Porovnali sme 8 ergonomických nosičov pre deti – ktoré v 2021 odporúčame a ako ich používať?

Petra Lyžičiarová Test Aktualizované: 10. mája 2021 0

Celkoví víťazi testu

Nosič Lenka 4ever - Folk - sivý Liliputi Folk Tale Nosič Lenka 4ever - Mandala - Polárny deň
Víťaz testu Ľudová voľba Pre náročných
Nosič Be Lenka Folk
Liliputi Folk Tale
ergonomický nosič belenka
 1. možnosť výberu ramenných popruhov
 2. jednoduché nastavovanie
 3. praktické vrecko na bedrovom páse
 4. kapucňa proti slnku, vetru či okolitému ruchu
 1. cenovo dostupný
 2. vhodný na nosenie vpredu, vzadu na chrbte i na boku
 3. má odopínateľnú novorodeneckú vložku
 4. vyrobený z biobavlny
 1. jednoduché nastavenie
 2. čistá bavlna
 3. praktické vrecko na drobnosti
 4. kapucňa
 5. výnimočný dizajn
 6. vyrobený na Slovensku
 1. vhodný až od troch mesiacov
 1. nič sme nenašli
 1. menšou nevýhodou je, že je určený bábätkám od veľkosti 56, takže úplne čerstvých novorodencov v ňom pravdepodobne neponosíte
Ergonomický nosič slovenskej výroby s krásnym folklórnym motívom a jednoduchým nastavením, ktorý je pohodlný pre nosiacu osobu i dieťatko. Cenovo dostupný nosič maďarskej výroby, ktorý je z biobavlny a poskytne vám i vášmu dieťatku maximálne pohodlie. Platí tu, že za relatívne málo peňazí, dostanete veľa muziky. Kvalitný a dizajnovo pútavý ergonomický nosič obľúbenej slovenskej značky BeLenka, ktorý sa pohodlne nosí a jednoducho ho viete nastaviť svojim potrebám.
129,00 € 129,00 € 139,00 €
Zobraziť ponuku
belenka.sk
Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Zobraziť ponuku
belenka.sk
Nosenie detí je medzi rodičmi čoraz populárnejšie, a to hneď z viacerých dôvodov. Je to nielen praktické, ale nosením sa vzťah medzi dieťaťom a jeho rodičom upevňuje, no má to omnoho viac výhod. Tým sa budeme v našom teste najlepších 8 ergonomických nosičov pre deti za rok 2021 venovať tiež. V prvom rade sa však pozrieme na to, aké ergonomické nosiče pre deti sú na trhu dostupné a ktoré nosiče sú na nosenie detí vhodné a ktoré veľmi nie, zhodnotíme ich výhody a nevýhody. V našom teste nosičov pre deti sa najlepšie umiestnili nosiče značiek Be Lenka.

Porovnáme jednotlivé typy nosičov, pričom sa zameriame práve na ergonomické nosiče pre deti, ktoré sú považované za tie najlepšie. V teste nosičov pre deti vám poradíme, podľa čoho je dobré nosič vyberať a aké parametre pri výbere sledovať. Poradíme vám tiež, ako by mala vyzerať údržba nosiča a dozviete sa, v čom spočívajú výhody nosenie detí a aké pravidlá by ste pri ňom mali dodržiavať. No a pridáme aj rozhovor s Lenkou Cenigovou, zakladateľkou značky Be Lenka, ktorá sa venuje výrobe a predaju ergonomických nosičov pre deti.

Ako vybrať nosič pre deti?

Na úvod vám prinášame základné rady, ktoré sa vám zídu pri výbere nosiča pre dieťa:

 • typ – dieťa môžete nosič v šatke, ale aj v ergonomickom nosiči, či v turistickom nosiči pre deti
 • nosnosť – všímajte si, pre akú vekovú, resp. hmotnostnú kategóriu je nosič určený
 • cena – kvalitné ergonomické a turistické nosiče pre deti nie sú lacnou záležitosťou, preto by ste sa mali rozhodnúť, akú sumu ste do nosiča pre dieťa ochotný investovať
 • bezpečnosť – dôležitý faktor, ktorý netreba podceniť. Nosič by mal chrániť dieťa pred vypadnutím, mal by mu vytvoriť oporu pre hlavičku a zabezpečiť aj správne podsadenie
 • postava nosiaceho – všímajte si, či je možné nastaviť popruhy na nosiči pre dieťa aj na vašu postavu
 • pohodlnosť – detský nosič by mal byť pohodlný pre vaše dieťa, ale i pre vás. Všímajte si šírku či polstrovanie popruhov, ale aj bedrového pásu.
 • manipulácia – detský nosič by sa mal ľahko používať a dieťa by ste mali doň bez problémov vedieť usadiť
 • frekvencia nosenia – ak plánujete vaše dieťa nosiť pravidelne a často, je nevyhnutné, aby bol nosič maximálne pohodlný a bezpečný
 • materiál – nosič pre deti musí byť zhotovený zo zdravotne neškodných látok bez škodlivých chemikálií. Všímajte si preto, či má vami vybraný ergonomický nosič certifikát kvality.

Najlepšie Ergonomické nosiče pre deti na základe porovnávacieho testu 2021

1. miesto 2. miesto 3. miesto 4. miesto 5. miesto 6. miesto 7. miesto 8. miesto
Víťaz testu Pre náročných Ľudová voľba
Nosič Lenka 4ever - Folk - sivý Nosič Lenka 4ever - Mandala - Polárny deň Nosič Lenka 4ever - Mandala - Day Liliputi Folk Tale Ergobaby black Camel Womar Hug Me Boba Wrap Navy blue Kinderkraft NINO Pink
Nosič Be Lenka Folk ergonomický nosič belenka Nosič Lenka 4ever – Mandala – Day Liliputi Folk Tale ERGOBABY – NOSIČ ORIGINAL – BLACK CAMEL Womar Hug Me zelená Boba Wrap Navy blue Kinderkraft NINO Pink
129,00 € 139,00 € 139,00 € 129,00 € 159,90 € 33,34 € 39,90 € 31,99 €
Zobraziť ponuku
belenka.sk
Zobraziť ponuku
belenka.sk
Zobraziť ponuku
belenka.sk
Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Zobraziť ponuku
{{shop_name}}
Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Zobraziť ponuku
Heureka.sk

4 NAJLACNEJŠIE KVALITNÉ Ergonomické nosiče pre deti DO 129 €

Recenzie 8 najlepších ergonomických nosičov pre deti pre rok 2021

Víťaz testu

1. Nosič Lenka 4ever – Folk – sivý

Typ: rastúci nosič s prackami a šnúrkami ● Nosnosť: 20 kg ● Novorodenecká vložka: nie

Nosič Be Lenka Folk

Tento na Slovensku vyrobený rastúci ergonomický nosič s folklórnym dizajnom je vhodný na nosenie detí od troch mesiacov, pričom vám môže poslúžiť až do troch rokov veku dieťaťa, resp. do veľkosti 104. Výhodou je možnosť výberu typu ramenných popruhov – zvoliť si môžete klasické bez možnosti kríženia alebo také, ktoré si viete aj prekrížiť.

Nosič je plne nastaviteľný na mieru dieťatka a jednoducho si ho viete nastaviť pomocou šnúrok umiestnených na prednej strane chrbtovej opierky. Šírku nosiča si zase pohodlne nastavíte pomocou gumičiek tak, aby bola hlavička dieťatka fixovaná. Nastaviť viete aj výšku chrbtovej opierky. Nosič je pohodlný aj pre nosiacu osobu, o čo sa postará aj bedrový pás, ktorá je mäkký a v strede má praktickú taštičku. Oceňujeme aj kapucňu, ktorá je vhodná ako ochrana proti slnku či vetru, ale poslúži aj na zníženie okolitého ruchu v prípade, že dieťatko zaspí.

Tu je kompletná recenzia ergonomického nosiča Lenka 4ever Folk.

Výhody

 • možnosť výberu ramenných popruhov
 • jednoduché nastavovanie
 • praktické vrecko na bedrovom páse
 • kapucňa proti slnku, vetru či okolitému ruchu

Nevýhody

 • vhodný až od troch mesiacov

Verdikt: Ergonomický nosič slovenskej výroby s krásnym folklórnym motívom a jednoduchým nastavením, ktorý je pohodlný pre nosiacu osobu i dieťatko.

Naše hodnotenie:

Cena: 129,00 €

Zobraziť ponuku
belenka.sk
Recenzia


Pre náročných

2. Nosič Lenka 4ever – Mandala – Polárny deň

Typ: rastúci nosič s prackami a šnúrkami ● Nosnosť: 20 kg ● Novorodenecká vložka: nie

ergonomický nosič belenka

Ergonomický detský nosič, ktorý môžeme označiť ako rastúci, už na prvý pohľad zaujme originálnym dizajnom. Je vhodný na nosenie bábätiek od troch mesiacov, resp. od veľkosti 62 až 68, a poslúži až do približne troch rokov (veľkosť 104). Vyrobený je zo 100-percentnej bavlny.

Na výber máte dva typy ramenných popruhov – zvoliť si môžete klasické ergonomicky tvarované bez možnosti kríženia alebo široké popruhy, ktoré je možné prekrížiť. Nosič je pohodlný pre nosiacu osobu i dieťatko, jednoducho sa nastavuje presne podľa vašich potrieb i podľa veľkosti dieťaťa. Oceňujeme praktickú kapsičku na drobnosti, ktorú nájdete na bedrovom páse, a tiež sa nám páči kapucňa chrániaca dieťa pred slnkom, vetrom či okolitými ruchmi.

 

Výhody

 • jednoduché nastavenie
 • čistá bavlna
 • praktické vrecko na drobnosti
 • kapucňa
 • výnimočný dizajn
 • vyrobený na Slovensku

Nevýhody

 • menšou nevýhodou je, že je určený bábätkám od veľkosti 56, takže úplne čerstvých novorodencov v ňom pravdepodobne neponosíte

Verdikt: Kvalitný a dizajnovo pútavý ergonomický nosič obľúbenej slovenskej značky BeLenka, ktorý sa pohodlne nosí a jednoducho ho viete nastaviť svojim potrebám.

Naše hodnotenie:

Cena: 139,00 €

Zobraziť ponuku
belenka.sk
Recenzia


3. Nosič Lenka 4ever – Mandala – Day

Typ: rastúci nosič s prackami a šnúrkami ● Nosnosť: 20 kg ● Novorodenecká vložka: nie

Nosič Lenka 4ever – Mandala – Day

Ergonomický nosič Be Lenka už na prvý pohľad zaujme svojim dizajnom. Určený je pre deti od približne troch mesiacov a poslúži vám až do veľkosti 104, čo zodpovedá zhruba trom rokom. Nosič viete dokonale nastaviť na mieru dieťatka pomocou sťahovacích šnúrok a gumičiek. Nechýba ani fixovanie hlavičky, vďaka čomu je nosenie maximálne bezpečné.

Nosič Be Lenka je pohodlný aj pre nosiaceho, keďže má mäkký bedrový pás. Šikovným doplnkom je malá praktická kapsička. Páči sa nám aj kapucňa, ktorá chráni dieťa pred slnkom, vetrom a okolitými rušivými vplyvmi. Oceňujeme, že si môžete vybrať typ popruhov – na výber sú klasické bez možnosti kríženia alebo široké s možnosťou kríženia.

Výhody

 • slovenský výrobok
 • možnosť výberu ramenných popruhov
 • jednoduché nastavovanie
 • praktické vrecko na bedrovom páse
 • kapucňa proti slnku, vetru či okolitému ruchu
 • pútavý dizajn

Nevýhody

 • vhodný až od troch mesiacov

Verdikt: Neprehliadnuteľný ergonomický nosič slovenskej výroby, ktorý jednoducho prispôsobíte svojim potrebám i potrebám vášho dieťatka.

Naše hodnotenie:

Cena: 139,00 €

Zobraziť ponuku
belenka.sk
Detail


Ľudová voľba

4. Liliputi Folk Tale

Typ: rastúci nosič s prackami ● Nosnosť: do 20 kg ● Novorodenecká vložka: áno

Liliputi Folk Tale

Tento rastúci prackový nosič je vyrobený z biobavlny a je vhodný pre deti už od narodenia, keďže jeho súčasťou je aj odopínateľná novorodenecká vložka.  Výška chrbtovej opierky sa dá skrátiť pomocou šnúrky na bokoch, a tak si viete veľkosť prispôsobiť podľa potreby. Ak chcete nosiť staršie dieťa, využijete extendere chrbtovej opierky pre správne podsadenie a oporu nožičiek pri kolene.

Ramenné popruhy si viete jednoducho nastaviť, a tak môžete nosič využiť aj na dojčenie. V prípade potreby si ich viete prekrížiť. Hlavička dieťaťa je fixovaná pomocou kapucne a pohodlne ju môžete odzipsovať, ak ju nebudete potrebovať. Keďže ide o nosič z biobavlny, dieťa ho môže pokojne aj ožužlať a nič sa mu nestane. Ide o nosič maďarskej výroby, ktorý umožňuje nosenie vpredu, vzadu na chrbte i na boku.

Výhody

 • cenovo dostupný
 • vhodný na nosenie vpredu, vzadu na chrbte i na boku
 • má odopínateľnú novorodeneckú vložku
 • vyrobený z biobavlny

Nevýhody

 • nič sme nenašli

Verdikt: Cenovo dostupný nosič maďarskej výroby, ktorý je z biobavlny a poskytne vám i vášmu dieťatku maximálne pohodlie. Platí tu, že za relatívne málo peňazí, dostanete veľa muziky.

Naše hodnotenie:

Cena: 129,00 €

Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Detail


5. Ergobaby black Camel

Typ: rastúci nosič s prackami ● Nosnosť: do 20 kg ● Novorodenecká vložka: nie

ERGOBABY – NOSIČ ORIGINAL – BLACK CAMEL

Ergonomický nosič značky Ergobaby je prackový a jednoveľkostný, vyrobený zo 100% bavlny. Bez novorodeneckej vložky ho môžete používať od 4 až 6 mesiacov veku dieťaťa, pričom máte možnosť dokúpenie novorodeneckej vložky. Samotný výrobca ju však veľmi neodporúča používať, pretože je v nej náročné nastaviť vhodnú polohu bábätka. Nosenie je možné vpredu, na chrbte a na boku a nosnosť je 20 kg, takže ho môžete využiť aj u dvojročného dieťaťa.

Nosič je pohodlný a dobre sa s ním manipuluje, bedrová opierka na bedrovom páse poskytuje komfort a ramenné popruhy môžete nosiť buď klasicky, alebo ich prekrížiť. Súčasťou nosiča je aj kapucňa na fixáciu hlavičky.

 

Výhody

 • praktické vrecko na drobnosti
 • vyrobený zo 100% bavlny
 • nosenie je možné vpredu, na chrbte a na boku.

Nevýhody

 • potreba dokúpenia novorodeneckej vložky, ktorú výrobca aj tak neodporúča používať

Verdikt: Bavlnený nosič, ktorý je vhodný pre deti staršie ako 4 mesiace, nás oslovil pohodlnou bedrovou opierkou.

Naše hodnotenie:

Cena: 159,90 €

Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Detail


6. Womar Hug Me

Typ: šatka ● Nosnosť: do 13 kg

Womar Hug Me zelená

Womar Hug Me je šatka na nosenie detí, ktorá patrí k tým najlepším. Je vhodná na nosenie detí od narodenia až do 13 kg, je elastická a pevná, vyrobená je z bavlny. Súčasťou šatky sú aj kolieska, ktoré vám umožnia ideálne prispôsobiť si jej dĺžku. Jej stred je označený, a tak bude viazanie jednoduchšie.

Dĺžka šatky je 200 cm, no a pokojne ju môžete prať aj v práčke pri teplote 40 stupňov. Pri vhodnom uviazaní v nej môžu mamičky aj diskrétne a nerušene dojčiť svoje bábätko. Nevýhodou, ako to už pri šatkách býva, je len to, že viazanie si vyžaduje trochu cviku.

Výhody

 • 100% bavlna
 • označený stred
 • kolieska na prispôsobenie dĺžky

Nevýhody

 • viazanie si vyžaduje cvik

Verdikt: Ak túžite svoje dieťa nosiť v šatke, táto je kvalitná, cenovo dostupná a viazanie vám zjednoduší viacerými prvkami.

Naše hodnotenie:

Cena: 33,34 €

Zobraziť ponuku
{{shop_name}}
Detail


7. Boba Wrap Navy blue

Typ: šatka ● Nosnosť: do 15kg

Boba Wrap Navy blue

Táto elastická šatka je vhodná na nosenie detí od narodenia až do 15 kilogramov. Nemá žiadne pracky ani popruhy a vďaka tomu, že obsahuje spandex, veľmi dobre prilieha a zároveň necháva voľný priestor vášmu bábätku. Šatka je pevná, no zároveň pružná a trvácna a bábätko v nej neklesá ani sa neprehýba.

Šatka je tvorená z 95% organickou bavlnou a z 5% spandexom. Široká je 48 cm a dlhá až 4,5 metra. Môžete ju nosiť nielen vo vnútri, ale i vonku. Samozrejme, ako to pri šatkách na nosenie detí chodí, viazanie si vyžaduje istú prax.

Výhody

 • elastická
 • vhodná od narodenia
 • cenovo dostupná

Nevýhody

 • správne viazanie je potrebné sa naučiť

Verdikt: Elastická šatka je cenovo dostupnou možnosťou na nosenie detí, stačí sa len naučiť správne ju uviazať.

Naše hodnotenie:

Cena: 39,90 €

Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Detail


8. Kinderkraft NINO Pink

Typ: rastúci nosič s prackami ● Nosnosť: do 20 kg ● Novorodenecká vložka: nie

Kinderkraft NINO Pink

Tento bavlnený rastúci nosič s prackami je vhodný pre deti od troch mesiacov do 20 kg a umožňuje vám nosiť dieťa nielen vpredu, ale v prípade väčších detí aj na chrbte. Zabezpečuje správnu polohu nôh dieťaťa v tvare písmena M a hlavičku podporuje silná vrstva nosiča. Bohužiaľ, nemá kapucňu na fixáciu hlavy väčších detí, ktoré pri nosené zaspia.

Jeho prednosťou je to, že sa dá ľahko zložiť a je kompaktný. Opasok na bedrovom páse je síce široký, avšak nie je vystužený ani polstrovaný, a tak môže spôsobiť otlačenie.

Výhody

 • vrecko pre malé predmety
 • cenovo dostupný
 • je skladná a ľahký
 • vyrobený zo 100% bavlny

Nevýhody

 • bedrový pás vzadu nie je polstrovaný, môže otlačiť
 • môže sa použiť až od troch mesiacov
 • nemá kapucňu na fixáciu hlavičky

Verdikt: Bavlnený rastúci nosič pre deti od 3 mesiacov, ktorý je skladný a ľahký. Chybičkou krásy je chýbajúca kapucňa na fixáciu hlavičky väčších detí a bedrový pás bez polstrovania.

Naše hodnotenie:

Cena: 31,99 €

Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Detail


Typy nosičov pre deti

Pri výbere nosiča môžete natrafiť na rôzne typy – deti môžete nosiť v šatke, ale aj v ergonomickom nosiči, prípadne, ak chodievate často na turistiku, môžete použiť aj turistický nosič. Mnohí rodičia tiež používajú klokanku, ktorá však na nosenie detí veľmi vhodná nie je, a to hneď z viacerých dôvodov, ktorým sa ešte budeme venovať. Pozrime sa teda, aké typy nosičov pre deti sú na trhu.

 

Šatky

Šatka patria k veľmi obľúbeným nosičom pre deti. Nájsť môžete pevné šatky, ale i elastické, no a typov materiálov a prevedení je viacero. Pri používaní šatiek je veľmi dôležité správne uviazanie, čo si vyžaduje cvik a spočiatku aj rady skúsených mamičiek. Len správny úväz na šatke totiž zabezpečuje zdravé a ergonomické nosenie, v opačnom prípade môže byť pre dieťa nosenie v šatke nepohodlné.

nosenie v šatke

Pri šatke je dôležitá technika viazania

 

💡 TIP: Ak vás táto téma zaujíma, prečítajte si náš článok Ako si vybrať a používať šatku na nosenie (+test).

 

Ergonomické nosiče

Ergonosiče sú vytvorené tak, aby spĺňali nároky na správne a zdravé nosenie detí. To znamená, že je pri nich zachované správne uloženie bedrových kĺbov, rešpektujú prirodzené zaguľatenie chrbtice bábätka a u starších detí sa prispôsobia zakriveniu chrbtice. Mnohé z nich sú vhodné pre deti už od prvých dní života. Podstatné je tiež, že tieto nosiče poskytujú oporu hlavičky počas nosenia, a tak nedochádza k záklonom, otrasom či sťahovaniu svalov na krku. Okrem toho sú ergonosiče navrhnuté tak, aby sa dieťa nosilo tvárou k nosiacemu. Nosenie dieťatka smerom od tela nosiaceho sa totiž považuje za nesprávne a nezdravé, pretože môže nielen dochádzať k rôznym predklonom, ale aj k psychickému pretaženiu spôsobenému podnetmi z okolia.

Ergonomické nosiče pre deti myslia aj na pohodlie nosiaceho – sú vybavené vhodným systémom ramenných popruhov, ktoré by mali mať dostatočnú šírku a mali by byť mäkké. Veľmi dôležitou súčasťou ergonosiča je bedrový pás poskytujúci oporu v oblasti bedrovej časti chrbtice. Spevní chrbticu a zároveň je pohodlný. Bedrový pás by však nemal byť príliš mäkký, pretože chrbticu nespevní dostatočne. Na druhej strane by sa tiež nemal zarezávať do pokožky a spôsobovať nepohodlie.

Čo sa týka nevýhod ergonomického nosiča, azda jedinou je len vyššia cena v porovnaní napríklad s pre deti nevhodnými klokankami.

ergonosič

Ergonomický nosič zabezpečuje správnu polohu dieťaťa

 

Baby vak

Obľúbeným nosičom je aj baby vak, ktorý je odporúčaný pre novorodencov. Dieťatko sa v ňom nosí v ležiacej polohe, pričom aj pri baby vaku je dôležité vedieť, ako správne dieťa doň uložiť. V opačnom prípade môže byť bábätku nepohodlný. Nevýhodou je, že pri uväzovaní zaťažujete len jedno rameno. Preto hoci výrobcovia často uvádzajú, že je možné baby vak používať pre deti od narodenia do troch rokov, odporúča sa skôr pre maličké bábätká.

babyvak

Baby vak je vhodný pre najmenšie bábätká

 

Turistické nosiče pre deti

Turistické nosiče sú vhodné pre deti od 6., prípadne až od 9. mesiacov veku, pričom u väčšiny z nich sa za hornú hranicu považuje 22 kíl. Nájdete však aj turistické nosiče s nosnosť do 20 kíl, či len do 15 kilogramov. Detské turistické nosiče by mali byť pohodlné a bezpečné, zabezpečené by mali byť proti vypadnutiu dieťaťa a nemali by nosiaceho ani dieťa nijako odierať či tlačiť. Dieťa by v sedačke nemalo visieť, tak ako visí v klokankách, ale sed by mal byť nastaviteľný. Turistické nosiče, ktoré patria k tým najkvalitnejším, majú aj rôzne doplnky, ktoré chránia dieťa pred slnkom či dažďom, alebo strmene na nožičky, či pláštenku, ktorou v prípade nepriaznivého počasia viete prikryť celý nosič.

turistický nosič pre dieťa

Na túry s väčšími deťmi je vhodný turistický nosič

 

Klokanky – prečo nie sú vhodné

Klokanky, teda nosiče pre deti, v ktorých sú deti otočené tvárou do priestoru, sú ešte stále celkom obľúbené. Pravé to, že dieťa pred seba vidí, uvádzajú mnohí výrobcovia a predajcovia tohto typu nosiča pre deti ako výhodu. Bohužiaľ, pravda je také, že klokanky nerešpektujú detské telo a nie sú vhodným spôsobom nosenia. V klokanke totiž dieťa akoby visí, pričom nie je podsadené a bedrové kĺby majú nesprávnu polohu. Navyše je v nich nadmerne zaťažovaná chrbtica.

Čo sa týka toho, že dieťa je otočené do priestoru, mnohí rodičia či starí rodičia považujú práve túto skutočnosť za obrovskú výhodu. Z psychologického hľadiska to však často môže byť skôr na škodu, pretože dieťa dostáva priveľa podnetov, môže sa nimi presýtiť, či dokonca pociťovať strach a nemá žiadnu možnosť sa im vyhnúť či skryť sa pred nimi. Z tohto dôvodu sa nosenie tvárou dopredu neodporúča, a tak ani to, čo sa považuje za výhodu klokaniek, žiadnou výhodou nie je. Klokanka pre dieťa teda rozhodne nie je vhodnou voľbou.

klokanka

Klokanky nie sú na nosenie detí vhodné

 

Ergonosiče a ich typy

Na trhu sú rôzne typy ergonomických nosičov. Tu máme ich prehľad:

 • podľa zapínania – prackové, bezprackové, kombinované
 • materiál – látkový, šatkový
 • veľkosť – rastúce (univerzálne), nerastúce (rozdelené podľa veľkosti a veku)
💡 Rady pri ergonomickom nosení detí
Ergonosenie má svoje pravidlá

Ergonosenie má svoje pravidlá

Keď chcete nosiť svoje dieťa tak, aby to bolo pre jeho fyzické i psychické zdravie správne a prospešné, mali by ste nosiť ergonomicky. Tu je niekoľko rád pre ergonomické nosenie, ktoré sa vám zídu:

 • najvhodnejšia je pozícia tvárou k nosiacemu
 • dieťa by malo byť podsadené v polohe M, teda kolienka by mali byť nad úrovňou zadku a vytvárať akoby tvar písmena M
 • látka by mala siahať ku kolienku, aby bola zachovaná správna ergonomická poloha
 • bábätká by mali mať chrbátik zaguľatený, keďže och chrbtica prirodzene vytvára tvar písmena C, nie S, ako je to už u väčších detí
 • deti, ktoré ešte nevedia udržať hlavičku, by ju mali mať fixovanú – na to slúži napríklad kapucňa, ktorou viete zafixovať aj hlavičku väčších detí, v prípade, že v nosiči zaspia
 • ak sa vy a vaše dieťa s nosením len zoznamujete, dajte si čas – skúšajte to spočiatku len na pár minút, pre deti ide o nový pocit, na ktorý si potrebujú zvyknúť, a tak buďte trpezlivý

Prackové nosiče

Tento typ ergonomických nosičov patrí k najobľúbenejším, pretože jeho použitie je jednoduché a praktické. Popruhy si nastavíte vopred a potom, keď už príde na samotné nosenie, ich jednoducho prispôsobíte podľa potreby, upevníte a užívate si pocit z nosenia svojho dieťaťa. Zvyčajne stačí zapnúť pracku na bedrovom páse a na chrbte a nosič je pripravený na použitie. Prackové nosiče si môžete nasadiť na ramená podobne ako ruksak alebo si popruhy môžete na chrbte prekrížiť, čím dôjde k ešte lepšiemu rozloženiu hmotnosti dieťaťa.

Bezpečnosť je na prvom mieste, a to platí aj pri prackových ergonomických nosičoch, ktoré majú pracky zabezpečené poistkami. Tie majú zabrániť úplnému rozopnutiu pásov v prípade, že by sa pracka roztvorila.

Rastúci či nerastúci prackový nosič?

Rastúce prackové nosiče sú výnimočné v tom, že sa dajú dokonale nastaviť presne na veľkosť vášho dieťaťa. Máte pri nich možnosť nastavenia šírky aj výšky chrbtovej opierky, takže nosič je vhodný v podstate na celé obdobie nosenia. Najčastejšie sú takéto univerzálne ergonosiče určené deťom od 5 do 20 kilogramom, závisí to však od konkrétneho výrobcu a modelu nosiča. Niektoré rastúce nosiče majú integrovanú novorodeneckú vložku, do iných si ju musíte prikúpiť. Výhodou rastúcich nosičov je, že vám vlastne na celú dobu nosenia postačí len jeden nosič, ktorý si viete pekne nastaviť podľa potreba a nemusíte kupovať väčší, ak dieťa podrastie.

Nerastúce prackové nosiče sú určené pre konkrétnu hmotnosť dieťaťa, pričom tiež ponúkajú možnosť nastavenia, avšak nie sú také flexibilné ako rastúce univerzálne ergonosiče. Zvyčajne sú rozdelené do dvoch kategórií – menšie nosiče, ktoré sú zvyčajne pre deti do 7 kg, u niektorých výrobcov do veľkosti 86, no a väčšie nosiče, ktoré sú od 12 mesiacov až približne do 2,5 rokov.

prackový nosič

Prackové nosiče patria k najobľúbenejším

Bezprackové nosiče

Tento typ nosiča predstavuje akési spojenie šatky a prackového nosiča, keďže sa upevňuje uviazaním, no je tvorený akoby šatkou. Výhodou týchto nosičov je, že sa nemusíte trápiť s nastavovaním popruhov, ale nastavíte si ho pohodlne už pri samotnom uväzovaní. Je praktický a pohodlný zároveň, no uväzovanie si môže vyžadovať trochu cviku.

Kombinované nosiče

Kombinované nosiče v sebe spájajú prackové nosiče, pretože bedrový pás sa zapína na pracku, a bezprackové, pretože ramenné popruhy sú na uviazanie. Je vhodný pre rodičov, ktorým vyhovuje materiál šatky, ale predsa len je pre nich jej viazanie trochu komplikované. Kombinované nosiče sú akýmsi kompromisom medzi šatkou a ergonosičom, na viazanie sú jednoduché a na nosenie pohodlné.

Ako vyberať nosič pre dieťa a aké vlastnosti sledovať

V našom teste sme sa venovali predovšetkým ergonomickým nosičom pre deti, a tak vám v nasledujúcich riadkoch poradíme, čo si pri výbere ergonosiča všímať a ako si vybrať ten, ktorý vám bude najviac vyhovovať.

Nosnosť

Prvým a jedným z najdôležitejších parametrov pri výbere detského nosiča je jeho nosnosť, resp. to, pre akú vekovú kategóriu je určený. Ak by ste chceli nosiť svoju ratolesť v nosiči od narodenia, je podstatné, aby mal nosič novorodeneckú vložku, do ktorej ho môžete bezpečne a pohodlne uložiť. Pri najmenších deťoch, ktoré ešte nevedia udržať hlavičku, je potrebná aj opierka hlavy. Nosiče pre bábätká bez novorodeneckej vložky sú určené pre deti od troch mesiacov, pri niektorých modeloch ergonosičov až od štyroch mesiacov.

Bezpečnosť

Správne a bezpečné nosiče detí sú zabezpečené proti vypadnutiu dieťaťa, ale tiež proti prudkému záklonu hlavičky v prípade, že dieťa zaspí, alebo u detí, ktoré ešte nevedia držať hlavičku. Nosiče by mali byť zhotovené zo zdravotne neškodných materiálov a nemali by obsahovať chemické látky, ako sú napríklad spomaľovače horenia. Pozor dajte aj na to, či nosič neobsahuje časti, ktoré by dieťa mohol zhltnúť, prípadne či sú pracky zabezpečené proti tlačeniu a odretiu. Pracky by mali byť tiež zabezpečené proti rozopnutiu poistkou.

Postava nosiaceho

Vyberajte si taký nosič, ktorý bude vhodný pre vašu postavu, pretože len tak sa vám bude dieťa pohodlne nosiť. Pri kúpe myslite na to, či budete nosiť len vy, alebo aj váš partner, prípadne starí rodičia.

pri výbere nosiča zohľadňujte aj postavu nosiaceho

Pri výbere nosiča zohľadňujte aj postavu nosiaceho

Materiál

V prvom rade by mal byť materiál zdravotne neškodný, a tak si zistite, či má vami vybraný nosič pre bábätko nejaký certifikát kvality. Najmä pri šatkách alebo bezprackových nosičoch je dôležitý tento parameter, pretože materiálové prevedenie mení charakter i nosnosť – môžete sa stretnúť s nosičmi a šatkami z biobavlny, ľanu, konope, hodvábu, vlny či elastanu.

Frekvencia a príležitosť nosenia

Niektoré nosiče sú vhodné len na krátke a príležitostné nosenie, iné sú vhodné na dlhé a časté nosenie. Všímajte si napríklad, či môžete nosič používať nielen na nosenie vpredu, ale či je možné deti od istého veku nosiť na boku či na chrbte. Mnohé dojčiace mamičky používajú nosič aj na diskrétne nadojčenie dieťaťa v spoločnosti, napríklad na svadbe či rodinnej oslave, a tak si zistite, či vami vybraný nosič takúto možnosť poskytuje. Ak chcete nosič využívať aj počas cestovania, určite zvoľte taký, ktorý nezaberie v batožine veľa priestoru a je ľahký a skladný.

 

Ceny nosičov detí

Ceny nosičov sú rôzne, tie jednoduchšie si môžete kúpiť už za cenu niečo vyše 20 eur. Kvalitnejšie a prepracovanejšie ergonosiče či šatky však stoja aj 100 a viac eur.

 • od 20 do 50 eur – v tejto cenovej hladine nájdete ergonosiče, ktoré sú nerastúce, a teda určené pre konkrétnu váhovú kategóriu, avšak keď sa už blížite k 50 eurám, nájsť môžete i rastúce ergonosiče
 • od 50 do 100 eur – zlatá stredná cesta, ktorou nič nepokazíte, za túto sumu si môžete zaobstarať nosič na dieťa, ktorý bude s dieťaťom rásť a viete ho prispôsobiť na mieru svojim i jeho potrebám
 • viac ako 100 eur – v tejto cene si zakúpite nosiče, ktoré môžete nosiť v rôznych polohách a sú vhodné na časté i dlhé nosenie. Väčšina nosičov v tejto cene je rastúcich.

Obľúbené značky

Na trhu je viacero značiek nosičov na dieťa, no a nájsť môžete aj také, ktoré sú vyrobené na Slovensku. Spomedzi značiek, ktoré majú v ponuke nosiče pre deti, patria k najobľúbenejším Manduca, Kibi, Ergobaby, Tula či Liliputi. Tieto značky majú vo svojej ponuke často nielen ergonomické nosiče pre deti rôznych typov, ale aj šatky.

 

Výhody nosenia detí

Nosiče detí sú nielen praktickým pomocníkom pre rodičov. Nosenie má mnoho výhod a tak sme sa na ne pozreli:

 • dieťa je vďaka noseniu z psychomotorického a emocionálneho hľadiska viac oddýchnuté a má lepší spánok, je spokojnejšie a menej plače
 • nosenie prehlbuje a posilňuje vzťah medzi dieťaťom a rodičom
 • nosenie je vhodná prevencia a pomoc pri kolikách
 • pozitívne vplýva na vývoj predčasne narodených detí
 • pomáha zvládať rast zubov
 • rodič má voľnosť pohybu
 • ľahko sa dostanete na miesta, na ktoré by ste sa s kočíkom nedostali
 • môžete sa spoločensky a kultúrne vyžiť aj s dieťaťom
 • možnosť robiť domáce práce spolu s dieťaťom

 

Údržba a čistenie

Väčšinu ergonomických nosičov môžete prať aj v práčke na programe “ručné pranie”. Odporúča sa používať šetrné pracie prostriedky, ideálne v biokvalite. Podstatné však je riadiť sa pokynmi konkrétneho výrobcu ergonosiča a starať sa o svoj nosič podľa jeho odporúčaní.

 

💡 Neprehliadnite!

Rozhovor so zakladateľkou značky Be Lenka

Lenka Cenigová

Lenka Cenigová

Na ergonomické nosiče a ich výhody pri nosení detí sme sa spýtali Lenky Cenigovej, ktorá je zakladateľkou značky Be Lenka. Tá sa venuje výrobe a predaju detských ergonomických nosičov s medzinárodným bezpečnostným certifikátom, ale vo svojej ponuke má aj šatky na nosenie detí, oblečenie na dojčenie, oblečenie na nosenie detí a tiež barefoot obuv pre dospelých.

 

Dodomácnosti.sk: V čom vidíte najväčšie výhody nosenia?

Lenka Cenigová: „Správne ergonomické nosenie má veľmi priaznivý vplyv na vývoj dieťatka. Či už fyzický, ale aj psychický. Veľmi pozitívne ovplyvňuje vývoj chrbtice a motoriky dieťatka. Je dôležité, aby malo dieťa zaoblený chrbátik v tvare C a polohu nožičiek a zadočka v tvare M. Dieťa je často pokojnejšie, keď cíti bezprostrednú prítomnosť matky. Nosenie bábätka pomáha aj lepšej laktácii.“

 

Dodomácnosti.sk: Mnoho mamičiek v nevedomosti siaha po tzv. klokankách. Prečo sú tieto typy nosičov nevhodné.

Lenka Cenigová: „Obávam sa, že to často robia kvôli cene a nevedomosti. V klokanke dieťa doslova visí, má nesprávnu polohu kĺbov a nesprávnu polohu chrbátika. Pokiaľ sa “visítko” používa často, môže aj veľmi nepriaznivo ovplyvniť vývoj bábätka. Malým chlapcom klokanka neustále tlačí na genitálie, čo určite nie je dieťatku príjemné.“

 

Dodomácnosti.sk:  Ergonomicky nosiť dieťa môžeme v šatke či v nosiči. Keby ste mali tieto dva spôsoby porovnať, v čom vidíte ich výhody a prípadné nevýhody.

Lenka Cenigová: „Pokiaľ si viete šatku správne uviazať, tak si dokážete dieťa uviazať doslova dokonale podľa parametrov vás a dieťatka. Šatky budú mať v tomto vždy trocha navrch. Ale treba zdôrazniť, že dnes máme tak prepracované nosiče, že pre priemerného rodiča je efekt takmer rovnaký. Nastavovanie je jednoduché, intuitívne a prispôsobí sa všetkým veľkostiam postavy.“

 

Dodomácnosti.sk: Venujete sa výrobe a predaju ergonomickych nosičov, ale i šatiek. Čomu dávajú mamičky prednosť?

Lenka Cenigová: „Musím povedať, že kvôli praktickosti dnes ľudia kupujú hlavne nosiče. Je to spôsobené asi aj tým, že dnes už máme veľa nosiacich tatinkov a tí väčšinou uprednostňujú nosič pred viazaním šatky.“

 

Lenka Cenigová s nosičom Be Lenka

Lenka Cenigová s nosičom Be Lenka

 

Dodomácnosti.sk: Čomu by mali zákazníci pri výbere šatky a nosiča venovať najväčšiu pozornosť.

Lenka Cenigová: „Určite správnemu výberu ergonomického nosiča, ktorý bude dobre sedieť dieťatku i nosiacej osobe, a potom správnemu nastaveniu nosiča. Pokiaľ sú tieto dve veci vyriešené, už väčšinou vidíme len sladko spinkajúce bábätko :-)“

 

Dodomácnosti.sk:  Niektoré ergonomické nosiče je možné použiť pri sediacich deťoch aj tak, že ich má nosiaca osoba na chrbte. Umožňujú toto aj nosiče Be Lenka?

Lenka Cenigová: „Áno samozrejme, všetky naše nosiče môžete použiť veľmi komfortne aj na nosenie detí na chrbte. Nosiče Be Lenka sa dajú nastaviť tak, aby dieťatko videlo cez rameno rodiča, a preto sa stáva, že sú tam deti radšej ako vo výrobkoch, ktoré majú veľmi nízky posed, pretože si užívajú výhľad.“

 

Ak sa o ergonomických nosičoch tejto značky dozvedieť viac, pozrite si stránku Be Lenka.

Zdroje informácií

Do testu sme vybrali Ergonomické nosiče pre deti len z overených eshopov

Ohodnoťte náš test:

Ergonomické nosiče v našom katalógu

Autor článku
Petra Lyžičiarová

Redaktorka magazínu DoDomácnosti.sk. Mám rada prírodu, zvieratá a rada tvorím. Kreatívne sa realizujem nielen pri písaní, ale i v domácnosti, záhrade a v kuchyni, a tak verím, že moje články budú pre vás zaujímavé, užitočné a prínosné.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.