Ako sa spí na vankúšoch Dormeo – kúpiť alebo nie? (+ 3 recenzie)

Veronika Štrbová Téma 21. júla 2020 1

V súvislosti so zdravým a pokojným spánkom sa zväčša ľudia zameriavajú na kvalitný matrac alebo rošt. Áno, rošt, matrac a dokonca aj posteľný rám sú pre človeka veľmi dôležité. Nemali by ste však zabúdať aj na vankúš. Je to najviac podceňovaná súčasť zdravého spánku, pri ktorej výbere by ste si mali dať naozaj záležať.

Rovnako, ako dnešný trh ponúka široký výber matracov, aj vankúšov je veľké množstvo. Rôzne rozmery, materiály, farby, tvary, využitie. My vám s výberom kvalitného matraca pomôžeme v nasledovnom článku. Dozviete sa všetko o vankúšoch od známeho výrobcu Dormeo. Zistíte, čím sa vyznačujú, ako postupovať pri výbere a mnoho ďalších zaujímavých informácií.

Aktuálna ponuka vankúšov Dormeo (na niektoré z nich sme pripravili recenzie) ⤵

Pozrieť ďalšie

 

Prečo značka Dormeo?

dormeo - eshop

Tento svetoznámy výrobca predáva svoje produkty už od roku 2002. Jeho prvotiny boli matrace a postupne k nim pribudlo široké portfólio ďalších kvalitných výrobkov. Všetky sú starostlivo navrhnuté pre maximálne pohodlie a podporu a ich vlastnosti boli testované v mnohých laboratóriách po celom svete. V ponuke od Dormeo nájdete vankúše pre každú spánkovú pozíciu: na boku, na chrbte aj na bruchu. Okrem toho ponúka aj také modely, pri ktorých si dokonca môžete výšku a pevnosť sami regulovať podľa vlastných potrieb.

 

Dormeo je značka zameraná na komplexné riešenia pre domácnosť a spánok. Je to medzinárodná značka, ktorá ponúka inovácie, dobrú hodnotu za peniaze, bezpečný nákup a tie najlepšie služby. Všetky produkty sú založené na inovatívnych technológiách a kvalitných materiáloch. Viac ako 300 výrobkov v portfóliu, milióny spokojných zákazníkov a milióny predaných produktov po celom svete. To hovorí za všetko.

Dormeo dbá aj na životné prostredie

Pri výbere nového vankúša je veľa dôležitých faktorov, ktoré zvyčajne zvažujeme. Často však býva dopad na životné prostredie a ľudské zdravie až na poslednom mieste. A tak by to nemalo byť. U vankúšov Dormeo sa nemusíte báť. Sú používané iba vysoko kvalitné materiály, vyrobené v ekologických zariadeniach bez škodlivých prísad. Výrobca verí, že je to dôležité pre zdravie našej planéty, ako aj pre naše vlastné zdravie, preto bojuje za zmenu používaním materiálov šetrných k životnému prostrediu.

 

Aký význam pre človeka má vankúš?

Mnoho ľudí nepokladá výber vankúša až za taký dôležitý. Opak je však pravdou a naozaj by ste mali chvíľku porozmýšľať a zvážiť svoj výber, aby ste ho neskôr neľutovali. Viete, prečo je správny vankúš pre vás taký dôležitý?

 

💡 Recenzie vankúšov Dormeo

Kvôli veľkému záujmu o túto značku sme osobne otestovali 3 vankúše, recenzie si môžete prečítať tu:

 

✅ Vankúš môže zredukovať stres

Pýtate sa, ako je to možné? Musíte uznať, že vďaka pohodlnému vankúšu sa cítite šťastní a uvoľnení. To v konečnom dôsledku prispieva k zníženiu stresu a zlepšeniu kvality vášho života. So zníženým stresom úzko súvisí aj zdravie, ktoré je pevnejšie a odolnejšie voči viacerým zdravotným problémom. Je naozaj nevyhnutné, aby sa človek vo svojej posteli cítil spokojne a bezpečne. Aby si mohol dobre oddýchnuť a načerpať nové sily do ďalšieho dňa.

 

✅ Pomáha zmierniť alebo odstrániť bolesti chrbtice a krku

Človek trávi v posteli veľmi veľa času. Preto je potrebné, aby ležal v správnej pozícii. Mnoho ľudí trpí bolesťami chrbtice a krku. Jedným dôvodom môže byť napríklad zlé držanie tela počas dňa v práci, doma alebo v škole, avšak, často ide o dôsledok nevhodnej spánkovej polohy. Nájdením správneho druhu vankúša, ktorý bude pri spánku podporovať váš krk a chrbát, môžete významne zmeniť svoj život k lepšiemu. V tomto prípade je vhodný anatomický vankúš, ktorý vytvára ideálnu oporu pre vašu hlavu a krk. Vybrať si môžete zo širokej ponuky anatomických vankúšov Dormeo.

Žena na posteli

Správnym vankúšom predídete bolestiam chrbtice či krku

 

✅ Zmierňuje príznaky alergií

Alergie v dnešnej dobe nie sú nič výnimočné. Čím ďalej, tým ňou trpí viac ľudí. Čo je však horšie, mnoho z nich ani o tom nevie. Kašeľ, kýchanie, problémy s dýchaním, nádcha a upchatý nos či uslzené oči môžu byť príznakmi rôznych druhov alergií. Pokiaľ sa s týmito problémami stretávate najmä v noci, veľkú zásluhu na tom môže mať aj váš vankúš.

Práve ten však môže byť aj tým správnym riešením. Hypoalergénne vankúše pomáhajú bojovať s alergénmi udomácňujúcimi sa v posteli a tým vám zaisťujú výdatný, nerušený spánok každú jednu noc. Dormeo odporúča hypoalergénne vankúše z edície Golden line, Aloe Vera alebo Memosan.

 

✅ Dopraje vám lepší spánok

Trpíte nespavosťou alebo inými problémami spojenými so spánkom? Práve nový vankúš vám môže pomôcť s mnohými problémami. Možno váš starý vankúš nie je dostatočne pohodlný a vy len neviete nájsť tú správnu pozíciu. Možno nemá tvar vhodný pre váš typ tela a spánkovú polohu. Alebo je príliš starý a tým pádom plný prachových roztočov, ktoré vaše noci premenia na nočné mory.

Žena spí na posteli s matracom a vankúšom

Kvalitný a zdravý spánok je základom dobrého fyzického aj duševného zdravia

 

✅ Perfektný v lete, ale aj v zime

Býva vám často počas noci veľmi teplo alebo zima? Nemusí ísť len o prirodzený dôsledok striedania teplôt v priebehu ročných období. Možno je na vine aj váš vankúš a jeho slabá regulácia teploty. Moderné podušky vám dokážu pomôcť aj s týmto. Niektoré materiály regulujú teplotu omnoho lepšie než ostatné, takže pokiaľ sa často prebúdzate trasúc sa zimou alebo potiaci sa od horúčavy, možno by ste ich mali vyskúšať. Pre tých, ktorí sa v noci potia alebo zle znášajú vysoké teploty v lete Dormeo odporúča vankúše Memosan cool.

 

Rozdelenie Dormeo vankúšov

Z bohatej ponuky Dormeo vankúšov si určite vyberie každý. Či už to bude klasický vankúš, anatomický, z prírodných materiálov alebo dokonca len dekoračný. Každý z nich je niečím výnimočný a teraz sa dozviete, čím.

⭐ Anatomické vankúše

Anatomicky tvarované vankúše poskytujú vynikajúcu podporu pre vašu hlavu a zároveň uvoľňujú svalstvo pri bolestiach krku, chrbta alebo ramien. Tieto vankúše sú vyrobené prevažne z viskoelastickej pamäťovej peny, ktorá sa perfektne prispôsobuje a zároveň dodáva telu potrebnú oporu. Špeciálny tvar vankúša a pamäťová pena zaručujú správnu oporu pre Vašu hlavu, krk a ramená a pomáhajú zmierniť napätie v oblasti šije. Keď ležíte pohodlne, doprajete si kvalitnejší odpočinok.

Medzi anatomické vankúše patria:

Pozrieť ďalšie

 

⭐ Klasické vankúše

Klasické vankúše sú vyrobené z najkvalitnejších materiálov na trhu a zaručujú tú správnu oporu, ale aj pohodlie pri spánku. Výplne klasických vankúšov sa vyrábajú prevažne zo zdokonalených mikrovlákien Wellsleep® alebo Tencel®, ktoré sa výborne prispôsobujú. Väčšina vankúšov má tiež nastaviteľnú výšku, takže sa prispôsobia vašim potrebám. Sú vhodné pre všetky spánkové polohy. Navyše sú prateľné.

Z klasických vankúšov máte na výber:

Pozrieť ďalšie

 

⭐ Vankúše z prírodných materiálov

Vankúše Dormeo vyrobené s použitím prírodných materiálov poskytujú zdravé, svieže a prirodzené prostredie pre spánok. Odporúčajú sa špeciálne pre ľudí náchylných na alergie. Obsahujú výťažok z Aloe Vera, ktorý má liečivé a upokojujúce vlastnosti. Sú vhodné taktiež pre všetky spánkové polohy.

Tieto vankúše sú vyrobené z prírodných materiálov:

Pozrieť ďalšie

 

⭐ Dekoračné vankúše

Hoci ide “len” o dekoračné vankúše, ani tu výrobca s kvalitou nešetril. Majú všetky výhody bežného vankúša, sú mäkké, pohodlné a oporné.  Môžete ich použiť ako doplnkový vankúš vo vašej spálni alebo sa oň oprieť pri pozeraní televízie, čítaní alebo oddychovaní na gauči, atď.

Ktorý dekoračný vankúš bude váš?

 

Ako vybrať anatomický vankúš

Jeho názov je odvodený od jeho tvaru, má teda anatomický tvar, ktorý je prispôsobený tvaru ľudského tela. Anatomické vankúše zmierňujú tlak v oblasti šije a umožňujú svalom ramenách a šije sa úplne uvoľniť. Ich konštrukcia umožňuje zaujať pri spánku prirodzenú a správnu polohu. Tým sa znižuje riziko zlej polohy krčnej chrbtice počas spánku.

Pre koho je vhodný anatomický vankúš?

Anatomický vankúš je potrebné si kúpiť predovšetkým vtedy, ak vás trápia bolesti krčnej chrbtice. Aj pri prevencii týchto problémov je nevyhnutné zaistiť si zdravý spánok na anatomickom vankúši. Vyrába sa v rôznych veľkostiach a tvaroch, preto sa hodí naozaj pre každého. Anatomické vankúše sú ideálne pre ľudí, ktorí majú sedavé zamestnanie a ktorí denne sedia pri počítači, ale aj pre ťažko manuálne pracujúcich alebo športovca sa stuhnutými a preťaženými svalmi. Anatomický vankúš môžete zaobstarať aj starším deťom, ale je potrebné vybrať ho v nižšej výške.

Anatomický 3-vrstvový vankúš Memosan

Anatomický 3-vrstvový vankúš Memosan

Aký si vybrať?

Zo zdravotného hľadiska je najvhodnejšie anatomický vankúš so “dvomi vlnami”, ktorý zaisťuje maximálnu ochranu pred bolesťami krčnej chrbtice. Ak teda už máte problémy s krčnou chrbticou, tak bude dobré zvyknúť si práve na tento vankúš. Jeho vlny majú odlišné vlastnosti. Väčšia je tvrdšia a zabezpečuje pevnú oporu krčnej chrbtici. Menšie vlna je zase mäkšia a je na ňu uložená vaša lebka.

Aby vám anatomický vankúš dobre slúžil, je potrebné si ho vybrať na mieru. Má pevný tvar, ktorý sa nedokáže tak ľahko meniť, preto je dôležité, aby bol prispôsobený veľkosti vašej lebky. Nemal by byť príliš vysoký ani príliš nízky. Samozrejme, nie je dobrý príliš tuhý a ani príliš mäkký vankúš. Mäkký vankúš dostatočne nepodoprie krčnú chrbticu a na druhú stranu, nadmerný tlak tuhého vankúša môže zhoršovať krvný obeh.

 

Čo ak mám bolesti z anatomického vankúša?

Je to úplne normálne. Prechod z klasického vankúša na anatomický býva hlavne spočiatku niekedy ťažší. Predsa len, človek, ktorý je zvyknutý spať na mäkkom vankúši, alebo má pod hlavou dokonca viac vankúšov, si musí zvyknúť. Šijové svaly sú zvyknuté na zlú polohu a v prípade, že sa uloží na anatomický vankúš, si musí zvykať na inú, anatomicky správnu polohu. V tej chvíli sa môže prejaviť bolesť krčnej chrbtice alebo stuhnutie krčných svalov. Tieto bolesti však väčšinou behom týždňa až 14 dní ustúpia, keď si telo na vankúš zvykne.

 

Čím sa vyznačujú Dormeo vankúše

➡️ Priedušná výplň s vláknami Wellspeep®

Jedinečná štruktúra vlákien Wellsleep® vytvára vzduchové vankúšiky, ktoré dodávajú vankúšu extra objem a robia ho nadýchaným a vzdušným. Zdokonalené mikrovlákna Wellsleep® sú prešívané tak, aby boli ešte jemnejšie a príjemnejšie na dotyk.

➡️ Tkanina AirX System

Bočné strany niektorých vankúšov sú vyrobené z tkaniny AirX System, ktorá zaisťuje optimálnu cirkuláciu vzduchu cez vankúš a udržiava prostredie pre spánok suché a čisté.

➡️ Technológia Essential™

Poťahy vankúšov bývajú ošetrené vrstvou Essential™ s extraktom z rastliny Neem a pyritiónom zinočnatým, vďaka ktorým je odolný voči roztočom, baktériám a nepríjemnému zápachu. Na zaručenie maximálnej bezpečnosti bola technológia Essential™ testovaná a schválená rôznymi inštitútmi a laboratóriami v Európe.

➡️ Vlákna Tencel™ Lyocell

Do poťahov je v niektorých prípadoch pridané ošetrenie ActiproTM, ktoré má vynikajúce termoregulačné vlastnosti a vylepšený materiál o vlákna Tencel™ Lyocell z eukalyptu. Tieto vlákna výborne absorbujú a odvádzajú vlhkosť, takže poskytujú suchý a príjemný povrch na spanie.

➡️ Pena Ecocell®

Prvotriedny Ecocell® je jedinečne pohodlná pena novej generácie, navrhnutá pre dokonalý spánkový komfort a podporu. Dokáže to vďaka miliónom pórov v materiáli, ktoré vankúšom dodávajú priedušnosť a flexibilitu. Ide o permanentne elastickú penu s 3-rozmernou štruktúrou otvorených buniek, ktorá umožňuje efektívnu cirkuláciu vzduchu a ponúka vynikajúcu prispôsobivosť v tlakových bodoch.

➡️Priedušná pružina Octaspring®

Pre anatomickú oporu krku a chrbtice. Pružina je vyrobená z kvalitnej polyuretánovej a pamäťovej peny so štruktúrou medového plástu. To umožňuje lepšiu elasticitu, priedušnosť a hygienickejšie prostredie pre spánok.

➡️ Ošetrenie CleanEffect®

Úprava CleanEffect®, ktorou je ošetrená tkanina vankúšov, vytvára čisté a svieže spánkové prostredie. Ošetrenie CleanEffect® poskytuje schopnosť predchádzať tvorbe baktérií, húb, roztočov a zápachu.

➡️ Ošetrenie Adaptive®

Adaptive® je prelomová technológia spracovania textilných vlákien. Udržuje vás v príjemne sviežom, suchom alebo hrejivom prostredí podľa toho, čo práve potrebujete, čím sa zvyšuje kvalita spánku. Je to inteligentná textilná technológia so schopnosťou termoregulácie. Zaisťuje, že ňou ošetrený materiál dynamicky reaguje na zmeny teploty alebo vlhkosti prostredia.

➡️ Pamäťová pena

Pamäťová pena je viscoelastický materiál citlivý na teplotu, čo znamená, že je pri nízkych teplotách pevnejšia a pri vyšších mäkšia a pružnejšia. Umožňuje vankúšu úplne sa prispôsobiť tvaru, hmotnosti a teplote hlavy a krku, čím poskytuje pohodlný, zdravší a prirodzenejší spánok. Tvar vankúša je ideálny pre ľudí, ktorí spávajú na boku a na chrbte.

💡 TIP: Tu sa môžete dozvedieť viac o pamäťovej pene.

 

Kedy treba vymeniť vankúš

Všeobecne sa odporúča meniť vankúš každé tri roky, aj bez ohľadu na to, aký je kvalitný. Opotrebovaná výplň vankúša núti váš krk, aby bol v neprirodzenej polohe a ráno sa potom prebúdzate ako zbití a svaly v okolí krčnej chrbtice sú ešte viac unavené ako večer pred spaním. Okrem toho môže stará, nehygienická výplň vankúša spôsobovať alergie a vytvárať nezdravé prostredie na spanie. Odborníci preto odporúčajú, aby sa vankúš menil každé tri roky.

Dormeo odporúča meniť vankúš každé dva roky, vydržať však môžu aj tri, kúpte si napríklad Klasický a anatomický vankúš Dobré ráno:

Klasický a anatomický vankúš Dobré ráno iba za polovicu - Dormeo slovensko

 

3 najčastejšie dôvody na zmenu vášho vankúša

Zobúdzate sa s ukrutnými bolesťami krčnej chrbtice, s bolesťou hlavy, mávate stuhnuté svalstvo a seknutý krk? Je načase popremýšľať, či za to nemôže váš vankúš, na ktorom pravidelne spíte. Priemerná osoba trávi sedem až osem hodín na vankúši. Vankúš by ste preto mali meniť pravidelne. Ak si uvedomíte, kedy je ten správny čas pre zmenu vankúša, ste na dobrej ceste ku kvalitnému spánku a celkovému zdraviu. Hlavné dôvody na výmenu Vášho vankúša:

1. Alergie

Vankúš obsahuje celý ekosystém malých organizmov a potenciálne životu nebezpečných húb. V bežnom vankúši sa zvykne udomácniť viac ako milión hubovitých spór. Je to niekoľko tisíc spór na gram materiálu. Niektoré štúdie ukazujú, že vankúše a iná posteľná bielizeň sú ložiskom nahromadeného prachu a mikroskopických roztočov, ktoré sa živia odumretou ľudskou pokožkou.

2. Podpora a pevnosť

Priemerný človek spí viac ako sedem hodín denne. Poloha hlavy a krku počas daného obdobia má podstatný vplyv na veľké záhlavné laloky a zakrivenie chrbtice, svalstvo a držanie hlavy. Chceli by ste celý deň presedieť s hlavou sklonenou v divnej polohe? Tak prečo by vaša hlava nemala byť v správnej pozícii aj počas spánku? Vankúše postupne mäknú a deformujú sa, penová výplň sa rozpadá a drobí. Výsledkom je nedostatočná podpora hlavy.

Ak vankúš potrebujete našuchoriť, aby ste vyplnili prázdne miesta, môžete ho rovno vyhodiť a kúpiť si nový. V rámci ďalšieho testu skúste vankúš prekrútiť či zložiť na polovicu. Ten, ktorý zostane v danej polohe alebo potrebuje dlhšiu dobu, aby sa vyrovnal do pôvodnej polohy, je starý. Takýto vankúš neposkytuje oporu, ktorú by mal, a ani zďaleka neoplýva takou kvalitou ako pri kúpe. Pokiaľ zostane pokrútený, okamžite ho vyhoďte. Ak sa v noci preberiete na to, že si vankúš potrebujete „prispôsobiť“, vaše telo sa týmto snaží naznačiť, že váš vankúš zrejme neposkytuje plnohodnotný odpočinok. Preto si čím skôr zadovážte nový.

3. Odporúčania doktorov

Odborníci vravia, že bolesti krku a hlavy, stuhnuté svalstvo a seknutie zmiernite, ak si zaobstaráte vankúš s podporou chrbtice, ktorý vašej hlave a telu dopraje kontakt s povrchom postele.

 

Výber vankúša podľa spánkovej polohy

💡 SPÁNKOVÉ POLOHY

Spánková poloha na chrbtePoloha na chrbte

Pokiaľ spíte prevažne na chrbte, budete potrebovať vankúš s dobrou oporou. Vankúš musí zabezpečiť prirodzené zakrivenie chrbtice a poskytnúť vhodnú oporu pre hlavu, krk a ramená. Preto potrebujete vyšší a stredne mäkký anatomický vankúš.

 

Spánková poloha na bokuPoloha na boku

Pokiaľ radi spíte na boku, je veľmi dôležité, aby mala vaša hlava vhodnú polohu. Preto budete potrebovať pevnejší a vyšší vankúš. Musí podporiť prirodzenú polohu vášho tela. Potrebujete vankúš, ktorý udrží vaše telo v rovnej polohe.

 

Spánková poloha na bruchuPoloha na bruchu

Spíte najradšej na bruchu? Budete potrebovať veľmi nízky a mäkký vankúš, ktorý udrží vašu chrbticu v správnej polohe. Vyberte si plochý model, jemný na dotyk, s výplňou z mikrovlákien, ktorá sa prispôsobuje telesnej hmotnosti.

 

Striedanie spánkových polôhStriedanie polôh

Pokiaľ často striedate spánkovú polohu, budete potrebovať prispôsobivý vankúš, s ktorým ostanete v pohodlí pri spánku na bruchu, na boku aj na chrbte. Vyberte si stredne mäkký vankúš, ktorý sa prispôsobí akejkoľvek pozícii.

 

Na čo myslieť pri výbere vankúša

Klasický či anatomický? Veľký, malý, vysoký alebo nižší? Ani pri výbere vankúša to nie je až také jednoduché, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Ak vám naozaj záleží na vašom zdraví a kvalitnom spánku, určite venujte výberu vankúša veľkú pozornosť. Prečítajte si, na čo sa treba zamerať a ako pri ňom postupovať.

 

Antialergické materiály

Vďaka poteniu a odumieraniu buniek pokožky sú staré vankúše dokonalým miestom pre množenie prachových roztočov, ktoré predstavujú hlavné riziko pri vzniku astmy. Alergia na prachové roztoče sa prejavuje bolesťami hlavy, zlým spánkom, vyčerpaním, neschopnosťou sústrediť sa a podobne. Keďže staré vankúše sú skutočným hniezdom prachu, potu a roztočov, výmena vankúša môže výrazne znížiť hladinu alergénov v prostredí, kde spíte. Vankúše z antialergických materiálov ako pamäťová pena, tencel, hodváb alebo bambus spomaľujú množenie prachových roztočov a bránia tak vzniku alergických reakcií.

 

Vnútro vankúša

Zbavte sa prachových roztočov a ďalších alergénov pomocou pravidelného vetrania všetkých miestností domova a pravidelného prania a výmeny posteľnej bielizne. Pri kúpe vankúša si preto všímajte aj to, či sa dá prať nielen jeho poťah, ale aj vnútorná časť.

 

Správna opora

Následky spánku na opotrebovanom vankúši pociťujeme v podobe rannej únavy, neustálych bolestí hlavy a stuhnutých svalov. Aby ste sa ráno nezobúdzali unavení a ubolení, mali by ste si vybrať vankúš, ktorý vám pri spaní poskytne pohodlie a správnu podporu. Najlepšie je vybrať si vankúš podľa toho, v akej polohe najčastejšie spávate, o čom bola reč už vyššie v článku.

Nové eukalyptové vankúše od Dormeo Vás vďaka termoregulačným vlastnostiam zohrejú pri nižších teplotách a ochladia v lete.

Zlepšite kvalitu svojho spánku s eukalyptovými vankúšmi

 

Ako postupovať pri výbere správneho vankúša

Pri výbere správneho vankúša by ste mali zohľadniť hlavne polohu, v ktorej najčastejšie spíte, alebo prípadné zdravotné problémy a tomu prispôsobiť tvar, výplň, výšku a pevnosť vankúša. Správny vankúš by mal držať hlavu pri spánku v správnej polohe a poskytovať zodpovedajúce pohodlie.

Pri výbere vankúša by ste mali dbať na tieto faktory:

  • polohu spánku, v ktorej spávate
  • vaše prípadné zdravotné problémy
  • tvar, veľkosť a výplň vankúša
  • ročné obdobie, na ktoré vankúš vyberáte

 

Výber vzhľadom na zdravotné problémy

Niektorí ľudia bohužiaľ majú aj určité zdravotné problémy, ktoré je potrebné pri výbere vankúše zohľadniť. Pred samotným nákupom je dobré sa poradiť aj s lekárom. Existujú tiež všeobecné rady, podľa ktorých sa môžete riadiť. Ak ste alergik, odporúčajú sa vankúše z dutého vlákna, hodváb alebo s pamäťovou penou. Vyhnúť by ste sa mali predovšetkým perovej výplni vankúšov, v ktorej sa usadzujú roztoče. Samozrejmosťou by mali byť snímateľné vankúšové poťahy, ktoré sa dajú prať.

V prípade, že máte bolesti krčnej chrbtice, mali by ste tomu prispôsobiť aj výber vankúša. Tieto bolesti totiž spôsobuje zlý vankúš alebo nevhodný matrac, prípadne zlá poloha pri spánku. Ak napríklad spíte na bruchu a trpíte bolesťami krčnej chrbtice, sú počas spánku nesprávne namáhané svaly v oblasti krku. Ideálne sú anatomicky tvarované vankúše, ktoré zmierňujú bolesti a prispôsobujú sa tvaru šije.

 

Veľkosť, tvar a výplň vankúša

Najpredávanejším rozmerom vankúša je rozmer 70 x 90 cm. Nemal by siahať pod ramená a pri spánku na boku by sa ramená mali zaboriť do matraca. Vyberajte skôr vankúše menších rozmerov, napríklad 50 x 70 alebo 40 x 60 cm. Vankúše môžete vyberať aj z veľkej ponuky rôznych tvarov, najčastejšie však bývajú vankúše obdĺžnikového alebo štvorcového tvaru. Pre ľudí, ktorí majú problémy s chrbticou alebo im chcú predísť, je vhodný toľkokrát spomínaný anatomický vankúš. Ten zvyšuje ortopedické vlastnosti matraca a výrazne napomáha účinnému odpočinku počas spánku. Najčastejšie má tvar dvojitej vlnovky a je tvarovaný tak, aby ramenám, chrbtici a hlave poskytoval čo najväčšiu oporu.

V súčasnosti sú vo veľkej miere páperové vankúše modernými materiálmi, ktoré sa ľahšie udržujú a sú vhodné aj pre alergikov. Ak však nemáte problémy s alergiami, nemusíte páperové vankúše zatracovať. Už totiž nie sú také, aké bývali kedysi. Sú modernejšie a oveľa kvalitnejšie. Najčastejšie používaným materiálom je polyesterové mikrovlákno, ktoré oceníte, ak chcete mať mäkší vankúš, a ktoré je možné prať v práčke. Do anatomicky tvarovaných vankúšov sa ako výplň používajú najčastejšie rôzne peny. Majú vyššiu pevnosť a sú vhodné pre ľudí, ktorí spia na boku a na chrbte. Siahnuť môžete i po vankúšoch z pamäťovej (lenivej) peny. Tie sa rýchlo prispôsobí teplote aj tvaru tela a poskytujú tak optimálnu podporu krčnej chrbtici.

 

Ak sa neviete rozhodnúť, vankúš Air Smart Duo je vždy dobrá voľba

Vankúš Air Smart Duo - Globálna senzácia pre pohodlnejší spánok #1

 

Výber vankúša podľa odborníkov z Dormeo

Nájsť ten správny vankúš môžete aj šikovným trikom, ktorý odporúčajú odborníci z Dormeo. Aj toto môže byť cesta, ako nájsť ten pravý vankúš pre vás. Skúste teda postupovať podľa nasledovných rád:

  1. Vezmite si pravítko.
  2. Postavte sa k stene. Uistite sa, že Váš postoj je rovnaký, ako keď ležíte.
  3. Položte hlavu k stene a pomocou pravítka zmerajte vzdialenosť medzi Vašou hlavou a stenou. To je medzera, ktorú potrebujete vyplniť vankúšom.
  4. Vyberte si z vankúšov Dormeo.
  5. Umiestnite vankúš medzi stenu a Vašu hlavu. Ideálny vankúš pre Vás bude ten, pri ktorom sa Váš krk nebude vykláňať žiadnym smerom, ale ostane v rovnej polohe. Vďaka tomu budú Vaša chrbtica, krk aj hlava správne zarovnané.

Spánkové polohy pre výber vankúša

 

💡 Ak ste namerali vzdialenosť od 8 do 10 cm, pozrite si tieto vankúše:

Vankúš Air Smart DuoVankúš Air Smart Duo
Navrhnutý tak, aby sa prispôsobil akejkoľvek spánkovej polohe, s dizajnom klasického aj anatomického vankúša 2 v 1. Vyberte si z 2 typov opory v jednom vankúši: klasická výplň na jednej strane alebo ergonomická opora penových pružín Octaspring® v podobe valčeka na druhej strane. Je priedušný s antibakteriálnym ošetrením. Extrakt zo zeleného čaju Vás príjemne uvoľní. Poťah je prateľný na 40°C. Vhodný pre všetky spánkové polohy.

 

 

Vankúš True Evolution, 12 cmVankúš True Evolution, 12 cm
Pravdepodobne najprispôsobivejší vankúš na svete. Poskytne vám svieže, čisté a chladivé prostredie pre spánok. Vyrobený za pomoci revolučnej technológie penových pružín Octaspring®. Príjemne vás ukolíše k spánku. Vhodné pre polohu na chrbte a na boku.

 

 

Anatomický vankúš Dobré ránoAnatomický vankúš Dobré ráno
Anatomicky navrhnutý vankúš perfektne kopíruje tvar vášho krku a hlavy. Dostupný v troch farbách v atraktívnom dizajne: žltá, fialová a krémovo biela. Prateľný na 40 °C. Ideálny pre spánok na boku alebo na chrbte.

 

 

 

Anatomický vankúš Renew EucalyptusAnatomický vankúš Renew Eucalyptus
Tento vankúš je vyrobený z pamäťovej peny. Vyberte si z dvoch stupňov opory a výšky jeho otočením. Poťah je vyrobený zo špeciálnych vlákien z eukalyptových stromov pre maximálnu priedušnosť a svieže prostredie. Ideálny pre ľudí s ekologickým zmýšľaním. Prateľný poťah na 40 °C. Vhodný pre spánok na boku a chrbte.

 

💡 Ak ste namerali vzdialenosť od 8 do 10 cm, pozrite si tieto vankúše:

Vankúš Classic EucalyptusVankúš Classic Eucalyptus
Tento vankúš ponúka ideálnu oporu. Jeho výšku si môžete prispôsobiť podľa vašich predstáv. Je vyrobený zo 100% prírodných eukalyptových vlákien – má vynikajúce termoregulačné vlastnosti. Prateľný na 60 °C, čo je teplota, ktorá ničí prachové roztoče. Vhodný pre všetky spánkové polohy.

 

 

Klasický vankúš Dobré ránoKlasický vankúš Dobré ráno
Atraktívny, klasický, hypoalergénny vankúš vyrobený z priedušných a hrejivých materiálov. Môžete ho používať počas všetkých ročných období. Výška a mäkkosť vankúša sa dá prispôsobiť. Jedna strana je farebná s vlnitou štruktúrou a na druhej strane je jemný materiál v neutrálnej farbe. Prateľný na 40 °C. Vhodný pre všetky spánkové polohy.

 

 

Vankúš Classic Aloe VeraVankúš Classic Aloe Vera
Vankúš je ošetrený výťažkom z aloe vera pre lepšie uvoľnenie a príjemný pocit pri kontakte s pokožkou. Jeho výška sa dá nastaviť podľa osobných potrieb. Je hypoalergénny. Prateľný na 60 ℃, čo je teplota, ktorá zabíja prachové roztoče. Vhodný pre všetky spánkové polohy.

 

 

Vankúš Classic NaturaVankúš Classic Natura
Veľmi príjemný vankúš, priedušný a hrejivý zároveň. Môžete ho používať počas všetkých ročných období. Vyrobený zo špeciálnych mikrovlákien a organickej bavlny. Jeho výška je prispôsobiteľná. Pranie na 40 °C. Vhodný pre všetky spánkové polohy.

 

💡 Ak ste namerali vzdialenosť väčšiu ako 10 cm, pozrite si tieto vankúše:

 

Vankúš True Evolution, 12 cmVankúš True evolution, 16 cm
Pravdepodobne najprispôsobivejší vankúš na svete. Poskytne vám svieže, čisté a chladivé prostredie pre spánok. Vyrobený za pomoci revolučnej technológie penových pružín Octaspring®. Príjemne vás ukolíše k spánku. Vhodný pre spánok na boku a na chrbte.

 

 

Klasický vankúš MemosanKlasický vankúš Memosan
Vankúš z pamäťovej peny. Výšku vankúša si môžete prispôsobiť podľa predstáv. Povrch vankúša je hypoalergénny a priedušný. Môžete ho prať na 60 °C, čo je teplota, ktorá zabíja prachové roztoče. Vhodný pre všetky spánkové polohy.

 

 

Anatomický vankúš Aloe VeraAnatomický vankúš Aloe Vera
Môžete individuálne regulovať jeho výšku a pevnosť podľa svojich potrieb, naplnením alebo ubratím výplne z dvoch komôr. Vyrobené z ekologicky šetrnej textílie. Vankúš je prateľný na 60 °C, čo je teplota, ktorá zabíja prachové roztoče. Vhodný pre všetky spánkové polohy.

 

Životnosť vankúša

Vzhľadom k opotrebovaniu materiálov a hygiene sa výmena vankúša po troch rokoch odporúča aj pri vysoko kvalitných vankúšoch. Nezabúdajte na to, že šetriť na svojom zdraví sa nevypláca. Ak budete spať na kvalitnom vankúši, rozhodne urobíte niečo dobré pre svoje zdravie, a to každú noc. Pritom je to také jednoduché, stačí si vybrať ten správny vankúš.

Samozrejme, životnosti vášho vankúša môžete pomôcť aj vy. A to tým, že budete pravidelne vetrať miestnosť, dbať o jemné zaobchádzanie s vankúšom, to znamená, vyhýbajte sa tzv. “vankúšovej vojne” a v neposlednom rade, perte poťah vankúša. Ak vankúš prateľný poťah nemá, je dobré si zaobstarať obliečku alebo iný snímateľný prateľný poťah.

 

Kúpiť deťom vankúš od Dormeo?

Mnohí rodičia sa pýtajú, kedy deťom kúpiť vankúš a aký. Všetko záleží od veku dieťaťa. Ak máte dieťa mladšie ako dva roky, používanie vankúša sa neodporúča, bez ohľadu na to, akú kvalitu ponúka. Takéto bábätko zvyčajne nepotrebuje podporu hlavy a dokonca existuje riziko, že sa počas spánku na vankúši udusí. Takisto je možné, že keď dieťa začne chodiť a loziť, vďaka vankúšu ľahšie vylezie z postieľky, spadne a zraní sa.

spiace dieťa

Ak sa rozhodnete dať svojmu dieťaťu vankúš, uistite sa, že je špeciálne navrhnutý na naplnenie potrieb dieťaťa. Neberte náhodne akýkoľvek vankúš, ktorý nájdete doma. Musí byť relatívne tvrdý, aby sa doň detská hlavička počas spánku „neponorila“ a aby nespôsobil udusenie. Mal by takisto byť menší ako bežný dospelácky vankúš a ľahké opratie je výhodou v prípade, že sa stanú menšie nehody. Pokiaľ dieťa trpí alergiami, mali by ste mu zakúpiť antialergický vankúš.

Pre odrastenejšie deti odporúča Dormeo detský klasický vankúš Golden Nights. Poskytne im potrebnú oporu, je hypoalergénny a môžete ho prať na 60 °C.

💡 TIP: Okrem kvalitného vankúša dbajte aj na výber správneho matraca. Ako na to, sa dozviete v našom článku Vyberáme matrace.

 

Zdroje informácií:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Veronika Štrbová

Rada píšem články, ktoré sú zaujímavé a majú pridanú hodnotu. Praktické rady do domácnosti, návody či nápady, ktoré využijú mnohí z vás v každodennom živote. Pravidelne testujem rozličné užitočné produkty. Verím, že aj moje články vám pomôžu nájsť odpoveď na rôzne, doteraz nevyriešené otázky.

Komentáre

Dobrý deñ!Kúpil som Dormeo vankuš ale neviem ako najlepšienatom spať.Poprosím o radu a fotku ako natom spí..Ďakujem pekñe

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.