Krušpán – aristokrat formálnych záhrad – jeho pestovanie, starostlivosť a rozmnožovanie

Georgina Babinová Téma 16. marca 2021 0

Krušpán – odolný, elegantný, s potrebou minimálnej starostlivosti. Či už vo formálnom prostredí alebo bežných záhradách, krušpán je vďaka svojej všestrannosti všade vítaný a obľúbený.  Je známy ako “najstaršia okrasa záhrady”, pretože ho už v roku 4000 pred nl. starí Egypťania pestovali ako okrasnú drevinu. Krušpán nestráca nič na svoje popularite ani počas nasledujúcich tisícročí, zdobí najznámejšie svetové pamiatky vrátane Versailles, alebo Bieleho domu. Jeho sýta zelená farba je prítomná v lete aj v zime a prináša závan formality starého sveta.V lete, keď je záhrada v plnom kvete, utiahne sa do úzadia a poskytujúc štruktúru pozdvihuje záhradu na vyššiu úroveň.

Zatiaľ čo najznámejší je druh označovaný ako “vždyzelený” Buxus sempervirens alebo Buxus sempervirens ‘Suffruticosa, okrem neho existuje ešte asi 90 druhov a viac ako 365 rôznych kultivarov, vrátane japonských a kórejských odrôd. Rôzne druhy sa značne líšia veľkosťou, tvarom, charakteristikami listov, iná je rýchlosť rastu aj odolnosť. Vyberte si ten, ktorý najviac zodpovedá vašej vízii a samozrejme aj vašim podmienkam pre pestovanie.

💡 TIP na produkt - Forestina Hnojivo na buxusy 1,4 kg
Forestina Hnojivo na buxusy 1,4 kg

Organicko-minerálne hnojivo na buxusy je určené pre výživu na buxusy, ako aj pre rastliny s vyššou požiadavkou na vápnik (Ca). Vápnik vo forme uhličitanu vápenatého, obsiahnutý v hnojive, pochádza zo schránok morských živočíchov a dobre sa vstrebáva.

Pozvoľne uvoľňuje živiny v závislosti na teplote a vlhkosti pôdy, zlepšuje pôdu vďaka vysokému obsahu organických látok, zaisťuje rovnomerný rast a bohaté olistenie, je šetrné k životnému prostrediu a má účinnosť počas 2 až 3 mesiacov.

💡 TIP č.1: porovnanie cien vo všetkých dostupných eshopoch💡 TIP č.2: možnosť bezpečného nákupu "oranžovým tlačítkom"

Pestovanie

Pri výbere stanovišťa na pestovanie krušpánu je potrebné vybrať miesto, ktoré zohľadňuje jeho potreby. Úplné alebo čiastočne slnečné stanovište je pre optimálny rast tohto druhu nevyhnutné. Úspešné pestovanie krušpánu vyžaduje dobre odvodnenú pôdu a zatiaľ čo iné rastliny uprednostňujú organickú pôdu, krušpán sa prispôsobí.

Krušpán drobnolistý (Buxus microphylla) nazývaný aj japonský

Krušpán drobnolistý (Buxus microphylla) nazývaný aj japonský

Pri výsadbe krušpánu zvážte celoročné klimatické podmienky. Ak sú v lete teploty mimoriadne horúce, rastlina ocení popoludňajší tieň a pravidelné zalievanie. Polievajte hlboko a často, plytké zavlažovanie nedosiahne koreňovú zónu rastúceho dreva. Až do úplnej aklimatizácie, asi do dvoch rokov, bude krušpán potrebovať aspoň týždenné zavlažovanie. Pri výsadbe nájdite oblasť, ktorá je chránená pred zimným vetrom, aby sa zabránilo stavu nazývanému “zimné bronzovanie”. Saďte na rovnakej úrovni ako boli vysadené v škôlke alebo v kontajneri. Výsadba krušpánu príliš hlboko môže viesť k stresu a až k uhynutiu. Rastlinky krušpánu zakorenené v črepníkoch sú na predaj v záhradných centrách, škôlkach a samozrejme aj na internete. Ich cena nie je astronomická a zaručene nezruinuje váš rozpočet.

🌿 Čo ste o krušpáne pravdepodobne nevedeli

 • listy krušpánu sa používajú ako náhrada chinínu v liečbe malárie
 • tinktura z krušpánu sa používa ako horký tonizujúci a antiperiodický prípravok, má tiež povesť, že lieči malomocenstvo
 • prchavý olej destilovaný z krušpánu sa odporúča v prípadoch epilepsie
 • olej sa používa na hemoroidy a tiež na bolesť zubov
 • éterický olej získaný z rastliny sa používa v zubnom lekárstve
 • z krušpánu sa vyrábajú homeopatické lieky
 • je často používaný pri liečení reumatizmu
 • voľakedy bol krušpán aktívnou zložkou lieku na uhryznutie besného psa
 • krušpán bol používaný na liečbu pretrvávajúcej a opakujúcej sa horúčky (malária), dny, reumy, infekcií močových ciest, črevných červov, chronických kožných problémov, syfilisu a hemoroidov
 • Hippocrates, Dioscorides a Pliny ho odporúčajú pri hnačke

 

Starostlivosť

Správne mulčovanie krušpánu pomáha udržiavať vlhkosť a korene v chlade. Rastúci krušpán by mal mať 5 až 8 cm vrstvu mulča, ktorý sa rozkladá 30 cm okolo listov. Rovnako ako pri všetkých mulčovaných krovinách, kmene by nemali byť pokryté. Okrem zavlažovania a mulčovania je krušpán rastlina, ktorá nevyžaduje extra veľkú starostlivosť, pokiaľ ho nepestujete ako strihaný živý plot. Strihanie alebo prerezávanie krušpánu je časovo náročnejšia časť starostlivosti. Starostlivosť o straší krušpán zahŕňa aj  zriedenie vetvičiek, aby sa slnečné lúče dostali aj k vnútornému lístiu.

Buxus vždyzelený tvarovaný GUĽA

Buxus vždyzelený tvarovaný GUĽA

 

Polievanie

Novo vysadený ker polievajte hlboko a pomaly, aby boli korene dôkladne nasýtené. Vo všeobecnosti platí, že jedno alebo dve hlboké zalievania za týždeň sú žiaduce počas prvého roka rastliny a počas druhého vegetačného obdobia to klesá na jedno zalievanie týždenne. Potom je potrebné zavlažovanie iba počas obdobia horúceho, suchého počasia. Rastlina môže potrebovať viac vody, ak je vaša pôda piesčitá, ak je ker na priamom slnečnom svetle alebo dostáva odrážané slnko z blízkeho chodníka alebo steny.

 

Hnojenie

Zdravé rastliny krušpánu majú svieže zelené listy a aby aj vaše kríky vyzerali čo najlepšie, treba im dopriať hnojivo. Ak vidíte, že lístie, ktoré sa stáva bledo žltým alebo má výrazné žlté hrany – je čas začať sa zaoberať požiadavkami na hnojivo. Váš buxus môže rásť šťastne aj bez pridanej výživy, ale závisí to od pôdy. Najlepšie je získať test pôdy, ale všeobecne platí, že hlinité pôdy vyžadujú menej hnojív ako piesčité. Jedným zo znakov, že vaše kríky majú nedostatok dusíka je všeobecné žltnutie dolných, starších listov. Listy sú menšie a tenšie a v zime môžu bronzovať, ak nemajú dostatok dusíka. Môžu tiež opadnúť skôr ako obvykle. Hnojivo pre krušpán zvyčajne obsahuje ako primárne zložky dusík, fosfor a draslík. Vzorec hnojiva je uvedený na obale s tromi číslami, ktoré odrážajú percentuálne hodnoty NPK v produkte.

Krušpán

💡 TIP na produkt - Forestina Hnojivo na buxusy 1,4 kg
Forestina Hnojivo na buxusy 1,4 kg

Organicko-minerálne hnojivo na buxusy je určené pre výživu na buxusy, ako aj pre rastliny s vyššou požiadavkou na vápnik (Ca). Vápnik vo forme uhličitanu vápenatého, obsiahnutý v hnojive, pochádza zo schránok morských živočíchov a dobre sa vstrebáva.

Pozvoľne uvoľňuje živiny v závislosti na teplote a vlhkosti pôdy, zlepšuje pôdu vďaka vysokému obsahu organických látok, zaisťuje rovnomerný rast a bohaté olistenie, je šetrné k životnému prostrediu a má účinnosť počas 2 až 3 mesiacov.

💡 TIP č.1: porovnanie cien vo všetkých dostupných eshopoch💡 TIP č.2: možnosť bezpečného nákupu "oranžovým tlačítkom"

 

Rozmnožovanie

Krušpán sa najjednoduchšie rozmnožuje pomocou zakoreňovania odrezkov. Hoci odrezky môžete odobrať takmer kedykoľvek počas roka, najlepší čas je vtedy, keď stonky sú dostatočne pružné na to, aby sa ohýbali, ale stále krehké, aby sa zlomili. Je to asi mesiac po tom, čo rastliny na jar začali nový rast a vhodné obdobie trvá do konca leta. Pre korene je to dostatočne dlhý čas na na to, aby dozreli pred príchodom zimy.

Ako na to?

 • ostrým nožom odoberte niekoľko 10 až 15 cm odrezkov z čerstvých, dobre hydratovaných a zdravých rastlín
 • stonky by mali byť flexibilné, ale pri ohýbaní stále lámavé
 • odstráňte spodnú polovicu listov a ponorte konce do práškového koreňového hormónu
 • potom jemne zastrčte stonky do dobre sa odvodňujúceho média a dôkladne zalejte
 • voľná plastová krytina vytvorí mini-skleník, ktorý zostáva teplý a vlhký

Vaše odrezky budú pripravené na vysadenie nasledujúcu jar, keď ich nové korene dokážu udržať rastlinu pevne v jej kvetináči Na vitamíny bohatý, tekutý rastlinný štartér pomôže rastline po presadení aklimatizovať sa v záhrade. Prvé hnojenie sa odporúča mesiac po vysadení.

Krušpánový slimák

Áno, aj toto je Krušpán vždyzelený. Zvyšok je vec vkusu…

 

Strihanie

Kríky krušpánu sú vítaným doplnkom modernej záhradnej architektúry. Keď sa vyberie správny kultivar, potrebujú veľmi málo prerezávania. Krušpán je ľahko rastúci a prosperuje za mnohých podmienok, ktoré by menej odolnú rastlinu porazili. Ich kompaktné stále zelené listy pridávajú textúru a tvar do záhrady, keď všetko ostatné upadne do zimného spánku. Nič neposkytuje lepšiu ochranu pred zvedavými pohľadmi ako živý plot. Tieto praktické evergreeny však potrebujú príležitostné prerezávanie. Krušpán, rovnako ako väčšina kríkov, potrebuje vyčistenie od mŕtvych alebo skrútených konárov, ktoré môžu byť škodlivé. Ale v porovnaní s inými krajinnými kríkmi krušpán vyžaduje minimum starostlivosti.

Kedy je vhodný čas na strihanie

Krušpán môže byť strihaný kedykoľvek počas roka, ale pre zdravie rastlín je najlepšie vyhnúť sa strihaniu na konci jesene. Nový rast, ktorý sa objaví po orezávaní, nemusí mať čas na zosilnenie pred mrazom. Strihanie alebo orezávanie sa môže vykonávať pomocou ručných alebo elektrických nožníc. Ide o odstránenie väčšiny najnovšieho rastu. Pri strihaní by sa mal brať do úvahy vek rastliny. Mladé rastliny skutočne profitujú z častého strihania. Najlepší čas na strihanie drevín do tvaru je počas prvých niekoľkých rokov. To povzbudí rozvetvenie a nový rast, čo povedie k hustejšiemu rastu a definovanému tvaru. Ale neprežeňte to. Nadmerné strihanie môže spôsobiť veľmi hustý rast na vonkajšej strane a ten zabráni svetlu dosiahnuť stred kroviny a vnútorné vetvy zostanú holé.

Strihanie krušpánu

A aké nožnice si kúpiť? Tu sú naše tipy:

Choroby a škodcovia

Krušpán je ohrozený množstvom ochorení a škodcov. Sanitácia a dezinfekcia sú dve kritické súčasti kontroly chorôb. Niekoľko komerčne dostupných dezinfekčných prostriedkov, ako je etanol a bielidlo sa v boji proti chorobám tejto rastliny ukázali ako účinné.

Choroby

 • chátranie – je jedna z najviac záhadných chorôb, ktoré postihujú krušpán. Listy začnú žltnúť a padať, konáre náhodne hynú . Znížte pravdepodobnosť tejto choroby odstránením mŕtvych konárov a listov na podporu cirkulácie vzduchu. Nepolievajte nadmerne počas leta, ale poskytnite dostatok vody pred prvými mrazmi, aby rastlina získala silu na prežitie zimy bez poškodenia. Pokiaľ krušpán chátra, nové rastliny už na tomto mieste nevysádzajte.
 • koreňová hniloba – spôsobuje, že listy sa zľahka sfarbia a korene stmavnú a hnijú. Koreňovej hnilobe prospieva vysoká vlhkosť a teplota pôdy. Toto ochorenie je bežnejšie v ťažkých íloch alebo v zle odvodnených pôdach. Nadmerné polievanie rastliny alebo dlhé obdobia silného dažďa tiež podporujú rozvoj choroby. Hnilobe koreňov rastlín Phytophthora treba predchádzať, pretože chemické látky sú neučinné, neexistuje žiadna liečba tohto ochorenia, rastlinu choroba zabije. Predchádzať jej môžete tým, že vysadíte odolné rastliny v dobre odvodnenej pôde a zalievate úsporne. Ak je pôda ťažká hlina, premiešajte ju s poréznym materiálom, ako je kôra.
 • plesňová škvrnitosť – pleseň robí listy škvrnitými a hnedými, až nakoniec opadnú. Taktiež tvorí sneť na dreve a vo vlhkých podmienkach dokonca až bielu hubu. Odstráňte ju a zlikvidujte postihnuté vetvy a listy. Pridajte nový mulč, aby sa zabránilo rozstreku spór z pôdy a použite fungicídny postrek.
Žlté listy neveštia nič dobrého....

Žlté listy neveštia nič dobrého….

 

Škodcovia

 • parazitické nematódy – nematódy sú mikroskopické červy, ktoré žerú korene. Nematódy nemožno odstrániť, ale pravidelné zavlažovanie, mulčovanie a hnojenie ich môže kontrolovať.
 • vijačka krušpánová – húsenica, ktorá je schopná zničiť celú rastlinu za niekoľko dní, tým že požiera jej listy. Tento škodca sa dá zlikvidovať len chemickým postrekom, napríklad Dimilinom 48 SC.
 • roztočec zimostrázový – nie je hmyz, ale je v úzkom vzťahu s pavúkmi. Dospelý má zelenú až žltohnedú farbu, osem nožičiek a je malý, dlhý asi 0,03 cm. Keďže roztočce sú také malé a skoré príznaky je ťažko rozlíšiť, problém sa ľahko prehliadne až kým nedôjde k silnému napadnutiu a k väčšiemu poškodeniu. Tento škodca prezimuje vo forme vajíčok na spodnej strane listov. Vajcia sa vyliahnu na jar. Roztoče sa vyvíjajú rýchlo, čo vedie k ôsmim alebo viacerým generáciám ročne. Použite insekticídny olejový postrek alebo postrek Karate.
Buxus napadnutý vijačkou krušpánovou

Buxus napadnutý vijačkou krušpánovou

 

Krušpán v kocke

Rastlina pochádza z otvorených lesov a skalných svahov južnej Európy, severnej Afriky a západnej Ázie. Je aristokratom formálnych záhrad a okrem toho:

 • je to jedna z najstarších okrasných rastlín
 • je pomerne pomaly rastúca, ale veľmi tolerantná voči strihaniu a orezávaniu často sa používa ako topiár, alebo živý plot
 • listy a piliny luhované vo vriacej vode sa používajú na farbenie vlasov auberovej (zlatohnedej) farby
 • aj keď je ker pomerne malý, je vysoko cenený z dôvodu jeho tvrdosti – drevo je dvakrát tak tvrdé ako dubové
 • používa sa na výrobu misiek, hrebeňov atď.
 • koreň majú obvzvlášť radi výrobcovia nábytku
 • vo Francúzsku sa používa ako náhrada za chmeľ
 • konáre a listy krušpánu sa odporúčajú ako najlepšie hnojivo pre vinič, pretože sa hovorí, že žiadna rastlina svojim rozkladom neposkytuje väčšie množstvo rastlinného hnoja
 • drevo bolo používané na výrobu vedeckých nástrojov, nábytku, šachových figúr, fláut a iných hudobných nástrojov
 • niektorí anglickí poľnohospodári stále používajú staromódny liek z rozdrvených sušených listov na liečbu črevných červov u koní
 • krušpán je obľúbený u včiel a poskytuje husté, chránené prostredie pre malé vtáky, cicavce a hmyz.

Použitý zdroj:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Avatar

Rada cestujem, mám rada ľudí a život, ktorý by sme si už bez rôznych pomocníkov do kuchyne alebo domácnosti ani nevedeli predstaviť. Niekedy sa však strácame v bludisku nespočetných možností, ktoré nám moderné technológie ponúkajú. Dúfam, že aj moje články vám trocha pomôžu v orientácii a aj vďaka nim sa rozhodnete vždy správne.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.