Čo je to pamäťová pena a ako funguje v matracoch + ROZHOVOR

Petra Lyžičiarová Téma 4. mája 2020 0

Matrace s pamäťovou penou patria k veľmi obľúbenému typu matracov, pretože sa vyznačujú viacerými skvelými vlastnosťami, ktoré sa postarajú o váš kvalitný spánok. Sú vyrobené z príjemného jemného materiálu, odolné voči tlaku a veľmi flexibilné, takže dokonale kopírujú vaše telo. Okrem toho sú vzdušné, a tak výborne regulujú teplo, a to z nich robí prostredie nevhodné pre rozmnožovanie baktérií či roztočov. Viac o tom, čo je pamäťová pena a ako funguje v matracoch sa dozviete v našom článku.

💡 Otestovali sme matrace – toto sú tie najkvalitnejšie

➡️ 5 najlepších matracov za rok 2021 podľa recenzií a testov:

💡💡 u nás nájdete celý test matracov

➡️ Tu nájdete → celý test matracov

 

Čo je to pamäťová pena a ako funguje

Pamäťová pena, označovaná aj ako Memory Foam, je vynález, za ktorým stojí NASA. Tá vyvinula tento materiál pre pohodlie svojich astronautov počas preťaženia vznikajúceho pri lete do vesmíru. Pamäťová pena však nie je žiaden veľký zázrak, pretože jej základom je polyuretán. To je rovnaký materiál ako ten, z ktorého sa vyrábajú aj lacné penové matrace.

Rozdiel je v tom, že do polyuretánu sa pri výrobe pamäťovej peny vháňajú špeciálne plyny. Tie menia vlastnosti polyuretánu, takže sú jeho vlastnosti oproti takto nespracovanému materiálu celkom odlišné. Matrace s pamäťovou penou sa označujú aj ako matrace s termoaktívnou, viskoelastickou či lenivou penou.

Pamäťová pena funguje tak, že sa vie prispôsobiť dokonale krivkám vášho tela, takže kopíruje jeho tvar a vďaka tomu je spánok na ňom veľmi pohodlný. Hoci je mäkká a flexibilná, poskytuje vášmu telu aj dostatočnú oporu, nevytvára na telo tlak a má mnohé iné vlastnosti, ktoré stoja za zmienku. Tak sa na ne poďme pozrieť.

Štruktúra matraca s pamäťovou penou

Štruktúra matraca s pamäťovou penou môže vyzerať aj takto

 

Vlastnosti matraca z pamäťovej peny

Matrace s pamäťovou penou si svojimi vlastnosťami získali množstvo ľudí. Mnoho z tých, ktorí raz vyskúšali spať na takomto matraci, už o inom matraci ani nechcelo počuť. K zaujímavým vlastnostiam pamäťovej peny, vďaka ktorým je spánok na takomto matraci tak pohodlný, patria:

 • dokonale sa prispôsobí vášmu telu – znamená to, že spánok na matraci s pamäťovou penou nespôsobuje tlak na žiadnu časť vášho tela. Vďaka tomu sa môžu zmierniť vaše bolesti v oblasti chrbtice, bokov, krku i ramien. Pamäťová pena totiž znižuje tlak v bodoch, ktoré sú pri ležaní najviac zaťažené.
 • antialergický materiál – ak patríte k alergikom a hľadáte vhodný matrac, práve pamäťová pena by mohla byť pre vás správnou voľbou. Roztoče sa v pamäťovej pene neusádzajú, pretože ide o syntetický materiál, ktorý pre ne nie je vhodným prostredím. Alergické prejavy by preto vďaka spánku na matraci s pamäťovou penou mali zmiznúť.
 • tlmí pohyby partnera v spánku – matrac s pamäťovou penou je vhodnou voľbou do manželskej postele. Vďaka pamäťovej pene totiž nebudete cítiť pohyby partnera v spánku, a tak vás nezobudí, keď sa bude v noci prevaľovať. Samozrejme, matrac pri otáčaní sa partnera nevydáva ani žiadne zvuky.
 • postará sa o pohodlný spánok v každej polohe – bez ohľadu na to, či dávate prednosť spánku na chrbte, na boku alebo na bruchu, matrac s pamäťovou penou vám poskytne dokonalú oporu
 • cenová dostupnosť – veľkou výhodou matracov s pamäťovou penou je, že hoci disponujú množstvom skvelých vlastností, nemusíte sa obávať, že by vás stáli celý majetok. Naopak, patria k cenovo dostupným matracom s dlhou životnosťou.

 

💡 TIP: Ak sa chcete dozvedieť, ako vybrať detský matrac, všetko dôležité nájdete v našom článku.

 

Krátky pohľad do histórie

História vzniku pamäťovej peny je celkom zaujímavá – vyvinula ju totiž v 60. rokoch NASA. Keďže sa v tomto čase Spojené štáty snažili byť prví v pristátí na Mesiac, museli riešiť množstvo problémov spojených s týmto “malým krokom pre človeka, no obrovským skokom pre ľudstvo”. Astronauti museli byť maximálne chránení a veľmi dôležité bolo aj ich pohodlie, keďže prostredie, v ktorom pracovali, bolo veľmi stresujúce.

Na zabezpečenie pohodlia pre svojich astronautov NASA vyvinula materiál, ktorý by sa rýchlo prispôsobil ich telu a zbavil ich stresu. Pamäťová pena mala slúžiť ako výplň do sedačiek v raketopláne. V roku 1966 NASA dokončila práce na pamäťovej pene, ktorá bola jej patentom až do osemdesiatych rokov. V tomto čase sa pamäťová pena začala používať hlavne na atletické vybavenie či v nemocniciach. Prvý matrac s pamäťovou penou uzrel svetlo sveta až v roku 1992 a v nasledujúcich rokoch jeho popularita rástla raketovou rýchlosťou.

 

Prečo si kúpiť matrac z pamäťovej peny

O tom, že matrace z pamäťovej peny majú viacero výborných vlastností pre náš zdravý spánok, sme už hovorili. Možno sa však pýtate, pre koho sú takého matrace vhodné a prečo by ste si mali zaobstarať práve tento typ matracu. Dá sa povedať, že matrace s pamäťovou penou sú vhodné pre každého, pričom výbornú službu urobia alergikom a ľuďom trpiacim bolesťami chrbtice či kĺbov. Ak hľadáte vhodný matrac na manželskú posteľ, rozhodne by ste mali siahnuť po takom, ktorý je vyrobený práve z pamäťovej peny. Samozrejme, tento prispôsobivý materiál nemusí vyhovovať úplne každému, a tak by ste si mali pred kúpou vyskúšať, ako sa vám na ňom bude ležať a či bude pre vás dokonale pohodlný.

 

Výhody matracov z pamäťovej peny

 • majú pružnú štruktúru a sú odolné voči tlaku
 • majú dlhú životnosť bez toho, aby došlo k strate kvality materiálu
 • ich štruktúra zabezpečuje odvetrávanie vlhkosti a pomáha k správnej termoregulácii
 • sú cenovo dostupné
 • nájdete ich v rôznych rozmeroch
 • materiál je ľahký, dobre sa s ním manipuluje
 • hmotnosť tela je na matraci rozložená rovnomerne, telo má veľmi dobrú oporu na podstatných a zaťažovaných bodoch

 

Poťah na matrac

Zadovážte si matrac s odnímateľným poťahom, ktorý môžete prať

 

Parametre matracov s pamäťovou penou

Ak sa rozhodnete zadovážiť si matrac s pamäťovou penou, pri jeho kúpe si ste si mali všímať niekoľko parametrov. Pozrime sa teda na to, ako si správne vybrať matrac s pamäťovou penou a na čo sa pri jeho výbere zamerať.

 

⭐ Hustota

Pri výbere matraca s pamäťovou penou platí, že čím je hustota peny vyššia, tým je matrac pohodlnejší. Za vysokú hustotu sa považuje hodnota okolo 80 až 95 kg na m3. Matrace s takouto hustotu patria k tým drahším, no oceníte ich v prípade, že vás trápia bolesti chrbtice. No a výhodou vyššej hustoty je aj dlhšia životnosť matracu. Stredná a nižšia hustota je stále veľmi pohodlná, avšak majú o čosi kratšiu životnosť.

 

⭐ Tvrdosť

Tvrdosť matraca sa označuje skratkou ILD a pri matracoch sa pohybuje v rozpätí od 8 do 20. Platí, že čím je číslo vyššie, tým je pena tvrdšia. Z hľadiska tvrdosti matraca ide pri jeho výbere o veľmi subjektívny parameter, preto je vhodné pred kúpou si matrac vyskúšať. Viac sa dozviete v článku Tvrdý či mäkký matrac.

 

⭐ Rozmery

Rozmery matraca musia, prirodzene, korešpondovať s rozmermi vašej postele. Výška matraca by mala byť minimálne 15 centimetrov, no a čo sa týka samotných rozmerov – pre jednolôžko je štandardom šírka matraca 90 cm, pre dvojlôžko to môže byť pokojne aj šírka 220. Ponuka matracov podľa rozmerov je široká a dnes nie je problém zohnať ani matrac na mieru.

 

⭐ Materiál poťahu

Pri výbere matraca si všímajte aj to, aký má poťah. Z praktického hľadiska je dobré, ak sa dá poťah dať dolu, oprať a prípadne aj žehliť.

 

⭐ Typ matracu s pamäťovou penou

Na trhu nájdete aj rôzne typy matracov s pamäťovou penou – napríklad matrac s rôznymi zónami tvrdosti či sendvičový matrac s pamäťovou penou. Matrac s rôznymi zónami tvrdosti sa vyznačuje mimoriadnym komfortom, pričom sa platí, že čím má matrac viac zón, tým je kvalitnejší. Pri sendvičových matracoch ide o to, že ich výplň tvoria dva materiály, a tak má tento typ matracov dlhšiu životnosť a je pohodlnejší.

 

⭐ Cena

V neposlednom rade by vás pri výbere matraca s pamäťovou penou mala zaujímať aj jeho cena. Nemusíte sa obávať, že by tento typ matracov patril k tým najdrahším. Pravda je taká, že ide o cenovo dostupné matrace. Ceny matracov s pamäťovou penou sa pohybujú približne od 200 eur za matrac s rozmermi 90 * 200 cm. Drahšie pamäťové matrace v týchto rozmeroch vás môžu vyjsť aj na 300 eur a viac. V takýchto prípadoch si však zvyčajne priplácate za to, že je matrac viaczónový prípadne má obojstranné jadro a vy si môžete vybrať medzi tvrdšou a mäkšou stranou.

 

💡 Z ponuky matracov s pamäťovou penou sme vybrali:

 

Ako starať o matrac s pamäťovou penou

Matrace s pamäťovou penou si nevyžadujú nejakú špeciálnu údržbu, no tak, ako i o ostatné typy matracov, aj o tieto matrace by sme sa mali starať. Pravidelnou starostlivosťou totiž zabezpečíte, že vám bude matrac dostatočne dlho a kvalitne slúžiť a postará sa o váš nerušený odpočinok.

 • matrac správne umiestnite – vhodné je umiestniť matrac z pamäťovej peny na rošt, pretože vďaka tomu je zabezpečené dostatočné prúdenie vzduchu a odvetrávanie matraca. Matrac tak môže dýchať a nevytvára sa v ňom vlhké prostredie vhodné pre vznik plesní.
 • nezabudnite na vetranie – každé ráno by ste mali spálňu poriadne vyvetrať a neustieľať posteľ hneď po tom, ako z nej vstane. Ideálne je dať periny z matraca nabok, otvoriť okno a nechať spálňu niekoľko minút vetrať. Matrac sa tak môže vysušiť od vlhkosti spôsobenej naším potením počas noci.
 • vysávanie a pranie – ak má matrac snímateľný poťah, pravidelne ho perte podľa pokynov na štítku. No a pravidelné by malo byť aj vysávanie samotného matraca. Samozrejme, v prípade, že ide o matrac, ktorý je možné čistiť pomocou vysávača. Dvakrát do roka je vhodné

 

Aké sú nevýhody?

Aj matrace s pamäťovou penou majú svoje nevýhody, avšak nie je ich až tak veľa. Pozrime sa teda, aké to sú:

 • môže byť ťažký – hoci sme písali, že matrace s pamäťovou penou patria k ľahším, v prípade, že si zvolíte matrac s veľkou hustotou, jeho hmotnosť môže byť poriadne vysoká. Preto sa môže stať, že naťahovanie plachty na dvojmatrac s pamäťovou penou bude o čosi náročnejšie.
 • príliš teplé – ďalšou nevýhodou pamäťovej peny je, že využíva telesné teplo. To môže byť v zime považované za výhodu, pretože sa v posteli s takýmto matracom rýchlo zohrejete. Na druhej strane ľudia, ktorí preferujú spánok v chladnejšom prostredí, sa môžu pri spaní na matraci s pamäťovou penou cítiť nepohodlne. Pri výbere matraca s pamäťovou penou by ste si mali preto voliť pamäťovú penu s otvorenými bunkami alebo gélom napúšťanú pamäťovú penu.
 • počiatočný zápach – tento problém už, našťastie, vo veľkej miere vymizol, avšak aj dnes sa vám môže stať, že po rozbalení matraca s pamäťovou penou ucítite nepríjemných chemický zápach. Ten môže byť spôsobený unikajúcimi plynmi, ktoré sa pri výrobe pamäťovej peny používajú. Dnes sa však používajú už moderné technológie, a tak je tento problém čoraz zriedkavejší.

 

💡 Neprehliadnite!

Rozhovor s Michaelou Kuchtovou z Dormeo

Michaela KuchtováO pamäťovej pene, jej výhodách v matracoch a o tom, pre koho sú matrace s pamäťovou penou vhodné, nám povedala zaujímavé informácie Michaela Kuchtová, brand manažérkou Dormeo. Tejto značke sme sa rozsiahlo venovali v článku Vyberáme matrace Dormeo.

Dodomacnosti.sk: Môžete čitateľom popísať, ako fungujú matrace s pamäťovou penou?

Michaela Kuchtová: „Pamäťová pena je veľmi obľúbenou pri výbere matracov aj u nás v Dormeo. Je pohodlná a mäkká, má jedinečnú schopnosť reagovať na telesnú teplotu, vďaka čomu sa ideálne prispôsobí každému telu. Matrace, ktoré majú pamäťovú penu, izolujú pohyb, rovnomerne rozložia váhu tela po celom lôžku a podporujú správnu líniu chrbtice. Jej hlavná úloha je rovnomerne rozložiť záťaž na tlakové body – nohy, bedrá, ramená a pod., a prispieva k uvoľneniu svalstva. Poskytuje pocit beztiaže a umožňuje spať v dokonalej harmónii bez prevracania sa a neustáleho hľadania správnej polohy.

Predstavte si napríklad, že máte na matraci pohár s vodou, na matraci sa prehadzujete, ale voda v pohári ostáva takmer pokojná – vrstva pamäťovej peny neprenáša vaše pohyby po celom matraci, čo je ideálne najmä keď zdieľate posteľ s partnerom.“

Dodomacnosti.sk: Čo podľa vašich skúseností patrí k najväčším prednostiam matracov s pamäťovou penou?

Michaela Kuchtová: „Určite je to vlastnosť prispôsobeniu sa telu, ktorá nespôsobuje žiadny tlak na telo a tlakové body počas spánku. Ďalšou veľmi pozitívnou vlastnosťou je práve tlmenie partnerovho prehadzovania na matraci. A do tretice by som spomenula cenovú dostupnosť. Je to naozaj zázrak, ktorý nezruinuje finančný rozpočet.“

Dodomacnosti.sk: Komu by ste takýto typ matracu odporúčali? Je vhodný pre každého? Môžu na takomto matraci spať aj bábätká a malé deti?

Michaela Kuchtová: „Určite ľuďom, ktorí už majú nejaké zdravotné problémy ako bolesť chrbta, krčnej chrbtice, kĺbov a pod. Tak isto je veľmi vhodný aj pre dospelých ľudí, ktorí chcú takýmto problémom predchádzať.

Deťom ani bábätkám by som mäkkú pamäťovú penu neodporúčala. Na správny vývoj chrbtice je skôr potrebný tvrdší povrch, ktorý poskytne oporu chrbtice. Veľmi vyhľadávanou je práve pena Ecocell.“

Dodomacnosti.sk: Vyžaduje si matrac s pamäťovou penou nejakú špeciálnu starostlivosť?

Michaela Kuchtová: „Asi ako každý matrac, pri ktorom chceme, aby nám čo najdlhšie slúžil, si vyžaduje aj náš trošku starostlivosti. Ako základ je dodatočný poťah, ideálne vodeodolný, ktorý chráni poťah, ale aj jadro pred nečistotami, vlhkosťou, prípadne inými nehodami. Matrac by sa mal pravidelne vysávať a aspoň raz za mesiac otočiť naopak chrbtom a aj vrch k nohám, aby sa predišlo preležaniu a matrac vydržal čo najdlhšie. Ak je možné dať poťah dole, treba ho pravidelne prať a ideálne raz za rok dať vyčistiť profesionálne do čistiarne.

Veľa ľudí spáva na matraci aj 25 rokov starom, pričom matrac by sa mal meniť každých 10 rokov. Aj pri tých najlepších materiáloch sa časom roztoče v matraci usadia. Za tých 10 rokov sa v matraci nazbiera toľko odumretej kože, vlasov, prachu, ľudia nevedomky spávajú s toľkými roztočmi a ani si to neuvedomujú. Podľa štúdií, matrac počas 10 rokov naberie na hmotnosti 10% svojej pôvodnej váhy. V posteli trávime tretinu dňa a práve s týmito roztočmi.

Niektoré spoločnosti ponúkajú 20-25 záruku, ide však skôr o marketingový ťah. Určite by som tak dlhú dobu na jednom matraci neodporúčala spať.“

💡 TIP: Praktické rady a triky, ako vyčistiť matrac od nečistôt.

Dodomacnosti.sk: Čo by sme si mali všímať pri výbere matraca s pamäťovou penou? Je niečo špeciálne, na čo by sme mali zamerať pozornosť?

Michaela Kuchtová: „Pri výbere jednoznačne treba matrac vyskúšať. Ak si ho zákazník vyberá v kamennej predajni, treba si na ňom poležať aspoň 15-30 minút, poprehadzovať sa na ňom a zistiť tak, či naozaj vyhovuje všetkým potrebám a či je pamäťová pena kvalitná (či sa vrátia do pôvodného tvaru, za ako dlho a pod.). Treba sa informovať o materiáloch, pretože pamäťová pena je len navrchu matraca, pod ním ešte musí byť oporná zóna, ktorá dotvára celý matrac. Celé jadro je dôležité.

V našich Dormeo predajniach veľa ľudí vyskúša matrac len tak, že ho postláčajú rukou, sadnú si naň a na základe toho vyberajú. Našťastie máme veľmi šikovných odborníkov v každej našej predajni a vždy poučíme zákazníkov, že na matrac by si mali skutočne ľahnúť, aby ho vyskúšali.

Ďalším kritériom, ktoré by ma presvedčilo ku kúpe, je skúšobná lehota matraca, človek až sám doma po pár nociach zistí, či mu matrac vyhovuje alebo nie.“

 

Zdroje informácií:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Petra Lyžičiarová

Redaktorka magazínu DoDomácnosti.sk. Mám rada prírodu, zvieratá a rada tvorím. Kreatívne sa realizujem nielen pri písaní, ale i v domácnosti, záhrade a v kuchyni, a tak verím, že moje články budú pre vás zaujímavé, užitočné a prínosné.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.