Ako vybrať antidekubitný matrac a pre koho je určený

Veronika Štrbová Téma 4. mája 2020 0

Antidekubitný matrac je niečo, s čím sa zrejme často nestretávate. Samozrejme, ide o jeden druh matraca, nie však hocijaký. Má svoju špecifickú funkciu, zloženie a je vhodný pre určitú skupinu ľudí. Vzhľadom na to, že ovplyvňuje zdravie človeka, je potrebné dbať na jeho správny výber. V tomto prípade bude však oveľa jednoduchší, ako napríklad pri klasických matracoch, ktorých je oveľa viac. Všetko dôležité vám vysvetlíme v nasledovných riadkoch. Na čo si treba dávať pozor pri výbere antidekubitného matraca, z akých materiálov sa vyrába alebo napríklad aj to, pre koho sú určené. A ešte oveľa viac.

Aký je to antidekubitný matrac?

Antidekubitný matrac dostal názov podľa slova dekubit, čo znamená preležanina. Z toho vyplýva, že tento druh matraca je vhodný predovšetkým ako prevencia pred vznikom preležanín. Môžeme ho zaradiť do skupiny zdravotných matracov. Svojím zložením a ortopedickými vlastnosťami uľahčujú antidekubitné matrace pacientom dlhodobý pobyt na lôžku, umožňujú dokonalé kopírovanie kriviek tela, poskytujú oporu svalom a chrbtici a zabraňujú aj vzniku preležanín.

Antidekubitný matrac

Starostlivosť o pacientov na lôžku nie je často jednoduchá. Mnohí majú dokonca aj nadváhu, čo starostlivosť ešte sťažuje. Nemôžete tak danú osobou obrátiť, preto môže prísť k spomínaným preležaninám. Tie dodávajú už aj tak trpiacej osobe neznesiteľnú bolesť. Preto je najlepšie týmto dekubitom predchádzať, ako ich neskôr liečiť. A tu prichádza na pomoc antidekubitný matrac. Je však vhodný aj pre osoby, ktoré už trpia touto nepríjemnou chorobou. Antidekubitné systémy poskytujú masážny účinok, ktorý stimuluje krvný obeh nielen v koži, ale aj v hlbokých tkanivách.

💡 TIP: Pred výberom antidekubitného matraca sa poraďte s lekárom. Nesprávny antidekubitný matrac môže zhoršiť stav pacienta.

 

Čo sú dekubity a ako im predchádzať?

Dekubity, resp. preležaniny sú rany spôsobené tlakovým poškodením tkanív, ktoré spôsobuje dlhé súvislé ležanie pacienta. Keby sme chceli slovo dekubit preložiť úplne, pochádza z latinského slova decumbere, čo v preklade znamená položiť, ľahnúť si. Tieto preležaniny sa vyskytujú najmä u pacientov, ktorí sú dlhodobo pripútaní na lôžko. Ide o ischemické poškodenie až nekrózu kože, podkožia a svalstva vyvolané mnohými navzájom súvisiacimi faktormi.

Najčastejšie miesta, kde sa zvyknú tvoriť dekubity sú tie, ktoré disponujú malou vrstvou tuku a svalových tkanív, a na ktoré pôsobí tlak z vonkajšieho prostredia oproti kosti. Čím je vrstva týchto tkanív tenšia, tým hrozí väčšie riziko vzniku preležanín. Najčastejšie sa dekubity objavujú na krížoch, lakťoch, ramenách, pätách či bedrových kĺboch. Z rany môže tiež vytekať zkalená zapáchajúca tekutina i s prímesou kvapiek tuku alebo so stopami odumretých tkanív. Vzhľad a množstvo zodpovedá stupňu a druhu prítomnej infekcie.

 

Polohovanie pacienta a stupne preležanín

Medzi najúčinnejšie preventívne opatrenia patrí technika polohovania a pravidelné zmeny polohy. Zmenami polohy odstránite významný nepriaznivý faktor, ktorým je doba pôsobenia tlaku. Polohovanie pacienta je nutné robiť tak, aby sa odľahčilo tým častiam tela, u ktorých hrozí riziko vzniku preležanín. Veľmi ohrozenou oblasťou sú päty, kde vznikajú preležaniny často bez porušenia kože, ale so závažným poškodením tkanív v hĺbke.

Všeobecne sa odporúča obracať každé dve hodiny s tým, že najprv sa otočí z polohy na chrbte do polohy na bok, následne opäť na chrbát a potom na druhý bok a zase naspať na chrbát. Takto sa to opakuje. Celému procesu, resp. prevencii veľkým dielom napomáha práve kvalitný antidekubitný matrac. Pokožku je potrebné taktiež masírovať, udržiavať ju čistú a suchú. Na ošetrovanie sú určené špeciálne ochranné krémy a gély.

 

Stupne preležanín:

 • Predstupeň – prejavom je začervenanie pokožky, ktorú keď stlačíte, tak zbledne. V takom prípade je ešte veľká nádej, že sa podarí zabrániť vzniku preležanín.
 • I. stupeň – erytém – tlaková lézia je bez poškodenia kože, sčervenanie už nebledne, oblasť je opuchnutá, teplá, ale nebolestivá. Prejavuje sa pocit pálenia alebo svrbenia pokožky.
 • II. stupeň – pľuzgier – tlaková lézia s čiastočným poškodením kože, už sa vytvára pľuzgier. Začínajú väčšie bolesti.
 • III. stupeň – nekróza – tlaková lézia so zničením tkanív medzi kosťou a pokožkou. Poškodenie zasahuje do podkožnej vrstvy, kde môže pomaly dochádzať k odumieraniu tkaniva. Vytvára sa vred krytý suchou čiernohnedou chrastou z odumretých buniek alebo vlhkým žltohnedým povlakom.
 • IV. stupeň – vred – tlaková lézia, pri ktorej dochádza k rozsiahlej deštrukcii, odumiera svalové tkanivo, poškodená je aj kosť. Stále sa môže vytvárať chrasta, dochádza ku podmínovaniu okrajov a k odumieraniu tkaniva pod nimi.

Všetko o dekubitoch sa dozviete na nasledovnom videu:

1.díl Proleženiny- dekubity

 

Ako sa chrániť proti dekubitom

Základnou a najjednoduchšou ochranou proti dekubitom je úplné zamedzenie alebo aspoň zmiernenie tlaku na ohrozené body na tele a ďalšie zaťaženie pokožky chorého pacienta, ktorý je dlhodobo pripútaný na lôžko alebo má obmedzenú pohyblivosť.

 1. Nevyhnutné pravidelné polohovanie, antidekubitné pomôcky
  Hlavným opatrením proti dekubitom je pravidelné polohovanie, aj u sediacich osôb (minimálne raz za dve hodiny), a používanie antidekubitných matracov spolu s ďalšími špeciálnymi pomôckami. Človek ohrozený dekubitmi má sám čo najčastejšie meniť polohu tela, napríklad aj s pomocou hrázd a ďalších úchytov. Najťažšie prípady sa však nezaobídu bez pomoci príbuzných či ošetrovateľov.
 2. Starostlivá a šetrná hygiena, dôsledné krémovanie kože
  Ak má už chorý človek začervenané kostné výčnelky, je pri umývaní a osušení na mieste najväčšia opatrnosť, aby sa zamedzilo treniu kože. Pokožka má byť čistá, suchá (nie vysušená) a vláčna. Pomáha umývanie v teplej, nie horúcej vode, vynechanie mydla a pravidelné používanie telových krémov či olejov.
 3. Každý deň dostatok bielkovín, tekutín, vitamínov a minerálov
  Nevyhnutná je tiež kvalitná bielkovinová výživa a dostatočný pitný režim, zaisťujúci hydratáciu a prekrvenie kože chorého. Odporúča sa aj doplňovanie potrebných vitamínov a minerálov. Energia získaná zo stravy podporuje imunitu aj vytváranie nového tkaniva, v ktorom sa dekubity postupne vypĺňajú a uzatvárajú.
 4. Konzultácia s lekárom, pomoc profesionálnych ošetrovateľov
  Liečbu a starostlivosť o dekubity či ich riziko vzniku je potrebné vždy konzultovať s lekárom. Ich realizáciu v domácich podmienkach pomôže zaistiť profesionálny ošetrovateľský personál. Neváhajte a obráťte sa na centrá domácej zdravotnej starostlivosti.
Ošetrovateľ polohuje pacienta

Polohovanie je veľmi dôležité

 

Ďalšie antidekubitné pomôcky

Zdravotnícke antidekubitné pomôcky slúžia na odľahčovanie miest najnáchylnejších k tvorbe preležanín. Ich používaním je možné predísť až 95 % ťažkostí. Ktoré výrobky sú najúčinnejšie? Bedrá, päty, sedacie kosti, okolie lopatiek, členky a ďalšie ohrozené časti tela dlhodobo ležiacich pacientov ochráni špeciálna antidekubitné:

 • podložky proti preležaninám
 • matrace, nafukovačky s kompresorom
 • polohovacie kliny a valce
 • sedáky s guľkovou výplňou
 • opierky pod päty a lakte
 • nafukovacie kolesá
 • antidekubitné vankúše

Pre koho je určený?

Antidekubitné matrace sa odporúčajú rekonvalescentom po úrazedlhodobo chorým ľuďom pripútaným na lôžko, imobilným starým ľuďom či ležiacim pacientom, ktorí majú ortopedické problémy. Tieto matrace sa nepoužívajú len v nemocniciach, starobincoch či hospicoch, ale aj v bežných domácnostiach. Preto nie je nikde napísané, že si ho nemôže zaobstarať zdravý človek. Ak si potrpíte na maximálne pohodlie, dopriať si ho môžete taktiež.

 

Sú vhodné aj pre deti?

Deti, ktoré majú rovnaké zdravotné problémy môžu využívať antidekubitný matrac tiež. Detský matrac sa líši od dospeláckeho modelu len veľkosťou a povrchovou úpravou. Mal by byť hypoalergénny a mäkký, odporúča sa použitie prírodných tkanín.

 

Výhody antidekubitných matracov:

 • Pôsobia preventívne proti vzniku preležanín.
 • Pomáhajú pri liečbe dekubitov.
 • Mnohé disponujú masážnym efektom.
 • Aktívne podporujú krvný obeh u ležiacich pacientov.
 • Mnohé sú vhodné pre klasické aj polohovacie postele.

Ideálny zdravotný antidekubitný matrac dosahuje hodnoty tlaku na rizikových miestach pod hodnotu 32 mm Hg – 4,27 kPa. To je totiž tlak, pri ktorom dochádza vplyvom nedostatočného prekrvenia niektorých oblastí kože k uzavretiu drobných kapilár a následnému vzniku dekubitov.

Videomanuál, ako pripraviť antidekubitný matrac na používanie:

Antidekubitný matrac s kompresorom - VIDEOMANUÁL

 

Aké druhy antidekubitných matracov poznáme

Vo všeobecnosti sa matrace proti preležaninám rozdeľujú na dve skupiny, a to na aktívne a pasívne:

Aktívne

Sú zložené z niekoľkých vzduchových komôr, ktoré zabezpečujú, aby tlak nepôsobil výhradne na jedno miesto na tele. Tým zabraňujú vzniku dekubitov a pomáhajú aj pri ich liečbe. Množstvo vzduchu v jednotlivých komorách sa dá meniť špeciálnym kompresorom, v dôsledku čoho je tlak na telo ležiaceho človeka premenlivý. Je umiestnený pri posteli a striedavo vháňa vzduch do rôznych výstupov.

Každých 20 až 30 minút je polovica „bublín“ na matraci nafúknutých, pokým druhá polovica je vyfúknutých. Na žiadne miesto na tela pacienta tak nie je vyvíjaný tak dlhšie ako pol hodinu. To je dostatočne krátko na to, aby sa predišlo vzniku nebezpečných preležanín. Dokonca existujú matrace, u ktorých je možné nastaviť čas, po akom dôjde k výmene komôr.

Aktívny antidekubitný matrac

Aktívny antidekubitný matrac Sensitiv

 

Pasívne

Patria sem pasívne penové matrace z kvalitnej peny typu ANTIDEKUBIT HR alebo z tvrdších penových materiálov so špeciálnou úpravou. Antidekubitný penový matrac sa vyznačuje tým, že má po celej ploche vytvorené pozdĺžne i priečne zárezy. Vďaka nim sa tlak tela na podložku rovnomerne rozloží a zabraňuje sa tomu, aby sa sústredil na jedno miesto. Niektoré druhy matracov sú obojstranné, pričom každá strana matraca má inú tvrdosť. Dôležitá je aj povrchová úprava matraca, vďaka čomu sa zmierňuje tlak vyvíjaný na pokožku.

Penový antidekubitný matrac MPO ANTIDEKUBIT HR

Pasívny antidekubitný matrac MPO ANTIDEKUBIT HR

 

💡 TIP: Všetko o zdravotných matracoch sa dozviete v našom článku.

 

Aký rošt vybrať

Pri výbere matraca nezabudnite tiež na kvalitný lamelový rošt, ktorý zaistí matrac dostatočnú oporu. Lamelové rošty zvyšujú ortopedické vlastnosti matracov a plnia dôležitú odvetrávaciu funkciu. Umožňujú matracu dýchať, čím je v posteli udržaná príjemná klíma a zabraňuje sa tvorbe plesní a rozmnožovaniu baktérií.

Antidekubitné matrace je väčšinou možné uložiť na polohovateľné, ako aj na klasické rošty. To, na aký rošt je vhodné matrac položiť, by mal uvádzať priamo výrobca daného matraca. Prevažnú väčšinu dlhodobo ležiacich pacientov je však nevyhnutné pravidelne polohovať, preto je najideálnejší polohovateľný rošt. Vybrať si potom môžeme z takých roštov, pri ktorých sa dá polohovať len hlava alebo nohy, prípadne také, ktoré sa dajú polohovať na viacerých miestach. Polohovacie rošty majú aj tú výhodu, že uľahčujú starostlivosť o ležiaceho pacienta (kŕmenie, umývanie alebo ošetrovanie).

Polohovateľný lamelový rošt AHORN Primaflex motor

Elektricky polohovateľný lamelový rošt AHORN Primaflex motor

 

💡 TIP: Všetko o výbere správneho roštu sa dozviete v článku Vyberáme rošty do postele.

 

Poťah na antidekubitný matrac

Antidekubitné matrace proti preležaninám disponujú zipsom s chlopňou, chrániacou matrac proti pretečeniu (znečisteniu). Preto je takmer každý poťah na matraci snímateľný a prateľný, čo vám uľahčuje následnú starostlivosť. Snímateľný poťah na matrac často býva tiež antibakteriálny, niekedy má dokonca zdravotnícku vodeodolnú povrchovú úpravu alebo je paropriepustný.

 

Ako sa starať o antidekubitný matrac?

Toto sú všeobecné pravidlá o starostlivosť, avšak pre rôzne typy matracov môžu existovať rôzne pravidlá čistenia. S tými vás oboznámi výrobca, predávajúci alebo ich nájdete napísané na produkte.

Na čistenie matracov by sa nemali používať abrazívne látky alebo materiály ako tvrdé špongie alebo železné kefy. To všetko môže poškodiť ochrannú vrstvu modelu.

Matrac čistite len v nafúknutom stave. Uistite sa, že materiál je dostatočne elastický – to značne uľahčí proces čistenia.

Po všeobecnom čistení by sa mal matrac vysušiť v miestnosti chránenej pred slnečným žiarením. Nevystavujte matrac priamemu slnečnému žiareniu.

Matrace nie je možné žehliť ani vo vyfúknutom stave. Ak je potrebné ich dezinfikovať, používa sa kremenné ošetrenie a špeciálne antiseptické spreje.

Ak antidekubitný matrac práve nepoužívate, vyfúknite ho a skladujte v zloženom stave.

Ako manipulovať s antidekubitnými matracmi:

Antidekubitní matrace - Distrimed s.r.o.

 

💡 TIP: Aby bola starostlivosť o antidekubitný matrac čo najjednoduchšia, odporúča sa pravidelné preventívne čistenie raz týždenne.

 

Kde ho kúpiť a aká je cena

Antidekubitný matrac môžete dostať bežne v obchodoch, v ktorých sa predávajú aj klasické matrace. A keďže môžeme vlastne hovoriť o zdravotníckej pomôcke, na ktorú je možné dostať aj príspevok od poisťovne, nájdete ho aj v špecializovaných zdravotných potrebách, resp. na objednávku. Pri cene sa nedá hovoriť o konkrétnych číslach. Všetko závisí od funkcií, rozmerov, značky a pod. Ceny sa pohybujú od niekoľkých desiatok EUR až po stovky EUR.

‼️ TIP PRE VÁS: Požiadať o konkrétnu zdravotnú pomôcku môžete iba u odborného lekára, ktorý predpíše lekársky poukaz. Ten je potom potrebné zaslať do zdravotnej poisťovne na schválenie. Na základe takto schváleného lekárskeho poukazu si objednáte v akejkoľvek prevádzke zdravotných potrieb konkrétny matrac a buď ho vyzdvihnete, alebo si ho dáte zaslať domov kuriérom. Niektoré typy antidekubitných matracov sú plne hradené zdravotnou poisťovňou, no niektoré sú len čiastočne, podľa toho, aký matrac si vyberiete, resp. aký predpíše odborný lekár.

 

Vybrať si môžete napríklad z týchto antidekubitných matracov:

 

Zdroje informácií:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Veronika Štrbová

Rada píšem články, ktoré sú zaujímavé a majú pridanú hodnotu. Praktické rady do domácnosti, návody či nápady, ktoré využijú mnohí z vás v každodennom živote. Pravidelne testujem rozličné užitočné produkty. Verím, že aj moje články vám pomôžu nájsť odpoveď na rôzne, doteraz nevyriešené otázky.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.