Ako pestovať levanduľu – všetko o sadení, rozmnožovaní a starostlivosti

Petra Lyžičiarová Téma 4. apríla 2021 5

Ak patríte k milovníkom levandule a rozhodli ste sa, že si touto aromatickou bylinkou skrášlite záhon či terasu, v nasledujúcom článku nájdete množstvo užitočných rád a tipov na to, ako pestovať levanduľu. A to nielen v záhrade, ale aj v črepníku. Pridáme aj užitočné informácie o tom, ako sadiť levanduľu, ako ju rozmnožiť, zazimovať a kedy ju treba strihať.

Zistíte, že starostlivosť o levanduľu nie je náročná. Stačí dodržiavať niekoľko základných pravidiel a budete sa môcť popýšiť nádherne rozkvitnutou levanduľou. Pestovanie levandule sa však pre vás môže čoskoro stať závislosťou, pretože táto rastlinka má veľmi široké využitie, a tak ju môžete používať v kuchyni a napríklad aj do kúpeľa. Poďme sa teda pozrieť na túto obľúbenú bylinku a jej pestovanie podrobnejšie.

💡 Levanduľu môžete pohodlne pestovať aj vo vyvýšených záhonoch ⤵️

Pozrieť ďalšie

O levanduli v skratke

Levanduľa má svoj pôvod v Stredomorí, no a história jej používania siaha až niekoľko tisíc rokov do minulosti. Využívali ju Egypťania, Rimania i starí Gréci. Z jej účinkov a vône mali radosť aj anglické kráľovné Alžbeta či Viktória. No a obľube sa teší táto liečivá aromatická bylinka aj v súčasnosti.

Druhov levandule je viacero, pričom sa však od seba líšia len minimálne. Najrozšírenejšia a najobľúbenejšia je levanduľa úzkolistá, nazývaná aj levanduľa lekárska či anglická. Má pestré využitie v domácnosti, v kuchyni i v kozmetike a tiež pôsobí výborne aj ako repelent. Okrem nej sa môžete stretnúť ešte s levanduľou francúzskou a španielskou.

💡  Ak sa chcete dozvedieť viac o tom, aké druhy levandule sa najčastejšie pestujú, akú má táto rastlinka históriu a aké sú jej účinky a využitie, prečítajte si náš článok, v ktorom sa levanduli detailne venujeme.

pestovanie levandule vo vlastnej záhrade

Pestovanie levandule nie je náročné

 

Ako sadiť levanduľu

Levanduľa je vhodná na pestovanie tak v záhrade či v záhone, ako aj v kvetináči. Samozrejme, za predpokladu, že jej tam vytvoríte vhodné podmienky pre život. Levanduľu môžete vypestovať zo semien, čo je trošku náročnejšie, a tak mnohí pestovatelia tejto rastlinky radšej siahajú po predpestovanej levanduli v kontajneri či v kvetináči. My sa však budeme venovať obom možnostiam ako sadiť levanduľu.

Ak sa pýtate, kedy sadiť levanduľu, môžete tak urobiť na jar, ale aj na jeseň. Na jeseň by ste však mali do záhrady sadiť len staršie rastlinky, pri ktorých budete mať väčšiu istotu, že im zima a mráz neublížia.

 

Sadenie zo semien

Pestovanie levandule od semienka je celkom náročné, no ak patríte k vášnivým záhradkárom, určite vás to neodradí. Základom je vhodný substrát – levanduľa potrebuje priepustnú a zároveň výživnú pôdu, a tak sa nemusíte obávať pridať do nej trochu piesku. Najvrchnejšia časť pôdy by mala byť tvorená substrátom určeným na výsev byliniek.

Po zasiatí kúpených semienok levandule buďte trpezliví, pretože vyklíčenie si vyžaduje svoj čas, obvykle je to až niekoľko týždňov a pokojne sa môžu prvé lístky objaviť až po mesiaci. Počas čakania na to, kým vykuknú prvé levandule, udržiavajte zeminu vlhkú a teplú – najlepšia je izbová teplota. Najvhodnejším časom na pestovanie levandule zo semena je začiatok marca.

Po tom, čo sa objavia mladé a dostatočne silné rastlinky levandule, môžete ich presadiť každú zvlášť do vlastnej nádoby. Myslite na to, že pestovanie levandule v kvetináči je náročné na substát. Ten by mal byť priepustný, ale nikdy nie suchý. Ak by ste chceli takto vypestovanú levanduľu umiestniť von na záhon, mali by ste počkať aspoň rok. Mladá rastlinka by totiž nemusela prežiť zimu a aj tú staršiu je vhodné pred mrazom počas zimy ochrániť. Najlepšie však zimu zvládne už staršia, silnejšia a aspoň dva roky stará priesada.

 

Sadenie z odrezkov

Ak patríte k pohodlnejším pestovateľom, určite sa vám zapáči možnosť vypestovať si levanduľu z odrezkov, a to buď z bylinných alebo zo zdrevnatených. Bylinné odrezky sa začnú zakoreňovať v mieste rezu, pričom je vhodné použiť stimulátor rastu a odstrániť spodné listy. Odstrániť spodné listy sa odporúča aj pri sadení zo zdrevnatených odrezkov.

odrezky levandule v košíku

Levanduľa skrášli vašu záhradu

 

Sadenie už vypestovaných rastlín

Samozrejme, že úplne najjednoduchším spôsobom, ktorý zvládne každý záhradkár-začiatočník, je výsadba levandule priamo z črepníka. Kvalitné priesady levandule dnes nie je problém zohnať, no a vybrať ich z kvetináčov a zasadiť tam, kam chcete, bude hračka.

 

Pestovanie v záhrade

Pestovanie levandule v záhrade je veľmi obľúbené, pretože je vhodná aj na rôzne dekoratívne účely a využitie nájde napríklad ako lem chodníka či na vytvorenie malého kvitnúceho plôtika. Prípadne si môžete vytvoriť bylinkový záhon, v ktorom by levanduľa rozhodne nemala chýbať. Tento aromatický poloker, ktorý kvitne začiatkom leta, no vďaka pekným striebristým listom vyzerá pekne i nerozkvitnutý. ozvláštni každý exteriér.

Ak sa rozhodnete pre pestovanie levandule v záhrade, umiestnite ju na teplé a slnečné miesto s dostatkom priestoru. Vyhnúť by ste sa mali ťažkej a príliš zamokrenej pôde, ale i umiestneniu do tieňa a polotieňa. Levanduľa je celkom citlivá na silné mrazy, ale i zimné slnko, a tak sa i napriek najlepšej starostlivosti môže stať, že zimu neprežije. Hoci nemá rada premokrenú pôdu, mali by ste najmä v lete dbať na to, aby pôda nevyschla. Preto levanduľu dostatočne zavlažujte. Vysádzanie levandule by malo byť vždy spolu s koreňovým balom.

 

Pestovanie v črepníku

Levanduľa je rastlina, ktorá miluje teplo a svetlo, a tak jej v lete vyhovuje pestovanie vonku. Napriek tomu si však môžete jej vôňu a liečivé účinky užívať aj v prípade, že bývate v byte. Levanduli sa totiž pri správnej starostlivosti bude dariť aj v kvetináči. Ak sa rozhodnete pestovať levanduľu v črepníku, zvoľte veľkosť, ktorá bude zodpovedať veľkosti vašej priesady. V prípade, že si zadovážite už staršiu rastlinku, povedzme tak trojročnú, môže mať priemer aj viac ako 70 cm.

Pri pestovaní levandule v kvetináči myslite na to, aby mala dostatok vlahy. V porovnaní s pestovaním v záhone je potrebné levanduľu v črepníku zavlažovať častejšie. S polievaním to však netreba preháňať a je vhodné počkať, kým pôda trošku preschne. V opačnom prípade by hrozili odhnívanie korienkov a napokon i celej rastliny. A to by ste zrejme nechceli.

Pozor si dajte, ak sa rozhodnete pestovať levanduľu v črepníku na balkóne alebo vonku. Nie je totiž vhodné, aby ste ju na zimu preniesli do prekúreného interiéru. Umiestnite ju radšej do miestnosti, kde sa teplota pohybuje do 15 stupňov, aby sa rastlinka nezačala prebúdzať. Zazimovaniu levandule sa však ešte budeme venovať podrobnejšie.

levanduľa v fialovom črepníku pod oknom

Levanduľu môžete pestovať aj v črepníku

 

Starostlivosť o levanduľu

Na to, aby sa vašej levanduli darilo a aby vás tešila krásnymi kvetmi, je potrebné, venovať pozornosť starostlivosti o ňu. Nie je to však nič zložité, tak sa s nami poďte pozrieť, ako sa starať o levanduľu. Budeme sa venovať tomu, ako strihať levanduľu a kedy je na to najvhodnejšie obdobie, ale pridáme aj užitočné rady, ako zazimovať levanduľu. 

 

Strihanie

Aby vám levanduľa prosperovala, je potrebné pravidelne ju strihať. Samozrejme, strihá sa počas kvitnutia, teda v júni a v júli, kedy odstrihávame kvety na rôzne použitie. Ak chcete levanduľu spracovať v kuchyni či na kozmetické účely, strihajte rozkvitnuté kvety. V prípade, že ju chcete sušiť, mali by ste strihať nerozkvitnuté kvety.

Pravidelný rez je dôležitý a počas sezóny by ste mali strihať kvetné stonky tak, aby bol rez čo najdlhší. To znamená, že by ste ho mali urobiť v tej časti, kde na vetvičke vyrastajú lístky. Koncom leta by ste mali takto ostrihať všetky kvety.

Po zime sa odporúča dopriať levanduli hlbší rez. To znamená, že by ste mali urobiť radikálny rez a vašu levanduľu poriadne ostrihať. Vďaka tomu sa vytvoria kvety na dlhých stonkách a levanduľový kríček bude pôsobiť pekne a uhladene. Pokojne môžete zarezať aj do zdrevnatených častí rastliny, vďaka čomu rastlinku omladíte.

strihanie levandule nožnicami

Pravidelné strihanie levandule je dôležité

 

Viac záhradných nožníc

💡💡 u nás nájdete celý test záhradných nožníc

 

Zazimovanie

Otázka toho, ako zazimovať levanduľu má trošku inú odpoveď pre levanduľu v črepníku a inú pre levanduľu v záhrade. Ak ste si zasadili levanduľu do kvetináča a mali ste ju vonku celé leto, mali by ste ju obaliť igelitom a dať na miesto, kde bude chránená pred snehom a vetrom. Neodporúčame preniesť ju do vykúrených priestorov, pretože pri teplote okolo 15 stupňov sa môže začať prebúdzať. V prípade, že nemrzne, môžete takto zazimovanú levanduľu občas poliať.

Čo sa týka zazimovania levandule zasadenie v záhrade, môžete ju pred mrazmi chrániť tak, že ju trošku prikryjete slamou a okolo nahrniete zem, aby bola stonka v bezpečí. Pred zazimovaním by ste ju mali zrezať.

 

💡 Pri vysádzaní levandule môžete použiť substrát na bylinky a máme aj pár tipov na hnojivo ⤵️

 

Rozmnožovanie a presádzanie

Levanduľu je možné rozmnožiť semenami, ale i odrezkami, pričom prvej možnosti sme sa venovali pri otázke výsadby tejto rastlinky. Ak by ste si chceli svoju levanduľu rozmnožiť a neviete, ako na to, máme pre vás rady, ktoré sa vám hodia.

Vyberte si na vašej levanduli polodrevnaté odrezky, ktoré by mali byť zo silných a zdravých výhonkov. Odrezky však berte len zo stoniek, ktoré nerozkvitli. Dĺžka by mala byť aspoň 10 cm, pričom spodné lístky odstráňte. Pre posilnenie zakoreňovania odporúčame na odrezky naniesť zakoreňovač, teda stimulátor.

odrezky levandule strihané veľkými nožnicami

Odrezkami môžete levanduľu množiť na jar i na jeseň

Do pripraveného substrátu, ktorý bude sypký a vzdušný, urobte dierku a do nej vložte odrezok. Polejte a črepník prikryte mikroténovým vrecúškom, čím vytvoríte efekt skleníka. Nezabudnite však dávať vrecko pravidelne dole, aby na pôde nevznikli plesne. Rozmnožovať levanduľu odrezkami môžete na jar i na jeseň.

Čo sa týka presádzania, levanduľu by ste mali presádzať v čase, keď nekvitne. Ak chcete presadiť levanduľu v záhrade, obrýľujte ju tak, aby ste nepoškodili koreňový obal. Následne opatrne vyberte a vložte na pripravené miesto, ktoré ste predtým dobre poliali.

 

Zdroje informácií:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Petra Lyžičiarová

Redaktorka magazínu DoDomácnosti.sk. Mám rada prírodu, zvieratá a rada tvorím. Kreatívne sa realizujem nielen pri písaní, ale i v domácnosti, záhrade a v kuchyni, a tak verím, že moje články budú pre vás zaujímavé, užitočné a prínosné.

Komentáre

Dobrý deň, síce s tým nemáme skúsenosť, no v prípade, že budete rastlinku dostatočne polievať a umiestnite ju na vhodné miesto (teplé, slnečné), mohlo by sa jej dariť.

Určite by som levanduľu pred zimou už nestrihala. Preferujem skôr predjarný zostrih pri ktorom sa odstránia prípadné omrznuté alebo suché časti. Takýto postup som našla aj tu: chovatelahospodar.sk/tema/levandula-a-jej-pestovanie
a mne sa to doma osvedčilo – levanduľu pestujeme už 5 rok a stále je zdravá a krásna.

Ďakujem za užitočné informácie. Niekoľkokrát som sa pokúšala pestovať levanduľu, žiaľ neúspešne. Veľa z týchto vecí som nevedela. Napriek tomu mi chýba informácia s čím sadiť levanduľu. Chcela by som ju dať okolo mladých stromčekov egreše a ríbezle. Poznámka podobne posadil môj otec pažítku okolí jabloní. Stále je okolo jablone prírodný zelený chutný koberček. 🙂

síce otázka spred dvoch rokov,ale skústre nasadiť pod ruže ,lebo odpudzuje hmyz,ktorý im škodí 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.