Praktické rady a triky, ako vyčistiť matrac od nečistôt

Veronika Štrbová Téma 24. apríla 2020 0

Pokiaľ ide o údržbu matraca, väčšina ľudí si myslí, že stačí len vymeniť obliečky, prestieradlá a trochu vyvetrať. Kvalitný matrac je však veľká investícia na niekoľko rokov, preto je treba sa ubezpečiť, že vám dlho vydrží. To znamená, že by ste sa mali naučiť, ako sa správne čistí. Matrace môžu totiž obsahovať prachové roztoče, odumretú pokožku, nečistoty a iné zvyšky. Preto sa musia pravidelne čistiť, najmä ak trpíte alergiami, máte domáce zvieratá alebo si radi vychutnávate jedlo v posteli.

Dobrou správou je, že čistenie matraca je oveľa jednoduchšie, než si myslíte. Ak žijete vo vlhkom prostredí, je väčšia pravdepodobnosť, že sa potíte, čo môže spôsobiť vyššie riziko výskytu pre niektoré z nepríjemných “zvieratiek”. Naučíte sa teda odstrániť prachové roztoče, pachy a rôzne škvrny na matracoch. Udržiavanie čistoty je predsa nevyhnutným aspektom zdravého života. Čítajte ďalej a dozviete sa nielen postup, ako sa starať o váš matrac, ale aj triky, vďaka ktorým vyčistíte rôzne škvrny.

💡 Otestovali sme matrace – toto sú tie najkvalitnejšie

Ak váš starý matrac dosluhuje, chrbát si zaslúži nový. Pomôžeme s výberom.

➡️ 5 najlepších matracov za rok 2021 podľa recenzií a testov:

💡💡 u nás nájdete celý test matracov

➡️ Tu nájdete → celý test matracov
➡️ Tu nájdete → porovnanie matracov Dormeo

 

Čistenie matraca v 9 jednoduchých krokoch

 1. Zhromaždite si potrebný materiál – na čistenie matraca budte potrebovať určitý materiál. Je to napríklad vysávač s čalúneným príslušenstvom, enzymatický čistič, sóda bikarbóna, handričky, čistá voda atď.
 2. Odpracte všetky doplnky z postele a vyperte obliečky – pred samotným čistením matraca odložte z postele všetky dekoračné vankúše, klasické vankúše, plyšové hračky a iné doplnky ako prikrývky, deky a pod. Všetky tieto doplnky (ak je to možné) vrátane prestieradiel a obliečok vyperte v horúcej vode, ktorá ich zbaví roztočov. Ak má váš matrac snímateľný poťah, dajte dolu aj ten a vyperte ho.
 3. Povýsavajte matrac – zoberte si vysávač a povysávajte celý povrch matraca vrátane jeho bočných strán. Nasaďte úzky nadstavec a vysajte nečistoty alebo prach aj z ďalších možných záhybov.
 4. Čistenie matraca – samotný matrac nikdy nenamáčajte ani neaplikujte bežný čistič priamo na matrac. Napríklad, pamäťová pena nemá vôbec zvlhnúť. Z tohto dôvodu je dôležité postupovať opatrne a pracovať na princípe, že menej je viac. Všetky možné spôsoby čistenia matraca nájdete nižšie.
 5. Znova vysajte vysávačom – akonáhle ste použili vhodný spôsob na vyčistenie matraca, povysávajte ho.
 6. Otočte matrac – následne otočte matrac a zopakujte kroky 1-5, aby boli obe strany rovnako čerstvé a čisté. Otáčanie by sa malo, samozrejme, vykonávať v pravidelných intervaloch, či už matrac dôkladne čistíte alebo nie. Tradičnou múdrosťou je, že ľudia by mali matrac obracať každé tri mesiace, ale toto pravidlo platí zväčša iba pre pružinové matrace, pretože sa časom komprimujú.
 7. Chráňte matrac – teraz, keď viete, ako matrac vyčistiť, je čas ho chrániť. Akonáhle je úplne suchý, zakryte svoj čerstvý matrac chráničom matraca, ktorý uľahčí čistenie v budúcnosti a chráni pred rozliatím, špinou a inými nečistotami.
 8. Dbajte sa utieranie prachu – použitie prestieradiel, ktoré sa pravidelne menia a perú, by malo zabrániť pred hromadením sa prachu, čo veľmi ocenia ľudia, ktorí majú problémy s alergiami či astmou.
 9. Výmena matraca – všetko pekné raz musí skončiť a bez ohľadu na to, aký kvalitný matrac máte, príde čas, kedy ho budete musieť vymeniť. Spravte tak vtedy, ak ho máte už dlhšie ako 7 – 8 rokov alebo v momente, keď sa vám zhorší spánok či pocítite zmeny tvaru matraca.

 

💡 TIP: Raz za jeden – dva roky sa odporúča profesionálne hĺbkové čistenie matraca pre čo najhygienickejší a najzdravší spánok.

 

Spôsoby, ako vyčistiť matrac od škvŕn

Odstraňovač škvŕn

Ak chcete použiť prípravok na odstránenie škvŕn, nastriekajte ho na čistú bielu látku a potom ňou čistite zafarbenú plochu, následne osušte druhou čistou suchou handrou. Potom môžete aplikovať studenú vodu na inú čistú handričku a pokračovať v púšťaní, až kým škvrna nezmizne. Cieľom je použitie čo najmenšieho množstva produktu a vlhkosti.

 

Sóda bikarbóna

Ak nemáte možnosť umiestniť matrac na slnko a na čerstvý vzduch, ďalšou najlepšou alternatívou je jedlá sóda. Nasypte vrstvu na celú hornú časť matraca a nechajte pôsobiť niekoľko hodín (alebo ešte lepšie celú noc). Sóda na pečenie odbúrava kyselinu a absorbuje všetku zvyšnú vlhkosť alebo zápach. Čím dlhšie môžete nechať jedlú sódu na matraci, tým lepší bude mať účinok. Keď aplikujete jedlú sódu na matrac, otvorte všetky okná v miestnosti, aby dovnútra preniklo svetlo a slnečné žiarenie. Slnečné lúče UV skutočne pomôžu zabiť pleseň alebo baktérie na matraci.

Sóda bikarbóna na čistenie škvŕn

Enzymatický čistič

Na matraci sa môžu vyskytnúť skutočne rôzne škvrny. Ak ich nedokážete vyčistiť hneď, ako k nim dôjde, môžu spôsobiť stratu farby matraca. Na čistenie škvŕn matraca môžete použiť tiež enzymatický čistič alebo odstraňovač zápachu z domácich zvierat. Tento produkt zvyčajne stačí na odstránenie škvŕn na matracoch. Môžete si tiež vytvoriť svoj vlastný čistiaci roztok zmiešaním šálky teplej vody a lyžičky jemného umývacieho prostriedku.

Roztok na čistenie škvŕn na matraci

Peroxid vodíka

Ďalším spôsobom, ako sa účinne zbaviť škvŕn na matracoch, je peroxid vodíka, ktorý má bieliace vlastnosti. Pred použitím tohto produktu ho zmiešajte s vodou a potom ho otestujte na malej škvrne matraca. Týmto spôsobom budete môcť vidieť jeho účinky na matrac skôr, ako ho aplikujete na celý povrch. Zabránite tak možnému poškodeniu matraca. Ak to vyzerá dobre, nastriekajte ho na postihnuté miesto a nechajte niekoľko minút pôsobiť. Je to účinný spôsob, ako vyčistiť naozaj odolné škvrny na vašom matraci.

 

Konkrétne typy škvŕn

Škvrny od červeného vína alebo kávy

Škvrny od červeného vína či kávy môžete odstrániť napríklad pomocou citrónového roztoku alebo octu. Aplikovať ich môžete rozprášením priamo na škvrnu alebo do roztoku môžete namočiť čistú bezfarebnú handričku a škvrnu ňou potrieť. Škvrnu od kávy môžete vyčistiť tiež perlivou vodou, ktorú necháte na nej chvíľu pôsobiť a následne znečistené miesto dočistíte liehom.

Rozliate červené víno na matraci

Na ešte mokrú škvrnu od červeného vína je dobré čo najrýchlejšie nasypať soľ. So soľou vôbec nešetrite. Soľ absorbuje všetku vlhkosť a čiastočne aj červenú farbu. Nechajte ju pôsobiť minimálne 15 minút, nič sa nestane, ak to bude dlhšie. Na textílii zostane už len svetlo ružová škvrna, ktorú ľahko vyperiete v práčke. Ak máte strach, že sa škvrna zaperie alebo matrac, resp. poťah matraca nemôžete dať do práčky, prelejte škvrnu minerálkou a dočistite ručne.

 

Škvrny od krvi

Tu musíte pracovať veľmi rýchlo, čím skôr, tým lepšie. Pri krvných škvrnách však nepoužívajte teplú vodu, ale výhradne len studenú, aby sa nezrazili a nezažrali hlbšie do vlákien matraca. Zmiešajte teda studenú vodu a sódu bikarbónu a vzniknutou zmesou pomocou handričky potrite škvrnu. Takto nechajte pôsobiť minimálne desať hodín a následne miesto povysávajte. Je možné, že škvrna nezmizne úplne, avšak viditeľne túto škvrnu zosvetlí a váš matrac nebude poškodený.

 

Škvrny od moču

S týmto problémom sa stretáva veľmi veľa ľudí. Škvrny od moču môžu vzniknúť pri malých deťoch, starých ľuďoch alebo domácich miláčikoch. Tieto škvrny môžete vyčistiť tak, že zmiešate v nádobe s rozprašovačom 240 ml 3 % peroxidu vodíka, 45 g jedlej sódy a 1 kvapku tekutého mydla, pretrepete a nastriekate na matrac. V priebehu nasledujúcich niekoľkých minút by mala táto škvrna zmiznúť. Po jej vysušení zvyšky prípravku z matraca taktiež povysávajte.

Čistenie škvŕn od moču na matraci

Šikovné žienky však poznajú viacero spôsobov, ako tieto škvrny vyčistiť, preto vám ponúkame ešte jeden účinný spôsob. Všetko, čo budete potrebovať, sú kuchynské utierky, jedlá sóda, prášok na pranie, čistá voda, rozprašovač. Najprv škvrnu od moču kuchynskou utierkou poriadne vysušte. Následne toto miesto posypte jedlou sódou a vyčkajte. Medzitým zmiešajte prací prášok s trochou vody a prelejte zmes do rozprašovača. Postriekajte ňou miesto posypané sódou a nechajte pôsobiť niekoľko minút. Opakujte predchádzajúci krok a opäť vysušte kuchynskou utierkou. Znova posypte sódou a nechajte účinkovať, čím dlhšie, tým lepšie, najlepšie aspoň 18 hodín. Nakoniec dôkladne miesto vysajte vysávačom a je to.

Pre lepšiu predstavivosť máme pre vás aj video s týmto konkrétnym spôsobom čistenia matraca:

Jak odstranit skvrny od moči z matrace | Cleanipedia

 

Škvrny od zvratkov

Tieto škvrny sú dosť nepríjemné, ako vizuálne, tak aj pachom. Ľudia s nimi však bojujú dosť často. Ako teda nad nimi zvíťaziť? Je potrebné použiť čpavok. Ten votrite navlhčenou handrou na škvrnu krúživými pohybmi. Spomínanú zapáchajúcu vlhkosť vytiahnete jedlou sódou a potom samozrejme poriadne matrac povysávajte.

 

💡 Ako vyčistiť koberec? Škvrny sa môžu ocitnúť aj na koberci. Ako sa ich zbaviť sa dozviete v našom článku „Ako vyčistiť koberec“.

 

Ako vyčistiť matrac od prachových roztočov

Prachové roztoče pre nás nie sú škodlivé, avšak takým astmatikom či alergikom môžu znepríjemniť život. Prachové roztoče vznikajú v matracoch, kde sa kŕmia ľudskou pokožkou v teplých, vlhkých miestach. Robia z matraca nepríjemné a nezdravé miesto na spánok. Z postele ich však môžete dostať jednoducho pravidelným čistením a preventívnou údržbou matraca a postele.

 • pravidelne vymieňajte a perte posteľnú bielizeň – najlepšie je každý týždeň
 • ak je to možné, obliečky vysušte vonku – priame slnečné svetlo zabíja prachové roztoče, to znamená, že ak zavesíte posteľnú bielizeň a vankúše von na čerstvý vzduch, môžete zabiť všetky roztoče, ktoré ešte ostali po praní na bielizni.
 • nový vankúš či matrac – odporúča sa vankúš vymieňať každých šesť mesiacov a matrac po minimálne 8 rokoch (ak nevykazuje určité nedostatky už skôr)
 • použite parný čistič –  zabije roztoče aj baktérie hneď pri kontakte s parou, takže je dobré ho použiť každých pár mesiacov
 • chránič na matrac – zabráni prachovým roztočom dostať sa do vášho matraca, čím si uľahčíte jeho čistenie v budúcnosti
 • vysávač – pravidelne pri bežnom upratovaní povysávajte dôkladne aj váš matrac, odstránite tým mŕtve i živé prachové roztoče

Výmena obliečok vankúšov

Výmena obliečok a vetranie sú dôležité

💡 Vedeli ste že… Ak sa vám na matrac prilepí žuvačka, prikladajte na ňu kocku ľadu, ona následne ako keby zmrzne a jednoducho ju odlepíte z povrchu. Keby vám predsa len nejaký kúsok zostal na matraci, liehom ho dostanete dolu.

 

Prevencia pred znečistením matraca

Nie vždy samozrejme musí byť váš matrac znečistený a zatuchnutý. Je možné v značnej miere týmto nepríjemnostiam predchádzať. Stačí dodržiavať nasledovné rady a starostlivosť o váš matrac bude naozaj veľmi jednoduchý.

 • otáčajte matrac každé tri mesiace
 • dôkladne vetrajte izbu, matrac, periny aj vankúše
 • pravidelne vymieňajte čisté prestieradlo a posteľné obliečky
 • nepúšťajte na posteľ vašich domácich miláčikov
 • nejedzte jedlo a nepite nápoje v posteli
 • chráňte svoj matrac vhodným chráničom na matrace
 • prikrývky a vankúše naplnené perím sa odporúčajú raz za dva roky vyčistiť v profesionálnej čistiarni
 • ak je to možné, nechajte pod posteľou voľný priestor, aby mohol voľne prúdiť vzduch

 

Kedy je vhodné vymeniť matrac

Ako ste mali možnosť zistiť, na rôzne škvrny existuje množstvo spôsobov, ako ich vyčistiť a predĺžiť tak životnosť matraca. Avšak, sú prípady, kedy je nevyhnutné matrac hneď vymeniť. Ktoré sú to?

 1. Ploštice – tieto drobné nepríjemné zvieratká vám dokážu urobiť takpovediac “škrt cez rozpočet”. Ak sa vám objavia v domácnosti, treba sa ich hneď zbaviť. A matraca sa to týka dvojnásobne. V tomto prípade nepomôže žiadne čistenie, treba nový matrac a samozrejme, dôkladnú dezinfekciu miestnosti.
 2. Pleseň – pleseň na matraci taktiež neveští nič dobré. Pokúste sa jej v prvom rade predchádzať, avšak, ak sa predsa len ukáže, treba konať rázne. Tam, kde sa pleseň ukáže raz, má tendenciu sa vracať. Preto je najlepšie riešenie zaobstarať si nový matrac.
 3. Zmeny tvaru matraca – bez ohľadu na to, aký kvalitný máte matrac, môžu nastať časom určité zmeny v jeho tvare. Či už nejaké preležaniny nesprávnym zaobchádzaním alebo preliačiny. Tieto zmeny môžu nastať aj nesprávnou voľbou vášho matraca.
 4. Životnosť – ako sme už spomenuli, kvalitný matrac vám vydrží niekoľko rokov. Všeobecne sa však odporúča meniť ho po cca 7 – 8 rokoch. Je to ale veľmi dlhá doba a investícia do vášho zdravia sa určite vyplatí.

Spôsoby uvedené v tomto článku môžete aplikovať na všetky typy matracov ako sú zdravotné (antidekubitné), ortopedické, detské.

 

💡 Ako predísť vlhkosti a zbaviť sa plesne? V našom článku sa dozviete, ako predísť vlhkosti a tiež aj to, ako sa zbaviť plesne v celej vašej domácnosti.

 

Zdroje:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Veronika Štrbová

Rada píšem články, ktoré sú zaujímavé a majú pridanú hodnotu. Praktické rady do domácnosti, návody či nápady, ktoré využijú mnohí z vás v každodennom živote. Pravidelne testujem rozličné užitočné produkty. Verím, že aj moje články vám pomôžu nájsť odpoveď na rôzne, doteraz nevyriešené otázky.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.