Tvrdý či mäkký matrac – ako si vybrať správnu tvrdosť matracu

Veronika Štrbová Téma 24. apríla 2020 0

Spánok je dôležitou súčasťou existencie každého človeka. Aby bol váš spánok naozaj kvalitný, treba dbať na správny výber postele, roštu aj matracu. Tvrdý či mäkký matrac? To je najčastejšia otázka pri výbere nového matraca. Náš trh ponúka veľké množstvo rôznych druhov a preto môže byť zložité vybrať si ten správny. Preto sme pre vás pripravili článok plný informácií, ktoré vám s výberom pomôžu.

Tvrdosť matracu závisí od niekoľkých aspektov. Napríklad od vašich osobných preferencií, od možných zdravotných problémov, veku, hmotnosti alebo dokonca od polohy spánku. Zdá sa vám, že je tých parametrov príliš veľa? Nebojte sa, všetko si ujasníme v nasledovných riadkoch.

💡 Otestovali sme matrace – toto sú tie najkvalitnejšie

➡️ 5 najlepších matracov za rok 2021 podľa recenzií a testov:

💡💡 u nás nájdete celý test matracov

➡️ Tu nájdete → celý test matracov

 

Čo je to vlastne tvrdosť matraca?

Tvrdosť matraca je vlastnosť, ktorá výrazne ovplyvňuje zdravý spánok jednotlivca a patrí k najdôležitejším faktorom pri výbere matraca. Veľmi záleží tiež na tom, aby ste k nemu vybrali aj správny prislúchajúci rošt pod matrac. Všeobecne poznáme štyri stupne tvrdosti matraca. Malým deťom a tínedžerom sa odporúčajú tvrdšie matrace, naopak, s pribúdajúcim vekom sa zameriavajte na mäkšie matrace. Je to však len odporúčanie a vždy sa riaďte svojím aktuálnym zdravotným stavom a potrebám.

Ako sme teda spomenuli, pri výbere matraca vždy berte ohľad na vaše individuálne potreby a myslite aj na svoje zdravie. Počas spánku si vaše telo potrebuje oddýchnuť a regenerovať. Správny matrac je ten, ktorý vám poskytne pohodlie, nebude vám ničiť zdravie a bude sa vám na ňom dobre spať aj po týždňoch od kúpy. Niekto dáva prednosť tvrdšiemu matracu, iný uprednostňuje zase mäkší. Správne tvrdý matrac napomáha predchádzať bolestiam chrbtice a udržiava kvalitu spánku.

 

Ako zistíte, že spíte na optimálne tvrdom matraci?

To, či máte príliš tvrdý alebo príliš mäkký matrac, zistíte celkom rýchlo, hoci to nanešťastie bude na vašej vlastnej koži. Nemusíte však čakať, až sa prihlásia ranné bolesti chrbta, stuhnutosť, mravčenie alebo iné zdravotné ťažkosti. Ideálnu tvrdosť matraca totiž môžete zistiť veľmi jednoducho. Existuje na to taký malý jednoduchý trik. Odporúčam aj článok o výbere špeciálneho zdravotného matracu.

Žena na posteli

Správnym matracom predídete bolestiam chrbtice či krku

 

Stačí, keď si na matrac ľahnete do rovnej polohy a pokúsite sa vy alebo niekto z vašich blízkych vsunúť dlaň do medzery, ktorá vznikla medzi matracom a vašou chrbticou v oblasti krížov. Ak je táto medzera veľká natoľko, že sa do nej zmestí celá dlaň a ešte zostane voľný priestor, je to znamenie, že tento matrac je pre vás príliš tvrdý. Ak ste naopak do matraca ponorení ako do vody tak, že sa dlaň do medzery nevojde, spíte na príliš mäkkom matraci.

 

Stupne tvrdosti matracov

Tvrdosť č.1

Do prvej skupiny patria tie najmäkšie matrace, akými sú latexové, ale tiež niektoré matrace zo studenej peny a matrace z lenivej peny. Tieto matrace sú veľmi elastické, ideálne sa prispôsobujú tvaru tela, nevytvárajú protitlak, zabraňujú prípadnému vzniku dekubitov (preležanín), priaznivo pôsobia na pokožku a napomáhajú k uvoľňovaniu svalov. Vyznačujú sa nielen skvelou elasticitou, ale aj pružnosťou. Takto mäkké matrace uprednostňujú predovšetkým ženy, osoby s bolesťami kĺbov a starší ľudia.

Matrac Materasso Diplomat

Mäkký matrac Materasso Diplomat

 

Tvrdosť č.2

Druhým stupňom tvrdosti sa vyznačujú matrace mäkké. Sú u zákazníkov veľmi obľúbené. Zaraďujeme sem rôzne druhy matracov a to polyuretánové, sendvičové, pružinové a predovšetkým, matrace zo studených pien. Z latexových matracov len tie, ktoré sú kombinované s iným materiálom. Sú trošku tvrdšie ako matrace s tvrdosťou č.1, čím dokonale udržujú chrbticu v rovine, nevytvárajú protitlak a poskytujú lepšiu oporu tela. Najčastejšie ich volia ženy, ale aj muži rôzneho veku s hmotnosťou do 100 kg.

Matrac Benab Bambino Latex

Mäkký matrac Benab Bambino Latex

 

Tvrdosť č.3

Tretí stupeň tvrdosti je definovaný pre tvrdé matrace, ktoré poskytujú dostatočnú oporu vašej chrbtici. Patria sem niektoré typy sendvičových, pružinových a profilovaných matracov, u ktorých je použitá tvarovaná polyuretánová pena vyššej tuhosti, vrstva kokosového vlákna alebo studená pena s vyššou hustotou, poprípade s vyšším odporom voči stlačeniu. Ocenia ich najmä muži, osoby s vyššou hmotnosťou, ale aj mladí ľudia. Všeobecne ich obľubujú ľudia, ktorí preferujú spanie na tvrdšom matraci.

Matrac Benab Fyzio plus

Tvrdý matrac Benab Fyzio plus

 

Tvrdosť č.4

Najtvrdšie matrace nie sú až tak často vyhľadávané, avšak svoj účel spĺňajú na sto percent. Sú vhodné pre určitú skupinu ľudí, preferujú ich predovšetkým muži a osoby s vyššou hmotnosťou, od 100 kilogramov. U matracov tejto tuhosti zaisťuje tvrdosť vysoko objemová hmotnosť studenej peny tvarovanej do masážnych nopov, ktoré napomáhajú udržať chrbticu v rovine a lepšie prekrvujú pokožku. Zvyknú sa vyrábať prevažne z veľmi odolných materiálov, ako je polyuretánová pena. Stretnúť sa môžete aj s kokosovým vláknom.

Matrac Dormeo Aloe Vera

Veľmi tvrdý matrac Dormeo Aloe Vera

💡 Dormeo: túto značku pozná takmer každý a preto sme jej venovali samostatný článok – Vyberáme matrace Dormeo.

 

Dvojitá tvrdosť

Na výber máte však aj dvojitú tvrdosť. To znamená, že jeden matrac poskytuje dva rôzne stupne tvrdosti. Vždy, keď potrebujete zmeniť tvrdosť matraca, jednoducho si ho pretočíte. Z každej strany má preto odlišnú tvrdosť. Rozdielne tvrdosti u týchto matracov sú dosiahnuté použitím materiálov s odlišnou objemovou hmotnosťou. Pochopiteľne, najväčšej obľube sa tešia pri manželských pároch.

Matrac Dormeo iMemory S Plus

Matrac Dormeo iMemory S Plus s nastavením tvrdosti

 

Tvrdý či mäkký matrac?

Tvrdé matrace poskytujú telu lepšiu oporu, ale môžu tiež vyvíjať príliš veľký tlak na určité body tela, čo môže viesť k pocitu nepohodlia až bolesti. Na druhej strane však môžu mäkké matrace spôsobiť, že sa chrbát doslova vnorí do matraca, čo môže viesť k ťažkostiam s chrbtom. V konečnom dôsledku nepoznáme jednoznačnú odpoveď na to, ako si vybrať matrac alebo či je tvrdý matrac lepší alebo horší ako mäkký.

Skôr, ako sa rozhodnete pre konkrétny matrac, venujte nejaký čas menšiemu prieskumu. Výber bude totiž závisieť aj od vašej váhy, výšky, veku, od polohy spánku či zdravotných problémov. Prečítajte si všetky pre a proti tvrdých aj mäkkých matracov a ďalej vyberajte konkrétny stupeň tvrdosti matraca. Postupne určite prídete na to, ktorý je pre vás ten pravý.

 

Tvrdé matrace

Tvrdými matracmi môžeme označovať tie, ktoré obsahujú určité materiály, ktoré im túto tvrdosť zabezpečia. Medzi najhlavnejšie zložky patria kokos, RE pena alebo studená pena. Matrace sa vyrábajú kombináciou týchto základných zložiek spolu s ďalšími materiálmi, tak, aby došlo k zvýšeniu ich výhod. Dotvárajú celkovú kvalitu pre váš spokojný a zdravý spánok.

⭐ Matrac s kokosovou zložkou

Kokos patrí medzi najobľúbenejšie prírodné materiály, ktoré sa používajú na výrobu kvalitných tvrdých matracov. Na zabezpečenie mnohých ich výhod, sú kokosové vlákna ošetrené latexovým mliekom. Vďaka tomu sa vyznačujú flexibilitou a dlhou životnosťou. Kokosová doska nachádzajúca sa v matraci musí byť veľmi pružná, aby zvládla nápor opakujúcich sa prehnutí, ktorými ju vystavujete každú noc. Vyznačuje sa tiež antialergickými vlastnosťami. Kokosové vlákna pomáhajú odvádzať z matraca počas vášho spánku vlhkosť a udržujú vám v posteli suché podnebie. Nemusíte sa tak obávať roztočov a baktérií, pretože takéto prostredie im nevyhovuje.

⭐ Matrac s HR penou

Sú to vysoko pružné a elastické matrace s vynikajúcou cirkuláciou, dobrou vzdušnosťou, ventiláciou a dlhou životnosťou. Príjemná klíma matraca v čase spánku vám zabezpečuje vzdialenosť medzi bunkami (štruktúra je podobná hube), a tak dochádza k vyrovnávaniu teplotných rozdielov. Vyrábané sú ekologickú technológiou “za studena”, a preto sa môžu pochváliť vysokou pevnosťou a tvarovou stálosťou. Matrace s jadrom zo studenej peny majú aj vynikajúce ortopedické vlastnosti. Tým pádom vám zabezpečia väčšie pohodlie a dokážu sa prispôsobiť vášmu telu. Preto sa často odporúčajú zákazníkom s bolesťami chrbta, ktorí ale vyžadujú tvrdšie lôžko. Materiál je pomerne ľahký a preto s ich manipuláciou nebudete mať žiadny problém.

⭐ Matrac s RE penou

Viete čo je to RE pena? Takýto matrac vzniká stlačením špeciálnych pien pri vysokom tlaku. Tvorený je jednou alebo dvomi zložkami – studenej peny HR a PUR pien. Vyznačujú sa stabilitou, odolnosťou a dobrými ortopedickými vlastnosťami. Vplyvom tlaku vznikne hutnejší materiál, ktorý má vyššiu nosnosť aj pre vyššie váhové kategórie. Tieto matrace sú lacnejšie v porovnaní s kokosovými alebo čisto z tuhých HR pien.

 

Takto môže vyzerať detailne tvrdý matrac:

MEMORY HARD tvrdý matrac s lenivou penou - recenzia │ Zdravotne-Matrace.sk

 

Pre koho je vhodný tvrdý matrac?

Všeobecne je tento typ matraca pre vás vhodný, ak vás trápia bolesti chrbta, ak máte vyššiu hmotnosť, alebo sa vám jednoducho iba lepšie spí na tvrdšom povrchu. Tvrdé matrace majú aj dobré ortopedické vlastnosti. Taktiež vám budú vyhovovať, ak radi spíte na bruchu alebo na chrbte. Poskytnú vám totiž potrebnú oporu vášho chrbta. Chrbtica tak zostáva v prirodzenej anatomickej polohe. Tvrdšie matrace, ktoré poskytujú chrbtici maximálnu podporu, sa preto často označujú aj ako ortopedické matrace. Naopak, mäkký typ matraca by spôsobil, že by sa vám ťažisko príliš vnorilo do matraca. Telo by sa nachádzalo v neprirodzenej polohe a počas spánku by neregenerovalo.

Základné signály, že je matrac pre vás príliš tvrdý:

  • v noci sa budíte na bolesť bokov, chrbta alebo krčnej chrbtice
  • máte stŕpnuté ruky alebo nohy
  • neviete si nájsť správnu polohu pre spánok
  • často sa prehadzujete a nemôžete zaspať

💡 Vedeli ste že…  Matrac by nemal ležať na pevnej doske, pretože tá bráni jeho potrebnej ventilácii. Najlepšou možnosťou je použitie roštu. Všetko o výbere roštu sa dozviete v našom článku Vyberáme rošty do postele.

 

Medzi tvrdé matrace patria napríklad:

 

Mäkké matrace

Do príliš mäkkého matraca sa vaše telo zaborí. Chrbtica nie je v správnej polohe, a tým pádom nemá dostatočnú oporu. Nemôžete sa prirodzene otáčať a preto sa často budíte. Vaše svaly si v noci neodpočinú a musia neustále pracovať, pretože sa snažia dostať chrbát do vhodnej polohy. Ak dokonca ešte aj spíte na vysokom vankúši, tak ráno sa budete budiť s bolesťami krčnej chrbtice, pretože svaly sa snažia zmierniť rozdiely vysoko položenej hlavy a tela zaboreného v matraci.

⭐ Veľmi mäkké matrace

Sem patria predovšetkým jednovrstvové “molitanové” matrace. Sú to jednoduché penové matrace – monobloky. Vašej chrbtici neposkytnú dostatočnú oporu a telo sa nebude nachádzať v anatomicky správnej polohe. Po určitej dobe, hlavne pri nižšej výške matraca, sa môže stať, že sa stlačí. Budete cítiť pod ním tvrdý podklad a viac už nebude schopný udržať vašu váhu tela. Hoci sú cenovo veľmi ľahko dostupné a je možné ich kúpiť takmer kdekoľvek, veľmi rýchlo sa opotrebujú. Neodporúčajú sa na každodenný spánok z dôvodu nedostatočnej opory pre telo. Takýto druh mäkkých matracov môže niekomu vyhovovať, ale z dlhodobého hľadiska je tento matrac po zdravotnej stránke nevyhovujúci.

⭐ Mierne mäkké matrace

Radíme sem latexové matrace a matrace z pamäťovej peny. V porovnaní s jednoduchými “molitanovými” matracmi majú prepracovanejšie zloženie a peny oveľa vyššiu hustotu. Na povrchu sú mäkké, ale vplyvom svojej špeciálnej bunkovej štruktúry sa dokážu dokonale prispôsobiť vášmu telu a poskytnúť mu potrebný komfort. Majú pozitívny vplyv na pokožku, krvný obeh a dochádza k lepšiemu uvoľneniu svalov.

Mäkšie matrace sa môžu kombinovať, kedy vznikajú tzv. sendvičové matrace, ktoré uprostred obsahujú mierne spevňujúci vrstvu. Tá zabezpečuje, že sa vaše telo nebude príliš prehýbať, nebude až príliš vnorené v matraci. Pri lacných mäkkých matracoch táto časť chýba. Mäkšie matrace nevyvíjajú protitlak na ramená a boky, preto sú vhodné hlavne, ak ležíte na boku. Tejto skupine matracov dávajú prednosť hlavne ženy, starší ľudia a osoby s bolesťami kĺbov.

⭐ Stredne tvrdé matrace

Do skupiny stredne tvrdých matracov patria penové, sendvičové a pružinové matrace. Sú veľmi podobné mäkším matracom, len je pri ich výrobe použitý iný pomer mäkkých a tvrdých vrstiev. Väčšinou obsahujú len o pár centimetrov mäkkej vrstvy menej. Na druhej strane, súčasťou matraca je tvrdšia vrstva nachádzajúca sa uprostred, ktorá zabezpečuje lepšiu podporu chrbtice. Môžu sa používať tvrdé materiály ako kokos alebo tvrdená pena. Matrace sú dostatočne tuhé, ale zároveň sa veľmi dobre prispôsobia tvaru vášho tela, vďaka svojej vysokej elasticite. Zároveň sa vaša chrbtica bude nachádzať v potrebnej polohe.

Takto pôsobí na telo mäkký matrac:

ROYAL MEMORY - luxusný matrac s lenivou penou

 

Z mäkkých matracov vyberáme:

 

💡 TIP: Nielen tvrdosť je kritérium pri výbere správneho matraca. Celý postup, ako vybrať správny matrac a porovnanie tých najlepších nájdete v našom článku.

 

Tvrdosť podľa hmotnosti zákazníka

Na konkrétnu tvrdosť matraca vplýva aj hmotnosť užívateľa. Väčšina matracov obsahuje štítky s maximálnou nosnosťou. Nosnosť matraca by mala byť minimálne o 5 kg vyššia, ako je vaša hmotnosť. Pokiaľ si vyberiete matrac s nosnosťou, ktorá je rovnaká alebo menšia, ako je vaša hmotnosť, môže po čase dôjsť k preležaniu matraca.

Čím ťažší ste, tým viac musia podporné peny pracovať, aby vám poskytovali optimálne pohodlie počas celej noci. Hmotnosť ovplyvňuje to, akú podporu dostanete od svojho matraca na základe celkového poklesu a tlaku. V závislosti od vašej hmotnosti a typu tela možno budete potrebovať špecifický typ matraca alebo tvrdosti, aby ste vytvorili ideálny pocit a podporu, ktorú vaše telo potrebuje.

 

Tvrdosť matraca podľa preferovanej polohy spánku

Pri výbere nového matraca nezabudnite myslieť aj na vašu obľúbenú spánkovú polohu. Možno to znie zaujímavo, v každom prípade aj to je cesta, ktorá vám napovie, akú tvrdosť matraca si zvoliť. Každá spánková poloha má totiž špecifické potreby a ideálnu úroveň tvrdosti.

➡️ Poloha spánku na bruchu – v tomto prípade je dôležitá opora, pretože trup vyvíja najväčší tlak na matrac. Z tohto dôvodu potrebuje človek matrac, ktorý poskytuje rovnakú podporu na celom tele. Ak stredná časť klesne v strede matraca (matrac je príliš mäkký), človek pocíti zakrivenie chrbtice, čo spôsobí bolesť dolnej časti chrbta a ďalšie iné problémy. Ak spávate aj vy na bruchu, nemali by ste mať pod hlavou žiaden vankúš a ak ho skutočne potrebujete, tak dbajte na to, aby bol naozaj veľmi tenký. Spanie na vysokom vankúši spôsobuje nadmerné vystieranie krku, čo môže spôsobovať bolesti.

➡️ Poloha spánku na chrbte – ak spíte na chrbte, tvrdosť a podpora sú pre vás rozhodujúce. Matrac, ktorý je príliš mäkký, vytvorí na tele tlakové body, ktoré neposkytujú správne prispôsobenie, ktoré človek potrebuje. Preto bude chrbtica napnutá, čo by mohlo viesť k dlhotrvajúcim problémom s chrbtom. Ideálna pevnosť matraca je taká, ktorá poskytuje dostatočnú mäkkosť na odstránenie tlakových bodov, ale stále má veľkú podporu. Ak dávate prednosť spánku na chrbte, je to výborná pozícia pre chrbticu a krk, ale za predpokladu, že nespíte na niekoľkých vankúšoch naraz. Jednoznačne teda voľte v tejto polohe spánku matrac tvrdší. Ten optimálne rozloží vašu váhu a zaistí chrbticu v prirodzenej polohe. Nedochádza tak k nadmernému prepadaniu, napríklad v bedrovej oblasti.

➡️ Poloha spánku na bokoch – pri tomto štýle spania zaťažujete niektoré zóny matraca viac a iné zase menej. Mnohokrát sa tiež počas spánku ľudia otáčajú a nohy na striedačku vystierajú a ohýbajú. Preto je pre nich optimálny matrac mäkký až stredne tvrdý. Ten sa prispôsobí telu, ale zároveň ho podoprie. Tvrdosť je pre v tomto prípade veľmi dôležitá, pretože potrebujete matrac, ktorý je dostatočne mäkký na to, aby obopínal krivky tela. Matrac, ktorý je až príliš tvrdý, tieto krivky neobopína, čo vedie k nedostatku opory, ktorá zvyčajne vytvára tlakové body a tie následne vedú k bolesti chrbta, krku alebo ramena.

 

💡 Čistenie matracov: ak máte na matraci škvrny, pozrite si náš článok Praktické rady a triky, ako vyčistiť matrac od nečistôt.

 

Zdroje informácií:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Veronika Štrbová

Rada píšem články, ktoré sú zaujímavé a majú pridanú hodnotu. Praktické rady do domácnosti, návody či nápady, ktoré využijú mnohí z vás v každodennom živote. Pravidelne testujem rozličné užitočné produkty. Verím, že aj moje články vám pomôžu nájsť odpoveď na rôzne, doteraz nevyriešené otázky.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.