Ako odvzdušniť radiátor – toto je správny postup

Veronika Štrbová Téma 12. februára 2021 0

Akonáhle sa vonku ochladí, prichádza na rad kúrenie. Domácnosť sa dá vykurovať niekoľkými spôsobmi. Najčastejšie sa stretávame s podlahovým kúrením a klasickými radiátormi. V našom článku sa budeme zaoberať práve radiátormi. Tie si totiž každoročne vyžadujú odvzdušnenie, aby bolo vaše kúrenie efektívne a zbytočne ste neplatili za niečo, čo dostatočne nevyužívate. Prečítajte si teda, ako odvzdušniť radiátor, kedy je ten správny čas a ako často treba opakovať tento proces. Ak aj vy používate na kúrenie vašej domácnosti práve radiátory, určite vám prídu nasledovné informácie vhod.

Čo znamená odvzdušnenie radiátorov

Odvzdušnenie radiátorov znamená vypúšťanie vzduchu, ktorý sa zachytil vo vašom systéme. Je to bežný problém v nevetraných vykurovacích systémoch. Zadržaný vzduch zabraňuje tomu, aby voda ohrievala celý váš radiátor a vytvárala tak studené miesta. Ak radiátor neodvzdušníte, termostatické hlavice budete musieť otvárať stále viac kvôli tomu, aby ste v miestnosti dosiahli požadovanú teplotu. Tým však spotrebúvate viac energie, než je potrebné. Odvzdušnenie radiátora je jednoduché a rýchle riešenie, ako znížiť vašu spotrebu tepla a náklady na vykurovanie. Ak je radiátor správne odvzdušnený, zaistí vám teplo počas celej vykurovacej sezóny.

 

Ako často treba radiátory odvzdušňovať

Kúrenie sa týka len zimnej sezóny. Počas roka teda radiátory zbytočne nezapínate. Hoci sa niekde uvádza, že odvzdušňovať radiátory treba tri krát do roka, určite postačí, ak to urobíte raz ročne a to práve tesne pred vykurovacou sezónou. Všeobecne platí, že čím staršia vykurovacia sústava, tým častejšie treba radiátory odvzdušňovať. Často sa to stáva aj pri rekonštrukcii niektorého z bytov, kedy opravou prechádza aj systém kúrenia.

 

Ako zistím, ktorý radiátor treba odvzdušniť?

Existuje niekoľko ukazovateľov, podľa ktorých zistíte, že je potrebné odvzdušniť radiátor. Niekedy je potrebné odvzdušniť všetky zariadenia v domácnosti, inokedy len jedno alebo niekoľko z nich. Zistíte to tak, že sa dotknete radiátora a vtedy zistíte, či hreje rovnomerne alebo iba jeho časť. Úplne bežne sa totiž stáva, že horná časť radiátora je chladnejšia ako spodná.

Ďalšia vec, ktorá vám napovie, že je potrebné odvzdušniť váš radiátor, je tzv. kloktavý zvuk, ktorý bude vydávať. Ten by sa totiž za bežných okolností počas vykurovacej sezóny nemal objavovať.

Odvzdušňovací kľúč v radiátore

 

Odvzdušňovanie radiátora v bytovke

Odvzdušňovanie radiátorov v bytovke je väčšinou komplikovanejšie ako v rodinnom dome. Vzhľadom na to, že bytové domy sú staré desiatky rokov, môže sa stať, že teleso naberie za dobu svojej služby opačný sklon, než aký je potrebný, alebo bolo zle usadené. Potom z neho vzduch nebude odchádzať do vyšších poschodí. Pokiaľ má vlastný ventil, nie je problém ním vzduch vypustiť.

U panelových domoch je však ventil najčastejšie len v najvyššom poschodí. V takom prípade leží zodpovednosť za odvzdušnenie na obyvateľoch najvyššieho poschodia. Bežne sa v domoch dohadujú “odvzdušňovacie dni”, kedy sa celý dom otvorením ventilov na najvyššiu možnú hodnotu radiátorov na danej stúpačke zúčastňuje odvzdušňovania. Vzduchové bubliny sa z radiátorov premiestnia do najvyššieho poschodia, kde potom prebieha vypúšťanie vzduchu z obehu, kedy sa už o to musia postarať jeho majitelia.

Nie je tiež nič výnimočné, ak sa na nástenke pri vchode do domu objaví letáčik, ktorý vyzýva obyvateľov, aby sa v určitom termíne zúčastnili tejto jednotnej akcie a tým umožnili celému spoločenstvu obyvateľov domu, aby si mohli užívať dobrej tepelnej pohody. Prípadne môže takúto žiadosť vedenie družstva rozoslať do poštových alebo e-mailových schránok.

 

Radiátor nehreje celý, prečo?

Ako sme už spomenuli, pri dotknutí hornej časti radiátora, môžete cítiť, že je chladnejšia ako spodná polovica. To znamená, že váš vykurovací systém pracuje neefektívne. Pretože váš kotol pracuje s vašimi radiátormi, platíte za kúrenie, ale nevyužívate výhody. Našťastie môžete ľahko sami odvzdušniť svoje radiátory, aby bol váš domov útulný a teplý. Tým následne vyriešite problém s nerovnomerným kúrením.

Tečie voda z radiátora

Pri odvzdušňovaní bude z radiátora tiecť aj voda

 

Odvzdušnenie radiátorov v 8 krokoch

Čo potrebujete na odvzdušnenie radiátora

Je len veľmi málo prípadov, kedy treba volať odborníka. Predpokladáme, že váš prípad to tiež nebude. Odvzdušniť radiátor totiž zvládnete ľavou zadnou.

Všetko, čo na to budete potrebovať je:

 • odvzdušňovací kľúč
 • miska (alebo iná nádoba)
 • stará handra

 

💡 Tip:  Odvzdušňovací kľúč zakúpite v železiarstve alebo v stavebninách. Ak by ste ho však nedostali, niekedy si vystačíte aj s klasickým plochým skrutkovačom, ktorý doma určite nájdete.

 

Návod ako odvzdušniť radiátor

 1. Skôr, ako začnete s odvzdušňovaním, zapnite kúrenie, aby sa zahriali všetky radiátory. Takto sa vo vašom radiátore vytvorí tlak, ktorý vytlačí nežiaduci vzduch von. Ešte pred začatím odvzdušňovania teda otočte vykurovacie zariadenie na najvyšší stupeň. Ak ste majiteľom domu, vypnite obehové čerpadlo, pokiaľ je to možné. Teraz počkajte asi 30 minút tak, aby sa všetky vzduchové bubliny v radiátoroch akumulovali.
 2. Teraz prejdite všetky radiátory a na základe vyššie uvedených znakov (kloktavý zvuk, nerovnomerné vyhrievanie) určite, ktoré radiátory treba odvzdušniť. Pamätajte však na to, že radiátory budú horúce, preto pri tomto kroku buďte opatrní. Je dobré si preventívne nasadiť tenké rukavice, aby ste sa neopálili.
 3. Pri odvzdušňovaní zvykne z radiátora vytekať voda, preto si pripravte handru a nádobu na vodu.
 4. Zoberte si odvzdušňovací kľúč a otvorte ventil na radiátore tak, že ním otočíte v protismere hodinových ručičiek. Niektoré staršie typy radiátorov majú regulačný ventil krytý kovovým krytom. Ten by sa mal dať uvoľniť zase imbusovým kľúčom.
 5. Keď počas odvzdušňovania začne unikať vzduch, budete počuť syčivý zvuk. Buďte opatrní, pretože unikajúci vzduch by mohol byť horúci, dodržujte dostatočný odstup.
 6. Bude stačiť štvrť až pol otáčky, nikdy neotvárajte ventil úplne, pretože po vypustení vzduchu z chladiča vytečie voda. Pokračujte v tomto procese a držte stlačené tlačidlo odvzdušnenia radiátora, kým neprestane unikať vzduch. Keď z vášho radiátora kvapká iba voda, dokončili ste proces odvzdušnenia. Otočením odvzdušňovacieho ventilu v smere hodinových ručičiek utesníte chladič, dajte však pozor na to, aby ste ho až príliš neutiahli. (Moderné odvzdušňovacie ventily môžu uvoľňovať vodu ako „prúd“. Opatrne otočte kľúčom odvzdušňovacieho ventilu a buďte pripravení rýchlo zavrieť odvzdušňovací ventil.)
 7. Teraz opakujte tento postup aj na ostatných radiátoroch vo vašom dome. Ak máte viacpodlažný dom, vždy začínajte od prízemia a postupujte na vyššie poschodia, pretože vzduch stúpa nahor a ukladá sa v horných vykurovacích telesách.
 8. Po tom, čo odvzdušníte všetky radiátory, znova zapnite obehové čerpadlo (ak ste ho na začiatku vypli). Nezabudnite tiež skontrolovať tlak vo vykurovacom zariadení. Optimálna výška tlaku je prevažne 1,5 baru.

 

Ako odvzdušniť radiátor v skratke:

Správné odvzdušnění radiátoru

 

Odstráňte nečistoty z ústredného kúrenia

Ak sa stane, že sa do rozvodu ústredného kúrenia dostanú nečistoty, môžu sa nečistoty usadiť vo ventile. A tým sa čiastočne alebo úplne upchá. Uvoľnite ho týmto jednoduchým spôsobom:

JAK NA TO? - Studený radiátor?

 

Automatické odvzdušnenie radiátorov

Automatický odvzdušňovací ventil sa inštaluje na radiátory alebo do potrubia. Môže byť pripojený na stúpacie potrubie alebo na ležaté potrubie v správnom (vyspádovanom) mieste. Automatické odvzdušňovacie ventily majú tvar podobný hrnčeku a niektorí inštalatéri ich preto označujú ako odvzdušňovacie hrnčeky. Majú väčšiu kapacitu ako radiátorové, teda sa osadzujú na rozsiahlejšie vykurovacej sústavy.

Automatické odvzdušňovacie ventily boli vyvinuté najmä pre odvádzanie jednotlivých bubliniek. Na odvádzanie veľkého množstva plynov slúži odvzdušňovacie zariadenie, ktoré je kombináciou odplynenie + trojcestný guľový kohút. Pomocou kohúta je možné nastaviť 3 polohy:

 • Uzavreté – pre prípadné opravy
 • Otvorené – pre odvzdušňovanie
 • Otvorené – pre vypúšťanie

 

Automatické odvzdušnenie radiátorov je veľmi pohodlné. Tu sa postup uskutočňuje bez zásahu človeka: keď sa nahromadí vzduch, padá plavák, uzavrie sa vypúšťací otvor. Po odvzdušnení sa plavák vráti na svoje miesto. Významnou nevýhodou takýchto zariadení sú zvýšené požiadavky na kvalitu chladiva. Preto sú v bytových domoch s centralizovaným kúrením inštalované len zriedka, pretože rýchlo zlyhajú.

 

7 tipov, ako znížiť náklady na vykurovanie

Vplyv na to, koľko miniete na kúrenie, má nielen dodávateľ energií alebo zdroj tepla, ktorý počas zimy už len ťažko zmeníte, ale aj údržba vykurovacieho systému, spôsob vetrania a samozrejme aj teplota, ktorú si nastavíte. Nasledujúcich päť tipov vám však ľahko poradí, ako zaplatiť čo najmenej.

 

1. Nekúrte zbytočne veľa

Hoci je to jednoduchá rada, nie každý si ju berie k srdcu. Určite poznáte tie typy ľudí, ktorí aj cez zimu dokážu vykúriť svoj domov tak, že chodia len v krátkom tričku a šortkách. Toto je však zbytočné. Aj v panelákoch je potrebné sa zamyslieť nad tým, či nemáte príliš teplo. V obývacej izbe je ideálna teplota asi 21 °C, v spálni stačí 18 °C a uvidíte, že sa vám bude aj lepšie spať ako v horúčave.

Ak varíte, iste viete, že veľa práce za kúrenie v kuchyni odvedie rúra, a ak sa nechcete piecť tiež, hodí sa teplotu vykurovanie počas varenia znížiť. Nárast teploty o 1 °C zvyšuje spotrebu energie za vykurovanie až o 6%. Rovnako je to aj pri pečení, praní či žehlení. To sú tzv. vnútorné tepelné zisky. Vonkajšie tepelné zisky zo slnečného svitu sú najvýraznejšie práve počas jasných dní na jeseň a na jar. Teplo vznikajúce pri používaní domácich spotrebičov vám pri správnom nastavení termostatickej hlavice môže ušetriť značnú časť nákladov na vykurovanie.

Termostatické hlavice netreba veľmi pripomínať, tie sú dnes už asi v každej domácnosti. Ale pokrokom môžu byť pre vašu domácnosť digitálne hlavice, na ktorých si môžete teplotu nastaviť v určitých časových rozmedziach, aby ste zbytočne nekúrili v čase, keď nie ste doma a trávite čas napríklad v práci.

 

2. Efektívne vetrajte

Ventilácia a mikroventilácia moderných plastových okien robí mnohým domácnostiam neplechu. Ak chcete ušetriť, vetrajte dvakrát až štyrikrát denne a hoci len na päť minút, nechajte okná dokorán. To znamená, že mikroventiláciu je ako stále riešenie prívodu čerstvého vzduchu vhodnejšie používať skôr cez letnú sezónu. Trvalé pootvorenie vetracieho okenného krídla je nesprávne. Čím je vonku chladnejšie, tým kratší má byť čas vetrania. Počas vetrania uzatvorte termostatické ventily.

Ak sa nebránite investícii, zvážte obstaranie rekuperácie. Centrálne rekuperačné jednotky sú dnes súčasťou prakticky každej novostavby, rekuperáciu lokálne však môžete inštalovať aj v dome, ktorý je momentálne už vo výstavbe. Rekuperačné jednotky totiž nepotrebujú potrubné rozvody – inštalujú sa priamo do obvodovej steny. Vzduch súčasne odvádzajú aj privádzajú a vďaka zabudovanému výmenníku sú schopné odovzdávať teplo späť do interiéru. Účinnosť rekuperácie týchto zariadení sa pohybuje v rozmedzí 60 % až 90 %.

 

3. Pozor na tesnenie

Vetrať je potrebné pravidelne, efektne, ale nie stále, a to platí nielen pri mikroventilácii. Skontrolujte, či vám teplo z bytu neuteká predovšetkým oknami alebo dverami. Korodujúce tesnenie môže potrebovať vašu pomoc v podobe prelepenia alebo utesnenia škár, napríklad silikónom. Na noc zatiahnite žalúzie alebo rolety, aj tie vám pomôžu.

 

4. Nechajte teplo prúdiť správnym smerom

Aj teplo potrebuje priestor. V prúdení by mu nemal brániť nábytok ani závesy. Naopak, pomôcť môže upevnenie hliníkovej fólie na stenu za radiátorom. Tá bude teplo naopak odrážať.

 

5. Využívajte termostatické ventily

Jednotlivé miestnosti vykurujte podľa účelu a potreby. Počas vykurovacej sezóny nastavte termostatickú hlavicu na regulačný stupeň, ktorý zabezpečí optimálnu teplotu v miestnosti. Obývacie izby, detské izby 21 °C, spálňa 18 °C, kuchyňa 20 °C. Nastavením hlavice na najvyšší stupeň sa začína nehospodárne využitie tepla v byte. V miestnostiach, v ktorých sa dlhodobo nezdržiavate v nočných hodinách znížte teplotu. Nikdy nevypínajte kúrenie úplne. Vykúriť po každodennom odstavení kúrenia miestnosť na normálnu teplotu je omnoho nákladnejšie.

 

6. Buďte pripravení

Aj keď ste tento rok dokonalú údržbu alebo rekonštrukciu vykurovacieho systému nestihli, v budúcom roku na ňu nezabudnite. Aj radiátory potrebujú starostlivosť. Odvzdušnenie telesa je tiež dobré nepodceniť a u starších radiátorov ho vykonať aspoň dvakrát do roka.

Tiež výmenou liatinových radiátorov za nové doskové telesá ušetríte na spotrebe. Moderné doskové vykurovacie telesá totiž pracujú v porovnaní s liatinovými až s tretinovým objemom vody a pružnejšie tak reagujú na zmenu nastavenia teploty a nahrievanie v kotle. Ich inštalácia je dnes navyše veľmi jednoduchá, existujú dokonca telesá priamo určené k rekonštrukciám.

 

7. Sledujte svoju spotrebu

Aby ste neboli nepríjemne prekvapení svojou spotrebou na konci roka pri odpočtoch energie v byte, sledujte svoju spotrebu. Sledovanie spotreby je prvým krokom k dosiahnutiu úspor.

 

Často kladené otázky

❓ Kedy je najlepšie odvzdušniť moje radiátory?

Odporúčame vám odvzdušniť radiátory na začiatku vykurovacej sezóny, skôr ako to skutočne budete potrebovať. Zaistite, aby váš kotol a vykurovací systém fungovali čo najlepšie bez toho, aby ste v nich zachytili vzduch, skôr ako to budete potrebovať.

❓ Ako môžem znížiť svoje náklady na kúrenie?

Odborníci odporúčajú, aby teploty neboli príliš vysoké, čo vám môže ušetriť veľa peňazí, keď dôjde na účet za kúrenie. Chodby, kuchyne a skladovacie priestory sú často pohodlné pri teplote okolo 16 až 18 °C a v obývacích izbách je teplo pri cca 20 °C. Kúpeľne a detské izby si vyžadujú často o niečo vyššie teploty okolo 23 až 24 °C.

❓ Je treba pri odvzdušňovaní radiátorov volať odborníkov?

Nie. Odvzdušniť radiátory zvládnete hravo aj sami. Všetko, čo potrebujete, je len odvzdušňovací kľúč, handra a nádoba na vodu. Celý proces trvá maximálne päť minút.

❓ Bývame v poschodovom dome. Je jedno v akom poradí odvzdušním radiátory?

Malo by to mať svoju postupnosť. Ak máte viacpodlažný dom, vždy začínajte od prízemia a postupujte na vyššie poschodia, pretože vzduch stúpa nahor a ukladá sa v horných vykurovacích telesách.

❓ Ako často treba odvzdušňovať radiátory?

Skontrolovať vaše radiátory sa odporúča pred príchodom chladného počasia a zaistiť tak, aby váš vykurovací systém fungoval efektívne, keď to najviac potrebujete. Ak je váš vykurovací systém už starší, vykonajte tento proces minimálne dvakrát do roka.

❓ Môžem použiť automatické ventily radiátorov na odvzdušnenie mojich radiátorov?

Podľa toho, aký typ radiátorov máte vo svojej domácnosti, je možné, že ich budete môcť automaticky odvzdušniť pomocou automatického odvzdušnenia. Tieto praktické zariadenia sú pripevnené k vašim ventilom radiátora a v priebehu času postupne vypúšťajú vzduch. Vďaka tomu, že vaše radiátory pracujú efektívne, s automatickým odvzdušňovaním ich nebudete musieť odvzdušňovať manuálne.

❓ Ako zistím, či odvzdušnenie mojich radiátorov fungovalo?

Po zatvorení ventilov radiátora je bezpečné znova zapnúť ústredné kúrenie a horúcu vodu. Ak ste boli úspešní, vaše radiátory by sa mali začať zahrievať v priebehu niekoľkých minút. Môžete tiež skontrolovať manometer na vašom kotle a skontrolovať, či je medzi 1 a 2 barmi.

 

💡 TIP: Aby ste mali doma príjemnú teplú vodu, pozrite si nasledovné modely bojlerov z nášho článku Ako si vybrať ten správny ohrievač vody?.

 

Zdroje informácií:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Veronika Štrbová

Rada píšem články, ktoré sú zaujímavé a majú pridanú hodnotu. Praktické rady do domácnosti, návody či nápady, ktoré využijú mnohí z vás v každodennom živote. Pravidelne testujem rozličné užitočné produkty. Verím, že aj moje články vám pomôžu nájsť odpoveď na rôzne, doteraz nevyriešené otázky.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.