Vyberáme štiepačku na drevo, porovnali sme 8 modelov a v 2020 odporúčame Scheppach

Redakcia DoDomácnosti.sk Test 0

Celkoví víťazi testu

Scheppach HL 650 Profi Tools PM4T-370 Scheppach HL 1500
Víťaz testu Ľudová voľba Pre náročných
Scheppach HL 650
PROFI TOOLS STIEPACKA NA DREVO PM4T-370
Scheppach HL 1500
 1. nízka obstarávacia cena
 2. jednoduché a intuitívne ovládanie
 3. vysoký výkon
 4. vysoký štiepací tlak 6,5 ton
 5. efektívna rýchlosť štartovania
 6. ľahká konštrukcia
 7. jednoduchá preprava
 8. produkt roka (2015, 2017)
 1. dobrá stabilita
 2. jednoduchá preprava
 3. bezpečné ovládanie 2 rukami
 4. pevná konštrukcia
 5. kompaktné rozmery a nízka hmotnosť
 6. cena
 1. dobrý pomer cena/výkon
 2. štiepací tlak až 15 ton
 3. kompaktné rozmery
 4. odolná a robustná konštrukcia
 5. jednoduchá obsluha
 6. štiepací kríž v cene
 1. relatívne nízky podstavec (subjektívne)
 2. konštrukcia štiepačky nie je dimenzovaná na dlhodobú prácu
 3. kratší prívodný kábel
 1. vyššia hladina zvuku
 2. nižší štiepací tlak
 3. hobby prevedenie
 1. vyššia cena
 2. pre bežné použitie až príliš silná
 3. väčšia váha a rozmery
 4. menšie prepravné kolieska
Na prípravu palivového dreva na zimu je táto kompaktná štiepačka ako stvorená. Výkon, hmotnosť, obstarávacia cena - najlepší "domáci" model na trhu podľa redakcie dodomácnosti.sk. Malá mobilná a hlavne dostatočne výkonná horizontálna štiepačka dreva do každej domácnosti, na chatu či chalupu na spracovanie dreva do krbu i do kotla. Vertikálna štiepačka dreva s "mamutím" výkonom - tlak 15 ton jednoducho rozštiepi všetko.
288,90 € 158,00 € 948,91 €
Zobraziť ponuku
Zobraziť ponuku
Zobraziť ponuku
Máte kotol na drevo, krb, ktorý často využívate, respektíve chceli by ste? A k tomu tiež nie ste “fanda” vopred naštiepaných polienok zo supermarketu? Tak vedzte, že pripraviť drevo na kúrenie už nemusí byť tak namáhavé. Predstavujeme výborného pomocníka, ktorý vám to maximálne uľahčí -- štiepačky dreva. Ich obsluha je jednoduchá a zvláda ju aj fyzicky menej zdatný jedinec.

Máte pocit, že by sa vám podobný stroj zišiel, ale neviete podľa čoho si vybrať tú správnu štiepačku na drevo? Prečítajte si tento článok a dozviete sa VŠETKY potrebné informácie. Čo to vlastne štiepačka je a na akom princípe funguje. Ako sa štiepačky dreva rozdeľujú, a ktorý typ stroja je pre vás najvhodnejší. Jednoducho tu nájdete všetky dôležité parametre, na ktoré by ste sa mali pri kúpe štiepačky zamerať + rady a tipy ako s ňou efektívne a hlavne bezpečne pracovať.

V článku nájdete tiež krátke recenzie najlepšie hodnotených štiepačiek dreva v našom teste (vyberali sme na základe porovnania dôležitých parametrov jednotlivých modelov, výsledkov testovania a aj používateľských skúseností).

Ako vybrať štiepačku na drevo?

Pri výbere štiepačky na drevo je potrebné zohľadniť najmä tieto parametre:

Najlepšie Štiepačky dreva na základe porovnávacieho testu 2020

4 NAJLACNEJŠIE KVALITNÉ Štiepačky dreva DO 289 €

Recenzie 8 najlepších štiepačiek dreva pre rok 2020

1. Scheppach HL 650

Typ štiepačky: horizontálna ● Výkon: 1700 W ● Štiepací tlak: 6,5 t ● Max. dĺžka polena: 52 cm ● Max. priemer polena: 25 cm ● Napätie: 230 V ● Hmotnosť: 44 kg

Scheppach HL 650

Na popredných mestach nášho testu sa umiestnila šikovná elektrická vertikálna štiepačka dreva HL 650 z dielne nemeckej firmy Scheppach, ktorá sa na drevospracujúce stroje priamo špecializuje. Keďže priemerný používateľ pripravuje drevo najskôr pred nastávajúcou zimou, tento model je dobrým kompromisom čo sa výkonu, ceny i dobrej mobility týka.

Výkon tejto štiepačky predstavuje solídny tlak až 6,5 tony, čo pohodlne postačí aj na štiepanie tvrdšieho a sukovitejšieho dreva. Vďaka tomu zariadenie rozdeľuje kusy dreva až do dĺžky 52 centimetrov a priemeru 25 centimetrov. Naozaj dobrá hodnota v porovnaní s ostatnými konkurenčnými modelmi v kategórii. Pritom je tento model dostatočne ľahký, čo znamená jeho komfortnú prepravu z miesta na miesto. Ide o veľmi dobre a jednoducho ovládateľný stroj, ktorého obsluhu zvládnu aj osoby bez praxe a potreby extra odborného školenia.

Čo sa týka bezpečnosti, tak túto štiepačku na drevo možno ovládať iba obojručne a takisto disponuje poistkou proti uvoľneniu polena v prípade náhleho výpadku prúdu.

Ďalšie plusy: Systém Vario -- dráhu piestu rýchlo a jednoducho nastavíte podľa dĺžky polena. Manipuláciu so štiepačkou zjednodušujú praktické držadlá aj kolesá, takže je plne mobilná a disponuje aj podstavcom pre väčšie pohodlie pri práci vo vzpriamenej polohe.

Výhody

 • nízka obstarávacia cena
 • jednoduché a intuitívne ovládanie
 • vysoký výkon
 • vysoký štiepací tlak 6,5 ton
 • efektívna rýchlosť štartovania
 • ľahká konštrukcia
 • jednoduchá preprava
 • produkt roka (2015, 2017)

Nevýhody

 • relatívne nízky podstavec (subjektívne)
 • konštrukcia štiepačky nie je dimenzovaná na dlhodobú prácu
 • kratší prívodný kábel

Verdikt: Na prípravu palivového dreva na zimu je táto kompaktná štiepačka ako stvorená. Výkon, hmotnosť, obstarávacia cena -- najlepší “domáci” model na trhu podľa redakcie dodomácnosti.sk.

Naše hodnotenie:

Cena: 288,90 €

Zobraziť ponuku
Detail


2. Scheppach HL 450

Typ štiepačky: horizontálna ● Výkon: 1500 W ● Štiepací tlak: 4 t ● Max. dĺžka polena: 37 cm ● Max. priemer polena: 25 cm ● Napätie: 230 V ● Hmotnosť: 41 kg

Scheppach HL 450

Horizontálna štiepačka dreva Scheppach HL 450 do bodky spĺňa všetky bežné štandardy a očakávania, ktoré môže mať priemerný domáci používateľ na štiepačku pri chystaní palivového dreva na zimu. Štiepe polená s priemerom 25 cm a do dĺžky 37 cm. So štiepacím tlakom 4 t patrí medzi štiepačky s nižším výkonom, čo je inak pre domáce nenáročné využitie úplne v poriadku. Pohodlne naštiepe aj čerstvé drevo rýchlosťou až 100 polien za hodinu.

Aby ste predišli pracovným úrazom, je k dispozícii dvojručný bezpečnostný vypínač. Štiepačku je možné prevádzkovať na domácej nízkonapäťovej sieti pri prevádzkovom napätí 230 voltov. Hmotnosť 41 kg a kompaktné rozmery ju predurčujú na prácu aj keď sú k dispozícii iba malé priestory. Rovnako ako aj ostatné štiepačky na drevo značky Scheppach, aj tu je prítomný systém Vario, vďaka ktorému je možné fixovať podstavca v závislosti od dĺžky polena.

Výhody

 • kompaktné rozmery
 • nízka hmotnosť
 • jednoduché ovládanie
 • ľudová cena

Nevýhody

 • nižší štiepací tlak 4 t
 • pre menšie polená a mäkšie drevo
 • občasné použitie
 • oplatí sa ju postaviť na podstavec aby ste nemuseli byť pri práci stroja zohnutí
 • nastavenie dorazu nedrží veľmi pevne

Verdikt: Štandardná domáca štiepačka, ľahká, skladná a spoľahlivá. Pre menšie množstvo dreva na chalupe či doma výborná.

Naše hodnotenie:

Cena: 169,00 €

Zobraziť ponuku
Detail


3. Scheppach HL 1010

Typ štiepačky: vertikálna ● Výkon: 3300 W ● Štiepací tlak: 10 t ● Max. dĺžka polena: 137 cm ● Max. priemer polena: 40 cm ● Napätie: 230 V ● Hmotnosť: 147 kg

SCHEPPACH HL 1010

Scheppach HL 1010 je obľúbená vertikálna štiepačka na drevo, jedna z top modelov, ktoré nemecký výrobca na trhu ponúka. Je navrhnutá tak, aby spracovanie dreva bolo maximálne bezpečné, jednoduché a časovo úsporné. So štiepacím tlakom 10 ton to ani nemôže byť inak. Stroj dôsledne a rýchlo dokáže spracovať aj tvrdé drevo ako je buk či dub a môžete ním štiepať kláty o dĺžke až 137 cm s priemerom do 40 cm.

Určite oceníte aj nastaviteľný stôl do výšky 7, 54,5 a 83 cm. Pre rýchlejšie štiepanie je rýchlosť klinu smerom k polenu od výroby nastavená na 5,2 cm za minútu a zdvih až 22 cm/min. Robustná konštrukcia s vystuženou masívnou základňou odolá aj vysokým prevádzkovým nárokom. Hmotnosť niečo cez 140 kg sa zdá mierne vysoká, ale pri takomto type stroja je úplne adekvátna, veľké kolesá a transportné madlo významne uľahčujú manipuláciu.

V základnej výbave je klasický plochý klin, avšak pre tento model je možné dokúpiť si prídavný rozširovací alebo aj štvorramenný klin.

Výhody

 • silný výkon
 • rýchla a efektívna práca
 • vysoký štiepací tlak až 10 t
 • robustná odolná konštrukcia
 • ľahké ovládanie a dobrá mobilita
 • optimálny pomer cena/kvalita/výkon

Nevýhody

 • v balení len základný plochý klin
 • hlučnejší výkonný motor

Verdikt: Táto štiepačka vás presvedčí svojím výkonom, spracovaním a jednoduchou obsluhou. A to všetko za cenu, ktorú pri iných štiepačkách s podobnými parametrami jednoducho nenájdete.

Naše hodnotenie:

Cena: 729,01 €

Zobraziť ponuku
Detail


4. Profi Tools PM4T-370

Typ štiepačky: horizontálna ● Výkon: 1500 W ● Štiepací tlak: 4 t ● Max. dĺžka polena: 37 cm ● Max. priemer polena: 25 cm ● Napätie: 230 V ● Hmotnosť: 40 kg

PROFI TOOLS STIEPACKA NA DREVO PM4T-370

Profi Tools PM4T-370 je šikovná malá horizontálna štiepačka na drevo so štiepacím tlakom 4 tony, ktorá dostatočne rýchlo a bez väčšej námahy naštiepi “kopu” dreva do krbu. Ak si myslíte, že k tomu potrebujete “mašinu” so silou 7-8 t, tak vedzte, že na občasné štiepanie menších polien úplne postačí aj tento model. Okrem toho sa vyznačuje kompaktnými rozmermi a nízkou hmotnosťou (40 kg).

Maximálny priemer polena určený výrobcom je 25 cm s dĺžkou maximálne 37 cm. Dvojručný ovládací systém zaisťuje optimálnu bezpečnosť počas procesu štiepania a teda pokiaľ chcete spustiť klin, obe ruky musia ovládať páku a ovládací spínač naraz. Ak tomu tak nie je, vedie to k okamžitému prerušeniu procesu štiepenia. K štiepačke si môžete dokúpiť aj štvorramenný klin, ktorý rozdelí polena na 4 časti a podstatne vám uľahčí prácu.

Výhody

 • dobrá stabilita
 • jednoduchá preprava
 • bezpečné ovládanie 2 rukami
 • pevná konštrukcia
 • kompaktné rozmery a nízka hmotnosť
 • cena

Nevýhody

 • vyššia hladina zvuku
 • nižší štiepací tlak
 • hobby prevedenie

Verdikt: Malá mobilná a hlavne dostatočne výkonná horizontálna štiepačka dreva do každej domácnosti, na chatu či chalupu na spracovanie dreva do krbu i do kotla.

Naše hodnotenie:

Cena: 158,00 €

Zobraziť ponuku
Detail

Ľudová voľba


5. Scheppach HL 1500

Typ štiepačky: vertikálna ● Výkon: 4100 W ● Štiepací tlak: 15 t ● Max. dĺžka polena: 135 cm ● Max. priemer polena: 40 cm ● Napätie: 400 V ● Hmotnosť: 220 kg

Scheppach HL 1500

Scheppach patrí medzi top výrobcov drevoštiepacích strojov. Model HL 1500 patrí k tomu najlepšiemu a najvýkonnejšiemu na trhu čo sa týka strojov pre domáce použitie. V podstate už má profesionálne parametre avšak stále s primeranou cenou, i keď niekomu sa niečo okolo 800 € môže zdať už veľa. Nemusí. Štiepací tlak 15 ton zvládne totiž naozaj takmer všetko. To znamená, že s týmto modelom môžete štiepať polená s dĺžkou až do 135 cm a priemerom 40 cm. Výkonný elektromotor má príkon 4100 W a pracuje pri otáčkach 1450 za minútu s prevádzkovým napätím 400 V. Rýchlosť klinov pri pohybe k polenu je 4,5 cm za sekundu a ​​pri zdvíhaní 18 cm/s.

K takémuto výkonu samozrejme patrí aj masívna a odolná konštrukcia s celkovou váhou zariadenia 220 kg. Znížená základňa potom umožňuje pohodlnejšie nakladanie aj veľkých rozmerných polien. Nechýba systém Vario pre efektívne nastavenie dráhy piestu. Ku štiepačke je potom dodávaný základný plochý štiepací klin + krížový (štvorramenný) štiepací klin, ktorý klát (do 25 cm priemer) dokáže rozdeliť rovno na 4 časti.

Výhody

 • dobrý pomer cena/výkon
 • štiepací tlak až 15 ton
 • kompaktné rozmery
 • odolná a robustná konštrukcia
 • jednoduchá obsluha
 • štiepací kríž v cene

Nevýhody

 • vyššia cena
 • pre bežné použitie až príliš silná
 • väčšia váha a rozmery
 • menšie prepravné kolieska

Verdikt: Vertikálna štiepačka dreva s “mamutím” výkonom -- tlak 15 ton jednoducho rozštiepi všetko.

Naše hodnotenie:

Cena: 948,91 €

Zobraziť ponuku
Detail

Pre náročných


6. Güde DHH 1050/8TC

Typ štiepačky: vertikálna ● Výkon: 3500 W ● Štiepací tlak: 8 t ● Max. dĺžka polena: 104 cm ● Max. priemer polena: 30 cm ● Napätie: 400 V ● Hmotnosť: 107 kg

GUDE DHH 1050/8TC

Güde DHH 1050/8TC je vertikálna štiepačka dreva robustnej konštrukcie, pevnými ovládacími ramenami, bez priehybov a so štiepacím stolom, ktorý nepruží.

Silný trojfázový motor s výkonom 3500 W má pri práci vycibrený a pomerne tichý chod (hladina hluku: 86 dB pri plnom zaťažení). Stroj ponúka štiepaciu silu 8 ton a zvládne polená s priemerom 30 cm a dĺžkou niečo cez meter. Zo strany jej užívania jej niet veľmi čo vytknúť, pracuje sa s ňou dobre, celkové prevedenie je na slušnej úrovni. Madlo na prepravu štiepačky je dostatočne veľké k pohodlnému premiestňovaniu (stroj má hmotnosť 107 kg), ovládacie ramená pri transporte jednoducho zabezpečíte gumou aby sa neotvárali.

Dodávaný základný štiepací klin je dostatočne široký a zo špeciálnej ocele C 40, ku štiepačke je dodávaný tiež štiepací kríž.

Výhody

 • dobrý výkon
 • robustná konštrukcia
 • dobré dielenské spracovanie
 • pohodlné madlo na transport
 • otočný rozperný stôl
 • rýchla montáž
 • jednoduchá a bezpečná obsluha

Nevýhody

 • iba dve polohy štiepacieho stola
 • prídavný 4-ramenný klin je skôr na mäkšie drevo s menším priemerom polena (20-25 cm)
 • ramená sú príliš ďaleko od seba (min. priemer polena 18 cm)
 • odmerka oleja horšie čitateľná

Verdikt: Ak nepotrebujete ten úplne najsilnejší stroj, tak tento model je pre vás. Dobré spracovanie, jednoduchá obsluha a kopa naštiepaného dreva za relatívne menší peniaz.

Naše hodnotenie:

Cena: 444,00 €

Zobraziť ponuku
Detail


7. Scheppach HL 1200S

Typ štiepačky: vertikálna ● Výkon: 3500 W ● Štiepací tlak: 12 t ● Max. dĺžka polena: 137 cm ● Max. priemer polena: 40 cm ● Napätie: 400 V ● Hmotnosť: 165 kg

Scheppach HL 1200S

Scheppach HL 1200S je stabilná a pevná štiepačka dreva určená náročným užívateľom. Štiepací tlak 12 ton a rozmery polena, ktoré dokáže spracovať (až 137 cm do dĺžky s priemerom 40 cm) predznačuje, že tento model patrí k veľmi obľúbeným. So silným pracovným tlakom úzko súvisí aj odolná konštrukcia, na ktorú boli použité oceľové plechy s hrúbkou až 6 mm.

Pri rýchlosti návratu 22 cm za sekundu nie je táto štiepačka práve najrýchlejšia ale ani pomalá. Pomôže, ak si pomocou systému VARIO nastavíte optimálnu pracovnú dĺžku piestu podľa veľkosti polena. Takto môžete spoľahlivo, rýchlo a bezpečne naštiepať pomerne veľké množstvo dreva. Základňa stroja je špeciálne vystužená, štiepačka tiež disponuje nízkou základňou pre prácu s veľmi ťažkými polenami, ďalej výklopným a ďalším odnímacím pracovným stolom pre kratšie polená.

Na chod stroja je potrebné vysokonapäťové pripojenie. Takže ak si ho chcete zaobstarať, malo vy vám byť vopred jasné či potrebnými 400 V vôbec disponujete a či má vôbec zmysel kúpiť také zariadenie.

Výhody

 • kvalitné robustné spracovanie
 • extra odklápací stôl
 • fázový menič
 • dobrý pomer cena/kvalita
 • nemecká spoľahlivosť

Nevýhody

 • vyššia hmotnosť
 • ťažšia manipulácia
 • na prácu s dlhšími polenami je treba dokúpiť rozširovací klin

Verdikt: Ideálna štiepačka dreva pre náročných užívateľov s veľkým výkonom.

Naše hodnotenie:

Cena: 698,01 €

Zobraziť ponuku
Detail


8. Lumag HOS 5A

Typ štiepačky: horizontálna ● Výkon: 2200 W ● Štiepací tlak: 5 t ● Max. dĺžka polena: 52 cm ● Max. priemer polena: 25 cm ● Napätie: 230 V ● Hmotnosť: 50 kg

Lumag HOS 5A

Štiepačka Lumag HOS 5A štiepa drevo v horizontálnej (vodorovnej) polohe a je vhodná skôr pre menej časté používanie. Dokáže vyvinúť tlak až do hodnoty 5 ton a naštiepať kusy dreva do dĺžky približne 50 cm (s maximálnym priemerom polena 25 cm). Výkon motora je 2200 W a je možné ju zapojiť do bežnej zásuvky na 230 V. Dojazd prítlačnej dosky ku klinu je 14 cm, pracovná rýchlosť chodu vzad 7,5 cm za sekundu

Túto štiepačku zdobí stabilná celokovová konštrukcia. Samozrejmosťou je bezpečnostné obojručné ovládanie. Dve pojazdové kolesá a transportné madlo maximálne uľahčujú manipuláciu so zariadením s hmotnosťou rovných 50 kg a pohodlné prenášanie na miesto práce. Výhodou sú nesporne aj kompaktné rozmery konštrukcie, čo maximálne uľahčuje jej uskladnenie (stroj má 94 cm na dĺžku, 25 cm na šírku a 47 cm na výšku).

Výhody

 • dobre štiepa menšie polená
 • ostrý klin s nábehom
 • kláty nepružia a neodlietavajú
 • jednoduchá manipulácia
 • skladná -- kompaktné rozmery
 • jednoduché zostavenie
 • dobrá cena

Nevýhody

 • dlhší dojazd dosky ku klinu
 • nekryté boky a motor
 • nízka pracovná výška
 • väčšia nádrž na hydraulický olej

Verdikt: Výborná štiepačka na domáce použitie -- je ľahko prenosná, so silným motorom a dostatočným štiepacím tlakom.

Naše hodnotenie:

Cena: 235,00 €

Zobraziť ponuku
Detail


Čo je štiepačka dreva

Štiepačka dreva je zariadenie, ktoré pracuje na princípe hydraulického obvodu, poháňaným najčastejšie elektromotorom (ale môže to byť aj benzínový, či dieselový motor, prípadne existujú aj modely s vývodom na hnací hriadeľ traktora). To má za následok, že piest so silným robustným klinom sa pod tlakom niekoľkých ton, v závislosti od sily a výkonu štiepačky, zatláča do kmeňa a štiepi ho (pohybuje sa plynule smerom oproti opornej lavici, na ktorej je položený/opretý kus dreva). Ak je k dispozícii krížová alebo hviezdicovitá násada, drevo sa rozštiepi na viac ako dve časti. Na druhú stranu však musí zariadenie vyvinúť o to väčší výkon, tlak sa totiž bude rozkladať na viacero smerov.

Štiepačky dreva

Kužeľová štiepačka na drevo

Druhou možnosťou je, že namiesto klinu disponuje štiepačka odolným kužeľovitým tŕňom so závitom, ktorý sa hnaný elektromotorom otáča a vŕta sa do dreva. Takéto zariadenie má však zvýšené nároky na bezpečnosť (riziko zachytenia odevu o kužeľ) a je aj dosť náchylné k uviaznutiu tŕňa v dreve (práve pre tento prípad by mala byť takáto kužeľová štiepačka opatrená spätným chodom). Tento typ štiepačky je najčastejším výtvorom domácich majstrov, ktorí si ju dokážu zostaviť svojpomocne (viac o výrobe domácej štiepačky).

Štiepačky dreva sa potom v zásade rozdeľujú na horizontálne a vertikálne typy.

 

Horizontálne a vertikálne štiepačky

Z pohľadu konštrukcie a niektorých parametrov sa štiepačky dreva delia na 2 typy, z ktorých každý má svoje plusy i mínusy a každý sa hodí viac na štiepanie iného druhu dreva. Spoločný majú princíp fungovania (majú priestor na uloženie polena, štiepací mechanizmus, klin a hydraulický piest, ktorý ho tlačí na drevo alebo opačne drevo na klin) a to, že je nutné ich obsluhovať oboma rukami.

 

Horizontálne

Ako už prezrádza názov ide o stroj, ktorý drevo štiepe vodorovne a je teda konštruovaný na dĺžku. Vpredu alebo zospodu má zvyčajne umiestnený motor a navrchu plochu na uloženie polena.

Výhody

 • menšia hmotnosť
 • mobilita a dobrá skladnosť
 • nižšia obstarávacia cena
 • jednoduchá a fyzicky nenáročná práca
 • bezpečnosť -- užívateľ stojí za strojom a drevo padá smerom od neho
 • na pohon stačí obyčajná 230 V zásuvka

Nevýhody

 • slabší štiepací tlak -- do 4-5 ton
 • nie sú určené na nadmerné používanie
 • spracujú obvykle iba kratšie polená s menším priemerom
 • vhodné skôr pre mäkké a nesukovité drevo

Vhodné pre tých, ktorí spotrebujú ročne do tých 10 kubíkov dreva.

 

Vertikálne

Oproti predchádzajúcemu typu štiepačiek majú odlišnú konštrukciu. Drevo sa na štiepač pokladá na výšku -- teda vertikálne. Klát sa pokladá na podperu a zvrchu sa naň spúšťa klin. Takto je to podobné tomu, ako sa drevo štiepi ručne sekerou.

Výhody

 • veľká a stabilná základňa
 • odolnejšia konštrukcia
 • mohutné, ťažké a výkonné
 • silný štiepací tlak (7, 8, 10, 12 ton a viac) -- poradia si s dlhšími polenami s väčším priemerom
 • pohodovo však zvládnu aj s malé kláty

Nevýhody

 • ťažšia manipulácia -- majú pochopiteľne vyššiu hmotnosť
 • vyššia obstarávacia cena
 • veľké vertikálne štiepačky potrebujú pripojenie na trojfázovú 400 V prípojku

Vhodná pre tých, ktorí potrebujú ročne pripraviť aspoň 15-20 kubíkov palivového dreva a viac.

 

Štiepačky dreva podľa napájania (pohon)

Väčšinu štiepačiek na drevo poháňajú výkonné elektromotory. Vedľa nich sa môžete stretnúť aj s benzínovými či dieselovými motormi, prípadne s vývodom na hnací hriadeľ traktora. Posledne spomenuté sú štiepačky, ktoré sú plne mobilné a drevo nimi môžete štiepať bez ohľadu na dostupnosť elektrickej energie.

 

Štiepačky na drevo s elektrickým motorom

Pre domáce použitie ide o najčastejšie používaný typ pohonu štiepačky. Výhodou je ich nižšia obstarávacia cena, majú tiež menšiu hmotnosť a ľahšie sa prenášajú. Na druhú stranu sú závislé od možnosti pripojenia k zásuvke. Menším modelom stačí bežná zásuvka 220-230 V, väčšie stroje potrebujú silnoprúd 380-400 V.

 

Štiepačky na drevo s benzínovým alebo dieselovým motorom

Ťažké a výkonné štiepačky, ktoré sa používajú väčšinou v teréne (napríklad priamo v lese), využívajú spaľovací motor. Sú drahšie no na druhú stranu oveľa výkonnejšie a dokážu spracovať aj veľmi tvrdé a mokré drevo (aj so sukmi). Menšie modely majú benzínový štvortaktný motor, väčšie zas naftový.

 

Štiepačky na drevo za traktor

Máte traktor? Tak to určite popremýšľajte aj nad štiepačkou poháňanou pomocným hriadeľom traktora. K chodu využívajú motor traktora, ku ktorému sú upevnené špeciálnym trojbodovým systémom. Sú relatívne lacnejšie (nemajú vlastný pohon) a veľmi efektívne pri profesionálnom spracovaní dreva aj priamo v lese.

 

Kombinované štiepačky na drevo

Takéto hybridné štiepačky kombinujú viac typov pohonu. Ide o flexibilné stroje, ktoré môžete podľa potreby pripojiť k elektrickej sieti alebo použiť v teréne, disponujú totiž elektromotorom a benzínovým alebo externým pohonom na hriadeľ.

 

Prečo použiť štiepačku na drevo

Palivové drevo sa v súčasnosti dostáva stále viac a viac do popredia. Nie je to len ekologický, obnoviteľný, zdroj energie, ale aj zaujímavá alternatíva z pohľadu neustáleho zvyšovania cien energií. A pritom súčasne ponúka aj užívateľský komfort. Tento spôsob vykurovania sa jednoducho teší stále väčšej obľube.

Palivové drevo bez väčšej námahy so štiepačkou na drevo

Palivové drevo si bez väčšej námahy pripravíte práve s kvalitnou štiepačkou na drevo…

Povedzme si narovinu, že spracovať si dovezené drevo vlastnými silami je oveľa úspornejšie, veď reálne stojí drevo z lesa narezané na kláty možno tak maximálne tretinu v porovnaní s už naštiepaným drevom vo vreci z hobbymarketu. Preto ak to s kúrením drevom myslíte naozaj vážne a nechcete pravidelne prelievať “pot a krv” so sekerou v ruke, tak zaobstaranie si štiepačky na drevo stojí minimálne že za úvahu.

Veľký klát na štiepanie nahradí kovová lavica či stojan, sekeru štiepací klin a silu vašich rúk hydraulický valec s piestom. Ten neúprosne zatlačí klin do dreva pekne centimeter po centimetri, až sa napokon poleno rozštiepi na perfektné polienka.

 

Na čo sa pri výbere štiepačky dreva zamerať

Najprv si samozrejme ozrejmite, koľko dreva a ako často ho chcete svojou štiepačkou spracovávať a zvoľte si typ. Horizontálny alebo vertikálny. Máte? Ok, následne by vás mal zaujímať štiepací tlak, ktoré dokáže stroj vyvinúť. Zaujímajte sa aj o to, aké dlhé polená a s akým priemerom dokáže spracovať. Pri najvyhľadávanejších domácich, ale aj profi štiepačkách (s elektromotorom), si všímajte typ napájania a aj celkový príkon.

Určite nezabúdajte na hmotnosť a rozmery (podľa spôsobu akým chcete štiepačku používať), príslušenstvo a doplnkové funkcie… Do úvahy nezabudnite vziať aj značku, štiepačky dreva od overených výrobcov sú vhodnejšie a bezpečnejšie ako od tých neznámych, prípadne hobby značiek supermarketov a štiepačiek ponúkaných v inzerátoch (v neznámom technickom stave).

 

Horizontálny alebo vertikálny typ?

V podstate ide len o to aby ste si ujasnili, aké veľké kláty chcete štiepať a ako často. Viac o jednotlivých typoch štiepačov z pohľadu konštrukcie sme už písali vyššie.

💡 Rýchly TIP:

 • pre občasné štiepanie (napríklad na zimu) a spracovanie skôr mäkších druhov dreva ako je smrek, borovica, jedľa, lipa, breza, smrekovec… s dĺžkou spracovávaných polien do 50 cm a priemerom do 25 cm, úplne v pohode postačí lacnejšia a skladnejšia horizontálna štiepačka
 • ak s ňou chcete pracovať častejšie (a v krátkom čase spracovať veľké množstvo dreva) a pôjde skôr o tvrdšie drevo ako je dub, buk, hrab, orech, jabloň, slivka, agát… a s polenami dlhšími ako pol metra či priemerom nad 25 cm zvoľte o niečo drahšie no výkonnejšie vertikálne štiepačky

 

Štiepací tlak (rýchlosť + dorazy)

Štiepací tlak je snáď najdôležitejší parameter, ktorý by ste mali pri štiepačkách brať do úvahy. Ide vlastne o silu, ktorá pôsobí na štiepený klát (uvádzaná v tonách). Čím väčším tlakom stroj disponuje, tým ľahšie sa štiepia dlhšie a širšie polená aj z tvrdšieho a sukovitejšieho dreva. Na druhú stranu, s vyšším tlakom stúpa aj obstarávacia cena štiepačky.

Horizontálne štiepačky dreva dokážu vyvinúť tlak v rozmedzí 4-7 ton, vertikálne v rozmedzí 6-25 ton. Vertikálne štiepačky s tlakom nad 20 ton sú už určené profesionálom.

Rýchlosť a doraz

Pod rýchlosťou stroja rozumieme vlastne rýchlosť spätného pohybu klinu. Pri práci sa najprv klin pomaly posúva k drevu, štiepi ho a automaticky sa vracia so východiskovej polohy. Tá sa dá nastaviť dorazom v závislosti od dĺžky polena, ktoré chcete štiepiť.

 

Dĺžka a priemer štiepaného materiálu (veľkosť)

Sila štiepačky je vám už zrejmá, výrobcovia v závislosti aj od tohto parametru uvádzajú ďalšie 2 podstatné údaje a to:

 • maximálnu dĺžku štiepaného polena a
 • jeho maximálny priemer

Vyberáte pravdaže štiepačku, ktorá naštiepi polená do veľkosti, ktorá vyhovuje práve vám. Pre lepšiu orientáciu si povedzme možné hodnoty týchto parametrov:

 • horizontálne štiepačky sú vhodné najčastejšie na polená s maximálnou dĺžkou do 60 cm s priemerom do 30 cm
 • vertikálne štiepačky by si mali bez problémov poradiť so 100 cm polenami, tie výkonnejšie aj 135 cm s priemerom 50 cm a viac

 

Pohon / výkon / otáčky

Už sme sa bavili o tom, že pohon, s ktorým sa pri štiepačkách môžete stretnúť, je najčastejšie elektrický, menej benzínový a napokon od pomocného hriadeľa traktora. V našom teste sme sa venovali modelom s elektromotorom a preto si povedzme, že s rastúcim výkonom štiepačky stúpa aj jeho príkon. Horizontálne štiepačky teda majú výkon v hodnote približne 2000 W, vertikálne od 2000-7000 W. Silnejšie a výkonnejšie štiepačky (vertikálne) sú na 400 V a horizontálne na 230 V.

Ďalším údajom, ktorý súvisí s výkonom je počet otáčok motora. Najslabšie modely majú od 550 otáčok za minútu a výkonnejšie aj 2800 ot./ za min.

 

Hmotnosť + konštrukcia

Hmotnosť štiepačky je asi tým najobmedzujúcejším parametrom. Aj najľahšie horizontálne štiepačky na drevo majú takmer 50 kg, výkonnejšie aj 100 kg. Ak teda plánujete, že so svojou štiepačkou budete manipulovať a prenášať ju častejšie, zvážte aj tento parameter.

Spomenuli sme už horizontálne modely, koľko vážia tie vertikálne? Samozrejme viac, rátajte minimálne so 100-120 kg. Čím väčší je štiepací tlak a výkon, tým väčšiu hmotnosť očakávajte. Nech vás neprekvapí, že niektoré majú aj 300 kg a viac.

Konštrukcia

Čím je štiepačka dreva ťažšia a výkonnejšia, tým viac jej komponenty musia vydržať. Konštrukcia by mala byť z kvalitných materiálov a dokázala tak zabezpečiť stroju dostatočnú stabilitu a odolnosť. Dôležité sú aj bezpečnostné prvky -- štiepanie dreva je totiž značne riziková práca. Štandardom je spustenie a ovládanie stroja oboma rukami (obojručný systém). Nepozorného užívateľa to dokáže ochrániť tak, že po pustení jedného z vypínačov sa štiepačka zastaví a klin sa vracia do základnej polohy. Proti odlietavaniu rozštiepnutého dreva zvyčajne slúžia dve pridržiavacie klieštiny.

Pri práci aj s veľmi ťažkými polenami by mal byť stroj vybavený nízkou základňou, vďaka ktorej sa nemusia do veľkej výšky. Pre jednoduchšiu manipuláciu sú niektoré modely vybavené transportnými kolieskami a pevným madlom na pridŕžanie.

 

Štiepací klin a iná výbava

K väčšine štiepačiek dreva patrí aj množstvo doplnkov a prvkov, ktoré rozširujú jej možnosti použitia a uľahčujú prácu. Buď sú priamo v základnej výbave alebo je možné si ich zakúpiť.

Medzi základné patrí štiepací klin, ktorý je v drvivej väčšine prípadov zahrnutý v cene stroja (najčastejšie plochý klin, ktorý rozsekne poleno na dve časti). Drahšie modely majú vo výbave aj iné typy klinov, napríklad so štiepacím krížom, ktorý poleno rozdelí pekne hneď na štvrtinky. Tých klinov je na trhu viacero, poďme sa na ne pozrieť bližšie.

Štiepačka na drevo

Typy štiepacích klinov

Ako sme spomínali, okrem štandardného klinu, môžete k štiepaniu dreva použiť aj iné praktické kliny a získať tak výbavu, ktorá vám maximálne uľahčí prácu.

 • štvorramenný klin (štiepací kríž) -- vďaka jeho tvaru dochádza pri štiepaní k rozdeleniu polena rovno na 4 časti, odporúča sa však iba pre kláty s maximálnym priemerom do 30 cm
 • šesťramenný klin -- poleno rozdelí na 6 dielov, taktiež vhodný pre polená s menším priemerom z mäkšieho dreva
 • predĺžený klin -- ten sa využíva na štiepanie veľmi dlhých polien (meter a viac) pri vertikálnom type štiepačky, má minimálne 2-násobnú dĺžku ako klasický klin
 • rozširujúci klin -- je kratší, no výrazne širší a zvykne sa nasadzovať na klasický klin, pomáha štiepiť najmä sukovité polená s väčšími priemermi

Medzi ďalšie zaujímavé príslušenstvo patrí ešte stojan (s kolieskami), určený predovšetkým pre menšie horizontálne štiepačky.

 

Cena

Štiepačka dreva je určená na ťažšiu a náročnejšiu prácu, preto je dôležité aby aj niečo vydržala pri stabilnej výkonnosti. Čím kvalitnejšie prevedenie stroja a vyšší výkon, tým vyššiu cenu môžete očakávať

Lacné štiepačky dreva -- cena do 400 €

V tejto cenovej relácii máte na výber zväčša z horizontálnych štiepačov dreva, ktoré budú napájané 230 V a budete môcť nimi štiepať polená do výšky 40-50 cm s priemerom do 30 cm. Hmotnosť týchto strojov nepresahuje 100 kg a štiepací tlak 7 ton. Využitie? Občasné, napríklad na prípravu palivového dreva na zimu.

Bežné štiepačky dreva -- cena od 400 do 800 €

Tu môžete vyberať medzi najsilnejšími horizontálnymi štiepačkami a základnými modelmi vertikálnych štiepačiek (prípadne štiepačkami za traktor). Očakávajte menovitý príkon 2000-4000 W a napájané budú poväčšinou 400 V. Štiepací tlak týchto strojov sa pohybuje v rozmedzí 7-12 ton a poradia si polenami do dĺžky 125 cm s priemerom do 45 cm.

Kvalitné štiepačky dreva pre náročných -- cena od 800 do 2000 €

Tieto štiepačky (vertikálne) sú určené náročným užívateľom, ktorí každoročne potrebujú spracovať väčšie množstvo dreva. Štiepačky si poradia aj s veľmi tvrdým, sukovitým drevom, prípadne mokrým. Stroje sa vyznačujú vyššou hmotnosťou (150-250 kg) a bez problémov rozštiepia polená s dĺžkou aj nad 125 cm s priemerom 50 cm. Štiepací tlak môžete v tejto kategóriách očakávať v hodnote 15-20 ton.

Profesionálne štiepačky dreva -- cena nad 2000 €

Najdrahšie sú samozrejme profesionálne zariadenia, ktoré sú schopné odolávať aj tej najväčšej pracovnej záťaži a naštiepať polená, ktoré sú väčšie ako bežné na domáce kúrenie. Ide zväčša o poloautomatické a automatické stroje (prípadne hybridy s multifunkčným využitím). Najvýkonnejšie štiepačky do špeciálnej linky nezriedka presahujú cenu aj 12000 €.

 

Značka

Nepodceňujte kvalitu spracovania vašej štiepačky. Tú zabezpečia najlepšie overené značkové stroje od overených výrobcov. Pokiaľ si zabezpečíte práve taký model, máte istotu, že vám štiepačka poslúži dlhé roky bez vážnejších porúch. Medzi najznámejších kvalitných výrobcov štiepačiek dreva patria značky ako Scheppach, Lumag, Dolmar, Proma, Hecht, Güde, Holzkraft, Zipper, Vari a ďalšie.

 

Scheppach

Značka Scheppach (rok vzniku 1927) je jedna z najstarších, najznámejších a aj najväčších nemeckých firiem, ktorá sa špecializuje na výrobu dielenských a drevoobrábacích strojov špičkovej kvality. Populárna je aj na našom trhu. V ponuke sú nielen skvelé štiepačky dreva, ale aj pokosové či stolové píly, brúsky, stojanové vŕtačky, ponorné píly a kompresory…

Štiepačka dreva Scheppach HL 1010

Scheppach HL1010 I HOLZSPALTER I LOG SPLITTER

 

Iné značky

Štiepačky na drevo dnes kúpite aj v každom hobbymarkete ako OBI, Mountfield, Hornbach či Kinekus. Oddelenia so záhradnou a inou technikou má tiež Tesco, Lidl má zase v ponuke vlastnú značku Parkside.

Z Bazošu -- oplatí sa?

“Lacno a výhodne” štiepačku zoženiete aj na internete (napríklad bazoš), alternatívou je tiež bazár či záložňa. Iste, je to každého osobná vec, no predtým ako si štiepačku zaobstaráte práve takýmto spôsobom, si dobre uvážte, či práve vy máte naozaj záujem o stroj v neznámom technickom stave a samozrejme bez záruky.

V prípade, že štiepačku na drevo chcete použiť fakt len nárazovo, alternatívnym riešením môže byť aj jej zapožičanie v niektorej z požičovní náradia. Logicky vás to vyjde podstatne lacnejšie ako kúpa samotného stroja.

 

Bezpečnosť

Hoci sú moderné štiepačky už pomerne bezpečné stroje, aj tak by malo byť na prvom mieste dôsledné dodržiavanie bezpečnostných pravidiel pri práci.

Okrem rizika odletujúceho dreva (čo v podstate každý očakáva) je dôležité aby ste si všímali ako je na štiepačke umiestnený prívodný kábel. Môže sa stať, že niektorý model má vývod takú nešťastnú polohu, že naštiepané drevo môže padať priamo na kábel. Takto veľmi rýchlo môže dôjsť k poškodeniu kábla a hrozí nebezpečenstvo zasiahnutia elektrickým prúdom. Niektoré lacnejšie modely dokonca disponujú plastovým káblom, čo je vo vonkajších podmienkach nemysliteľné.

Toto sú základné bezpečnostné zásady, ktoré by ste mali bezpodmienečne dodržiavať pri práci so štiepačkou na drevo:

 • dôkladne si naštudujte manuál a návod na použitie od výrobcu
 • používajte ochranné pomôcky, minimálne rukavice, ochranné okuliare a pevnú vysoká obuv
 • elektrické štiepačky sú pod prúdom, dávajte pozor na prívodný kábel aby ste ho neporušili
 • stroj spustite iba vtedy, keď máte obe ruky mimo zónu štiepania
 • štiepačka musí kvôli bezpečnosti stáť na rovnom a pevnom podklade
 • stroj obsluhuje vždy iba jedna osoba, zabezpečte aby sa v jej blízkosti nezdržiavali deti
 • pomocníci by mali dodržiavať odstup aspoň 5 m od bežiaceho stroja

 

Štiepačka na drevo svojpomocne -- návod na výrobu

Ako si vyrobiť štiepačku na drevo svojpomocne? Na internete možno nájsť množstvo návodov. Napospol ide o výrobu kužeľovej štiepačky, kde motor poháňa štiepací kužeľ. Hoci takýto typ štiepačky dokáže rozštiepiť aj veľmi dlhé polená, vlastnoručne vyrobený stroj predstavuje dosť veľké riziko zranenia pri práci. Na druhú stranu, šikovný a skúsený majster naozaj dokáže zostrojiť plne funkčnú štiepačku. Ak sa zaňho pokladáte aj vy, máme pre vás pár tipov ako na to.

TIP 1: Kužeľová štiepačka na drevo domáca výroba -- VIDEO

Kuželová štípačka na dřevo - D.I.Y. conical log splitter - plánky ve videu - with plans

TIP 2: Článok Zhotovte si kužeľovú štiepačku dreva

 

Ako pracovať so štiepačkou -- rady a tipy

Na záver ešte pripojíme aj pár rád a tipov ako so štiepačkou na drevo vlastne pracovať. Skúsení majstri pozrú iba jedným očkom či je všetko uvedené správne, začiatočníci ocenia množstvo praktických informácií.

 • štiepajte drevo najlepšie na jeseň a/alebo v zime -- vtedy je v dreve najmenej vlhkosti
 • najskôr režte a až potom štiepajte -- väčšie kusy narežte na menšie (podľa sily vašej štiepačky a potrebnej veľkosti dreva do kachiel), zbytočne sa budete trápiť s metrovými kusmi, ktoré síce veľké vertikálne štiepače zvládnu, ale tá manipulácia…
 • s tým úzko súvisí aj ďalšia vec -- štiepajte drevo podľa možností čo najskôr po narezaní -- veľmi suché drevo totiž pri štiepaní dokáže odletieť aj niekoľko metrov
 • vodorovné (horizontálne) štiepačky dreva umiestnite najlepšie na pevný pracovný stôl do pre vás pohodlnej pracovnej výšky (prípadne sú na trhu k dostaniu špeciálne stojany s kolieskami, pri ktorých je možné nastaviť výšku), vertikálne musia pracovať na rovnej a pevnej zemi
 • so štiepacím krížom pracujte vždy obozretnejšie -- klát sa totiž rozletí na 4 svetové strany
 • drevo si vopred roztrieďte (ak sa dá) -- tvrdé a sukovité totiž narobí problém, predtým ako pôjdete spracovať vytriedenú kôpku takéhoto dreva štiepací klin a klznú plochu namažte
 • nezabúdajte na údržbu -- samozrejme je to hlavne pravidelná výmena hydraulického oleja a mazanie pohyblivých častí stroja vazelínou
 • ak máte pocit, že vaša štiepačka naozaj zvládne aj 1 metrové kusy… vyskúšajte to, je ale veľmi pravdepodobné, že raz za čas sa do nich klin hlboko zakliesni a uviazne (to sa deje hlavne vtedy, keď je vzdialenosť dojazdu prítlačnej dosky ku klinu priveľká, klát sa nemusí rozštiepiť úplne a bude ho potrebné “dorobiť” ručne)
 • všímajte si aj to ako je riešené lôžko pre poleno/klát a vodiace lišty -- je potrebné aby bolo poleno stabilne usadené
 • klin používajte podľa potreby, nezabúdajte však na jeho dostatočnú ostrosť a jeho správny uhol -- ak je tupý a naširoko roztvorený, rozštiepené kusy dreva prudko odlietavajú do strán

Do testu sme vybrali Štiepačky dreva len z overených eshopov

Ohodnoťte náš test:

Štiepačky dreva v našom katalógu

Lumag HOS 5A Lumag HOS 5A
235,00 €
Scheppach HL 1200S Scheppach HL 1200S
698,01 €
Güde DHH 1050/8TC GUDE DHH 1050/8TC
444,00 €
Scheppach HL 1500 Scheppach HL 1500
948,91 €
Scheppach HL 1010 SCHEPPACH HL 1010
729,01 €
Scheppach HL 450 Scheppach HL 450
169,00 €
Scheppach HL 650 Scheppach HL 650
288,90 €
Autor článku
Redakcia DoDomácnosti.sk

Tento článok pre vás pripravili redaktori magazínu DoDomácnosti.sk. Hľadáme to, čo vás zaujíma. Testujeme, porovnávame, recenzujeme všetko, čo patrí do domu, bytu, záhrady, či dielne. Kontakty na nás nájdete v sekcii O webe.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.