Skladacie matrace nenahradia tie klasické, majú však rôznorodé využitie

Veronika Štrbová Téma 11. júna 2020 0

Skladacie matrace sú nielen vkusným a praktickým doplnkom do domácnosti, ale príležitostne ich dokážete využiť aj ako matrac na spanie. Majú mnoho využití, avšak štandardné matrace nikdy plnohodnotne nenahradia. Ich využitie je pomerne rôznorodé. Oceníte ich na chate, na stanovačke, vonku na dvore či na terase, ako dočasné prespanie pre návštevy alebo na hranie pre deti.

Skladací matrac tvoria najčastejšie tri časti, vďaka ktorým je priestorovo úsporne zložený. Manipulácia s ním je veľmi jednoduchá a z rozloženého matraca sa zrazu stane pohodlné kreslo, ktoré vám spríjemní čas pri čítaní kníh alebo pozeraní televízie. Niektorí výrobcovia ponúkajú rozkladací matrac a rozkladacie kreslo v jednom, čo je tiež zaujímavá možnosť. Poďme sa teda pozrieť, aké možnosti nám ponúkajú skladacie matrace.

Tu je niekoľko modelov skladacích matracov:

Ďalšie modely skladacích matracov

Čo sú skladacie matrace

Ako samotný názov napovedá, sú to matrace, ktoré sa dajú poskladať. Majú viacero výhod, ale aj nevýhod, ako väčšina iných produktov. Skladacie matrace sa kvôli úspore miesta vyrábajú ako nižšie matrace, ktoré sú rozčlenené vo väčšine prípadoch na 3 diely. Tieto rozkladacie matrace si tak dokážete veľmi rýchlo rozložiť alebo zložiť. Kvôli nižšej výške sa do týchto matracov nepoužívajú pružinky, vždy sa jedná o penové diely.

Skladací matrac s pierkami

Skladací matrac má väčšinou 3 časti

 

Tieto matrace patria k najlacnejším, sú však vhodné len na príležitostné spanie, neodporúča sa ich dlhodobejšie využívanie ako náhrada za štandardný matrac. Neposkytujú dostatok opory pre chrbticu ako klasický matrac a z dlhodobého hľadiska preto nie sú vhodné zo zdravotných dôvodov. Takisto by sa aj rýchlejšie opotrebovali, pretože nie sú stavané pre každodenné využívanie.

 

Využitie skladacích matracov

Tieto matrace oceníte nielen v interiéri, ale aj v exteriéri či na rôznych výletoch, dovolenkách alebo na chate, kde si chcete trošku oživiť starú pohovku. Využijú ich ako dospelí, tak aj deti. Či už na hranie, stanovanie alebo príležitostné prespanie kamarátov. V neposlednom rade sa hodia ako doplnok do obývačky alebo šikovný nábytok do detskej izby. Skladací matrac je ľahko prenosný, preto ho môžete prenášať kamkoľvek a kedykoľvek budete práve potrebovať.

Na čo ich môžete využiť:

 • ako skladací matrac pre návštevy
 • praktická podložka na hranie pre deti
 • spacie lôžko na stanovačke
 • prenosný rozkladací matrac na dovolenke
 • ako občasná detská žinenka na detské kotrmelce
 • dočasný vrchný matrac, kým si kúpite doplnkový matrac, ak sa vám na starom matraci zle spáva
 • môže poslúžiť aj ako mäkká zábrana popri detskej posteli
 • ako praktický a štýlový doplnok do domácnosti

 

Cestovanie a skladacie matrace?

Už len predstava, že by ste so sebou na výlety a dovolenky nosili klasický matrac, je úplne absurdná. Mali by ste problém ho vôbec natlačiť do väčšieho auta. So skladacím matracom nemáte žiadny problém. Jeho tri časti jednoducho zložíte a určite mu nájdete miesto všade. Takýto matrac je navyše mimoriadne ľahký, takže s prenášaním nebudú mať problém ani ženy či deti.

Naplánovali ste si výlet, napríklad dobrodružnú stanovačku a karimatka pod spacákom nie je pre vás dosť komfortná? Použite skladací matrac, vďaka ktorému sa dobre vyspíte hoci aj v lese. Chodíte radi na chaty? Nemusíte sa tam tlačiť na jednej posteli s ďalším členom rodiny alebo kamarátmi, rozložte si šikovný skladací matrac a vyspíte sa do ružova.

Dva skladacie matrace v stane

Šikovný pomocník pri stanovačke

 

Materiály, z ktorých sú skladacie matrace vyrobené

Polyuretánová pena

Teoreticky je možné vyrobiť skladací matrac z rovnakých materiálov ako štandardné matrace. Reálne sa však vyrábajú predovšetkým z z polyuretánovej peny. Je to hlavne z toho dôvodu, že skladacie matrace by mali byť cenovo dostupné. Nepotrebujete v tomto prípade žiadne kvalitné materiály, keďže na nich nebudete spať dlhodobo.

V skladacích matracoch nájdete PUR penu rôznej kvality. Objemová hmotnosť určuje, koľko kilogramov materiálu sa zmestí do jedného metra kubického. Najlacnejšie polyuretánové peny majú objemovú hmotnosť okolo 18 kg/m³. Tie lepšie sa pohybujú okolo 25-40 kg/m³.

Skladací matrac z polyuretánovej peny

Skladací matrac Candide Air+ vyrobený z polyuretánovej peny

 

Skladacie matrace nedisponujú ortopedickými vlastnosťami. Bolo by to zbytočné vzhľadom na ich primárne využitie. Klasická hrúbka týchto matracov je 3 – 5 cm. Takáto hrúbka tlmí maximálne tak kontakt s podlahou. Je však nedostatočná na to, aby sa prejavili špecifické vlastnosti materiálu. Na to by ste potrebovali matrac s hrúbkou aspoň tých 12 cm.

Polyuretánové skladacie matrace nemajú, bohužiaľ, ani dlhú životnosť. Zvyknú sa po čase na nich tvoriť preležaniny. Ak má matrac skutočne len minimálnu hrúbku, na tom až tak nezáleží, keďže je použitý len ako nejaká podložka. A žiadna výhra to nie je ani z hygienickej stránky. Polyuretánová pena totiž nie je vzdušná ako iné materiály. Ak do nej preniknú mikroorganizmy, tak pri zvýšenej vlhkosti sa im tam bude dariť. Toto sú teda hlavné dôvody, prečo poskytujú skladacie matrace len príležitostné využitie na spanie.

 

Pamäťová pena

Pamäťová pena, tiež známa ako viskoelastická polyuretánová pena, je navrhnutá tak, aby zmäkla, keď príde do kontaktu s telesným teplom a po ochladení sa vracia do pôvodného tvaru. Pamäťová pena sa prispôsobuje krivkám tela a zároveň zmierňuje tlak. Skladacie matrace z pamäťovej peny majú tendenciu byť drahšie ako všetky modely z polyfénu, ale niektoré majú základné vrstvy z penového materiálu.

Skúšanie tvrdosti ortopedického matraca

Pamäťová pena v matraci sa dokonale prispôsobuje krivkám tela

 

Pamäťová pena aj polyuretánová pena majú jednu pozoruhodnú vlastnosť, ktorou je zadržiavanie telesného tepla. Oba materiály absorbujú telesné teplo, čo spôsobuje, že matrac je v porovnaní s ostatnými materiálmi matracov pomerne “teplý”. To môže byť nepríjemné pre ľudí, ktorí sa v noci nadmerne potia alebo im býva často teplo.

 

Ako si vybrať skladací matrac

Skladacie matrace môžu byť praktickým doplnkom na spanie. Na rozdiel od štandardných matracov sú skladacie modely navrhnuté na ľahký transport a pri správnom skladovaní zaberajú málo miesta. Sú vhodné na kempovanie a cestovanie a poskytujú pohodlné ubytovanie aj v izbách pre hostí. Tiež stoja menej ako väčšina štandardných matracov. Výraz „skladací matrac“ sa vzťahuje na všetky prenosné matrace, ktoré sa dajú sklopiť, aby sa ušetrili miesto. Väčšina skladacích matracov má dva, tri alebo – v zriedkavých prípadoch štyri časti.

 

➡️ Poťah matraca

Väčšina skladacích matracov má nejaký ochranný poťah, ktorý chráni posteľ pred vlhkosťou. Poťah na matrac je zvyčajne odnímateľný a možno ho prať v práčke, so zipsom pre ľahké zapínanie a odopínanie, ale niektoré modely majú šité poťahy, ktoré nemožno odstrániť. Vtedy je čistenie o niečo zložitejšie.

Poťahový materiál je obzvlášť dôležitý pre ľudí, ktorí plánujú používať svoj skladací matrac na outdoorové aktivity, ako je kemping. Vodotesné antimikrobiálne poťahy, ktoré chránia pred prachovými roztočmi a inými alergénmi, sa považujú za ideálne pre tieto použitia. Niektoré poťahy majú na spodnej strane „protišmykovú“ výplň, ktorá zabraňuje skĺznutiu matraca po zemi. Väčšina poťahov na skladacie matrace je vyrobená z polyesteru, ale niektoré novšie modely disponujú poťahmi z umelého hodvábu z bambusu.

 

➡️ Materiál

Je matrac vyrobený z polyuretánovej peny alebo z pamäťovej peny? Zloženie materiálu môže byť kompromisom, pokiaľ ide o skladacie matrace. Polyuretánové modely sú zvyčajne najlacnejšie, ale nie sú príliš pohodlné a majú tendenciu rýchlo sa opotrebovať. Na druhej strane, modely s pamäťovou penou poskytujú väčšie pohodlie a vydržia dlhšie, buďte však pripravení minúť viac.

 

➡️ Hrúbka matraca

Výška alebo hrúbka skladacieho matraca bude obyčajne menšia ako výška štandardného matraca. Väčšina ľudí zistí, že hrubšie skladacie matrace sú pohodlnejšie ako tenšie modely. Ďalším faktorom je prenášanie, pretože tenšie matrace sú všeobecne ľahšie a ľahšie sa prepravujú a skladujú. Je teda zrejmé, že hmotnosť je nevyhnutný parameter, keď chceme matrac, s ktorým musíme manipulovať s určitou frekvenciou, alebo keď s ním chceme kempovať, cestovať alebo ho jednoducho z času na čas presunúť.

 

➡️ Rozmery

Rozkladacie matrace je možné zaobstarať si vo všetkých rozmeroch ako ostatné štandardné matrace, nielen v základnom rozmere 90 x 200 cm, ale aj ostatných menších alebo väčších atypických rozmeroch. Záleží aj od výrobcu, niektoré modely sú dostupné vyslovene v atypických špeciálnych rozmeroch, či už väčších alebo menších. Takže si sami musíte premyslieť, aký veľký matrac vám bude vyhovovať najviac.

 

➡️ Pevnosť

Vzhľadom na ich relatívne nízky profil sa väčšina skladacích matracov považuje za „stredne pevné“ alebo „pevné“. Môže to byť problém pre spáčov, ktorí uprednostňujú mäkšie povrchy na spanie. Jedným z možných riešení je použitie poťahu matraca, individuálnej vrstvy výplne, ktorá sa pokladá na povrch matraca. Zvyčajne sú navrhnuté tak, aby bol matrac mäkší, aj keď niektoré z nich môžu mat povrch pevnejší.

 

➡️ Rozpočet

Pred kúpou je potrebné si ujasniť, koľko chcete do skladacieho matraca investovať. Ich ceny sa totiž pohybujú od niekoľkých desiatok až po stovky EUR. Hoci ich primárna funkcia ja iná ako u klasických matracov, dnešný trh ponúka naozaj širokú ponuku.

 

➡️ Záruka

Má matrac záruku? Záruky na skladacie matrace sa výrazne líšia. Niektoré modely ponúkajú záruku, ktorá trvá dva, päť alebo viac rokov, zatiaľ čo iné neprichádzajú so žiadnou zárukou. Ak plánujete za matrac minúť vyššiu čiastku, je dobré, aby poskytoval výrobca na produkt záruku minimálne dva roky. Táto informácia sa vždy uvádza v popise pri produkte alebo vám ju ochotne poskytne personál v predajni.

💡 TIP: Ako alternatívu k skladacím matracom niektorí ľudia investujú do nafukovacích matracov na kemping, ktoré sú tiež pomerne ľahké a dajú sa jednoducho skladovať a prepravovať.

 

Výhody a nevýhody skladacích matracov

Skladacie matrace majú svoje využitie, a samozrejme ako každý iný produkt majú výhody aj nevýhody. Pozrite sa, ktoré sú to:

Výhody skladacích matracov:

 • majú nízku hmotnosť
 • manipulácia a prenášanie sú jednoduché
 • je možné použiť ich ako doplnok do domácnosti
 • ich využitie je rôznorodé
 • nezaberajú veľa miesta
 • nemajú problém ani s interiérom, ani s exteriérom
 • aj v zloženom stave sú okamžite pripravené na použitie
 • sú to najlacnejšie typy matracov

Nevýhody nevýhody skladacích matracov:

 • nemajú dlhú životnosť
 • nie sú vyrobené z kvalitných materiálov
 • poskytujú len dočasné prespanie
 • bežná hrúbka je max 5 – 10 cm
 • nemajú ortopedické vlastnosti

 

Skladovanie skladacieho matraca

Skladací matrac v zloženom stave nezaberá veľa miesta a preto je možné ho skladovať kdekoľvek a kedykoľvek. Čo sa však vyslovene neodporúča, je skladovanie matraca pod posteľou. Je to z toho dôvodu, že tento priestor by za ideálneho stavu mal zostať prázdny, aby tam bol zachovaný voľný pohyb vzduchu. Je to dôležité z pohľadu odvádzania vlhkosti z matraca.

Matrac uskladnený v taške

Takto šikovne môžete zložiť matrac do tašky a jednoducho ho prenášať

 

Pri skladovaní v prašných priestoroch, ako je napríklad povala či pivnica, je potrebné zabezpečiť, aby bol matrac od tohto prostredia maximálne izolovaný. Všetko, čo stačí urobiť, je matrac zabaliť do igelitového vreca. Zložený matrac je pripravený na použitie takmer okamžite. Ak ho skladujete v skrini, tak je to otázka pár sekúnd. Ak ho máte na povale alebo v pivnici, tak donáška a odstránenie obalu zaberie trochu viac času, stále to však nebude trvať viac ako pár minút. Z tohto pohľadu sú skladacie matrace výhodné.

 

Alternatíva za skladacie matrace

Ľudia ako alternatívu skladacích matracov volia najčastejšie nafukovacie matrace. Mnohí ich poznáme ako slávne “nafukovačky”. Pripravenie nafukovacieho lôžka zaberie omnoho viac času, pretože ho musíte samozrejme nafúkať. Ústami je to takmer nemožné, preto sa na nafukovanie tohto matraca používa tzv. žaba alebo kompresor. Nafukovacie postele zoženiete v rôznych rozmeroch, ako jednolôžko aj dvojlôžko, vyššie aj nižšie varianty. Čo sa týka farieb, prevláda modrá, sivá alebo čierna.

Modrá nafukovacia posteľ

Aj nafukovacia posteľ môže byť alternatívou skladacieho matracu

 

Čiže, ak by sa vám možnosť so skladacím matracom nepozdávala, ešte skladovo a rozmerovo výhodnejšie je zakúpiť si nafukovaciu posteľ. Tu však rátajte s horšou manipuláciou už nafúknutej postele a dlhšie nafukovanie. Taktiež tu hrozí prepichnutie a vyfučanie postele. Ako sme už povedali, všetko más svoje pre aj proti.

 

💡 TIP: Premýšľate nad kúpou štandardného kvalitného matraca? V tom prípade vám odporúčame prečítať si náš Test najlepších matracov.

 

Rozkladacie kreslo a rozkladací matrac 2 v 1

Mnohí výrobcovia majú vo svojej ponuke aj tzv. 2 v 1 matrac a kreslo. Takéto rozkladacie kresielko obľubujú predovšetkým deti a je krásnym doplnkom každej detskej izby. Väčšinou mávajú rozprávkové motívy a rôzne prevedenia. Horšie je to s ich skladovaním, nakoľko tu sa o ňom ani nedá príliš baviť. Rozkladaciemu kresielku musíte nájsť stále miesto, presúvať ho môžete akurát tak z izby do izby podľa potreby. Zložiť sa dá len časť z matracov a kresielko vám je vždy plne k dispozícii.

Perfektne poslúži pre návštevy, kamarátov a ich dočasné prespanie alebo len ako pohodlné kresielko, v ktorom si deti alebo aj vy dospelí môžete pokojne čítať vašu obľúbenú knihu. Taktiež v ňom menšie deti s radosťou sedia pri pozeraní obľúbených rozprávok v televízii.

Medzi takéto kresielka patria napríklad:

 

Záverečné zhodnotenie

Skladací matrac je jednoduchý, no zároveň skutočne praktický doplnkový kus nábytku. Má multifunkčné využitie a je vhodný ako pre dospelých, tak aj pre deti. Najväčšími výhodami sú skladnosť, prenášanie a nízka cena, naopak, medzi nevýhody patrí relatívne krátka životnosť, len dočasná možnosť prespatia, neortopedické vlastnosti. Sú to však špeciálne matrace, ktoré svoj účel spĺňajú na sto percent.

 

Kde kúpiť a aká je cena

Mnohí výrobcovia matracov a postelí majú v ponuke práve aj skladacie matrace a kresielka. Určite nejaké modely nájdete napríklad v predajni Jysk alebo Möbelix. Čo sa ceny týka, nie sú také drahé ako klasické matrace na posteľ. Rozdelili sme ich tak približne do troch cenových kategórií:

 • do 50 EUR – skladacie matrace do 50 EUR sú dosť nízke a patrí sem veľa druhov detských modelov
 • do 100 EUR – v strednej kategórii nájdete väčšinu skladacích matracov
 • od 100 EUR – do tejto kategórie patria špeciálne určené skladacie matrace so zameraním na rehabilitáciu, čiže takéto drahé matrace zrejme nebudete kupovať do domácnosti

 

Zdroje informácií:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Veronika Štrbová

Rada píšem články, ktoré sú zaujímavé a majú pridanú hodnotu. Praktické rady do domácnosti, návody či nápady, ktoré využijú mnohí z vás v každodennom živote. Pravidelne testujem rozličné užitočné produkty. Verím, že aj moje články vám pomôžu nájsť odpoveď na rôzne, doteraz nevyriešené otázky.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.