Ako vybrať matrac a tipy na správnu starostlivosť

Redakcia DoDomácnosti.sk Téma 8. novembra 2019 0

Chystáte sa kupovať matrac? Aby sa vám dobre spalo, prečítajte si, aké matrace nájdete na trhu a ako si vybrať ten najlepší podľa vašich požiadaviek.

Nastal u vás čas na kúpu nového matraca? V nasledujúcom článku vám poradíme, ako vybrať najlepší matrac pre všetky vekové kategórie od bábätiek až po seniorov. Taký, ktorý poskytuje dokonalú oporu pre chrbát a bude vyhovovať vašim spacím nárokom. Dozviete sa, ako sa o matrac starať, aby vydržal čo najdlhšie a ako vyčistiť rôzne škvrny.

Pozrieť viac matracov

💡 TIP: Vyberáte si nový matrac? Pripravili sme pre vás veľký test matracov 2021.

1. Tvrdosť, nosnosť, rozmery a rozdelenie do zón

Tvrdosť (tuhosť) matraca

Dôležitým parametrom pre komfortný spánok je tvrdosť matraca. Pri výbere sa stretnete so štyrmi stupňami: mäkké, stredné, tvrdé a veľmi tvrdé.

 • Mäkké matrace nájdete pod označením 1. Sú vyrobené z latexu alebo studenej peny. Ich najväčšou výhodou je prispôsobivosť a elasticita. Vďaka mäkkosti uľahčujú život osobám, ktoré majú problémy s kĺbmi alebo trpia nižšou pohyblivosťou. Mäkké matrace pomáhajú predchádzať preležaninám. Hodia sa pre ľudí s hmotnosťou do 70 kg a pre milovníkov spania na boku.
Obojstranný matrac Dormeo iMemory Silver

Obojstranný matrac Dormeo iMemory Silver

 

 • Stredným matracom patrí číslo 2. Patria sem pružinové, polyuretánové a sendvičové typy. Zachovávajú elasticitu a tvárnosť a pri spánku na boku sú skvelou oporou pre chrbticu. Sú ideálne pre osoby s váhou od 70 do 100 kg. Ak sa v noci často prehadzujete, určite si vyberte stredne tvrdý matrac.
TRIKER 24 CM - matrac strednej tuhosti 180 x 200 cm

TRIKER 24 CM – matrac strednej tuhosti 180 x 200 cm

 

 • Tvrdé matrace nesú číslo 3 a ocenia ich najmä mladí ľudia a osoby do 120 kg. Pokiaľ radi spíte na bruchu, tvrdosť č. 3 je práve pre vás. V tejto skupine nájdete pružinové, polyuretánové a sendvičové matrace.
Obojstranný matrac Dormeo iMemory S Plus

Obojstranný matrac Dormeo iMemory S Plus

 

 • Veľmi tvrdé matrace s číslom 4 sú skvelým parťákom pre osoby do 150 kg a pre všetkých, ktorí spia na chrbte. Ich tuhosť zabraňuje prepadávaniu v oblasti bedier, čím podporujú správne držanie chrbtice.
Matrac Dormeo Aloe Vera Plus

Matrac Dormeo Aloe Vera Plus

 

Hľadáte matrac na manželskú posteľ? 

Neodporúčame voliť jeden matrac s rovnakou tvrdosťou. Každý má vlastné nároky na spánok.

💡 NÁŠ TIP: Skvelým riešením sú obojstranné partnerské matrace, ktoré majú na oboch stranách inú tvrdosť.

 

Nosnosť

Popri tvrdosti je ďalším dôležitým parametrom nosnosť. Maximálna nosnosť matraca musí byť vždy vyššia ako vaša váha. Tým nielenže predĺžite jeho životnosť, ale aj predídete nepohodlnému spaniu, pretože sa zbytočne rýchlo nepreleží.

 

Rozdelenie do zón

Niektoré matrace rozdeľujeme aj do zón, ktorých môže byť od 3 až do 7. Čím viac vrstiev, tým vyšší komfort.

Zóny zaisťujú oporu na správnych miestach, vďaka čomu sa matrac rýchlo nepreleží, a tak zvyšujú životnosť produktov. Symetrické rozdelenie podľa stredu vám umožní matrac pravidelne otáčať. Tým sa vyhnete jednostrannému zaťaženiu.

DreamLux AFRODITA - matrac s ramennými kolískami 200 x 220 cm

DreamLux AFRODITA – matrac s ramennými kolískami 200 x 220 cm

 

💡 NÁŠ TIP: Myslite na to, že zóny odpovedajú častiam tela priemerne vysokých osôb. Nekupujte ich deťom alebo osobám s nižším vzrastom.

 

Rozmery matraca

Chcete, aby sa vám spalo pohodlne?

Kúpte si matrac o 20 centimetrov dlhší ako vaša výška. Druhé kritérium správnych rozmerov je rám vašej postele.

Na jednolôžko nájdete matrace od 70 x 200 m až po štandardnú veľkosť 100 x 220 cm. Okrem predĺžených existujú aj skrátené – detské matrace s dĺžkou 190 cm.

Detský Jaamatrac POhánka Kokos 160x80x9

Detský Jaamatrac POhánka Kokos 160x80x9

 

Dvojlôžkové postele majú šírku od 140 x 200 až po kráľovské rozmery 200 x 220 cm. Ak vám ani jeden rozmer nevyhovuje, matrac si nechajte vyrobiť na mieru.

Výška matraca závisí len na vašich preferenciách. Pokiaľ máte kvalitný lamelový rošt, postačí vám tenký sedemcentimetrový matrac. Na latkový rošt alebo pevnú dosku voľte vyššie produkty.

Dôležité pravidlo je, že aspoň ¼ matraca má byť ponorená do rámu postele, aby sa nehýbal. Problémom býva aj príliš hlboký rám a príliš nízky matrac.

Čím viac vážite, tým vyšší matrac potrebujete. Pre osoby s váhou 70 kg vyberte matrac s výškou 13 cm.

 

2. Aké sú druhy matracov

Penové matrace

Penové matrace sú dnes veľmi obľúbené. Ponúkajú univerzálne využitie vďaka možnosti kombinovania jednotlivých druhov pien. Hodia sa na všetky typy roštov vrátane polohovateľných.

 • Matrace z polyuretánovej (PUR) peny: sa vyznačujú elasticitou a dobrou tvarovou pamäťou. Jadro tvorí odolnejšia pena, ktorá zaručuje dlhšiu životnosť. Keby boli len z molitanu, teda z PUR peny, rýchlo by sa preležali. Nájdete ich v rôznych tvrdostiach a hodia sa pre všetky osoby.
TEMPO KONDELA Tempo 10 obojstranný penový matrac 80x200 cm PUR pena látka

TEMPO KONDELA Tempo 10 obojstranný penový matrac 80×200 cm PUR pena látka

 

 • Matrace zo studenej (HR) peny: Sú priedušné a elastické, udržiavajú svoj tvar a dobre sa prispôsobujú telu. Taktiež výborne odvádzajú nadbytočnú vlhkosť a teplo, čím obmedzujú výskyt roztočov.
TEMPO KONDELA Tempo 10 obojstranný penový matrac 80x200 cm HR pena látka

TEMPO KONDELA Tempo 10 obojstranný penový matrac 80×200 cm HR pena látka

 

 • Matrace z pamäťovej peny: Pôsobením telesnej teploty menia svoj tvar, čím sa dokonale prispôsobia vášmu telu a svalom doprajú relaxáciu. Matrace z pamäťovej peny oceníte, ak máte problémy s kĺbmi, bolesti chrbta alebo trpíte na preležaniny.
Dormeo obojstranný matrac iMemory S Plus

Dormeo obojstranný matrac iMemory S Plus

 

Sendvičové matrace

Sendvičové matrace tvorí viacero vrstiev rôznych materiálov. Najčastejšie nájdete kombináciu PUR, HR alebo pamäťovej peny s kokosovým vláknom či latexom.

V jednotlivých zónach môže byť rôzna tvrdosť, no rovnako aj pri otáčaní matraca. Tak sa sami viete rozhodnúť, či chcete spať na tvrdej alebo mäkkej strane.

Sendvičový matrac BOHEMIA, 16 cm, 180x200

Sendvičový matrac BOHEMIA, 16 cm, 180×200

 

Matrace z prírodných materiálov

Prírodné matrace naplno využívajú vlastnosti daných materiálov. Sú hypoalergénne, dobre odvádzajú vlhkosť a nájdete ich v celej škále tuhosti.

 • Bio pena: Bio matrac tvorí pena na báze prírodných olejov, ktoré sú prijateľnejšie pre prírodu. Na trhu nájdete aj bio studenú penu a bio pamäťovú penu. Vynikajú výbornou elasticitou, priedušnosťou a sú hypoalergénne.
Matrac z bio peny Zaira

Matrac z bio peny Zaira (zdroj: dekorhome)

 

 • Latexové matrace: Si udržiavajú tvarovú stálosť. Svojmu majiteľovi poskytujú vysoký komfort a dlhú životnosť. Ich hlavnou zložkou je prírodný kaučuk, ktorý je tvárny a mäkký. Nájdete ich v 1. a 2. stupni tvrdosti. Vďaka silnej bodovej elasticite sa deformujú len v mieste zaťaženia. Sú hypoalergénne a dobre odvetrávajú vlhkosť.
Segum matrac EXTRALAT 200x90cm, latexový matrac

Segum matrac EXTRALAT 200x90cm, latexový matrac

 

 • Matrace z kokosového vlákna: Kokosové vlákno zvyšuje tvrdosť matraca a odvádza prebytočnú vlhkosť. Hodí sa najmä pre osoby, ktoré sa viac potia, vďaka svojim termoregulačným vlastnostiam. Vlákno odpudzuje roztoče a baktérie a je odolné proti plesniam.
Matrac z kokosového vlákna Zita Dřevočal

Matrac z kokosového vlákna Zita Dřevočal (zdroj: dekorhome)

 

 • Matrace z konských štetín: Štetiny majú podobné vlastnosti ako kokosové vlákno. Matrace vďaka nim dýchajú a odolávajú plesniam a roztočom. Ocenia ich najmä alergici a malé deti.
Textúra matracu z konských vlasov

Textúra matracu z konských vlasov

 

 • Matrace z pohánky: Aj pohánka je priedušná a dobre odvádza vlhkosť. Je o niečo mäkšia než kokosové vlákno, a preto sa hodí pre staršie deti.
detský molitanový matrac s pohánkou Sensillo

detský molitanový matrac s pohánkou Sensillo (zdroj: heureka)

 

Pružinové matrace

Pružinové matrace, ktoré si pamätáte z detstva, dnes medzi súčasnými nenájdete. Moderné matrace poskytujú vysoký komfort, dlhú živnosť a vysokú priedušnosť. Pokiaľ však tento matrac vlastníte, umiestnite ho na pevné rošty.

Matrac, pružinový, 140x200, FUTON ARONA

Matrac, pružinový, 140×200, FUTON ARONA

 • Klasické pružinové matrace tvoria tzv. bonell pružiny, ktoré vytvárajú jeden celok. Sú pomerne tvrdé, teda vhodné aj pre ťažšie osoby. Majú dlhú životnosť.
 • Taštičkové matrace sa skladajú zo stoviek pružín v textilných puzdrách. Majú dobré ortopedické vlastnosti, preto ich ocenia osoby s vyššou telesnou hmotnosťou. Vyznačujú sa aj dostatočnou priedušnosťou, čo znamená, že sa v nich nemnožia roztoče, baktérie a plesne.
 • Mikrotaštičkové matrace vytvára niekoľko tisíc pružín v textilných puzdrách. Dobre sa prispôsobujú telu, nakoľko rovnomerne rozkladajú jeho váhu. Vďaka svojej mäkkosti nie sú vhodné pre osoby s vyššou hmotnosťou. Často ich nájdete rozdelené do niekoľkých zón. Sú priedušné a zamedzujú vzniku alergénov.

 

Antidekubitné matrace

Pre osoby s obmedzenou pohyblivosťou odporúčame antidekubitné matrace, ktoré pomáhajú predchádzať preležaninám.

Existuje hneď niekoľko typov od penových s prierezom, ktorý zmierňuje tlak na exponované miesta, až po matrace so systémom vzduchovým komôr. V tých sa upravuje tlak vzduchu pomocou kompresoru.

Výber špeciálnych antidekubitných matracov vždy konzultujte s odborníkom. Niektoré dokonca preplácajú aj poisťovne.

 

Nafukovacie matrace

Na občasné prespávanie skvelo slúžia nafukovacie matrace. Najlepšie sú tie, ktoré pozostávajú z viacerých komôr alebo majú výstuhy, pretože rovnomerne rozkladajú váhu tela.

Vyrábajú sa z vinylu alebo laminovaného PVC, pričom ich hornú vrstvu tvorí semiš príjemný na dotyk a účinný proti kĺzaniu. Pri výbere dbajte na správnu nosnosť.

Intex Comfort nafukovací semišový matrac, dvojlôžkový, 203x152x51 cm

Intex Comfort nafukovací semišový matrac, dvojlôžkový, 203x152x51 cm

 

3. Ako vybrať matrac pre deti všetkých vekových kategórií

Rovnako dôležitý je výber matraca do detskej izby. Zaručí nielen zdravý a ničím nerušený spánok, ale aj oporu pre správny rast a vývin chrbtice.

Aké sú najlepšie matrace do detskej postieľky a ktoré sa hodia pre väčšie deti a adolescentov?

 

Matrace do detskej postieľky

Bábätká ležia podstatnú časť dňa, preto by ste výberu matraca mali venovať veľkú pozornosť.

Na čo sa pri výbere zamerať?

 • Na prvom mieste je bezpečnosť. Matrace pre bábätká musia mať certifikát kvality a zdravotnej nezávadnosti. Ideálne sú tie bez lepidla, ktoré by mohlo pôsobiť dráždivo.
 • Veľkosť musí presne odpovedať veľkosti postieľky. Na okrajoch nesmú byť medzery ani na dva prsty.
 • Voľte stredne tvrdé matrace, ktoré poskytujú oporu, ale nevedú k vzniku preležanín. Ideálna výška je 6 až 10 cm.
 • Z materiálov je najviac vhodná studená (HR) pena alebo prírodné kokosové vlákno v kombinácii s penou. Pena aj kokosové vlákno dobre odvádzajú vlhkosť. Naopak nevhodné sú matrace z pamäťovej peny, ktoré sa telu prispôsobujú až príliš, a to je v nízkom veku nezdravé.
 • Dôležitým parametrom je aj to, či má matrac snímateľný poťah, ktorý zjednoduší údržbu.
Detský matrac BAMBI

Detský matrac BAMBI

 

Matrace do samostatnej postele

Keď začína byť postieľka postupne malá, dostávate sa do situácie, kde a ako má vaše dieťa spať. Zrejme premýšľate medzi dospeláckou a detskou posteľou. Ideálnym riešením je v tomto prípade rastúca posteľ.

Od výberu správneho lôžka pre vašich najmenších sa odvíja aj výber matraca.

Rozhodli ste sa pre rastúcu posteľ?

Pripravte sa na kúpu špeciálneho niekoľkodielneho matraca.

Všeobecná zásada však znie: nekupovať deťom matrac s anatomickými zónami.

 • Stupeň 2 až 3 predstavuje ideálnu tvrdosť. Príliš mäkké kúsky neposkytujú dostatočnú oporu. Deti často spia na bruchu a zbytočne by sa borili. Príliš tvrdé matrace sú pre ne zasa nepohodlné.
 • Rovnako ako pre bábätká sú najvhodnejšie matrace zo studenej peny alebo z peny v kombinácii s kokosovým vláknom aj pohánkou. Ďalší vhodný materiál je PUR pena a prírodný latex, ktoré pomáhajú v boji proti alergiám.
 • Určite nekupujte matrac z pamäťovej peny, tá sa odporúča až deťom nad 12 rokov.
 • Pre ľahšie čistenie vyberajte matrac so snímateľným poťahom.
 • Nový matrac by ste mali kupovať každých 5 až 7 rokoch, príp. najdlhšie používať maximálne 10 rokov. Vždy myslite aj na váhu vášho potomka, ktorá sa vekom zvyšuje.

 

Matrace pre adolescentov

Teenageri spia na posteliach štandardných rozmerov – 80 x 200 cm alebo 90 x 200 cm, na ktoré pasujú bežné matrace pre dospelých.

Pri výbere myslite na to, že telo adolescenta sa ešte vyvíja:

 • Vhodné sú stredne tvrdé matrace bez delenia na zóny.
 • Vyberajte z matracov zo studenej peny, pretože dobre odvádza vlhkosť a poskytuje oporu. Vďaka ortopedickým vlastnostiam sa odporúčajú taštičkové matrace, ktoré dobre vetrajú a sú hygienické.
 • Adolescentom môžete dopriať aj matrac z pamäťovej peny, ale kým rastú, vrstva peny nesmie byť vyššia než 2 cm.
Detská posteľ z masívu 200x90cm so zásuvkou - MARY

Detská posteľ z masívu 200x90cm so zásuvkou – MARY

 

4. Matrace pre seniorov a pre osoby pripútané na lôžko

Starší ľudia majú iné nároky na pohodlie, k čomu je potrebné prihliadať aj pri výbere matracov. Matrace pre seniorov musia byť vysoké, aby sa im z postele dobre stávalo. Hrana by mala siahať po zadok, čo pri líhaní a vstávaní výrazne uľaví bedrám.

Ideálne sú mäkšie varianty s vrstvou z pamäťovej peny, ktorá sa prispôsobí telu seniora.

Pre osoby pripútané k lôžku sú ideálne antidekubitné matrace (základné vlastnosti nájdete v kapitole č. 2), ktoré spolu s polohovacím roštom poskytujú vysoký komfort. Dokážu tiež minimalizovať mechanické poškodenie tkanív, zmierňujú tlak na exponované miesta, čím predchádzajú tvorbe preležaním.

💡 NÁŠ TIP: Pred nákupom antidekubitných matracov sa poraďte s odborníkom. Niektoré produkty čiastočne alebo plne hradí poisťovňa.

Veľkým pomocníkom je snímateľný poťah, ktorý ľahko operiete v práčke alebo chránič proti znečisteniu.

PER SEMPRE - matrac so snímateľným poťahom Silver&Life 80 x 195 cm

PER SEMPRE – matrac so snímateľným poťahom Silver&Life 80 x 195 cm

 

5. Matrace na palety, pevnú dosku alebo na zem

Nábytok z paliet je stále veľmi obľúbený. Ak ste sa rozhodli pre paletovú posteľ, na výber matraca si dajte pozor. Palety totiž dokážu výrazne znížiť jeho živnosť.

Na pevnú podložku voľte dostatočne vysoké matrace, ktorú sú priedušné. Skvelá je aj kombinácia peny s kokosovým vláknom, pretože odvedie prebytočnú vlhkosť. Prírodné materiály, napríklad aj pohánka, nie sú náchylné na plesne a roztoče a sú vhodné aj na spanie na zemi. Na podlahe sa dobre vyspite na futónoch z Japonska.

Možno ste už počuli aj o lamelových matracoch. Vo vnútri majú rošt, ktorý poskytuje správnu oporu a zaisťuje zdravý spánok.

 

6. Chrániče matracov, toppery a nepriepustné prestieradlá

Chrániče matraca

Alergikom odporúčame nepriepustný chránič, ktorý na matrac navlečiete ako prestieradlo. Chrániče sú z bavlny a polyuretánu a zaisťujú nepriepustnosť. Zároveň chránia pred roztočmi a ďalšími alergénmi.

💡 NÁŠ TIP: Na trhu nájdete aj antibakteriálne chrániče s časticami striebra. Sú nepremokavé, ale tiež aj priedušné, takže sa nemusíte báť nadmerného potenia.

Údržba chráničov je veľmi jednoduchá. Vyperiete ich a niektoré aj bez problému vysušíte v sušičke.

 

Toppery

Väčší komfort pri ležaní zaistí vrchný matrac, takzvaný topper. Má v sebe niekoľko centimetrov vysokú vrstvu peny (od PUR peny až po pamäťovú), ktorá slúži ako ochrana a tiež uľavuje kĺbom a chrbtici.

Topper tvorí:

 • snímateľný obal, ktorý pohodlne vyperiete
 • penové jadro, ktoré je potrebné meniť po dvoch až troch rokoch používania

 

Nepriepustné prestieradlá

Pre deti, ktoré si odvykajú od plienok, alebo naopak pre staršie osoby trpiace inkontinenciou, určite zvoľte nepriepustné prestieradlá zo zdravotne nezávadných materiálov.

Chrániče na báze PVC alebo gumy sú 100% nepremokavé. Ich nevýhodou však je nepriedušnosť, a tým zbytočné potenie. Pri pohybe na lôžku šuštia.

Nepriepustné prestieradlá poskytujú možnosť vybrať si celkové chrániče alebo len časti, ktoré zakrývajú potrebné miesto na matraci.

 

7. Ako sa o matrac starať a ako ho čistiť

Na výbere roštov záleží

Na kvalitu spánku a životnosť matraca sa premieta aj správny výber roštu.

Aká je jeho funkcia?

 • funguje ako odpruženie
 • pomáha s rozložením váhy
 • zaisťuje dobrú cirkuláciu vzduchu
 • bráni množeniu roztočov a plesní
Kovová manželská posteľ s rosťom SIENA 160 - biela

Kovová manželská posteľ s rosťom SIENA 160 – biela

 

Latkový rošt

Latkový rošt sa hodí pod matrac s vyšším jadrom alebo pod pružinové typy. Je menej odpružený a má nižšiu nosnosť.

Na druhej strane je ľahko prenosný, lacný a priedušný. Rozstup jednotlivých latiek by mal byť od 4 do 6 cm.

 

Lamelový rošt

Lamelový rošt patrí medzi najpoužívanejšie. Dobre pruží a hodia sa naň aj veľmi nízke matrace s výškou okolo 7 cm. Ideálny počet roštov je 28.

💡 NÁŠ TIP: Pre väčšiu podporu v bedrovej časti voľte rošty, ktoré majú v tejto oblasti zdvojené lamely.

 

Polohovací lamelový rošt

Polohovacie lamelové rošty sú ideálne pre osoby so zníženou hybnosťou. Ak zdvihnete spodnú časť roštu, poslúži vám ako prevencia proti cievnym ochoreniam.

Hodia sa len pre niektoré typy matracov, pre pružinové nie sú príliš vhodné.

 

Vetrajte a obracajte

Množeniu plesní zabránite pravidelným vetraním spálne, ale aj samotných matracov. Tie je dobré z času na čas aj otočiť, aby ste ich zaťažovali rovnomerne. Otáčajte vždy až pred spaním. Dovtedy sa už prebytočná vlhkosť z predošlej noci stihne z matraca odpariť. Otáčajte raz za mesiac, minimálne však trikrát až štyrikrát do roka.

💡 NÁŠ TIP: Pri každej výmene posteľnej bielizne vysajte z matraca prach.

 

Ako matrac čistiť

Ak predsa len musíte matrac vyčistiť, voľte suchú metódu čistenia, napr. suchou penou. Postupujte podľa pokynov výrobcu, ktoré nájdete na štítku. Preto by ste ho nikdy nemali odstraňovať.

Ako vyčistiť pomočený matrac alebo matrac od krvi?

Vždy zasiahnite čo najskôr, predtým než tekutina stihne zaschnúť. Efektívne sú hlavne babské recepty zo surovín, ktoré máte určite doma.

 

Krv na matraci

Škvrny od krvi odporúčame čistiť zmesou 3% peroxidu vodíka s lyžicou saponátu na riad a lyžicou soli. Pastu aplikujte na škvrnu a po zaschnutí zoškriabte.

Bielou handrou namočenou v peroxide pokračujte v čistení, kým škvrna nezmizne.

 

Moč na matraci

Škvrny od moču sa čistia horšie. Pomôže vám zmes jedlej sódy, 3% peroxidu vodíka a saponátu na riad. Zmes naneste na škvrnu, nechajte zaschnúť.

Po odstránení zaschnutej pasty prikladajte na miesto bielu handričku namočenú v peroxide, kým škvrna nezmizne.

Nikdy matrac nesušte opretý o zapnutý radiátor či iný zdroj tepla, pretože niektoré druhy pien sú na vysoké teploty citlivé.

 

Chránič matraca pomôže s údržbou

Nepriepustné prestieradlá, chrániče matracov a toppery predlžujú životnosť matraca a pomáhajú predísť znečisteniu. Sú šikovnou pomôckou pre alergikov.


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Redakcia DoDomácnosti.sk

Tento článok pre vás pripravili redaktori magazínu DoDomácnosti.sk. Hľadáme to, čo vás zaujíma. Testujeme, porovnávame, recenzujeme všetko, čo patrí do domu, bytu, záhrady, či dielne. Kontakty na nás nájdete v sekcii O webe.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.