Je sendvičový matrac pre vás ten správny? Aké má výhody?

Veronika Štrbová Téma 11. júna 2020 0

Pojem sendvičový matrac ste určite už niekedy počuli. Viete však, prečo dostal takýto špecifický názov a čo ho konkrétne charakterizuje? Vybrať si správny matrac je najdôležitejší krok k zdravému a pokojnému spánku. Preto ho netreba v žiadnom prípade podceňovať. Treba vždy myslieť na niekoľko aspektov, ktoré vplývajú na výber správneho matraca. Či už je to vaša váha, výška, spánková poloha alebo možné zdravotné problémy. V tomto prípade by ste nemali šetriť a dopriať si naozaj to najlepšie. Vaše telo sa vám neskôr za to poďakuje.

💡 Otestovali sme matrace – toto sú tie najkvalitnejšie

➡️ 5 najlepších matracov za rok 2021 podľa recenzií a testov:

💡💡 u nás nájdete celý test matracov

➡️ Tu nájdete → celý test matracov

Aký je to sendvičový matrac

Kvalitné sendvičové matrace sa vyznačujú tým, že sa skladajú z niekoľkých vrstiev komfortných pien spolu s prírodnými materiálmi ako sú kokosové vlákno, vlákno agáve alebo konské vlásie. Tieto vrstvy sa navzájom dopĺňajú a tak sendvičové matrace získavajú jedinečné vlastnosti. Väčšinou sa striedajú tvrdšie vrstvy s mäkšími. Každá časť tohto zoskupenia má svoju funkciu. Stred býva tvrdší a garantuje potrebnú tuhosť – určuje ortopedický stupeň podpory chrbtice. Horné vrstvy sú poddajnejšie a optimalizujú výslednú tuhosť a komfort matraca.

Okrem už spomínaných materiálov sa pri výrobe sendvičových matracov využívajú aj latexová pena, studená a viskoelastická pena a gumokokos. A už zo samotného názvu vyplýva, akú majú tieto matrace konštrukciu. Ich jadro je tvorené vrstvami rôznych materiálov, ktoré sú na sebe uložené a pripomínajú sendvič. Ľudia si ich obľúbili hlavne kvôli tomu, že sa výborne prispôsobujú tvaru tela, sú antibakteriálne a antialergické. Vyznačujú sa tiež skvelou elasticitou, pružnosťou a nenáročnosťou na údržbu.

Vrstvy sendvičového matracu

Sendvičový matrac Benab Benson LTX a jeho vrstvy

 

Najväčšie prednosti sendvičových matracov

 • kombináciou rôznych materiálov ponúkajú nekonečné možnosti variácií
 • môžu byť mäkšie, stredne tvrdé, tvrdé, ale aj veľmi tvrdé matrace s vysokou nosnosťou
 • zoradenie jednotlivých materiálov umožňuje výrobu sendvičových matracov s odlišnou tuhosťou na každej strane
 • môžete si vybrať matrac, ktorý disponuje mäkšou aj tvrdšou stranou
 • matrac si môžete jednoducho prispôsobiť svojim aktuálnym potrebám otočením na druhú stranu
 • skladajú sa z kvalitnej peny spolu s prírodnými materiálmi
 • dlhá životnosť a komfort sendvičových matracov

 

Ako vybrať sendvičový matrac

Skôr, ako sa rozhodnete pre konkrétny matrac, zamerajte sa na určité parametre, ktoré pri výbere zohrávajú dôležitú úlohu. Existuje niekoľko pravidiel pre výber správneho matraca, ktorých by ste sa mali držať aj vy. Patria medzi ne napríklad:

 • Tvrdosť matraca vyberajte podľa pohlavia používateľa, hmotnosti a podľa jeho veku. Berte však do úvahy aj preferované polohy v spánku.
 • Matrac by mal byť o 20 cm dlhší, ako je výška človeka.
 • Šírka pri jednolôžku je najlepšia minimálne 90 cm a pri dvojlôžku 160 cm.
 • Výška matraca zohráva úlohu najmä pri kombinácii s rámom postele. Do konštrukcie postele by mala byť zapustená minimálne 1/3 výšky matraca a maximálne 2/3 výšky matraca.
 • Vo všeobecnosti je optimálna výška minimálne 15 cm. U seniorov aspoň 20 cm.
 • Materiál voľte podľa roštu, spacieho prostredia, ale aj osobných preferencií.
 • Myslite aj na prírodné materiály, ak ste napríklad alergik.
 • Ideálna nosnosť záleží na hmotnosti človeka. Vždy si však radšej ponechajte rezervu.

💡 TIP: Všetko o matracoch a celom návode, ako postupovať pri ich výbere sa dozviete v našom článku Vyberáme matrace.

 

Materiály sendvičových matracov

Sendvičové matrace sa vyrábajú predovšetkým z týchto materiálov:

 • latex a gumokokos
 • pamäťová pena
 • studená pena
 • komfortná pena

 

Matrace z latexu

Sendvičové matrace, ktoré sú vyrobené z latexu, patria medzi najkvalitnejšie. Latex v kombinácii s platňami z prírodného kokosového vlákna, ktoré je upravené pomocou tekutého latexu na pružnú platňu, sú dva tradičné materiály, ktoré sa používajú na výrobu zdravotných matracov z prírodných materiálov. Kvalita latexových matracov je overená viac ako 100 ročnou tradíciou výroby a odborníkmi sú latexové matrace považované za najkvalitnejšie sendvičové matrace na trhu. Kombináciou latexovej peny a pružných kokosových platní, ktoré nazývame gumokokos, sa tvoria latexové matrace rôznych tvrdostí, tak, aby si mohol zákazník vybrať ten správny matrac pre zdravý spánok a podľa svojich vlastných predstáv a preferencií.

Sendvičový matrac z latexu

Sendvičový matrac Benab Zero Hard z latexu a kokosových vrstiev

 

Matrace z pamäťovej peny

Môžme ju nazvať rôzne, napr. pamäťová pena, viscoelastická pena alebo Memory pena. To všetko sú názvy pre materiál, ktorý sa prispôsobuje tvaru tela na základe vplyvu telesnej teploty a hmotnosti. Miliardy buniek tak dokonale kopírujú tvar tela a tým vytvárajú oporu pre chrbticu. Efekt tejto peny sa využíva v terapeutických a zdravotných matracov hlavne tam, kde je žiadúca minimalizácia tlaku matraca na telo. Kvalita matraca z pamäťovej peny zavisí od kvality samotnej pamäťovej peny, ktorá je daná hustotou a rýchlosťou vracania sa peny do pôvodného stavu pred stlačením.

Sendvičový matrac vyrobený z pamäťovej peny

Sendvičový matrac Benab Visco plus z pamäťovej peny

 

Matrace zo studenej peny

Studená pena patrí medzi najmodernejšie materiály pre výrobu matracov. Pri výbere studenej peny pre výrobu matracov je najdôležitejšia kvalita použitej peny a spôsob, akým sa studená peny vyrobila. Trendom je výroba studenej peny bez mechanickej úpravy štruktúry peny tzv. no crash technológia. Matrace zo studenej peny vyrobenej no crash technológiou majú výrazne dlhšiu životnosť ako matrace z bežnej studenej a lepšie sa prispôsobujú tvaru tela, majú lepšiu tvarovú pamäť. Špeciálnou skupinou studených pien sú peny antibakteriálne. V prípade použitia tejto originálnej peny získate matrac zo studenej peny s antibakteriálnymi vlastnosťami, čo je veľmi cenená vlastnosť matraca a určite zaujme nejedného zákazníka.

Sendvičový matrac vyrobený zo studenej peny

Sendvičový matrac Viscosense ORTHOPEDIC zo studenej peny

 

Matrace z komfortnej peny

Sendvičové matrace sú jednou z hlavných podskupín všetkých matracov a odlišujú sa použitým materiálom. Veľmi dobrým pomocníkom pri spánku sú matrace z peny Komfort, alebo tzv. komfortnej peny, ktorá je na pocit tvrdšia, má však dlhú životnosť. Kombináciou komfortnej peny rôznych tvrdostí a ich tvarovaním sa dosahujú požadované vlastnosti matracov.

Sendvičový matrac vyrobený z komfortnej peny

Sendvičový matrac Benab Marloon XXL vyrobený z komfortnej peny

 

💡 Zaujímavosť o kokose:  Kokos má veľmi dobré cirkulačné vlastnosti. Prevzdušňuje matrac a používa sa ako vrstva matraca s letnou a zimnou stranou. Hlavne v lete, kedy sa viac potíme a potrebujeme telo skôr ochladzovať než zahrievať. Pre zákazníkov, ktorí preferujú tvrdšie lôžko, sa ako stred používa RE pena, ktorá zvyšuje pevnosť a tuhosť matraca. Sendvičové matrace sú často tvorené zónami pre rôzne časti tela. Zón môže byť 3, 5 alebo 7.

 

Medzi sendvičové matrace patria, okrem iných, aj tieto produkty:

 

Tvrdosť sendvičových matracov

Výplň sendvičových matracov je zložená z dvoch rôznych materiálov. Tým sa zvyšuje životnosť a celkový komfort pri užívaní. Väčšinou ide o kombináciu lenivej peny na povrchu a HR peny tvoriacu jadro. V jednotlivých zónach môže byť rôzna tvrdosť, no rovnako aj pri otáčaní matraca. Preto sa môžete sami rozhodnúť, či chcete spať na tvrdej alebo mäkkej strane. Napríklad, výplň z kombinácie kokosovej a latexovej hmoty spôsobuje, že matrac je vzdušný, a pritom pevný.

Tvrdosť patrí teda medzi najdôležitejšie parametre pri výbere správneho matraca. Poznáme štyri stupne tvrdosti, aj keď niektorí výrobcovia ich uvádzajú päť. Tým piatym stupňom sú extra mäkké matrace, tie však nie sú príliš vyhľadávané, pretože po zdravotnej stránke nie sú pre ľudské telo vhodné. Všeobecne platí, že ľudia s nižšou hmotnosťou si vyberajú mäkšie matrace a ľudia s vyššou hmotnosťou tie tvrdšie.

Porovnanie dvoch sendvičových matracov s rôznou tvrdosťou:

Porovnanie matraca COCO SENSITIVE a SENZA BIO │ Zdravotne-Matrace.sk

 

Stupne tvrdosti matraca:

⭐ Tvrdosť 1 – patria sem najmäkšie matrace na trhu, ktoré sú veľmi elastické a dokonale sa prispôsobujú telu. Neodporujú toľko a vďaka tomu zabraňujú vzniku preležanín. Uvoľňujú tiež svalstvo. Väčšinou sa vyrábajú z latexu alebo peny. Veľmi dobrou voľbou sú pre ženy do 70 kilogramov, seniorov alebo pre osoby trpiace bolesťami kĺbov.

⭐ Tvrdosť 2mäkké matrace sú u zákazníkov veľmi obľúbené, pretože sú elastické a taktiež sa dobre prispôsobujú telu. Oproti najmäkším matracom poskytujú lepšiu oporu telu. Vyrábajú sa takmer vo všetkých variantoch – ako polyuretánové, sendvičové, pružinové i zo studenej peny. Sú vhodné pre ľudí s hmotnosťou od 70 do 100 kilogramov.

⭐ Tvrdosť 3tvrdé matrace ocenia najmä muži s hmotnosťou do 120 kilogramov. Poskytujú dostatočnú oporu chrbtici. Nájdete ich najmä v prevedení sendvičových a pružinových matracov.

⭐ Tvrdosť 4 veľmi tvrdé matrace už nie sú tak populárne. Väčšinou sa vyrábajú z vysoko odolnej polyuretánovej peny. Často je využité kokosové vlákno. Ide o extrémnu tvrdosť, ktorá dobre poslúži mužom s váhou do 150 kg.

 

Dvojitá tvrdosť

V prípade, že radi striedate spánkové polohy alebo sa neviete rozhodnúť, ktorú tvrdosť matraca si zvoliť, vyskúšajte matrac s dvojitou tvrdosťou. Tieto matrace majú z každej strany odlišnú tvrdosť. Môžete si vďaka tomu zvoliť tú tvrdosť, ktorá vám momentálne vyhovuje, a po čase si strany vystriedať.

Pri výbere tvrdosti matraca je dôležitá telesná hmotnosť užívateľa. Ľudia s nižšou váhou môžu voliť aj mäkšie matrace, ľudia s vyššou váhou by mali voliť skôr matrace tvrdšie, ktoré poskytnú telu dostatočnú oporu. Práve ženy a osoby staršieho veku preferujú mäkšie matrace. Muži často volia tvrdšie varianty. Preferované tvrdosti sú 2 a 3. Tie uspokoja naozaj široké spektrum záujemcov.

Takto môže vyzerať sendvičový matrac s dvojitou tvrdosťou:

KLASIK MEMORY - sendvičový matrac s pamäťovou penou

 

💡 TIP: Nezabúdajte, že tvrdosť matraca ovplyvňuje aj vaša spánková poloha. Ako vybrať matrac podľa spánkovej polohy sa dozviete tu.

 

Rošt pod sendvičový matrac

Sendvičové matrace je možné uložiť na všetky druhy podkladov. Avšak, vo väčšine prípadoch ide o penové matrace, preto sú najvhodnejším podkladom pružné lamelové rošty. Lamelové rošty najlepšie spolupracujú s penovými matracmi a navyše dokážu odpružiť časť váhy, čím sa znižuje opotrebenie matraca.

Nepružinové matrace, vyskladané z rôznych vrstiev materiálov, patria teda na lamelový rošt s pružnými lamelami, lebo len táto kombinácia zabezpečí potrebnú pružnosť pre dosiahnutie správnej polohy tela pri spánku. Podľa tvrdosti samotného matraca si môžete ďalej vybrať medzi nepolohovateľným a polohovateľným lamelovým roštom. Tu platí, že tvrdšie matrace patria na nepolohovateľný rošt a stredné tvrdé až mäkké matrace si veľmi dobre “sadnú” aj s polohovateľnými roštami.

Vybrať si môžete napríklad aj z týchto lamelových roštov:

 

Poťah na matrace

Je dobré, ak budete myslieť aj na kvalitný poťah na matrac. Pretože práve táto časť matraca prichádza do kontaktu s vaším telom. Pri výbere poťahu sa zamerajte okrem rozmerov, materiálu a vzhľadu, aj na jeho gramáž. Podľa nej totiž dokážete zistiť kvalitu. Čím vyššia gramáž, tým vyššia kvalita. Poťah s vyššou gramážou je odolnejší a tak vám dlhšie vydrží.

Najlepšie je zaobstarať si snímateľný poťah, ktorý sa dá ľahko odzipsovať a oprať v práčke. Je dôležité ho pravidelne prať, pretože ľudské telo vypotí počas spánku takmer liter potu. Preto, keď budete udržiavať váš poťah čistý a svieži, zabránite vzniku mikroorganizmov. Správne udržiavaný poťah taktiež predĺži životnosť vášmu matracu, ochráni posteľ pred nečistotami a dopraje vám dokonalé pohodlie.

Hlavné funkcie poťahu na matrac sú:

 • oddeliť pokožku tela od jadra matraca
 • zaistiť priedušnosť
 • estetická funkcia
 • udržanie čistoty matraca

 

Snímateľný poťah na matrac

Zaobstarajte si snímateľný poťah na matrac, ktorý sa dá oprať

 

Poťah môže byť vyrobený aj z týchto materiálov

⭐ Bavlnené poťahy – tieto poťahy sú vyrobené zo 100% bavlny a sú vhodné pre alergikov i astmatikov. Bavlna sa vyznačuje pevnosťou a dlhou životnosťou. Poťahy môžete prať na rôznych stupňoch a vyvárať do 90 °C.

⭐ Poťahy MicroActive  – skladajú sa z troch vrstiev. Vďaka tomu zaručujú dobrý odvod vlhkosti a dlhú životnosť. Dokážu aktívne ničiť plesne a baktérie, preto sú vhodné pre alergikov. Poťahy môžete prať do 60 °C.

⭐ Poťahy Aloe Vera  – do vlákien poťahov sú votkané mikrokapsule s výťažkami aloe vera. Táto rastlina sa vyznačuje svojimi blahodárne hojivými a antibakteriálnymi účinkami na regeneráciu kože. Aróma rastliny bráni vzniku zápachov, odstraňuje mikroorganizmy a chráni pred plesňami a baktériami. Absorpcia vlhkosti je vysoká. Tieto poťahy sú teda ideálne pre alergikov a pre jedincov, ktorí trpia nadmerným potením. Poťahy možno prať do 60 °C.

⭐ Poťahy Lyocell  – ide o čisto prírodné vlákno získavané z dreva duba a buka. Pýši sa vyššou savosťou, pevnosťou aj odolnosťou ako poťahy bavlnené. Materiál je hodvábne lesklý a jemný. Možno ich prať do 60 °C.

 

Záver

Sendvičové matrace sú vhodné pre široké spektrum zákazníkov. Pokiaľ netrpíte žiadnymi zdravotnými problémami, ktoré si vyžadujú iné špeciálne pomôcky alebo zdravotné matrace, sendvičové matrace sú pre vás ideálne. Patria medzi tie najkvalitnejšie, hlavne v spojení latexom. S tým samozrejme úzko súvisí aj cena, keďže latexové matrace patria medzi tie drahšie modely. Avšak, ak si chcete dopriať skutočné pohodlie a zdravý spánok, niet nad čím váhať.

💡 TIP: Nezabudnite, že s kvalitným matracom ide “ruka v ruke” aj kvalitný vankúš. Spolu tvoria dokonalé spojenie pre ten najlepší a najzdravší spánok, ktorý si môžete dopriať. Prečítajte si všetko o Dormeo vankúšoch, určite si nájdete ten pravý aj pre seba.

 

Zdroje informácií:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Veronika Štrbová

Rada píšem články, ktoré sú zaujímavé a majú pridanú hodnotu. Praktické rady do domácnosti, návody či nápady, ktoré využijú mnohí z vás v každodennom živote. Pravidelne testujem rozličné užitočné produkty. Verím, že aj moje články vám pomôžu nájsť odpoveď na rôzne, doteraz nevyriešené otázky.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.