Nosič Be Lenka 4ever Folk – recenzia na ergonomický nosič slovenskej výroby

Petra Lyžičiarová Recenzia 6. decembra 2021 0
Nosič Be Lenka Folk
 • Typ: rastúci nosič s prackami a šnúrkami
 • Nosnosť: 20 kg
 • Novorodenecká vložka: nie
 • Dostupnosť: Skladom
Zaradené do: Ergonomické nosiče
129,00 € s DPH Pozrieť najlepšiu ponuku
belenka.sk

Ergonomický nosič Be Lenka 4ever Folk je kvalitný nosič určený na nosenie detí vo veku od približne troch mesiacov až do zhruba troch rokov. Vyrobený je zo šatkoviny zo 100-percentnej bavlny. Jeho veľkou prednosťou je jednoduché nastavenie, vďaka ktorému ho viete dokonale prispôsobiť sebe i dieťatku. Nosič si nastavujete pomocou praciek a šnúrok a zvládnete to veľmi rýchlo a bez problémov aj s dieťatkom v ňom.

Nosič Be Lenka 4ever Folk je vhodný na nosenie dieťaťa vpredu aj na chrbte. Výhodou tohto modelu je možnosť vybrať si medzi dvoma typmi ramenných popruhov. Môžete tak zvoliť klasické ergnomicky tvarované popruhy bez možnosti prekríženia alebo široké popruhy, ktoré si na chrbte viete prekrížiť. Nosič je vybavený praktickými chráničmi ramenných popruhov aj vreckom na drobnosti, nechýba ani kapucňa. Čo sa týka ceny, ide o drahší ergonomický nosič na nosenie detí. Jedným dychom však musíme dodať, že cena je vzhľadom na jeho prepracovanosť, kvalitu materiálu a obdobie, počas ktorého ho môžete využívať, primeraná.

Čítať viac...

kde kúpiť
belenka.sk ⭐️ známa kvalitná slovenská značka
⭐️ doprava kuriérom DPD 2,90 € pri platbe na účet vopred (dobierka 3,90 €)
⭐️ objednávky nad 119 € majú poštovné zdarma
129,00 € Do obchodu belenka.sk

Základné informácie

Nosič Be Lenka 4ever Folk v sivom farebnom prevedení je vyrobený zo stopercentnej bavlny, z pevnej a na dotyk príjemnej šatkoviny. Keďže ide o prírodný materiál, je ideálny aj pre najmenšie deti. Bavlna umožňuje pokožke dýchať, a tak je eliminované riziko vzniku zaparenín. Navyše je bavlna vhodným materiálom aj z toho dôvodu, že pokožku najmenších detí nedráždi a pomáha pri termoregulácii. To znamená, že v zime pomáha udržiavať teplo a v lete zase vďaka svojim vlastnostiam teplo nezadržiava. Výhodou bavlny je tiež jednoduchá údržba.

Nosič Lenka 4ever vzor Folk sivý, spĺňa všetky kritériá pre ergonomické nosenie detí. Znamená to, že dbá o to, aby malo nosené dieťa správne uložené bedrové kĺby, rešpektuje prirodzené zakrivenie chrbtice a poskytuje dieťaťu počas nosenia oporu hlavičky. Okrem toho je nosič pohodlný aj pre nosiacu osobu. Je to vďaka širokému, pevnému a zároveň príjemne mäkkému bedrovému pásu a dostatočne širokým ramenným popruhom s polstrovaním.

Ergonosič Be Lenka 4ever Folk je rastúcim typom nosiča a výrobca uvádza, že je vhodný pre bábätká vo veku približne troch mesiacov a poslúžiť by mal zhruba do troch rokov veku dieťaťa. Presnejšie určenie je však podľa veľkosti, ktoré dieťa nosí. Uvádza sa, že je vhodný pre bábätká nosiace veľkosť 62 – 68 a poslúžiť by mal až do veľkosti 104.

Nosič BeLenka Folk sivý

Nastavovanie nosiča je veľmi jednoduché – správnu veľkosť nastavujete pomocou šnúrkok a praciek. Bedrový pás si zapnete prackou, na ktorej je aj bezpečnostná poistka v podobe gumičky. Tá zabezpečí, že aj v prípade, keby sa pracka rozopla, bedrový pás sa neodpne úplne.

Nosič Be Lenka 4ever Folk je vybavený dostatočne širokými ramennými popruhmi s príjemným mäkkým polstrovaním, ktoré zabezpečuje nosiacemu maximálne pohodlie. Popruhy na ramenách netlačia a nezarezávajú sa do nich ani pri nosení ťažšieho dieťatka. Veľmi praktickým riešením sú chrániče, takzvané slináčiky, ktoré sú na suchý zips. Niektoré iné značky ergnomických nosičov majú navliekacie slintáky, ktoré musíte na popruhy pracne navliekať tak, že ich podstate celé rozopnete a slintáky na ne navlečietie. V prípade nosiča Be Lenka je to vďaka suchému zipsu omnoho jednoduchšie a rýchlejšie. Chrániče, ktoré bäbätká rady žujú a oblizujú, tak môžete kedykoľvek podľa potreby dať dolu a oprať.

Príjemným bonusom je malá kapsička na drobnosti, ktorá sa nachádza na bedrovom páse. Viete si do nej uložiť drobné, prípadne mobil, avšak skôr niektorý z menších smartfónov. Tie väčšie by ste do kapsičky napratali len veľmi ťažko a v prípade nosenia starších detí by ste veľký mobil z kapsičky vyťahovali len s námahou.

Kapsička na nosiči Be Lenka

Praktické je, že nosič je vybavený kapucňou, ktorá je veľmi užitočná napríklad v prípade, že dieťatko zaspí. Má fixovanú hlavičku a zároveň mu kapucňa vytvorí príjemné prítmie a eliminuje ruchy okolia. Veľmi dobré je tiež kapucňu použiť vtedy, ak vonku napríklad fúka vietor.

 

Parametre nosiča BeLenka 4ever Folk:

Typ nosičarastúci
Materiál100-percentná bavlna – šatkovina
Ramenné popruhymôžete si vybrať medzi klasickými alebo takými, ktoré viete na chrbte prekrížiť
Kapucňa áno
Vrecúško na drobnostiáno
Slintáčikyáno
Spôsob nastavenia veľkosti nosičapracky, šnúrky
Vhodný pre detiod zhruba troch mesiacov (veľkosť 62 až 68) do približne troch rokov (veľkosť 104)

 

💡 Neprehliadnite!

Rozhovor s Be Lenka

Na ergonomický nosič Be Lenka 4ever Folk sme sa spýtali priamo v Be Lenka. Táto značka sa venuje nielen výrobe a predaju detských ergonomických nosičov s medzinárodným bezpečnostným certifikátom, ale vo svojom portfóliu má aj šatky na nosenie detí, barefoot obuv pre dospelých, nosičské oblečenie a oblečenie pre dojčiace mamičky.

 

Dodomácnosti.sk: V čom sa nosič odlišuje od nosičov konkurenčných značiek? Aké sú jeho prednosti v porovnaní s nosičmi iných značiek?

Be Lenka: „Na trhu je veľmi veľa značiek nosičov, ktoré sa navzájom odlišujú. Jeden z rozdielov je, že nosič Belenka je ušitý z utkanej šatkoviny. Narozdiel od nosičov, ktoré sú šité z látky (také nosiče bývajú tvrdšie a menej poddajné), sa naše nosiče zo šatkoviny lepšie prispôsobuje telíčku bábätka a aj nosiacej osobe, čím sa stáva nosič oveľa pohodlnejší. Be Lenka má stredne mäkký bedrový pás, ktorý mnohým maminám vyhovuje – nikde ich netlačí, sadne aj na menšie postavy, je im veľmi pohodlný. Táto vlastnosť je ale samozrejme o pocite, nakoľko každému vyhovuje niečo iné.

Nosič Be Lenka sa líši aj tým, že máte možnosť si vybrať krížené alebo klasické popruhy. V prípade krížených popruhov si z nich nosiaca osoba vie urobiť aj klasické popruhy pomocou prídavných spojovacích popruhov. Pri nosiči s klasickými popruhmi, majú popruhy špecifický zahnutý tvar tzv. banánový. Tento tvar pekne kopíruje chrbát a vďaka tomu sa pekne prispôsobujú postave, čím je nosenie oveľa pohodlnejšie.

Výhodou je tiež to, že nastavovanie a doťahovanie nosiča je rýchle a jednoduché a súčasťou nosiča je kapsička na bedrovom páse na drobnosti a slintáky. Navyše, nosič je ručne ušitý na Slovensku, keďže kladieme dôraz na precíznosť a kvalitu a podporujeme lokálnosť.“

 

Dodomácnosti.sk: Nosič je vyrobený na Slovensku. Platí to aj o látke, z ktorej je ušitý?

Be Lenka: „Keďže preferujeme lokálnosť, šatkovina je tkaná na Slovensku a v Česku.“

 

Dodomácnosti.sk: Kto navrhol dizajn tohto nosiča?

Be Lenka: „Dizajny nosičov navrhuje náš dizajnerský tím spolu s Lenkou.“

 

Dodomácnosti.sk: Kedy je vhodné siahnuť po modeli s možnosťou kríženia popruhov a pre koho postačí model bez tejto možnosti?

Be Lenka: „Po krížených popruhoch často siahajú mamičky s útlymi ramenami, nakoľko sa môže stať, že nosiče s klasickými popruhmi im môžu padať z ramien. Ale kríženie používajú aj maminy s normálnymi ramenami, Výhodou týchto popruhov je to, že sa pekne prispôsobia naozaj každému typu postavy. Váha dieťatka sa totiž vďaka kríženiu, ktoré simuluje úväz v šatke, lepšie rozloží na chrbte a nosenie sa stáva veľmi pohodlným, bez bolesti chrbta.“

 

Dodomácnosti.sk: Aká je údržba nosiča? Je vhodné prať ho v práčke s bežnými pracími prostriedkami alebo je potrebné prať ho nejako špeciálne?

Be Lenka: „Nosič sa perie na 30 stupňoch, bez aviváže, v tekutom pracom prostriedku bez rozjasňovačov a zmäkčovačov. Všetky spony na nosiči sa zapnú a takýto nosič sa vkladá do prateľného vrecka alebo do obliečky od vankúša, predídeme tak obúchaniu praciek a celkovému opotrebeniu nosiča.

Ak sa o ergonomických nosičoch tejto značky dozvedieť viac, pozrite si stránku Be Lenka.

 

Ako nastaviť nosič Be Lenka 4ever Folk?

Správne nastavenie nosiča môže byť pre začínajúcich nosiacich bez skúseností španielskou dedinou. V prípade ergonosiča Be Lenka je však nastavovanie veľmi jednoduché. Pomocou praciek si nastavíte nosič tak, aby vám bol pohodlný a aby sedel vašej postave. Použitím šnúrok nastavíte šírku tej časti nosiča, v ktorej je dieťatko uložené, a prisôsobíte ju tak, aby malo dieťatko nohy v správnej ergonomickej polohe. Ak sa teda pýtate, ako nastaviť nosič, tu je niekoľko rád:

 • použite šatkovú šnúrku na nastavenie šírky nosiča pre vaše dieťa a šnúrku stiahnut tak, ako to potrebujete. Následne ju pevne zaviažte na dvojitý uzol, aby sa nerozviazala a správne držala.
 • čierne popruhy umiestnené nad slintáčikmi sú určené na reguláciu výšky chrbtovej opierky dieťatka
 • ak máte nosič nastavený na veľkosť dieťatka, môžete si ho dať na seba – bedrový pás umiestnite do výšky vášho pupku. Sponu na bedrovom páse prevlečte cez bezpečnostnú gumičku, zapnite tak, aby ste počuli cvaknutie. Potom zatiahnite popruh tak, aby sa vám bedrový pás neposúval, ale ani aby vás netlačil. Prečnievajúcu časť popruhu potom zrolujte a zaistite gumičkou. Popruh vám nebude počas nosenia visieť a zavadzať.
 • teraz prišiel rad na umiestnenie dieťaťa do nosiča – tu sú dve možnosti, ako to urobiť. V prípade úplne najmenších bábätiek je vhodné sadnúť si, rozprestrieť chrbtovú opierku na svoje stehná a bábätko na ňu pomaly položiť. Vždy dieťatko jednou rukou pridržiavajte a istite. Posuňte dieťa tak, aby sa zadočkom opieralo o vaše brucho a roztiahnite mu nôžky.  Chyťte dieťatko aj s chrbtovou opierkou a zdvihnite ho veľmi opatrne do vertikálnej polohy, ako by ste si ho privinuli na hruď. Zároveň si prevlečte popruhmi najskôr jednu ruku a potom druhú.
 • zapnite si na chrbte hrudnú sponu a podľa potreby utiahnite popruhy – zvládnete to aj jednou rukou
 • dotiahnite ramenné popruhy tak, aby vám bolo pohodlne
 • skontrolujte si, či je dieťatko v správnej ergonomickej polohe – či má zadok nižšie ako kolienka, malo by mať nôžky do tvaru písmena M
 • ak vám dieťatko zaspí alebo ak fúka vietor, môžete ho chrániť kapucňou – pomocou gumičiek ju môžete zachytiť o háčiky umiestnené nad slintáčikmi

Ak si nie ste istý nastavením ergonosiča Be Lenka 4ever Folk, pozrite si video s návodom:

 

Výhody a nevýhody nosiča Be Lenka 4ever Folk

Výhody

 • prírodný materiál
 • rastúci typ nosiča
 • jednoduché nastavenie
 • ľahko snímateľné slintáčiky
 • mäkký bedrový pás

Nevýhody

 • nie je vhodný pre novorodencov

Aká je údržba?

Ergonomický nosič Be Lenka si síce nevyžaduje nejakú zvláštnu starostlivosť, no je niekoľko vecí na ktoré by ste pri jeho údržbe mali dbať. Ak chcete, aby vám nosič slúžil čo najdlhšie, je potrebné sa oň aj náležite starať. Pozrime sa teda na niekoľko dôležitých zásad starostlivosti o nosič Be Lenka 4ever:

 • ak je nosič znečistený, môžete ho oprať. Platí však, že celý nosič by ste mali prať naozaj len v prípade potreby. Menšie fľaky, napríklad od jedla, skúste vyčistiť bez toho, aby musel celý nosič putovať do práčky.
 • ak potrebujete nosič oprať, je odporúčané ručné pranie (viete si ho nastaviť aj na práčke, pozn. red.)
 • nosič perte v tekutom pracom prostriedku, ktorý neobsahuje rozjasňovače ani bieliacie látky
 • pri praní nosiča nepoužívajte aviváž
 • nosič perte v práčke samostatne bez iných vecí
 • pri praní používajte teplotu 30°C
 • pri praní v práčke zabaľte pracky nosiča napríklad do ponožiek, aby sa pri praní neobili
 • nosič sušte rozložený na sušiaku
 • nosič môžete po vysušení prežehliť

Nosič Be Lenka - upozornenia

Na čo si dať pozor

Pri používaní ergonomického nosiča BeLenka 4ever Folk je potrebné dodržiavať niekoľko pravidiel pre jeho bezpečné používanie:

 • pred každým použitím sa uistitie, že všetky pracky, spony a šnúrky na nosiči sú dobre upevnené a držia tak, ako majú
 • s nosičom sa predkláňajte len v tom prípade, že je istiaca gumička, ktorá drží hlavu dieťaťa, zaistená
 • nosič nepoužívajte pre mladšie alebo staršie deti ako je odporúčané
 • dieťaťu nechajte v nosiči priestor na to, aby mohlo hýbať hlavou
 • deti do štyroch mesiacov sa v prípade, že sú nosené príliš natesno, zadusiť. Neuťahujte ich v nosiči veľmi pevne, nechajte im trochu priestoru.
 • dajte si pozor na to, aby dieťa nemalo počas nosenia na tvári prekážky (oblečenie, šatka, šál…), ktoré by mu mohli brániť v dýchaní

 

Moje hodnotenie

Ergonomický nosič Be Lenka 4ever používam už niekoľko rokov. V modeli Mandala, na ktorý som tiež písala recenziu, som nosila svoju staršiu dcéru. No a v modeli Folk sa teraz nosí aktuálne moja druhá 11-mesačná dcéra. Vyskúšala som aj iné značky nosičov a musím povedať, že Be Lenka mne osobne vyhovuje najviac.

To, čo na nosičoch tejto značky zaujme ako prvé, je nepochybne ich dizajn. Model Folk má jemný, až trochu trochu nenápadný unisexový dizajn. Nosič môžete preto používať na nosenie chlapca aj dievčaťa a rovnako ho môže používať mamička ako i otecko. Výhodou tohto dizajnu je tiež to, že sa hodí prakticky ku každému oblečeniu a nie je nejaký “záväzný” ako napríklad už spomínaný model Mandala.

Čo sa týka materiálu, ide o šatkovinovú bavlnu, ktorá je príjemná na dotyk, nedráždi, pokožka v nej dýcha. Samozrejme, v horúcom lete sa spotíte počas nosenia vy i dieťatko, ale bavlna odvádza vlhkosť, nevytvoria sa zapareniny ani podráždenia.

Asi najviac sa mi na nosičoch Be Lenka páči bedrový pás, ktorý je mimoriadne pohodlný. V porovnaní s nosičmi niektorých iných značiek, napríklad Manduca, je bedrový pás nosiča mäkký a príjemný, no zároveň je dostatočne pevný.

Veľmi pozitívne hodnotím aj ramenné popruhy. Sú široké tak akurát, majú polstrovanie a jednoducho sa uťahujú. Dá sa to skutočne aj jednou rukou, čo je veľká výhoda, pretože aj keď je bábätko nespokojné, viete si nosič rýchlo nastaviť a hneď dieťatko uspať alebo upokojiť. Páči sa mi, že sa môže nosič využiť aj na nosenie na chrbte, čo využijem, keď už bude dcéra väčšia.

Nedá mi nespomenúť ešte dve veľmi dobré riešienia, ktoré nosič Be Lenka 4ever Folk má, a to slináčiky na suchý zips a kapucňa. Kapucňu využívam každý deň, keďže dcéra zvyčajne zaspáva počas prechádzky v nosiči. Keď zaspí, dám cez ňu kapucňu, ktorá jej jednak fixuje hlavičku a jednak jej vytvorí príjemné prítmie a také to útulné prostriedie. Nič ju nevyrušuje, nevadí, keď svieti slnko či fúka vietor. Možnosť odopnúť slináčiky pomocou suchého zipsu a oprať ich je na nezaplatenie. Toto som považovala pri iných modeloch nosičov, napríklad staršie modely Rischino, za veľký nedostatok. Tam som musela slintáčiky prevliekať cez ramenné popruhy, čo bolo dosť náročné.

Celkom fajn je aj vrecúško na drobnosti, ktoré je na bedrovom páse. Avšak ja ho veľmi nepoužívam, pretože ak doň dám telefón, veľmi ťažko sa mi potom vyberá. S tým by sa ešte mohli výrobcovia pohrať a možno by nebolo na škodu urobiť kapsičku pohyblivú. Vedela by som si ju tak posunúť po bedrovom páse tak, aby som ju mala na boku a ľahšie by sa mi z nej vyberali veci.

Ergonomický nosič BeLenka Folk sivý

Skúsenosti zákazníkov

Be Lenka je veľmi obľúbenou značkou medzi nosiacimi rodičmi a svedčia o tom aj recenzie, medzi ktorými sme nenašli žiadnu vyslovene negatívnu. Poďme sa pozrieť na to, ako hodnotia nosič Be Lenka 4ever Folk zákazníci.

Okrem prístupu samotného e-shopu Be Lenka sa kupujúcim páči dizajn nosiča, príjemný a pohodlný bedrový pás, jednoduché používanie a nastavovanie.

Skúsenosti s nosičom Be Lenka 4ever Folk

V ďalších recenziách sa opakuje pozitívne hodnotenie pohodlného bedrového pásu, ale aj tiež veľmi rýchle dodanie nosiča.

Recenzie na nosič Be Lenka 4ever Folk

V pozitívnom duchu sa nesú aj ďalšie skúsenosti s nosičom Be Lenka 4ever Folk.

 

Ak hľadáte kvalitný ergonomický nosič z bavlny, vhodný pre deti od približne troch mesiacov do troch rokov, tak ✅ belenka.sk určite stojí za vyskúšanie. A ak chcete aj rýchle dodanie, garanciu originality a istotu najlepšej ceny, odporúčame objednať si ho v oficiálnom e-shope ✅belenka.sk.

 

Zhrnutie na záver

Ergonomický nosič Be Lenka 4ever Folk je nosičom, ktorý už na prvý pohľad zaujme svojim dizajnom. Hodnotím ho ako veľmi prepracovaný ergonosič a je vidno, že výrobca myslel na pohodlie nielen dieťaťa, ale aj nosiacej osoby. Nosič spĺňa všetky kritériá pre zdravé ergonomické nosenie. Je vhodný pre deti od približne troch mesiacov do zhruba troch rokov. Toto môže byť trošku nevýhoda, pretože novorodenca by ste v ňom nosiť nemali. Ak však hľadáte zdravý a bezpečný spôsob nosenia najmenších bábätiek, odporúčam siahnuť po niektorej zo šatiek od Be Lenka.

To, čo môže od kúpy tohto nosiča trochu odradiť, je vyššia cena v porovnaní s inými značkami nosičov na našom trhu. Ak však vezmete do úvahy veľmi príjemný a kvalitný materiál, jednoduché nastavenie, praktické doplnky a podporu slovenského výrobcu, cena za produkt je primeraná.

V prípade, že napriek tomu chcete cenovo dostupnejší ergonomický nosič, niekoľko kvalitných produktov nájdete v našom teste.

Výhody

 • možnosť výberu ramenných popruhov
 • jednoduché nastavovanie
 • praktické vrecko na bedrovom páse
 • kapucňa proti slnku, vetru či okolitému ruchu

Nevýhody

 • vhodný až od troch mesiacov

Záver recenzie: Ergonomický nosič slovenskej výroby s krásnym folklórnym motívom a jednoduchým nastavením, ktorý je pohodlný pre nosiacu osobu i dieťatko.

Hodnotenie autora
 • Jednoduchosť nastavenia
 • Kvalita materiálu
 • Doplnky
 • Dizajn
 • Cena

Súhrn

Ergonomický nosič slovenskej výroby s krásnym folklórnym motívom a jednoduchým nastavením, ktorý je maximálne pohodlný pre nosiacu osobu i dieťatko.

4.6

Nosič Be Lenka Folk

✅ Cena: 129,00 €

Chcem Nosič Lenka 4ever – Folk – sivý belenka.sk
Vývoj ceny Nosič Lenka 4ever - Folk - sivý


Autor článku
Petra Lyžičiarová

Redaktorka magazínu DoDomácnosti.sk. Mám rada prírodu, zvieratá a rada tvorím. Kreatívne sa realizujem nielen pri písaní, ale i v domácnosti, záhrade a v kuchyni, a tak verím, že moje články budú pre vás zaujímavé, užitočné a prínosné.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.