Vyberáme rošty do postele – lamelové, pevné, polohovateľné

Veronika Štrbová Téma 16. apríla 2020 2

Prečo vyberáme rošty do postele? Sú neodmysliteľnou súčasťou nášho každodenného spánku. Spolu s kvalitným posteľným rámom a matracom tvoria základ celkového zdravia človeka, pre ktoré je kvalitný a zdravý spánok nevyhnutný. Aj pri tomto produkte však máme na výber z niekoľkých druhov a materiálov.

Kvalitný rošt zaistí matracu prirodzené predĺženie jeho životnosti a zachovanie anatomického tvaru bez zbytočných preležanín. Najlepšie a najideálnejšie je preto kupovať rošt spolu s novým matracom, nie je to však podmienka. Ako si vybrať správny rošt a na čo vlastne slúži, sa dozviete v našom článku.

Čo je to rošt a na čo slúži

Pod kvalitným matracom musí byť aj kvalitný rošt. Hoci ho na prvý pohľad nie je vidieť, to neznamená, že pre posteľ a zdravý spánok nie je dôležitý. Práve naopak, je to veľmi dôležitá časť postele, ktorá podopiera matrac. Úloha roštu spočíva v tom, že zabezpečuje, aby matrac mohol odspodu takpovediac dýchať. Aby sa aj zo spodnej strany k matracu dostal vzduch. A na čo je to dobré? Keď sa človek v noci potí, tak táto vlhkosť z matraca musí odísť preč, aby nevznikalo ideálne prostredie pre plesne či mikróby. Toto je teda základná úloha roštu.

Drevený lamelový rošt

Rošt je dôležitá súčasť zdravého spánku

 

Posteľné rošty taktiež predlžujú životnosť a výdrž vášho matraca. Rošt ho odľahčí v zaťažení, ktoré by bol nútený bez neho niesť sám, a zároveň rovnomerne rozloží záťaž. Nevyhnutný je tak pre matrace, ktoré sú tenšie ako sedem centimetrov. Rošty sa dajú v dnešnej dobe prispôsobiť potrebám každého jedinca. Takže určite jeho výber nepodceňujte.

 

Z čoho sa skladá rošt

Každý jeden rošt má svoj rám. Väčšinou je to kombinácia vrstveného dreva s bukovým drevom. Vnútro roštu tvoria buď lamely alebo latky. Čo je dôležité, každý rošt by mal byť k posteli ukotvený. Kotviace prvky sa môžu nachádzať v strede a zvlášť je kotvený na bokoch postele.

Na čo je dobré ukotvenie roštu?

Ukotvenie roštu má svoje opodstatnenie. Okrem toho, že ukotvenie zamedzuje pohybu roštu v posteli, aby sa nehýbal, predchádza aj nepríjemným zvukom, vŕzganiu. Taktiež slúži aj na predĺženie životnosti samotného roštu tým, že je správne ukotvený.

Ako sa ukotvuje rošt na posteľ

Ukotvenie roštu na bokoch a v strede postele

 

💡 TIP: V našom článku vám poradíme tiež s tým, ako správne postupovať pri výbere nového matraca.

 

Rozdelenie roštov podľa funkcie a konštrukcie

Lamelový rošt

Základný rozdiel medzi lamelovým roštom a latkovým roštom je ten, že lamelový rošt je pružný. Má pružné lamely, ktoré sú osadené v gumených púzdrach, pevných alebo pohyblivých. Jeho základnou úlohou je pomáhať matracom optimálne rozkladať váhu ľudského tela. Okrem toho tiež zvýrazňuje ortopedické vlastnosti matraca a zmäkčuje matrac.

Pri výbere lamelového roštu si treba všímať, okrem iného, aj počet lamiel. Kvalitný lamelový rošt by mal mať aspoň 28 lamiel, ideálne vyrobených z vrstveného dreva. V strede sa nachádza výplet, ktorý slúži na to, aby pri extrémnom zaťažení lamiel neprišlo k ich polámaniu. Čím lepší rošt s viac lamelami, tým lepšie pohodlie, tvárnosť, priedušnosť a zvyšovanie životnosti matraca. Lamelový rošt môže pridať matracu až jednu tretinu jeho životnosti. Obzvlášť pod latexové matrace je rošt nutnosťou, pretože fungujú predovšetkým s podporou lamelových roštov, bez nich funkčnosť nevyužijete.

Lamelový rošt

Lamelový rošt TROPICO Double Klasik

 

Aký matrac na lamelový rošt?

Lamelový rošt vyberáme podľa typu matraca, pod latexové matrace je dobré si kúpiť ideálne lamelový rošt (odporúča sa 42 lamelový), pod studenú penu a lenivú penu síce postačí 28 lamiel, ale pružnosť a priedušnosť roštu sú lepšie pri verzii 42 lamelového roštu. Na lamelový rošt sa odporúčajú používať štandardné matrace, najlepšie penové, ktorých výška je medzi 15 – 20 cm. Naopak, odborníci neodporúčajú na lamelový rošt pokladať príliš vysoké a luxusné matrace. A to z toho dôvodu, že ten vysoký alebo luxusný matrac má také ortopedické vlastnosti a tak rozkladá váhu tela, že vôbec potom necítiť účinky konkrétneho roštu.

Pre svoj ​​ohybný charakter sa lamelové rošty pokrývajú matracmi s podobnými vlastnosťami. Vhodnými sú teda matrace z lenivých či studených pien. Potom tiež matrace sendvičové, ktoré kombinujú viac materiálov, a latexové matrace, okrem matracov vystužených kokosovovláknitou doskou. Všetky majú spoločného menovateľa, ktorým sú mäkkosť, ohybnosť a dobrá prispôsobivosť.

Lamelové rošty sú vždy o 3 cm kratšie a o 1 cm užšie než je udávaný rozmer. Do manželskej postele sa hodia vždy dva lamelové rošty. Maximálna šírka roštu je 140 cm. Pri rošte je samozrejme dôležitý aj spomínaný počet lamiel, minimálne 28, medzi ktorými musí byť medzera, ktorá by nemala byť väčšia ako 4 cm. Ak je medzera väčšia ako 4 cm, matrac v tomto mieste nie je podoprený, prepadá sa do tejto medzere, čo ovplyvňuje jeho životnosť a hrozí aj poškodenie matraca alebo roztrhanie peny.

Výhody lamelového roštu sú:

  • ortopedické vlastnosti
  • vyhovuje štandardným matracom, ktoré majú prijateľnú cenu

Nevýhody lamelového roštu sú:

  • vyššia cena
  • môže zmäkčovať matrac (to však záleží od preferencií užívateľa)

 

Vybrať si môžete aj z týchto lamelových roštov:

 

Rozdelenie roštov podľa polohovateľnosti

Rošty môžeme rozdeliť aj podľa možnosti manipulácie s roštom. Tu si môžete zvoliť druh rovný alebo polohovací. Oba typy sú dostupné s pevnými aj pružnými lamelami. Poznáme teda nepolohovateľný rošt, ktorý sme si už predstavili vyššie, ďalej polohovateľný rošt mechanický a polohovateľný rošt elektrický.

 

Polohovateľný mechanický rošt

Polohovateľný lamelový rošt má vlastne všetky rovnaké vlastnosti ako klasický nepolohovateľný rošt, s výnimkou jednej obrovskej výhody. Ako už samotný názov napovedá, dá sa polohovať. Jednoducho potiahnete slučku upevnenú na rošte a polohujete buď časť pod hlavou alebo pod nohami.

Lamelový rošt Double expert polohovací

Mechanicky polohovací lamelový rošt Double expert

 

Poznáme mechanické a elektrické polohovanie. Mechanické je ručné, a ak chcete posteľ dostať do pôvodného stavu, musíte sa postaviť a ručne polohovanie zmeniť. Elektrické je pohodlnejšie, pretože keď ležíte na posteli, stačí stlačiť tlačidlo na diaľkovom ovládači a polohovanie sa za okamih zmení presne podľa vašich predstáv.

Polohovateľný lamelový rošt AHORN Primaflex motor

Elektricky polohovateľný lamelový rošt AHORN Primaflex motor

 

Elektrický polohovateľný rošt

Pri ležaní na tomto rošte sa budete cítiť veľmi pohodlne. Stlačením jedného tlačidla sa totiž môžete dostať do takej polohy, ktorá vám momentálne vyhovuje najviac. Môžete polohovať ako hlavu, tak aj nohy. Elektrický polohovateľný rošt je vhodný pre zdravotne znevýhodnených ľudí, tehotné ženy, ale aj športovcov a bežných ľudí. Vynikajúce na ňom je, že polohovateľný systém pohne aj so 120 kilovým chlapom, takže skutočne si ho môžu dopriať takmer všetci. Nevýhodou tohto roštu je, že je určený len na posteľ bez úložného priestoru, nakoľko sa rošt pri polohovaní skladá a rozkladá, na úložný priestor jednoducho miesto nie je.

 

Prídavná lišta lamelových roštov

Komfortnejšie typy lamelových roštov majú prídavnú lištu, ktorá je na oboch koncoch roštu. Vďaka nim je matrac rovnomerne podopretý po celej ploche a okraje matraca sa nedeformujú. U základných typov roštov prídavná lišta väčšinou chýba. Matrac tak nie je podložený po celej dĺžke a pri dosadnutí na kraj lôžka sa okraje matraca môžu lámať.

➡️ Takto pôsobí prídavná lišta na matrac:

Proč je důležitá přídavná lišta

 

Latkový pevný rošt

Latkový rošt je pružný len minimálne. Pozostáva z pevných latiek, ktoré sú vyrobené prevažne zo smrekového dreva alebo z preglejky. Nájdete však latky vyrobené aj z umelých materiálov. Latky sú fixne upevnené do rámovej konštrukcie postele. Latkové rošty zabezpečujú svojou pevnosťou celkovú stabilitu.

Latkový rošt od firmy Drevona

Latkový rošt Drevona masívny v ráme

 

Aký matrac na latkový rošt?

Na tento rošt sa odporúča používať matrace, ktoré sú vyššie, kvalitnejšie a luxusnejšie, ktorých jadro má výšku 20 cm a viac. Pri takejto výške má matrac také vlastnosti, že nepotrebuje, aby mu rošt pomáhal či už pri optimálnom rozložení váhy tela alebo pri ortopedických vlastnostiach. Tým, že je rošt tvrdý, tak matrac si zachováva presne také vlastnosti, aké mu nastavil samotný výrobca. Vhodný je preto hlavne na pružinové matrace alebo taštičkové. Či sú pod konkrétny pružinový matrac vhodné aj lamelové rošty, treba skonzultovať s výrobcom pružinového matraca.

Výhody latkového roštu sú:

  • nemení vlastnosti matraca
  • je lacnejší ako lamelový rošt

Medzi latkové rošty patria napríklad:

 

Bočný a nožný výklopný rošt

Pri posteli bez úložného priestoru sa rozhodujeme len o tom, či ten rošt bude lamelový alebo latkový. Pri posteli s úložným priestorom sa môžete rozhodnúť, akým spôsobom sa dostanete do tej postele. V týchto prípadoch sú dva typy roštov. Jeden typ je, kde sa dostanete do postele od nôh, druhý typ je, kde sa dostávate do úložného priestoru postele z boku.

Nožný výklopný rošt – znamená, že sa do úložného priestoru postele dostanete do nôh. Má výhodu polohovania hlavy, čiže si dokážete podľa potreby nastaviť hornú časť tela. Napríklad pri čítaní knihy alebo pozeraní televízie. Malou nevýhodou tohto roštu je, že do priestoru pod hlavou a hrudníkom sa dostáva trošku horšie, je tam však spomínaná výhoda polohovania hlavy.

Vyklopenie roštu od nôh

Nožný výklopný rošt

 

Bočný výklopný rošt – jeho veľkou výhodou je, že po jeho celej dĺžke sa pohodlne dostanete do úložného priestoru postele. Nevýhodou je, že nemá polohovanie hlavy.

Vyklopenie roštu z boku

Bočný výklopný rošt

 

Piesty roštu

Piesty na zdvihnutie roštu

💡 Plynové piesty

Obidva typy roštov používajú plynové piesty, ktoré perfektne zdvihnú rošt a držia ho aj s matracom. Oceníte to pri vkladaní a vyberaní vecí z a do úložného priestoru postele. Takisto obidva typy roštov môžu byť tvorené ako z lamiel, tak z latiek. To znamená, že bočný výklopný rošt môže byť lamelový aj latkový a rovnako nožný výklopný rošt môže byť lamelový, ale aj latkový.

 

Segmentový rošt

Nazývajú sa aj tanierové rošty a vyznačujú sa tzv. bodovým pružením. Obsahujú jednotlivé segmenty, ktoré pri zaťažení klesajú. Výhodou je preto presnejšie tvarovanie roštu. Vďaka anatomickým zónam podporuje ideálne rozloženie váhy tela na matraci. Konštrukcia z pružných segmentov (tanierov) výkyvných v 3 smeroch zaistí bodové pruženie po celej dĺžke i šírke roštu s tisíckami podperných bodov. Každý element je samostatne nastaviteľný v 2 tuhostiach, čo je ideálna voľba pre zákazníkov s veľkými rozdielmi v proporciách postavy. Mäkšie taniere v ramennej oblasti zaisťujú správnu oporu chrbtice pri polohe na boku. Bedrové výstuhy zaistia správnu oporu chrbtice. Rošt poskytuje tiež veľmi dobré prevzdušnenie matraca.

Segmentový rošt

Segmentový rošt Ahorn Varion

 

💡 TIP: V prípade, že potrebujete na váš rošt zdravotný matrac, prečítajte si všetko, čo by ste o ňom mali vedieť, vrátane jeho výberu v našom článku Zdravotné matrace – správny výber a ich využitie.

Segmentový rošt Ahorn Varion v rôznych variantoch a rozmeroch:

 

➡️ Pozrite sa, čo hovorí na výber roštov odborník:

AKO SI VYBRAŤ SPRÁVNY ROŠT. Všetko dôležité o posteľových roštoch

 

Skratky a značky na roštoch

Na roštoch sa môžete stretnúť aj s rôznymi označeniami. Aj tie majú samozrejme svoj význam. Napríklad, polohovateľné lamelové rošty zvyknú mať vo svojom názve označenie HN. Ak teda niekde uvidíte HN, budete hneď vedieť, že sa jedná o polohovateľný rošt. Ďalším častým doplnkom u názve roštu je slovíčko “Mega”. To značí, že sa jedná o rošty s vyššou maximálnou záťažou. Tieto rošty majú zosilnenú konštrukciu (zosilnený rám, silnejšie lamely a dimenzované uchytenie) a vyznačujú sa nosnosťou od 150 kg až do 180 kg.

Rošty pre úložné priestory bývajú označené písmenom P. Prečo práve P? Písmeno P odkazuje na piest, ktorý uľahčuje manipuláciu roštu s matracom. Vďaka týmto roštom budete mať lepší prístup k úložnému priestoru postele buď z bočnej strany (bočné odklápanie) alebo z prednej strany (predné odklápanie).

 

Dá sa opraviť zlomený rošt?

Hoci vám rošt vydrží dlhé roky, môže sa stať, že pri extrémnom preťažení sa zlomí lamela alebo jej púzdro. Samozrejme, existujú špecializované predajne či eshopy, kde ich dostanete kúpiť. Ak sa vám zlomí lamela, nemusíte meniť celý rošt. Stačí vymeniť poškodenú časť za novú. Šikovný majster vám ju vyrobí aj doma, dá sa však samozrejme už kúpiť aj hotová lamela.

➡️ Výmena jednoduchej lamely z preglejky:

HOW TO DO IT repair bed gridiron/oprava postelného roštu

 

Zdroje:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Veronika Štrbová

Rada píšem články, ktoré sú zaujímavé a majú pridanú hodnotu. Praktické rady do domácnosti, návody či nápady, ktoré využijú mnohí z vás v každodennom živote. Pravidelne testujem rozličné užitočné produkty. Verím, že aj moje články vám pomôžu nájsť odpoveď na rôzne, doteraz nevyriešené otázky.

Komentáre

Dobrý večer, kvôli problémom s pohybmi by sme si radi s manželom zabezpečili motorový rošt na diaľkové ovládanie. Mohli by ste nám prosím dať konkrétne tipy prípadne informácie o tom, čomu sa vyvarovať ? Ďakujem krásne. K.

Tip môžem dať len na náš rošt a to lamelový drevona of 12 s výklopom z ľavej strany. Je motorový na diaľkové ovládanie ako hľadáte a je hrozne fajn.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.