Penové, pružinové, taštičkové matrace – ktorý je pre koho vhodný?

Veronika Štrbová Téma 25. apríla 2020 0

Na výber máme obrovské množstvo matracov. Materiály a technológie stále napredujú a my sa nestíhame čudovať, z koľkých možných produktov sa dá vyberať. Každý materiál má však svoje vlastnosti, ktoré nemusia byť a ani nie sú vhodné pre každého jedného užívateľa. Preto je dobré vedieť, čo konkrétne, ktorý materiál spĺňa, aby bolo rozhodovanie jednoduchšie.

Matrace rozdeľujeme do niekoľkých základných skupín, ktoré majú ešte ďalšie podkategórie. Všetky majú svoje výhody aj nevýhody a je len na vás, pre ktorý matrac sa rozhodnete, resp. čo vám najviac vyhovuje. Samozrejme, výber správneho matraca ovplyvňuje aj viacero faktorov, ktoré sa týkajú vašej osoby. Poďte sa preto dozvedieť všetko, čo potrebujete pri voľbe materiálu matraca.

💡 Otestovali sme matrace – toto sú tie najkvalitnejšie

➡️ 5 najlepších matracov za rok 2021 podľa recenzií a testov:

💡💡 u nás nájdete celý test matracov

➡️ Tu nájdete → celý test matracov

Rozdelenie matracov podľa materiálu

Penové, pružinové alebo taštičkové? Je ich toľko, že človek je z nich často zmätený. Poďme však pekne po poriadku. Povieme si, ako matrace delíme, čím sa jednotlivé materiály vyznačujú a samozrejme, pre koho sú ktoré najvhodnejšie. Najčastejšie sa skloňujú matrace pružinové, penové či latexové. Pružinové matrace sa ďalej delia na klasické pružinové matrace (bonnell) a moderné taštičkové matrace.

Penové matrace sa delia na štandardné polyuretánové matrace, ďalej na matrace zo studenej peny, alebo matrace zo studenej peny s vrstvou pamäťovej peny. Vnútro matraca sa nazýva jadro (pružinové, latexové, alebo penové). Matracové jadro je obalené buď netkanou textíliou alebo bavlneným plátnom a prekryté matracovým poťahom.

Výber matracov v predajni

Najlepšie je, ak si matrac môžete pred kúpou vyskúšať

Skôr, ako sa však zameriate na konkrétny materiál, berte do úvahy aj iné parametre matraca ktorými sú jeho dĺžka, šírka, tvrdosť či maximálna nosnosť. S tým samozrejme úzko súvisí hmotnosť a výška užívateľa, niekedy aj pohlavie, a určite jeho vek. Pretože deti a dospelí majú rôzne nároky na zdravý spánok. Nezabudnite myslieť na to, aká je vaša preferovaná poloha spánku. V krátkosti teda si zhrnieme na čo treba pri výbere matraca myslieť:

 • Tvrdosť matraca vyberajte podľa pohlavia, hmotnosti a podľa veku používateľa. Berte tiež do úvahy preferované polohy v spánku.
 • Ideálna dĺžka matraca je o 20-25 cm viac ako je dlhé vaše telo.
 • Šírka je individuálna, bežne sa udáva 90 cm na jednolôžko. U dvojlôžka sa stáva, že matrac môže mať aj 80 cm.
 • Optimálna výška je aspoň 15 cm. U seniorov aspoň 20 cm.
 • Materiál voľte podľa roštu, spacieho prostredia i osobných preferencií. To, ak ste napríklad alergici, či dávate prednosť prírodným materiálom, atď.
 • Ideálna nosnosť záleží na hmotnosti človeka. Najlepšie je nechať si aj rezervu.

💡 TIP: Podrobný návod, ako postupovať pri výbere matraca, sa dozviete v našom článku.

 

Matrace teda delíme na tri základné skupiny:

1. PENOVÉ MATRACE

Penové matrace sú tvorené z rôznych druhov pien, ktoré majú rozlišné vlastnosti a tie sa dajú navzájom kombinovať. Ich prednosťou je univerzálnosť. Dajú sa vytvoriť v rôznych tvrdostiach a sú vhodné pre všetky typy lamelových roštov. Vo všeobecnosti existujú dve hlavné skupiny pien, ktoré sa používajú na výrobu penových matracov. Studená pena (HR pena, Eli.soft, Eli.form, Sonocell…) je ropným produktom. Viskoelastická pena (memory pena, lazy foam, pamäťová pena,…) je pocitovo iná ako studená pena, pretože sa pomaly prispôsobuje tlaku. Predstavte si, že veľmi rýchlo vstanete z postele, vtedy ostane v materiáli otlačok, ktorý sa pomaly vracia späť do pôvodného tvaru. Okrem týchto dvoch najpoužívanejších pien však ešte exitujú aj ďalšie.

⭐ PUR pena – je známa aj pod názvom molitan, vyznačuje sa vysokou stálosťou a odolnosťou, znesie vyššej objemovej zaťaženie. Vyrába sa v rôznej objemovej hmotnosti. Polyuretánové matrace, ktoré patria k veľmi obľúbeným, existujú v mnohých tvrdostiach, sú elastické, s vysokou životnosťou a stálosťou parametrov. Jadro mávajú z odolnejšej peny, ktorá zaisťuje práve dlhú životnosť a možnosť využitia u ľudí s vyššou váhou.

Obojstranný matrac Dormeo iMemory S Plus

Obojstranný matrac Dormeo iMemory S Plus z PUR peny

⭐ HR pena – studená pena – z anglického názvu High Resilience (vysoko pružná) sa vyznačuje vysokou pružnosťou, odolnosťou a priedušnosťou. Vyrába sa v rôznej objemovej hmotnosti. Má väčšie póry ako klasická PUR pena, vďaka čomu je priedušnejšia. Odvádza tak lepšie teplo a obmedzuje výskyt roztočov. Odporúča sa preto aj alergikom. Má väčšiu elasticitu, tvarovú stálosť a vynikajúce ortopedické vlastnosti. Často tvorí jadro sendvičových matracov.

Matrac Benab Flora Bio Plus

Matrac Benab Flora Bio Plus z HR peny

⭐ Pamäťová pena – lenivá pena – vyrába sa z visco-elastickej pamäťovej peny, známe tiež pod názvom lenivá pena. Lenivá pena reaguje na teplo rozloženého tela, čím operatívne mení svoje vlastnosti. Pri zahriatí zmäkne a prispôsobí sa tvaru tela, čím dochádza k rovnomernému rozloženiu tlaku a váhy ležiaceho. Telo je tak uložené v optimálnej polohe, spánok je pokojnejší a uvoľnenejší. Matrace z pamäťovej peny sa kombinujú s PUR penou a studenou HR penou. Nie je vhodná do vlhkého prostredia.

Je to ideálna voľba pre osoby s bolesťami chrbta a sklonmi k otlačeninám. Lenivá pena v kontakte s telesným teplom mäkne, a optimálne sa tak prispôsobuje krivkám. Zároveň telo stabilizuje a poskytuje mu oporu. Celkovo pozitívne ovplyvňuje krvný obeh. Spánok je tak oveľa kvalitnejší.

Matrac Fresh Prima II

Matrac Fresh Prima II s pamäťovou penou

⭐ Bio pena – tu sa do výrobného procesu peny pridajú rôzne prírodné látky. V tomto prípade je však potrebné dávať veľký pozor, či je pena vyrobená aspoň z 50% z prírodných materiálov, alebo je v matraci použitých len pár percent prírodných látok. V druhom prípade sa jedná o zavádzanie a klient zbytočne zaplatí len za drahý názov “Bio-“. Základným výrobným prvkom sú prírodné oleje, napríklad extrakt zo sóje alebo ricínový olej. Majú teda priaznivý vplyv na ekológiu. Sú veľmi elastické a odolné voči mikróbom, plesniam i hubám. Pýšia sa úžasnými ortopedickými vlastnosťami a padnú na každý rošt.

Matrac Benab Omega Flex

Matrac s Bio penou Benab Omega Flex

⭐ Flexifoam® – je to originálna pena, ktorá spája kvalitu drahších matracov s nízkou cenou. Svojimi vlastnosťami sa podobá studenej pene. Často sa používa pri výrobe matracov, ktoré majú z každej strany inú tuhosť. Vyznačuje sa hlavne svojou vzdušnosťou, pružnosťou a dlhou životnosťou. Je vhodná na všetky typy matracov.

Komfortný matrac z peny Flexifoam

Komfortný matrac z peny Flexifoam, 15cm

 

Zhrnutie, ako si vybrať penový matrac:

PENOVÉ MATRACE. Ako vybrať správny penový matrac | 2. ČASŤ

 

Z ponuky penových matracov sme vybrali:

 

2. LATEXOVÉ MATRACE

Latex je vysoko elastický a výborne pruží. Latexové matrace sú známe svojou tuhosťou 1 a 2 a veľmi dobre sa dokážu prispôsobiť tvaru tela. Ich výhodou je stálosť a dlhá životnosť. Latex je menej priedušný, preto nie je vhodný do vlhkého prostredia. Pod latexový matrac sa odporúča použiť lamelový rošt.

Sú vyrobené z prírodného latexu (kaučuk) a zo syntetického latexu. Z hľadiska výrobného procesu sa latex delí na “dunlop latex” a “talalay latex”. Latexový blok sa vyrába naliatím latexovej masy do formy, ktorá sa následne zahreje na 100 °C, stvrdne a ďalej sa mechanicky upravuje, strihá a čistí. Ak sa masa ešte zmrazí, hovoríme o výrobnom procese „talalay“.

Materasso SULTÁN latex eco plus

Latexový matrac Materasso SULTÁN latex eco plus

Vďaka zmrazeniu materiálu sa dosahuje vyššieho stupňa vzdušnosti. Na trhu sa ďalej stretneme s materiálom, ktorý je mixom latexu a polyuretánovej peny (tzv. vodný latex). Materiál má veľmi nízky podiel latexu a preto je veľmi náchylný na preležanie. Cena je síce lákavá, avšak aj kvalita zodpovedá jej výške. Výrobcovia a predajcovia takýchto matracov sa snažia klientov nalákať na „kvalitný“ latexový matrac za nízku cenu, preto je vždy v takýchto prípadoch potrebné sa informovať koľko vlastne latexu v materiáli je a aká je celková hustota (mala by byť minimálne 60 kg/m³). Ak má materiál menej ako 50 kg/m³ nejedná sa o latex. Latex sa totiž pri nižších hustotách ako 50 kg/m³ nedá vypeniť.

Výhody latexových matracov

 • sú veľmi stabilné a trvácne
 • vďaka vysokej bodovej elasticite sa latex perfektne prispôsobuje tlaku
 • latex sa veľmi rýchlo vracia do pôvodnej formy a nepreleží sa (veľmi nízka náchylnosť na preležanie)
 • latex s podielom syntetického latexu má vysokú vzdušnosť, je antialergický a antiabakteriálny

Nevýhody latexových matracov

 • sú ťažšie ako napr. pružinové alebo penové matrace
 • vďaka vysokému objemu sú schopné odolávať vysokej záťaži, avšak manipulácia matraca pri otáčaní je veľmi obtiažna
 • existuje mnoho druhov latexu podľa kvality a hustoty použitého materiálu
 • cenovo sú o niečo drahšie ako pružinové alebo penové matrace

 

Vybrať si môžete napríklad z týchto matracov:

 

3. PRUŽINOVÉ MATRACE

Pružinové matrace boli kedysi veľmi obľúbené. Postupne však strácali na svojej popularite, pretože pružiny po čase môžu začať tlačiť do chrbta. Doba ale napreduje a aj pružinové matrace prešli určitým vývojom. Sú veľmi pružné, teda sa skvele prispôsobia tvaru tela. U väčšiny matracov už ani nehrozí nepríjemné pretláčanie pružín na povrch. Vďaka svojej priedušnosti sú vhodné na pevné rošty. S lamelovými roštami, obzvlášť s tými polohovacími, si veľmi rozumieť nebudú.

Matrac MOB Mimas

Pružinový matrac MOB Mimas

 

Môžeme ich rozdeliť do troch základných kategórií:

a) Klasické pružinové matrace

Pružiny sú vzájomne spojené perkami, vďaka čomu sa neuvoľňujú. V súčasnosti nie sú na trhu príliš vyhľadávané, napriek tomu svojich priaznivcov stále majú. Oceľové pružiny sú chránené dobrou roznášacou vrstvou, čím sa zabráni pretlačeniu pružín z matraca von. Majú vynikajúce odpruženie a sú vzdušné. Vhodné do vlhšieho prostredia na uloženie i na doskové rošty.

b) Taštičkové pružinové matrace

Jednotlivé pružiny sú uložené v samostatných textilných púzdrach, čo napomáha lepšiemu rozloženiu váhy. Nie sú pritom spolu nijako spojené. Matrace majú vynikajúce ortopedické vlastnosti. Dobre pružia, sú vzdušné, hygienické, vhodné do vlhšieho prostredia staršej zástavby. Vhodné na všetky typy roštov.

c) Mikrotaštičkové pružinové matrace

Aj tu sú pružiny uložené v jednotlivých textilných púzdrach, tzv. taštičkách. U klasického matracu v rozmere 90 x 200 cm býva až 1000 ks pružín, vďaka tomu sú mikrotaštičkové matrace vysoko pružné, skôr mäkšie, ale zabezpečujú komfortné pohodlie a kvalitný spánok. Skvele rozkladajú hmotnosť a sú mäkšie. Nevhodné na lamelové rošty, naopak sú vhodné na uloženie na doskové a latkové rošty.

Výhody pružinových matracov

 • pumpujú neustále čerstvý vzduch do vnútra matraca, ak človek na nich leží
 • dobrá vzdušnosť v maximálnej miere znemožňuje roztočom sa rozmnožovať. To je dôležité hlavne pre alergikov
 • bonnellové matrace sú okrem vysokej vzdušnosti aj cenovo výhodné
 • veľmi dlhá životnosť a pri kvalitných matracoch aj vysoká nosnosť

Nevýhody pružinových matracov

 • medzi bonnellovými a taštičkovými matracami je obrovský rozdiel, hlavne v komforte ležania, elastičnosti a ortopedického efektu. Kým taštičkové matrace disponujú vynikajúcim ortopedickým efektom, tak bonnellové matrace nemajú takmer žiadnu prispôsobivosť
 • väčšina pružinových matracov nie je vhodná na polohovateľné rošty
 • aby pružinové matrace spĺňali svoju funkčnosť naozaj po celú dobu používania, musia byť obalené kvalitnými hustými vrstvami (latexové dosky, kokosové vrstvy impregnované latexom,…)

Ako vybrať pružinový matrac:

PRUŽINOVÉ MATRACE. Ako vybrať správny pružinový matrac | 3. ČASŤ

 

Medzi pružinové matrace patria aj tieto produkty:

 

Aké poznáme pružinové jadrá

Mnoho odborníkov odporúča práve pružinové jadrá. Sú totiž zdravšie ako iné systémy pre spanie a ponúkajú optimálne prevzdušnenie matracov. Vlhkosť z tela je takto lepšie absorbovaná ako pri iných materiáloch. Čo všetko hovorí v prospech pružinových jadier?:

 • V pružinových matracoch je o 60 % menej priestoru pre roztoče.
 • Progresívny účinok pružín dokonale podporuje telo v akejkoľvek polohe počas spánku.
 • Pružinové jadrá nemajú daný nemenný tvar. Spiaci človek sa môže voľne otáčať a pohybovať počas spánku. Moderné pružinové jadrá disponujú vynikajúcou bodovou elasticitou, vďaka ktorej sú rôzne telové zóny aj rôzne podporované.
 • Kvalitné pružinové jadrá majú aj dlhú životnosť. Zníženie kvality alebo straty elasticity nie sú badateľné ani po rokoch.
 • Matrace s pružinovými jadrami disponujú najlepším pomerom ceny, kvality a životnosti.
 • Žiadny materiál na výrobu matracových jadier nie je prírodnejší ako čistá prírodná oceľ.

Pružinové jadrá Bonnell

Bonnellové pružinyOsvedčenou klasikou medzi pružinovými jadrami je práve pružinové jadro „Bonnell“. Jednotlivé pružiny sú zoradené do radov a spojené kruhovou špirálou. Charakteristickým znakom pružín je takzvaný „driek“, pretože pružiny sú v strede užšie ako krajné prstence.

Výhody pružinových jadier Bonnell

 • veľmi dobrá cirkulácia vzduchu, vďaka ktorej matrac „dýcha“
 • progresívny účinok pružín, ktoré dokonale podporujú telo v akejkoľvek polohe
 • prirodzený pohyb v posteli počas spánku nie je žiadnym spôsobom obmedzovaný
 • dlhá životnosť matraca
 • dobré pružné vlastnosti vďaka 112 pružinám/m²
 • spoľahlivý pružinový systém
 • dobrý pomer medzi kvalitou a cenou
 • hrúbka drôtu pružiny: 2,2 mm

Nevýhody pružinových jadier Bonnell

 • nízka bodová elasticita, čo spôsobuje nižšiu prispôsobivosť ľudskému telu
 • pri nekvalitných pružinových matracoch vznikajú tlakové body, ktoré môžu neskôr vyústiť až do preležanín. Z tohto dôvodu musí byť v kombinácií s pružinovým jadrom použitá aj pevná kokosová doska, ktorá rovnomerne rozloží tlak a zároveň je dostatočne pevná, aby odolala tlaku pružín.
 • nevhodné na polohovateľné lamelové rošty, pretože pružiny nie je možné ohnúť

Taštičkové pružinové jadrá

Taštičkové pružinové jadroJednotlivé pružiny sú mechanicky vkladané do malých látkových taštičiek. Tým vznikajú pružinové zväzky, ktoré sú rôznymi spôsobmi spájané dohromady. Vysoká bodová elasticita a aktívna podpora tela sú veľkými plusmi pre tieto pružinové jadrá, pretože pri ležaní pracujú len tie pružiny, na ktoré je vyvíjaný tlak.

Výhody taštičkových pružinových matracov:

 • obzvlášť dobrá cirkulácia vzduchu, vďaka ktorej matrac „dýcha“
 • progresívny účinok pružín, ktoré dokonale podporujú telo v akejkoľvek polohe
 • prirodzený pohyb v posteli počas spánku nie je žiadnym spôsobom obmedzovaný
 • dlhá životnosť matraca
 • okamžité prispôsobenie sa zmene polohy tela počas spánku

Nevýhody taštičkových pružinových matracov

 • pri nižšom počte pružín (do 500 ks/m²) je taštičkový matrac nevhodný na elektrický polohovateľný rošt
 • menej ako 256 pružín/m² znamená pri jadrách TFK umelé znižovanie počtu pružín zo strany výrobcu (napríklad pridaním vrstiev PUR peny medzi taštičky), čím sa znižuje cena výrobku a taktiež v neskoršom období dochádza k deformovaniu a zvlneniu povrchu matraca. Preto títo výrobcovia uvádzajú počet pružín na celý matrac, aby predišli podozreniu z riedenia pružinového bloku.
 • na trhu existuje množstvo taštičkových matracov rôznych cien a kvalít. Preto je pri kúpe potrebné informovať sa o zložení o kvalite použitých materiálov ako je hustota, pôvod, alebo či výrobca vlastní príslušné certifikáty a ocenenia

Ako vybrať taštičkový matrac:

Taštičkové matrace - sprievodca │ Zdravotne-Matrace.sk

 

Ďalšie špecifické druhy matracov

Kokosové matrace – vyrábajú sa kombináciou dosky z kokosových vlákien a polyuretánových a pamäťových pien. Bývajú zväčša obojstranné, poskytujú stabilnú a pohodlnú oporu chrbtici. V lete navodzujú pocit chladu, v zime dobre izolujú. Vyznačujú sa výbornou priedušnosťou, a odolnosťou proti roztočom, pretože kokosová doska je ošetrená prírodným latexom. Odporúča sa pravidelne otáčať a vetrať.

➡️ Antidekubitné matrace – sú určené pre pacientov dlhodobo pripútaných na lôžko s obmedzenými možnosťami pohybu. Bežne sa tiež používajú v zdravotníctve.

➡️ Detské matrace – keďže deti neustále rastú a potrebujú zdravý vývoj nielen chrbtice, sú pre ne ideálne tvrdšie matrace, ktoré im poskytujú ideálnu oporu tela.

➡️ Sendvičové matrace – ich výplň je zložená z dvoch rôznych materiálov. Tým sa zvyšuje životnosť a celkový komfort pri užívaní. Väčšinou ide o kombináciu lenivej peny na povrchu a HR peny tvoriacu jadro.

➡️ Zdravotné matrace – tieto matrace sú opatrené certifikátom, ktorý garantuje, že matrace spĺňajú všetky požiadavky na zdravý spánok. Ide buď o matrace hypoalergénne, hygienické, alebo matrace pre osoby dlhodobo pripútané na lôžko.

➡️ Ortopedické matrace – zaručujú stabilnú oporu chrbtici a sú testované na správne rozloženie váhy tela.

➡️ Gélové matrace – sú to matrace zhotovené zo studenej alebo lenivej peny. Vo svojej ložnej ploche obsahujú gélové segmenty, ktoré zaručujú akupresúrne body pomáhajúce počas spánku uvoľniť svalstvo. Relaxácii tela napomáha stálosť gélu, ktorý je doživotný. Výhodou gélu sú jeho hygienické vlastnosti. Roztoče a baktérie nemajú šancu sa usadiť a množiť. Preto sú tieto matrace vhodné pre deti i alergikov.

 

Pre koho je ktorý matrac vhodný

Deti a mládež

Pre deti sú najlepšie matrace so strednou a vyššou tvrdosťou. Neodporúčajú sa matrace so zónami, pretože pri deťoch nespĺňajú svoj účel. Vhodné sú napríklad spomínané kokosové matrace, ktoré majú stupeň tvrdé až extra tvrdé. Príliš mäkký matrac nie je pre dieťa vhodný, najmä na každodenné spanie. Detský matrac by mal mať poťah, ktorý možno jednoducho prať. Pravidelnou hygienou sa zbavíte roztočov a alergénov.

Obojstranný detský matrac Baby

Ideálny je napríklad obojstranný detský matrac Dormeo Baby

💡 Matrace pre deti: pripravili sme článok, v ktorom sa dozviete všetko o výbere detského matraca.

 

Tínedžeri

Tzv. “násť-ročným” tínedžerom je potrebné vyberať matrac podľa ich váhy a výšky. Odporúčajú sa pružinové alebo penové matrace. Ak má vaše dieťa astmu alebo je alergik, matrace s kokosovou alebo pohánkovou doskou sú tou správnou voľbou. Keďže aj v tomto veku sa deti ešte stále vyvíjajú, ideálne sú aj obojstranné matrace, ktoré poskytujú dvojitú tvrdosť a dieťa si ho môže otáčať podľa potreby.

Kvalitný matrac Aloe Vera od Dormeo

Bez-zónový matrac s Aloe Vera od Dormeo

 

💡 Mohlo by vás zaujímať: populárnej značke Dormeo sme sa pozreli na zúbok v článku Vyberáme matrace Dormeo. Možno sa zaujímate aj o prístielky / doplnkové matrace.

 

Dospelí

Dospelí si vyberajú matrac predovšetkým s ohľadom na svoju preferovanú spánkovú polohu. Od tej totiž závisí, ktorý materiál matraca vám bude najlepšie vyhovovať. Ak spíte prevažne na boku, optimálny matrac je mäkký až stredne tvrdý. Ten sa prispôsobí telu, ale zároveň ho podoprie. Ak spíte väčšinou na chrbte, stavte na tvrdší matrac, ktorý optimálne rozloží vašu váhu a zaistí chrbticu v prirodzenej polohe. Poloha spánku na bruchu si zase vyžaduje oporu. Trup totiž vyvíja najväčší tlak na matrac. Z tohto dôvodu potrebuje človek matrac, ktorý poskytuje rovnakú podporu na celom tele.

Obojstranný matrac Dormeo iMemory S Plus

Vhodný je aj tento obojstranný matrac Dormeo iMemory S Plus

 

Seniori

Matrace pre starších ľudí je potrebné vyberať s ohľadom na ich aktuálne zdravotné problémy a zároveň zohľadniť aj možné budúce obmedzenia. Čím vyšší matrac, tým lepšie. Dobré pravidlo pre výber je, že dotyčnému by mala hrana matraca siahať po jeho zadok. Tak nebude zbytočne pri vstávaní namáhať bedrá. Materiálovo by mal byť dostatočne priedušný a mal by dokázať rozložiť váhu, a tak znížiť protitlak na telo. Tvrdosťou je tento typ matraca skôr mäkší. Ideálne sú matrace antidekubitné alebo matrace z lenivej peny.

Antidekubitný matrac Antidekubitný matrac MPO ANTIDEKUBIT HR

Dobrou voľbou je antidekubitný matrac MPO ANTIDEKUBIT HR

 

Zdroje informácií:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Veronika Štrbová

Rada píšem články, ktoré sú zaujímavé a majú pridanú hodnotu. Praktické rady do domácnosti, návody či nápady, ktoré využijú mnohí z vás v každodennom živote. Pravidelne testujem rozličné užitočné produkty. Verím, že aj moje články vám pomôžu nájsť odpoveď na rôzne, doteraz nevyriešené otázky.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.