Vyberáme matrac do postieľky – toto by mal spĺňať

Veronika Štrbová Téma 3. mája 2021 0

Už od narodenia by malo vaše dieťa spať na správnom matraci. Spánkom totiž strávi asi 40 % života a počas neho telíčko rastie, načerpáva novú silu a zhromažďuje energiu na ďalší deň. Preto je dôležité venovať pozornosť výberu správneho matraca aj do detskej postieľky.

Podmienky pre výber detského matraca sa mierne líšia od toho dospeláckeho, pretože to, čo je dobré pre vás, nemusí vyhovovať vášmu dieťaťu. Požiadavky na matrac sú navyše rozdielne aj v priebehu rastu dieťaťa. Matrac mu musí poskytovať bezprostrednú oporu chrbtice a pri spánku stabilizovať jeho telo. Ako teda vybrať ten správny matrac do postieľky?

Pozrieť ďalšie

 

Na čo sa zamerať pri výbere matraca do postieľky

Správny kvalitný matrac je kľúčom k zdraviu vášho dieťaťa. Aj keď sa vám môže zdať príliš pevný matrac na prvý pohľad nepríjemný, pre bezpečnosť novorodenca je nevyhnutný pevný základ. Mäkké spiace povrchy totiž vytvárajú pre deti nebezpečenstvo udusenia a zvyšujú riziko vzniku skoliózy.

Detský matrac do postieľky / žltý vzorovaný povrch

Detský matrac niekedy zaujme aj milým motívom

 

Tuhosť

Pre novorodencov sa odporúčajú matrace s tvrdším povrchom. Nie tie príliš tvrdé, ale ani nie mäkké. Taký zlatý stred tuhosti, čo môže byť napríklad druhý stupeň tvrdosti. Zhodujú sa v tom viaceré názory odborníkov, a to aj napriek tomu, že tvrdšie matrace možno na vás nepôsobia zrovna pohodlne, sú však bezpečnejšie. Prečo je to tak?

Už novorodenci potrebujú adekvátne prispôsobený matrac svojim potrebám, aby sa ich chrbtica začala správne vyvíjať. V prípade príliš mäkkého matraca sa do neho malé telíčko vášho dieťatka zaborí a tým sa môže jeho chrbtica začať deformovať. V opačnom prípade, keď je matrac až príliš tvrdý, nedokáže udržať pri ležaní prirodzený tvar chrbtice a to tiež nie je správne. Elastické jadro matraca sa malému telíčku perfektne prispôsobí a zaistí tak správnu polohu a tým aj správny vývoj.

Obojstranný matrac – ideálnou voľbou je obojstranný matrac, ktorý má jednu stranu tvrdšiu – tá je určená pre novorodencov, a druhú stranu o niečo mäkšiu, ktorá je určená pre deti od 7 – 10 mesiacov. Touto možnosťou nič nepokazíte, práve naopak, prispôsobíte tvrdosť matracu momentálnym potrebám vášho dieťaťa. Za tento typ matraca si však budete musieť trochu priplatiť.

 

Priedušnosť

Veľmi dôležitá je aj ideálna priedušnosť matraca do postieľky, ktorá zaistí stálosť prirodzenej telesnej teploty. Vaše dieťatko sa tak nebude prehrievať a nebude sa zbytočne potiť. Cirkulácia vzduchu je dôležitá z mnohých dôvodov. Správne zaistené odvetrávanie matraca zamedzuje hromadeniu a spätnému vdychovaniu oxidu uhličitého. Väčšina moderných matracov už disponuje vzduchovými kanálikmi aj polstrovaním a to vďaka moderným a inovatívnym materiálom, na ktoré sa kladie vysoký dôraz.

 

Rozmery

Vo väčšine prípadoch sa matrac kupuje spolu s postieľkou. Ak však kupujete každý produkt zvlášť, dôkladne si premerajte rozmery postieľky, do ktorej chcete nový matrac vložiť. Je totiž veľmi dôležité, aby do nej matrac dokonale zapadol. Nesmie byť medzi postieľkou a matracom žiadna medzera, pretože to môže ohroziť zdravie bábätka.

biely detský matrac v jednoduchej bielej postieľke

Matrac musí presne zapadnúť do postieľky

 

Ak teda vyberáte matrac pre bábätko, zvyčajne pre vek 0 – 3 roky, vyberajte z matracov s rozmermi 120 x 60 cm alebo 140 x 70 cm. To je totiž najčastejší rozmer detskej postieľky. V takom prípade voľte detské matrace, ktoré sú vyrobené priamo pre tých najmenších. Tieto matrace majú optimálnu tuhosť a vyrábajú sa v požadovaných rozmeroch. Výška sa pohybuje zvyčajne okolo 8 cm.

 

Bezpečnosť

Kupujte zásadne matrace s certifikátmi kvality a s dokladmi o pôvode materiálov. Len tak si môžete byť istí, že nový matrac bude nezávadný pre zdravie dieťaťa. Najlepšie matrace sú tie, pri výrobe ktorých neboli použité lepidlá.

 

Ako postupovať pri výbere

Skôr, ako sa rozhodnete pre konkrétny materiál, majte na pamäti nasledujúce body, ktoré súvisia s kvalitou i bezpečnosťou. Medzi najdôležitejšie faktory patrí:

 • Dostatočná tvrdosť – matrac pre bábätko musí byť dostatočne tvrdý, u mäkkých matracov totiž hrozí prepadnutie telíčka, kvôli čomu by bábätko mohlo mať problémy s dýchaním
 • Dostatočná hrúbka – detský matrac musí mať dostatočnú hrúbku (minimálne 7 cm), aby nedošlo k jeho preležaniu či prehýbaniu v niektorých jeho častiach
 • Dostatočná priedušnosť – matrace okrem tvrdosti a hrúbky musia mať výbornú priedušnosť, aby nedochádzalo k vzniku vlhkosti a plesniam, ktoré sú pre dieťa zdraviu škodlivé
 • Teplotná regulácia – u vhodného matraca je dôležitá tiež teplotná regulácia, matrac sa nesmie prehrievať a sálať teplo

 

Niekoľko faktov, ktoré treba mať na pamäti:

 • Matrac pre novorodencov musí mať pevnejšiu konštrukciu.
 • Matrac by mal byť tvrdší alebo stredne tvrdý, nie príliš mäkká. Ten totiž zvyšuje riziko skoliózy.
 • Zamerajte sa na hrúbku matraca. Nemala by sa v niektorých miestach viac prehýbať.
 • Dôležitá vlastnosť matracov je priedušnosť, musí byť teda dostatočne priedušný.
 • Informujte sa o materiáli, z ktorého je matrac vyrobený.
 • Matrac musí do postieľky presne zapadnúť. Treba sa pri kúpe uistiť, že matrac má rovnaký rozmer ako postieľka.
 • Ak používate monitor dychu, informujte sa, či je matrac pre neho vhodný. Predídete tak zbytočným starostiam, že nefunguje tak, ako má.
 • Praktické je vybrať matrac s poťahom, ktorý je snímateľný, a dá sa tak ľahko vyprať. U väčších detí, ktoré napríklad začínajú spať bez plienok, môžete zvoliť aj chránič matraca.

 

Aký vybrať materiál

Takisto, ako pri bežných matracoch pre dospelých, aj pri tých detských môžete vyberať z niekoľkých typov. Na trhu nájdete pružinové, molitanové, polyuretánové matrace. Medzi vhodný materiál sa radí napríklad stopercentný latex s hustotou 65 kg/m³, no jednou z možností môže byť aj kokosová doska s výbornými ortopedickými vlastnosťami, či pohánkové matrace, ktoré sa počas spánku prispôsobia chrbtici. Veľmi obľúbené sú aj sendvičové matrace, pri ktorých obsahujú vrchné vrstvy prírodný alebo syntetický materiál, kým vnútro tvorí pevnejšie zloženie. Pre deti mladšie ako dvanásť rokov sa neodporúča pamäťová pena, pretože by to mohlo viesť k deformácií detskej chrbtice.

 

Druhy detských matracov

➡️ Kokosový matrac

Tento typ matraca je vyrobený z prírodných materiálov, má dlhú životnosť, je antibakteriálny a hypoalergénny. Kokos dobre odvádza vlhkosť a zároveň poskytuje prevzdušnenie, takže sa v matraci nedrží vlhkosť. Je ideálny pre bábätká. Obľúbené sú predovšetkým preto, že majú výborné ortopedické vlastnosti, dostatočnú tvrdosť a v materiáli nie sú prítomné žiadne toxické látky.

Matrac do postieľky z kokosu - detail na kokosový materiál

Kokosový matrac Sensillo

 

💡 TIP na produkt - Matrac Coconut Coir 2 120x60
Matrac Coconut Coir 2 120×60

Pena so zvýšenou hustotou (25 kg/m3) a dobrou priepustnosťou vzduchu poskytuje vynikajúcu tepelnú izoláciu. Okrem toho je matrac vybavený kokosovou vrstvou na oboch stranách. Výhodou kokosových vlákien je, že sú ľahké a priedušné, ako aj veľmi odolné proti vlhkosti a deformácii. Zlepšujú cirkuláciu vzduchu v matraci, čím bránia nadmernému poteniu. Kokos má tiež antialergické vlastnosti a zabraňuje rozvoju húb a roztočov.

💡 TIP č.1: doprava od 200 € zadarmo💡 TIP č.2: vrátenie tovaru do 100 dní💡 TIP č.3: tu nájdete → aktuálny výpredaj

 

➡️ Pohánkový matrac

Pohánka je v porovnaní s kokosom o niečo mäkšia, takže sa hodí skôr pre väčšie deti ako pre úplné bábätká. Rovnako ako kokosové matrace sú aj tie z pohánky vzdušné a hypoalergénne. Pohánka zabraňuje vzniku porúch chrbtice dieťaťa. Má antistresové a antiseptické účinky. Pohánková vrstva detského matraca zabezpečuje telu jemnú masáž a zlepšuje krvný obeh. Pohánka sa nenahrieva od spiaceho tela, tým minimalizuje potenie a pôsobí preventívne proti tvorbe kožných ochorení a zaparenín. Je antibakteriálna, zabraňuje množeniu roztočov vo vnútri matraca.

Detský matrac s pohánkou / prierez matracu

Detský matrac Fiki Miki s pohánkovou vrstvou

 

💡 TIP na produkt - Bambino Candy matrac s pohánkou 120x60
Bambino Candy matrac s pohánkou 120×60

Vďaka osobitne všitej vrstve prírodnej pohánky má zdravotné vlastnosti. Pohánková vrstva jemne podporuje mikrocirkuláciu krvi, pomáha predchádzať preležaninám, problémom chrbtice a liečiť už existujúce. Zároveň svojim prirodzeným obsahom trieslovín bráni akémukoľvek rozvoju roztočov a baktérií v matraci, či na citlivom povrchu detskej pokožky, pričom dodáva rastúcej detskej chrbtici pevnú oporu. Umiestnenie pohánky do vyberateľného kazetovo prešívaného vkladu zabezpečuje, že sa zrniečka pohánky pod váhou tela vždy rovnomerne rozložia.

💡 TIP č.1: doprava od 200 € zadarmo💡 TIP č.2: vrátenie tovaru do 100 dní💡 TIP č.3: tu nájdete → aktuálny výpredaj

 

➡️ Molitanový matrac

Pre bábätká nie je molitan príliš vhodný, pretože je mäkký. Keď molitan, tak jedine s poťahom, ktorý je prateľný a odvedie vlhkosť, takže sa dieťatko neprehrieva. V kombinácii s ďalším materiálom (kokos, pohánka) však môže vyhovovať aj tým najmenším.

jednoduchý biely molitanový matrac do postieľky

Detský molitanový matrac Scarlett molitan

 

➡️ Latexový matrac

Tieto matrace sú vyrobené zo zmesi prírodného a umelého latexu a sú vhodným riešením pre alergikov. Sú odolné a priedušné. Matrace vyrobené z latexu disponujú strednou tvrdosťou a zároveň sú dostatočne pružné. Po stlačení sa detské matrace vracia rýchlo späť do pôvodnej podoby. Vďaka vynikajúcej elasticite sa latexové matrace dokážu perfektne prispôsobiť váhe dieťaťa.

Latexový detský matrac - poťah + prierez vrstvami

Latexový matrac do postieľky Sensillo Supreme GENIUS

 

➡️ BIO a organické matrace

Všetky matrace označené ako BIO alebo organické sú buď matrace penové alebo pružinové. Rozdiel je v tom, že organický matrac je plnený prírodnými materiálmi ako je: bavlna, vlna, kokosové vlákna, potravinové polyméry, peny na báze rastlín, prírodný latex. Organické matrace vychádzajú medzi ostatnými druhmi ako tie najdrahšie. Ľudia, ktorí si ich zakúpili však tvrdia, že tie matrace za to naozaj stoja.

Detský bio kokosový matrac / detail prierezu (čistý kokos + poťah)

BIO detský matrac Faktum bio kokos

 

Materiál matracov

⭐ Molitan – tento materiál je síce najlacnejší, ale jeho vlastnosti nie sú ideálne. Dosť ľahko sa preleží, nemá dobrú bodovú elasticitu a nie je ani tak priedušný, ako by mal byť kvalitný matrac pre deti.

⭐ Pamäťová pena – tiež tzv. viskoelastická pena, reaguje na tlak a teplo, má schopnosť sa ideálne vytvarovať a kopírovať krivky tela. Napriek tomu, že je mimoriadne priedušná, kvôli svojmu príliš mäkkému povrchu sa pre najmenšie deti neodporúča.

⭐ Kokosové vlákno – je to prírodný materiál, ktorý sa do matracov používa už viac ako 70 rokov. Je tvrdý a náchylnejší k výskytu baktérií a plesní (najmä vo vlhšom prostredí).

⭐ Prírodný latex – patrí medzi najobľúbenejšie materiály a vyznačuje sa dobrou bodovou elasticitou, vyrovnáva teplotu a je vhodný pre alergikov. Má antiseptické účinky (zabraňuje šíreniu baktérií a roztočov). Jeho nevýhodou je možno vyššia cena (na tú by ste však pri detskom matraci nemali príliš prihliadať) a tiež nie je tak stabilný (je mäkší).

⭐ Matrace z PUR peny – Pre najmenšie deti sa odporúčajú detské polyuretánové matrace. Tieto matrace sú veľmi pevné a ľahké. Vďaka ich vzdušnosti v nich dobre cirkuluje vzduch. Ďalej disponujú tvrdým jadrom, ktoré je ideálne počas spánku. Dieťa tam bude mať dostatočnú oporu a jeho chrbtové svalstvo bude pracovať tak, ako má, čím sa zabezpečí aj správny rast jeho chrbtice. Vďaka tvrdšiemu jadru sa tiež znižuje riziko SIDS.

⭐ Studená pena – vyznačuje sa dlhšou životnosťou a vyššou kvalitou, studená pena je tiež vysoko priedušný materiál s výbornou bodovou elasticitou

⭐ Sójová pena – ako samotný názov napovedá, táto pena obsahuje sójový olej a vyrába sa za studena. Vďaka obsahu sójového oleja vznikne materiál ešte prirodzenejšie s väčšou bodovou elasticitou než majú klasické peny vyrábané za studena. Má vynikajúcu schopnosť vyrovnávať tlaky na povrchu matraca.

⭐ Pena CELLFLEX – táto pena je vyvinutá zo studenej peny a má štruktúru s veľmi otvorenými pórmi, vďaka čomu je vysoko priedušná a má veľmi dobrú bodovú elasticitu.

⭐ Pena CELLPUR – obsahuje prírodný materiál Tencel, ktorý sa získava z dreva a disponuje vynikajúcou elasticitou. Okrem toho rýchlo odvádza vlhkosť a zaisťuje tak dieťaťu optimálnu spánkovú klímu, čo znamená, že dieťatko sa neprehrieva a nepotí.

 

Skladacie matrace do postieľky

Skladacie matrace do postieľky perfektne využijete pri cestovaní a na dovolenky. Sú totiž veľmi praktické v tom, že nezaberajú veľa miesta a môžete si ich so sebou zobrať kamkoľvek. Nezabudnite však na to, že slúžia len na dočasné prespanie a nie na dlhodobé využívanie. Skladacie matrace do postieľky mávajú rôzne detské motívy a farby. Nemusíte sa báť ani toho, že keď bábätko vyrastie z postieľky, tak tento skladací matrac viac nevyužijete. Práve naopak, perfektne poslúži aj starším deťom ako podložka na hranie či už v detskej izbe alebo na záhrade, resp. na terase. Taktiež sa dokáže premeniť na super podložku pod spacák pri stanovačke.

Skladací matrac do postieľky oranžový podtlač tiger

Detský skladací matrac Caretero Tiger

 

A čo keď z postieľky dieťa vyrastie

Približne v troch až štyroch rokoch budete meniť postieľku za posteľ. Najlepšie je kúpiť rovno veľkú posteľ, ktorá má medzinárodne štandardizovaný rozmer 90 x 200 centimetrov či dokonca väčšiu. Myslite na to, že tento matrac bude vaše dieťa používať ďalších asi 8 rokov, kým neprestane rásť.

Deťom do 12 rokov sa ešte stále neodporúča matrac s pamäťovou penou. Deťom starším ako 12 rokov už pokojne môžete zaobstarať matrac z pamäťovej peny, najideálnejšie však maximálne s dvojcentimetrovou vrstvou. Keď vaše dieťa prestane rásť, nechajte mu voľnú ruku, nech si vyberie matrac, ktorý mu bude najviac vyhovovať.

 

Deti a zónové matrace

Kým dospelým sa odporúčajú tzv. zónové matrace (majú zóny pre rôzne časti tela), pre deti sú naopak nevhodné, pretože dieťa na zóny nedosiahne a tie potom podopierajú nesprávne časti tela. Pre deti sú teda ideálne matrace bez zón a so strednou tuhosťou (tvrdosť 2). Všeobecne by teda deti s výškou do 150 cm mali mať matrac bez zón.

 

Chráňte povrch matraca

Pre úplne zdravú spánkovú klímu dieťaťa je potrebné, aby aj poťah matraca spĺňal požiadavky na priedušnosť. Ten by mal tiež zamedziť preniknutiu vlhkosti do jadra matraca. Ideálna je integrovaná ochrana proti premočeniu, pretože sa vyhnete použitiu nepriedušných prídavných podložiek. Poťah by mal byť snímateľný a prateľný, čím svojmu dieťatku zaistíte stále hygienicky čisté a zdravé prostredie.

biely snímateľný poťah na matrac so zipsom

Zaobstarajte si snímateľný poťah na matrac, ktorý sa dá oprať

 

Najčastejšie sa môžete stretnúť s poťahmi na matrac vyrobenými zo 100 % bavlny, ktoré potom majú ďalšie prímesy, vďaka ktorým môžu byť antibakteriálne alebo antialergické materiály, ktoré ešte viac skvalitňujú konkrétny matrac.

 

💡 TIP na produkt - Chránič na matrac 120x60
Chránič na matrac 120×60

Dvojvrstvový chránič na matrac do detskej postieľky, ktorý zabráni preniknutiu vlhkosti do samotného matraca, čím bráni jeho poškodeniu.

13,00 €

💡 TIP č.1: doprava od 200 € zadarmo💡 TIP č.2: vrátenie tovaru do 100 dní💡 TIP č.3: tu nájdete → aktuálny výpredaj

 

Obľúbené materiály poťahu:

 • Bavlna – bavlna patrí k najznámejším a najrozšírenejším prírodným materiálom. Je veľmi priedušná a odolná. Pokiaľ chcete poťah z bio bavlny, môžete ju nájsť aj pod skratkou KBA.
 • Tencel – celulózové vlákno získavané ekologicky šetrným spôsobom z dreva, materiál je veľmi jemný a pritom silný, ľahko sa udržiava. Má tepelné vlastnosti bavlny a veľmi dobre pojíma vlhkosť.
 • Zmes bavlny a polyesteru – ďalší obľúbený, veľmi elastický a mäkký materiál.
 • Strižná ovčia vlna – má vynikajúcu schopnosť akumulovať teplo a vlhkosť.
 • Vlnené rúno – kombinácia ovčej vlny s polyesterom je odolná proti pokrčeniu.
 • Rúno z dutého vlákna – 100 % polyester, disponuje vysokou tvarovou stálosťou.
 • Polyesterové rúno – taktiež je to 100 % polyester, tento materiál je vysoko odolný proti pokrčeniu a je veľmi priedušný.
 • Kapok – trochu menej známy materiál, je to duté vlákno pochádzajúce zo semien stromu s názvom Vlnovec päťtyčinkový. Kapok vie efektívne odpudzovať vodu, čím bráni rozmnožovaniu roztočov. Je teda ideálny pre alergikov.

💡 TIP: Všetko o poťahoch na matrace si prečítajte v našom článku.

Hygiena matraca

Čo sa týka hygieny matraca, vyhýbajte sa predovšetkým chemickým prípravkom. Dezinfekcia matraca by mala prebiehať pomocou horúcej pary, octovej vody alebo aspoň prevetraním matraca vonku na vzduchu. Pomocou mrazu sa zbavíte roztočov a slnko vám matrac krásne vysuší.

 

Čistenie matraca

Kvalitný detský matrac je potrebné udržiavať v “čo najlepšej forme”. Detské matrace musia odolávať nielen váhe, poteniu a deformáciám pod telom, ale aj tekutinám, ktoré sa jednoducho občas na matraci objavia. Kvalitný poťah zadrží tekutiny a nepustí ich do vnútra matraca, ale menej kvalitné poťahy ich prepustia. Matrac môže potom plesnivieť a uvoľňovať do ovzdušia nebezpečné póry. Nepríjemné zdravotné problémy môžu spôsobovať práve nevetrané, nevyčistené matrace plné nebezpečných pórov.

Ako jednoducho vyčistiť matrac od moču:

Rady pre domácnosť: Ako vyčistiť moč z matraca | EMI

 

Ako sa postarať o matrac?

Každý mesiac ho otáčajte na druhú stranu. Každý deň pravidelne vetrajte ako posteľnú bielizeň, tak posteľ a miestnosť, v ktorej dieťa spí. Minimálne niekoľko hodín. Ak matrac schytá nejakú tú dávku tekutín, rýchlo ju odsajte suchými handrami. Matrac postavte k oknu a poriadne vyvetrajte. Ak to bude potrebné, matrac vyčistite parným vysávačom.

💡 TIP: Nezaberá vám tento spôsob čistenia? Vyskúšajte aj iné nápady na domáce čistenie matracov.

 

Matrac do postieľky a monitor dychu

Ak uvažujete nad použitím monitoru dychu pre bábätko, treba myslieť na to aj pri výbere matraca. Niektoré typy týchto monitorov dychu sa totiž vkladajú pod matrac, čo môže mať tiež vplyv na jeho výber. Monitor dychu sa ukladá pod matrac, na ktorom vaše dieťa spí a slúži na upozornenie prípadného ohrozenia života dieťaťa a odhaľuje rizikové zníženie frekvencie nádychov dieťaťa. Aby monitor správne fungoval a nehlásil falošný poplach, mal by byť uložený pod matrac s výškou okolo 8 cm.

Takto funguje monitor dychu pod matracom:

NANNY monitor dechu

Môžete sa riadiť všeobecným pravidlom, že čím je matrac silnejší, tým viac tlmí impulzy, ktoré má snímať podložka monitora dychu. Najlepšie sa hodí matrac s výškou 6 – 8 cm, naopak, neodporúča sa matrac hrubší než 11 cm. Aj pod takým matracom môže monitor dychu fungovať spoľahlivo, ale možno budete musieť počkať, až vaše dieťa priberie na váhe. Dôležité tiež je, aby matrac v postieľke nebol umiestnený natesno, ale aby rovnomerne doliehal na snímaciu podložku.

 

Dbajte na výber aj iného príslušenstva do postieľky

Zdravý spánok, to nie je len kvalitný matrac a postieľka, ale aj ďalšie príslušenstvo. Napríklad, aj pri výbere ochranného mantinelu a lôžkovín je potrebné sa zamerať na materiály, z ktorých sú vyrobené. Mantinel by mal byť samozrejme priedušný, aby okrem ochrany dieťatka zabraňoval akumulácii tepla a predchádzal tak prehriatiu detského telíčka. Lôžkoviny by mali byť ľahko udržiavateľné, príjemné na dotyk a šetrné k citlivej detskej pokožke. Zaobstarať si môžete tiež nepriepustnú podložku na matrac, ktorá účinne bráni preniknutiu tekutín do jadra lôžka.

Príslušenstvo do detskej postieľky

Pre príslušenstvo do postieľky voľte zdravotne nezávadné a priedušné materiály

 

Kúpiť nový alebo z “druhej ruky”?

Čo sa týka kúpy matraca do postieľky, určite vám odporúčame zakúpiť nový matrac. Detské telíčko sa v tomto období neustále vyvíja a potrebuje kvalitný povrch na spanie. Ani použitý matrac od najlepšej kamarátky nemusí byť správna voľba, pretože nikdy neviete, ako sa s ním zaobchádzalo či ako bol skladovaný, aj keď na prvý pohľad môže vyzerať schopne.

Pleseň môže vznikať v nesprávne uložených matracoch a baktérie sa môžu na povrchu usadiť z tekutín (únik moču z plienky, sliny bábätka), ktoré neboli poriadne vyčistené. Ak si kúpite nový matrac pre svoje prvé dieťa a budete ho udržiavať skutočne čistý, môžete ho použiť pre svoje ďalšie dieťa, ak ho uložíte v suchom prostredí a zostane pevný. Takto si budete istí, že je matrac bezpečný a čistý.

 

Kde kúpiť a aká je cena

Ak sa rozhodnete kúpiť svojmu dieťaťu nový matrac, vyberajte v špecializovaných predajniach, kde sa matrace dajú vyskúšať. Deti môžete vziať so sebou, tie staršie už budú vedieť, ktorý matrac je im pohodlný, každému totiž vyhovuje niečo iné. Pre novorodencov samozrejme vyberiete sami, už viete, na čo treba myslieť pri jeho výbere. Starostlivo si tiež preštudujte zloženie jednotlivých matracov a od predajcov požadujte certifikáty, ktoré zaručia vysokú kvalitu výrobku a absenciu škodlivých látok.

Informujte sa o záruke na jadro matraca a matrac vyberajte len u renomovaných výrobcov. Predsa len to nie je týždňová záležitosť. Do detského matraca sa určite oplatí investovať. A podľa toho, čo všetko od neho očakávate a aký materiál zvolíte, sa aj matrace pohybujú v rôznych cenových kategóriách. Často kupované matrace si viete zaobstarať už od 20 EUR, kokosové s latexom od 50 EUR. V prípade, že by ste uvažovali nad matracom s dvojitou tvrdosťou, treba si priplatiť o niečo viac, môže vás vyjsť na cca 100 EUR, záleží od značky.

 

Rozdelenie matracov podľa ceny:

 • do 50 EUR – v najnižšej cenovej kategórii nájdete väčšinu detských matracov, ktoré môžu byť vyrobené z pamäťovej peny alebo molitanu. Zvyknú mať najnižšiu životnosť.
 • do 100 EUR – ak si pár desiatok EUR priplatíte, určite budete s matracom spokojní. Tieto matrace sú totiž kvalitnejšie a sú vyrobené z odolnejších materiálov, vo väčšine prípadoch sú aj antialergické.
 • od 100 EUR – ak si zvolíte matrac z tejto cenovej relácie, doprajete dieťaťu to najzdravšie a najkvalitnejšie prostredie pre dokonalý spánok a vývoj. Dokonca sa môžete stretnúť aj s poťahom obsahujúcim antibakteriálne pôsobiace striebro.

💡 TIP: Doprajte si aj vy nový kvalitný matrac. Všetko o jeho výbere a kúpe sa dočítate v článku Vyberáme matrace.

 

Pozrieť ďalšie

 

Zdroje informácií:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Veronika Štrbová

Rada píšem články, ktoré sú zaujímavé a majú pridanú hodnotu. Praktické rady do domácnosti, návody či nápady, ktoré využijú mnohí z vás v každodennom živote. Pravidelne testujem rozličné užitočné produkty. Verím, že aj moje články vám pomôžu nájsť odpoveď na rôzne, doteraz nevyriešené otázky.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.