Futon – čo je to, aká je jeho cena a aké majú ľudia s futonom skúsenosti?

Petra Lyžičiarová Téma 20. júla 2021 0

Futon, futonová posteľ a futonové sedenie predstavujú minimalistický štýl bývania, ktorý v sebe spája moderný dizajn s japonskou tradíciou. Futony majú viacero výhod – sú skladné, cenovo dostupné, pohodlné a dobre vyzerajú. Ak uvažujete nad kúpou futonu, no v hlave sa vám vynára množstvo otázok, po prečítaní nášho článku budete múdrejší.

V článku sme sa pozreli na to, čo to vlastne futon je a kde má pôvod, aké sú jeho prednosti i nevýhody a tiež na to, aké majú ľudia s futonom skúsenosti. Zaujímalo nás tiež, v čom spočíva starostlivosť o futon a aká je jeho údržba. No a na záver pripojíme niekoľko inšpirácií na to, ako môžu vyzerať futony, futonové postele a sedenia v domácnosti.

💡 Hľadáte kvalitný futon z prírodných materiálov? Nechajte sa inšpirovať:

Pozrieť ďalšie

Čo je futon a kde sa vzal?

Ako sme už spomenuli v úvode nášho článku, futony ako také majú svoj pôvod v Japonsku. Slovo futon v preklade znamená vankúš kruhového tvaru vyplnený tkaninou a odkazuje na japonský spôsob spania na vypchatom a skladnom matraci. Matrace – futony sa totiž na noc rozkladajú ako posteľ a cez deň sú zložené tak, aby nezavadzali, prípade je z nich poskladané futonové sedenie.

Kvalitný futon je vyrobený z čisto prírodných materiálov, pričom ho tvoria dve časti – shikibuton, teda tvrdá spodná čas matraca, a kekebuton, čo je vrchný pevný prešívaný prehoz. Futony sú ploché a zvyčajne je ich výplň tvorená vlnou alebo surovou bavlnou. Stretnúť sa však môžete aj s výplňou v podobe syntetického rúna alebo spojenia kokosového vlákna s prírodným kaučukom.

 

Tradičné futony

Tradičné futony, ktoré sa používajú v Japonsku, sa predávajú ako set tvorený tvrdším matracom, mäkšou vrstvou alebo dekou, letnou dekou a vankúšom. Vankúš je zvyčajne plnený pohánkou alebo fazuľou. Futony sa v Japonsku umiestňujú na podlahu na podložku tatami a počas dňa ich Japonci zvyčajne skladajú do skrine.

Tradičný japonský futon sa od toho, s ktorým sa môžete stretnúť u nás, trochu líši. Futony používané v minulosti boli skladnejšie – užšie, ľahšie a aj mäkšie. Vyrábali sa zvyčajne z ľanu a surovej bavlny a výroba jedného futonu trvala aj niekoľko mesiacov.

Tradičný japonský futon

Tradičný japonský futon

Materiál futonu

Pri výbere futonu môžete naraziť na futony vyrobené z rôznych materiálov. Zvyčajne ide o prírodné materiály, z ktorých dominuje bavlna alebo vlna. Stretnúť sa však môžete aj s kokosovým vláknom a inými materiálmi.

 

Bavlna

Základom drvivej väčšiny futonov je bavlna, ktorej kvalita je pre dokonalý výsledok veľmi dôležitá. Práve z tohto dôvodu sa bavlna spracúva veľmi špeciálnym spôsobom zabezpečujúcim pevnosť, odolnosť a maximálnu životnosť futona.

 

Vlna

Druhým základným materiálom pre výplň futona je vlna, ktorá sa však vo väčšej miere využíva skôr v Japonsku. Futony plnené vlnou sú cenovo náročnejšie, no má to svoje opodstatnenie. Vlna je v porovnaní s bavlnou kvalitnejším materiálom. Nestlačí sa tak rýchlo ako bavlna, má dlhšie vlákna a menej drží vlhkosť, preto má aj dlhšiu životnosť. Kvalitné futony sú plnené chemicky nečistenou vlnou, ktorá môže mierne zapáchať po ovciach. Ide však len o dočasný jav, ktorý časom vyprchá.

 

Kokosové vlákna

Celkom obľúbeným materiálom na výplň futonu je aj kokosové vlákno, ktoré je však samo o sebe veľmi tvrdé a časom sa opotrebuje. Preto výrobcovia, ktorí si potrpia na kvalitu, používajú zmes kokosových vláken a kaučuku. Prírodný kaučuk je síce drahý, no má úžasné vlastnosti – dodáva kokosu pružnosť, mäkkosť a pomáha držať tvar.

 

Futon, futonová posteľ či futonové sedenie?

Pri výbere futona sa môže stretnúť s rôznymi riešeniami. Okrem samotného futona si totiž môžete zakúpiť aj posteľ na futon alebo futonové sedenie. O čo ide sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Samotný futon ako taký sme si už v našom článku dostatočne predstavili. Futon môžete mať umiestnený na podlahe alebo na tatami. Ak vám takého jednoduché riešenie vyhovuje, nepotrebujete sa zaoberať posteľou na futon ani futonovým sedením, ktoré sú však celkom praktickými prvkami.

Futonová posteľ v minimalistickom dizajne

Futonová posteľ v minimalistickom dizajne

Futonová posteľ

Futonová posteľ je ukážkou moderného jednoduchého štýlu bývania, ktorý je aj cenovo dostupný. Lacná futonová posteľ vás bude stáť približne 150 eur, čo je v porovnaní s obyčajnou klasickou posteľou skutočne nízka suma.

Futonové postele sú typické jednoduchou konštrukciou z masívneho dreva, no lacnejšie modely sú vyrobené z drevovláknitých dosiek. V porovnaní s klasickými posteľnými rámami sú tie futonové výrazne nižšie.

Napriek tomu, že spoločným menovateľom futonových postelí je jednoduchosť, nemusíte sa obávať toho, že by bola takáto posteľ nudná a nezaujímavá. Práve naopak, natrafiť môžete na dizajnovo prepracované kúsky s dominantným čelom, výraznou farebnosťou alebo zaujímavo riešenými nohami. Výnimokou nie sú štýlové dizajnové futonové postele s LED podsvietením.

💡 Pýtate sa, kde zohnať posteľ k futonu? Máme pre vás zopár tipov:

Pozrieť ďalšie

 

Futonové sedenie

Čo sa týka futonového sedenia, ide v podstate o rozkladaciu pohovku, ktorú máte cez deň zloženú a slúži na sedenie, a večer ju rozložíte a máte komfortnú posteľ. Futnové sedenie si vytvoríte aj tým, že samotný futón zložíte, avšak zaujímavejším riešením je zadovážiť si špeciálny rozkladací rám. Na trhu nájdete elegantné, jednoduché a ľahké rámy s možnosťou polohovania, ktoré vám ušetria veľa priestoru a vyzerajú naozaj veľmi efektne.

Futonové sedenie v škandinávskom duchu

Futonové sedenie v škandinávskom duchu

 

💡 Sedenie s futonovým matracom je stále obľúbenejším riešením v mnohých domácnostiach:

Pozrieť ďalšie

 

Prečo si kúpiť futon – toto sú jeho výhody

Možno si ešte nie ste úplne istý, či naozaj ísť do kúpy futonu. Predsa len, ešte stále je to v našich končinách tak trochu netradičné riešenie. Treba si však uvedomiť, že futony majú viacero výhod. Pozrime sa teda na ne.

Zdravý spánok

Keďže kvalitné futony majú výplň z prírodných vlákien, pocit, ktorý pri oddychu na futone zažijete, je úplne iný ako pocit z ležania na klasickom matraci. Futon je tvrdý, no po tom, čo si naň ľahnete, budete cítiť príjemnú mäkkosť. Prispôsobí sa totiž vášmu telu a vytvorí pocit pohodlia.

Okrem toho rúna, ktoré sú často používané ako výplň, majú v porovnaní s molitanom až päťnásobne vyššiu schopnosť absorbovať a následne vydať vlhkosť. Počas spánku tak pre vás futon vytvára príjemné a suché prostredie.

 

Praktickosť

Futon je veľmi praktickým riešením pre vašu domácnosť, pretože je skladný a jeho využitie je flexibilné. V spojení s rámom si napríklad viete vytvoriť rozkladaciu pohovku, ktorú môžete používať pre každodenný spánok. Vytvoríte si tak ideálnu posteľ a gauč zároveň, čo oceníte nielen v menších priestoroch.

Ak sa rozhodnete pre futon bez rámu, stačí ho položiť na zem, drevenú podperu alebo na tatami (tradičná japonská podložka vhodná na sedenie na zemi, meditácie či ako podložka pod futon, pozn. autora) ako je to tradíciou v Japonsku. Vytvoríte tak pohodlné miesto pre váš spánok. Ráno potom môžete futon zložiť, aby vám nezaberal veľa miesta.

 

Lacné riešenie

Ak by sme mali porovnať ceny postelí a matracov s cenami futonov, víťazne by vyšli futony. S futonom získate pohodlnosť počas spánku i sedenia za cenu nižšiu, ako by ste zaplatili za pohovku a posteľ. Okrem toho, v prípade futonov so snímateľnými poťahmi viete jednoducho zladiť futon s interiérom.

Cena lacnejšieho futonu v rozmeroch dvojlôžka sa pohybuje okolo tristo eur, ak by ste chceli jednolôžkový, rátajte s investíciou približne okolo 150 eur. Samozrejme, cena môže byť aj vyššia, a to v prípade, že siahnete po kvalitnejších dizajnérskych kúskoch, ktoré sú šité ručne a často majú aj drahšie výplne, napríklad ovčie rúno alebo kokosové vlákno s kaučukom.

 

Jednoduchá manipulácia

Futon je ohybný, nie je veľmi ťažký, takže sa s ním dobre manipuluje. Podľa potreby ho viete jednoducho a rýchlo premiestniť alebo zložiť tak, aby vám nezaberal veľa miesta.

💡 TIP: Ak sa z akéhokoľvek dôvodu predsa len rozhodnete zostať verný klasickému matracu, pri jeho výbere vám určite poslúži náš test a recenzie 15 najlepších matracov. Všetko o poťahoch na matrace si zase prečítate v našom článku.

Má aj nevýhody?

Tak, ako všetko, aj futon má zopár nevýhod. Asi najväčšou je to, že je náchylný na pleseň, a to hlavne v prípade, že máte futon priamo na zemi, prípadne na tatami. Tomuto sa môžete vyhnúť jedine pravidelným vetraním, otáčaním a čistením futona. 

Za nevýhodu možno považovať aj to, že sú dosť tvrdé a menej poddajné ako matrac, čo nemusí vyhovovať každému. Ak teda chcete spávať na futone, rátajte s tým, že je to o niečo iný pocit ako spať na matraci.

 

Aká je údržba?

Futon je veľmi špecifický matrac, a preto aj starostlivosť oň má svoje špecifiká. V žiadnom prípade by ste napríklad nemali futony čistiť strojmi vykonávajúcimi hĺbkové mokré čistenie. Takéto čistenie môže váš futon nenávratne poškodiť.

Nemusíte sa však obávať toho, že by ste okolo futonu toho museli robiť veľa. Postačí pravidelné vetranie, otáčanie a vysávanie. Vhodné je najmenej raz do mesiaca futon prevetrať tak, aby mal z oboch strán prístup k vzduchu. Vhodné je ho oprieť o stenu, alebo prehodiť cez balkón.

Niekoľko tipov na starostlivosť o futon:

  • futon pravidelne otáčajte
  • v zime nechajte futon vymrznúť, zbavíte sa tak roztočov
  • miestnosť, v ktorej máte futon, každé ráno dôkladne vyvetrajte – zatvorte dvere a okná otvorte na niekoľko minút dokorán
  • pravidelne, raz za pár mesiacov, futon poriadne vyčistite vysávačom z oboch strán, povrch pretrite vlhkou handričkou
  • pri poliatí vodou futon vysušte fénom tak, aby poriadne preschla aj jeho výplň
  • v prípade znečistenia kávou, čajom či ovocnou šťavou vyčistite povrch futonu mydlovou vodou, potom vysušte fénom a nechajte vetrať, aby sa poriadne presušil
  • väčšina futonov má snímateľné poťahy, ktoré môžete prať pri teplote 40 až 60 stupňov
  • ak máte mačku, chráňte futon snímateľným prateľným poťahom
  • ak budete počas dlhšej doby mimo domova, je vhodné nenechávať na futone rozložené periny, aby mohol futon lepšie dýchať

 

Pozor na pleseň!

Ak sa rozhodnete spávať na futone, mali by ste robiť niekoľko opatrení, aby váš futon nenapadla pleseň. Tá sa na futone, predovšetkým na takom, ktorý je umiestnený na podlahe. môže objaviť z týchto dvoch najčastejších dôvodov. Prvým je zvýšená vlhkosť vo vašom byte. Môže byť spôsobená napríklad sušením bielizne alebo neostatočným vetraním.

Druhým dôvodom pre vznik plesne je prepotenie futonu. K tomu môže dôjsť v prípade, že ste napríklad chorý alebo v horúcom počasí. V takýchto prípadoch je preto vhodné mať na futone okrem plachty pod sebou aj prateľný poťah na futone alebo priedušnú deku. Odporúča sa tiež v takýchto prípadoch futon každý deň vetrať, otáčať, meniť obliečky. Futony umiestenené na podlahe by ste mali vetrať a otáčať každý deň bez ohľadu na to, či ste chorý alebo je horúce leto a viac sa potíte.

Vetranie futonov

Futon treba pravidelne vetrať

Zmenšil sa?

Nezľaknite sa, ak sa po čase váš futon trochu scvrkne. Nové futony sa zvyknú trošku zležať a následne aj mierne stvrdnúť a tiež za zmenší ich hrúbka. Ide však o úplne bežný jav, takže rátajte s tým, že futon bude po čase o čosi tenší ako keď ste si ho kúpili. So stenšením však ide ruka v ruke zväčšenie plochy futonu. Rozmery futonu sa menia počas prvých týždňov používania, zmeny sa prejavia maximálne do mesiaca.

 

Skúsenosti s futonom

Možno ešte stále váhate nad tým, čím je futon pre vás naozaj to pravé. Pridávame teda niekoľko skúseností s futonom, o ktoré sa podelili zákazníci. Najviac si spanie na futone pochvaľovali ľudia, ktorí dávajú prednosť tvrdému povrchu.

Skúsenosti s futonom

Viacerí zákazníci sa zhodli na tom, že spánok na futone je príjemný, avšak má to aj svoje menšie negatívum. Keď si totiž zvykli na spanie na tvrdom futone, už sa dobre nevyspia na inom type matracu.

Skúsenosť s futonom

 

Časté otázky

Keďže futony sa v našich končinách ešte len udomácňujú, objavuje sa v súvislosti s nimi na rôznych fórach viacero otázok. Tu sú odpovede na tie najčastejšie z nich.

Aká je životnosť?

Životnosť futonu závisí priamo na kvalite materiálov, z akých je futon ušitý. Počítať však môžete s tým, že vám futom priemernej kvality bude bez problémov slúžiť približne 10 rokov. Samozrejme, za predpokladu, že ho budete pravidelne vetrať a čistiť. Záleží to tiež na frekvencii používania futonu. Ak ho budete používať len ako príležitostnú posteľ pre hostí, jeho životnosť bude pokojne aj viac ako 10 rokov.

 

Aká je cena za futon?

Futony sú zvyčajne lacnejšie ako rozťahovacie gauče alebo postele. Môžete zvážiť, či si chcete kúpiť celý set futonu a rámu, alebo si kúpite len futon bez rámu. Najlacnejšie futony plnené bavlnou vás vo veľkosti jednolôžka výjdu okolo sto eur. Futonové matrace vyššej kvality stoja 400 eur a viac, v závislosti od toho, či ide o jednolôžko alebo dvojlôžko.

 

Aká je tvrdosť?

Futonové matrace sú zvyčajne o poznanie pevnejšie ako klasické matrace. Futony nemôžu byť príliš hrubé, pretože v opačnom prípade by nebolo možné ich zložiť a použiť na sedenie. Tvrdosť futona je definovaná materiálom výplne.

 

Niekoľko inšpirácií na záver

Futon môže úžasne dotvoriť váš interiér a môže byť dominantným kúskom vašej spálni. Zároveň však môže byť aj celkom nenápadný – všetko záleží na tom, ako sa k futonu postavíte a ako ho do vášho domova zakomponujete. Tu je niekoľko inšpirácií:

Futon je výborným prvkom, ktorý dokáže spojiť tradičné s moderným

Inšpirácia s futonom

Môže byť vhodným riešením napríklad aj do študentskej izby

Futon pre jedného

Futonové sedenie sa veľmi dobre snúbi s minimalistickým štýlom

Zložený futon

Futon viete pekne zakomponovať aj do detskej izby

Futon v detskej izbe

Futon výborne doplní prakticky každý interiér

Futonová sedačka

Môže byť dominantný aj nenápadný

Futonové sedenie

Futon je symbolom pohodlia, relaxu a pokoja

Inšpirácie s futonom

 

Zdroje informácií:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Petra Lyžičiarová

Redaktorka magazínu DoDomácnosti.sk. Mám rada prírodu, zvieratá a rada tvorím. Kreatívne sa realizujem nielen pri písaní, ale i v domácnosti, záhrade a v kuchyni, a tak verím, že moje články budú pre vás zaujímavé, užitočné a prínosné.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.