Makita GA9050R uhlová brúska (karbobrúska) – kvalita za rozumnú cenu (recenzia)

Veronika Štrbová Recenzia 15. októbra 2021 0
MAKITA GA9050R
 • Priemer kotúča: 230 mm
 • Príkon: 2000 W
 • Otáčky: 6600 ot./min.
 • Závit vretena: M14
 • Hmotnosť: 4,8 kg
 • Dostupnosť: Skladom
Zaradené do: Uhlové brúsky
106,90 € s DPH Pozrieť najlepšiu ponuku
Alza.sk

Makita GA9050R uhlová brúska, resp. karbobrúska je skvelý pomocník pre každého domáceho kutila. Dá sa využívať nielen na bežné domáce práce, ale aj profesionálne. Tento model karbobrúsky sa vyznačuje predovšetkým svojou kvalitou a výbornou cenou. Dokáže toho naozaj veľa, preto patrí u zákazníkov medzi obľúbené modely. Aj pri tomto produkte si však treba všímať určité parametre, charakteristiku, ale aj výkon a cenu. Prečítajte si našu recenziu na karbobrúsku Makita GA9050R a odhaľte všetky jej výhody, prípadne nevýhody pri práci.

Čítať viac...

porovnanie cien
Alza.sk ⭐️ veľmi rýchle doručenie, už do niekoľkých hodín od objednania
⭐️ bezkonkurenčná dostupnosť obrovského množstva produktov
⭐️ masívna predajná sieť
⭐️ nákup na splátky
106,90 € Do obchodu Alza.sk
Heureka.sk ⭐️ porovnanie cien vo všetkých dostupných eshopoch
⭐️ možnosť bezpečného nákupu "oranžovým tlačítkom"
104,05 € Do obchodu Heureka.sk

Charakteristika karbobrúsky Makita GA9050R

Uhlová brúska alebo karbobrúska je jedným z prístrojov, ktoré patria k základnému vybaveniu každej dielne. Ak vo vašej dielni zatiaľ chýba, potom je najvyšší čas si toto skvelé náradie zaobstarať. Vhodným modelom môže byť aj Makita GA9050R, ktorá je známa tým, že má perfektný pomer kvalita / cena. Táto uhlová brúska si poradí s brúsením, rezaním, kefovaním a rozbrusovaním kovových materiálov a kameňa bez použitia vody.

Príkon karbobrúsky je 2000 W, čo naznačuje kvalitný výkon. Nemusíte sa báť ani prípadného preťaženia pri väčšom množstve práce. Prístroj totiž disponuje ochranou proti preťaženiu a neúmyselnému zapnutiu vrátane funkcie Antirestart. Zásluhou novej generácie motorov iste oceníte aj nižšiu hmotnosť a rozmery zariadenia, čo úzko súvisí aj s pohodlnou manipuláciou. Jej štíhle telo umožňuje prehĺbenie rezu, praktická je i funkcia mäkkého spustenia, vďaka čomu sa stroj spustí pomaly a pozvoľna.

Zelena uhlová brúska Makita

 👉 Technické parametre karbobrúsky:

VýrobcaMakita
Typ brúskyuhlová
Príkon2000 W
Hmotnosť4,8 kg
Maximálny priemer kotúča230 mm
Voľnobežné otáčky6600 ot/min
Závit vretenaM14 x 2
Pohonelektrický
Napájaniesieťové
Špeciálne funkcieprídavná rukoväť
Rozmery455 × 250 × 132 mm

Dodávané príslušenstvo:

 • kryt kotúča
 • bočná rukoväť
 • vnútorná skrutka
 • matica
 • kľúč k uhlovej brúske

 

➡️ Skutočná kvalita za rozumnú cenu

Uhlová brúska od známeho výrobcu Makita je vhodná ako pre bežné domáce využitie, tak i profesionálne a teda sa dá využívať každodenne v rôznych zamestnaniach. Táto výkonná karbobrúska si poradí s brúsením, rezaním, kefovaním a rozbrusovaním kovových materiálov a kameňa bez použitia vody. Zásluhou novej generácie motorov iste oceníte aj nižšiu hmotnosť a rozmery zariadenia. Brúska je kompatibilná s kotúčmi s priemerom 230 mm a disponuje novou generáciou motora, ktorá umožnila zníženie hmotnosti aj rozmerov stroja. Výmena kotúča je skutočne jednoduchá, pre rýchlu výmenu slúži aretačné tlačidlo, vďaka čomu budete potrebovať minimum náradia.

 

➡️ Samozrejmosťou je funkcia Antirestart

Situácia, že by sa vám náhle odpojil zdroj napájania, je úplne bežná. Nemusíte sa však obávať, pretože v prípade, že dôjde k výpadku prúdu, sa stroj po opätovnom zapnutí siete nerozbehne, hoci má prepnutý vypínač na stály chod. Vďačí tomu funkcii Antirestart, ktorá teda dohliadne na to, aby sa stroj pri obnovení napájania opätovne nespustil, hoci sa vypínač nachádza v zapnutej polohe. Ten musíte vypnúť a následne znovu zapnúť. Vďaka tomuto systému sa vyhnete neželanému uvedeniu brúsky do chodu.

 

➡️ Manipulácia a pohodlná práca

Práca s karbobrúskou je maximálne pohodlná. Jej štíhle telo umožňuje prehĺbenie rezu, praktická je i funkcia mäkkého spustenia, vďaka čomu sa stroj spustí pomaly a pozvoľna.  Štíhle telo prevodovky dovoľuje zvýšenie hĺbky rezu a lepší úchop. Veľkou výhodou tohto modelu je obojstranná rukoväť.  Veľký vypínač umožňuje veľmi pohodlnú prácu a ľahké ovládanie.

 

➡️ Bezpečnosť vždy na prvom mieste

Brúska disponuje hneď niekoľkými bezpečnostnými prvkami – ochranou proti preťaženiu a neúmyselnému zapnutiu, obmedzovačom momentu pre bezpečnú prácu či obmedzením rozbehového prúdu. Počas práce s brúskou však nezabúdajte na ochranné prostriedky, ako sú štíty na tvár, ochranné okuliare či protiprachová maska a respirátor. Myslite aj na ochranu sluchu, ochranné rukavice a pracovnú zásteru, ktorá dokáže zachytiť drobné úlomky brúsiva.

 

Ako uhlovú brúsku Makita GA9050R správne používať?

Tak, ako aj pri každom inom prístroji, aj tu platí – počúvajte, ako brúska „spieva“, a ak bude „kňučať“, uvoľnite prítlak a nechajte ju chvíľu voľnobežne pretočiť. Ochladí sa a bude bez problémov slúžiť ďalej.

 • Ak je to možné, predovšetkým pri rezaní dreva, držte brúsku vždy oboma rukami.
 • Materiál vždy režte tak, aby nedošlo k zovretiu kotúča.
 • V poslednej dobe sú uhlové brúsky používané aj na opracovanie dreva. Na toto použitie je potrebné využívať len značkové, bezpečné kotúče.
 • Pri práci buďte veľmi pozorní! Vysoké otáčky spojené s veľkou silou motora a najmä s tým, že režete “z ruky” bez oporného stola, môžu spôsobiť veľmi nepríjemné úrazy.
 • Nepoužívajte uhlovú brúsku bez krytu. Dôvody sú dva. Ohrozujete sami seba. Kryt čiastočne zabraňuje prachu vniknúť do ústrojenstva brúsky a znížiť jej životnosť.
 • Regulácia býva citlivá a najmä je potrebné myslieť na to, že motor nie je správne ochladzovaný, pretože má nižšie otáčky než optimálne. Dlhodobé zaťaženie v nižších otáčkach môže viesť k fatálnej poruche.

 

👉 Pozrite sa na montáž a prvé zapnutie brúsky Makita GA9050R:

Úhlová bruska Makita GA5090R, Winkelschleifer Makita GA5090R, Angle grinder Makita GA5090R

 

Údržba uhlovej brúsky Makita GA9050R

Skôr než začnete vykonávať kontrolu alebo údržbu nástroja, vždy sa presvedčte, že je vypnutý a vytiahnutý zo zásuvky. Nikdy nepoužívajte benzín, benzén, riedidlo, alkohol ani žiadne iné podobné prostriedky. Mohlo by tak dôjsť ku zmenám farby, deformáciám aj vzniku prasklín. Nástroj a vetracie otvory treba udržovať v čistote. Vetracie otvory nástroje čistite pravidelne alebo kedykoľvek dôjde k ich zablokovaniu.

 

Výmena uhlíkov:

Ak dôjde k obnaženiu izolačného hrotu vnútri uhlíka a kontaktu s komutátorom, motor sa automaticky zastaví. V tejto situácii je potrebné vymeniť uhlíky. Uhlíky musia byť čisté a musia voľne zapadať do svojich držiakov. Oba uhlíky je potrebné meniť súčasne. Používajte výhradne rovnaké uhlíky. Pomocou skrutkovača odskrutkujte viečka uhlíkov. Odstráňte opotrebovanie uhlíky, vložte nové a zaskrutkujte viečka naspäť. Kvôli zachovaniu bezpečnosti a spoľahlivosti výrobkov musia byť opravy a hocijaká ďalšia údržba vykonávané autorizovanými servisnými strediskami spoločnosti firmy Makita a s použitím náhradných dielov Makita.

 

Značka Makita

Makita logo firmy

Spoločnosť Makita začala vyrábať svoje špičkové náradie pred viac ako 87 rokmi, keď v r. 1915 Masaburo Makita s tromi spolupracovníkmi založili v Nagoya City firmu na výrobu elektromotorov generátorov. Spočiatku sa vyrábali a opravovali iba elektromotory, transformátory a zariadenia verejného osvetlenia. Prvé elektrické ručné náradie Makita predstavila v r. 1958. Dnes je Makita jeden z najväčších výrobcov elektrického ručného náradia so siedmymi továrňami po celom svete.

 

Recenzie na uhlovú brúsku Makita GA9050R

Pri výbere akéhokoľvek produktu väčšina z nás prihliada aj na recenzie od zákazníkov, ktorí sa so svojimi skúsenosťami podelili na internete. Preto sme sa pozreli, čo hovoria aj na tento model karbobrúsky. Našli sme stovky recenzií a takmer všetky pozitívne, čo viac k tomu dodať. Ľuďom sa páči na karbobrúske skutočná kvalita za rozumnú cenu, žiadne vibrácie, plynulý rozbeh a nízka váha. Negatíva sme len ťažko hľadali, avšak čo môže byť trošku problém je krátky elektrický kábel, ktorý spomenul jeden zákazník. Prečítajte si, s čím boli, prípadne neboli užívatelia spokojní:

Recenzie na karbobrúsku Makita GA9050R Skúsenosti užívateľov s brúskou Makita GA9050R

Viac recenzií → nájdete tu

 

Čo je možné robiť s uhlovou brúskou Makita GA9050R

Primárna úloha uhlovej brúsky, resp. karbobrúsky bolo od začiatku opracovanie kovu. Dnes je však škála jej využitia veľká (rezanie a brúsenie obkladov, betónu, plastu a dreva). Veľké brúsky, medzi ktoré patrí aj Makita GA9050R, s maximálnym priemerom kotúča 230 mm, sú najviac používané k deleniu a brúseniu železných traverz a rúr, ale tiež betónu (zámková dlažba) alebo k výrezom stavebných otvorov a drážok do stien a podláh.

Pre menšie práce s kovom a obkladačkami je najviac obľúbená brúska s priemerom kotúča 125 mm. Je ľahká a možno ju dobre držať a viesť jednou rukou. Niektoré modely brúsok 125 mm sú vybavené reguláciou otáčok. Možno ich potom použiť na leštenie (autolak) a iné činnosti vyžadujúce nižšie otáčky.Uhlové brúsky sú zvyčajne a najčastejšie konštruované na sieťové pripojenie. Pre pohodlnejšie použitie sú vyrábané taktiež akumulátorové prístroje. Jednotlivé značky predávajú buď brúsky samostatne s akumulátormi alebo bez nich. Pre uhlové brúsky existujú, podobne ako pre vŕtačky, stojany. Tie umožnia upnutú brúsku využiť k presnému, opakovanému deleniu materiálu.

 

Zhodnotenie na záver

Makita GA9050R je model uhlovej brúsky predstavujúci dobrý pomer ceny a kvality, je chránený pred preťažením aj neúmyselným zapnutím. Je to obľúbený model, na ktorý sa dá spoľahnúť ako doma, tak aj v zamestnaniach. Je teda vhodná ako na občasné použitie, tak aj na profesionálne každý deň. Nesklame vás ani pri veľkej záťaži. Najväčšie prednosti sú vysoká kvalita, super cena, nízka hmotnosť, bez vibrácií a pohodlná manipulácia. Negatíva nejaké veľké nemá, niekomu sa však môže zdať elektrický kábel trochu kratší. Tento model karbobrúsky si môžete zakúpiť za cenu približne 106,90 €.

 

💡 TIP: Prečítajte si náš Veľký test uhlových brúsok a dozviete sa viac aj o ďalších modeloch a značkách uhlových brúsok.

Výhody

 • veľká hĺbka rezu (7,5 cm)
 • ochrana proti preťaženiu
 • plynulý rozbeh
 • ľahká výmena uhlíkov
 • veľký vypínač pre pohodlnejšiu prácu
 • prídavná rukoväť
 • perfektná na betón i oceľ

Nevýhody

 • vyššia hmotnosť
 • ak by bol v cene aj kufor, tak naozaj nie je čo riešiť

Záver recenzie: Jedna z najobľúbenejších uhlových brúsok s priemerom kotúča 230 mm vôbec. Flexa pre každého náročného užívateľa s veľkou hĺbkou rezu.

Hodnotenie autora
 • Brúsenie
 • Vibrácie
 • Bezpečnosť
 • Obsluha
 • Hlučnosť
 • Vybavenie

Súhrn

Jedna z najobľúbenejších uhlových brúsok s priemerom kotúča 230 mm vôbec. Flexa pre každého náročného užívateľa s veľkou hĺbkou rezu.

4.7

MAKITA GA9050R

✅ Cena: 106,90 €

Chcem Makita GA9050R Alza.sk
Vývoj ceny Makita GA9050R


Autor článku
Veronika Štrbová

Rada píšem články, ktoré sú zaujímavé a majú pridanú hodnotu. Praktické rady do domácnosti, návody či nápady, ktoré využijú mnohí z vás v každodennom živote. Pravidelne testujem rozličné užitočné produkty. Verím, že aj moje články vám pomôžu nájsť odpoveď na rôzne, doteraz nevyriešené otázky.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.