7 rád, ako predísť vlhkosti + 10 tipov, ako sa zbaviť plesne

Jaroslava Putirková Téma 13. marca 2020 0

S farebnou jeseňou a bielou zimou prichádza aj obdobie vlhkosti a plesne. Pleseň sa tvorí práve za prítomnosti vlhkosti, prejavuje sa čiernymi bodkami na stene, ktoré sa vedia zmeniť na fľaky. Udržať správnu vlhkosť v byte je často obtiažne, vplýva na ňu veľa rôznych faktorov a to aj také, ktoré sa dajú už len ťažko ovplyvniť, ako napríklad nevhodne zaizolovanými základmi pri stavbe. Avšak vždy sa dá predchádzať vzniku plesní a existuje viacero spôsobov ako sa už existujúcej plesne zbaviť. My sme si pre vás pripravili súhrn 10 tipov ako sa zbaviť plesne a 7 rád ako predchádzať vlhkosti.

Čo sú plesne a ako vznikajú

Plesne sú mikroskopické huby, ktoré boli od nepamäti súčasťou prírody. Vedia sa rýchlo adaptovať do prostredia, ktoré je pre nich priaznivé a napomáha ich rastu. Plesne sa tvorili väčšinou iba v teplom a okysličenom prostredí a vlhkosťou. Niektoré druhy týchto húb sa však prispôsobili a pre svoj vznik nepotrebujú také veľké množstvo kyslíka a tepla, preto plesne začali vznikať aj v tmavých a studených priestoroch, ako sú napríklad pivnice.

 

Kde sa plesne vyskytujú najčastejšie?

Plesne sa dokážu vytvoriť na rôznych miestach takmer bez ohľadu na materiál. Dôležitá je pre nich hlavne vlhkosť.

 • na obkladačkách – kúpeľňa, kuchyňa
 • na stenách – v celom dome
 • okolo okien – pri zanedbanej izolácií

 

Ako vzniká pleseň?

Plesne v dome a byte sa vytvárajú na miestach, kde je zvýšená vlhkosť. Je to pre nich prirodzené prostredie na rast. Takéto prostredie pre nich vytvárame často aj sami, a ani si to neuvedomujeme. Určite nie zo začiatku, kedy pleseň nie je viditeľná voľným okom. No neskôr ju začneme vidieť, ale aj cítiť.

Pleseň má nepríjemný zápach, dokáže zanechávať pachové stopy:

 • na oblečení
 • v perinách
 • v uterákoch
 • vo vlasoch (pokiaľ trávite väčšinu času v priestore, kde je pleseň, prenesie sa vám pach aj do vlasov)

V takýchto prípadoch by sme mali čo najskôr zasiahnuť do boja proti plesniam. To znamená, že musíme zistiť prečo sa nám doma hromadí vlhký vzduch a ako sa ho zbaviť.

Zväčšená pleseň

Pleseň vie byť nepríjemným spoločníkom.

 

Prečo máme doma vlhko?

Vzduch by nemal byť vlhký ani suchý. Pri suchom vzduchu by sa nám ťažko dýchalo, pri vlhkom vzduchu sa tvoria plesne, ktoré sú nebezpečné pre náš organizmus. Najlepšie je doma udržiavať optimálnu vlhkosť, od 45-60%. Po prekročení 60% nastáva riziko tvorby plesní. Nahromadená para, ktorá nemá kam ísť sa sústreďuje na najstudenšie miesta. A tam sa začínajú tvoriť plesne.

 

Príčiny vzniku vlhkého vzduchu

Je veľa dôvodov, prečo máme vlhký vzduch v dome či byte.  Pár najčastejších príčin sme spísali.

 • činnosti v domácnosti – varenie, pečenie, sprchovanie, sušenie bielizne, pri všetkých týchto činnostiach sa vyparuje voda, ktorá zapríčiňuje vlhký vzduch
 • kvetiny, akvária – kvetiny, ktoré zalievame prebytočnou vodou, ktorú nestihnú absorbovať sa vyparuje do ovzdušia, samozrejme akvária napustené vodou taktiež zvlhčujú naše ovzdušie
 • tzv. tepelné mosty – sú to miesta kde sa stretáva teplý vzduch so studeným, vznikajú napr. v kútoch, pri zemi, pri oknách
 • nedostatočné vetranie – vzduch nemá ako cirkulovať, keď sme doma je dôležité aby sme vetrali, pretože aj naším dýchaním zvlhčujeme ovzdušie
 • chyby pri stavbe – dôležité je použitie správnych materiálov a stav muriva, pokiaľ budeme pracovať s vlhkým murivom, pravdepodobne budete mať v budúcnosti problémy s vlhkosťou a teda aj s plesňami

💡 TIP: Merače vlhkosti

Od vlhka je už naozaj iba malý krôčik k tvorbe plesní. Mali by sme sa preto vyhýbať príčinám vzniku vlhkého vzduchu a snažiť sa udržiavať vlhkosť medzi 45-60%, ktoré sa odporúčajú. Tieto údaje ľahko získame z meračov vlhkosti, ktoré sú dostupné na trhu za pomerne rozumné ceny.

 

7. rád ako predísť vlhkosti

Ak ste začali cítiť v byte vlhkosť, ale nevidíte pleseň, máte šťastie. Začnite s prevenciou a predíďte vzniku plesní. Pripravili sme si pre vás 7 rád ako predísť tvorbe vlhkosti vo vašom byte či dome.

 

1. Pravidelné vetranie priestoru

Otváranie okien je dôležité, odporúčame nárazové vetranie. Najlepšie je vytvoriť prievan na 2-3 minúty aspoň 3-krát denne. POZOR! okná nenechávajte otvorené za dažďa a hmly.

 

2. Digestor v kuchyni 

Pri varení a pečení vzniká nepríjemná para, ktorá sa šíri celým bytom či domom. Preto je nevyhnutné používať digestor, ktorý bude paru odvádzať mimo priestorov. Dajte si záležať na výbere správneho digestoru. Môžete sa pozrieť na náš výber najlepších digestorov.

 

3. Vetranie v kúpeľni

Najhoršie sú kúpeľne bez okien. Mali by ste si dať záležať na výkonnom odsávacom zariadení, aby všetka para zo sprchovania, umývania a čiastočne aj z prania, vychádzala von a nezdržovala sa v byte.

 

4. Stavebné materiály

Pri stavbe voľte prírodné materiály, ktoré nechajú váš dom dýchať, určite sa poraďte s odborníkmi. Je dobré myslieť na to dopredu a nezanedbať dôležité veci, ktoré by neskôr mohli ovplyvniť pohodlie vášho bývania.

 

5. Nábytok

Nábytok vždy stavajte ďalej od steny. Je to dobré pre cirkulovanie vzduchu a zároveň aby mohli steny dýchať. V opačnom prípade sa na stenách bude tvoriť pleseň.

 

6. Otvorené dvere

Stále je dôležitá cirkulácia vzduchu, preto ak niekam odchádzate nechajte otvorené dvere v miestnosti, kde máte vlhko. Vzduch sa bude vymieňať a teda miestnosť nezatuchne a nebude sa zhromažďovať nepríjemný zápach.

 

7. Sušenie prádla 

Určite nikdy nesušte prádlo vo vnútri, steny nasávajú vlhkosť z prádla a zvyšuje sa vlhkosť vzduchu. Nie je to vhodné ani pre prádlo a aby sa vysušilo, malo by mať dostatočný priestor na dýchanie.

 

💡 TIP: Odvlhčovač vzduchu

Výborným pomocníkom je aj odvlhčovač vzduchu, ktorý zbavuje nepríjemnej vlhkosti. Pozrite si článok o najlepších odvlhčovačoch na trhu a vyberte si ten, ktorý sa vám hodí najviac.

Tvorba vlhkosti zo sprchovania

Tým, že sa sprchujeme, vytvárame vodnú paru, ktorá prispieva k zvlhčovaniu ovzdušia.

 

10 tipov ako bojovať s plesňou nie len na stenách

Je veľa spôsobov ako odstrániť pleseň. Dôležité je v akom rozsiahlom štádiu je. Čím dlhšie pleseň pôsobí na mieste tým horšie sa odstraňuje. Samozrejme je dôležité aj na akom povrchu sa nachádza. Prinášame vám 10 rád ako sa zbaviť plesne či už babskými receptami alebo chemickými prípravkami, ktoré sú niekedy nevyhnutnosťou, hlavne ak je pleseň už rozšírená.

 

1. Postrek z tea tree oleja (čajovníkový olej)

Tea tree olej kúpite v drogérií alebo v zdravej výžive. Okrem využitia na plesne ma tento olejček aj širokú škálu využitia v kozmetike. Vy si však z neho môžete pripraviť hlavne pomocníka na plesne vo forme spreju.

➡️ Postup: Potrebujeme 2 čajové lyžičky tea tree dáme do 0,5 l vody, premiešame a použijeme ako postrek. Nastriekame na pleseň, ak striekame na kachličky alebo zotierateľnú plochu, necháme pôsobiť hodinu a následne zotrieme. Pri použití postreku na steny len necháme pôsobiť.

 

2. Postrek z octu

Ocot je všestranný pomocník v domácnosti. Je to čiastočne kyselina, ktorá zneškodní baktérie a plesne. Vyskúšajte ho aj v boji proti plesniam.

➡️ Postup: Vlejte ocot do rozprašovača a vystriekajte s ním steny, poprípade rohy v kúpeľni alebo sprchový kút. Nechajte pôsobiť.

 

3. Extrakt z grepových jadierok

Tento extrakt je silný, podobne ako tea tree má rôznorodé využitie aj v kozmetike. Má však veľkú výhodu a to, že nezanecháva žiaden zápach. Zakúpite ho v drogérií alebo v zdravej výžive, dá sa ľahko objednať aj cez internet.

➡️ Postup: Zmiešajte 20 kvapiek extraktu s 0,5 l vody, prelejte do rozprašovača premiešajte a nastriekajte na miesta postihnuté plesňou, nezotierajte.

 

5. Postrek z jedlej sódy

Jedlá sóda podobne ako ocot má všestranné použitie v domácnosti a je cenovo veľmi dostupná. Skúste spojiť tieto dve látky, alebo použite sódu len s vodou.

➡️ Postup: Zmiešame 2 lyžičky jedlej sódy s 0,5 l vody a nastriekame na poškodené miesto, necháme pôsobiť, nezotierame.

 

6. Postrek z peroxidu vodíka 

Peroxid je dobrý pomocník do domácnosti, ale treba s ním pracovať opatrne. Zabíja plesne, vírusy a baktérie. Je šetrný k prostrediu a nevytvára toxické splodiny.

➡️ Postup: Zmiešajte jeden diel 3% peroxidu a dva diely vody. Postriekajte ním poškodené miesta, snažte sa pracovať opatrne. Pri použití na stierateľné plochy necháme pôsobiť 15 minút a zotrieme. Pri používaní na steny buďte opatrní. Vyskúšajte si účinnosť najskôr na malý kúsok, aby ste videli reakciu.

 

7. Postrek z prášku na pečenie 

Môžete ho kombinovať s octom alebo aj samostatne s vodou. Prášok na pečenie kúpite v každom obchode a je cenovo dostupný.

➡️ PostupZmiešajte jeden prášok na pečenie s 0,5 l vody, môžete pridať pár kvapiek octu. Naneste na poškodené miesto a nechajte pôsobiť, poprípade jemne zoškrabte.

 

8. Borax (Tetraboritan sodný)

Borax je čistič na prírodnej báze, ktorý má množstvo využití v domácnosti. Podobne ako aj peroxid, borax nevytvára toxické prostredie, ale pri manipulácií s ním musíme byť nesmierne opatrní.

➡️ Postup: Zmiešame pol šálky boraxu a 1,5 l vody a nastriekame na miesta postihnuté plesňou. Necháme pôsobiť. Znova musíte byť opatrný pri používaní na steny. Vyskúšajte najskôr na menšiu plochu.

 

9. Savo proti plesniam

Osvedčený prostriedok je Savo proti plesniam. Existuje aj samostatne druh na steny, ktorý naozaj pomáha, ale musíte vyskúšať ako bude pôsobiť na farebné steny. Dá sa zakúpiť v bežnom supermarkete alebo v drogérií.

➡️ Postup: Savo nastriekame na steny a necháme pôsobiť. Musíte však dbať na vetranie a z miestnosti odísť pokiaľ Savo pôsobí. Pri mieste veľmi postihnutým plesňou postup opakujeme.

 

10. Špeciálne farby a nátery

Na trhu je veľa náterov, ktoré sa používajú ako ochrana pred plesňou, alebo aj na odstraňovanie už existujúcej plesne. Používajú sa ako ochrana na steny. Môžete si vybrať z rôznych druhov a značiek (Primalex, Biozor Pento +). Poraďte sa s odborníkmi a ochráňte svoj domov.

➡️ Postup: Väčšina týchto náterov funguje jednoducho. Náter nanesiete na poškodené miesto necháte pôsobiť podľa odporúčania. Pleseň väčšinou zmizne alebo ju zoškriabete, poprípade náter opakujete.

💡 Upozornenie! Pri používaní na steny budte opatrní a vyskúšajte si prípravok najskôr na nenápadný kúsok aby ste videli reakciu.

Odstraňovanie plesne zo steny

Pleseň dokážeme odstrániť ale musíme byť opatrní hlavne pri stenách.

 

Ako pleseň ovplyvňuje naše zdravie

Pleseň veľmi negatívne ovplyvňuje naše zdravie, hlavne z dlhodobého hľadiska. Spóry plesní sú veľmi silný alergén, na ktorý reaguje takmer každý človek. Ak aj nie ste alergický, môže sa vám alergia vytvoriť pri dlhodobom styku s plesňou. Náš zdravotný stav sa môže výrazne zhoršiť a môžu nastať dýchacie alebo kožné problémy.

 • plesne na tele
 • ekzémy
 • mykózy
 • poškodenie pľúc
 • bolesti hlavy
 • bolesti kĺbov
 • zhoršenie dýchania
 • astma
 • únava

Vzhľadom na tieto možnosti zdravotných problémov, by ste sa mali plesne zbaviť čo najskôr.

Kýchajúca žena

Pleseň nám môže podráždiť dýchacie cesty.

 

3 mýty o plesniach

Na záver vám prinášame mýty o plesniach, ktoré boli určite aj pre vás donedávna jasné fakty.

🗯 Ak plesne nevidíte, tak tam nie sú

Plesne vznikajú z vlhkosti, ktoré sa usadia postupne. Môžu sa vytvoriť hlboko v múroch a neuvidíte ich až kým nerozbúrate steny. Plesne si však môžete doniesť aj z obchodu, na ovocí alebo na iných potravinách. Je však dôležité aby sa nerozširovala. Ale nemusíme sa báť, nie všetky plesne sú škodlivé. Radi si pochutnáme na plesňovom syre. 😊

🗯 Plastové okná chránia pred vlhkom a vznikom plesní

Plastové okná sú oproti dreveným izolované. Na jednej strane je to obrovská výhoda, teplo neuniká von a zima nejde dovnútra. Avšak priestor nemôže dýchať. A tak sa stane, že pri výmene drevených okien za plastové začnete pozorovať pleseň. Bude to chvíľku trvať, kým si priestor zvykne a preto musíte nárazovo vetrať, aby sa vzduch striedal.

🗯 Vlhkosť sa hromadí na teplých miestach

Vlhkosť sa naopak hromadí v chladných miestach. Preto pleseň vzniká napríklad v pivniciach, popri oknách alebo v rohoch. Vyhľadáva si chladné miesta, aby sa tam usadila a mohla spokojne rásť. Preto je dôležité ak odídete na dlhšiu dobu preč z domu, nechať radiátory v zime zapnuté aspoň na minimum.


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Jaroslava Putirková

Baví ma čítanie a spoznávanie nových možností. Teší ma, keď prídem na niečo užitočné a môžem to posunúť ďalej ľuďom, ktorí to využijú. Či už sa to týka rád alebo pomoci pri výbere. Hlavne v dnešnej dobe, keď je na trhu veľká škála elektroniky a spotrebičov, je dôležité vybrať si správne.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.