Poťahy na matrace pre zdravý spánok – ako si vybrať a z čoho sú vyrobené

Veronika Štrbová Téma 25. mája 2020 0

Poťahy na matrace sú pre zdravý a pohodlný spánok veľmi dôležité. Hrajú významnú úlohu pri hygiene lôžka a materiály, z ktorých sú vyrobené, majú vplyv na odolnosť, životnosť a komfortnosť samotného matraca. Vo väčšine prípadoch sa poťah predáva už na samotnom matraci. Ak si však vyberiete matrac bez poťahu alebo si len chcete poťah občas vymeniť, niekoľko rád sa vám určite zíde.

Dospelý človek vypotí počas noci cca od 0,5 l až do 1 l tekutín, ktorá prejde do prádla a do matraca. Preto musí byť poťah dostatočne priedušný a musí byť schopný túto vlhkosť absorbovať a neskôr odpariť. Tým poskytuje spiacemu človeku dokonalý pocit suchého pohodlia počas celej noci a celého spánku. Dajte si však pozor, pretože občas si ľudia mýlia poťah na matrac s chráničom na matrac. Preto pozorne čítajte a dozviete sa, čo všetko sa skrýva za týmto produktom, ako postupovať pri jeho kúpe a ktorý si vlastne vybrať. Toto všetko a ešte oveľa viac už v nasledujúcom článku.

Aký je rozdiel medzi chráničom a poťahom na matrac

Poťah na matrac (zriedkakedy sa môžete stretnúť aj s názvom obal na matrac) je súčasťou matraca, ktorého úlohou je zabezpečiť priedušnosť a schopnosť absorbovania vlhkosti, ochrániť matrac z hygienického hľadiska a v neposlednom rade, dopriať vám aj pohodlie a pôžitok z dotyku pokožky s matracom.

Ochrana matraca je veľmi dôležitá pre životnosť vášho matraca, a čo je dôležitejšie, poskytuje zdravé prostredie na spánok tým, že chráni pred roztočmi, alergénmi či škvrnami. Pretože je takmer nemožné klasicky umyť matrac, poťahy sú odnímateľné, takže sa dajú ľahko prať a udržiavať. Poťahy na matrace sú dodávané v rôznych veľkostiach, farbách, štýloch, materiáloch, tkaninách a s rôznymi ochrannými výhodami, resp. povrchovými úpravami.

Poťah na matrac

Matrac s odnímateľným poťahom, ktorý môžete prať

 

Chránič na matrac má rovnakú úlohu ako poťah na matrac. Líšia sa tým, že chránič na matrac je samostatná vrchná časť na matraci, ktorú môžete dať hocikedy dolu. Na rohoch má prišité gumičky na šikovné uchytenie, nemusíte sa preto obávať, že by sa chránič z matraca stále zosúval. Hoci je to ďalšia vrstva, ktorá sa zvykne pokladať na matrac v poťahu, žiadnym spôsobom nezhoršuje pohodlný povrch matraca a neovplyvňuje negatívne váš zdravý spánok. Chránič matraca je taktiež vodoodolný a môžete ho prať v práčke, preto je jeho údržba naozaj veľmi jednoduchá. Z toho teda vyplýva, že chránič matraca je najvrchnejšia vrstva nad matracom a poťahom.

Biely chránič na matrac

Chránič sa takto pokladá na matrac v poťahu

 

Výhody poťahu na matrac

Poťahy na matrac majú niekoľko dôležitých funkcií, ktoré sú zároveň ich veľkými výhodami, ak ich používate počas spánku.

 • Poťah dodáva povrchu matraca komfortný, príjemný a atraktívny vzhľad.
 • Dlhodobo podporuje vlastnosti a funkčnosť daného matraca.
 • Snímateľný poťah sa dá pohodlne oprať v práčke.
 • Zabraňuje vzniku ideálneho prostredia pre roztoče, baktérie či plesne.
 • Vyrábajú sa z rôznych materiálov, preto si na svoje prídu určite aj alergici.
 • Poťah oddeľuje telo od jadra matraca.
 • Absorbuje vlhkosť a potom ju uvoľňuje, udržuje čistotu a hygienu.

 

Hlavné úlohy poťahu na matrac

➡️ Opotrebenie matraca

Poťahy na matrac pridávajú vrstvu látky na ochranu pred ľahkým opotrebením, ktoré pochádza zo spánku alebo položenia matraca. Matrace sa časom môžu zašpiniť, začnú sa na ňom tvoriť malé trhliny alebo sa “vyšúchajú” na miestach, na ktorých je najviac zaťažovaný. Poťahy na matrace dodávajú tzv. obrannú líniu na boj proti týmto problémom a predlžujú životnosť matraca.

 

➡️ Škvrny, inkontinencia

Nepremokavé poťahy na matrac chránia pred rozliatím, škvrnami a vlhkosťou v dôsledku rôznych nehôd, tekutín a potu. Ochrana matraca môže zabrániť rastu plesní či blokovaním tekutín v presakovaní do postele. Nepremokavé poťahy na matrace sú ideálne pre spáčov, ktorí sa nadmerne potia, pre ľudí, ktorí radi jedia alebo pijú v posteli, pre rodiny s malými deťmi, pre tých, ktorí majú problémy s inkontinenciou, pre majiteľov domácich miláčikov, ktorí zvyknú spať tiež na posteli alebo pre kohokoľvek, kto sa snaží udržať matrac v maximálnej čistote.

 

➡️ Vhodné pre alergikov

Roztoče sú najbežnejším domácim alergénom, ktorý sa vyskytuje vo väčšine domácich textílií. Živia sa z odumretých častí ľudskej kože a používajú matrace ako svoje hniezda. Najúčinnejším spôsobom, ako bojovať proti roztočom a vychutnať si zdravšie prostredie na spanie, je zakúpenie poťahu na matrac, ktorý matrac úplne obklopuje zo všetkých strán. Rovnako zabráni poťah aj nasiaknutiu rozliatych tekutín a vytvoreniu možných plesní. Astmatici či alergici by si mali bez pochyby takýto poťah na matrac zaobstarať.

 

➡️ Stop roztočom

Posteľné roztoče sú malý hmyz, ktorý žije z ľudskej a živočíšnej kože a krvi, a preto uprednostňujú bývanie vo vnútri matracov a vankúšov v blízkosti zdroja potravy. Jedným zo spôsobov, ako zabrániť tomu, aby tieto malé druhy hmyzu zamorili posteľ, je zakúpenie matraca s poťahom. Poťahy na matrace sú odolné voči roztočom a v posteli zakrývajú celý matrac zo všetkých strán a sú príliš silné na to, aby doň mohli roztoče vstúpiť alebo vystúpiť.

 

Materiály, z ktorých môže byť vyrobený

Poťahy na matrac sa vyrábajú z množstva rôznych materiálov, z ktorých každý je niečím výnimočný. Tu je zoznam najpoužívanejších materiálov:

⭐ Bavlna – poťahy z bavlny sú prirodzene hypoalergénne kvôli organickému zloženiu bavlny. Bavlnená tkanina je dostupná bez chemického a pesticídneho ošetrenia, čo je ideálne pre osoby s precitlivenou pokožkou. Je tiež dostatočne priedušná na to, aby človeku umožnila ideálnu teplotu pre pohodlný spánok.

⭐ Úplet –  jedná sa o pletený poťah vyššej kvality v porovnaní s napr. froté poťahom. Jeho povrch je hladší a silnejší, duté vlákno vnútri má väčšiu gramáž. Vďaka tomu dosiahne lepšiu izoláciu od jadra matraca. Tento poťah je prešitý trojzónovým spôsobom (stred – hustejšie prešitie). Možno ho prať do 60 °C. Gramáž poťahu 200g /m².

⭐ Polyester – polyester je odolná látka ponúkaná v rôznych textúrach a štýloch. Polyester sa ľahko čistí a udržuje a môže byť lacnejší ako iné tkaniny. Hoci polyester nie je tak chladný ako textílie typu Tencel®, často sa mieša s inými materiálmi, aby sa maximalizovala ochrana a pohodlie. Polyester nevytvára vlhkosť, hoci môže byť rýchlo schnúci a nepovažuje sa za hypoalergénny.

⭐ Tencel® Lyocell – je to tkanina poťahov známa svojim botanickým pôvodom a pohodlnými vlastnosťami. Tencel je ekologický textil, ktorý pochádza z trvalo udržateľných zdrojov. Poťahy na matrace z Tencel Lyocell sú vysoko priedušné, prirodzene hypoalergénne, odvádzajúce vlhkosť a inhibujú rast baktérií spôsobujúcich zápach. Sú navyše ideálne pre tých, ktorí majú citlivú pokožku, pretože Tencel je veľmi mäkký a hladký, neabrazívny.

⭐ Tencel 37 Clima – vysokokvalitné vlákno robí matracový poťah luxusným, príjemným na dotyk hodvábne hebkým povrchom. Tencel Lyocell je prírodný produkt, ktorého základom je 100 % drevná celulóza. Látka veľmi dobre absorbuje a odvádza vlhkosť, rýchlo sa vysúša, čím je dodržaná hygienickosť matraca. Materiál je prirodzene antibakteriálny a antialergický, pretože nie sú pridané žiadne chemikálie. Pokožka relaxuje a poskytujete jej zdravšie prostredie. Poťah Tencel 37 CLIMA obsahuje Tencel 39 % Polyester 61 %, prešitý klimatizačnými vrstvami dutých vlákien 250 g/m². Je to inovatívna látka s vysokou disperziou vlhkosti, ktorá udržuje aktívnu termoreguláciu a konštantnú telesnú teplotu 37 °C. Mikrokapsule absorbojú prebytočné teplo, čím sa vytvára konštantná mikroklíma a súčasne vysoká transplantačná sila potláča množenie sa baktérií.

⭐ Bambus – bambusové poťahy sú obľúbené vďaka prírodným výhodám upokojujúceho bambusového materiálu. Rovnako ako Tencel, látka na poťahoch z bambusu odvádza vlhkosť a inhibuje rast baktérií spôsobujúcich zápach. Chrániče matracov z bambusu umožňujú citlivým spáčom pokojne odpočívať, pretože bambus je prirodzene hypoalergénny. Poťah prirodzene odpudzuje mikroorganizmy a nekrčí sa. Materiál je šetrný voči životnému prostrediu.

⭐ Aloe Vera – tento poťah obsahuje výťažky z rastliny Aloe Vera s obsahom enzýmov, minerálnych látok a aminokyselín. Materiály sú jemné, relaxačne pôsobia na pokožku a poskytujú pohodlie pri oddychu. Materiál je zo 100 % polyesteru (PES), prešitý klimatizačnými vrstvami dutých vlákien 150g/m². Poslednou vrstvou obalu je hygienická vrstva TNT netkaná textília. Spĺňa všetky požiadavky na hygienu a antialergické vlastnosti. Predovšetkým pozitívne pôsobí pri rôznych problémoch zápalového charakteru, uvoľňujúco pôsobí aj na svalové napätie. Látka je príjemná na dotyk s pokožkou a zlepšuje absorbovanie telesnej vlhkosti, čím zvyšuje hygienu matraca. m³

⭐ Medicott – je vhodný pre alergikov a aj pre ľudí trpiacich nadmerným potením, prípadne ak máte pocit, že vám je neustále teplo či zima. Kvalitný spánok je jedným z najdôležitejších aspektov Vášho celodenného fungovania. Patrí k poťahovým materiálom zloženia 35 % BA a 65 % PES, ktoré regulujú telesnú teplotu, zabezpečujú reguláciu vlhkosti a absorbovania potu a zároveň sú skvelou ochranou na zaistenie priedušnosti matraca. Tým pádom sú odolnejšie voči zápachom, prachovým roztočom a ich eliminácii. Sú príjemné na dotyk a majú estetický vzhľad. Pre ich vynikajúce vlastnosti patria medzi najobľúbenejšie z poťahových produktov. Vnútro je prešité klimatizačnou výplňou zo 100 % polyesterového antialergického silanizovaného dutého vlákna. Poslednou hygienickou vrstvou v materiáli je TNT -- netkaná textília.

⭐ Montana  – materiál je zo 100 % polyesteru (PES), prešitý klimatizačnými vrstvami antialergických silanizovaných dutých vlákien 100g/m². Poslednou vrstvou obalu je TNT netkaná textília. Poťah Montana má atraktívny dizajn, spĺňa všetky požiadavky na hygienu a antialergické vlastnosti. Látka je príjemná na dotyk s pokožkou. Zlepšuje absorbovanie telesnej vlhkosti, čím zvyšuje hygienu matraca.

⭐ SilverGuard – Silverguard je jedinečná technológia, ktorá zaručuje trvalú sviežosť a hygienu počas spánku. Eliminuje baktérie spôsobujúce zápach a chráni pred ich usadzovaním. Ochrana je trvalá aj po častom praní a čistení. Pri kontakte s pokožkou zachováva jej prirodzenú rovnováhu. Tento poťah obsahuje prírodné viskózové vlákno, ktoré v spojení s moderným dizajnom dodáva textílii luxusný charakter. Zaručuje vám absolútnu čistotu a pohodlie. Silverguard úprava využíva striebro ako jeden z najstarších a najznámejších spôsobov ochrany pred hubami a baktériami. Vďaka pôsobeniu strieborných iónov chráni textíliu pred mikroorganizmami a zabraňuje ich rozvoju prírodnou cestou. Zaisťuje tiež konštantnú sviežosť a hygienu lôžka, vysokú odolnosť proti oderu a žmolkovaniu.

Takto vyzerá luxusný poťah z Aloe Vera:

ALOE VERA - luxusný poťah na matrac

 

Ďalšie alternatívy možných materiálov:

MateriálVlastnosti
Micro activeTento materiál pozostáva z troch vrstiev, kombinácia ktorých zaručuje dobrý odvod vlhkosti a predlžuje matracu životnosť. Jednou z častí je aj prírodná úprava Greenfirst, vytvorená na báze esenciálnych olejov z citróna, levandule a eukalyptu. Medzi jej prednosti patrí schopnosť aktívne ničiť plesne, baktérie a odpudzovať roztoče. Potešia sa mu teda aj alergici.
Cashmere"Kašmír" vznikol spojením kašmírovej vlny a vysoko kvalitných moderných materiálov. Je príjemne hebká, vyžaduje si len ľahkú údržbu a je vhodná pre alergikov. Výhodou sú jej skvelé termoizolačné vlastnosti. Tento poťah je prešívaný dutým vláknom vysokej hmotnosti, dá sa pohodlne odzipsovať a oprať na 60 °C.
ChelseaPoťah Chelsea charakterizuje pletený poťah obohatený o plastický vzor kvietkov. Poťah sa skladá z robustnej látky 424 g / m², veľkej vrstvy prešitej jemnou Flexifoam penou a klimatizačnej vrstvy dutého vlákna 400 g / m². Jej úlohou je zvyšovať vzdušnosť v priestore medzi jadrom matraca a poťahom.
RelaxticPoťah Relaxtic je priedušný, vzdušný a vyrába sa prevažne len v bielej farbe. Je prešívaný dutým vláknom a príjemný na dotyk. Aj tento poťah je snímateľný a možno ho rozdeliť dokonca aj na dve polovice. Pranie je vhodné do 60 °C.
Silver LineAk ste osoba so zvýšenou citlivosťou, tento poťah je pre vás ideálny. Tvoria ho klimatizačné vrstvy z dutého vlákna vysokej gramáži a celý je prešitý plastickým vzorom. Poťah je veľmi priedušný a tým pádom príjemný na dotyk. Môže sa pochváliť skvelými izolačnými vlastnosťami. Prateľný je taktiež do 60 °C.
TeenagerTeenager patrí medzi kvalitné a pevné látky s vysokou gramážou a zvýšenou oteruvzdornosťou. Poťah je opatrený farebnou potlačou a ocenia ho predovšetkým alergici. Je prešívaný dutým vláknom.
WellnessTu sa výrobca s dizajnom naozaj vyhral. Tento originálny poťah je príjemný na dotyk a pomáha znižovať rušivé účinky statickej elektriny, ktorá môže mať negatívny vplyv na naše telo počas spánku.
Chloe ActivĽudia s citlivou pokožkou si tu prídu na svoje. Tento kvalitný a certifikovaný OEKO-TEX štandardný poťah je prešitý klimatizačnou výplňou a PES vláknom 200 g / m³. Poťah je dokonca antibakteriálny, antiroztočový, odzipsovateľný a môžete ho oprať v práčke.
SilverPoťah Silver má skvelú vlastnosť regenerácie pokožky ľudského tela. Striebro, ktoré obsahuje, je ideálne pri alergii na prach a pri problémoch s nadmerným potením. Poťah je antistatický, antibakteriálný, antimykotický a zabraňuje tiež rastu plesní. Výrobca zaručuje certifikovaný a zdravotne nezávadný OEKO-TEX štandard. Poťah je snímateľný a prateľný.
Wool lifeAko samotný názov napovedá, poťah wool life je neuveriteľne príjemný poťah na dotyk. Obsah vlny a viskózy sa dokonale hodí pre ľudí s citlivou pokožkou a pre tých, ktorí majú radšej prírodné materiály. Taktiež ponúka kvalitný a certifikovaný OEKO-TEX štandard. Zloženie: 30 % zmes vlny a viskózy, 70 % polyester, poťah prešitý s klimatizačnou výplňou, PES vláknom 300 g / m². Jeho hlavné vlastnosti sú, že je antibakteriálny, antiroztočový, odzipsovateľný a prateľný do 60 °C.
Carbon plusĎalší na dotyk príjemný poťah, ktorý je ideálny pre ľudí s citlivou pokožkou. Uhlíkové vlákno zvyšuje antibakteriálnu účinnosť a tiež odpudzuje roztoče. Označenie 3D znamená, že poťah obsahuje mriežku, ktorá zvyšuje priedušnosť a odvetrávanie matracu. Zloženie: 1 % karbónové vlákno, 29 % viskóza, 70 % polyester, poťah prešitý s klimatizačnou výplňou, PES vláknom 300 g / m².
SanitizedTento poťah je veľmi špeciálny. Je nielenže nepriepustný, ale je určený hlavne pre použitie v nemocničných zariadeniach, ošetrovateľstvo a domácu starostlivosť. Vystihujú ho vlastnosti ako vodoodolnosť, elasticita či paropriepustnosť. Jeho vrchná vrstva je 100 % polyuretán, spodná vrstva 100 % polyester. Špeciálne upravený nepriepustný poťah zabraňuje prieniku tekutín do jadra matraca. Hladký povrch matraca umožňuje dokonalé vydezinfikovanie a pranie dokonca až na 95 °C.
CelinaTkaná látka, ktorá je príjemná na dotyk, ako väčšina materiálov. Vyznačuje sa vysokou pevnosťou a má neprešitý, a taktiež nesnímateľný poťah. Preto nie je možné ho klasicky oprať v práčke.
SnowJemnosť a vysokú hygienu zabezpečuje poťah Snow. Je prešitý antialergickým PES rúnom 100 g. Poťah sa dá dať dolu z matraca a je povolené ho oprať na maximálne 60 °C.
KristaullblauPoťah Kristaullblau je vyrobený z elastického jemného materiálu. Jeho vlastnosti zabezpečujú dostatočnú hygienu a sú optimálne pre využitie na výrobu matracov. Materiál je antibakteriálny a je vhodný aj pre lôžka alergikov, keďže je tiež snímateľný a prateľný na 60 °C. Celý je prešitý antialergickým PES rúnom 100 g.
GrennfirstĎalšou v poradí je pletená látka s bioaktívnou úpravou na báze prírodných rastlinných esencií - citrón, levanduľa a eukalyptus. Zaručuje 100 % prírodnú ochranu proti roztočom a je ideálna pre alergikov. Tento poťah je snímateľný, prateľný na 60 °C, prešitý antialergickým PES rúnom 200 g.
MirabellaJe tu niečo aj špeciálne pre deti. Klasická tkaná textília s motívmi, ktoré potešia všetky malé ratolesti. Tento poťah ponúka prírodný materiál s dobrou absorpciou telesnej vlhkosti a praktickou údržbou a čo je praktické, je tiež prateľný do 60 °C.
AegisModerné technológie nezaháľajú ani vo svete matracov. Táto revolučná novinka zaručuje aktívnu sviežosť a hygienu vašich textílií. Je založená na fixácii nemigračných, aktívnych častíc na vláknach textílie. V momente, keď sa organizmy dostanú do kontaktu s časticami Argus, prepichne sa ich bunková membrána a tým sú zahubené. Poťah je tiež prateľný na 60 °C.
LevanderLevander vám je určite známy už z jeho názvu. Poťah je okrem iného prešitý klimatizačnou výplňou z dutého PES vlákna s gramážou 300 g / m². Látka je samozrejme napustená výťažkami zo známej rastlinky, z levandule. Je to prateľný poťah na 60 °C.

 

💡 TIP: Viacero špeciálne upravených poťahov majú napríklad matrace Dormeo. Z tých najlepších si môžete vybrať v našom článku.

 

Pri výbere poťahu na matrac zohľadňujte tieto aspekty

 1. Veľkosť poťahu – veľkosť matraca určí, aká veľkosť poťahu je potrebná. Pred nákupom poťahu teda zmerajte veľkosť a hĺbku matraca. Aby ste získali maximálnu ochranu, je dôležité kúpiť taký poťah, ktorý sa zmestí na celý matrac.
 2. Gramáž – pri výbere poťahu sa tiež zamerajte na jeho gramáž. Podľa gramáže sa určuje kvalita poťahu. Čím vyššíia gramáž, tým lepšie. Poťah s vyššou gramážou je odolnejší napríklad proti opotrebeniu a vydrží dlhšie.
 3. Vlastnosti – pri výbere poťahu zistite jeho najdôležitejšie výhody. Zvážte vlastnosti, ako je hydroizolácia, chladenie textílií, ochrana pred roztočmi a zabránenie opotrebovaniu. Hypoalergénne poťahy na matrac sú ideálne pre citlivé povahy, ktoré môžu byť alergické na určité látky, roztoče alebo chemikálie a pesticídy – hľadajte poťahy, ktoré obsahujú tencel alebo bambus.
 4. Pohodlie – poťahy na matrac s hrubými alebo vrstvenými textíliami môžu povrchu matraca dodať mäkký komfort. Druh použitej látky a štýl pletenia môžu poskytnúť plyšový povrch, zatiaľ čo úplety ako žakár vás udržia viac v teple.
 5. Priedušnosť – pre tých, ktorí uprednostňujú chladnejší spánkový zážitok, vyberajte poťah na matrac, ktorý umožňuje matracu dýchať. Toto zaručuje efektívne prúdenie vzduchu, zabraňuje zachytávaniu tepla a poskytuje chladnejší nočný spánok. Poťahy na matrac s hydroizolačnou vrstvou z polyuretánu umožňujú väčšie prúdenie vzduchu a chladenie ako ich vinylové náprotivky.
 6. Ľahké čistenie – keďže poťahy matracov sú navrhnuté tak, aby chránili pred škvrnami a inými nepríjemnosťami, je dôležité, aby ste poťah na matrac ľahko vedeli dať dolu a vyčistiť. Pravidelné umývanie poťahu udrží posteľ čistú, dezinfikovanú a bez zápachu. Uistite sa, že zvolený poťah na matrac je možné prať v práčke, a vždy sa riaďte pokynmi pre starostlivosť.

 

Hygiena matraca a jeho starostlivosť

Zo zdravotného hľadiska je potrebné, aby poťahy na matrace spĺňali najprísnejšie hygienické kritéria, tzn. boli vyrobené z kvalitného a ľahko udržiavateľného materiálu, ktorý poskytne ochranu proti pliesňam, baktériám a nebol živnou pôdou pre nepríjemné roztoče. Tieto vlastnosti zabraňujú tvorbe nepríjemného zápachu. A pretože sa lôžkovín dotýkame aj holým telom, poťahové látky musia byť príjemné na dotyk. Štandardom sa v poslednej dobe stali snímateľné, odzipsovateľné poťahy na matrace vyrobené zo spomínaných kvalitných materiálov, ktoré je možné jednoducho vyčistiť alebo vyprať v práčke a tak zabezpečiť maximálnu a rýchlu hygienu.

 

Ako prať poťah na matrac

Hoci existuje veľké množstvo druhov poťahov na matrac, o každý z nich je potrebné sa pravidelne starať, aby dlho vydržal a spĺňal funkcie, pre ktoré bol vyrobený. Ako údržba sa počíta pravidelné pranie, čistenie a príležitostné vysávanie.

Snímateľný poťah – je užitočný v tom, že ho možno jednoducho kedykoľvek sňať a vyprať. Poťah je opatrený klasickým zipsom, ktorý sa dá rozopnúť po obvode matraca na dve samostatné časti.

Delený poťah – jeho výhodou je, že môžete prať len jednu jeho časť. Druhú časť môžete ďalej používať ako poťah matraca. Túto vlastnosť určite ocenia majitelia malých práčok, polovica poťahu sa zmestí aj do práčky s bubnom do objemu 5 kg. Má výhodu aj v rýchlejšom schnutí. V sušičke ½ poťahu schne cca 1 hodinu a mimo sušičky väčšinou 6 – 24 hodín ( podľa typu poťahu ). Poťahy s podielom polyesteru schnú najrýchlejšie, kým poťahy s vyšším obsahom bavlny dlhšiu dobu. Vždy je dôležité nechať poťahy riadne vyschnúť.

Pravidelná údržba – mala by sa vykonávať minimálne 1-krát za rok a to odobratím poťahu a jeho následnom vyčistení alebo opraní. Údržba je však individuálna, záleží na každom užívateľovi, ako často ho bude ošetrovať. Vždy je dôležité dodržiavať pravidlá prania podľa značiek na poťahu matraca.

 

A čo s nesnímateľným poťahom?

Ak vlastníte nesnímateľný poťah, nezúfajte. Znečistenie (škvrnu) možno odstrániť bielou vlhkou handričkou namydlenou neutrálnym mydlom. Na dočistenie sa používa čistá voda. Dôležité je dať si pozor, aby vlhké čistenie prebiehalo na povrchu textílie a nedošlo k premočeniu textílie.

O oba typy poťahov sa môžete pravidelne starať týždenným vetraním spodnej plochy obrátením matraca (spodnou plochou nahor). Odporúča sa striedať plochy matraca po obrátení a odvetranie spodnej plochy pôsobením suchého čistého vzduchu aspoň počas 1 hodiny. Pred prvým praním alebo čistením poťahu si pozorne prečítajte informácie, ktoré sú uvedené na ich štítkoch. Zaistíte si tak dlhodobú trvanlivosť a správnu funkčnosť tohto produktu.

Prvá pomoc pri čistení škvrny na nesnímateľnom poťahu:

Jak odstranit skvrny od moči z matrace | Cleanipedia

 

Čistenie a starostlivosť o matrac

Pravidelné vetranie a otáčanie matracea

Počas spánku dochádza k nepravidelnému zaťaženie matraca. Matrac je preležaný na niektorých miestach viac, a na iných menej. Matrac je teda dôležité pravidelne otáčať – meniť polohu hlavy a nôh a strany matraca. Táto činnosť by sa mala vykonávať cca po mesiaci, vždy ale záleží na type a materiáli matraca.

Čistenie fľakov a špiny

Škvrny od kávy, vína alebo jedla prestieradlo síce zakryje, ale nie je nič príjemné ani hygienické mať na matraci staré fľaky. K tomuto účelu nám slúži náhradný poťah, ktorý možno jednoducho sňať a vyprať. Ak sa vám dostane špina priamo na matrac, tak ju môžete ľahko vyčistiť octovou alebo mydlovou vodou. Každý matrac je však individuálny, preto si pred čistením najskôr prečítajte návod od výrobcu a jeho odporúčania, ako sa o konkrétny materiál starať.

 

Na čo si dávať pozor pri kúpe

Hlavný rozdiel medzi kvalitným a nekvalitným poťahom je v zložení a hustote vrchnej látky. To, čo je pod ňou je už len akousi dizajnovou súčasťou, ktorá poťah urobí krajším a atraktívnejším. Hustota vrchnej poťahovej látky ukáže, či je poťah kvalitný, či sa rýchlo zoderie a celkovo ako dlho vydrží. Najjednoduchšie poťahy začínajú na hustote od 80 g / m², avšak tu nie je možné očakávať akúkoľvek životnosť.

Štandardné poťahové látky sa vyrábajú s hustotou 130 – 220 g / m². Tieto látky majú štandardnú kvalitu a ich životnosť je približne 5-7 rokov. Veľmi kvalitné látky s dlhou životnosťou a vynikajúcou odolnosťou voči oderu dosahujú hustotu od 250 g / m² a viac. Nie je pravda, že poťahy z čisto prírodných vlákien (napr. 100 % bavlna) sú lepšie ako zo syntetických, skôr naopak. Práve umelé vlákna disponujú výskumom zdokonalenými a takmer ideálnymi vlastnosťami, nehovoriac o tom, že cena syntetických vlákien je často krát nižšia ako cena prírodných vlákien.

 

Nezabúdajte, že poťah na matrac záleží aj od výberu správneho matraca. Preto si nenechajte ujsť náš test najlepších matracov, ktorý nájdete tu:

💡 Otestovali sme matrace – toto sú tie najkvalitnejšie

➡️ 5 najlepších matracov za rok 2021 podľa recenzií a testov:

💡💡 u nás nájdete celý test matracov

➡️ Tu nájdete → celý test matracov

Kde kúpiť a aká je cena

Kúpa poťahu úzko súvisí s kúpou samotného matraca, keďže vo väčšine prípadoch sa kupujú spolu. Tu teda cena závisí od celkového produktu, resp. matraca. Nájdu sa však aj takí výrobcovia, ktorí majú v ponuke aj jednotlivé náhradné poťahy na matrac, aj keď budete musieť trochu využiť Google a nájsť takého, ktorý má bohatší výber.

Samotný poťah na matrac nie je drahá záležitosť a pohybuje sa v pár desiatkach EUR, výnimočne môže presiahnuť 100 EUR. Môžeme ich rozdeliť do dvoch hlavných skupín:

 • do 50 EUR – klasické poťahy na matrac, ktoré spĺňajú bežné funkcie a ich vlastnosti nie sú nijak špeciálne, vhodné na klasické matrace a využije ich široké spektrum zákazníkov
 • od 50 do 100 EUR – poťahy od 50 EUR vyššie sú zväčša vyrobené z prírodných a iných špeciálnych materiálov, ktoré spĺňajú svoju primárnu funkciu

 

Zdroje informácií:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Veronika Štrbová

Rada píšem články, ktoré sú zaujímavé a majú pridanú hodnotu. Praktické rady do domácnosti, návody či nápady, ktoré využijú mnohí z vás v každodennom živote. Pravidelne testujem rozličné užitočné produkty. Verím, že aj moje články vám pomôžu nájsť odpoveď na rôzne, doteraz nevyriešené otázky.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.