Porovnali sme 10 ergonomických nosičov pre deti – ktoré v 2019 odporúčame a ako ich používať?

Mgr. Petra Lyžičiarová Test 28. novembra 2018 0

Celkoví víťazi testu

Wickelkinder Manduca New Style Liliputi Folk Tale KiBi blue Tula Baby Free To Go Soar
Víťaz testu Ľudová voľba Zlatá stredná cesta Pre náročných
Wickelkinder Manduca New Style červená
Liliputi Folk Tale
KiBi modrá
TULA – FTG Nosidlo – SOAR
 1. možnosť nosiť vpredu, na boku i na chrbte
 2. novorodenecká vložka
 3. široké možnosti nastavenia na vašu postavu
 4. v prednej časti nosiča sa nachádza vrecko na drobnosti
 1. cenovo dostupný
 2. vhodný na nosenie vpredu, vzadu na chrbte i na boku
 3. má odopínateľnú novorodeneckú vložku
 4. vyrobený z biobavlny
 1. vhodný pre nosenie na bruchu, na chrbte a na boku
 2. dá sa nastaviť na rôzne typy postáv
 1. možnosť nosiť dieťa na chrbte i vpredu
 2. novorodenecká vložka
 3. praktické vrecko na bedrovom páse na drobnosti
 1. nič sme nenašli
 1. nič sme nenašli
 1. chýba praktické vrecko na drobnosti
 2. nemá novorodeneckú vložku
 1. vyššia cena
 2. neumožňuje nosenie na boku
Obľúbený a kvalitný ergonomický nosič, ktorý spĺňa všetky požiadavky na zdravé a bezpečné nosenie. Pohodlný pre deti aj nosiacich. Cenovo dostupný nosič maďarskej výroby, ktorý je z biobavlny a poskytne vám i vášmu dieťatku maximálne pohodlie. Platí tu, že za relatívne málo peňazí, dostanete veľa muziky. Kvalitný ergonosič českej výroby, ktorý sa dobre prispôsobí nosencovi aj nosičovi. Nevýhodu je však absencia novorodeneckej vložky. Cenovo náročnejší nosič, v ktorom môžete nosiť dieťa už od narodenia. Oceňujeme zaujímavý dizajn a pohodlnosť nastavenia.
93,50 € 47,00 € 90,00 € 159,90 €
Zobraziť ponuku Zobraziť ponuku Zobraziť ponuku Zobraziť ponuku
Nosenie detí je medzi rodičmi čoraz populárnejšie, a to hneď z viacerých dôvodov. Je to nielen praktické, ale nosením sa vzťah medzi dieťaťom a jeho rodičom upevňuje, no má to omnoho viac výhod. Tým sa budeme v našom teste najlepších 10 ergonomických nosičov pre deti za rok 2019 venovať tiež. V prvom rade sa však pozrieme na to, aké ergonomické nosiče pre deti sú na trhu dostupné a ktoré nosiče sú na nosenie detí vhodné a ktoré veľmi nie, zhodnotíme ich výhody a nevýhody. V našom teste nosičov pre deti sa najlepšie umiestnili nosiče značiek Wickelkinder, KiBi a Tula.

Porovnáme jednotlivé typy nosičov, pričom sa zameriame práve na ergonomické nosiče pre deti, ktoré sú považované za tie najlepšie. V teste nosičov pre deti vám poradíme, podľa čoho je dobré nosič vyberať a aké parametre pri výbere sledovať. Poradíme vám tiež, ako by mala vyzerať údržba nosiča a dozviete sa, v čom spočívajú výhody nosenie detí a aké pravidlá by ste pri ňom mali dodržiavať.

Ako vybrať nosič pre deti?

Na úvod vám prinášame základné rady, ktoré sa vám zídu pri výbere nosiča pre dieťa:

 • typ – dieťa môžete nosič v šatke, ale aj v ergonomickom nosiči, či v turistickom nosiči pre deti
 • nosnosť – všímajte si, pre akú vekovú, resp. hmotnostnú kategóriu je nosič určený
 • cena – kvalitné ergonomické a turistické nosiče pre deti nie sú lacnou záležitosťou, preto by ste sa mali rozhodnúť, akú sumu ste do nosiča pre dieťa ochotný investovať
 • bezpečnosť – dôležitý faktor, ktorý netreba podceniť. Nosič by mal chrániť dieťa pred vypadnutím, mal by mu vytvoriť oporu pre hlavičku a zabezpečiť aj správne podsadenie
 • postava nosiaceho – všímajte si, či je možné nastaviť popruhy na nosiči pre dieťa aj na vašu postavu
 • pohodlnosť – detský nosič by mal byť pohodlný pre vaše dieťa, ale i pre vás. Všímajte si šírku či polstrovanie popruhov, ale aj bedrového pásu.
 • manipulácia – detský nosič by sa mal ľahko používať a dieťa by ste mali doň bez problémov vedieť usadiť
 • frekvencia nosenia – ak plánujete vaše dieťa nosiť pravidelne a často, je nevyhnutné, aby bol nosič maximálne pohodlný a bezpečný
 • materiál – nosič pre deti musí byť zhotovený zo zdravotne neškodných látok bez škodlivých chemikálií. Všímajte si preto, či má vami vybraný ergonomický nosič certifikát kvality.

Najlepšie Ergonomické nosiče pre deti na základe porovnávacieho testu 2019

4 NAJLACNEJŠIE KVALITNÉ Ergonomické nosiče pre deti DO 37 €

Recenzie 10 najlepších ergonomických nosičov pre deti pre rok 2019

1. Wickelkinder Manduca New Style

Typ: rastúci nosič s prackami ● Nosnosť: 20 kg ● Novorodenecká vložka: áno

Wickelkinder Manduca New Style červená

Ergonomický nosič Manduca je určený pre deti od narodenia, pretože je vybavený novorodeneckou vložkou. V nej môžete bábätko nosiť až do troch, štyroch mesiacov. Nosič má v okolí nožičiek mäkké výstuže, a tak je pre dieťa pohodlný a nespôsobuje žiadne otlaky. Samozrejmosťou je zabezpečenie ortopedicky správneho postavenia bedrových kĺbikov a rešpektovanie prirodzeného zakrivenia chrbtice. Výhodou je, že staršie deti môžete nosiť na boku aj na chrbte. Súčasťou nosiča je kapucňa na fixáciu hlavičky. Chrbtová časť je nastaviteľná tak, že vie poskytnúť oporu ramien u väčších detí.

Hmotnosť dieťaťa je dobre rozložená a bedrový pás je príjemný a netlačí, čo oceníte hlavne pri nosení ťažších detí. Ramenné popruhy môžete regulovať a dajú sa prekrížiť, takže je nosič vhodný aj pre útle mamičky.

Výhody

 • možnosť nosiť vpredu, na boku i na chrbte
 • novorodenecká vložka
 • široké možnosti nastavenia na vašu postavu
 • v prednej časti nosiča sa nachádza vrecko na drobnosti

Nevýhody

 • nič sme nenašli

Verdikt: Obľúbený a kvalitný ergonomický nosič, ktorý spĺňa všetky požiadavky na zdravé a bezpečné nosenie. Pohodlný pre deti aj nosiacich.

Naše hodnotenie:

Cena: 93,50 €

Zobraziť ponuku

Náš tip


2. KiBi blue

KiBi modrá

Rastúci ergonosič sa vyrába v Českej republike a určený je na nosenie detí od 4 mesiacov do 3 rokov. Umožňuje nastavenie chrbtovej opierky v oblasti zadočka a nožičiek dieťaťa, takže si ho viete pre svoje dieťa dokonale prispôsobiť. Súčasťou je aj opierka hlavičky z ľahkého plátna, ktorá je určená na fixovanie hlavy, prípadne sa dá použiť aj ako tienidlo počas slnečných dní.

Nosič sa dá dobre prispôsobiť drobným mamičkám, ale aj robustnejším oteckom. Ramenné popruhy sú nastaviteľné tak, aby bolo mäkké polstrovanie vždy na vašich ramenách. Bedrový pás sa dá stiahnuť na 56 cm a jeho maximálny obvod je až 135 cm.

Výhody

 • vhodný pre nosenie na bruchu, na chrbte a na boku
 • dá sa nastaviť na rôzne typy postáv

Nevýhody

 • chýba praktické vrecko na drobnosti
 • nemá novorodeneckú vložku

Verdikt: Kvalitný ergonosič českej výroby, ktorý sa dobre prispôsobí nosencovi aj nosičovi. Nevýhodu je však absencia novorodeneckej vložky.

Naše hodnotenie:

Cena: 90,00 €

Zobraziť ponuku

Zlatá stredná cesta


3. Tula Baby Free To Go Soar

Typ: rastúci nosič s prackami ● Nosnosť: do 20,4 kg ● Novorodenecká vložka: áno

TULA – FTG Nosidlo – SOAR

Rastúci ergonosič Tula sa vašej ratolesti prispôsobí od narodenia až do približne 20 kg. Postará sa o rovnomerné rozloženie hmotnosti dieťaťa a zabezpečuje správnu polohu nôh, bedrových kĺbov a chrbtice. Nosič má nastaviteľnú šírku aj výšku, je skladný a ľahký.

Pohodlne sa nosí, pretože má polstrované a nastaviteľné ramenné popruhy a bedrový pás. Nosiť ho môžete vpredu na bruchu, ale aj na chrbte. Súčasťou je aj odnímateľná kapucňa, ktorá sa postará o fixáciu hlavičky. Oceňujeme aj praktické malé vrecko na drobnosti, ktoré nájdete na bedrovom páse.

Výhody

 • možnosť nosiť dieťa na chrbte i vpredu
 • novorodenecká vložka
 • praktické vrecko na bedrovom páse na drobnosti

Nevýhody

 • vyššia cena
 • neumožňuje nosenie na boku

Verdikt: Cenovo náročnejší nosič, v ktorom môžete nosiť dieťa už od narodenia. Oceňujeme zaujímavý dizajn a pohodlnosť nastavenia.

Naše hodnotenie:

Cena: 159,90 €

Zobraziť ponuku

Pre náročných


4. Liliputi Folk Tale

Typ: rastúci nosič s prackami ● Nosnosť: do 20 kg ● Novorodenecká vložka: áno

Liliputi Folk Tale

Tento rastúci prackový nosič je vyrobený z biobavlny a je vhodný pre deti už od narodenia, keďže jeho súčasťou je aj odopínateľná novorodenecká vložka.  Výška chrbtovej opierky sa dá skrátiť pomocou šnúrky na bokoch, a tak si viete veľkosť prispôsobiť podľa potreby. Ak chcete nosiť staršie dieťa, využijete extendere chrbtovej opierky pre správne podsadenie a oporu nožičiek pri kolene.

Ramenné popruhy si viete jednoducho nastaviť, a tak môžete nosič využiť aj na dojčenie. V prípade potreby si ich viete prekrížiť. Hlavička dieťaťa je fixovaná pomocou kapucne a pohodlne ju môžete odzipsovať, ak ju nebudete potrebovať. Keďže ide o nosič z biobavlny, dieťa ho môže pokojne aj ožužlať a nič sa mu nestane. Ide o nosič maďarskej výroby, ktorý umožňuje nosenie vpredu, vzadu na chrbte i na boku.

Výhody

 • cenovo dostupný
 • vhodný na nosenie vpredu, vzadu na chrbte i na boku
 • má odopínateľnú novorodeneckú vložku
 • vyrobený z biobavlny

Nevýhody

 • nič sme nenašli

Verdikt: Cenovo dostupný nosič maďarskej výroby, ktorý je z biobavlny a poskytne vám i vášmu dieťatku maximálne pohodlie. Platí tu, že za relatívne málo peňazí, dostanete veľa muziky.

Naše hodnotenie:

Cena: 47,00 €

Zobraziť ponuku

Ľudová voľba


5. Ergobaby black Camel

Typ: rastúci nosič s prackami ● Nosnosť: do 20 kg ● Novorodenecká vložka: nie

ERGOBABY – NOSIČ ORIGINAL – BLACK CAMEL

Ergonomický nosič značky Ergobaby je prackový a jednoveľkostný, vyrobený zo 100% bavlny. Bez novorodeneckej vložky ho môžete používať od 4 až 6 mesiacov veku dieťaťa, pričom máte možnosť dokúpenie novorodeneckej vložky. Samotný výrobca ju však veľmi neodporúča používať, pretože je v nej náročné nastaviť vhodnú polohu bábätka. Nosenie je možné vpredu, na chrbte a na boku a nosnosť je 20 kg, takže ho môžete využiť aj u dvojročného dieťaťa.

Nosič je pohodlný a dobre sa s ním manipuluje, bedrová opierka na bedrovom páse poskytuje komfort a ramenné popruhy môžete nosiť buď klasicky, alebo ich prekrížiť. Súčasťou nosiča je aj kapucňa na fixáciu hlavičky.

 

Výhody

 • praktické vrecko na drobnosti
 • vyrobený zo 100% bavlny
 • nosenie je možné vpredu, na chrbte a na boku.

Nevýhody

 • potreba dokúpenia novorodeneckej vložky, ktorú výrobca aj tak neodporúča používať

Verdikt: Bavlnený nosič, ktorý je vhodný pre deti staršie ako 4 mesiace, nás oslovil pohodlnou bedrovou opierkou.

Naše hodnotenie:

Cena: 75,00 €

Zobraziť ponuku


6. Womar Hug Me

Typ: šatka ● Nosnosť: do 13 kg

Womar Hug Me zelená

Medzi nosičmi detí, ktoré patria k tým najlepším má miesto aj táto šatka, ktorá je vhodná na nosenie detí od narodenia až do 13 kg. Je elastická a pevná, vyrobená je z bavlny. Súčasťou šatky sú aj kolieska, ktoré vám umožnia ideálne prispôsobiť si jej dĺžku. Jej stred je označený, a tak bude viazanie jednoduchšie.

Dĺžka šatky je 200 cm, no a pokojne ju môžete prať aj v práčke pri teplote 40 stupňov. Pri vhodnom uviazaní v nej môžu mamičky aj diskrétne a nerušene dojčiť svoje bábätko. Nevýhodou, ako to už pri šatkách býva, je len to, že viazanie si vyžaduje trochu cviku.

Výhody

 • 100% bavlna
 • označený stred
 • kolieska na prispôsobenie dĺžky

Nevýhody

 • viazanie si vyžaduje cvik

Verdikt: Ak túžite svoje dieťa nosiť v šatke, táto je kvalitná, cenovo dostupná a viazanie vám zjednoduší viacerými prvkami.

Naše hodnotenie:

Cena: 32,00 €

Zobraziť ponuku


7. Boba Wrap Navy blue

Typ: šatka ● Nosnosť: do 15kg

Boba Wrap -nosič detí šatka – vzor navy blue

Táto elastická šatka je vhodná na nosenie detí od narodenia až do 15 kilogramov. Nemá žiadne pracky ani popruhy a vďaka tomu, že obsahuje spandex, veľmi dobre prilieha a zároveň necháva voľný priestor vášmu bábätku. Šatka je pevná, no zároveň pružná a trvácna a bábätko v nej neklesá ani sa neprehýba.

Šatka je tvorená z 95% organickou bavlnou a z 5% spandexom. Široká je 48 cm a dlhá až 4,5 metra. Môžete ju nosiť nielen vo vnútri, ale i vonku. Samozrejme, ako to pri šatkách na nosenie detí chodí, viazanie si vyžaduje istú prax.

Výhody

 • elastická
 • vhodná od narodenia
 • cenovo dostupná

Nevýhody

 • správne viazanie je potrebné sa naučiť

Verdikt: Elastická šatka je cenovo dostupnou možnosťou na nosenie detí, stačí sa len naučiť správne ju uviazať.

Naše hodnotenie:

Cena: 34,90 €

Zobraziť ponuku


8. Kinderkraft NINO Pink

Typ: rastúci nosič s prackami ● Nosnosť: do 20 kg ● Novorodenecká vložka: nie

Kinderkraft NINO Pink

Tento bavlnený rastúci nosič s prackami je vhodný pre deti od troch mesiacov do 20 kg a umožňuje vám nosiť dieťa nielen vpredu, ale v prípade väčších detí aj na chrbte. Zabezpečuje správnu polohu nôh dieťaťa v tvare písmena M a hlavičku podporuje silná vrstva nosiča. Bohužiaľ, nemá kapucňu na fixáciu hlavy väčších detí, ktoré pri nosené zaspia.

Jeho prednosťou je to, že sa dá ľahko zložiť a je kompaktný. Opasok na bedrovom páse je síce široký, avšak nie je vystužený ani polstrovaný, a tak môže spôsobiť otlačenie.

Výhody

 • vrecko pre malé predmety
 • cenovo dostupný
 • je skladná a ľahký
 • vyrobený zo 100% bavlny

Nevýhody

 • bedrový pás vzadu nie je polstrovaný, môže otlačiť
 • môže sa použiť až od troch mesiacov
 • nemá kapucňu na fixáciu hlavičky

Verdikt: Bavlnený rastúci nosič pre deti od 3 mesiacov, ktorý je skladný a ľahký. Chybičkou krásy je chýbajúca kapucňa na fixáciu hlavičky väčších detí a bedrový pás bez polstrovania.

Naše hodnotenie:

Cena: 37,00 €

Zobraziť ponuku


9. BabyBjörn One Black cotton

Typ: rastúci nosič s prackami ● Nosnosť: do 12 kg ● Novorodenecká vložka: áno

Babybjörn Ergonomický nosič One 2018 Black cotton

Tento rastúci nosič je vhodný pre deti už od narodenia až do troch rokov. Zaujímavý je tým, že umožňuje štyri polohy nosenia, a to vpredu aj na chrbte, pričom si môžete vybrať dve rôzne výšky v závislosti od toho, aké veľké je vaše dieťa. Nohy sú v správnej a ergonomickej polohe a chrbátik je zaguľatený, takže nosenie je príjemné a zdravé zároveň. Samozrejmosťou je aj opierka pre fixáciu hlavičky.

Nosič je pohodlný aj pre nosiacu osobu, pretože ramenné pásy sú polstrované, bedrový pás je zosilnený a zabezpečí dobré rozloženie váhy dieťaťa. Za nevýhodu považujeme, že aj tento nosič umožňuje nosiť vaše dieťa tvárou dopredu, čo sa považuje za nevhodné.

 

Výhody

 • novorodenecká vložka
 • 4 možné polohy nosenia

Nevýhody

 • vyššia cena
 • umožňuje aj neergonomické nosenie tvárou dopredu

Verdikt: Zbytočne predražený ergonosič, ktorý síce splní svoj účel, no viac od neho neočakávajte.

Naše hodnotenie:

Cena: 146,00 €

Zobraziť ponuku


10. Chicco Easy Fit

Typ: nerastúci nosič s prackami ● Nosnosť: do 9 kg ● Novorodenecká vložka: áno

CHICCO Nosidlo detské Easy Fit – Paprika

Detský nosič značky Chicco je určený pre deti od narodenia do 9 kg. Zabezpečuje široký sed v tvare písmena M, čím je zachovaný zdravý vývoj bedrových kĺbov. Poskytuje dieťaťu oporu v oblasti krku a hlavičky a k detskému telíčku jemne priľne. Za negatívum považujeme, že výrobca udáva, že od šiestich mesiacov môžete dieťa nosiť aj smerom tvárou od vás, čo sa považuje za nevhodnú polohu.

Nosič sa dá dobre nastaviť pre rôzne typy postavy nosiacej osoby. Jednoducho sa nastavuje a jeho nosenie je pohodlné.

Výhody

 • lacný
 • ľahko nastaviteľný
 • aj pre novorodencov

Nevýhody

 • len do 9 kg
 • môžete v ňom nosiť dieťa v nevhodnej polohe smerom od vás

Verdikt: Cenovo dostupný nosič pre deti, ktorý je však vhodný len pre deti do 9 kg.

Naše hodnotenie:

Cena: 29,99 €

Zobraziť ponuku


Typy nosičov pre deti

Pri výbere nosiča môžete natrafiť na rôzne typy – deti môžete nosiť v šatke, ale aj v ergonomickom nosiči, prípadne, ak chodievate často na turistiku, môžete použiť aj turistický nosič. Mnohí rodičia tiež používajú klokanku, ktorá však na nosenie detí veľmi vhodná nie je, a to hneď z viacerých dôvodov, ktorým sa ešte budeme venovať. Pozrime sa teda, aké typy nosičov pre deti sú na trhu.

Šatky

Šatka patria k veľmi obľúbeným nosičom pre deti. Nájsť môžete pevné šatky, ale i elastické, no a typov materiálov a prevedení je viacero. Pri používaní šatiek je veľmi dôležité správne uviazanie, čo si vyžaduje cvik a spočiatku aj rady skúsených mamičiek. Len správny úväz na šatke totiž zabezpečuje zdravé a ergonomické nosenie, v opačnom prípade môže byť pre dieťa nosenie v šatke nepohodlné.

nosenie v šatke

Pri šatke je dôležitá technika viazania

Ergonomické nosiče

Ergonosiče sú vytvorené tak, aby spĺňali nároky na správne a zdravé nosenie detí. To znamená, že je pri nich zachované správne uloženie bedrových kĺbov, rešpektujú prirodzené zaguľatenie chrbtice bábätka a u starších detí sa prispôsobia zakriveniu chrbtice. Mnohé z nich sú vhodné pre deti už od prvých dní života. Podstatné je tiež, že tieto nosiče poskytujú oporu hlavičky počas nosenia, a tak nedochádza k záklonom, otrasom či sťahovaniu svalov na krku. Okrem toho sú ergonosiče navrhnuté tak, aby sa dieťa nosilo tvárou k nosiacemu. Takéto nosenie sa totiž považuje za nesprávne a nezdravé, pretože môže nielen dochádzať k rôznym predklonom, ale aj k psychickému pretaženiu spôsobenému podnetmi z okolia.

Ergonomické nosiče pre deti myslia aj na pohodlie nosiaceho – sú vybavené vhodným systémom ramenných popruhov, ktoré by mali mať dostatočnú šírku a mali by byť mäkké. Veľmi dôležitou súčasťou ergonosiča je bedrový pás poskytujúci oporu v oblasti bedrovej časti chrbtice. Spevní chrbticu a zároveň je pohodlný. Bedrový pás by však nemal byť príliš mäkký, pretože chrbticu nespevní dostatočne. Na druhej strane by sa tiež nemal zarezávať do pokožky a spôsobovať nepohodlie.

Čo sa týka nevýhod ergonomického nosiča, azda jedinou je len vyššia cena v porovnaní napríklad s pre deti nevhodnými klokankami.

ergonosič

Ergonomický nosič zabezpečuje správnu polohu dieťaťa

Baby vak

Obľúbeným nosičom je aj baby vak, ktorý je odporúčaný pre novorodencov. Dieťatko sa v ňom nosí v ležiacej polohe, pričom aj pri baby vaku je dôležité vedieť, ako správne dieťa doň uložiť. V opačnom prípade môže byť bábätku nepohodlný. Nevýhodou je, že pri uväzovaní zaťažujete len jedno rameno. Preto hoci výrobcovia často uvádzajú, že je možné baby vak používať pre deti od narodenia do troch rokov, odporúča sa skôr pre maličké bábätká.

babyvak

Baby vak je vhodný pre najmenšie bábätká

Turistické nosiče pre deti

Turistické nosiče sú vhodné pre deti od 6., prípadne až od 9. mesiacov veku, pričom u väčšiny z nich sa za hornú hranicu považuje 22 kíl, teda zhruba 3 roky. Turistické detské nosiče by mali byť pohodlné a bezpečné, zabezpečené by mali byť proti vypadnutiu dieťaťa a nemali by nosiaceho ani dieťa nijako odierať či tlačiť. Dieťa by v sedačke nemalo visieť, tak ako visí v klokankách, ale sed by mal byť nastaviteľný. Turistické nosiče, ktoré patria k tým najkvalitnejším, majú aj rôzne doplnky, ktoré chránia dieťa pred slnkom či dažďom, alebo strmene na nožičky, či pláštenku, ktorou v prípade nepriaznivého počasia viete prikryť celý nosič.

turistický nosič pre dieťa

Na túry s väčšími deťmi je vhodný turistický nosič

Klokanky – prečo nie sú vhodné

Klokanky, teda nosiče pre deti, v ktorých sú deti otočené tvárou do priestoru, sú ešte stále celkom obľúbené. Pravé to, že dieťa pred seba vidí, uvádzajú mnohí výrobcovia a predajcovia tohto typu nosiča pre deti ako výhodu. Bohužiaľ, pravda je také, že klokanky nerešpektujú detské telo a nie sú vhodným spôsobom nosenia. V klokanke totiž dieťa akoby visí, pričom nie je podsadené a bedrové kĺby majú nesprávnu polohu. Navyše je v nich nadmerne zaťažovaná chrbtica.

Čo sa týka toho, že dieťa je otočené do priestoru, mnohí rodičia či starí rodičia považujú práve túto skutočnosť za obrovskú výhodu. Z psychologického hľadiska to však často môže byť skôr na škodu, pretože dieťa dostáva priveľa podnetov, môže sa nimi presýtiť, či dokonca pociťovať strach a nemá žiadnu možnosť sa im vyhnúť či skryť sa pred nimi. Z tohto dôvodu sa nosenie tvárou dopredu neodporúča, a tak ani to, čo sa považuje za výhodu klokaniek, žiadnou výhodou nie je. Klokanka pre dieťa teda rozhodne nie je vhodnou voľbou.

klokanka

Klokanky nie sú na nosenie detí vhodné

Ergonosiče a ich typy

Na trhu sú rôzne typy ergonomických nosičov. Tu máme ich prehľad:

 • podľa zapínania – prackové, bezprackové, kombinované
 • materiál – látkový, šatkový
 • veľkosť – rastúce (univerzálne), nerastúce (rozdelené podľa veľkosti a veku)
💡 Rady pri ergonomickom nosení detí

Ergonosenie má svoje pravidlá

Keď chcete nosiť svoje dieťa tak, aby to bolo pre jeho fyzické i psychické zdravie správne a prospešné, mali by ste nosiť ergonomicky. Tu je niekoľko rád pre ergonomické nosenie, ktoré sa vám zídu:

 • najvhodnejšia je pozícia tvárou k nosiacemu
 • dieťa by malo byť podsadené v polohe M, teda kolienka by mali byť nad úrovňou zadku a vytvárať akoby tvar písmena M
 • látka by mala siahať ku kolienku, aby bola zachovaná správna ergonomická poloha
 • bábätká by mali mať chrbátik zaguľatený, keďže och chrbtica prirodzene vytvára tvar písmena C, nie S, ako je to už u väčších detí
 • deti, ktoré ešte nevedia udržať hlavičku, by ju mali mať fixovanú – na to slúži napríklad kapucňa, ktorou viete zafixovať aj hlavičku väčších detí, v prípade, že v nosiči zaspia
 • ak sa vy a vaše dieťa s nosením len zoznamujete, dajte si čas – skúšajte to spočiatku len na pár minút, pre deti ide o nový pocit, na ktorý si potrebujú zvyknúť, a tak buďte trpezlivý

Prackové nosiče

Tento typ ergonomických nosičov patrí k najobľúbenejším, pretože jeho použitie je jednoduché a praktické. Popruhy si nastavíte vopred a potom, keď už príde na samotné nosenie, ich jednoducho prispôsobíte podľa potreby, upevníte a užívate si pocit z nosenia svojho dieťaťa. Zvyčajne stačí zapnúť pracku na bedrovom páse a na chrbte a nosič je pripravený na použitie. Prackové nosiče si môžete nasadiť na ramená podobne ako ruksak alebo si popruhy môžete na chrbte prekrížiť, čím dôjde k ešte lepšiemu rozloženiu hmotnosti dieťaťa.

Bezpečnosť je na prvom mieste, a to platí aj pri prackových ergonomických nosičoch, ktoré majú pracky zabezpečené poistkami. Tie majú zabrániť úplnému rozopnutiu pásov v prípade, že by sa pracka roztvorila.

Rastúci či nerastúci prackový nosič?

Rastúce prackové nosiče sú výnimočné v tom, že sa dajú dokonale nastaviť presne na veľkosť vášho dieťaťa. Máte pri nich možnosť nastavenia šírky aj výšky chrbtovej opierky, takže nosič je vhodný v podstate na celé obdobie nosenia. Najčastejšie sú takéto univerzálne ergonosiče určené deťom od 5 do 20 kilogramom, závisí to však od konkrétneho výrobcu a modelu nosiča. Niektoré rastúce nosiče majú integrovanú novorodeneckú vložku, do iných si ju musíte prikúpiť. Výhodou rastúcich nosičov je, že vám vlastne na celú dobu nosenia postačí len jeden nosič, ktorý si viete pekne nastaviť podľa potreba a nemusíte kupovať väčší, ak dieťa podrastie.

Nerastúce prackové nosiče sú určené pre konkrétnu hmotnosť dieťaťa, pričom tiež ponúkajú možnosť nastavenia, avšak nie sú také flexibilné ako rastúce univerzálne ergonosiče. Zvyčajne sú rozdelené do dvoch kategórií – menšie nosiče, ktoré sú zvyčajne pre deti do 7 kg, u niektorých výrobcov do veľkosti 86, no a väčšie nosiče, ktoré sú od 12 mesiacov až približne do 2,5 rokov.

prackový nosič

Prackové nosiče patria k najobľúbenejším

Bezprackové nosiče

Tento typ nosiča predstavuje akési spojenie šatky a prackového nosiča, keďže sa upevňuje uviazaním, no je tvorený akoby šatkou. Výhodou týchto nosičov je, že sa nemusíte trápiť s nastavovaním popruhov, ale nastavíte si ho pohodlne už pri samotnom uväzovaní. Je praktický a pohodlný zároveň, no uväzovanie si môže vyžadovať trochu cviku.

Kombinované nosiče

Kombinované nosiče v sebe spájajú prackové nosiče, pretože bedrový pás sa zapína na pracku, a bezprackové, pretože ramenné popruhy sú na uviazanie. Je vhodný pre rodičov, ktorým vyhovuje materiál šatky, ale predsa len je pre nich jej viazanie trochu komplikované. Kombinované nosiče sú akýmsi kompromisom medzi šatkou a ergonosičom, na viazanie sú jednoduché a na nosenie pohodlné.

Ako vyberať nosič pre dieťa a aké vlastnosti sledovať

V našom teste sme sa venovali predovšetkým ergonomickým nosičom pre deti, a tak vám v nasledujúcich riadkoch poradíme, čo si pri výbere ergonosiča všímať a ako si vybrať ten, ktorý vám bude najviac vyhovovať.

Nosnosť

Prvým a jedným z najdôležitejších parametrov pri výbere detského nosiča je jeho nosnosť, resp. to, pre akú vekovú kategóriu je určený. Ak by ste chceli nosiť svoju ratolesť v nosiči od narodenia, je podstatné, aby mal nosič novorodeneckú vložku, do ktorej ho môžete bezpečne a pohodlne uložiť. Pri najmenších deťoch, ktoré ešte nevedia udržať hlavičku, je potrebná aj opierka hlavy. Nosiče pre bábätká bez novorodeneckej vložky sú určené pre deti od troch mesiacov, pri niektorých modeloch ergonosičov až od štyroch mesiacov.

Bezpečnosť

Správne a bezpečné nosiče detí sú zabezpečené proti vypadnutiu dieťaťa, ale tiež proti prudkému záklonu hlavičky v prípade, že dieťa zaspí, alebo u detí, ktoré ešte nevedia držať hlavičku. Nosiče by mali byť zhotovené zo zdravotne neškodných materiálov a nemali by obsahovať chemické látky, ako sú napríklad spomaľovače horenia. Pozor dajte aj na to, či nosič neobsahuje časti, ktoré by dieťa mohol zhltnúť, prípadne či sú pracky zabezpečené proti tlačeniu a odretiu. Pracky by mali byť tiež zabezpečené proti rozopnutiu poistkou.

Postava nosiaceho

Vyberajte si taký nosič, ktorý bude vhodný pre vašu postavu, pretože len tak sa vám bude dieťa pohodlne nosiť. Pri kúpe myslite na to, či budete nosiť len vy, alebo aj váš partner, prípadne starí rodičia.

Pri výbere nosiča zohľadňujte aj postavu nosiaceho

Materiál

V prvom rade by mal byť materiál zdravotne neškodný, a tak si zistite, či má vami vybraný nosič pre bábätko nejaký certifikát kvality. Najmä pri šatkách alebo bezprackových nosičoch je dôležitý tento parameter, pretože materiálové prevedenie mení charakter i nosnosť – môžete sa stretnúť s nosičmi a šatkami z biobavlny, ľanu, konope, hodvábu, vlny či elastanu.

Frekvencia a príležitosť nosenia

Niektoré nosiče sú vhodné len na krátke a príležitostné nosenie, iné sú vhodné na dlhé a časté nosenie. Všímajte si napríklad, či môžete nosič používať nielen na nosenie vpredu, ale či je možné deti od istého veku nosiť na boku či na chrbte. Mnohé dojčiace mamičky používajú nosič aj na diskrétne nadojčenie dieťaťa v spoločnosti, napríklad na svadbe či rodinnej oslave, a tak si zistite, či vami vybraný nosič takúto možnosť poskytuje. Ak chcete nosič využívať aj počas cestovania, určite zvoľte taký, ktorý nezaberie v batožine veľa priestoru a je ľahký a skladný.

Ceny nosičov detí

Ceny nosičov sú rôzne, tie jednoduchšie si môžete kúpiť už za cenu niečo vyše 20 eur. Kvalitnejšie a prepracovanejšie ergonosiče či šatky však stoja aj 100 a viac eur.

 • od 20 do 50 eur – v tejto cenovej hladine nájdete ergonosiče, ktoré sú nerastúce, a teda určené pre konkrétnu váhovú kategóriu, avšak keď sa už blížite k 50 eurám, nájsť môžete i rastúce ergonosiče
 • od 50 do 100 eur – zlatá stredná cesta, ktorou nič nepokazíte, za túto sumu si môžete zaobstarať nosič na dieťa, ktorý bude s dieťaťom rásť a viete ho prispôsobiť na mieru svojim i jeho potrebám
 • viac ako 100 eur – v tejto cene si zakúpite nosiče, ktoré môžete nosiť v rôznych polohách a sú vhodné na časté i dlhé nosenie. Väčšina nosičov v tejto cene je rastúcich.

Obľúbené značky

Na trhu je viacero značiek nosičov na dieťa, no a nájsť môžete aj také, ktoré sú vyrobené na Slovensku. Spomedzi značiek, ktoré majú v ponuke nosiče pre deti, patria k najobľúbenejším Manduca, Kibi, Ergobaby, Tula či Liliputi. Tieto značky majú vo svojej ponuke často nielen ergonomické nosiče pre deti rôznych typov, ale aj šatky.

Výhody nosenia detí

Nosiče detí sú nielen praktickým pomocníkom pre rodičov, nosenie má mnoho výhod, a tak sme sa na ne pozreli:

 • dieťa je vďaka noseniu z psychomotorického a emocionálneho hľadiska viac oddýchnuté a má lepší spánok, je spokojnejšie a menej plače
 • nosenie prehlbuje a posilňuje vzťah medzi dieťaťom a rodičom
 • nosenie je vhodná prevencia a pomoc pri kolikách
 • pozitívne vplýva na vývoj predčasne narodených detí
 • pomáha zvládať rast zubov
 • rodič má voľnosť pohybu
 • ľahko sa dostanete na miesta, na ktoré by ste sa s kočíkom nedostali
 • môžete sa spoločensky a kultúrne vyžiť aj s dieťaťom
 • možnosť robiť domáce práce spolu s dieťaťom

Údržba a čistenie

Väčšinu ergonomických nosičov môžete prať aj v práčke na programe “ručné pranie”. Odporúča sa používať šetrné pracie prostriedky, ideálne v biokvalite. Podstatné však je riadiť sa pokynmi konkrétneho výrobcu ergonosiča a starať sa o svoj nosič podľa jeho odporúčaní.

Zdroje informácií

Do testu sme vybrali Ergonomické nosiče pre deti len z overených eshopov

Ohodnoťte náš test:
Porovnali sme 10 ergonomických nosičov pre deti – ktoré v 2019 odporúčame a ako ich používať?
3.8 (76%) 10 hlasov
Autor článku
Mgr. Petra Lyžičiarová

Redaktorka magazínu DoDomácnosti.sk. Mám rada prírodu, zvieratá a rada tvorím. Kreatívne sa realizujem nielen pri písaní, ale i v domácnosti, záhrade a v kuchyni, a tak verím, že moje články budú pre vás zaujímavé, užitočné a prínosné.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.