TEST: Vyberáme glukomer – 7 recenzií odporúča SD Biosensor, Contour a Abbot

Redakcia DoDomácnosti.sk Test 0

Celkoví víťazi testu

SD Codefree set Beurer GL 50 glukometer Contour Plus One
Víťaz testu Pre náročných Zlatá stredná cesta
SD Codefree glukometer set
Beurer GL 50 glukometer
Contour Plus One glukomer
 1. veľký prehľadný displej a samonasávací senzor
 2. bezkódovací systém testovacích prúžkov
 3. metóda merania: glucose oxidase biosensor
 4. ľahká obsluha glukomera a prevádzka bez údržby
 1. dobre čitateľný podsvietený LCD displej
 2. stanovenie glykémie už za 5 sekúnd
 3. GlucoMemory softvér s jednoduchým prehľadom výsledkov
 4. meranie na alternatívnych častiach tela pomocou AST uzáveru
 1. prepojenie glukomera s aplikáciou Contour Diabetes
 2. zabudovaná svetelná signalizácia Smartlight
 3. funkcia Second-Chance™ pre opakované meranie do 60 sekúnd
 4. upozornenia smartALERTS™ pri vysokej alebo nízkej hladine glykémie
 1. zbytočne komplikovaný návod na obsluhu
 1. vyššia cena
 1. starší ľudia nemusia vedieť ovládať mobilnú aplikáciu, prístroj funguje však aj bez nej
Glukomer s dobrým pomerom kvality a ceny s rýchlymi a presnými výsledkami. Moderný multifunkčný glukomer kompaktných rozmerov s jednoduchým ovládaním, rýchlym a presným meraním, no za vyššiu cenu. Glukomer s mimoriadne presnými meraniami a možnosťou prepojenia s mobilnou aplikáciou.
3,98 € 42,10 € 10,50 €
Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Glukomer je nevyhnutnou pomôckou každého človeka, ktorý trpí cukrovkou. Určite vám je tento pojem veľmi dobre známy. Cukrovka alebo diabetes je veľmi závažné ochorenie. Jej príčiny môžu byť rôzne a často ju človek zistí len z náhodných vyšetrení, ktoré neboli zamerané práve na cukrovku. Týmto ochorením trpí na Slovensku veľmi veľa ľudí a štúdie naznačujú, že počet bude len narastať. Preto treba využiť všetky účinné a dostupné možnosti, ako s ňou čo najlepšie bojovať.

Pre najpresnejšiu kontrolu hladiny cukru v krvi slúžia práve glukomery. Sú to malé prístroje, ktoré cukrovkári potrebujú k životu dennodenne. Na trhu však existuje veľké množstvo druhov glukomerov rôznych značiek a s rôznymi funkciami. Preto môže byť človek pri výbere niekedy zmetený. My vás teraz prevedieme výberom správneho glukomera, prezradíme vám, akými funkciami môže disponovať, ako sa používa a mnoho ďalších zaujímavých a hlavne potrebných informácií. Prečítajte si teda všetko o 7 modeloch glukomerov značiek 1x Wellion, 1x Foracare, 1x Accu-Chek, 1x Beurer, 1x Abbot, 1x Contour, 1x SD Biosensor. Určite si vyberiete presne ten, ktorý bude spĺňať všetky vaše potreby a požiadavky.

Najlepšie Glukomery na základe porovnávacieho testu 2021

1. miesto 2. miesto 3. miesto 4. miesto 5. miesto 6. miesto 7. miesto
Víťaz testu 2021 Zlatá stredná cesta Pre náročných
SD Codefree set Contour Plus One Abbot FreeStyle Optium glukomer Beurer GL 50 glukometer Accu Chek Active Kit glukomer + príslušenstvo Fora Diamond Prima Wellion Calla Light set
SD Codefree glukometer set Contour Plus One glukomer FreeStyle Optium glukomer Beurer GL 50 glukometer Accu Chek Active Kit glukomer + príslušenstvo Fora Diamond Prima glukometer Wellion Calla Light glukometer set
3,98 € 10,50 € 14,50 € 42,10 € 16,49 € 16,30 € 16,49 €
Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Zobraziť ponuku
BENUlekaren.sk
Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Zobraziť ponuku
BENUlekaren.sk

4 NAJLACNEJŠIE KVALITNÉ Glukomery DO 17 €

Recenzie 7 najlepších glukomerov pre rok 2021

1. SD Codefree set

Výrobca: SD Biosensor ● Rozsah merania: 0,6 mmol – 33,3 mmol ● Kapacita pamäte: 500 výsledkov s dátumom a časom ● Veľkosť kvapky krvi: 0,9 μl ● Počet lanciet: 10 ks

SD Codefree glukometer set

SD Codefree set je glukomer bez kódovania, vďaka čomu odpadá nutnosť kalibrácie prístroja kódovacím čipom. Prístroj má jednoduchú obsluha vďaka automatickému zapínaniu a vypínaniu, veľký prehľadný displej a samonasávací senzor. Vyhodnotenie vzorky trvá cca 5 sekúnd. Objem krvnej vzorky je 0,9 µl Pamäť glukometra je na 500 nameraných hodnôt vrátane dátumu a času.

Glukometer SD Codefree obsahuje označenie merania pred a po jedle, alarm, ktorý upozorňuje na merania cukru v krvi po jedle a štandardnú vymeniteľnú batériu, ktorá má 10 000 meraní. Počíta priemer výsledkov za posledných 7, 14 a 30 dní. Významnou funkciu je upozornenie na hypoglykémiu 3,3-3,9-4,4 mmol/l.

Výhody

 • veľký prehľadný displej a samonasávací senzor
 • bezkódovací systém testovacích prúžkov
 • metóda merania: glucose oxidase biosensor
 • ľahká obsluha glukomera a prevádzka bez údržby

Nevýhody

 • zbytočne komplikovaný návod na obsluhu

Verdikt: Glukomer s dobrým pomerom kvality a ceny s rýchlymi a presnými výsledkami.

Naše hodnotenie:

Cena: 3,98 €

Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Detail

Ľudová voľba


2. Contour Plus One

Výrobca: Contour ● Rozsah merania: 0,6 mmol – 33,3 mmol ● Kapacita pamäte: 800 výsledkov ● Veľkosť kvapky krvi: 0,6 μl ● Počet lanciet: 5 ks

Contour Plus One glukomer

Contour Plus One je jednoducho použiteľný a mimoriadne presný inteligentný glukomer, ktorý je možné prepojiť dokonca aj s mobilnou aplikáciou s názvom Contour Diabetes, aby ste mohli zaznamenávať všetky vami namerané hodnoty glykémie a aby vám pomáhali zvládať manažment liečby diabetu moderným spôsobom. Tento prístroj však môžete používať aj samostatne.

Glukomer Contour Plus One má zabudovanú svetelnú signalizáciu Smartlight, ktorá poskytne okamžitú spätnú väzbu na základe nameranej hladiny cukru v krvi. Glukomer je kompatibilný s testovacími prúžkami Contour Plus, v prípade, že dôjde k nedostatočnému naplneniu testovacieho prúžku, glukomer vás na to upozorní a vďaka funkcii Second-Chance™ môžete meranie zopakovať do 60 sekúnd.

Výhody

 • prepojenie glukomera s aplikáciou Contour Diabetes
 • zabudovaná svetelná signalizácia Smartlight
 • funkcia Second-Chance™ pre opakované meranie do 60 sekúnd
 • upozornenia smartALERTS™ pri vysokej alebo nízkej hladine glykémie

Nevýhody

 • starší ľudia nemusia vedieť ovládať mobilnú aplikáciu, prístroj funguje však aj bez nej

Verdikt: Glukomer s mimoriadne presnými meraniami a možnosťou prepojenia s mobilnou aplikáciou.

Naše hodnotenie:

Cena: 10,50 €

Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Detail

Zlatá stredná cesta


3. Abbot FreeStyle Optium glukomer

Výrobca: FreeStyle ● Rozsah merania: 1,1 – 27,8 mmol/l ● Kapacita pamäte: 1000 výsledkov ● Veľkosť kvapky krvi: 0,6 μl ● Počet lanciet: 10 ks

FreeStyle Optium glukomer

Abbot FreeStyle Optium glukomer je zariadenie, ktoré zabezpečuje jednoduché meranie cukru v krvi. Glukomer je bez kalibrácie a meranie sa spustí iba vtedy, keď je nanesená dostatočná vzorka krvi. Jednotlivo balené testovacie prúžky slúžia pre minimalizáciu znečistenia a vplyvu vonkajších faktorov. Má veľký, podsvietený displej a možnosť merania ketolátok v krvi. Dĺžka merania 5 sekúnd.

Tento model glukomera sa vyznačuje rýchlym a presným meraním, jednoduchou manipuláciou, bez nutnosti kalibrácie. Freestyle Optium Neo možno pripojiť USB káblom na ktorýkoľvek počítač. Prístroj sa sám automaticky vypne po 30 sekundách. Balenie okrem iného obsahuje aj potrebných 10 ks testovacích prúžkov a tiež 10 lanciet. Glukomer disponuje pamäťou až pre 1000 meraní.

Výhody

 • výborná kvalita a jednoduchá obsluha
 • technológia biosenzor (elektrochemická metóda)
 • automatický štart po vložení testovacieho prúžka
 • pamäť až 1000 meraní

Nevýhody

 • nedá sa kúpiť pero samostatne

Verdikt: Veľmi obľúbený model glukomera, ktorý dosahuje spoľahlivé merania a disponuje veľkou kapacitou pamäte.

Naše hodnotenie:

Cena: 14,50 €

Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Detail


4. Beurer GL 50 glukometer

Výrobca: Beurer ● Rozsah merania: 1,1 – 35 mmol / l ● Kapacita pamäte: 480 výsledkov ● Veľkosť kvapky krvi: 0,6 μl ● Počet lanciet: 10 ks

Beurer GL 50 glukometer

Glukomer Beurer GL 50 slúži na rýchle, jednoduché a spoľahlivé meranie hladiny cukru v čerstvých vzorkách kapilárnej krvi pre vlastnú potrebu. Má moderný a praktický vzhľad s podsvieteným, dobre čitateľným LCD displejom. Tento glukomer zároveň slúži aj ako odberové pero s nastaviteľnou hĺbkou a ponúka USB pripojenie. Hladinu glykémie dokáže stanoviť už za 5 sekúnd.

Namerané hodnoty glykémie je možné uložiť do pamäte prístroja a zobraziť priemer nameraných hodnôt za 7, 14, 30 alebo 90 dní. Pamäť prístroja umožňuje uložiť až 480 meraní. Pri tomto type glukomera nie je nutné kódovať testovacie prúžky. Meranie na alternatívnych častiach tela možné s AST uzáverom. GlucoMemory softvér (nainštalovaný) poskytuje jednoduché súhrnné výsledky a trendy v cieľovom rozmedzí.

Výhody

 • dobre čitateľný podsvietený LCD displej
 • stanovenie glykémie už za 5 sekúnd
 • GlucoMemory softvér s jednoduchým prehľadom výsledkov
 • meranie na alternatívnych častiach tela pomocou AST uzáveru

Nevýhody

 • vyššia cena

Verdikt: Moderný multifunkčný glukomer kompaktných rozmerov s jednoduchým ovládaním, rýchlym a presným meraním, no za vyššiu cenu.

Naše hodnotenie:

Cena: 42,10 €

Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Detail

Pre náročných


5. Accu Chek Active Kit glukomer + príslušenstvo

Výrobca: Accu-Chek ● Rozsah merania: výrobca neudáva ● Kapacita pamäte: 200 výsledkov ● Veľkosť kvapky krvi: 1 μl ● Počet lanciet: 10 ks

Accu Chek Active Kit glukomer + príslušenstvo

Accu Chek Active Kit glukomer s príslušenstvom je prístroj určený na meranie hodnoty glykémie v kvapke kapilárnej krvi. Prístroj má možnosť označenia merania glukózy pred jedlom a po ňom, má pamäť na 200 hodnôt s dátumom a časom a infra port. Je vhodný aj pre starších pacientov, pretože má veľký a priehľadný displej. Glukomer sa môže používať iba spolu s testovacími prúžkami Accu-Chek Active.

Balenie tohto modelu glukomera obsahuje okrem iného aj odberové pero Accu-Chek Softclix, 10 lanciet Accu-Chek Softclix či 10 testovacích prúžkov Accu-Chek Active. Určite vás poteší aj praktické puzdro pre glukomer, aby ste si ho mohli bez obáv zobrať kamkoľvek so sebou. Automatické kódovanie prebieha pomocou spoľahlivého kódovacieho čipu. Doba merania je rovnako, ako pri iných modeloch, približne 5 sekúnd.

Výhody

 • veľký, prehľadný, čitateľný displej
 • pamäť na 200 hodnôt a infra port
 • možnosť označenia merania glukózy pred a po jedle
 • doba merania je približne 5 sekúnd

Nevýhody

 • potreba kódovania pomocou čipu
 • malá pamäť pre merania

Verdikt: Jednoduchý glukomer pre bežné domáce využitie vhodný pre starších ľudí, keďže ma veľký čitateľný displej.

Naše hodnotenie:

Cena: 16,49 €

Zobraziť ponuku
BENUlekaren.sk
Detail


6. Fora Diamond Prima

Výrobca: Fora ● Rozsah merania: výrobca neudáva ● Kapacita pamäte: 450 výsledkov ● Veľkosť kvapky krvi: 0,5 μl ● Počet lanciet: 10 ks

Fora Diamond Prima glukometer

Fora Diamond Prima glukomer je určený na meranie glukózy v krvi u ľudí s diabetom mellitus a ako pomôcka pri monitorovaní efektívnosti liečby diabetu. Tento absolútne presný a dizajnový prístroj si nájde využitie predovšetkým u starších ľudí, keďže má perfektný čitateľný a prehľadný podsvietený displej. LCD displej Vám umožní odčítanie výsledkov pri nedostatku aj pri nadbytku svetla. Vďaka osvetleniu portu v mieste zasúvania prúžku budete môcť meranie vykonávať aj pri nedostatku svetla.

Testovacie prúžky na báze enzýmu GDH-FAD minimalizujú vplyv interferujúcich látok, ako je kyslík, či maltóza a galaktóza. Vďaka použitiu enzýmu GDH – FAD poskytujú glukometry Diamond vysoko spoľahlivé a presné výsledky merania. Fora Diamond Prima poskytuje pamäť pre 450 meraní a výsledky merania sú známe už do 5 sekúnd.

Výhody

 • prenos dát do PC cez mikro USB konektor
 • bezdotykové vysúvanie prúžkov (automatické vystrelenie použitého prúžku)
 • malá veľkosť kvapky krvi do 0.5 μL pre jemné testovanie
 • vysoko presné a spoľahlivé výsledky vďaka technológii GDH-FAD
 • výsledky merania sú známe už za 5 sekúnd

Nevýhody

 • nedisponuje aplikáciou

Verdikt: Vysoko presný glukomer pre meranie glykémie v malej kvapke krvi vhodný pre strednú a staršiu generáciu vďaka super čitateľnému displeju.

Naše hodnotenie:

Cena: 16,30 €

Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Detail


7. Wellion Calla Light set

Výrobca: Wellion ● Rozsah merania: 1.1 – 33.3 mmol/L ● Kapacita pamäte: 500 výsledkov ● Veľkosť kvapky krvi: 0,6 μl ● Počet lanciet: 10 ks

Wellion Calla Light glukometer set

Wellion Calla Light set je domáci pomocník pre každého diabetika alebo človeka, ktorý chce mať pod kontrolou svoj cukor v tele. Tento glukomer má kompaktný štýlový tvar s protišmykovou úpravou. Používatelia si môžu nastaviť 3 rôzne druhy alarmov ako pripomenutie merania hladiny cukru v krvi. Užívatelia si tiež môžu nastaviť limity cukru v krvi – všetky výsledky presahujúce tieto limity budú vyznačené na displeji.

Pamäť Wellion CALLA Light prístroja na meranie hladiny glukózy zahŕňa posledných 500 meraní s dátumom a časom, ktoré môžu byť ľahko dostupné tlačidlami šípky. Vďaka silnému podsvieteniu a veľkým čísliciam sú výsledky ľahko čitateľné. Používa sa iba s testovacími prúžkami Wellion Calla. Výsledok merania je známy už za 6 sekúnd. Na meranie týmto glukomerom budete potrebovať kvapku krvi s objemom 0,6 μl (mikrolitrov).

Výhody

 • pamäť na posledných 500 meraní
 • 3 rôzne druhy alarmov ako pripomenutie merania
 • protišmyková úprava a moderný dizajn
 • viditeľný, ľahko čitateľný displej

Nevýhody

 • nedá sa prepojiť na mobilný telefón

Verdikt: Jednoduchý model glukomeru pre bežné domáce využitie bez moderných funkcií.

Naše hodnotenie:

Cena: 16,49 €

Zobraziť ponuku
BENUlekaren.sk
Detail


Čo sú glukomery a na čo slúžia

Glukomery sú malé zariadenia, ktoré dokážu úplne presne namerať ľuďom z kvapky krvi hodnotu cukru v krvi. Tento prístroj je teda nevyhnutnou pomôckou pre každého cukrovkára, ktorý si potrebuje sledovať cukor každý deň. Ak máte cukrovku, sledovanie hladiny glukózy v krvi vám a vášmu lekárovi poskytne cenné informácie o tom, ako môžu jedlo, cvičenie, lieky, stres a ďalšie faktory ovplyvňovať hladinu glukózy v krvi. Tieto informácie pomôžu vám a vášmu lekárovi zostaviť liečebný plán šitý na mieru vašim potrebám.

Použitie testovacieho prúžku v glukomeri

 

Pre domáce použitie je k dispozícii veľa typov glukomerov. Siahajú od základných modelov, ktoré čítajú iba hladinu glukózy v krvi, po pokročilejšie verzie, ktoré ponúkajú funkcie, ako je pamäť na ukladanie potrebných informácií. Samozrejme, aj náklady na glukomery a ich príslušenstvo sa líšia. Zistite si vopred, koľko stoja napríklad vhodné lancety do vášho glukomeru alebo odberové pero. Nie všetky tieto pomôcky totiž prepláca poisťovňa. A toto je ďalšia vec, ktorú si pred zakúpením glukomera zistite, či vám bude vedieť poisťovňa preplatiť určité náklady spojené s cukrovkou, glukomermi a príslušenstvom.

 

Čo je cukrovka?

Cukrovka, resp. diabetes mellitus, je závažná choroba látkovej premeny. Jej najvýznamnejším prejavom je zvýšenie hladiny cukru v krvi (hyperglykémia). Pri cukrovke okrem nedostatočnej premeny cukrov v organizme dochádza tiež k poruche spracovania tukov, bielkovín, minerálnych látok a vody. Príčinou cukrovky je nedostatok inzulínu v tkanivách a jeho nedostatočný účinok. Inzulín je hormón podžalúdkovej žľazy (pankreasu), ktorý produkujú jeho B-bunky. Úlohou inzulínu je riadiť látkovú premenu. Je jediným hormónom, ktorý znižuje hladinu krvného cukru. Pri nedostatku inzulínu dochádza k zvýšeniu cukru v krvi, teda k hyperglykémii.

 

Aké poznáme typy cukrovky

Cukrovka 1. typu (diabetes mellitus 1. typu) – je charakterizovaná výrazným až úplným nedostatkom inzulínu a vyžaduje podávanie inzulínu z hľadiska prežitia pacienta. Je podmienená imunologicky, pričom organizmus vytvára protilátky proti vlastným B bunkám podžalúdkovej žľazy a postupne ich poškodzuje až ničí. Vyskytuje sa v detstve a v mladom veku, hoci v niektorých prípadoch sa môže prejaviť aj u starších ľudí.

Cukrovka 2. typu (diabetes mellitus 2. typu) – je u nás najčastejším typom cukrovky. Začína väčšinou po 40. roku života. Podstatou je nerovnováha medzi tvorbou inzulínu v podžalúdkovej žľaze a jeho účinkom v cieľových tkanivách, najmä pečeň, svalstvo a tukové tkanivo. V úvode môžeme zistiť normálne, neskôr zvýšené a v priebehu určitého času znížené hladiny inzulínu. Pri súčasnom výskyte nedostatočnej citlivosti tkanív na inzulín (inzulínová rezistencia), postupne dochádza k zvýšeniu krvného cukru a ku prejavom cukrovky.

Iné špecifické typy cukrovky – patria sem dedičné poruchy B- buniek (MODY – cukrovka mladých so skorým začiatkom) a dedičné poruchy účinku inzulínu. Choroby podžalúdkovej žľazy ako sú zdĺhavý zápal pankreasu, nádory pankreasu a stavy po operácii pankreasu, cukrovka pri poruchách žliaz s vnútornou sekréciou. Cukrovka vyvolaná liekmi (vysoké dávky glukokortikoidov, vysoké dávky tiazidových diuretík) alebo niektorými chemickými látkami, infekcie (vrodená rubeola, cytomegalovírus) a iné zriedkavé dedičné syndrómy s výskytom cukrovky.

Tehotenská cukrovka (gestačný diabetes) – môže vzniknúť v druhej polovici tehotenstva. Vyskytuje sa u 3 – 4 % tehotenstiev. Má nevýrazné príznaky a vo väčšine prípadov sa stratí po pôrode. Gestačný diabetes je zdravotným rizikom pre matku počas tehotenstva a predstavuje pre ňu aj určité riziko vzniku cukrovky 2. typu v budúcnosti.

 

Dôležité hodnoty cukru v krvi nalačno

Normálna hodnota < 5,6 mmol/l
Hraničná hodnota 5,6 – 6,9 mmol/l
Cukrovka ≥ 7 mmol/l alebo príznaky cukrovky a hodnota cukru v krvi kedykoľvek v priebehu dňa ≥ 11,1mmol/l

 

Príznaky cukrovky

Prejavy cukrovky prvého typu (autoimúnne ochorenie) sa zvyknú rozvíjať rýchlejšie a sú aj výraznejšie. Patrí medzi ne častý smäd, neustály hlad a močenie, u detí nočné pomočovanie sa (súvisí s väčším množstvom prijatých tekutín), náhly úbytok na váhe a zapáchajúci dych, ktorý je cítiť po acetóne.

Príznaky cukrovky druhého typu sa vyvíjajú dlhodobo a organizmus si na ne zvykne, preto majú pacienti často pocit, že ochorenie prebieha bez prejavov. Práve preto sú veľmi dôležité preventívne kontroly hladiny cukru v krvi. Príznaky sú: kolísanie hmotnosti (nekontrolovateľné chudnutie alebo priberanie), väčší smäd a hlad, častejšie močenie (aj v noci), pocity únavy, zrakové problémy (problém zaostriť, prípadne rozmazané videnie), náladovosť, časté infekcie a zápaly, kožné problémy (svrbenie) a ťažšie hojenie rán a dekubitov.

 

Ako postupovať pri výbere glukomera

Glukomer je vlastne prístroj, ktorý vykonáva hodnotenie glykémie v krvi. Má praktické kompaktné rozmery, takže sa s ním ľahko manipuluje a používať ho môžete kedykoľvek a kdekoľvek. Týmito osobnými glukomermi vykonávate samovyšetrenie, ktorému sa hovorí selfmonitoring, čo znamená, že vám pri procese neasistuje lekár.

Glykémia – hladina u zdravého človeka sa pohybuje medzi 3,5 – 6,5 mmol / l. Ak hladina cukru klesne pod tieto hodnoty, dostanete sa do stavu, ktorému sa hovorí hypoglykémia. Ak je však hladina vyššia, privodíte si stav zvaný hyperglykémia. Hodnota glykémie sa stanovuje z kvapky kapilárnej krvi (jedná sa o krv, ktorú získate z bruška prsta a je z nej možné zistiť koncentráciu glukózy v krvi). Aby ste poznali presnú hodnotu hladiny cukru v krvi, budete potrebovať glukomer (glukometer). Ako však vybrať ten správny? Výber presného a spoľahlivého glukomeru je absolútnou nevyhnutnosťou. Preto sa zamerajte predovšetkým na nasledovné parametre:

 

➡️ Presnosť glukomeru

Vaše namerané hodnoty glukózy v krvi ovplyvnia potrebné dávky inzulínu a rozhodnutia o liečbe, vďaka čomu budú presné výsledky spoľahlivého zariadenia rozhodujúce pre vaše zdravie. Nie všetky druhy glukomerov sú však také kvalitné, aby vám zistili úplne presnú hodnotu, preto dbajte na čo najlepšiu presnosť zariadenia. Maximálna povolená odchýlka je 0,8 mmol / l. Či je konkrétny glukomer naozaj presný, zistíte napríklad v recenziách od zákazníkov na internete.

Meranie cukru v kvapke krvi glukomerom

 

➡️ Veľkosť vzorky krvi

Čím väčší odber krvi glukomer vyžaduje, tým väčšiu kvapku krvi budete musieť poskytnúť. To môže spôsobiť ťažkosti, ak máte zlý krvný obeh alebo iné zdravotné ťažkosti. Ideálny môže byť prístroj, ktorý si vyžaduje iba malú vzorku, napríklad 0,5 mikrolitra. Umožní vám tak použiť pohodlnejšiu hĺbku lancety a veľkosť lancety. Ak plánujete testovať svoje hladiny glukózy niekoľkokrát počas dňa, lanceta s dolným kalibrom (väčší vpich prsta) môže byť bolestivá. Na časté testovanie alebo na získanie menšej kvapky krvi môžete použiť lancetu s tenšou ihlou, ktorá je pre mnohých ľudí menej bolestivá.

Kvapka krvi na prste a testovací prúžok

 

➡️ Jednoduchosť použitia

Výber jednoduchého glukomeru je najlepšou motiváciou pre testovanie tak často, ako potrebujete. Uistite sa, že vám vyhovuje dizajn a technológia. Skontrolujte tiež, či nie sú k dispozícii nejaké užitočné funkcie, ako napríklad pripomenutie testovania alebo hypoglykemické a hyperglykemické alarmy, ktoré vám značne uľahčia život. Ak je váš glukomer príliš komplikovaný, jeho načítanie trvá príliš dlho alebo si vyžaduje kódovanie, je menej pravdepodobné, že siahnete po tomto prístroji. A to je samozrejme v rozpore s celým účelom zariadenia.

 

‼️ Upozornenie: Glukomer je zdravotná pomôcka na meranie hladiny cukru v krvi na domáce použitie. V žiadnom prípade nenahrádza pravidelné laboratórne odbery.

 

➡️ Dizajn / tvarový faktor

Dizajn a forma vášho meracieho prístroja ide ruka v ruke s jeho funkčnosťou. Moderné merače majú rôzne tvary a veľkosti, takže si určite nájdete ten, ktorý bude vyhovovať vášmu životnému štýlu. Pred výberom merača si musíte položiť niekoľko otázok:

 • Dávate prednosť kompaktnému meraču pre diskrétne testovanie na cestách alebo väčšiemu zariadeniu, ktoré sa ľahšie uchopí a drží?
 • čísla na displeji dostatočne veľké na to, aby sa dali prečítať?
 • Umožňuje displej ľahké prezeranie výsledkov pri slabom osvetlení alebo v noci?

Odpovede na tieto otázky zistíte hneď po tom, ako si prečítate všetko potrebné o konkrétnych modeloch glukomerov alebo v tom lepšom prípade vtedy, keď budete mať možnosť produkt vidieť, chytiť a získať o ňom všetko potrebné od vyškoleného personálu v lekárni alebo dokonca priamo od vášho lekára.

 

👉 Vyberať si môžete z rôznych tvarov a modelov, napríklad:

 

➡️ Kódovanie glukomeru

Niektoré glukomery vyžadujú manuálne kódovanie, čo znamená vloženie kódu zakaždým, keď začnete používať nové balenie testovacích prúžkov. Merač označený ako „Bez kódovania“ znamená, že je už kalibrovaný, čo vám ušetrí ďalší krok v procese testovania. Väčšina značiek migruje na technológiu bez kódu, na trhu je však stále niekoľko takých, ktoré ju potrebujú pre použitie kalibráciu. Je dôležité správne priradiť kód, pretože chyba by mohla spôsobiť nepresné nameranie údajov. Ak dávate prednosť zariadeniu bez kódovania, ktoré je samozrejme pohodlnejšie, uistite sa, že výrobca jasne uvádza, že nie je potrebované kódovanie.

 

➡️ Ukladanie údajov do pamäte glukomeru

Každý deň si na papier zapisovať namerané hodnoty? Tak to sa už v dnešnej dobe len ťažko dá predstaviť. Glukomery majú určitú pamäť, v ktorej si dokážu uložiť konkrétne množstvo nameraných hodnôt, niektoré modely dokonca aj s časom a dátumom. Toto množstvo je rôzne, môže to byť 200, 300, 500 ale určite aj viac. Záleží od kvality a možností konkrétneho zariadenia. Každý výrobca tento údaj uvádza na obale výrobku alebo v pribalenom návode. Existujú aj merače, ktoré dokážu sledovať priemery podľa určitých časových období (zvyčajne 14, 30 alebo 90-dňové intervaly), dennej doby a času stravovania. Toto je užitočná funkcia, ktorá automaticky sleduje priemery hladiny glukózy, aby ste mali prehľad o svojich zdravotných vzorcoch.

 

➡️ Kompatibilita prístroja

Tradičné glukomery sú veľmi technicky zdatné a mnohé ponúkajú bezdrôtové pripojenie bluetooth, ktoré vám umožní ľahšie zaznamenávať, analyzovať a zdieľať vaše namerané hodnoty. Niektoré merače majú aj funkciu sťahovania údajov, ktorá vám umožňuje prenášať výsledky cez dátový port.

Existujú aj aplikácie na správu mobilných zariadení, ktoré bezdrôtovo pripájajú merací prístroj a smartphone k automatickej synchronizácii a ukladaniu vašich údajov. Aj keď nepoužívate glukomer s možnosťou pripojenia, veľa mobilných aplikácií vám umožňuje zaznamenávať vaše hodnoty manuálne. Toto uľahčuje sledovanie vašej glukózy v krvi, zdieľanie nameraných hodnôt s vašou rodinou alebo lekármi a identifikáciu určitých trendov vo vašich nameraných hodnotách.

Mobilný telefón prepojený s glukomerom

 

➡️ Rýchlosť výsledkov

Večné čakanie na výsledky, najmä ak testujete viackrát denne, je skutočne nepríjemné. Glukomery zvyčajne uvádzajú už na svojom obale priemerný čas testovania, aby vám poskytli predstavu o tom, ako dlho pravdepodobne budete čakať. Väčšina glukomerov však dokáže vyhodnotiť výsledky už za 5-6 sekúnd.

 

➡️ Cenová dostupnosť

Najdôležitejší fakt o cenovej dostupnosti glukomera je, že cena bude jednorazová, ale je potrebné si priebežne kupovať testovacie prúžky. Cena glukomeru závisí od jeho vlastností. Menej nákladné merače nemusia mať farebnú obrazovku alebo bluetooth, zatiaľ čo drahšie merače môžu obsahovať tieto pokročilé funkcie. V konečnom dôsledku sú však ceny glukomerov prijateľné a aj kvalitnejší model môžete zakúpiť už za cca 30 EUR. Nech sú možnosti akékoľvek, glukomer by mal vydržať najmenej niekoľko rokov.

 

👉 Náklady na testovacie prúžky

Náklady na testovacie prúžky sa budú líšiť v závislosti od požadovaného množstva a značky. Dávajte však pozor, vybraný glukomer vyžaduje, aby ste používali testovacie prúžky určené špeciálne pre tento glukomer, takže skôr, ako sa rozhodnete pre konkrétnu značku, skontrolujte náklady. Ak testujete niekoľkokrát počas dňa, budete potrebovať viac prúžkov, takže by ste mali brať do úvahy celkové denné náklady na tieto prúžky.

Priemerná cena testovacích prúžkov sa pohybuje okolo 15 € (za 50 ks). Ich spotreba je veľmi individuálna. O tom, ako často budete musieť merať, rozhoduje lekár. Častejšie meranie sa odporúča pri zmene liečby, výkyvoch v stravovaní, nezvyčajnej fyzickej námahe, hnačkách, zvracaní, v tehotenstve, pri cestovaní alebo aj na dovolenke.

Glukomer s testovacími prúžkami

Aj takto môžu vyzerať testovacie prúžky ku glukomeru

 

👉 Z čoho sa skladá testovací prúžok:

Testovací prúžok, ktorý nasáva kvapku krvi, sa skladá z týchto vrstiev:

 • Vrchná krycia vrstva, ktorá zjednodušuje manipuláciu a znižuje riziko infekcie
 • Vnútorná vrstva s kapilárou obsahuje 1,2 μL mikrokapiláry pre aspiráciu krvi, dochádza tu ku kapilárnemu efektu
 • Vnútorná vrstva so štyrmi mernými komôrkami, prebieha tu meranie glukózy a interferencií, meranie iba interferenciou, meranie hematokritu, posledný komôrka je spúšťačom merania
 • Spodná pozlátená vrstva odstraňuje problémy s kalibračnými kódmi a stará sa o prevod elektrického signálu do glukomeru

 

💡 Vedeli ste že… Niektoré náklady na glukomer a jeho príslušenstvo vám môže hradiť aj zdravotná poisťovňa. Preto, ak vám lekár predpíše konkrétny glukomer alebo testovacie prúžky či ihly, môžete ušetriť. Taktiež je možné glukomer získať zadarmo od diabetologičky, túto možnosť si preverte pred kúpou vo svojom okolí.

 

➡️ Ďalšie nevyhnutné pomôcky na meranie glukózy

Samotný glukomer vám však na meranie hladiny cukru v krvi stačiť nebude. Ďalšími potrebnými pomôckami je odberové pero a lancety. Aby ste mohli vykonať meranie, musíte na testovací papierik aplikovať malú kvapôčku krvi. Tú odoberiete lancetou, čo je malá jednorazová ihlička, ktorá sa vkladá do odberového pera a slúži na vpich. Najčastejšie sa krv odoberá z prsta (spodného bruška). Odberovým perom môžete regulovať hĺbku vpichu. Aj tieto pomôcky vám môže predpísať lekár, pričom časť z ceny následne prepláca poisťovňa. Poisťovne nehradia 100 % ceny. Záleží na type a stupni diabetu. Inak si ich môžete zakúpiť aj sami za plnú sumu v lekárňach alebo obchodoch so zdravotníckymi potrebami. Existujú aj tzv. autolancety, ide o označenie odberového pera s nastaviteľnou hĺbkou vpichu.

Odberové pero na meranie glukózy

Bez odberového pera sa nezaobídete

 

Glukomery pre starších ľudí

Prenosné merače glukózy v krvi sú veľmi obľúbené u starších ľudí, ktorí trpia cukrovkou. Neexistuje žiadny ideálny model glukomera, každý z nich má svoje výhody a nevýhody. Výber zariadenia, ktoré bude používať starší človek, sa riadia týmito charakteristikami:

 • jednoduché použitie
 • spoľahlivosť, presnosť merania
 • náklady na zariadenie

Staršia pani si meria hladinu glukózy

 

Staršej osobe bude oveľa pohodlnejšie používať zariadenie s veľkou obrazovkou, veľkými testovacími prúžkami a minimálnym počtom mobilných mechanizmov. Pre ľudí vo vyššom veku, a dokonca so zlým zdravotným stavom, je lepšie používať glukomer bez kódovania, nebudú mať totiž žiadne problémy so zapamätaním si kódov alebo hľadaním čipu.

Dôležitými vlastnosťami môžu byť tiež náklady na spotrebný materiál, rovnako ako ich výskyt v sieti lekární. Testovacie prúžky by mali byť k dispozícii nepretržite, preto je obľúbenejší model jednoduchšie nájsť v najbližších lekárňach alebo špecializovaných predajniach. Existuje niekoľko funkcií glukomerov, ktoré pravdepodobne nebudú užitočné pre starších ľudí – veľké množstvo pamäte pre merania, vysokorýchlostná detekcia výsledkov meraní, možnosť pripojenia k osobnému počítaču a ďalšie.

 

Glukomery pre deti

Pri meraní hladiny glukózy v krvi u dieťaťa je veľmi dôležité, aby bol tento postup čo najmenej bolestivý. Preto je hlavným kritériom pre výber zariadenia hĺbka vpichu lancety. Keďže meranie u detí vo väčšine prípadoch vykonáva rodiť alebo poverený známy, pre dieťa nie je dôležité, aké má glukomer funkcie alebo koľko stojí. Tieto aspekty musí zvážiť rodič sám v závislosti na svojich požiadavkách a potrebách. Kompaktná veľkosť, jednoduchá obsluha, prístupné rozhranie, jednoduchosť postupu, efektivita a rýchlosť sú hlavnými výhodami týchto zariadení.
Chlapec v modrom tričku s glukomerom

 

Správny postup merania glukomerom

 1. Veľmi dôležitý je hneď prvý krok, a tým je umytie rúk. Nechajte si chvíľu ruky pod teplou vodou, tá totiž zlepšuje prekrvenie prstov, takže je tu väčšia šanca, že získate dostatočne veľkú kvapku krvi pre meranie. Dôkladne si ruky umyte mydlom a vysušte.
 2. Následne si zvoľte miesto vpichu a vydezinfikujte ho. Nepoužívajte však dezinfekciu na báze jódu, mohlo by dôjsť ku skresleniu výsledku.
 3. Pripravte si testovací prúžok a zasuňte ho do spodnej časti glukomera. Ten sa buď automaticky zapne sám, alebo ho budete musieť zapnúť manuálne.
 4. S pomocou lancety si odoberte krv z bruška prsta. Ak je to pre vás citlivé a bolestivé miesto, môžete vpich vykonať aj v prednej časti prsta alebo zboku prsta prvého článku.
 5. Ľahkým stlačením vytvorte dostatočne veľkú kvapku krvi.
 6. Kvapku krvi nasajte zhora do testovacieho prúžku. Výsledok sa dozviete do niekoľkých sekúnd.
 7. Potom čo prúžok vyberiete, glukomer sa sám vypne. Prúžok vyhoďte, pretože slúži len na jedno použitie.
 8. Samozrejme, nezabudnite si svoje namerané hodnoty zapísať. Ak váš glukomer disponuje ukladaním nameraných hodnôt do jeho pamäte, máte o starosť menej.

 

👉 Dokonalé a podrobné použitie glukomera, konkrétne model Accu Chek Performa:

Ako používať glukomer Accu-Chek® Performa

 

Čo môže ovplyvniť meranie

Môže sa však stať aj to, že glukomer vám nameria podozrivý výsledok. Meranie totiž môže ovplyvniť niekoľko faktorov alebo chybné meranie z vašej strany. Patria medzi ne:

 • nedostatočná veľkosť kvapky krvi
 • zle skladované testovacie prúžky alebo koniec ich životnosti
 • ak sa kapilárneho kanálika dotknete prstami pred tým, než nanesiete krv
 • nedodržanie času merania
 • chybne zadaný alebo načítaný kód pri kalibrácii prúžkov
 • glukomer mohol byť znečistený alebo mohol spadnúť (vtedy je potrebná kalibrácia)

Niektoré glukomery môžu negatívne reagovať na nízke alebo príliš vysoké teploty alebo na nadmorskú výšku, prístroj správne funguje pri teplotách 10 – 40 °C. Prúžky ani glukomery by ste nemali vystavovať silným zdrojom tepla.

 

Zdravotné problémy môžu tiež ovplyvniť výsledky glukomera:

 • Napríklad užívanie niektorých liekov môže ovplyvniť presnosť merania. Dokonca aj obyčajný paracetamol alebo kyselina askorbová môže skresľovať výsledky testov.
 • Ak je človek dehydratovaný, ovplyvňuje to aj presnosť výsledkov.
 • Množstvo vody v krvnej plazme klesá, zatiaľ čo hematokrit sa zvyšuje – čo znižuje výsledok merania.
 • Pokiaľ má krv vysoký obsah kyseliny močovej, ovplyvňuje aj krvnú zložku a ovplyvňuje údaje z výskumu. Zvýšenie kyseliny močovej môže napríklad spôsobiť dnu.
 • A existuje mnoho podobných lekárskych predpokladov – opýtajte sa svojho ošetrujúceho lekára, čo môže spôsobiť nesprávne výsledky okrem poruchy merača. Možno máte súbežné ochorenie ovplyvňujúce meranie glukózy.

 

Starostlivosť o glukomer

Aby vaše meranie prinášalo vždy tie najpresnejšie výsledky, odporúča sa kalibrácia glukometra 1-2x ročne. Výsledky z prístroja by ste mali 1x ročne porovnávať s laboratóriom a odchýlka by nemala byť vyššia ako 15 %. Glukomer, testovacie prúžky, lancety aj odberového pero noste v puzdre, ktoré je pre tieto pomôcky špeciálne určené. Testovacie prúžky a lancety noste v originálnom obale. Vďaka týmto opatreniam chránite výrobky pred nárazmi, zmenami teplôt, pred vlhkosťou a tiež nečistotami zvonku. Merací prístroj je možné utierať navlhčenou utierkou. Dbajte na to, aby sa žiadna tekutina nedostala do glukomeru, napríklad cez vstup pre prúžky alebo v časti, kde sa prístroj pripája k počítaču.

Na overenie presnosti glukomerov slúžia tiež kalibračné roztoky na domáce použitie. Tieto roztoky obsahujú presne stanovenú koncentráciu glukózy. Odporúča sa použiť kalibračný roztok minimálne raz týždenne (postupujte presne podľa návodu výrobcu). Každý model glukomera má špecifický kalibračný roztok.

 

Kde kúpiť a aká je cena

Glukomery môžete zohnať všeobecne za veľmi prijateľné ceny. Základné nenáročné modely stoja už od cca 12 EUR. So stúpajúcou cenou sa zvyšuje aj kvalita a dostupnosť funkcií. Tie najlepšie glukomery je možné spárovať s mobilnou aplikáciou a mať tak hladinu cukru úplne pod kontrolou.

 • cena do 20 EUR – do tejto kategórie patria tie základnejšie modely glukomerov, ktoré nedisponujú najnovšími funkciami, majú veľký jednoduchý displej s veľkými číslami. Sú ideálne pre starších ľudí.
 • cena od 20 do 50 EUR – do strednej cenovej kategórie patrí väčšina glukomerov. Majú praktické funkcie, podsvietený displej a moderný vzhľad či pamäť na stovky nameraných hodnôt. V tejto cenovej relácii si určite vyberiete aj vy model presne pre vás.
 • cena od 50 EUR – najdrahšie glukomery disponujú okrem praktických funkcií aj pripojením na smartphone pomocou aplikácie či zvukovým upozornením na potrebné meranie glukózy. Nikdy tak nezabudnete na to, že treba zmerať cukor.

 

Otázky a odpovede o glukomeroch

❓ 1. Z akých častí sa skladá glukomer?

Každý glukomer pozostáva zväčša zo 4 základných častí. V balení teda nájdete nielen samotný glukomer, ale aj testovacie prúžky, lancety a odberné pero. Na obale každého produktu je uvedený ich konkrétny počet v balení. V budúcnosti však musíte rátať s tým, že lancety a testovacie prúžky budete musieť pravidelne dokupovať. Pokročilejšie glukomery sú spojením meradla a odberného pera, takže máte 2 prístroje v 1.

❓ 2. Aké typy testovacích prúžkov môžem použiť?

Určite sa nenechajte zlákať nízkymi cenami rôznych druhov testovacích prúžkov. Nemôžete použiť len tak hocijaké. Každý model glukomeru si vyžaduje konkrétne typy testovacích prúžkov. Ak by ste použili iné, výsledné meranie by nebolo pravdepodobne správne. Preto si vždy pred kúpou glukomeru zistite aj cenu testovacích prúžkov, aby ste mali prehľad o celkových nákladoch.

❓ 3. Je lepší glukomer s kódovaním alebo bez kódovania?

Vzhľadom na viaceré výhody bezkódového glukomera je voľba jasná. Glukomer s bezkódovým systémom nevyžaduje ručnú kalibráciu pri použití nových testovacích prúžkov, dokáže sa totiž nakalibrovať sám. Meranie je presné a spoľahlivé. Čiže v konečnom dôsledku, ak máte na výber, zvoľte glukomer bez kódovania.

❓ 4. Prepláca poisťovňa glukomer a jeho príslušenstvo?

Samozrejme, určitú časť sumy poisťovňa preplatí, nikdy však nie 100 %. Musíte mať však predpis od lekára. Buď vám predpíše glukomer a vy si budete dokupovať za plnú sumu testovacie prúžky alebo si kúpite glukomer za plnú sumu a za zvýhodnenú cenu budete dokupovať prúžky. Je tu však aj možnosť zapožičania glukomeru zadarmo u diabetologičky alebo samotného lekára. Tieto možnosti si určite overte ešte pred kúpou, aby ste zbytočne nevyhodili peniaze do vzduchu.

 

💡 Tip: Ak vás trápi okrem iného aj vysoký tlak, určite sa vám zíde kvalitný tlakomer pre domáce použitie. Všetky informácie o tom, ako a ktorý model si vybrať sa dozviete v našom článku Vyberáme najpresnejšie tlakomery.

 

Zdroje informácií:

Do testu sme vybrali len z overených eshopov

Ohodnoťte náš test:

Glukomery v našom katalógu

Autor článku
Redakcia DoDomácnosti.sk

Tento článok pre vás pripravili redaktori magazínu DoDomácnosti.sk. Hľadáme to, čo vás zaujíma. Testujeme, porovnávame, recenzujeme všetko, čo patrí do domu, bytu, záhrady, či dielne. Kontakty na nás nájdete v sekcii O webe.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.