Ktoré matrace sú vhodné pre seniorov a na čo nezabudnúť pri výbere?

Veronika Štrbová Téma 15. júna 2020 0

Ktoré matrace sú vhodné pre seniorov? Na túto otázku vám nikto nedá jasnú odpoveď v podobe jedného alebo dvoch konkrétnych matracov. Každé telo je iné a vyhovuje mu iný matrac. My vám však poradíme, ako zistiť, aký typ matraca môže byť pre starších ľudí najvhodnejší a ako postupovať pri jeho výbere.

S pribúdajúcim vekom sa človek učí vyrovnávať s určitými malými bolesťami života. Hoci sa môže vyhnúť závažným zraneniam a chronickým zdravotným stavom, pravdepodobne sa z času na čas cíti dosť stuhnutý. Vtedy si pomyslí, že je to v poriadku a u starších ľudí je to normálne. Nemusí to tak byť ale vždy. Zlý spánok nemusí byť nevyhnutnou súčasťou staroby.

💡 Otestovali sme matrace – toto sú tie najkvalitnejšie

➡️ 5 najlepších matracov za rok 2021 podľa recenzií a testov:

💡💡 u nás nájdete celý test matracov

➡️ Tu nájdete → celý test matracov

Je kvalitný matrac luxusom alebo nevyhnutnosťou?

Je pochopiteľné, že starší ľudia, najmä dôchodci, môžu mať určitý finančný problém dopriať si naozaj kvalitný matrac. Hlavne, ak nemajú nikoho, kto by im s ním pomohol. Preto ich myšlienky o nákupe matracu môžu prechádzať od luxusu k potrebám. Tento prístup je však úplne racionálny. Treba preto hľadať kompromis a vybrať si matrac, ktorý bude spĺňať všetky požiadavky zákazníka.

 

Ako zistíte, že potrebujete nový matrac?

Pri tejto otázke sa na chvíľu zamyslite a počúvajte svoje telo:

  • Budíte sa stuhnutí a boľaví?
  • Cítite spodnú časť chrbta viac boľavú ráno ako večer?
  • Je váš súčasný matrac starší ako desať rokov?
  • Často sa v noci budíte a neviete nájsť správnu spánkovú polohu?

Ak ste odpovedali na tieto otázky slovom “Áno”, je čas na nový matrac. Teraz sa dozviete, ako si vybrať nový matrac, ktoré typy by vám mohli vyhovovať a na čo treba prihliadať pri výbere.

Žena s bolesťou chrbta

Predíďte bolestiam chrbtice kvalitným matracom

 

Mäkký alebo radšej tvrdý matrac pre seniorov?

Každému človeku vyhovuje iný matrac a platí to aj pri senioroch. Mäkký alebo tvrdý matrac je naozaj veľký rozdiel a treba preto zvážiť všetky aspekty vplývajúce na správny výber. Pri výbere matraca by ste mali prihliadať na svoju hmotnosť. Ak máte vysokú hmotnosť a preferujete mäkký matrac, tak ten sa vám bude zdať ešte mäkší, preto si vyberte radšej stredne tvrdý matrac. Naopak, pri nízkej hmotnosti sa aj stredne tvrdý matrac môže javiť ako tvrdší matrac.

Mäkké matrace pre seniorov netlačia a ľahšie sa prispôsobujú telu. Dovolia pohybovému aparátu pohodlnejšie odpočívať. Ak ste naučení ležať na boku, tak mäkký matrac zabráni prílišnému tlaku na telo. Starším ľuďom, ktorí sú zase zvyknutí ležať na chrbte, sa odporúčajú tvrdšie matrace.

Skúšanie tvrdosti ortopedického matraca

Tvrdosť matraca je kľúčovým parametrom pri správnom výbere

 

Príliš tvrdé matrace pre seniorov nie sú ideálnou voľbou. Vytvárajú totiž protitlak na exponovaných miestach. Treba si uvedomiť, že pohybový aparát už nie je v poriadku a ľudia vo vyššom veku sú omnoho citlivejší. Ak trpíte nespavosťou alebo bolesťami kĺbov, či svalov, tak tvrdý matrac nezabezpečí požadovaný komfort spánku. Na tvrdom matraci často dochádza k nedokrveniu končatín alebo tŕpnutiu rúk. Ak však preferujete tvrdší matrac, tak popremýšľajte o matraci zo studenej HR peny alebo z lenivej peny, ktoré sú vhodné aj pri vyššej tuhosti.

 

Dvojitá tuhosť

Ak sa neviete rozhodnúť, akú tvrdosť matraca zvoliť, môžete vyskúšať matrac s dvojitou tvrdosťou. Tento matrac má dva rôzne stupne tvrdosti z každej strany, preto si ho môžete podľa potreby otáčať a prispôsobovať podľa vašich požiadaviek.

 

4 typy matracov pre starších ľudí

Matrac z pamäťovej peny

Matrace z pamäťovej peny sa v posledných rokoch stávajú čoraz obľúbenejšími. Disponujú mnohými funkciami, ktoré sú pre starších ľudí zaujímavé a vyhovujúce. Zo začiatku majú tendenciu perfektne a rovnomerne rozdeliť váhu človeka. Pomáhajú tak znižovať tlak na citlivé body a pomôžu zabrániť rušeniu partnera. Matrace pre seniorov by mali byť dostatočne priedušné.

Sendvičový matrac vyrobený z pamäťovej peny

Matrac Benab Visco plus z pamäťovej peny

 

Latexový matrac

Ak ste dostali odporučenie od zdravotného odborníka, aby ste vyskúšali pevnejší matrac, latexový matrac môže byť dobrou voľbou. Tieto matrace majú mnoho vlastností matracov s pamäťovou penou, ale majú tendenciu byť o niečo pevnejšie. Ak trpíte bolesťami chrbta a máte obavy z prehrievania v noci, najlepším riešením môže byť práve latexový matrac. Je tiež ideálnou voľbou pre tých, ktorí majú radi mäkšie matrace a pre seniorov s bolesťami chrbtice alebo ako prevencia ich vzniku. Vďaka zónovaniu sa lepšie prispôsobí najmä pri ležaní na boku. Jeho povrch je rozdelený až do 7 anatomických zón, veľmi detailne kopíruje každú partiu tela.Obmedzuje protitlak na rameno a kolená.

Materasso SULTÁN latex eco plus

Latexový matrac Materasso SULTÁN latex eco plus

 

Zdravotný matrac

Väčšina zdravotných matracov disponuje certifikátom, ktorý potvrdzuje, že je naozaj kvalitný. Väčšinou nájdete hlavne u zdravotných matracov na rozdiel od tých bežných tzv. spevnené bočnice, ktoré výrazne uľahčia vstávanie z lôžka, spríjemnia sedenie na boku matraca a jednoducho zaručia, že sa vám okraj matraca nevysedí, aj keď ho často používate.

Ortopedický zdravotný matrac Dormisan SIRIUS

Ortopedický matrac Dormisan SIRIUS

 

Seniori potrebujú pri spánku a odpočinku mimoriadne pohodlie, preto sú matrace pre seniorov zvyčajne vyššie, s výberom 2 tuhostí a 7 anatomických zón. Zdravotné matrace pre seniorov sa vždy skvelo prispôsobia telu, účinne podporia chrbticu, uľavia svalom i kĺbom a sú alergicky neutrálne. Večer pomôžu zaspať a v noci zaistia výdatný spánok a regeneráciu. Obľúbené sú úplne priedušné ortopedické matrace z prírodných materiálov, ktoré umožňujú koži dýchať a hodia sa aj pre ľudí dlhodobo pripútaných na lôžko.

 

Antidekubitný matrac

Veľa starších ľudí má zdravotné problémy a bohužiaľ, môže sa stať, že zostanú dlhodobo pripútaní na lôžko. V tomto prípade sú najideálnejšie antidekubitné matrace, ktoré zabraňujú vzniku preležanín, ktoré sú pre týchto ľudí veľmi nebezpečné. Sú to špeciálne zdravotné matrace, ktoré svojím zložením a ortopedickými vlastnosťami uľahčujú pacientom dlhodobý pobyt na lôžku, umožňujú dokonalé kopírovanie kriviek tela, poskytujú oporu svalom a chrbtici a zabraňujú aj vzniku preležanín.

Aktívny antidekubitný matrac Sensitiv

Aktívny antidekubitný matrac Sensitiv

💡 TIP: Ak hľadáte matrac pre seniorov pripútaných na lôžko, kliknite si na náš článok Ako vybrať antidekubitný matrac a dozviete sa všetky potrebné informácie.

 

Ako postupovať pri výbere matraca?

Výber správneho matraca je dôležitým rozhodnutím pre všetkých dospelých, najmä pre seniorov vo veku 65 a viac rokov. Táto populácia zvyčajne pociťuje chronickejšiu a častejšiu bolesť v krku, ramenách, chrbte, bokoch a ďalších citlivých oblastiach tela. Niektoré matrace sa dobre prispôsobujú, aby pomohli vyrovnať chrbticu a zmierniť bolesti a tlakové body v podvaloch, iné však ponúkajú malé alebo vôbec žiadne prispôsobenie a môžu viesť k ďalším bolestiam a nepohodliu.

Zvážte preto všetky možné zdravotné problémy, vaše požiadavky na kvalitný matrac a k tomu aj váš finančný rozpočet. Aj keď sa odporúča na matraci nešetriť, určite sa dá nájsť vhodné riešenie a správny matrac za rozumnú cenu. Ak máte už nejaké predstavy o svojom novom matraci, najlepšie bude, ak sa vyberiete do obchodu a sami si ho vyskúšate. Niekedy stačí naozaj len chvíľka a vy zistíte, či vám daný matrac vyhovuje alebo nie.

Pre seniorov sú určené napríklad tieto matrace:

 

Okrem už spomínaných parametrov myslite aj na:

⭐ Anatomické pohodlie – problémy s chrbticou či bolesti kĺbov nútia seniorov zaujať také spánkové polohy, pri ktorých až tak nepociťujú bolesti kostrovo-svalového systému. Príliš mäkký matrac môže spôsobovať, že sa telo doň zaborí, zatiaľ čo príliš tvrdý matrac zase nie je príliš pohodlný. Ideálnym riešením sú termoelastické matrace, ktoré menia svoju tvrdosť pod vplyvom telesnej teploty a prispôsobujú sa polohe tela. Vďaka tomu sa svaly môžu uvoľniť a spánok sa stáva oveľa pohodlnejším, takže senior sa v noci nadmerne nebudí.

⭐ Stabilná teplota počas spánku – ak senior trpí reumatickými problémami, je veľmi dôležité, aby kĺby neboli vystavené pravidelným teplotným zmenám, ktoré bolesti len stupňujú. Preto sa seniorom odporúčajú matrace, ktoré vďaka špeciálnej technológii mikrokapsúl absorbujúcich a odvádzajúcich teplo zabezpečujú termoreguláciu a udržiavajú stálu telesnú teplotu nezávisle od vonkajších podmienok a fázy spánku. Je to ideálne riešenie, ktoré poskytne pokojný spánok seniorom s artritídou a s reaktívnym zápalom kĺbov.

⭐ Elektrický rošt pre maximálne pohodlie – skutočne dokonalé pohodlie si seniori môžu dopriať pomocou elektrického roštu, vďaka ktorému si bez námahy a bez pomoci ostatných dokážu prispôsobiť vhodnú polohu a podľa potreby ju meniť.

⭐ Nezabúdajte na chránič a poťah – nielen pri senioroch, avšak pri tejto vekovej kategórii obzvlášť dbajte na využívanie kvalitného poťahu na matrac. Všímajte si ho hneď pri výbere matraca a určite je to dobrá voľba. Poťah totiž, okrem iného, chráni matrac a predlžuje jeho životnosť. Vhodný je aj chránič na matrac, ktorý sa hodí najmä v prípade možného úniku moču a ochráni tak váš matrac pred znečistením.

 

💡 TIP: Všetko o tom, ako vybrať správny rošt pod matrac sa dozviete tu.

 

Ako zlepšiť kvalitu spánku u seniorov

Výber vhodného matraca je jedna vec. Dôležitý je však aj celkový životný štýl seniora, ktorý taktiež vplýva na zdravý spánok. Existuje teda aj niekoľko ďalších možností, ako zlepšiť kvalitu spánku u seniorov.

 

Užívanie liekov

Na nespavosť môžu negatívne vplývať aj lieky. Niektoré lieky alebo aj prípadné kombinácie liekov hrajú pri poruchách spánku svoju úlohu. Napríklad, po niektorých liekoch sa vám chce počas dňa spať, a naopak, niektoré spôsobujú zase problémy so zaspávaním alebo s nočným prebúdzaním. Pokiaľ seniorovi niektoré lieky spôsobujú nočné prebúdzanie, či nespavosť v tomto prípade sa treba o tom porozprávať a poradiť s lekárom, ktorý ich predpísal. Riešením je vhodná úprava liekov alebo ich posunutie užívania na skoršiu hodinu, či výmena niektorých liekov za ich alternatívy.

 

Denný spánok

Seniori majú tendenciu si počas dňa hocikedy zdriemnuť. A takto si po krátkych chvíľach vyčerpajú čas spania už počas dňa. Hoci ide v mnohých prípadoch možno len o minúty, z nich sa môžu stať hodiny a celý biorytmus majú následne rozhádzaný, resp. prevrátený. Denné činnosti nahrádzajú spánkom a potom večer sa im nechce spať, lebo sú už vyspatí. Pokiaľ sa vám počas dňa často drieme, riešením je striedanie aktívnych činností s aktívnym odpočinkom, pričom sa treba vyhýbať dlhému vysedávaniu. Nezabúdajte na pohyb. Napríklad prechádzky, ktoré navodia dobrý spánok. Pokiaľ je človek imobilný, potom pripadá do úvahy rôzna forma cvičenia počas dňa, ktorá ho unaví.

Žena pokojne spí na posteli

Pozor na príliš veľa denného spánku

 

Inkontinencia

U starších ľudí je to bežný problém. Časté močenie a tak narúšanie spánku sa však dá aj v tomto prípade ovplyvniť. Riešením je správny pitný režim, pričom väčšiu časť príjmu tekutín je potrebné vykonať do poobedňajších hodín. Poobede je zase potrebné znížiť príjem tekutín a pred spaním niekoľko hodín nepiť. Samozrejme, tesne pred spaním treba využiť toaletu.

 

Strava

Seniori si vo svojom veku zvyknú narušiť stravovacie návyky. Jedia častejšie alebo sa prejedajú nezdravým jedlom a väčšinou je to aj večer, čo spôsobuje tráviace ťažkosti, akými sú bolesti brucha, zápchy alebo nadúvanie. Posledné jedlo by preto mali jesť minimálne 2 hodiny pred spaním. Malé a ľahké jedlo podporujúce tvorbu melatonínu aj neskôr. No riešením je pravidelný a vyvážený prísun potravy, pričom kávu alebo cigarety by mali eliminovať alebo aspoň obmedziť 4 hodiny pred spaním.

Manželský pár seniorov obeduje

Seniori by si mali dopriať vyváženú a zdravú stravu

 

Zdravotné problémy

S vyšším vekom prichádzajú často aj zdravotné problémy. Počas spánku majú problém zmeniť polohu a pri každom otočení ich to vyruší. K tomu je aj pridružená bolesť a senior má problém opäť zaspať, kým si nájde správnu polohu alebo bolesť neutlmí. Existuje mnoho chorôb, ktoré ovplyvňujú spánok človeka. Preto, ak užívate lieky od bolesti, je vhodné ich pred spaním užiť, aby bola bolesť tlmená skôr, ako vyústi do väčšej intenzity a aby ste mohli nerušene zaspať. Pri zaspávaní si zvoľte takú spánkovú polohu, ktorá vám zabezpečí čo najväčšie pohodlie.

 

Rušivé momenty

Spánok seniorov ovplyvňujú aj ďalšie iné príčiny, ako napríklad veľký hluk či naopak, nadmerné ticho. Ďalej zmeny termoregulácie, ktorá je u starších ľudí narušená. Často sú to aj sociálne faktory ako zmena prostredia, izby, či strata životného partnera, ale aj prostredie, napríklad príliš veľká tma, veľký chlad, príliš veľké teplo, či nadmerné osvetlenie. Dôležité je odstrániť tieto negatívne vplyvy a to tým, že pred spaním vyvetráte, odstránite ťažké vône, zabezpečíte vhodnú vlhkosť vzduchu, pričom nesušte v spálni bielizeň. Zabezpečte vhodnú teplotu v izbe, dôležitá je aj vhodná posteľná bielizeň, či správne oblečenie na spanie zo savých, teplých a priedušných materiálov.

 

Zdroje informácií:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Veronika Štrbová

Rada píšem články, ktoré sú zaujímavé a majú pridanú hodnotu. Praktické rady do domácnosti, návody či nápady, ktoré využijú mnohí z vás v každodennom živote. Pravidelne testujem rozličné užitočné produkty. Verím, že aj moje články vám pomôžu nájsť odpoveď na rôzne, doteraz nevyriešené otázky.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.