Uhlová brúska Makita GA5030R – skúsenosťami overená kvalita (recenzia)

Georgina Babinová Recenzia 23. októbra 2021 1
Makita GA5030R
 • Priemer kotúča: 125 mm
 • Príkon: 720 W
 • Otáčky: 11 000 ot./min.
 • Závit vretena: M14
 • Hmotnosť: 1,8 kg
 • Dostupnosť: Skladom
Zaradené do: Uhlové brúsky
56,42 € s DPH Pozrieť najlepšiu ponuku
zvaracky-obchod.sk

Spolu so spoločnosťou Bosch je Makita popredným výrobcom elektrického náradia a je obzvlášť obľúbená u skutočných profesionálov. Uhlová brúska Makita GA5030R je jedným z cenovo dostupných značkových zariadení. Takýto typ brúsky sa používa hlavne na rezanie kovu a betónu. Dokáže ale spracovať aj iné tvrdé materiály, ako je prírodný kameň a keramika.

Čítať viac...

porovnanie cien
zvaracky-obchod.sk ⭐️ výpredaj tovaru → nájdete tu
⭐️ platba: kartou, online prevodom, dobierkou
⭐️ autorizovaný servis vybraných značiek
⭐️ najväčší eshop s predajom vybavenia dielne v ČR a SK
56,42 € Do obchodu zvaracky-obchod.sk
Heureka.sk ⭐️ porovnanie cien vo všetkých dostupných eshopoch
⭐️ možnosť bezpečného nákupu "oranžovým tlačítkom"
44,67 € Do obchodu Heureka.sk
Datart.sk ⭐️ známy eshop aj sieť predajní (výdajné miesta po celom Slovensku)
⭐️ možnosť nákupu na splátky
⭐️ časté akcie a výpredaje (aktuálne prebiehajúce → tu)
47,90 € Do obchodu Datart.sk
Mall.sk ⭐️ široké možnosti dopravy
⭐️ vynesenie a zapojenie nového spotrebiča, odvoz starého
⭐️ predaj na splátky
⭐️ možnosť vrátenia nepoužitého a nerozbaleného tovaru
56,40 € Do obchodu Mall.sk
Hej.sk ⭐️ jeden z najznámeších internetových obchodov na Slovensku
⭐️ veľa druhov dopravy za férové ceny + možnosť osobného odberu
⭐️ časté akcie a výpredaje (aktuálne prebiehajúce → tu)
51,80 € Do obchodu Hej.sk

Makita GA5030R – prvý dojem

Uhlová brúska Makita pôsobí veľmi dobrým dojmom. Každý, kto prvýkrát vezme do ruky toto zariadenie so 125 mm kotúčom, okamžite pocíti hodnotu. Plast sedí pevne, lícovanie je presné, nič nevŕzga, neškrípe, ani neustupuje tlaku ruky.

Makita GA5030R vyzerá na prvý pohľad veľmi útlo. Je to určite spôsobené tým, že priemer puzdra je iba 57 mm. To však určite nie je nevýhoda. Prístroj leží v ruke veľmi pohodlne . Malé rozmery sú obzvlášť výhodné, ak ich chcete ovládať iba jednou rukou. Hmotnosť je 1,8 kg. Tento bod hrá dôležitú úlohu, najmä pri dlhšej práci, pretože príznaky únavy sa so stúpajúcimi kilogramami výrazne zvyšujú. Aby bolo možné náradie bez problémov používať oboma rukami, je možné použiť praktickú prídavnú rukoväť. Túto môžete pripevniť na obe strany prístroja, aby bol vhodný aj pre ľavákov. Spracovanie produktu sa javí ako veľmi stabilné. Kryt je pevný a bez problémov vydrží, ak by brúska mala spadnúť na podlahu.

A takto vyzerá „naživo“:

Makita GA5030R Angle Grinder 125mm 5''

 

Motor

Makita GA5030R je vybavená motorom s výkonom 720 wattov. Existujú aj oveľa výkonnejšie uhlové brúsky, ale táto hodnota je dostatočná pre väčšinu domácich prác. Môžete ho bez problémov použiť na spracovanie aj tvrdých predmetov. Nevyužíva bezkefový motor, takže uhlíkové kefy prístroja musíte po určitom čase určite vymeniť. Spravidla to však nie je také dramatické, pretože ako kutil musíte s takýmto zariadením pracovať veľmi dlho, kým to bude nevyhnutné. Uhlová brúska Makita GA5030R je jedným z cenovo dostupnejších zariadení, a preto sa musí zaobísť bez niektorých funkcií, ako je ochrana pred opätovným spustením, ochrana proti preťaženiu a pozvoľný rozbeh.

Obzvlášť pozoruhodná je prepracovaná izolácia proti nečistotám a prachu. V tomto okamihu získavate skutočné zariadenie Makita, t.j. kvalitu s dlhoročnými skúsenosťami v konštrukcii uhlovej brúsky. Makita GA5030 tiež upustila od brzdového systému alebo bezpečnostných vypínaní, ktoré sa zvyčajne inštalujú iba do drahých profesionálnych uhlových brúsok. To platí aj pre reguláciu rýchlosti, ktorú zariadenie nemá. Bolo by to obzvlášť užitočné pri brúsnych prácach. Ak pracujete vždy na plné obrátky, existuje riziko, že odstránite príliš veľa materiálu a poškodíte tak obrobky. Rýchlosť kotúča je však vynikajúcich 11 000 ot./min.

uhlová brúska Makita GA5030R

 

Výbava a vlastnosti

Uhlová brúska Makita GA5030R je vybavená ochrannou kapotou a prídavnou rukoväťou. Je tu jedno malé mínus, pretože ochranný kryt sa nedá nastaviť bez použitia nástrojov. Prídavnú rukoväť je možné pripevniť na obidve strany, aby bolo zariadenie rovnako vhodné pre ľavákov aj pravákov. Puzdro je v zásade vyrobené z tvrdého plastu a nemá pogumovanú rukoväť. Priemer puzdra je veľmi malý a môžu ho veľmi komfortne držať aj ľudia s malými rukami. Spoločnosť Makita navyše pribalila množstvo skúseností v téme Manipulácia, aby uhlová brúska padla čo najergonomickejšie do ruky. Kábel je tiež dostatočne dlhý.

 

➡️ Ergonómia

Pri prvom použití upúta pozornosť zapínač – pretože sa ľahko zasekáva. Na zapínanie a vypínanie zariadenia je často potrebné používať druhú ruku. Tu by bol priestor na zlepšenie. Veľmi pozitívne však pôsobí, že zariadenie generuje iba relatívne nízke vibrácie. Týmto spôsobom sa vyhnete znecitliveniu v rukách, ktoré sa často objavuje pri dlhodobej práci s uhlovou brúskou. Ďalším plusom je, že táto uhlová brúska vytvára podstatne menej hluku ako mnohé iné výrobky tejto kategórie. Napriek tomu sa aj tu odporúča pracovať s ochranou sluchu. To vám pomôže vyhnúť sa dlhodobému poškodeniu sluchu.

 

➡️ Ochrana pred znečistením a prachom

Makita GA5030R je vybavená špeciálnou izoláciou, ktorá by mala chrániť zariadenie pred prachom a inými nečistotami. Pretože pri práci s uhlovou brúskou vždy vznikne veľa nečistôt, ktoré môžu preniknúť do motora alebo prevodovky a spôsobiť škody. V teste Makita GA5030R vo veľmi zložitých podmienkach s veľkým množstvom prachu sa zistilo, že motor a prevodovka napriek tomu nie sú kontaminované. Brúska by navyše mala byť tiež veľmi tepelne odolná. Potvrdilo sa to v dlhodobom teste. Aj keď sa zariadenie výrazne zahrialo, nemalo to žiadne nepriaznivé účinky.

Makita GA5030R v akcii

Výkon

Vybavená 125 mm diskom dosahuje Makita GA5030R voľnobežné otáčky 11 000 ot./min. To zodpovedá veľmi dobrej rýchlosti rezania. S 85 dB je zariadenie tiež relatívne tiché. Výkon 720W je v dolnom rozmedzí , ale treba sa naň pozerať v pomere k cene. Hodnoty emisie vibrácií sú v strede, ale sú zodpovedajúce a dobré pre toto cenové rozpätie.

Pred použitím uhlovej brúsky je potrebné pripevniť rezací kotúč alebo brúsny kotúč. Toto funguje veľmi dobre vďaka aretácii vretena a dodanej “klieštine” (skôr skľučovadlo). Upínaciu maticu je možné ľahko odskrutkovať a to aj po dlhšom používaní. Spínač sa uzamkne, keď sa posunie dopredu. To znamená, že zariadenie je uvedené do stavu zapnuté. Z toho sa dá dostať iba stlačením vypínača alebo miernym zatlačením dozadu.

Uhlová brúska nemá pozvoľný rozbeh, čo v tejto výkonnostnej triede ani nie je potrebné. Trochu to však zhoršuje komfort. Mohlo by vám chýbať aj nastavenie rýchlosti. U uhlovej brúsky to však dáva zmysel iba v určitých prípadoch, napríklad keď s ňou chcete píliť drevo alebo leštiť.

 

💡 Test uhlových brúsok: Ak sa o parametroch, podľa ktorých sa posudzuje kvalita uhlovej brúsky chcete dozvedieť viac, nevynechajte náš článok venovaný práve tomuto pracovnému nástroju.

 

Cena

Pomer ceny a výkonu je viac ako vyvážený. Pri cene 56,42 € sa dá povedať, že je to lacné zariadenie a napriek tomu za túto cenu získate kvalitu Makita!

 

Čo sa nám na Makita GA5030R páči?

 • prepracovaná izolácia proti nečistotám a prachu zvyšuje životnosť motora a prevodovky
 • malá a šikovná
 • s praktickou prídavnou rukoväťou
 • vo svojej triede dostatočne výkonná
 • výkonný motor s mimoriadne dlhou životnosťou vďaka vysokej tepelnej odolnosti
 • aretácia vretena
 • nízka hmotnosť
 • priateľská cena

 

Čo sa nám na Makita GA5030R nepáči?

 • absencia nastavenia rýchlosti
 • na zapínanie a vypínanie je potrebné použiť aj druhú ruku

 

Recenzie zákazníkov

Táto brúska patrí k jednému z málo produktov, ktoré majú naozaj veľké množstvo hodnotení a už ani nehovoriac o tom, že v priemere na 96% pozitívnych. To je veľmi slušné skóre. Renomé obľúbenej značky je aj v tomto prípade bez problémov obhájené. Veď presvedčte sa sami:

Makita GA5030R - recenzie

Ďalšie recenzie → nájdete tu

 

Zhrnutie na záver

Makita GA5030 je zariadenie, ktoré sa v praxi skutočne osvedčilo. Je pravda, že sa v niektorých oblastiach líši od profesionálneho prístroja – napríklad neprispôsobiteľnou rýchlosťou. Cena je však podstatne nižšia. Je ideálna pre domácich majstrov, ktorí zariadenie používajú iba príležitostne. Dokázala presvedčiť v teste aj pri náročnejších úlohách a dlhej dobe aplikácie. Produkt sa ukázal ako veľmi masívny a obsluha je tiež pomerne jednoduchá. Komplikovaný spínač je trochu otravný, ale prístroj počas práce padne do ruky dokonale. Celkovo môžeme túto uhlovú brúsku len a len odporučiť, je kvalitná a spoľahlivá – pokiaľ sa zaobídete bez regulácie otáčok.

 

Najčastejšie otázky k uhlovým brúskam

❓ 1. Aký je správny uhol pre brúsenie?

Na brúsenie povrchu používajte rovnú časť kotúča, pričom udržujte medzi nástrojom a pracovnou plochou uhol 20 ° - 30 °.

❓ 2. Hrozí riziko úrazu pri práci s uhlovou brúskou?

Najzávažnejšie zranenia spôsobené uhlovými brúskami sú tržné rany od spätného rázu a tržné rany od príslušenstva (napríklad brúsnych kotúčov), ktoré sa zlomia alebo rozbijú a stanú sa projektilmi.

❓ 3. Aké osobné ochranné prostriedky sa vyžadujú pri práci s brúskou?

Noste ochranné okuliare, alebo štít na ochranu tváre na ochranu pred odletujúcimi časticami. V závislosti od práce môžu byť potrebné rukavice, zástery, metatarzálne ochranné topánky a ochrana dýchacích ciest. Zaistite, aby bola podlaha okolo pracovného priestoru čistá.

❓ 4. Môžu iskry z brúsky spôsobiť požiar?

Iskry nepredstavujú vážne nebezpečenstvo požiaru, pretože nie sú také horúce. Takže k náhodnému požiaru nedôjde, pokiaľ brúsne iskry neprestávajú kontinuálne padať na jedno miesto na horľavý materiál.

❓ 5. Ako zastavím spätný ráz uhlovej brúsky?

Stáva sa to vtedy, keď sa uhlová brúska pri práci zachytí o materiál a je to pravdepodobnejšie, keď použijete nesprávny kotúč alebo pracujete s nesprávnou rýchlosťou. Môžete tomu zabrániť tak, že sa vždy uistíte, že pre materiál používate správny kotúč a nastavíte správnu rýchlosť.

Výhody

 • rozumná cena za overenú značku
 • ľahučká - ideálna do ruky
 • dlhá životnosť
 • výkonná

Nevýhody

 • takmer nič
 • vypínač pôsobí lacnejšie
 • subjektívne širší kryt kotúča

Záver recenzie: Malé rozmery a vysoký výkon ocení každý aj ten najnáročnejší domáci majster i profi remeselník.

Hodnotenie autora
 • výkon
 • komfort ovládania
 • hlučnosť
 • pomer cena/výkon

Súhrn

Brúska, ktorá okrem presvedčivého výkonu ponúka aj mimoriadnu odolnosť voči teplu, prachu aj nečistotám a obzvlášť príjemnú a jednoduchú manipuláciu.

4.7

Makita GA5030R

✅ Cena: 56,42 €

Chcem Makita GA5030R zvaracky-obchod.sk
Vývoj ceny Makita GA5030R


Autor článku
Avatar

Rada cestujem, mám rada ľudí a život, ktorý by sme si už bez rôznych pomocníkov do kuchyne alebo domácnosti ani nevedeli predstaviť. Niekedy sa však strácame v bludisku nespočetných možností, ktoré nám moderné technológie ponúkajú. Dúfam, že aj moje články vám trocha pomôžu v orientácii a aj vďaka nim sa rozhodnete vždy správne.

Komentáre

V mnohých informáciách, ktoré každý opisuje od každého, je uvedené, že brúska Makita GA5030R váži 1,8 kg a je ľahká do ruky. Ale nikto brúsku asi nevážil, pretože by sa žiadalo uviesť, že brúska síce váži 1,8 kg, ale bez krytu, bez pomocnej rukoväte a bez matice.
Spolu s ochranným krytom a rukoväťou váži “chlp” cez 2,0 kg. I keď nepotrebujete použiť pomocnú rukoväť, tak určite ochranný kryt, pri používaní, je dôležitý. Nájdete rôzne múdre testy, ale takú jednoduchú vec, ako preveriť udávanú váhu nástroja, nikto nespraví.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.