Ako na vyvýšené záhony z dreva, paliet, betónových tvárnic či plastu + 10 inšpirácií

Petra Lyžičiarová Téma 22. marca 2021 0

Vyvýšené záhony nie sú náročné na vybudovanie, sú nenáročné aj z hľadiska údržby a ponúkajú vám aj vašej záhrade množstvo benefitov. Ak chcete vedieť, ako si postaviť vyvýšený záhon, v našom článku sa dozviete množstvo praktických informácií.

Pozrieme sa na drevené vyvýšené záhony, ale aj na tie z paliet, z betónových tvárnic či z plastu. Predstavíme si tiež výhody aj nevýhody vyvýšených záhonov a poradíme, aké sú zásady pestovania rastlín v nich.

Pozrieť ďalšie

 

Čo je vyvýšený záhon?

Vyvýšený záhon je akýsi veľký kontajner určený na pestovanie rastlín, ktorý je umiestnený nad úrovňou zeme a je naplnený zeminou. Ide o box bez dna a uzatvoreného vrchu, čiže je to v podstate len akýsi rám. Ten si môžete umiestniť na vhodné miesto vo vašej záhrade a tešiť sa z plodov vašej práce. K tým sa však dostaneme neskôr.

Takáto forma záhradkárčenia je veľmi flexibilná, pretože si môžete zvoliť, aké veľké záhony chcete mať a aké by mali mať tvary. Okrem toho je len na vás a vašom vkuse, či si vybudujete vyvýšený záhon z dreva, paliet či z plastu alebo z betónových tvárnic. Vo vyvýšenom záhone môžete pestovať nielen zeleninu, ale aj kvety či bylinky.

Vyvýšený záhon z dreva

 

Aké má výhody

Vyvýšené záhony prinášajú záhradkárom množstvo benefitov. Napríklad viete vďaka nim výrazne zredukovať burinu, ktorej by ste sa v prípade klasickej záhradky zbavovali len veľmi ťažko. Okrem toho je výbornou voľbou pre tých, ktorí majú na pozemku neúrodnú a nekvalitnú pôdu, no veľmi túžia po vlastnej zelenine. No a keďže sa po zemi vo vyvýšených záhonoch neprechádzate, zemina je vzdušnejšia a rastlinám sa lepšie darí. Nespornou výhodou je tiež to, že ak si vytvoríte vyvýšený záhon vo výške pásu, nemusíte sa pri starostlivosti oň zohýbať, čím si šetríte chrbticu.

Pozrime sa aj na ďalšie výhody vyvýšených záhonov:

 • pri polievaní sa nesplavuje voda do okolia
 • môžete si pomocou nich opticky rozčleniť záhradu
 • pôsobia esteticky
 • ich vytvorením recyklujete staré drevené dosky, palety, hranoly, tvárnice, kmene stromov, kamene či tehly
 • tvoria bariéru proti škodcom, ako sú slizniaky či slimáky
 • pôda je teplejšia, a tak môžete vysádzať skôr bez obáv z prízemných mrazov
 • rám zabraňuje vyplavovaniu živín z pôdy počas veľkých dažďov
 • vyvýšené záhony sú výborné pre pestovanie zeleniny na malom priestore
 • máte väčšiu kontrolu nad zložením a kvalitou pôdy

 

Nevýhody vyvýšených záhonov

Samozrejme, aj vyvýšené záhony majú svoje negatíva. Jedným z nich je napríklad aj to, že takýto záhon vám nevydrží navždy a po čase bude vzhľadom na materiál, aký ste na záhon použili, nutná oprava. Odporúča sa každých päť rokov záhony nanovo založiť, čo si, samozrejme, vyžaduje ďalšiu prácu a námahu.

Problematické môže byť aj vysychanie vyvýšených záhonov. Preto by ste nemali zabúdať na pravidelné zavlažovanie, kontrolu vlhkosti a mulčovanie pôdy vhodným materiálom, napríklad senom, štiepkou z listnatých drevín alebo pokosenou trávou. Riešením problému s vlhkosťou vo vyvýšených záhonoch môže byť aj kvapôčková závlaha. No a hoci slimáky a slizniaky sa do záhonov nedostanú, môže sa stať, že sa v ňom zabývajú myši a hraboše. Preto je vhodné položiť na dno záhonu pletivo.

Vyvýšené záhony z dreva

 

Zásady budovania vyvýšeného záhonu

Bez ohľadu na to, z akého materiálu sa rozhodnete vyvýšený záhon postaviť, mali by ste pri jeho budovaní dodržiavať niekoľko základných pravidiel:

 • vyberte si miesto vhodné na vybudovanie záhonu – záhon by mal byť prístupný z troch strán
 • ohraničte si tvar záhonu a odkopte 30 až 60-centimetrovú vrstvu pôdy – pôdu si odložte nabok, budete ju potrebovať neskôr
 • na dno záhonu položte husté králičie pletivo, ktoré zabráni prístupu hlodavcov do záhona
 • obvod záhonu ohraničte materiálom, ktorý ste si zvolili
 • ohraničený priestor naplňte jednotlivými vrstvami, pričom jedna vrstva má mať výšku približne 25 centimetrov
 • spodná vrstva je tvorená konármi pre dobrú cirkuláciu vzduchu a odvádzanie nadbytočnej vody, použiť však môžete aj slamu
 • na konáre uložte mačinu – kúsok trávnika, tenšie konáriky, prútie z viniča a iný drobný záhradný odpad
 • potom umiestnite listy z okrasných či z ovocných stromov
 • nasleduje vrstva hrubého kompostu alebo pôdy
 • navrch použijeme odkopanú zeminu, ktorú sme si odložili nabok, prípadne jemný preosiaty kompost
Vrstvy materiálov vo vyvýšenom záhone

Vrstvy materiálov vo vyvýšenom záhone

 

Drevený vyvýšený záhon

Ak ste sa rozhodli, že si postavíte vyvýšený záhon z dreva, použiť môžete prakticky akékoľvek drevo, z ktorého si viete vytvoriť rám. Ten musí byť dostatočne pevný na to, aby vydržal tlak pôdy. Na tvorbu dreveného vyvýšeného záhonu vám dobre poslúži pokojne aj rezivové drevo, staré použité trámy, hranoly, laty či drevené preklady. V prípade, že nič také sa u vás nenájde, záhon môžete postaviť aj z presne nameraného a ohobľovaného dreva.

Drevo je pri výstavbe záhonu potrebné z vnútornej strany odizolovať od pôdy nopovou fóliou. Nopy by mali smerovať k drevu, aby sa materiál dobre vetral. Myslieť by ste mali na to, že drevo pracuje – praská, krúti sa, a to hlavne vtedy, ak je vystavené dažďu a následne priamemu slnku. Preto je vhodné, aby ste mali drevený záhon aspoň počas počas časti dňa v tieni.

V prípade, že sa rozhodnete zakúpiť si dosky na výrobu záhonu, venujte výberu dostatočnú pozornosť. Vyberajte si radšej hrubšie dosky, pretože budú odolnejšie a záhon z nich vám dlhšie vydrží. Dosky by mali byť z pevného, tvrdého a odolného dreva. Napríklad dosky z cédrového dreva sú síce cenovo náročnejšie, no céder obsahuje prírodné oleje, ktoré zabraňujú hnitiu dreva, a tak vám takýto záhon bez problémov vydrží celé roky.

Na vybudovanie dreveného vyvýšeného záhonu môžete použiť:

Hrubšie prútie – rám záhonu si môžete upliesť z ohybných prútov a výsledok bude prekvapivý. Prúty si môžete nazbierať, takže vás materiál na tvorbu rámu nebude nič stáť.

Polená – v prípade, že ste nedávno spílili strom, narezané polená, môžu byť veľmi efektívne využité napríklad na vybudovanie vyvýšeného záhonu. Vyberte si kusy, ktoré sú rovné a majú priemer aspoň 30 centimetrov.

Dosky – ak máte doma dostatok dosák, či starých trámov, môžete si zhotoviť rám vášho vyvýšeného záhonu aj z nich. Ak takýto materiál doma nemáte, môžete si opracované a už aj na potrebné rozmery napílené dosky kúpiť.

OSB dosky – rám vyvýšeného záhonu je možné zhotoviť tiež z OSB dosiek. Takýto vyvýšený záhon z OSB dosiek je však potrebné zabezpečiť obrubami, ktoré budú OSB dosky chrániť. Samotné dosky vám tak spolu s nopou fóliou, ktorú dáte dovnútra záhonu, poslúžia ako nádoby, ktoré treba skrášliť a zabezpečiť proti poveternostným vplyvom.

Drevené vyvýšené záhony

 

💡 TIP V prípade, že chcete pri zakladaní vyvýšeného záhonu vynaložiť minimum úsilia, viacero ľudí napríklad na Bazoši ponúka na predaj rôzne typy vyvýšených záhonov. Samozrejme, hotové vyvýšené záhony nájdete aj v obchodoch, ako je OBI či Hornbach a iné.

 

 

Vyvýšený záhon z paliet

Palety sú síce tiež z dreva, no zaslúžia si v našom článku samostatnú podkapitolu. Ide o veľmi obľúbený odpadový materiál, z ktorého kreatívni domáci majstri dokážu vyčarovať prakticky čokoľvek. No a vyvýšené záhony z paliet nie sú žiadnou výnimkou. Možností využitia paliet na vybudovanie vyvýšeného záhonu je viac. Poďme sa teda na ne pozrieť.

Vyvýšený záhon z paliet

Palety môžete rozobrať a z dosák si potom vyskladáte rám vášho záhonu. Po rozobraní paliet stačí dosky zbiť dokopy a vytvoriť tak jednotlivé strany rámu. Potom strany upevníte na miesto, kde chcete mať svoj nový záhon, a naplníte prírodným materiálom a zeminou.

Ak chcete vyvýšený záhon z paliet, môžete si ho vyrobiť aj tak, že rám záhonu bude tvorený paletami vcelku. Tu je však vhodné myslieť na to, že medzi doskami paliet sú medzery. Tie musíte zaplniť buď pridaním ďalších dosák, alebo je možné palety použiť len ako akýsi dekoračný obal napríklad na plastový kontajner, ktorý bude tvoriť základ záhonu. Jednoduchou možnosťou je tiež vyplniť vnútro rámu z paliet nopovou fóliou.

Ďalšou zaujímavou a estetickou alternatívnou je použitie paliet ako dekoratívnych stojanov na kvetináče, v ktorých budete pestovať bylinky, jahody či okrasné kvety, prípadne aj paradajky či papriku. Vznikne vám tak vertikálna záhradka, ktorú si viete umiestniť v podstate kdekoľvek.

Záhon z paliet

 

💡 Návod na vyvýšený záhon z paliet

Výroba vyvýšeného záhonu z paliet je v podstate celkom jednoduchá. Najprv je potrebné pripraviť si povrch, a to tak, ako sme už uviedli vyššie – vykopete približne 30 centimetrov, zem odložíte nabok, na dno dáte králičie pletivo a môžete stavať. Vhodné je najskôr si palety na miesto záhonu poukladať, tak povediac, nasucho. Teda len ich tam uložiť, prípadne spojiť klinčekmi, aby sme videli, ako to bude sedieť a v konečnom dôsledku vyzerať. Vhodné je na výstavbu záhona použiť prebrúsené a prelakované, prípadne natreté palety. Určite vám záhon vydrží dlhšie.

Keď všetko sedí tak, ako si predstavujete, môžete palety poriadne napevno spojiť skrutkami. Ďalším krokom je nastrihanie nopovej fólie, ktorá chráni palety pred vlhkosťou. Nastrihanú fóliu pripevníte z vnútornej strany záhona na palety pomocou spinkovačky alebo klinčekov. Potom už len vyplníte záhon vhodným materiálom a zeminou a môžete sa pustiť do sadenia. Okraje paliet môžete podbiť doskami a vzniknú vám tak jednoduché hrantíky, do ktorých môžete zasadiť ďalšie kvety či bylinky.

Postup na vybudovanie vyvýšeného záhonu z paliet si môžete pozrieť aj v tomto videu:

DIY: Hochbeet aus Paletten selber bauen (Anleitung)

 

Vyvýšený záhon z betónových tvárnic

Vyvýšené záhony z betónových tvárnic majú množstvo výhod. Ich výstavba je veľmi rýchla a jednoduchá, materiál je odolný a len tak sa neopotrebuje a tiež udržiava teplú pôdu. Hoci výstavba záhonu z betónových tvárnic nie je náročná, je niekoľko zásad, ktorými by ste sa pri budovaní takéhoto záhonu mali riadiť, aby vám dobre slúžil.

Tak, ako aj pri vyvýšených záhonoch z iných materiálov, je dôležité najskôr sa rozhodnúť, kam chcete záhon umiestniť a čo v ňom chcete pestovať. Následne sa rozhodnite, aký veľký by mal záhon byť a na základe toho zistíte, koľko tvárnic budete na jeho vybudovanie potrebovať. Záhony z betónových tvárnic nemusia byť len hranaté, takže si môžete zvoliť aj iné tvary. Zaujímavou možnosťou je napríklad vybudovanie kaskádovitého záhonu z tvárnic.

Aj pri budovaní betónového záhonu si najskôr odstráňte vrchnú časť pôdy na hĺbku jedného rýľa a potom na dno budúceho záhonu umiestnite králičie pletivo proti hlodavcom. Následne už môžete ukladať tvárnice a potom tak, ako pri výstavbe iných typov záhonov, navrstvíte do rámu jednotlivé vrstvy materiálov a zeminy. Podobným spôsobom si môžete postaviť aj vyvýšený záhon zo starých tehál.

Vyvýšený záhon z tvárnic

 

Plastový vyvýšený záhon

Najjednoduchšou alternatívou pre tých, ktorí sa pri tvorbe záhonu nechcú veľmi narobiť, je kúpa hotového plastového vyvýšeného záhonu. Takéto hotové záhony kúpite bežne v kamenných záhradkárskych obchodoch a v ponuke ich má aj nejeden e-shop. Zvoliť si môžete z viacerých rozmerov, tvarov i dizajnov a od toho sa odvíja aj cena týchto záhonov. Pri plnení plastového záhonu by mala byť skladba vrstiev rovnaká, ako aj pri iných typoch záhonov. Ak nemáte všetky typy materiálov, môžete použiť na spodok aj slamu, na ňu vrstvu ornice a na vrch substrát.

 

💡 Ak si chcete zadovážiť hotový vyvýšený záhon, máme pre vás niekoľko tipov

Pozrieť ďalšie

 

10 inšpirácií na vyvýšený záhon

Zakladanie vyvýšeného záhonu je skvelou možnosťou pre realizovanie vašej kreativity. Ak však hľadáte nejaké inšpirácie na to, ako by mohol váš vyvýšený záhon vyzerať, máme pre vás 10 inšpirácií z Pinterestu.

1. Kaskádovitý vyvýšený záhon

Kaskádovitý vyvýšený záhon

 

2. Vyvýšený záhon vytvorený z plechu

Vyvýšený záhon vytvorený z plechu

 

3. Vyvýšený záhon vytvorený z betónových tvárnic

Vyvýšený záhon vytvorený z betónových tvárnic

 

4. Farebný drevený vyvýšený záhon oživí vašu záhradu

Farebný drevený vyvýšený záhon

 

5. Klasika, ktorou nič nepokazíte, v podobe dreveného záhonu

Drevený vyvýšený záhon

 

6. Betónový vyvýšený záhon

Betónový vyvýšený záhon

 

7. Vyvýšený záhon z kameňa

Vyvýšený záhon z kameňa

 

8. Vyvýšený záhon z kmeňov

Vyvýšený záhon z kmeňov

 

9. Vyvýšený záhon z konárov

Vyvýšené záhony z konárov

 

10. Aj takáto môže byť podoba vyvýšených záhonov

Hotové vyvýšené záhony

 

Zásady pestovania vo vyvýšenom záhone

Ak ste sa už rozhodli, aký typ vyvýšeného záhonu si do svojej záhrady zvolíte a čo doň zasadíte, určite vám padne vhod niekoľko užitočných informácií o tom, ako v ňom pestovať rastliny. Samozrejme, je rozdiel, či máte v pláne vybudovanie okrasného vyvýšeného záhonu alebo takého, v ktorom si dopestujete vlastnú zeleninu.

V prípade, že plánujete pestovanie zeleniny, poteší váš, že v prvom roku poskytne záhon rastlinám veľké množstvo živín. Tie uspokoja potreby aj náročnejších druhov zeleniny. V prvom roku je vhodné vo vyvýšenom záhone pestovať hlúboviny, zeler, pór, cukety, uhorky, tekvice, paradajky, ale dokonca aj zemiaky. Neskôr v ďalších rokoch je záhon vhodný na pestovanie koreňovej zeleniny, šalátu, špenátu, ale aj jahôd.

💡 TIP Ak chcete pestovať vo vyvýšenom záhone jahody, niekoľko užitočných rád o pestovaní jahôd nájdete v našom článku.

Vhodné je na každý záhon vysadiť a vysiať rôzne zmes rôznych druhov zeleniny. Odporúča sa, aby ste vyššie druhy zeleniny, ako sú napríklad paradajky, vysadili do stredu záhonu. Umožníte tak prístup svetla k nižším druhom rastlín.

Ak chcete okrasný vyvýšený záhon, umiestnite doň rastliny podľa toho, na akom mieste bude váš záhon stáť. Odporúčame však kombinovať v ňom trvalky s letničkami a tiež sa snažte vybrať druhy rastlín, ktoré vám zabezpečia kvitnúci záhon počas celého roka. Vhodné je tiež použiť napríklad rôzne druhy okrasných tráv. Zaujímavo môže vyzerať aj kombinácia kvetín a zeleniny. S pomocou kvetín zakomponovaných v zeleninovom záhone sa vám podarí vyčarovať príjemnú atmosféru. No nie len to. Kvety totiž prilákajú aj užitočné opeľovače.

 

Šikovné sety náradia vhodné na obrábanie vyvýšených záhonov:

Pozrieť ďalšie

 

Zdroje informácií:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Petra Lyžičiarová

Redaktorka magazínu DoDomácnosti.sk. Mám rada prírodu, zvieratá a rada tvorím. Kreatívne sa realizujem nielen pri písaní, ale i v domácnosti, záhrade a v kuchyni, a tak verím, že moje články budú pre vás zaujímavé, užitočné a prínosné.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.