Vešiak na stenu do predsiene môže byť užitočný aj štýlový – pomôžeme vám s výberom

Petra Lyžičiarová Téma 3. septembra 2021 0

Vešiak na stenu je funkčným doplnkom, ktorý je súčasťou takmer každej predsiene. Samozrejme, v predsieni môžete mať aj vešiakovú stenu, ak však z rôznych dôvodov chcete siahnuť radšej po vešiaku na stenu, ste na správnom mieste. V našom článku vám poradíme s výberom tohto užitočného pomocníka a tiež sa pozrieme na to, s akými rôznymi typmi vešiakov na stenu sa môžete pri nákupe stretnúť.

Možno vás príjemne prekvapí, že ponuka vešiakov na stenu je dnes na trhu mimoriadne široká, a tak môže byť tento zdanlivo nevýrazný kúsok nábytku veľmi štýlovým prvkom vašej predsiene. Či už dáte prednosť niečomu nenápadnému alebo siahnete po vešiaku, ktorý hneď upúta pozornosť vašich hostí, v článku nájdete rady a tipy, ktoré sa vám pri nákupe zídu.

Kedy zvoliť vešiak na stenu?

Vešiak na stenu je ideálnou voľbou do menších predsiení, v ktorých by ste priestor na rozmerovo väčšiu vešiakovú stenu nevedeli vyčleniť. Nástenný vešiak tak bude vhodným riešením do panelákových predsiení, ale aj do rodinných domov s menším vstupom. Hodí sa tiež do predsiene rodinného domu, ktorého jedna stena je tvorená veľkým oknom a nie je tam vhodné miesto na umiestnenie vešiakovej steny.

💡 Vešiaky na stenu:

Pozrieť ďalšie

 

Vešiak na stenu do predsiene je v podstate minimalistický kúsok. To však neznamená, že je to musí byť aj nudný a nevýrazný doplnok. Samozrejme, dôležité je, aby plnil svoju primárnu funkciu, a teda, aby ste si naň pohodlne mohli zavesiť čokoľvek, čo budete potrebovať. Ak je pre vás najdôležitejším parametrom práve funkčnosť, uspokojíte sa aj s jednoduchou kovovou tyčou s háčikmi.

V prípade, že nie ste fanúšikom minimalizmu a jednoduchosti, potešíme vás. Nástenný vešiak totiž môže byť dominantným a výrazným prvkom vašej predsiene. Zaujať vás môže napríklad konštrukcia dosiek s medzerami, ktorá priestor odľahčí alebo nástenná doska z laminátu, ktorá pôsobí elegantne a ľahko ju zladíte s ostatnými kusmi nábytku.

💡 TIP: Ak vám to priestor predsiene dovoľuje, siahnite po predsieňovej zostave, ktorá bude pôsobiť uceleným dojmom a poskytne dostatok odkladacieho priestoru. V našom článku sa dozviete viac o tom, ako si vybrať predsieňovú zostavu.

Ako vybrať vešiak na stenu?

Ponuka vešiakov na stenu do predsiene je na trhu široká, a tak sa v nej môže spotrebiteľ poľahky stratiť. Preto máme pre vás zopár tipov, ktoré vám pomôžu zúžiť výber. Ak je vaša predsieň malá, úzka a tmavá, určite siahnite po bielom nástennom vešiaku, prípadne po nejakej svetlej farbe. Tá pomôže priestor presvetliť a opticky zväčšiť, takže vstup do vášho domu či bytu nebude pôsobiť tak stiesnene. Celý efekt ešte umocníte minimalistickým dizajnom predsieňového nábytku i samotného vešiaka na stenu.

V prípade, že je vaša predsieň priestrannejšia, siahnite napríklad po drevenom nástennom vešiaku v prírodnej farbe, ku ktorému môžete zladiť aj botník, prípadne zrkadlo alebo lavicu na sedenie.

Vešiak na stenu neodporúčame umiestňovať príliš blízko k vchodovým dverám, aby ste mali vy i vaši hostia dostatok priestoru na prechádzanie. V prípade, že je vaša predsieň veľmi úzka, určite nevyberajte vešiak s dlhými a špicatými háčikmi. Vhodnejším riešením do takýchto priestorov sú vyklápacie háčiky, ktoré vyklopíte len vtedy, ak ich idete použiť.

Biely vešiak na stenu

Biely vešiak na stenu

Účel vešiaka na stenu

Možno si poviete, že účel vešiaka na stenu je jasný, no okrem vešiakov na kabáty a vetrovky možno do predsiene umiestniť tiež vešiak na kľúče.  V prípade, že chcete vešiak do predsiene, odporúčame vám kúpiť si vešiak na kľúče a na kabáty v rovnakom alebo aspoň v podobnom dizajne.

Ak siahnete po vešiaku na stenu v modernom štýle, natrafíte pravdepodobne aj na dizajnové jednovešiaky, ktoré výborne poslúžia na vešanie kabátov. Predovšetkým v zime je potrebné dbať na to, aby bol váš vešiak dostatočne pevný. Zimné kabáty a bundy sú predsa ťažké a lacný vešiak na stenu nie veľmi dobrej kvality by sa pod ich váhou mohol poškodiť.

Možno chcete do predsiene detský vešiak na stenu, ktorý priestor spestrí. Zvyčajne sú detské vešiaky vyrobené z plastu a nájdete ich v rôznych farbách aj motívoch.

Ak máte v predsieni dostatok priestoru, prípadne je predsieň priamo prepojená s obývačkou, zaujímavou voľbou môže byť stojanový vešiak.

💡 Stojanové vešiaky:

Pozrieť ďalšie

 

Rustikálny či moderný?

Z hľadiska štýlu nájdete na trhu skutočne pestrú paletu vešiakov na stenu a môžeme s pokojným svedomím povedať, že na svoje si prídu aj tí najnáročnejší. Kúpiť si môžete rustikálne, minimalistické, dizajnové, kovové či veľmi moderné vešiaky. Pozrime sa teda na to, aké rôzne štýly vešiakov na steny do predsiene môžete na trhu nájsť.

Rustikálne vešiaky sa dnes tešia medzi mnohými zákazníkmi obľube, keďže rustikálny štýl v interiérovom dizajne je aktuálne celkom populárny. Rustikálne vešiaky na stenu sú zvyčajne kovové a má typický štýl kovania, ktoré často pôsobí až starožitne. Najčastejšie sa môžeme stretnúť s mosadznou alebo striebornou povrchovou úpravou, pričom samozrejmosťou je patinovaná úprava. Povrchy bývajú matné i lesklé, veľkosti vešiakov sú menšie i robustnejšie. Výnimkou nie je ani kombinácia dreva s kovovom, ktorá pôsobí veľmi elegantne.

Rustikálny kovový vešiak na stenu

Rustikálny kovový vešiak na stenu

Moderné vešiaky sa často snažia zaujať originálnym riešením, no na druhej strane medzi nimi nájdete kúsky, ktoré sú skutočne minimalistické. Z materiálov sa používa drevo, kov a ich kombinácia, no a čo sa týka farebnosti, tu je škála skutočne široká. Veľmi populárne sú vešiaky, ktoré sa pripevňujú zo zadnej strany, a tak ich vzhľad nie je narušený skrutkami.

Moderný minimalistický vešiak na stenu

Moderný minimalistický vešiak na stenu

V prípade, že rustikálny ani moderný štýl pre vás nie je to pravé, v ponuke vešiakov na stenu nájdete aj množstvo neutrálnych kúskov, ktoré sa hodia prakticky do každej domácnosti a nič nimi nepokazíte. Príkladom sú nenápadné biele drevené vešiaky v kombinácii s nevýraznými kovovými háčikmi.

Biely vešiak na stenu

Biely vešiak na stenu pôsobí nenápadným dojmom

💡 Biele vešiaky na stenu:

Pozrieť ďalšie

 

Drevený či kovový vešiak na stenu?

Čo sa týka materiálu, zvyčajne sa stretnete s drevom a kovom, respektíve s ich kombináciou. Plastové vešiaky na stenu nie sú veľmi rozšírené, no keby ste veľmi chceli, určite zoženiete aj taký kúsok. Ak sa neviete rozhodnúť, ktorý materiál je pre vás ten správny, možno vám nasledujúce riadky pomôžu v rozhodovaní.

Drevené vešiaky na stenu dokážu priestor zjemniť, pretože mnohé z nich pôsobia veľmi vzdušne a prírodne. Ak je teda vašim cieľom odľahčiť stiesnenosť priestoru v predsieni, určite siahnite po drevenom vešiaku. Tento typ vešiakov je vhodný aj vtedy, ak hľadáte neutrálny a nenápadný kúsok, ktorý sa hodí prakticky k akémukoľvek zariadeniu.

💡 Drevené vešiaky na stenu:

Pozrieť ďalšie

 

Kovový vešiak na stenu by sme odporúčali do domácností, ktoré majú záľubu vo vintage štýle a majú predsieň dostatočne presvetlenú. Kov je v porovnaní s drevom predsa len materiál pôsobiaci ťažkopádnejšie a chladnejšie. Kovové vešiaky ocenia milovníci rustikálneho dizajnu a rôznych ornamentov a ozdôb. Na druhej strane však nájdete aj maximálne moderné kovové vešiaky na stenu, ktoré doplnia predsieň zariadenú v minimalistickom modernom štýle.

💡 Kovové vešiaky na stenu:

Pozrieť ďalšie

 

Spôsob montáže vešiaka

Niektorých zákazníkov okrem dizajnu vešiaka na stenu zaujíma aj spôsob montáže. Niektoré vešiaky sa montujú z prednej strany priamo na stenu, respektíve na obklad z dreva či drevotriesky. Montujú sa pomocou skrutky, ktorá sa v prípade montáže na stenu upevňuje do hmoždinky. Podobným spôsobom sa montujú vešiaky, ktoré majú v balení montážne doštičky, na ktoré sa vešiak upevňuje.

Stretnúť sa môžeme aj s vešiakmi, ktoré sa montujú zo zadnej strany. Výhodou tohto typu vešiakov je, že skrutky nevidíte, takže nekazia vzhľad vešiaka. Ak sú skrutky viditeľné, zvyčajne ide o okrasné skrutky.

Montáž vešiaka na stenu nie je zložitý úkon a mali by ste ho zvládnuť bez väčších ťažkostí. Základom je správne si vymerať umiestnenie vešiaka, čiže jeho výšku a tiež vzdialenosť medzi jednotlivými skrutkami. Pri určovaní výšky vešiaka myslite aj na najmenších členov domácnosti, teda deti. Vešiak upevnite k stene či inému podkladu dostatočne pevne, aby ste s ním nemohli ani pohnúť. V opačnom prípade by sa mohlo stať, že aj menšie mykanie by mohlo časom viesť k uvoľneniu skrutiek a pádu či zlomeniu vešiaka. Rozhodne je potrebné, aby ste použili všetky montážne otvory vešiaka na jeho uchytenie do steny či iného povrchu.

💡 TIP: Praktickou súčasťou vašej predsiene by mal byť tiež botník. Pozrite sa v našom článku, ako si vybrať pre vás ten najvhodnejší.

Zdroje informácií:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Petra Lyžičiarová

Redaktorka magazínu DoDomácnosti.sk. Mám rada prírodu, zvieratá a rada tvorím. Kreatívne sa realizujem nielen pri písaní, ale i v domácnosti, záhrade a v kuchyni, a tak verím, že moje články budú pre vás zaujímavé, užitočné a prínosné.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.