Pri detskej izbe dbajte na bezpečnosť aj na dostatok úložného priestoru

Redakcia DoDomácnosti.sk Téma 14. februára 2020 0

Mysleli ste pri organizovaní detskej izby aj na iné kritériá než je jej zafarbenie? Dôležité je sústrediť sa aj na funkčnosť a celkovú bezpečnosť izby.

Aj vkusný a moderný nábytok do detskej izby môže byť zbytočný, pokiaľ nemá žiaden účel. Neplní si svoju funkciu, je nepraktický a deti pri hrách len obmedzuje. Či už ide o nábytok priveľmi malých rozmerov alebo taký, ktorý neposkytne žiaden úložný priestor aj napriek svojej mohutnosti, v detskej izbe vám bude len zaberať miesto. Takýto priestor by ste pritom mohli využiť oveľa efektívnejšie. S pomocou správneho umiestnenia a výberu kvalitného nábytku splníte všetky kritériá nevyhnutné ako pre pohodlie, tak aj bezpečnosť dieťaťa.

Neprekombinujte to

Detská izba sa mení s narastajúcim vekom dieťaťa. Mení sa jeho celková povaha, dieťa začína skúšať rôzne aktivity a pri jednej záľube dlhodobo nevydrží. Aj pri zariaďovaní detskej izby treba pristupovať opatrne, nakoľko tá taktiež výrazne vplýva na jeho vývoj, rozvíjanie kreativity, ale ponúka mu aj možnosť odpočinku.

Pri farbách nie je dobré vyberať si spomedzi pestrofarebnej škály, ale skôr sa držať neutrálnejších farieb. Steny bielej farby pôsobia pre väčšinu z nás fádne, no do detskej izby je biela ideálnou voľbou. Dá sa perfektne kombinovať s akýmkoľvek nábytkom a jeho rozličným spracovaním. Pokiaľ hľadáte nábytok s jednotným štýlom a prevedením, zostavy do detskej izby budú ideálnym riešením.

 

Bezpečnosť je prvoradá

Ak si myslíte, že vaše deti sú v pohodlí domova v bezpečí, mýlite sa. Stať sa môže čokoľvek na hocijakom mieste a nijako tomu ani svojou prítomnosťou nezabránite. Môžete však riziko znížiť tým, že okrem útulnej izby dosiahnete aj jej absolútnu bezpečnosť.

Pri výbere detského nábytku by ste nemali zabúdať na komfort a bezpečnosť. Samozrejme, podceniť by sa nemala ani kvalita celkového vybavenia. Docielite ju tým, že vyberiete bezpečné materiály, ktoré nie sú nijakým spôsobom toxické. Pokiaľ si nie ste pri výbere aj naďalej istí, malo by ísť o praktický, nezávadný a dizajnovo bezpečný nábytok, ktorý podlieha tým najprísnejším normám. Vyhýbať by ste sa mali ostrým hranám či skleneným dverám. Zamedzíte možným úrazom a vyhnete sa nepríjemným chvíľam pri ich ošetrovaní. Nábytok by nemal byť labilný, deformovaný či iným spôsobom znehodnotený. A už vonkoncom  by sa nemal nakláňať.

Pri detskej posteli nešetrite priestorom a dodržujte zaužívanú veľkosť 90 x 200 cm a písací stôl nezabudnite prispôsobiť potrebám školáka. Nemal by byť len funkčný ale aj dostatočne veľký s priestrannou pracovnou plochou.

detská izba

 

Tento nábytok bude zárukou kvality a bezpečnosti

Detská izba sa stane najdôležitejším miestom dieťaťa bez ohľadu na jeho vek, a preto by sme jej bezpečnosť nemali vonkoncom podceňovať. Detský nábytok z masívu je stávkou na istotu. Tento prírodný materiál svojím odtieňom a bohatou kresbou perfektne oživí celkový vizuál detskej izby. Nábytok z dreva nemusí byť len fádny, pokiaľ si zvolíte taký, ktorý vyčnieva svojou farebnou kombináciou. Takýto stabilný nábytok s oblými hranami bude zárukou maximálnej bezpečnosti.

 

Nezamieňajte poradie

Ak siahnete najprv po rôznych doplnkoch a dekoráciách, výber nábytku tomu budete musieť prispôsobiť. Možno sa vám to na prvý pohľad nezdá, ale pokiaľ sa budete držať takéhoto postupu, skôr či neskôr zistíte, že ste pochybili.

Každú izbu by mali tvoriť tri kľúčové prvky. Ide o kvalitnú posteľ, priestranný písací stôl a dostatok úložného priestoru. Až keď budete mať vyriešené tieto tri dominanty detskej izby, nič vám nebráni realizovať sa pri doplnkoch. Pri zariaďovaní dbajte však na jednoduchosť a praktickú stránku. Nie je vhodné priveľmi kombinovať štýly či nakúpiť nespočetné množstvo dekorácií. Nielenže v danej izbe budú pôsobiť rušivo, ale nebudú mať žiadne využitie. Orientujte sa pri zariaďovaní na zaujímavé a farebne pútavé kombinácie.

 

Nie je to len priestor na spanie

Dieťa trávi v izbe väčšinu svojho času. Či už robí domáce úlohy, hrá sa alebo inak vypĺňa svoj voľný čas, do detskej izby sa nechodí len vyspať. A podľa toho by sa mali aj tieto priestory zariaďovať. Je samozrejmosťou, že kvalitná posteľ bude kľúčovým prvkom, no dôraz by sme mali dávať napríklad aj na písací stolík alebo na boxy a organizéry do detskej izby. Práve vďaka nim získate úložný priestor na odkladanie ako hračiek, tak aj školských pomôcok.

 

Okrem detského kútika má aj iné využitie

V detskej izbe sa dieťa hrá, učí, ale aj relaxuje alebo spí. No nie je to len miesto na spanie a rovnako by to nemal byť výlučne ani priestor na hranie. Zamysleli ste sa aj nad odkladacím priestorom? Vyberajte taký, ktorý ponúkne dostatok miesta na skladovanie vecí. Ideálnou voľbou je kombinácia skriniek a políc. Kým skrine do detskej izby využijete na uskladnenie oblečenia, police umiestnené v dosahu dieťaťa môžete využiť na hračky. Nezabudnite ukladať nahromadené hračky pútavou a hravou formou. Dieťa tak naučíte organizácii a poriadku. Či už stavíte na rýchlosť v upratovaní alebo na systematickosť ukladania, toto rozhodnutie je len na vás. Poriadku by sa však dieťa malo učiť už od útleho veku a osvojiť by si ho malo práve vďaka vám.

Organizácia vecí v detskej izbe

 

Rastliny sú ideálnou dekoráciou

Okrem doplnkov a dekorácií by ste mali priestory detskej izby oživiť aj zeleňou. Rastliny v izbe poslúžia nielen po estetickej stránke, ale ponúkajú aj mnoho iných výhod. Nielenže prečistia vzduch a zbavia ho toxických látok, mnohé z nich aj upokoja a celkovo zlepšia spánok.

Uvažujete nad tým, aké kvety sú ideálne do detských izieb a či vôbec tam nejaké aj dať? Zvoľte tie rýchlorastúce a nenáročné rastliny. V zásade sa neodporúča mať v detskej izbe kvety, ktoré sa charakteristické náročnou starostlivosťou. Či už ide o pomerne časté zalievanie, rezanie alebo postrekovanie chemickými prípravkami, takéto druhy rastlín by ste mali umiestniť niekde inde.

 

Nechajte aj dieťa rozhodnúť

Celá atmosféra okolo zariaďovania detskej izby je napätá. Dieťa vám vyčíta, že ste ho pri výbere nezapojili a nie je spokojné s tým, čo ste mu vybrali. Konečná montáž nábytku viazne a vy strácate chuť detskú izbu dokončiť. Zabráňte tomu tak, že sa celá rodina bude podieľať na organizácii izby.

Ako ale šikovne zapojiť pri výbere aj dieťa tak, aby nábytok splnil kritériá bezpečnosti a absolútnej kvality? Najprv si sadnite a detailne vyberte zopár vhodných kandidátov na nový nábytok v detskej izbe, ktorý bude vyhovovať vašim požiadavkám. Tento zoznam potom ukážte dieťaťu a nechajte ho vybrať spomedzi už vyfiltrovaného nábytku. Dieťa tak zapojíte pri zariaďovaní detskej izby do celkového procesu a nebude mať viac pocit, že nie sú jeho návrhy vítané.

 

Čo robiť, ak je detí viacero?

Zariaďovanie izby pre jedno dieťa je podstatne jednoduchšie ako v prípade dvoch či troch súrodencov. Ak totiž riešite izbu iba pre jedného, pri izbe hľadíte na pohlavie, vek, ale aj záľuby dieťaťa. Ako postupovať pri väčšom počte detí, ktoré majú v danej izbe spoločne fungovať?

Je dobré spraviť si dopredu vizualizáciu priestoru a umiestnenia nábytku, aby ste si to vedeli predstaviť predtým, než to zariadíte a až potom zistíte možné nedostatky. Siahnete po poschodovej posteli alebo postele umiestnite po stranách izby? To, že bude mať dieťa vlastnú posteľ, v izbe nestačí. Každé z nich by malo mať vyhradený vlastný priestor na prípravu do školy a taktiež by nemala byť núdza ani o úložné priestory. Ak by dieťa nemalo vyhradené miesto na svoje vlastné veci, nevyriešili ste rozloženie izby správne.

 

Postup zariaďovania pri zmiešanej izbe

Možno ste to riešiť nemuseli, ale tí rodičia, ktorí majú aj dievča, aj chlapca a priestory bývania im dovoľujú len jednu izbu, určite vedia, aké náročné je kombinovať nábytok do zmiešanej detskej izby. Viete, ako uspokojiť potreby oboch tak, aby sa cítili v izbe komfortne a nebolo ani jedno z detí v priestore utláčané? Kým sú deti malé, neriešite žiadne rozdiely. Tie sa však prehlbujú s rastúcim vekom a čím sú deti staršie, tým viditeľnejšie sú rozdiely medzi pohlaviami.

Uprednostnite požiadavky oboch a nikdy nekonajte na úkor jedného z nich. Ak totiž namaľujete izbu v ružovej tónine podľa predstáv dcéry, ako sa bude asi cítiť syn? Buď im izbu viditeľne rozdeľte a v každej časti kombinujte nábytok tak, aby ste vyhoveli obom deťom, no zároveň nijaká polovica izby nepôsobila rušivo. V konečnej miere musí ísť o kompaktný celok, je teda vhodné zostať pri jednotnom nábytku s rovnakým štýlom a spracovaním. Pokiaľ to priestory izby nedovoľujú a nedá sa to takýmto spôsobom riešiť, vsaďte na nábytok a zariadenie v neutrálnych farbách alebo dva odlišné detské kútiky oddeľte závesom, čím deťom umožníte aspoň trošku súkromia.

 

Ak zariaďujete izbu, na toto nikdy nezabúdajte

Pri zariaďovaní detskej izby je nevyhnutné myslieť na viacero kritérií než len na vizuál či farebnosť nábytku. Dôraz treba klásť na bezpečnosť ale aj na výber dostatočného úložného priestoru. Prispôsobte vybavenie izby potrebám dieťaťa. A keď vyrastie, počítajte s miernymi úpravami v podobe usporiadania nábytku či jeho adekvátnej náhrade. Tým sa jednoducho nevyhnete.

Nezabúdajte, že nech sú vaše predstavy o detskej izbe akékoľvek, väčšinu času v nej bude tráviť vaše dieťa a nie vy. Pri výbere nábytku do detských izieb sa môžete inšpirovať na Pohodo.sk.


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Redakcia DoDomácnosti.sk

Tento článok pre vás pripravili redaktori magazínu DoDomácnosti.sk. Hľadáme to, čo vás zaujíma. Testujeme, porovnávame, recenzujeme všetko, čo patrí do domu, bytu, záhrady, či dielne. Kontakty na nás nájdete v sekcii O webe.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.