Solárna fontána spestrí záhradu aj jazierko

Petra Lyžičiarová Téma 23. mája 2020 0

Solárna fontána do jazierka či do záhrady je jednoduchý prvok, ktorý dokáže vo vašej záhrady vniesť zaujímavú atmosféru a spestriť dojem, akým na vás bude pôsobiť. Veľkou výhodou solárnych fontán do jazierok či do záhrady je, že sú poháňané slnečnou energiou, čiže sú ekologické a okrem počiatočnej investície do samotnej fontány vás už nebude stáť ďalšie peniaze.

V našom článku sme sa pozreli na to, ako solárna fontána do záhrady či jazierka funguje a aké typy solárnych fontán môžete na trhu nájsť. Okrem toho nájdete aj niekoľko inšpirácií na to, ako tento efektívny prvok zakomponovať do vašej záhradky.

Typy solárnych fontán do záhrady

Solárna fontána do jazierka či do záhrady je dekoračné zariadenie, ktoré je, ako vyplýva z názvu, poháňané slnečnou energiou. Základné modely solárnych fontán do záhrady sú tvorené len samotnou fontánou, čiže vodnou pumpou, a solárnym panelom. Tento typ solárnej fontány nie je vybavený batériou, takže funguje len počas dňa, keď získava dostatok energie zo slnečných lúčov. Pri tomto type solárnej fontány sa teda zo žblnkania vody nebudete môcť tešiť večer po západe slnka a môže sa stať aj to, že fontána nepôjde vtedy, keď bude zamračené.

Na trhu však môžete nájsť aj solárne fontány do záhrady, ktoré sú vybavené batériou. Tá je schopná uskladňovať slnečnú energiu a potom ju fontána na svoju činnosť môže využiť počas oblačného počasia alebo v noci. Takéto typy solárnych fontán sú vhodné do jazierok, ktoré nie sú umiestnené na mieste so stálym slnečným žiarením. Máte totiž pri nich istotu, že fontána bude fungovať aj vtedy, keď na ňu nebude priamo svietiť slnko.

Ďalším typom solárnych fontán sú plávajúce solárne fontány do jazierka. Tie stačí zvyčajne položiť na vodnú hladinu jazierka, kde si voľne pláva. Tento typ fontán je vybavený solárnym panelom a často aj batériou, takže ich môžete použiť aj na menej slnečných stanoviskách.

 

Solárne fontány môžu pôsobiť celkom jednoduchým dojmom:

 

Ako fungujú solárne fontány do jazierka?

Princíp fungovania solárnych fontán je v podstate celkom jednoduchý. Vo väčšine prípadov je solárny panel pripojený priamo na pumpu a keď je panel vystavený slnečnému žiareniu, generuje elektrickú energiu. Tá je dodávaná do vodnej pumpy, ktorá pomocou čerpadla čerpá vodu z jazierka alebo zo zásobníka vody a potom ju strieka von cez jednu alebo viac trysiek. Niektoré solárne fontány majú v sebe zabudovaný akýsi ventilátor, ktorý rotuje, čím vzniká rotujúci prúd vody.

Prepracovanejšie solárne fontány, ako sme už spomenuli, sú schopné uchovávať solárnu energiu v batérii, a tá vám zaručuje, že budú fungovať počas celého dňa, prípadne aj v noci. Princíp ich fungovania je však prakticky rovnaký, ako princíp fungovania solárnych fontán bez batérie. Batéria alebo, ak chcete, power banka, pri niektorých prepracovanejších modeloch solárnych fontán, umožňuje aj reguláciu a kontrolu prúdenia vody cez fontánu.

 

Čím je tvorená solárna fontána

Solárna fontána je okrem samotnej fontány striekajúcej vodu tvorená viacerými časťami. Veľmi dôležitou je solárny panel, ktorý premieňa slnečné žiarenie na elektrickú energiu. Na energiu dokáže premeniť v podstate akékoľvek svetlo s dostatočnou intenzitou, ale najlepším zdrojom je práve slnečné žiarenie. Je totiž zadarmo a navyše je aj veľmi silné. Kvalitný solárny panel dokáže generovať elektrickú energiu aj v prípade zamračeného počasia či na tienistom mieste, avšak nie je jej toľko ako pri plnom slnečnom žiarení. Na pohon solárnej fontány by to však malo stačiť. V prípade, že to tak nie je, je vhodné, aby bolo zariadenie vybavené aj batériou.

Batéria je ďalšou dôležitou súčasťou solárnej fontány. Teda v prípade, že si zvolíte takýto typ fontány. Batéria býva umiestnená v samostatnom boxe, ktorý funguje ako regulátor a zabraňuje napríklad aj tomu, aby sa batérie príliš nabili. To by ich totiž mohlo poškodiť. Niektoré drahšie a prepracovanejšie modely solárnych fontán s batériami sú vybavené aj funkciami – napríklad si môžete nastaviť výkon čerpadla, ktorý potom určuje výšku, do akej má voda striekať.

 

Veľmi pekne pôsobia v záhrade kaskádovité fontány alebo rôzne iné štýlovo pôsobiace fonátny:

 

Výhody a nevýhody solárnych fontán do záhrady

Solárne fontány do záhrady sú nenáročné zariadenia, ktoré vedia vytvoriť veľmi príjemnú a pokojnú atmosféru vo vašej záhrade. Majú viacero výhod, no nájde sa aj zopár nevýhod, a tak sa na ne poďme pozrieť.

 

Výhody

  • využívajú na svoj pohon solárnu energiu, a tak vás nestoja žiadne peniaze navyše
  • sú ekologické
  • nemusíte inštalovať žiadne káble a zdroje energie
  • sú jednoducho prenosné
  • nepotrebujú v podstate žiadnu údržbu

 

Nevýhody

  • v porovnaní s klasickými fontánami môžu byť tie solárne drahšie kvôli solárnym panelom
  • ak chcete, aby vám solárna fontána fungovala aj po zotmení či v prípade oblačného počasia, potrebujete solárnu fontánu s batériou

 

💡 TIP: Zaujímavým prvkom, ktorý môže dodať vášmu záhradnému jazierku nový nádych, sú solárne lampy. Prečítajte si náš článok, v ktorom sme sa solárnym lampám do jazierka venovali.

 

Časté otázky

Keďže solárne fontány do jazierka či záhrady nie sú zariadeniami, s ktorými by sme sa stretávali úplne bežne, mnohým zákazníkom sa v súvislosti s nimi vynára v hlave viacero otázok. Pozreli sme sa na niekoľko z nich.

 

➡️ Aká je životnosť batérie?

Životnosť batérie solárnej fontány sa zvyčajne pohybuje od 12 do 18 mesiacov, avšak pri opakovanom nabíjaní sa kapacita batérie postupne znižuje.

 

➡️ Po akom čase bude potrebovať batéria znovu nabiť?

V prípade plného nabitia batéria vydrží fontánu poháňať zhruba 4 hodiny.

 

➡️ Aká je životnosť solárnej fontány do jazierka?

Zvyčajne sa životnosť solárnej fontány pohybuje v rozpätí od dvoch do štyroch rokov. Závisí to však od viacerých faktorov, napríklad aj od toho, ako sa o svoju fontánu staráte. Ak pumpu fontány pravidelne čistíte a používate ju správne, môže vám robiť radosť aj dlhšie ako štyri roky.

 

➡️ Aké je vhodné miesto na umiestnenie solárnej fontány?

Solárnu fontánu môžete umiestniť prakticky kdekoľvek v exteriéri. Nemusí byť len súčasťou vášho jazierka, ale vhodná je kdekoľvek do okrasnej záhrady, či do predzáhradky alebo ako súčasť dekorácií na vašej terase alebo na balkóne. Zaujímavo môže vyzerať solárna fontána napríklad v kvetinovom záhone.

Najvhodnejšie je solárnu fontánu umiestniť na miesto s dostatočným prísunom slnečných lúčov, prípadne ju môžete umiestniť aj do tieňa, avšak solárny panel sa usilujte umiestniť tam, kde je čo najviac slnka.

 

➡️ Aká je údržba solárnej fontány?

Na trhu nájdete rôzne produkty, ktoré vám pomôžu vašu solárnu fontánu vyčistiť od rias alebo vodného kameňa. Mnohé z nich môžete pridať priamo do vody, aby pôsobili preventívne proti vzniku vodného kameňa a množeniu rias.

 

➡️ Čo so solárnou fontánou v zime?

Ak chcete, aby vám solárna fontána robila radosť čo najdlhšie, určite ju v zime nenechávajte vonku. Pred zazimovaním ju dobre vysušte a vyčistite. Prečistiť by ste mali aj pumpu, ktorá strieka vodu. Celú fontánu, vrátane solárneho panela, prípadne aj batérie, potom uskladnite vovnútri – v garáži, pivnici či na inom vhodnom suchom mieste.

 

Inšpirujte sa

Na záver vám prinášame niekoľko inšpirácií na to, ako zakomponovať solárne fontány do vášho jazierka či do vašej záhrady.

 

Solárnu fonátnu môžete zakomponovať napríklad aj do starej kanvy na mlieko

Solárna fontána v kanve na mlieko

 

Jednoduchá plávajúca solárna fontána v jazierku

Solárna fontána v jazierku

 

Aj jednoduchšia solárna fontána môže spestriť vašu záhradu

Solárna fontána v záhrade

 

Zaujímavá nádoba v spojení so solárnou plávajúcou fontánou oživia vašu záhradu či záhon

Solárna fonátna vo váze

 

Solárna fontána v spojení s kvetmi vytvorí pohodovú atmosféru aj na balkóne či na terase

Kvety okolo solárnej fonátny

 

Solárnu fontánu môžete použiť aj ako napájadlo pre vtáčikov

Solárna fontána pre vtákov

 

Solárna fontána môže spestriť aj záhon

Solárna fontána

 

Zdroje informácií:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Petra Lyžičiarová

Redaktorka magazínu DoDomácnosti.sk. Mám rada prírodu, zvieratá a rada tvorím. Kreatívne sa realizujem nielen pri písaní, ale i v domácnosti, záhrade a v kuchyni, a tak verím, že moje články budú pre vás zaujímavé, užitočné a prínosné.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.