Delimano Tlakový hrniec Quick 6 l – varenie rýchlo a zdravo pod tlakom 80 kPa (recenzia)

Vladimír Rejholec Recenzia 15. októbra 2021 0
Delimano Tlakový hrniec Quick 6 l
 • kapacita: 6 l
 • poistky: 5
 • vhodný na indukciu: ÁNO
 • farba: nerez
 • šírka: 342 mm
 • výška: 255 mm
 • hmotnosť: 3900 g
 • hĺbka: 286 mm
 • Dostupnosť: Skladom
Zaradené do: Tlakové hrnce
119,99 € s DPH Pozrieť najlepšiu ponuku
Delimano.sk

Delimano Tlakový hrniec Quick 6 l je ideálny pre všetkých tých, ktorí chcú navariť oveľa rýchlejšie ako keď sa do toho pustia klasickým konvenčným spôsobom… A chcú sa pri tom samozrejme cítiť aj bezpečne (hrniec má 5 vstavaných bezpečnostných systémov). A keďže má optimálnu kapacitu, bohato poslúži na prípravu jedla aj pre viacčlennú rodinu.

Poďme sa spolu na tento hrniec teraz pozrieť podrobnejšie. Začítajte sa do tejto recenzie a dozviete sa nielen jeho základné parametre, ale aj pár tipov ako ho v domácnosti využiť čo najlepšie, čo naň hovoria samotní užívatelia a tiež či cenu, ktorú si zaň obchod pýta. Je naozaj adekvátna s ohľadom na jeho funkčnosť a kvalitu?

Čítať viac...

porovnanie cien
Delimano.sk ⭐️ vynikajúca kvalita a známa značka
⭐️ tovar nad 100 € možno platiť na splátky
⭐️ aktuálne prebiehajúce akcie → nájdete tu
119,99 € Do obchodu Delimano.sk
TopShop.sk ⭐️ vynikajúca kvalita a známa značka
⭐️ tovar nad 100 € možno platiť na splátky
⭐️ aktuálne prebiehajúce akcie → nájdete tu
119,99 € Do obchodu TopShop.sk

Delimano Tlakový hrniec Quick 6 l – základné informácie

Na otázku hneď v úvode recenzie musím teraz odpovedať: Áno je. Za cenu 119,99 € dostávate overenú kvalitu známej značky, a nie je to len môj názor, ale aj množstva ďalších spokojných zákazníkov. Zodpovedajú tomu aj základné parametre a vlastnosti, ktorými tento tlakový hrniec disponuje.

Delimano tlakový hrniec Quick 6 l - recenzia

Delimano tlakový hrniec Quick je vyrobený z kvalitnej nerezovej ocele 18/10, pričom špeciálne navrhnuté trojité sendvičové dno s integrovanou hliníkovou platňou ideálne uchováva teplo na dlhšiu dobu. A s tlakom 80 kPa v uzavretom hrnci potom bude vaše varenie podľa výrobcu až o 70 % rýchlejšie – čo mimo iné znamená aj úsporu energie, ale hlavne jedlo pre celú rodinu, v ktorom sa uchovalo viac chuti, dôležitých látok a vitamínov.

➡️ Kapacita

Delimano Tlakový hrniec Quick 6 l, ako je už aj z názvu zrejmé, ponúka objem 6 litrov. Kapacita je úplne ideálna pre priemernú rodinu s 3 až 4 členmi (a aj pre piateho by sa niečo zvýšilo).

➡️ Bezpečnostné prvky

Dôležitá je pri obsluhe tlakového hrnca najmä bezpečnosť. Delimano Tlakový hrniec Quick 6 l je opatrený 5 vstavanými bezpečnostnými systémami, vďaka ktorým sa zaručene nemusíte ničoho obávať.

Tlakový hrniec Delimano Quick - bezpečnostné prvky

➡️ Ostatné funkcie a vlastnosti

Praktická mierka hladiny objemu umožňuje predchádzať preplneniu hrnca či zbytočnému pripáleniu spracovávaných surovín. takisto vďaka umne vymyslenému vyhotoveniu hrnca sa nemusíte báť, že sa popálite – rukoväte totiž nevedú teplo a sú vždy chladné na dotyk. Mimochodom, hrniec dokážete tiež otvárať a zatvárať aj jednou rukou…

Tlakový hrniec Delimano Qick - odmerka (ryska)

 

Ako na varenie s týmto hrncom

Ako pri každom tlakovom hrnci – vložte doň pripravené suroviny, pridajte vodu či inú tekutinu, hrniec potom uzavrite pootočením kolieska a za krátku dobu* máte zdravé jedlo s uchovaním podstatnej dávky živín hotové.

*Funguje to tak, že špeciálne utesnená pokrievka zaistí vlastne nárast tlaku v hrnci, takže pokrm sa pripravuje pod vyšším tlakom (80 kPa / 80 000 Pa / 0,8 atmosféry). No a keďže pri vyššom tlaku je potrebné dosiahnuť aj vyššiu teplotu aby voda zovrela (viac ako klasických 100 °C, pohybuje sa to v rozmedzí niekde od 120 do 125 °C), jedlo sa varí konštantne pri vyššej teplote a jeho príprava trvá logicky kratšie (pozri viac o vplyve tlaku na var vody).

Základné výhody tlakového hrnca („papiňáka“) všeobecne – alebo prečo by mal byť súčasťou aj vašej kuchyne

 

⭐ Rýchlejšia príprava jedla

Prakticky to znamená, že napríklad pečené mäso, ktoré za normálnych okolností pripravujete 2-3 hodiny, máte s tlakovým hrncom do 30 minút, ďalej kurča je hotové do 15 minút, namočený cícer je uvarený do 10 minút…

⭐ Úspora energie

Aj vďaka rýchlejšej príprave jedla sa varenie tlakovým hrncom podpisuje aj na úspore energie. Konkrétne je to cca 40 % v porovnaní s varením na klasickom riade na elektrickom či plynovom sporáku, a až 70 % v porovnaní s konvenčnou rúrou. Takže vyššia cena hrnca sa vám dozaista za určitú dobu vráti – najmä keď radi a často varíte.

⭐ Zdravšie jedlo

Rýchlejšia príprava jedla značí aj výživnejšie a zdravšie stravovanie. Tlakový hrniec prípravou potravín v uzavretom prostredí totiž uchováva podstatnú časť živín (ale aj chute, farby či vône).

⭐ Menej neporiadku pri varení

Medzi nádobou a pokrývkou tlakového hrnca je tesnenie, ktoré bráni rozstrekovaniu potravín po sporáku. Domácnosťou sa tiež nešíria rôzne pachy a vône, para nezahmlieva okná v kuchyni…

⭐ Aj z hľadiska bezpečnosti je to v úplnom poriadku

Tlakový hrniec kedysi a dnes – to je z hľadiska bezpečnosti výrazný rozdiel. Nové hrnce sú vďaka viacerým bezpečnostným systémom úplne bezpečné aj pre amatéra a občasného nadšenca domáceho varenia.

💡 TIP Ak máte z tlakového hrnca predsa len (tak ako ešte mnohí) strach, komfortu rýchleho a jednoduchého varenia sa napriek tomu nemusíte vzdať. Delimano má vo svojej ponuke multifunkčný hrniec 18v1, ktorý vám ponúka širokú škálu možností varenia len stlačením gombíka – okrem tlaku. Prečítajte si našu recenziu.

Porovnanie – Delimano tlakový hrniec Quick 6 l a predchádzajúci model Delimano Tempo Presto Pro 4 l

Tlakový hrniec Quick sa porovnaní s predošlým modelom – Delimano Tempo Presto Pro (v rámci oficiálneho eshopu sa už nepredáva) – mierne odlišuje v niektorých parametroch a vlastnostiach. Konkrétne? Najpodstatnejší rozdiel medzi nimi je ich kapacita – pri hrnci Quick je to 6 litrov, pričom základný model Tempo Presto Pro poskytoval na varenie „iba“ 4 litre (neskoršie verzie potom aj 6 a 7,5 l).

Snáď ešte dôležitejšie je to, že Quick ponúka až 5 vstavaných bezpečnostných systémov, pri Tempo Presto Pro boli len 3 (2 vzduchové ventily a gumené tesnenie na pokrievke). Na druhú stranu, v porovnaní s recenzovaným modelom mal tlakový hrniec Tempo Presto Pro pre užívateľa k dispozícii aj dve úrovne tlaku (na rýchle alebo super rýchle varenie) a tiež odnímateľný digitálny časovač nastaviteľný až do 30 minút. Cena (cca 119,99 €) bola pri oboch hrncoch približne rovnaká (6 l model Quick vs. 4 l model Tempo Presto Pro).

 

Kľúčové parametre pri výbere tlakového hrnca – ako je na tom tlakový hrniec Quick v porovnaní s ostatnými?

Tak hneď na začiatok treba povedať, že pri výbere toho svojho tlakového hrnca by ste sa mali v prvom rade poobzerať po produkte od overeného výrobcu (tlakový hrniec Quick = Delimano, splnené…). Berte do úvahy aj to, ako často varíte a pre koľko ľudí (6 litrov recenzovaného tlakového hrnca je ideálne pre bežnú rodinu pozostávajúcu 3-4 členov). Môžete sa však ohliadnuť aj po hrnci s nejakými funkciami navyše (pozri napríklad Delimano Elektrický tlakový hrniec Pro s 15 prednastavenými automatickými programami).

Pri výbere ideálneho tlakového hrnca potom zaváži aj niekoľko ďalších dôležitých faktorov (parametrov a funkcií). Poďme sa na to pozrieť bližšie aj s ohľadom na práve recenzovaný produkt:

Veľkosť hrnca

Základné kritérium výberu tlakového hrnca je jeho objem, teda dostupná kapacita na varenie pokrmov. Ak vyberáte hrniec len podľa tohto, treba si uvedomiť, že k dispozícii nie celý objem hrnca – ten sa dá naplniť približne do 2/3 (zvyšok je „vyhradený tlaku a pare, ktoré sa pri varení tvoria), takže napríklad pri tomto tlakovom hrnci Delimano Quick máte pri 6 litroch kapacity možnosť uvariť približne 4 litre vývaru. Spomínaných 6 litrov kapacity sa potom hodí pre domácnosť s 3-4 členmi. Chcete menší model pre 1-2 člennú domácnosť? V takom prípade siahnite napríklad po tlakovom hrnci Tefal Secure Neo 4l.

TIP: Ak si nechcete zadovážiť rovno sadu alebo dva rôzne tlakové hrnce, odporúčame zvoliť tlakový hrniec s objemom 6 litrov, čo je veľkosť vhodná na prípravu najširšieho spektra jedál. Delimano Quick sa vám hodí práve pre tento prípad!

Bezpečnostné prvky

Bezpečnosť je pri varení s tlakovým hrncom prvoradá, preto by každý mal disponovať viacerými bezpečnostnými prvkami. V prvom rade by to mali byť minimálne dva ventily na vypúšťanie pary, ktorými sa znižuje tlak v hrnci. Ďalej by to mala byť bezpečnostná poistka, ktorá neumožní otvoriť tlakový hrniec v prípade, že je v ňom stále vysoký tlak. Moderné a kvalitné tlakové hrnce sú vybavené aj 4 až 5 rôznymi bezpečnostnými prvkami čo Delimano tlakový hrniec Quick 6 l bezpečne spĺňa (má ich 5).

Spôsob otvárania či zatvárania hrnca je dôležitý, rovnako ako správna pokrievka

Pokrievka na tlakovom hrnci zabezpečuje jeho vzduchotesnosť, čím vlastne udržiava paru vo svojom vnútri. Ideálna pokrievka* obsahuje pohodlnú rukoväť, vďaka ktorej sa dá s hrncom bezpečne a jednoducho manipulovať, tesnenie, odvzdušňovací a bezpečnostný ventil, prípadne aj merač tlaku časovač či termostat (posledne spomenuté vybavenie majú iba drahšie modely).

Pozri pokrievku na tlakový hrniec Delimano Quick.

Uzatváranie hrnca je potom riešené v zásade dvoma spôsobmi – pákovým (na obsluhu stačí jedna ruka), prípadne bajonetovým (musíte pri ňom použiť obe ruky). Vývoj neustále napreduje aj v tejto oblasti a k dispozícii sú tak aj vylepšené – patentované spôsoby otvárania a zatvárania tlakového hrnca.

*Ideálna pokrievka na tlakový hrniec by mala byť vyrobená z nehrdzavejúcej ocele, prípadne zo skla, ktoré umožňuje lepší prehľad o pripravovanom jedle. Rukoväť a úchytky potom bývajú najčastejšie vyrobené z kvalitného plastu, ktorý je odolný voči vysokým teplotám.

Materiálové vyhotovenie

Materiál, z ktorého je tlakový hrniec vyrobený, by mal spĺňať viaceré podstatné kritériá. V prvom rade musí rovnomerne rozvádzať teplo a jeho konštrukcia by mala obsahovať hrubé a široké steny a špeciálne sendvičové dno (najlepšie trojité, zložené teda z troch vrstiev: oceľ – hliník – oceľ / SS-ALU-SS). Ideálnym materiálom, ktorý sa používa pri väčšine klasických tlakových hrncov je nerez (vrátane tohto tlakového hrnca od Delimano).

Ďalšie vlastnosti hrnca

Kvalitné tlakové hrnce disponujú aj viacerými praktickými funkciami navyše, prípadne výrobca a obchod k nemu „pribalí“ aj nejaký ďalší prospešný bonus (najčastejšie originálnu „Kuchárku – knihu receptov“). Funkcie a vlastnosti, ktorými ešte môže tlakový hrniec disponovať:

 • stupnica naplnenia hrnca – je to vlastne ryska, ktorá vám pomôže naplniť optimálny objem (bez približného odhadovania), väčšina tlakových hrncov ju má (vrátane Delimano Quick)
 • funkcia dvoch úrovní varenia – k dispozícii je tak rôzna úroveň tlaku, pri ktorom sa jedlo varí, na zeleninu, polievky, strukoviny… stačí nižší, vyšší tlak je určený pre prípravu mäsa (týmto disponuje napríklad model Tefal Secure 5 Neo)
 • z ďalších spomenieme ešte časovač, parný kôš, kovový rozdeľovač, indikátor zvyškového tlaku, termostat

Dostupnosť náhradných dielov a údržba

Pri výbere tlakového hrnca by určite mala zavážiť aj taká často opomínaná záležitosť ako je dostupnosť náhradných dielov – aj takej pokrievky na tlakový hrniec. Tá napríklad, by sa mala pre zachovanie dobrých tesniacich vlastností, meniť približne po roku častého používania hrnca. Presnejšie jej tesnenie. Určite je fajn aj možnosť vymeniť pokazený poistný ventil či iné súčasti hrnca. Ako uznáte sami, Delimano so svojou veľkou distribučnou sieťou a širokým sortimentom v tomto problém určite nemá.

A čo cena?

Delimano tlakový hrniec Quick 6 l patrí do strednej cenovej kategórie. Za primeranú cenu 119,99 € ponúka adekvátnu kvalitu (vyhotovenie, bezpečnostné prvky, objem…). Na trhu sa samozrejme dajú zohnať aj lacnejšie a menšie tlakové hrnce do 50 € (napríklad pozri Banquet Allegro – jeden z modelov v našom porovnávacom teste tlakových hrncov). A naopak – na trhu tiež nájdete aj špičkové hrnce od 200 € vyššie určené pre profesionálnejšie varenie.

💡 TIP Ak máte záujem o trochu iný typ tlakového hrnca, tak Delimano má vo svojej ponuke aj Elektrický tlakový hrniec Pro 5,5 l. Jeho recenziu nájdete tu.

 

Recenzie a skúsenosti zákazníkov s tlakovým hrncom Quick od Delimano

Hodnotenia zákazníkov sú, čo som mal možnosť dohľadať na internete, sú jednoznačne pozitívne. Užívatelia oceňujú hlavne jednoduchú manipuláciu, bezpečnostné prvky, rýchlosť prípravy jedla a v pomere k cene aj slušné vyhotovenie. Pár reálnych skúseností z eshopu Delimano.sk:

Delimano tlakový hrniec Quick 6 l - recenzie zákazníkov

Niekoľko postrehov sme našli aj na stránke Heureka.sk..:

Delimano tlakový hrniec Quick 6 l - skúsenosti, Heureka

 

Najčastejšie otázky (FAQ)

❓ Aký objem tlakového hrnca je vlastne ideálny?

To závisí v prvom rade od toho, pre koľkých ľudí chcete variť. Najčastejšie sa kupujú tlakové hrnce so stredným objemom – 6 litrov, ktorý dobre poslúži rodine s 3-4 členmi. Takisto berte ohľad aj na to, čo v ňom chcete variť. Na omáčky, zeleninu a menšie porcie mäsa postačí aj 3-3,5 litrový hrniec. Polievky, mäso, zelenina, strukovina, ryža sa pohodlne uvarí v 4-5 litrovom hrnci. 6-8 litrové tlakové hrnce využijú najmä tí, ktorí budú častejšie variť väčšie porcie, objemnejšie polievky, mäso (bravčové koleno napríklad)…

❓ Prečo sa neorientovať pri výbere iba na veľkosť tlakového hrnca?

Zase neplatí, že musíte mať ten najväčší hrniec na trhu. Napríklad mäso sa v menšom hrnci bude ozaj dusiť, vo väčšom „iba“ variť, takže je naozaj pravda, že pri príprave niektorých pokrmov je používanie veľkého hrnca iba zbytočne obmedzujúce.

❓ Z akého materiálu bývajú vyrobené najlepšie tlakové hrnce?

Najvhodnejším materiálom je nerezová oceľ. A to výrobcovia veľmi dobre vedia. Drvivá väčšina tlakových hrncov na trhu je totiž práve z tohto materiálu – plusom je dobré vedenie tepla, nerez nepohlcuje vône, nie je zdraviu škodlivá a k tomu sa aj jednoducho čistí.

❓ Aké sú najbežnejšie problémy s tlakovými hrncami?

Tlakový hrniec používajte iba na ten účel, na ktorý je určený – podrobnosti nájdete v návode každého produktu. V opačnom prípade môže veľmi ľahko dôjsť k jeho poškodeniu a riziku úrazu napríklad vďaka únikom pary a tepla v dôsledku nedoliehania pokrievky.

❓ Ako ešte viac podporiť bezpečné varenie v tlakovom hrnci?

Aby bolo varenie na tlakovom hrnci ešte bezpečnejšie, oplatí sa dodržiavať pri varení a obsluhe hrnca niekoľko praktických zásad. Hrniec nikdy nenapĺňajte až povrch (nad rysku), hrozí príliš rýchly nárast tlaku. Takisto do jedál nepridávajte veľa byliniek vo forme vňate – môžu upchať bezpečnostný ventil či poistku.

 

Pár slov na záver (+ bonusový recept na záver)

Ak hľadáte kvalitný tlakový hrniec, s ktorým si pripravíte jedlo nepomerne rýchlejšie, zdravšie a chutnejšie ako klasickým spôsobom, tak Delimano tlakový hrniec Quick 6 l určite oceníte. Výrobca pri ňom veľmi nešpekuluje, zameriava sa hlavne na kvalitné vyhotovenie a praktickú manipuláciu a samozrejme bezpečnosť pri varení (až 5 zabudovaných bezpečnostných patrení).

Bonusový recept

Keďže výrobca neponúka v balení s týmto tlakovým hrncom aj špeciálnu kuchárku, tak aspoň jeden recept na moju obľúbenú polievku vám tu teraz predstavím (inak, mám ju z tohto receptára, kde originálnych receptov pre varenie v tlakovom hrnci nájdete oveľa viac).

💡 Fazuľová polievka - pikant

Pikantná fazuľová polievka pripravovaná v tlakovom hrnciIngrediencie

400 g fazule (zmes rôznych druhov),
2 ks mrkvy,
1/2 zeleru,
1 cibuľa,
4 bobkové listy,
5 ks celého čierneho korenia,
5 ks nového korenia,
2 lyžice Harrisy (pasta, ktorá obsahuje chilli papričky, cesnak, koriander, Kumin (rímsky kmín), papriku, soľ (5%) a olivový olej),
1/2 polovica klobásy (napríklad aj čabajky),
500 g údeného bravčového mäsa (najlepšie údené koleno),
2 lyžice sladkej papriky (ideálne maďarskej),
soľ

Spôsob prípravy

Cez noc namočte fazuľu do vody. Na druhý deň ju prelejte do tlakového hrnca, pridajte hneď aj údené mäsko a čabajku nakrájanú na kolieska. Následne je na rade očistená zelenina (mrkvu stačí rozdeliť na polovicu, zeler nakrájaný na kocky a cibuľu vcelku). Pridáte harrisu, nové aj čierne korenie, bobkový list. Zalejete vodou približne 2 cm pod úroveň veka a hrniec postavíte na mierny plameň po dobu 60 minút. Takmer je hotovo. Vyberte ešte mäso, pooberajte ho od kosti (budete ho pridávať pred podávaním polievky), pridajte ešte 2 lyžice sladkej papriky a tiež soľ podľa chuti. Ak sa vám zdá, že polievka nie je hustá podľa vašej chuti môžete pridať zápražku a ešte 10 minút povariť. Hotovo. Skvelá polievka, ktorá stopercentne zasýti (a prebudí) je hotová.

 

Delimano Tlakový hrniec Quick 6 l  – čo sa nám na ňom páči, a čo pre zmenu nie?

Výhody

 • ľahko sa používa - otvoríte ho aj zavriete jednou rukou
 • vhodný na všetky typy sporákov vrátane indukcie
 • je bezpečný vďaka 5 vstavaným bezpečnostným systémom
 • má veľkú kapacitu - 6 litrov je naozaj celkom dosť aj pre väčšiu rodinu
 • sendvičové dno s integrovanou hliníkovou doskou dobre uchováva teplo
 • rukoväte nepopália
 • kompaktný dizajn
 • úspora času a energie

Nevýhody

 • škoda, že k tomu nie je kniha receptov
 • relatívne vyššia cena

Záver recenzie: Tlakový hrniec overenej značky, ktorý si určite nájde miesto v každej kuchyni pre rýchlejšiu a zdravšiu prípravu mnohých jedál.

Hodnotenie autora
 • funkčnosť
 • dizajn
 • jednoduchosť obsluhy
 • cena

Súhrn

Praktický a bezpečný pomocník do kuchyne, ktorý poteší každú gazdinku - jedlo je pripravené rýchlo, chutne a aj zdravšie...

4.7

Delimano Tlakový hrniec Quick 6 l

✅ Cena: 119,99 €

Chcem Delimano Tlakový hrniec Quick 6 l Delimano.sk
Vývoj ceny Delimano Tlakový hrniec Quick 6 l


Autor článku
Avatar

Keďže mám rád technické veci, kvalitnú a funkčnú spotrebnú elektroniku, vychytávky a zlepšováky v domácnosti, založil som web DoDomácnosti.sk. Tu môžem aplikovať svoje, už vyše 10-ročné skúsenosti v oblasti tvorby obsahu na internete a pritom môžem vychádzať z vlastných skúseností s domácnosťou.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.