Ortopedické matrace – čo to je, sú naozaj dobré pre chrbát a pre koho sú vhodné? + ROZHOVOR

Petra Lyžičiarová Téma 29. apríla 2020 0

Možno ste sa aj vy stretli so slovným spojením ortopedický matrac a nevedeli ste celkom presne, čo si máte pod tým predstaviť. Mnohí ľudia si pojem ortopedický matrac spájajú s najvyššou kvalitou a zárukou zdravia pre našu chrbticu. Hlavným znakom ortopedických matracov je, že sú stredne alebo veľmi tvrdé. Medzi niektorými ľuďmi panuje predstava, že len tvrdý matrac je pre náš spánok a zdravie našej chrbtice ten správny, avšak môžeme povedať, že z veľkej časti ide o mýtus. V našom článku sa pozrieme na to, čo vlastne sú ortopedické matrace a aké sú ich vlastnosti. Tiež sa dozviete, podľa čoho by ste si mali matrac vybrať a aké parametre by ste si pri výbere mali všímať.

💡 Otestovali sme matrace – toto sú tie najkvalitnejšie

➡️ 5 najlepších matracov za rok 2021 podľa recenzií a testov:

💡💡 u nás nájdete celý test matracov

➡️ Tu nájdete → celý test matracov

 

Čo je ortopedický matrac?

Ak hľadáte vhodný matrac, možno ste v ponuke obchodov zazreli aj ortopedické matrace. Mnoho ľudí si pod týmto pojmom automaticky predstaví to najlepšie, čo môžu urobiť pre zdravie svojej chrbtice. Pravda je však taká, že ortopedické matrace sú zvyčajne veľmi tvrdé, a to vôbec neznamená, že sú pre našu chrbticu vhodné a zdravé.

Je to podobné ako s ortopedickými topánkami, ktoré majú držať a podporovať chodidlo, aby bolo v ortopedicky správnej a zdravej polohe, pretože sa do nej prirodzene noha dostať nevie. To znamená, že aj ortopedický matrac by mal vašu chrbticu dokázať udržať v polohe, ktorá je pre ňu zdravá a v podstate by vás v nej mal zafixovať. V realite to však možné nie je, pretože pri spánku v takejto stuhnutej polohe by ste si veru neoddýchli. Práve preto nie je toto pomenovanie pre matrac, ktorý by sa mal postarať o našu zdravú chrbticu, práve najšťastnejšie.

 

Pre koho sú vhodné?

Matrac, ktorý je vhodný pre váš zdravý spánok a postará sa aj o zdravie vašej chrbtice, určite nemusí byť ortopedický. Ak vás teda trápia bolesti chrbtice a po prebudení sa cítite byť dolámaný, neznamená to, že automaticky potrebujete tvrdý ortopedický matrac. Samozrejme, uvažovať o výmene matraca by ste v takomto prípade rozhodne mali.

Predajcovia pod pojmom ortopedický matrac ponúkajú zvyčajne matrace s vysokou tvrdosťou. Ide zvyčajne o tvrdosť na úrovni 3 až 4, a tak v prípade, že si takýto matrac zaobstaráte, rátajte s naozaj veľmi tvrdým podkladom. Samozrejme, nájdu sa ľudia, ktorým takýto typ tvrdosti vyhovuje, no upozorňujeme, že to nie je pohodlné pre každého. Tvrdé matrace s prívlastkom ortopedické sa vyznačujú aj vysokou nosnosťou – až do 150 kilogramov. No a vhodné sú skôr pre tých ľudí, ktorí dávajú prednosť spánku na chrbte. Tvrdý matrac totiž poskytne chrbticu v tejto polohe tú najlepšiu oporu.

Tvrdé ortopedické matrace určite nie sú vhodnou voľbou pre seniorov trpiacich bolesťami kĺbov a zníženou pohyblivosťou. Príliš tvrdý matrac by mohol vytvárať protitlak a ten by na bolestivé kĺby nebol príjemný (pre dlhodobo ležiacich sú určené antidekubitné matrace).

 

Materiál ortopedických matracov

Čo sa týka materiálov, z akých sa ortopedické, teda tvrdé matrace najčastejšie vyrábajú, dominujú z prírodných materiálov napríklad kokosové vlákna. V ponuke tvrdých matracov nájdete aj také, ktoré sú vyrobené z antibakteriálnej peny. Ortopedické matrace je možné uložiť na všetky typy podkladov, ako sú pevné alebo lamelové rošty, ale tiež na plnú dosku.

Vrstvy ortopedického matraca

 

Radšej voľte ergonomický

V prípade, že hľadáte matrac, ktorý sa postará o pohodlný a zdravý spánok vás a prípadne aj vášho partnera, nekupujte automaticky ortopedický matrac. Vyberajte si radšej spomedzi ergonomických matracov. Pýtate sa, aké to sú? Ide o také matrace, ktoré sa prispôsobia krivkám vášho tela a zároveň vám poskytnú dobrú oporu. Mal by byť pohodlný a pevný zároveň, takže bude mať aj dlhú životnosť. Dobrý matrac pre vás je ten, ktorý je určený pre vašu váhu, preferovanú polohu spánku a iné vaše potreby.

 

💡 TIP: Ak sa chcete dozvedieť, ako vybrať detský matrac, všetko dôležité nájdete v našom článku.

 

Ako vybrať matrac?

Možno sa teraz pýtate, ako si máte vybrať spomedzi tak širokej ponuky matracov na trhu. Typov a materiálov je nespočetné množstvo, pričom každému zákazníkovi vyhovuje niečo iné. Tu je niekoľko parametrov, ktoré by ste si pri výbere matraca, na ktorom bude spánok pohodlný a zdravý, mali všímať.

 

Typ matraca 

V súčasnosti nájdete na trhu veľké množstvo matracov rôznych typov podľa materiálov. Niektoré sú prírodné, iné sa vyznačujú rôznymi zaujímavými vlastnosťami. Poďme sa teda v skratke pozrieť, aké typy matracov môžete na trhu nájsť a čím sa vyznačujú.

 

⭐Penové matrace

Medzi penovými matracmi nájdete kúsky vyrobené z rôznych druhov pien, pričom každý druh má iné vlastnosti. Navyše je v rámci jedného matrace možné jednotlivé druhy pien kombinovať. Medzi penovými matracmi nájdete matrace všetkých stupňov tvrdosti.

  • matrace z PUR peny – matrace vyrobené z polyuretánovej peny sa tešia veľkej obľube, je ich totiž dostať v rôznych tvrdostiach a vyznačujú sa dlhou životnosťou
  • matrace z pamäťovej peny – matrace s pamäťovou penou sa označujú aj ako matrace s termoaktívnou, viskoelastickou či lenivou penou. Pamäťová pena sa vie výborne prispôsobiť vášmu telu a kopíruje jeho tvar, zároveň však telu poskytuje dostatočnú oporu. Je mäkká a flexibilná.
  • matrace z bio peny – bio pena je vyrobené z rôznych prírodných olejov, takže ide o ekologický materiál. Matrace z bio peny sú odolné a elastické, poskytujú telu pri spánku dobrú oporu.
  • matrace zo studenej peny – sú označované aj ako matrace z HR peny. Táto pena je priedušnejšia a má dobrú elasticitu. Veľmi dobre odvádza teplo a zabraňuje aj hromadeniu roztočov. Studenú penu nájdete často v matracoch z PUR peny či v kombinácii s pamäťovou penou.
  • sendvičové matrace – ide o matrace vyrobené z dvoch rôznych materiálov, čím je dosiahnutá vyššia životnosť aj kvalita. Kombinácie môžu byť pritom rôzne, často ide o matrace z PUR a HR peny.

 

💡 Z ponuky kvalitných penových matracov odporúčame:

 

⭐Pružinové matrace

V minulosti boli veľmi populárne, dnes už sa postupne vytrácajú. Nájsť môžete matrace s klasickým pružinovým jadrom, s taštičkovými či mikrotaštičkovými pružinami. Matrace s taštičkovými a mikrotaštičkovými pružinami patria k tým kvalitnejším, pretože rovnomerne rozložia váhu tela. Pružinové matrace však neodporúčame ľuďom s vyššou telesnou hmotnosťou.

 

⭐Latexové matrace

Tento typ matracov patrí k mäkším s úrovňou tvrdosti 1 až 2. Sú elastické a dobre sa prispôsobia tvaru tela. Ich výhodou je tiež dobrá životnosť a pohodlnosť. Nie sú však veľmi vhodné pre alergikov, keďže nie sú odolné voči roztočom, pretože sa neodvetrávajú tak dobre, ako matrace z iných materiálov. Odporúča sa uložiť ich na lamelové rošty, aby sa zabezpečilo dýchanie materiálu.

 

Tvrdosť

Čo sa týka tvrdosti, stretnúť sa môžete zvyčajne so štyrmi úrovňami označovanými číslami od 1 do 4. Číslo 1 označuje najmäkšie matrace vyrobené zvyčajne z peny alebo z latexu. Vyznačujú sa veľkou prispôsobivosťou, no na druhej strane nevytvárajú protitlak, a tak nie sú pre vaše telo dobrou oporou. Vhodné sú skôr pre starších či chorých ľudí s menšou pohyblivosťou, ktorým uľavia od bolesti kĺbov a pomôžu aj ako prevencia pred vznikom preležanín.

Tvrdosť 2 je medzi zákazníkmi najobľúbenejšia a matrace s touto tvrdosťou sú dostupné v rôznych materiáloch – nájdete tu pružinové, sendvičové matrace, či matrace zo studenej peny alebo z polyuretánu. Opora, ktorú poskytujú vašej chrbtici je lepšia a vhodné sú pre ľudí do 100 kg.

Pre mladších ľudí a ľudí s vyššou hmotnosťou sú vhodnejšie matrace s tvrdosťou na úrovni 3. V tejto kategórií nájdete hlavne pružinové a sendvičové matrace. Po takomto matraci však siahajte len v prípade, že máte radšej spánok na tvrdšom povrchu.

Najtvrdšie matrace sú označované číslom 4, pričom sa označujú aj ako ortopedické matrace. Vhodné sú pre osoby s hmotnosťou až do 150 kilogramov a najčastejšie medzi nimi nájdete matrace z vysoko odolnej PUR peny, prípade v kombinácii s kokosovým vláknom. Tieto matrace sú skutočne veľmi tvrdé a predtým, ako si takýto matrac zakúpite, by ste si ho rozhodne mali vyskúšať “naživo” niekde v predajni.

 

💡 Z ponuky tvrdých ortopedických matracov odporúčame:

 

Rozmery

Rozmery matraca je, samozrejme, nutné prispôsobiť rozmerom vašej postele. Platí však, že dĺžka matraca by mala byť aspoň o 20 cm väčšia ako je výška majiteľa. Šírka matraca je už na vašej voľbe, na jednolôžko sa štandardne používajú matrace so šírkou 90 cm, no nájdete aj širšie postele. Výška matraca by mala byť najmenej 15 cm, tenšie matrace sa zvyčajne vyznačujú kratšou životnosťou.

 

💡 Neprehliadnite!

Rozhovor s Michaelou Kuchtovou z Dormeo

Michaela KuchtováO ortopedických matracoch sme sa zhovárali s Michaelou Kuchtovou, brand manažérkou Dormeo. Tejto značke sme sa rozsiahlo venovali v článku Vyberáme matrace Dormeo.

Dodomacnosti.sk: Pod pojmom ortopedické matrace sú označované zvyčajne tvrdé až veľmi tvrdé matrace. Je podľa vášho názoru pravda, že spánok na takomto tvrdom povrchu je pre zdravie našej chrbtice prospešný?

Michaela Kuchtová: „Mýtus, že tvrdý matrac rovná sa dobrý matrac, už dávno neplatí. Väčšina starších ľudí potrebuje práve mäkší matrac. Tvrdé matrace tlačia príliš na tlakové body ako sú kolená, bedrá, ramená a pod. a ľudia trpia. Výber zlého matraca dá o sebe veľmi rýchlo vedieť, preto vždy odporúčame dôkladnú konzultáciu. Tvrdé matrace sa odporúčajú spravidla len pre deti a dorast, pokým sa chrbtica vyvíja potrebuje naozaj dobrú oporu. Naše matrace sú z väčšiny obojstranné, mäkké a stredne tvrdé. Zákazník si takto môže vybrať aká tvrdosť mu viac vyhovuje. Netreba zabúdať, že ortopedické vlastnosti majú aj mäkké matrace.“

Dodomacnosti.sk: Aký typ matraca z hľadiska tvrdosti, prípadne i materiálu, by ste odporúčali ľuďom s bolesťami chrbta?

Michaela Kuchtová: „Závisí od veku človeka. Majoritne bolesťami trpia ale starší ľudia, ktorí naozaj potrebujú čo najvyšší komfort a znížiť tlak na tlakové body mäkším matracom, ideálna voľba je práve pamäťová pena.“

Dodomacnosti.sk: Sú tvrdé matrace medzi zákazníkmi obľúbené?

Michaela Kuchtová: „Ani nie, možno pred 10 rokmi ľudia ešte vyhľadávali tvrdé matrace, ale teraz vyhľadávajú skôr pamäťovú penu a mäkší typ matraca.“

Dodomacnosti.sk: Komu by ste rozhodne neodporúčali spánok na tvrdom “ortopedickom” matraci?

Michaela Kuchtová: „Rozhodne nie starším ľuďom, ich kĺby budú trpieť, stačí aj jedna noc na tvrdom matraci a kĺby dajú o sebe na ďalšie ráno vedieť.“

 

Zhrnutie na záver

Ortopedické matrace, ako sme si povedali v našom článku, nie sú vždy tou správnou voľbou pre ľudí trpiacich bolesťami chrbtice či kĺbov. Tvrdenie o tom, že spánok na tvrdom povrchu je pre našu chrbticu zdravý, totiž nie je pravdivé. Pre zdravie chrbtice je potrebné, aby mala počas spánku dobrú oporu. Ak teda hľadáte matrac, na ktorom sa bude dobre spať a zbavíte bolestí chrbtice a krížov, siahnite radšej po matraci so strednou tvrdosťou. Výber materiálu je na vás a vašich preferenciách, pretože ponuka na trhu je veľmi široká a každý z materiálov sa vyznačuje inými vlastnosťami.

 

💡 Matrace Dormeo: pozrite si aj náš článok o tom, aké kvalitné v skutočnosti sú populárne a známe matrace Dormeo.

 

Zdroje informácií:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Petra Lyžičiarová

Redaktorka magazínu DoDomácnosti.sk. Mám rada prírodu, zvieratá a rada tvorím. Kreatívne sa realizujem nielen pri písaní, ale i v domácnosti, záhrade a v kuchyni, a tak verím, že moje články budú pre vás zaujímavé, užitočné a prínosné.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.