.

➡️ Prezimovanie

Dálie sú letničky, ktoré je potrebné zazimovať. Zazimovanie spočíva v tom, že po prvých jesenných nočných mrazoch vyberiete zo zeme hľuzy rastlín. Pôda by mala byť vyschnutá, aby sa vám hľuzy dobre vyberali a aby na nich nebolo priveľa zeminy. Tú je potrebné z hľúz odstrániť.

Stonky rastlín po vybratí hľúz zrežte na približne 10 cm a vložte ich do debničiek. S hľuzami je potrebné zaobchádzať jemne, pretože sú krehké. Debničku s hľuzami umiestnite na suché a vzdušné miesto s teplotou okolo 5 až 8 stupňov. Takto zazimované hľuzy by ste mali pravidelne kontrolovať, pretože sa môže stať, že aj napriek dobrému skladovaniu začnú plesnivieť alebo zahnívať. Ak k tomu dôjde, napadnuté časti odrežte a rezné rany ošetrite práškom z dreveného uhlia.

 

Tipy na aranžmány z georgín

Georgíny sú obľúbené nielen ako okrasné rastliny v záhonoch, ale aj ako rezané kvety do kytíc a rôznych aranžmánov. Výnimkou nie je ani použitie dálie do svadobnej kytice. Vybrali sme pre vás niekoľko tipov na aranžmány, ktoré si zo svojich georgín môžete urobiť aj vy a skrášliť nimi svoj domov, prípadne vytvoriť nádherné kytice.

 

Rustikálna kytica z georgín

rustikálna kytica z georgín

 

Svieža jarná dekorácia z georgín

Svieža jarná dekorácia z georgín

 

Dálie poslúžia aj na jednoduchú, no veľmi efektnú jesennú ikebanu

Jesenná ikebana z dálií

 

Takáto krásna výrazná svadobná kytica z dálií môže dokonale doplniť svadobné šaty

Svadobná kytica z dálií

 

Jemne a nežne pôsobiaca svadobná kytica z dálií

Jemná svadobná kytica z dálií

 

Vo svadobnej kytici pôsobia georgíny výrazne a elegantne

Georgíny vo svadobnej kytici

 

Jesenná dekorácia z tekvice a georgín

Jesenné dekorácia z tekvice a georgín

 

Zdroje informácií:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Petra Lyžičiarová

Redaktorka magazínu DoDomácnosti.sk. Mám rada prírodu, zvieratá a rada tvorím. Kreatívne sa realizujem nielen pri písaní, ale i v domácnosti, záhrade a v kuchyni, a tak verím, že moje články budú pre vás zaujímavé, užitočné a prínosné.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.