Porovnali sme 7 najpredávanejších monitorov dychu 2019, recenzie chvália Jablotron, Hisense Babysense a Angelcare + ako si vybrať

Bc. Vladimír Rejholec Test 23. októbra 2018 0

Celkoví víťazi testu

Jablotron Nanny BM-02A Hisense Babysense 1 Hisense Babysense 2 PRO Angelcare AC 517
Víťaz testu Ľudová voľba Zlatá stredná cesta Pre náročných
Jablotron Monitor dychu Nanny BM-02A
Monitor dychu Babysense 1
BABYSENSE 2 PRO
ANGELCARE AC 517
 1. jednoduché používanie
 2. certifikovaný výrobok ako zdravotnícka pomôcka
 3. cena
 1. cenovo dostupný
 2. spĺňa všetky kritériá kvalitného monitoru dychu
 1. obsahuje dve podložky
 2. vysoká citlivosť zariadenia
 3. certifikovaný ako zdravotnícka pomôcka
 1. množstvo možností a technických vymožeností
 2. viac ako len monitor dychu
 1. káblové spojenie podložky a vyhodnocovacej jednotky
 1. jedna senzorová podložka
 1. vyššia cena
 1. trocha náročnejšie nastavenie
 2. vyššia cena
Monitor dychu si vybudoval na trhu svoje miesto zaslúžene. Používajú ho nielen spokojné mamičky, ale aj pôrodnice. Cenovo dostupnejšia špička na trhu s monitormi dychu. Jedna podložka na prvých pár týždňov postačí a potom si môžete prikúpiť ďalšiu. Spoľahlivý a kvalitný monitor dychu pre vaše dieťa v zaujímavom dizajne, ktorý je mimoriadne citlivý. V tomto prípade nejde len o spoľahlivú detskú pestúnku, ktorá slúži na kontrolu pohybov dýchania. V tomto prípade okolo vášho dieťaťa stojí celá technologická jednotka.
95,00 € 79,00 € 97,96 € 245,00 €
Zobraziť ponuku Zobraziť ponuku Zobraziť ponuku Zobraziť ponuku
Monitory dychu sú dnes už akousi povinnou výbavou, ktorú chcú mať v inventári takmer všetky budúce mamičky. Jeho prítomnosť v detskej postieľke či na plienke môže totiž dieťatku zachrániť život. A to skutočne nepreháňame. Ak sa rozhodujete o tom, aký detský monitor dychu si zadovážite, v našom článku vám ukážeme 7 najpredávanejších a najlepších monitorov dychu za rok 2019. Vyberali sme ich na základe obľúbenosti medzi zákazníkmi a tiež na základe funkcií, akými disponujú, pričom v našom teste sa najlepšie umiestnili monitory dychu Jablotron, Hisense Babysense a Angelcare.

V článku sa okrem toho, aké sú najlepšie monitory dychu za roku 2019 dozviete aj to, podľa čoho si vybrať najlepší monitor dychu a predstavíme si aj parametre, akými môžu tieto zariadenia disponovať a aké druhy monitorov dychu nájdete na trhu a odpovieme vám aj na otázky, prečo je dobré mať monitor dychu a čo sa skrýva za obávanou skratkou SIDS.

Čo sledovať pri výbere monitoru dychu?

 • typ monitora dychu – najčastejšie sa môžete stretnúť s doskovými monitormi dychu, okrem nich sú aj plienkové monitory dychu, ktoré sa pripnú dieťaťu na plienku a sú použiteľné kdekoľvek. Ak máte dvojičky, nájdete aj monitory s viacerými podložkami. No a výnimkou nie sú kombinované monitory dychu, ktoré spájajú monitor dychu s detskou pestúnkou.
 • počet dosiek pri doskovom monitore – doska môže byť jedna i dve.
 • funkcie – okrem samotnej funkcie sledovania dychu dieťaťa sú niektoré modely vybavené aj prídavnými funkciami

Najlepšie Monitory dychu na základe porovnávacieho testu 2019

1. miesto 2. miesto 3. miesto 4. miesto 5. miesto 6. miesto 7. miesto
Víťaz testu 2019 Zlatá stredná cesta Pre náročných Ľudová voľba
Jablotron Nanny BM-02A Hisense Babysense 2 PRO Angelcare AC 517 Snuza Hero Hisense Babysense 1 Hisense Babysense 7 Angelcare AC 601
Jablotron Monitor dychu Nanny BM-02A BABYSENSE 2 PRO ANGELCARE AC 517 Snuza Hero Monitor dychu Babysense 1 BABYSENSE 7 Angelcare Monitor dychu AC 601
95,00 € 97,96 € 245,00 € 108,60 € 79,00 € 99,99 € 158,00 €
Zobraziť ponuku Zobraziť ponuku Zobraziť ponuku Zobraziť ponuku Zobraziť ponuku Zobraziť ponuku Zobraziť ponuku

4 NAJLACNEJŠIE KVALITNÉ Monitory dychu DO 100 €

Recenzie 7 najlepších monitorov dychu pre rok 2019

1. Jablotron Nanny BM-02A

Počet senzorov: 1 ● Umiestnenie senzora: pod matrac

Jablotron Monitor dychu Nanny BM-02A

Monitor dychu od českej certifikovanej značky Jablotron už vo svojom anglickom názve – “Nanny” (angl. pestúnka) naznačuje svoju úlohu. Každú sekundu monitorovať a sledovať dýchanie vášho dieťaťa do 15 kg telesnej hmotnosti.

Funguje to jednoducho. Citlivú snímaciu podložku treba položiť na tvrdú a rovnú plochu pod matrac. Je vyrobená z plastu, takže nehrozí možnosť poškodenia vplyvom vlhka. Na podložku napojíte vyhodnocovaciu jednotku, ktorá zobrazuje tri farebné symboly. Symbol slabej batérie, symbol kedy je všetko v poriadku a symbol vyvolávajúci poplach.

Výhody

 • jednoduché používanie
 • certifikovaný výrobok ako zdravotnícka pomôcka
 • cena

Nevýhody

 • káblové spojenie podložky a vyhodnocovacej jednotky

Verdikt: Monitor dychu si vybudoval na trhu svoje miesto zaslúžene. Používajú ho nielen spokojné mamičky, ale aj pôrodnice.

Naše hodnotenie:

Cena: 95,00 €

Zobraziť ponuku


2. Hisense Babysense 2 PRO

Počet senzorov: 2 ● Umiestnenie senzora: pod matrac

BABYSENSE 2 PRO

Monitor dychu Babysense 2 Pro je monitor dychu s dvoma podložkami a vyhodnocovacou jednotkou od izraelskej spoločnosti HiSense. Zariadenie slúži na detekciu anomálií v pravidelnosti dychu dieťaťa, či jeho náhle zastavenie.

Procesor, ktorý prístroj obsahuje, vyhodnotí situáciu za kritickú v tom prípade, ak po dobu dvadsiatich sekúnd nezaznamená pohyb pri dýchaní, alebo ak dieťa počas jednej minúty vykoná menej ako 10 nádychov. Vyhodnotí ho spôsobom vizuálnym, a to kontrolkou na monitore a tiež akustickým, teda vydaním zvukového signálu.

Výhody

 • obsahuje dve podložky
 • vysoká citlivosť zariadenia
 • certifikovaný ako zdravotnícka pomôcka

Nevýhody

 • vyššia cena

Verdikt: Spoľahlivý a kvalitný monitor dychu pre vaše dieťa v zaujímavom dizajne, ktorý je mimoriadne citlivý.

Naše hodnotenie:

Cena: 97,96 €

Zobraziť ponuku

Zlatá stredná cesta


3. Angelcare AC 517

Počet senzorov: 1 ● Umiestnenie senzora: pod matrac

ANGELCARE AC 517

Toto zariadenie má vyššiu cenu, avšak už nie je len obyčajným kontrolórom dýchacích pohybov vášho dieťaťa. Angelcare AC 517 je tiež 5-palcová LCD dotyková obrazovka, na ktorej vidíte pomocou bezdrôtovej kamery s nočným infra režimom, ako bezpečne vaše dieťa dýcha. Kameru môžete zavesiť na stenu, či položiť na stôl. A ak vám nestačí jedna kamera, môžete pripojiť ešte ďalšie tri.

Zariadenie je aj počítač, ktorý zbiera a vyhodnocuje údaje v grafickom prevedení o každom nádychu, či zmene teploty v postieľke, alebo kdekoľvek už vaša ratolesť spí. A ak by sa náhodou prebudila do polospánku, môžete ju prostredníctvom vysielačky, ktorá má vlastnosť obojstranej komunikácie, rovno uspávať.

Výhody

 • množstvo možností a technických vymožeností
 • viac ako len monitor dychu

Nevýhody

 • trocha náročnejšie nastavenie
 • vyššia cena

Verdikt: V tomto prípade nejde len o spoľahlivú detskú pestúnku, ktorá slúži na kontrolu pohybov dýchania. V tomto prípade okolo vášho dieťaťa stojí celá technologická jednotka.

Naše hodnotenie:

Cena: 245,00 €

Zobraziť ponuku

Pre náročných


4. Snuza Hero

Snuza Hero

Monitor dychu Snuza Hero je niečím výnimočný – nevkladá sa pod matrac v postieľke vášho dieťaťa. Upevňuje sa na plienku, takže žiaden matrac neskresľuje pohyb, ktorý má byť zachytený a vyhodnotený monitorom dychu. Tento praktický výrobok zachytáva pohyb brušnej dutiny dojčaťa.

Ak senzor nezachytí nádych počas doby 15 sekúnd, ozve sa alarm. Zaujímavosťou nie je len uchytenie na plienke. Možno nazvať zaujímavým tiež nápad použiť vibrácie ako popud na opätovný nádych dieťaťa, ak prístroj vyhodnotí, že prišlo k zastaveniu dýchania.

Výhody

 • je s dieťaťom všade, nie len v postieľke
 • nízka cena za inovatívne riešenie
 • spustenie vibrácií, ktoré majú dieťa stimulovať k nádychu
 • na používanie nie sú potrebné žiadne káble ani podložky

Nevýhody

 • nič sme nenašli

Verdikt: Výborná alternatíva oproti monitorom dychu, ktoré umiestnite pod matrac. Bezpečnosť dieťaťa je pod drobnohľadom vždy a všade.

Naše hodnotenie:

Cena: 108,60 €

Zobraziť ponuku


5. Hisense Babysense 1

Počet senzorov: 1 ● Umiestnenie senzora: pod matrac

Monitor dychu Babysense 1

Izraelský výrobca ponúka lacnejšiu verziu od svojho osvedčeného monitoru dychu Babysense 2. Výrobok spĺňa všetky kritériá stanovené pre výrobky s označením “zdravotnícka pomôcka”. Rokmi overená technológia je cenovo dostupnejšia vo variante s jednou podložkou.

Zariadenie slúži výlučne na sledovanie pohybov pri dýchaní dojčiat. Kvalita monitorov Babysense je známa svojou presnosťou a citlivosťou. Prístroj sleduje pohybovú aktivitu pri dýchaní. Zaznamenáva nádych a výdych. Zvukový signál sa začne ozývať v prípade, ak po dobu 20 sekúnd nenastane pohyb bránice dieťaťa alebo počas jednej minúty sa dojča nenadýchne desaťkrát.

Výrobca odporúča vo veku, kedy dieťa začína byť pohyblivejšie prikúpiť druhú podložku

Výhody

 • cenovo dostupný
 • spĺňa všetky kritériá kvalitného monitoru dychu

Nevýhody

 • jedna senzorová podložka

Verdikt: Cenovo dostupnejšia špička na trhu s monitormi dychu. Jedna podložka na prvých pár týždňov postačí a potom si môžete prikúpiť ďalšiu.

Naše hodnotenie:

Cena: 79,00 €

Zobraziť ponuku

Ľudová voľba


6. Hisense Babysense 7

Počet senzorov: 2 ● Umiestnenie senzora: pod matrac

BABYSENSE 7

S monitormi dychu Babysense sme sa už v našej recenzii stretli. Zoznámte sa s novinkou pre rok 2018. Môžete ho kúpiť s dvoma senzorovými podložkami. Výrobca sa zaručuje využitím najmodernejšej bezdotykovej technológie monitorovania pohybu.

Monitor slúži ako nástroj proti syndrómu náhleho úmrtia u dojčiat – SIDS. Stačí len položiť senzorické podložky pod matrac v postieľke a zapnúť vyhodnocovaciu jednotku. Jednoduchým ovládaním a osvedčenou citlivosťou spĺňa zaručene všetky certifikačné kritériá, aby sa mohol stať držiteľom certifikátu zdravotníckych pomôcok, a tak sa využíva aj v pôrodniciach.

Výhody

 • spĺňa všetky kritériá kvalitného monitoru dychu
 • vysoká citlivosť a presnosť

Nevýhody

 • vyššia cena

Verdikt: Najmodernejšia technológia spojená s dvadsaťročnou kvalitou na trhu s medicínskymi pomôckami. Siedma a najprepracovanejšia verzia z radu Babysense, za ktorú si však trošku priplatíte.

Naše hodnotenie:

Cena: 99,99 €

Zobraziť ponuku


7. Angelcare AC 601

Počet senzorov: 2 ● Umiestnenie senzora: pod matrac

Angelcare Monitor dychu AC 601

Monitor dychu od spoločnosti Angelcare sníma okrem pohybu tiež zvuk. Dve senzorové podložky v balení obsiahnu celú plochu matraca a môžu byť napájané aj batériami. Zariadenie má možnosť 5 stupňovej citlivosti, ktorá záleží od hrúbky matraca, pod ktorý sú podložky vložené.

Bezdrôtové spojenie hlavnej jednotky je limitované vzdialenosťou až 200 metrov. Zariadenie nemá digitálny displej. Informácie o stave batérii, výške hlasitosti vidíte prostredníctvom ikon. Materská jednotka je prenosná a nabíjateľná.

Výhody

 • okrem monitoru dychu slúži aj ako vysielačka
 • 5-stupňové nastavenie citlivosti

Nevýhody

 • nie je certifikovanou zdravotníckou pomôckou

Verdikt: Tento monitor nie je zaradený medzi zdravotnícke pomôcky a je odporúčaný na používanie v domácnostiach, kde dieťa nemá vyslovene dýchacie problémy. Jeho výhodou je funkcia vysielačky.

Naše hodnotenie:

Cena: 158,00 €

Zobraziť ponuku


Prečo je dobré mať monitor dychu?

S monitorom dychu sa niektoré mamičky po prvý raz stretnú až v pôrodnici po tom, čo privedú na svet svoje bábätko. Väčšina nemocníc na Slovensku je vybavená monitormi dychu, ktoré robia spoločnosť novorodencom už od prvých minút na tomto svete. Ak sa pýtate, na čo vlastne tieto zariadenia slúžia, všetky otázky vám zodpovieme.

Monitory dychu sú mimoriadne dôležité predovšetkým pre predčasne narodené deti alebo bábätká, ktoré sa narodili s nejakým ochorením. Samozrejme, že vhodné je používať ich aj ak sa vaše dieťatko narodilo v termíne a úplne bez ťažkostí. Napriek tomu, že u predčasne narodených detí je riziko syndrómu náhleho úmrtia dojčiat (SIDS) vyššie, pravda je taká, že sa môže vyskytnúť aj u zdravých bábätiek.

Čo je to SIDS?

SIDS (Sudden Infant Death Syndrom) alebo syndróm náhleho úmrtia dojčiat vzniká zo stále presne nezistených príčin a postihuje najčastejšie deti vo veku od dvoch do štyroch mesiacov. Ročne u nás na SIDS alebo aj kolískovú smrť zomrie niekoľko desiatok detí. Skratkou SIDS je označované náhle úmrtie dojčaťa, kedy rodičia nájdu svoje dieťatko mŕtve zrazu, bez nejakých iných príčin či ochorení. Hoci je táto téma nepríjemná a pre rodičov to musí byť zdrvujúce, deje sa to, a je viacero spôsobov, ako tomuto nešťastiu predchádzať.

spiace dieťa

SIDS je nočnou morou mnohých rodičov

Najohrozenejšie deti

Najohrozenejšou skupinou sú deti do 6 mesiacov, pričom najčastejšie sa SIDS objavuje u dojčiat medzi druhým a štvrtým mesiacom života. Čím je dieťa staršie, tým riziko úmrtia na SIDS klesá. Zvyčajne k nemu dochádza v noci počas hlbokého spánku dieťatka, zvyčajne od polnoci do šiestej hodiny ráno.

Aké sú príčiny?

Na Slovensku postihuje SIDS jedno z 1000 až 2000 narodených bábätiek, takže pri ročnej pôrodnosti okolo 60-tisíc detí, ide o niekoľko desiatok úmrtí. Presná príčina náhleho úmrtia sa však nikdy jednoznačne neukáže, pretože dieťa je inak úplne v poriadku a všetky vyšetrenia sú zvyčajne negatívne.

Najčastejšie sa však hovorí o možnosti pridusenia, kedy je bábätko na brušku a dvíha hlavičku príliš vysoko, čím zablokuje krčnú tepnu a do tela a do mozgu sa nedostane dostatok kyslíka. Údajne môže ísť aj o akési chemické anomálie mozgového kmeňa, či neodhalené problémy so srdiečkom.

Syndróm náhleho úmrtia je neustále podrobne skúmanou problematikou a z viacerých štúdií vyplýva, že viacero faktorov zohráva pri náhlom úmrtí dojčiat dôležitú úlohu.

Patrí k nim:

 • dieťa bolo predčasne narodené
 • v rodine sa objavil prípad SIDS
 • dieťa nebolo dojčené alebo bolo dojčené len minimálne
 • dieťa žilo v slabších sociálnych podmienkach
 • dieťa žilo vo fajčiarskej domácnosti
 • matka bola drogovo závislá
 • dieťa spalo v polohe na brušku
 • miestnosť, v ktorej dieťa spalo, bola prekúrená

Prevencia SIDS

Hoci sú príčiny SIDS nejednoznačné, je viacero spôsobov, ako riziko tohto syndrómu eliminovať.

Tu je niekoľko z nich:

 • do šiestich mesiacov neukladajte dieťa na spánok na bruchu, ak tak urobíte, sledujte dieťa a nenechávajte ho takto spať bez dozoru
 • v miestnosti, kde dieťa spí, udržiavajte primeranú teplotu a nezbaľte dieťa do príliš teplých a tesných prikrývok
 • ak ste fajčiari, nefajčite v blízkosti dieťaťa a miestnosti určenej na jeho spánok
 • ak sa vo vašej rodine SIDS vyskytol, buďte obozretný
 • používajte monitor dychu, ktorý vás upozorní na prípadné zmeny v dýchaní dieťaťa a vy budete vedieť zasiahnuť
 • dojčite dieťa aspoň prvých šesť mesiacov života
 • za spomenutie stojí, že u detí, ktoré spávajú spolu s rodičmi (napr. v postieľke bez bočnice prisunutej k manželskej posteli), sa SIDS vyskytoval minimálne
monitor dychu sids

Monitor dychu vás upozorní na zmeny v dýchaní vášho dieťatka

SIDS – čo robiť?

Ak sa stane, že monitor dychu začne pípať, zachovajte pokoj. Skontrolujte vitálne funkcie bábätka, farbu pokožky a dýchanie. Ak nedýcha, skontrolujte, či nemá niečo v ústočkách, čo by mu bránilo dýchať. V prípade, že je s vami doma ešte niekto, požiadajte ho, aby zavolal záchranku a vy začnite s resuscitáciou. Ak ste však s dieťaťom sami, oživovať i zavolať pomoc budete musieť vy.

Zahájte najskôr 5 vdychov, a to tak, že zakryjete ústami noštek aj ústa dieťaťa. Následne stláčajte hrudnú kosť špičkami dvoch prstov. Brušká prstov položte vedľa seba na dolnú polovicu hrudnej kosti dieťaťa, tak aby špičky prstov smerovali k jeho hlave. Roztiahnite ostatné prsty a chyťte si spodnú časť hrudníka do obidvoch rúk. Prsty majú podopierať chrbát dieťaťa. Stláčajte hrudník do hĺbky aspoň 1/3 predo zadného priemeru hrudníka alebo 4 cm. Pomer stlačená a vdychov by mal byť 15:2.

sids monitor

Zachovajte pokoj a podajte dieťaťu prvú pomoc

Typy monitorov dychu

To, prečo je monitor dychu dôležitý a aká je jeho úloha, sme si už dosť podrobne vysvetlili. Prejdime teda k tomu, s kými typmi týchto zariadení sa môžete na trhu stretnúť. Každý z typov tohto zariadenia má svoje výhody i nevýhody, na základe ktorých sa môžete rozhodnúť a vybrať si ten najvhodnejší.

Doskový monitor dychu

Pri tomto type monitoru dychu má senzor tvar dosky, ktorú umiestnite pod matrac v detskej postieľke. Senzor môže byť jeden, ale nájdete aj také monitory dychu, ktoré majú senzory dva. Táto podložka monitoru dychu je pripojená káblom k vyhodnocovacej jednotke, ktorá vás v prípade zmien v dychu dieťaťa hlasným zvukom upozorní.

Tento typ monitoru dychu nie je pre dieťa nijakým spôsobom obmedzujúci, no staršie bábätká, ktoré sa už hýbu, sa môžu premiestniť mimo senzor, a tak môže dôjsť k falošnému poplachu. Z toho dôvodu je dobré použiť v čase, keď je dieťatko už viac pohyblivé, dve dosky.

Samozrejme, tento typ monitoru dychu je vhodný len na použitie v detskej postieľke. Ak by ste ho dali do vašej postele, senzor by snímal vaše pohyby a váš dych. Tiež si všímajte, pre aké hrubé matrace je vami vybraný doskový monitor dychu vhodný.

Výhody

 • nie je pre dieťa nijakým spôsobom obmedzujúci
 • tieto zariadenia sú často označované aj ako zdravotnícka pomôcka

Nevýhody

 • len na použitie v detskej postieľke
 • pri pohyblivých deťoch môže dôjsť k planému poplachu

Monitor dychu na plienku

Tento typ monitoru nepotrebuje žiadne káble a jednoducho sa pripne na plienku vášho bábätka. Je vhodný pre deti, ktoré sa počas spánku hýbu a mohli by sa presunúť mimo dosah doskového monitora. Na druhej strane však senzor pripnutý na plienke môže byť pre bábätko trošku obmedzujúci.

Monitor dychu na plienku je menší a skladnejší a vaše dieťa môže spať aj s vami v posteli, prípadne ho môžete používať aj počas spánku v kočíku. Myslite však na to, že monitor dychu funguje len vtedy, keď je dieťa v pokoji, takže počas jazdy kočíkom by boli údaje nepresné.

Viaceré zariadenia, ktoré je možné umiestniť na plienku, sú vybavené aj jemnými vibráciami, ktoré budú vaše dieťa jemne stimulovať. Tiež tu nehrozí to, že potom, čo vaše dieťa zdvihnete z postieľky a zabudnete vypnúť prijímaciu jednotku, spustí sa alarm.

Výhody

 • kompaktné rozmery
 • môžete ho použiť prakticky kdekoľvek, nielen v postieľke

Nevýhody

 • môže obmedzovať v pohybe
 • počas jazdy kočíkom je meranie nepresné

Monitor dychu pre dvojčatá

Tento typ monitoru dychu je vlastne úplne zhodný s bežným doskovým monitorom, no rozdiel je v tom, že senzorické dosky sú dve až štyri. Pripojiť ich môžete k jednej monitorovacej jednotke. Podstatné pre správne fungovanie monitoru dychu pre dvojčatá je, aby deti nespali spolu v jednej postieľke. V prípade, že vaše dvojičky spávajú spolu, mali by ste použiť radšej plienkový monitor dychu.

Kombinovaný monitor dychu

Hoci ich na trhu nie je veľa, nájsť môžete aj monitory dychu, ktoré kombinujú klasické vysielačky (detské pestúnky) s funkciou monitoru dychu. Toto zariadenie teda nielen monitoruje pohyb a dych bábätka, ale tiež vám umožňuje sledovať ho pomocou vysielačky či dokonca videa.

Tieto monitory dychu sú, samozrejme, cenovo náročnejšie a niekedy sa viac oplatí kúpiť si samostatný monitor dychu a samostatnú detskú pestúnku. Navyše po polroku či roku môžete monitor dychu bez obáv odložiť a detskú vysielačku môžete naďalej používať.

💡 Kalibrácia monitoru dychu

Monitor dychu je v čase zakúpenia správne nastavený a kalibrácia sa odporúča vykonať až po dvoch rokoch. Ak ste teda kúpili monitor dychu z druhej ruky, mal by prejsť servisnou kontrolou. Rovnako si dajte monitor nakalibrovať v prípade, že ste ho po rokoch vytiahli zo škatule a chcete ho použiť pri ďalšom prírastku do rodiny. Kalibráciu monitora dychu žiadajte u výrobcu prístroja.

Čo si všímať pri kúpe

Prehľad o tom, aké typy monitorov dychu sú na trhu, sme si už spravili, a tak môžeme prejsť na to, aké parametre si pri ich výbere a kúpe treba všímať. Keďže ide v podstate o jednoduché zariadenia určené len na monitorovanie dychu dieťaťa, zvyčajne nie sú vybavené inými schopnosťami a jediné, čo vás bude zaujímať je to, koľko majú senzorických dosiek. Prípadne tiež to, či ide o certifikované zdravotnícke zariadenie. 

Ako sme už spomenuli, výnimkou nie sú ani kombinované monitory dychu, ktoré majú tiež funkciu detskej vysielačky. V ich prípade vás môže zaujímať napríklad dosah, ktorý sa udáva v metroch, pričom si treba uvedomiť, že tento parameter je uvádzaný za ideálnych podmienok a vo voľnom priestore. Čím viac je medzi senzorom a materskou jednotkou viac prekážok, akými sú steny, tým je dosah kratší. Pokojne sa teda môže stať, že hoci je na monitore uvedený dosah 200 metrov, bude mať reálne dosah len 30 metrov.

Avšak aj obyčajné monitory dychu majú isté funkcie a doplnky, tak sa ne poďme pozrieť podrobnejšie.

Aké sú funkcie?

Prvoradou funkciou monitoru dychu je, ako už z názvu vyplýva, monitorovať dych vášho bábätka počas spánku. Neočakávajte preto, že bude obyčajný monitor dychu vybavený množstvom funkcií, pretože jeho najväčšou prednosťou je práve presnosť a citlivosť senzorickej dosky. Napriek tomu je však dobré vedieť, čo všetko nájdete na tomto zariadení.

monitor dychu v postieľke

Najčastejšie sa môžete stretnúť s doskovými monitormi dychu

Zvukové upozornenie

Základnou funkciou, ktorou disponuje každý monitor dychu je akustický alarm. Ten sa spustí vtedy, keď niečo nie je v poriadku a hlasným signálom vám to dá vedieť. Našťastie, väčšina rodičov tento signál začuje len vtedy, keď vyberie dieťa z postieľky a zabudne vypnúť monitor.

Vizuálna kontrolka

Takmer každý model monitoru dychu je vybavený svetelnými kontrolkami, ktoré vám signalizujú, že je dych vášho bábätka úplne v poriadku alebo dávajú informácie o tom, že sa niečo deje. Stačí preto, ak napríklad v noci otvoríte oči a v polospánku pozriete na blikajúce svetielko, ktoré vám signalizuje, že je všetko v poriadku.

Typ napájania

Zvyčajne sú monitory dychu napájané batériami, pričom sú tiež vybavené kontrolkou stavu batérie, a tak budete vedieť, kedy je potrebné baterky vymeniť.

Senzory

Niektoré monitory dychu majú senzory, ktoré zaznamenávajú nielen dych dieťatka, ale napríklad aj jeho teplotu či pohyb bruška alebo polohu bábätka v postieľke. 

Možnosť prepojenia so smartfónom

Najmodernejšie monitory dychu je možné spárovať aj s mobilnými aplikáciami, zvyčajne však touto možnosťou disponujú kombinované monitory dychu. Dôležité je však podotknúť, že len certifikované monitory dychu skutočne plnia svoju funkciu, a tak sa ich nesnažte nahradiť nejakou lacnou mobilnou aplikáciou.

Vibrácie

Touto funkciou sú vybavené plienkové monitory dychu, ktoré spustia vibrácie vtedy, keď nezaznamenajú žiadny brušný pohyb. Vibrácia môže dieťatko prebrať z hlbokého spánku a popudiť ho k nádychu.

💡  Monitor dychu nie je najlacnejšou záležitosťou, a tak v prípade, že nemáte dostatok finančných prostriedkov, niektoré zdravotné poisťovne vám poskytnú službu zapožičania monitoru dychu.

Cena

Monitory dychu nie sú najlacnejšie zariadenia a ich cena sa môže vyšplhať aj na niekoľko sto eur. Poďme sa pozrieť, aké cenové relácie monitorov dychu nájdete na trhu a čo ponúkajú.

Cena do 50 eur

V tejto cenovej hladine nájdete len prídavné senzorické dosky k monitoru dychu. Tie sa vám hodia vtedy, ak ste si zakúpili monitor len s jednou doskou a vaše dieťatko už vyrástlo a v postieľke sa počas spánku viac pohybuje.

Od 80 eur 150 eur

V tejto cenovej relácii nájdete množstvo monitorov dychu tak doskových ako aj na plienku. Od konkrétneho modelu závisí, či má dve alebo len jednu senzorickú dosku.

Viac ako 150 eur

Ak si potrpíte na technológiách a nemáte hlboko do vrecka, za vyššiu sumu môžete mať doma kombinovaný monitor dychu, ktorý okrem dychu vášho dieťaťa bude sledovať aj jeho teplotu a bude vybavený napríklad aj kamerou.

Značky

Medzi najobľúbenejšie a rokmi preverené značky monitorov dychu patria Babysense, Snuza Monitor, Angelcare, ale aj Jablotron.

Monitory dychu Jablotron

Česká spoločnosť sa špecializuje na zabezpečovacie systémy, no vo svojom portfóliu má aj obľúbený detský monitor dychu Nanny. Monitor stráži nádychy dieťaťa a v prípade zástavy vás včas akusticky i vizuálne upozorní. Nanny je certifikovaná zdravotnícka pomôcka, ktorá sa používa aj v pôrodniciach.

Monitory dychu Babysense

Monitory dychu Hisense Babysense patria k špičke na trhu. Izraelská firma si dala záležať na citlivosti týchto zariadení, ktoré majú certifikát zdravotníckych pomôcok, a tak sa využívajú tiež v pôrodniciach a nemocniciach.

Monitory dychu Angelcare

Spoločnosť Angelcare sa zameriava na zariadenia a pomôcky slúžiace deťom a ich rodičom, a tak monitory dychu v ich ponuke nemôžu chýbať. Pridanou hodnotu monitorov dychu Angelcare je vo viacerých prípadoch aj monitor zvuku a pohybu a prepracovanejšie modely disponujú aj senzorom merajúcim teplotu. V tomto prípade však nejde o zdravotnícke pomôcky.

 

Monitory dychu Snuza

Spoločnosť Snuza je na trhu s monitormi dychu pomerne mladá a vo svojej ponuke má aj prenosné monitory dychu na plienku. Zaujímavosťou je, že práve táto spoločnosť stojí za prvým prenosným monitorom dychu. Ani v prípade monitorov dychu tejto značky však nemôžeme hovoriť o certifikovanej zdravotníckej pomôcke.

Zdroje informácií:

Do testu sme vybrali Monitory dychu len z overených eshopov

Ohodnoťte náš test:
Porovnali sme 7 najpredávanejších monitorov dychu 2019, recenzie chvália Jablotron, Hisense Babysense a Angelcare + ako si vybrať
Autor článku

Keďže mám rád technické veci, kvalitnú a funkčnú spotrebnú elektroniku, vychytávky a zlepšováky v domácnosti, založil som web DoDomácnosti.sk. Tu môžem aplikovať svoje, už vyše 10-ročné skúsenosti v oblasti tvorby obsahu na internete a pritom môžem vychádzať z vlastných skúseností s domácnosťou.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.