Predsieňová zostava – jednoduchý a rýchly spôsob ako štýlovo zariadiť vašu predsieň

Georgina Babinová Téma 5. augusta 2021 0

Predsieň je prvou oblasťou, ktorú hostia uvidia, keď vstúpia do vášho domu. A prvý dojem sa počíta. Správne zvolená predsieňová zostava nábytku dokonca môže nastaviť tón pre zvyšok vášho domova. Napriek tomu mnohí prehliadajú možnosti, ako tieto priestory využiť naplno. Či už preferujete niečo minimalistické, odvážne, tradičné alebo súčasné, s našimi tipmi urobíte z tohto často prehliadaného priestoru niečo skutočne zvláštne.

💡 Ktorú predsieňovú zostavu by ste zvolili?

Pozrieť ďalšie

 

Zariaďujeme predsieň – faktory na zváženie

Začnite tým, že si dobre premyslíte, čo vlastne v predsieni potrebujete. Zatiaľ čo do iných miestností vo vašom dome, alebo byte sa zmestí štedrejšie množstvo nábytku, predsiene sú tradične celkom malé „záležitosti“. Preto rozmýšľajte o zariadení, ktoré skutočne potrebujete a budete používať.

Rovnako nepodľahnite tlaku myslenia, že sa musíte prispôsobiť iným domácnostiam a že sa určité položky „očakávajú“. Ak ste sa práve presťahovali, mala by to byť posledná oblasť, ktorú zariaďujete, čo vám poskytne čas na zistenie, čo je naozaj potrebné.

Pri kúpe akéhokoľvek nábytku je nevyhnutné zmerať priestor, do ktorého pôjde, aby ste sa uistili, že sa doň zmestí. V predsieni je to ešte dôležitejšie, pretože priestor je zvyčajne menší a je tam „hustá premávka“. Aj keď …predsieň rodiny s deťmi sa používa úplne odlišne, ako predsieň niekoho, kto žije sám. Ak máte deti, pravdepodobne budete potrebovať viac úložného priestoru, zatiaľ čo keď žijete sólo, môže predsieň plniť skôr dekoratívnu úlohu. Ak budete mať jasno v tom, ako musí priestor fungovať, pomôže vám to zúžiť výber nábytku.

Biela predsieňová zostava

Dizajn predsiene môže nastaviť tón aj pre zvyšok vášho domova

 

Rozmery obmedzte na minimum

Z viacerých dôvodov, pokiaľ len nemáte veľmi veľkorysú predsieň, snažte sa byť konzervatívni voči veľkosti všetkého, čo v tejto oblasti vášho domova umiestnite. Z čisto praktického hľadiska – je to kľúčová tepna vašej domácnosti a určite nechcete narážať do nábytku len preto, že vyčnieva viac, ako by mal, alebo mohol.

Z estetického hľadiska to zas pomáha vyhnúť sa tomu, aby váš domov vyzeral malý a preplnený. Príliš veľa nábytku v blízkosti vchodových dverí obmedzuje vnímanie priestoru návštevníkmi a môže pôsobiť stiesnene. Ak máte niekedy pochybnosti o veľkosti nábytku, ktorý zvažujete, neurobte chybu a choďte do úzkeho, štíhleho a malého.

Z tohto pravidla existuje jedna výnimka – veľké predsieňové zrkadlá pomôžu vytvoriť dojem väčšieho priestoru a navyše budú odrážať svetlo, čo nie je nikdy zlá vec.

Veľké zrkadlo v predsieni

Pre zrkadlo v predsieni neplatí staré známe „menej je viac“. Práve naopak.

 

Myslite prakticky

To nádherné, krémovo zafarbené zamatové kreslo vás možno láka, ale ako to s ním bude, keď sa domácnosť v najhlbšom a najtemnejšom zimnom období musí vysporiadať s hromadou zablatených topánok a čižiem?

Keďže ide o priestor, kde sa nábytku dostane viac zakopnutí, škrabnutí a škvŕn ako inde v dome, je najlepšie to od začiatku akceptovať a podľa toho nakupovať. To neznamená, že by ste nemali túžiť po štýlovom vzhľade. Ak však budete mať realistický obraz o premávke, ktorá denne prechádza touto oblasťou, pomôže vám to vybrať predsieňovú zostavu, ktorá bude vyzerať skvele aj v nasledujúcich mesiacoch a rokoch.

 

5 najobľúbenejších kúskov predsieňovej zostavy

Keď už máte vybratú dokonalú farbu stien, svietidlo a štýl interiéru, je čas zvoliť predsieňovú zostavu nábytku. Nie je to však všetko o funkčnosti. Predsieňou prejdete niekoľkokrát denne a jej akcenty by preto mali byť pre oko príjemné. Iste, stojan na topánky môže byť napríklad nevyhnutnosťou, ale napriek tomu môže byť štýlový.

Originálna drevená predsieňpvá zostava

Funkčnosť v žiadnom prípade nemusí ísť na úkor štýlu

 

Stojan na topánky

Kliatbou mnohých predsiení sú topánky rozosiate po celej podlahe. Vyzerajú mimoriadne chaoticky a keďže je o ne mimoriadne bežné zakopnúť, znamenajú aj riziko úrazu. Skrinka, alebo stojan na topánky dokáže tieto problémy odstrániť.

Rozmery skriniek na uskladnenie obuvi sa veľmi líšia a preto existujú možnosti pre väčšinu domácností, v závislosti od toho, koľko máte miesta. Od širokých a nízkych, až po vysoké a úzke, skrinky a stojany na topánky majú rôzne tvary a veľkosti, aby vyhovovali všetkým potrebám.

Koľko topánok je možné uložiť, bude samozrejme závisieť od veľkosti, ale opäť, ak máte pochybnosti, voľte menšiu možnosť. Do väčších skriniek sa zmestí viac ako 20 párov topánok. Ako často sa však väčšina z nich nosí? Možno by bolo lepšie mať menšiu skrinku v predsieňovej zostave a príležitostné, alebo mimosezónne topánky uložiť inde.

Predsieňová zostava z dreva

V predsieňovej zostave nemusíte skladovať kompletný arzenál vašej obuvi. Obmedzte to na kúsky, ktoré sa práve nosia.

 

Úložná lavička

Je extrémne populárna, pretože slúži na dva účely v jednom – sedenie a skladovanie. Je ideálna pre vstupné priestory, pretože poskytuje veľké množstvo úložného priestoru pod sedadlom a navyše je so sedením, čo oceníte keď si obúvate alebo vyzúvate topánky. Je obzvlášť dôležité, aby bola odolná a robustná. Aby ste sa dostali k uloženým veciam, veko, alebo zásuvka lavičky sa bude otvárať a zatvárať stokrát ročne a sedadlo bude samozrejme musieť uniesť váhu každého člena domácnosti a jej návštevníkov.

Úložná lavička v predsieni

Úložná lavička je mimoriadne praktický multifunkčný kúsok predsieňovej zostavy

 

Vešiaková stena a police

Maximalizujú vertikálny priestor pre skladovanie. Tieto praktické diely sa hodia na zavesenie búnd, dáždnikov, tašiek, kľúčov a všetkého, čo budete potrebovať pri ceste von. Ubezpečte sa, že vešiaková stena ponúka dostatok priestoru na zavesenie kabátov bez toho, aby vyzerala preplnená. Najlepšie na tom je, že vešiak a police pridávajú úložný priestor bez toho, aby zaberali podlahovú plochu, takže sú ideálne pre veľké aj malé vstupné priestory.

Biela predsieňová zostava

Vešiakové steny a nástenné poličky nezaberajú podlahový priestor – ideálne do obmedzených priestorov

 

Úložná skrinka alebo komoda

Úložný priestor je pre predsieň akejkoľvek veľkosti kľúčový. Nižšia skrinka, alebo komoda vám okrem úložného priestoru poskytne aj praktický povrch, ktorý môže slúžiť na odkladanie kľúčov, slnečných okuliarov, pošty a ďalších drobností. Štíhla vysoká skrinka je však ideálna na maximalizáciu podlahovej plochy. Vďaka nej váš priestor nebude pôsobiť fyzicky ani vizuálne preplnený.

Biely nábytok v predsieni

Ideálna predsieňová zostava poskytuje dostatok úložného priestoru

 

Zrkadlo

Zrkadlá sú pre predsieň nevyhnutné. Vytvárajú ilúziu väčšieho priestoru a odrážajú svetlo, čo pomáha presvetliť oblasť, ktorá často nemá dostatok prirodzeného svetla. Ďalšou praktickou výhodou je, zrkadlo v predsieni umožňuje skontrolovať váš vzhľad predtým, ako odídete z domu a nemusíte ísť do inej miestnosti.

Väčšie zrkadlá sú zvyčajne populárne, pretože prinášajú vyššie popísané výhody a navyše umožňujú nižším, aj vyšším členom domácnosti ich používať bez toho, aby stáli na špičkách alebo sa museli skloniť. Namiesto jedného veľkého zrkadla je možné vedľa seba umiestniť aj niekoľko menších zrkadiel, čo je v súčasnosti obľúbený a štýlový trend.

Predsieňová zostava so zrkadlom

Predsieň si zrkadlo doslova žiada…

 

Štýl, dizajn a farebná schéma

Akú farebnú schému zvoliť, aby ste vytvorili príjemný vstupný priestor? Predsieň udáva tón zvyšku interiéru a reprezentuje váš štýl, ktorý vaši hostia uvidia hneď, ako prejdú dverami. Od palety jasných farieb až po tmavú námornícku s dotykom dospelého glamouru… možností je naozaj veľa.

Ako sme už spomenuli, štýl nábytku, ktorý si vyberiete, pomôže nastaviť tón zvyšku domu. To neznamená, že sa musíte dôsledne držať jedného štýlu, ale všetky kúsky, ktoré vyberiete, by mali byť aspoň zhruba koordinované s ďalšími miestnosťami, najmä tými, ktoré vedú priamo z predsiene. Akýkoľvek ostrý kontrast v štýloch bude príliš „kričať“. Napovieme vám, aký efekt dosiahnete s najobľúbenejšími typmi predsieňových zostáv, možno vám to pomôže pri rozhodovaní.

 

⭐ Biela predsieňová zostava – stávka na istotu

Ak si nie ste istí, je najlepšie zvoliť niečo, čo je z hľadiska farieb neutrálne. Dáva vám to väčšiu flexibilitu pri koordinácii s ostatným zariadením. Často je najlepšia svetlejšia farba, alebo svetlé drevo, pretože predsiene môžu byť tmavšie ako iné oblasti bytu a napríklad biela predsieňová zostava priestor krásne presvetlí a je pritom dokonale neutrálna.

Biela predsieňová zostava

Tóny bielej farby sú očividne vhodnou farbou pre predsieň a môžu vyzerať super štýlovo (zdroj:pinterest.com)

 

💡 Biely nábytok predsieň perfektne presvetlí. Nechajte sa inšpirovať nasledujúcimi zostavami:

Pozrieť ďalšie

 

⭐ Predsieňová zostava so zrkadlom pre dojem väčšieho priestoru

Chcete vyvolať dojem priestrannejšej chodby? Všetko, čo potrebujete, je reflexný povrch. Predsieňová zostava so zrkadlom dokáže z typicky tmavého priestoru úzkej chodby vyčarovať svetlejší a väčší.

Zrkadlo v predsieni

Zrkadlo v predsieni zabáva aj nečakanými pohľadmi do iných zákutí vášho domova

 

💡 Zrkadlo je nevyhnutnou súčasťou predsiene a aj väčšiny predsieňových zostáv:

Pozrieť ďalšie

 

⭐ Predsieňová zostava so sedením – aj funkčnosť môže byť štýlová

Dizajn predsieňovej zostavy bude vo veľkej miere ovplyvnený vašim životným štýlom. Napriek tomu, že predsiene, ktoré ponúkajú aj komfort sedenia sa môžu zdať ideálne skôr pre starších členov rodiny, nie je tomu celkom tak. Ak bežne nosíte tenisky a topánky na šnúrky, takýto typ predsieňového nábytku oceníte, aj keď patríte k mladšej generácii. A navyše, tento prvok môže byť veľmi atraktívny a navodí pocit domova už pri vstupe.

Predsieň so sedením

Predsieňový nábytok so sedením navodí útulnú a hrejivú atmosféru

 

⭐ Rohová predsieňová zostava – pre maximalizáciu priestoru

Rohová predsieňová zostava je riešením pre nevyužitý priestor v rohu, ktorý je takmer nemožné vyplniť. Pretože rohy vytvárajú také nepríjemné uhly, môže byť ťažké nájsť vhodný nábytok. Rohové zostavy sú navrhnuté tak, aby využili tento priestor do posledného centimetra.

Rohová predsieňová zostava

Takéto riešenie maximalizuje využite dostupného priestoru

 

⭐ Predsieňová zostava na mieru

Na konci hektického dňa je vašou jedinou túžbou vrátiť sa do svojho domova. Prečo si teda neurobiť z neho ešte lepšie miesto s nábytkom vyrobeným na mieru podľa vašich prianí a očakávaní. Predsieňová zostava vyrobená na mieru sa stane prominentnou súčasťou vášho domova. Predtým, ako takýto typ nábytku začnete objednávať, je dôležité stráviť čas premýšľaním o usporiadaní vášho priestoru. Keď máte vytvorenú dizajnovú schému, podeľte sa o svoj plán s vybraným dodávateľom. Existuje nespočetne veľa možností, pokiaľ ide o profil a estetiku a môže byť ťažké nájsť to, čo bude vo vašom priestore fungovať najlepšie. Ale keď dodávateľa zvolíte správne, pomôže vám s rozhodnutiami, aj ako efektívne porozumieť tomu, ako sa daný kus nábytku zmestí do vášho priestoru a ako bude vyzerať u vás doma.

Predsieˇová zostava na mieru

Predsieňová zostava vyrobená na mieru je ďalšou, aj keď nákladnejšou možnosťou ako maximalizovať priestor, najmä úložný

 

Odporúčanie na záver

Najdôležitejšou vecou, ktorú treba pamätať pri navrhovaní usporiadania vašej predsiene, je udržať ju čo najviac minimalistickú. Z intuitívneho hľadiska to môže znamenať pridať nábytok, aby ste ukryli neporiadok – a predsieňová zostava je na to ideálna. Ak nebude neporiadok, vaša predsieň bude tvoriť elegantný, štýlový a príjemný vstup pre vás, aj vašich hostí. Takže ak ste niekým, kto rád vystavuje svoje obľúbené efeméry, nerobte to v predsieni.

 

💡 TIP !

Parný mopV predsieni sa, žiaľ, nikdy úplne nevyhneme znečisteniu podlahy. Pri vstupe do domu či bytu z exteriéru so sebou na topánkach prinesieme baktérie, blato či mnohé iné nečistoty.

Parný mop je skvelým pomocníkom, ktorý vám umývanie podlahy v predsieni a celom dome zjednoduší, urýchli a zabezpečí dokonalú čistotu. Viac informácií, tipy a recenzie na produkty nájdete ➡️ v našom teste parných mopov.

Zdroje informácií:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Avatar

Rada cestujem, mám rada ľudí a život, ktorý by sme si už bez rôznych pomocníkov do kuchyne alebo domácnosti ani nevedeli predstaviť. Niekedy sa však strácame v bludisku nespočetných možností, ktoré nám moderné technológie ponúkajú. Dúfam, že aj moje články vám trocha pomôžu v orientácii a aj vďaka nim sa rozhodnete vždy správne.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.