Ako si vybrať stropný ventilátor – väčšina je vybavená aj elegantným svetlom

Veronika Štrbová Téma 21. mája 2020 0

Stropný ventilátor dokáže perfektne nahradiť funkciu klimatizácie. Oceníte ho nielen doma v rôznych miestnostiach, ale napríklad aj v kanceláriách či reštauráciách, pretože prináša exkluzívny komfort počas horúcich dní. Najmä v lete, kedy pocítite ľahký, osviežujúci, čerstvý vánok a zároveň si doprajete pravidelnú výmenu vzduchu.

Určite ste si všimli, že ponuka na internete alebo v predajniach je, čo sa týka stropných ventilátorov, skutočne bohatá. Z toho dôvodu môže byť výber stropného ventilátora prekvapujúco zložitejší, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Pripravili sme teda pre vás jasný postup, ktorý vás prevedie výberom stropného ventilátora vyhovujúceho presne vašim potrebám a požiadavkám.

Čo je to stropný ventilátor a na čo slúži

Stropný ventilátor je úplne obyčajný a jednoduchý prístroj. Na prvý pohľad pripomína vrtuľu lietadla a v podstate sa od nej až tak veľmi nelíši. Rovnako ako vrtuľa v lietadle totiž mení prúdenie vzduchu, ktorý následne v miestnosti lepšie cirkuluje. Oceníte to predovšetkým počas horúcich letných dní, kedy prúdiaci vzduch príjemne ochladzuje. Hoci je ochladenie len zdanlivé (reálna teplota v miestnosti sa nemení), rozhodne ho však pocítite. Pocitová teplota v miestnosti sa skutočne o niekoľko stupňov zníži.

Retro stropný ventilátor so svietidlom

Stropný ventilátor si ihneď obľúbite

 

Na akom princípe funguje

Princíp fungovania stropného ventilátora je v skutku nenáročný. Rovnako ako vrtuľa má aj stropný ventilátor motor a lopatky, ktoré svojim otáčaním víria vzduch. Vďaka tomu, že vzduch nezostáva na mieste, je v miestnosti pocitovo príjemnejšie. Najdôležitejšie je samotné prúdenie vzduchu, ktoré ochladzuje pokožku a pomáha odvádzaniu tepla z jej povrchu.

Stropný ventilátor máva v najvyšších otáčkach výkon okolo 60 W, ale neplatí to vždy. Moderné DC motory bývajú úspornejšie a môžu mať výkon okolo 30 W a aj pri najvyšších otáčkach sú veľmi tiché. Výhodou ventilátora je, že nezaberá takmer žiadny priestor. Stačí ho pripevniť k stropu a potom už len regulovať rýchlosť otáčania. Čím vyššie otáčky, tým viac ventilátor ochladzuje, ale zároveň je aj hlučnejší.

 

Ventilátory s jednosmerným motorom

Čo je stropný ventilátor jednosmerného motora a aké sú jeho výhody? Motory s jednosmerným prúdom sú novým prírastkom do kategórie stropných ventilátorov pre domácnosť, ktoré vytvárajú ďalší krútiaci moment a zároveň spotrebujú menej ako 70 % energie typického stropného ventilátora. Robia to transformáciou elektrickej energie na mechanickú energiu, keď rotujú. Ventilátory jednosmerného motora majú o niečo vyššie počiatočné náklady ako bežné stropné ventilátory, pretože potrebujú drahší elektronický regulátor rýchlosti. Ich výhody však viac ako len vynahradia.

Medzi tieto výhody patrí:

 • prakticky tichá prevádzka
 • oveľa menšie motory, ktoré majú za následok menšie, ľahšie ventilátory
 • efektívne využívanie energie, ktoré predlžuje životnosť ventilátora
 • vyšší krútiaci moment, ktorý má za následok rýchlejšie štartovanie
 • možnosť až 6 rôznych rýchlostí
 • v prípadoch, keď je súčasťou osvetlenia, DC ventilátory zvyčajne používajú LED diódy, ktoré zvyšujú energetickú účinnosť ventilátora

 

Aké druhy poznáme

Stropný ventilátor s osvetlením

Skôr, ako sa rozhodnete pre konkrétny model ventilátora, je potrebné si premyslieť, či ho chcete využívať len k ochladeniu vzduchu alebo tiež ako svietidlo. Stropné ventilátory totiž môžete kúpiť so svetlom alebo bez svetla. V prípade, že sa rozhodnete zaobstarať si ventilátor so svetlom, je potrebné umiestniť ho najlepšie do stredu miestnosti, aby bolo svetlo rovnomerne rozprestrené. Väčšina svietidiel v stropných ventilátoroch používa úsporné žiarovky s výkonom 40-60 W, k niektorým prístrojom možno navyše prikúpiť svetelný kit – nadstavec, vďaka ktorému môžete na ventilátor umiestniť viac žiaroviek.

Stropný ventilátor so svetlom

Stropný ventilátor so svietidlom Klarstein Bolero

 

Stropné ventilátory s osvetlením sú vyrábané v rôznych štýlových a farebných vyhotoveniach a tak môžu byť aj vhodným dekoračným doplnkom interiéru. Je ich možné zapojiť tak, aby ste vedeli ovládať svetlo aj ventilátor zvlášť. Je to samozrejme ten najlepší variant. Nemusí byť vždy potrebné pri zapínaní svietidla zapínať zároveň aj ventilátor. Ideálne je poradiť sa priamo s elektrikárom. Pokiaľ už hlavné svetlo, ktorého sa nechcete vzdať, v miestnosti máte, postačí vám ventilátor bez svetla.

 

Stropný ventilátor s diaľkovým ovládaním

Rozdielny je tiež spôsob ovládania. Najčastejšie sú stropné ventilátory ovládané pomocou šnúrkového vypínača priamo na tele ventilátora, ktorý stačí len zatiahnuť. Vypínač ventilátora však môžete pripevniť na stenu ako vypínač bežného svetla. Modernejšie prístroja potom možné ovládať pomocou diaľkového ovládania, prijímač nastavíte priamo na stropnom ventilátore. Diaľkové ovládanie pomocou infračerveného svetla / rádiofrekvenčné ovládanie / možno dokúpiť ku všetkým typom, avšak u niektorých typoch je zahrnuté diaľkové ovládanie priamo v cene výrobku.

Stropný ventilátor a diaľkové ovládanie

Diaľkové ovládanie Klarstein k stropnému ventilátoru

 

Podľa počtu lopatiek

Stropné ventilátory sa líšia aj počtom lopatiek. Najčastejšie zoženie ventilátory s 3 – 6 lopatkami, platí pritom, že čím viac lopatiek, tým menší počet otáčok na dosiahnutie rovnakého výkonu potrebujete. Je preto lepšie voliť prístroje s vyšším počtom lopatiek – môžete ich potom mať zapnuté na nižší výkon a nie sú tak hlučné.

 

Podľa veľkosti a materiálu

Ďalej sa ventilátory líšia podľa veľkosti. Platí zásada, že čím väčšia miestnosť, tým väčší stropný ventilátor o vyššom výkone je potrebné zaobstarať. Čo sa materiálu týka, zoženiete ventilátory drevené, plastové alebo kovové. Výhodou tých drevených je, že sú počas chodu oveľa tichšie.

Lopatky stropného ventilátora

Lopatky stropného ventilátora môžu mať od 76 cm do 142 cm

 

Výhody stropného ventilátora

Stropné ventilátory sú vhodné do akejkoľvek miestnosti a môžu byť inštalované v niekoľkých jednoduchých krokoch. Či už si vyberiete stropný ventilátor bez osvetlenia alebo s integrovaným svietidlom, v oboch prípadoch máte zaručenú úsporu energie, pretože väčšina výrobcov dodáva osvetlenie s úsporným LED systémom.

Výhody stropných ventilátorov:

 • okrem funkčnej funkcie spĺňajú aj estetickú funkciu
 • dajú sa využiť aj v lete aj v zime
 • nemusíte kupovať osvetlenie, niektoré typy ho majú už zabudované
 • nízke náklady na vykurovanie v zime
 • dokážu plne nahradiť klimatizáciu
 • umiestnením na strope nezaberajú miesto v izbe
 • pomerne jednoduchá montáž
 • stropné ventilátory nie sú vôbec hlučné v porovnaní s klimatizáciou
 • ich cena je veľmi prijateľná

 

Oproti klimatizáciám majú stropné ventilátory výrazne nižšiu spotrebu. Neznižujú síce skutočnú teplotu v miestnosti, ale pocitovo sa s nimi človek cíti lepšie. Navyše, nevyžadujú údržbu, stačí ich 2-krát do roka utrieť suchou handričkou, vyčistiť krycie sklo od svetla a dotiahnuť skrutky. To preto, aby sa vám prístroj zo stropu neuvoľnil.

Pár tipov, ako vyčistiť stropný ventilátor:

How To Clean a Ceiling Fan

 

Dá sa využiť aj v zime

Málokto vie, že stropný ventilátor využije tiež v zime. Pri kúrení totiž v miestnosti vznikajú teplotné vrstvy, kedy sa teplý vzduch drží pri strope a chladný pri podlahe. To teda znamená, že stropný ventilátor má dva smery otáčania, čo umožňuje používať ho v lete i v zime, pričom v oboch prípadoch dokonalým miešaním vzduchu ušetríte energiu na vykurovanie resp. na chladenie / klimatizáciu/ pri nezmenenom komforte až o 30 %.

Smer otáčania nastavujete v smere hodinových ručičiek v lete a proti smeru hodinových ručičiek v zime. Nastavenie v zime umožní cirkuláciu teplého vzduchu, ktorý sa zhromažďuje v horných častiach miestnosti pri strope. Miešanie spôsobí zvýšenie tepelnej pohody o 2-3 stupne. Letné nastavenie zlepšuje pocit “chladu” dokonca až o päť stupňov. Spotreba energie ventilátora je pritom veľmi nízka, príkon menej ako 30 W pri najnižších otáčkach.

Ako prúdi vzduch vďaka stropnému ventilátoru

Prúdenie vzduchu počas leta a zimy

 

Stropné ventilátory ovplyvňujú vďaka ťahu vzduchu vnímanie tepla a chladu, takže v lete nie je nutné toľko ochladzovať vzduch a predsa pri teplotách 25 °C alebo dokonca 27 °C máme rovnaký pocit ako pri 22 °C bez stropného ventilátora. Takto možno ušetriť veľa energie a až 40 % z účtu za elektrinu. Samotný stropný ventilátor pri plnej rýchlosti spotrebuje menej energie než 100 wattová žiarovka. Mnoho ľudí preto uprednostňuje vďaka príjemnému a prirodzene vznikajúcemu vánku stropný ventilátor pred klimatizáciou.

 

Podľa čoho vybrať stropný ventilátor

➡️ Veľkosť miestnosti

Jeden z hlavných faktorov, ktorý rozhoduje pri výbere stropného ventilátora je veľkosť miestnosti, do ktorej ho chcete umiestniť. Ak chcete, aby bolo vetranie naozaj účinné, je nutné brať na tento parameter ohľad. Práve na ňom je totiž závislý výkon celkový ventilátora. Stropné ventilátory sa vyrábajú v rôznych veľkostiach lopatiek napr: 76 cm, 90 cm, 105 cm, 112 cm, 122 cm, 132 cm, 142 cm, záleží do akej veľkej miestnosti chcete ventilátor umiestniť.

Veľkosti miestnosti:

Malá miestnosť – do veľkosti 20 m² (4 x 5 m): Do menších miestností odporúčame stropné ventilátory s priemerom od 76 cm do 122 cm, podľa potreby (malé spálne, šatne, menšie kuchyne).

Stredná miestnosť – 20 až 30 m² (5 x 5 m): Do stredne veľkých miestností odporúčame stropné ventilátory s priemerom najmenej 122 cm, ideálne 132 cm a vyššie (obývacie izby, stredná spálne, kuchyne, malé rekreačné plochy).

Veľká miestnosť – 30 až 40 m² (6 x 7 m): Do veľkých miestností odporúčame stropné ventilátory s priemerom najmenej 132 cm, ideálne však 142 cm a vyššie, napr. Rada priemyselnejších modelov Industrial (veľké izby, rodinné izby, veľké izby, jedálne, skleníky , výrobné haly a pod.)

 

➡️ Výška stropu v miestnosti

Okrem celkovej veľkosti miestnosti je dôležité všímať si aj výšku stropu. Nie v každej miestnosti je strop totiž rovnaký a na inú výšku stropu je vhodný stropný ventilátor inej veľkosti. Pozrite si stručný prehľad, ako by to malo vyzerať.

Výška stropu:

Nízky strop (260 cm): Ideálne je použitie s upínacím systémom Hugger, montáž je bez možnosti predlžovacej tyče.

Štandartný strop (260 až 300 cm): Upínací systém Downrod, ktorý je najpoužívanejším systémom a umožňuje montáž predlžovacej tyče (30 cm alebo 45 cm).

Vysoký strop (300 cm a viac): Rovnako ako u klasických stropov sa tu odporúča použitie ventilátora so systémom Downrod s nainštalovanou predlžovacou tyčou s dĺžkou 45 cm.

 

➡️ Hlučnosť ventilátora

Určite sa nechcete nikoho rušiť hlukom z ventilátora, preto pri výbere pozerajte na hlučnosť. Za bežnej prevádzky domácnosti by sa vám tento parameter nemusel zdať zrovna rozhodujúci, ale ak ventilátor spustíte uprostred noci, hluk sa pekne ponesie. Stropné ventilátory s hlučnosťou do 30 dB sú považované za tiché.

 

➡️ Príkon ventilátora udáva spotrebu energie

Dobrou správou je, že moderné stropné ventilátory sú úsporné, ale predsa len pri nákupe dbajte na príkon, ktorý udáva, koľko energie ventilátor spotrebuje. Čím vyšší je príkon, tým vyššia je aj spotreba elektriny. Príkon ale zároveň súvisí s výkonom ventilátora.

 

➡️ Ovládanie ventilátora

Stropné ventilátory možno ovládať retiazkou alebo diaľkovým ovládačom či vzdialeným regulátorom na stenu. Ťažná retiazka je umiestnená priamo na ventilátore a poskytuje jednoduchý spôsob nastavenia rýchlosti a zapnutia a vypnutia ventilátora (a jeho svetla, ak je k dispozícii). Diaľkové ovládanie je najpohodlnejšie zo všetkých ovládacích prvkov ventilátora, ručné diaľkové ovládače umožňujú ovládanie ventilátora odkiaľkoľvek v miestnosti.

Regulátor na stenu je pohodlným spôsobom ovládania stropných ventilátorov, pretože prepínač svetla slúži pre svietidlo. Ak sa nainštaluje vedľa dverí, je veľmi nízka šanca, že zabudnete vypnúť ventilátor pri opustení miestnosti. V niektorých prípadoch môžete mať to najlepšie z týchto možností, kombináciou diaľkového ovládača a nástenného regulátora alebo diaľkového ovládača, ktorý sa dá namontovať na stenu.

 

➡️ Dizajn

Čo sa týka dizajnu stropného ventilátora, máte na výber z množstva rôznych štýlov, vrátane farieb. Je už len na vás, ako ventilátor prispôsobíte interiéru a danej miestnosti. Najlepšie je, ak do tmavej miestnosti zvolíte aj tmavý odtieň ventilátora a do svetlej taktiež svetlý. Ak však chcete, aby bol ventilátor stredobodom pozornosti, môžete to urobiť presne naopak. U mnohých typov ventilátorov sú lopatky vyrobené tak, že majú dve rozdielne farbené strany a tak iba ich otočením o 180 stupňov získate úplne nový dizajn. Telo a rotorové lopatky sú vyrobené z hliníka, dreva alebo z plastu, jednotlivé listy môžu mať tvar v rozmedzí od klasickej vrtule až po zametacie priehradky.

 

➡️ Funkčnosť

Stropné ventilátory sú vybavené reverzným motorom čo znamená že je na tele ventilátora prepínač, ktorým viete zmeniť smer otáčania sa lopatiek.

 

💡 Vzdialenosť lopatiek stropného ventilátora od podlahy: Inštalácia stropného ventilátora pri štandardnej montáži (bez predlžovacej tyče) zníži v mieste montáže strop zhruba o 30-40 cm. Túto skutočnosť musia brať do úvahy hlavne vyšší ľudia žijúci v priestoroch s nižším stropom.

 

Povrchové úpravy lopatiek

Výber povrchovej úpravy stropných lopatiek bude do veľkej miery závisieť od toho, v ktorej miestnosti sa bude nachádzať ventilátor a tiež aj od toho, aký je váš finančný rozpočet. Štyri hlavné materiály lopatiek a ich jedinečné výhody sú:

MDF doska

S drevovláknitými doskami so strednou hustotou (MDF) sú piliny a iné zvyšky dreva stlačené spolu s vytvrdzovacím materiálom. Potom sa naň položí laminát, ktorý ho chráni a určuje jeho konečný vzhľad. Tento typ lopatiek je najmenej nákladný a preto si ho môže dovoliť takmer každý. Vonku však nedržia dobre. Ak je v okolí vysoká vlhkosť, lopatky začnú po inštalácii pomerne rýchlo klesať. Ale na suchých vnútorných miestach tieto lopatky fungujú skvele.

 

Plast

ABS plast sa používa najčastejšie, hlavne preto, že je ľahký a jeho výroba je pomerne lacná. Plast môže byť formovaný do takmer akéhokoľvek tvaru a môže byť upravený tak, aby vyzeral ako skutočné drevo. A lopatky ABS držia dobre aj vonku.

Sulion 075266 Cross Sulion 075266 Cross
145,80 €
Sulion 075165 Sulion 075165
90,40 €
Faro 32003 Faro 32003
509,79 €

 

💡 Vedeli ste že… Lopatky, ktoré ponúkajú dve rôzne povrchové úpravy dreva, to zvyčajne dokážu z dôvodu, že sa na obidve strany nanášajú dva rôzne lamináty. Ako už bolo uvedené, lopatky ABS môžu byť vyrobené aj s dvomi rôznymi povrchovými úpravami. Sú s najväčšou pravdepodobnosťou vyrobené z MDF, ktoré nie sú vôbec ťažké.

 

Drevo

Drevo je najlepšie na použitie v interiéri, ale bude dobre reagovať aj na miernu vlhkosť vonku. Získavanie a spracovanie prírodného dreva na lopatky ventilátora vyžaduje viac úsilia a nákladov ako iné materiály. Všeobecne platí, že ak má ventilátor lopatky z „pravého dreva“, jedná sa o prémiový ventilátor. Väčšina listov dreva je drevo balsa, ktoré je pevné, ale ľahké a aerodynamické – hoci sa môžu použiť aj iné typy. Lopatky z pravého dreva majú obvykle vyrezávaný vzhľad a majú hrubší profil ako štandardné ploché lopatky.

Faro 33715 Faro 33715
309,90 €
Faro 33719 Faro 33719
473,00 €
Faro 33019 Faro 33019
369,77 €
Sulion 072252 Sulion 072252
344,00 €

 

Kov

Kov je najlepší pre veľké priestory, kde je ventilátor vysoko nad podlahou. Kovové lopatky ventilátora sú tiež vhodné pre vonkajšie využitie. Kov je však obľúbenou voľbou aj pri nízkych stropoch. Z bezpečnostných dôvodov, za predpokladu, že by mohli byť na dosah, sú obvykle vybavené ochrannou klietkou.

Faro Andros 33461 Faro Andros 33461
791,90 €
Faro 33720 Faro 33720
286,13 €

Všetky stropné ventilátory

Upínacie systémy

Upínací systém: Downrod – Jednoduchá montáž vďaka upínaciemu systému Downrod, ktorý neumožňuje zapustenú inštaláciu stropného ventilátora. Vždy je nutné využiť predlžovaciu tyč. Pre nízke stropy stačí inštalovať tyč, ktorá je súčasťou balenia, v prípade vysokých stropov môžete zakúpiť predlžovaciu tyč dĺžky 305 mm či 460 mm. V balení by sa mala nachádzať tyčka zhruba 10 cm dlhá.

Upínací systém: Hugger – U stropného ventilátora s týmto upínacím systémom nie je možné pri montáži vôbec použiť spojovacie alebo akékoľvek iné predlžovacie tyče. Takže už pri výbere musíte myslieť na to, aký typ upínacieho systému použiť.

Upínací systém: Dual mount – Jednoduchá montáž vďaka upínaciemu systému Dual mount system. Výhodou tohto systému je jeho využitie v priestoroch s akoukoľvek výškou stropu. Pre nízke stropy možno využiť zapustenú inštaláciu stropného ventilátora bez použitia predlžovacej tyče. Pre klasickú výšku stropu možno inštalovať tyč, ktorá je súčasťou balenia alebo môžete zakúpiť predlžovaciu tyč dĺžky 305 mm či 460 mm pre vysoké stropy.

 

Postup ako namontovať stropný ventilátor

Montáž stropného ventilátora je pomerne jednoduchá a dosť podobná montáži lustra. Popíšeme vám teraz jeden príklad, ako sa dá nainštalovať stropný ventilátor.

 1. Vyberiete si z balenia držiak ventilátora, ktorý sa skladá z dvoch častí – samotný držiak a krycia ružica. Pri montáži, kde už je zapustená el. krabica, si musíte primerať držiak ventilátora na jej stred, ale tak, aby ste pri vŕtaní nepoškodili stávajúce el. vedenie. (Ak sa bližšie pozriete do el. krabice, tak zhruba uvidíte, kadiaľ vedú káble alebo si ich polohu môžete nájsť pomocou prístroja na vyhľadávanie vedenia v stene.)
 2. Po navŕtaní otvorov si na strop nahodíte držiak ventilátora a pevne dotiahnete tak, aby bol v rovine. Na tyčku si nasadíte ružicu a samotnú tyčku pripevníte na telo ventilátora. Potom príde na rad montáž držiaka lopatiek. Pri niektorých modeloch je trošku sťažený prístup ku skrutkám, ale aj menej šikovný človek to zvládne pri troche trpezlivosti.
 3. Na držiaky lopatiek priskrutkujte samotné lopatky. Pri jednofarebných lopatkách je na lopatke označené, ktorou stranou majú ísť hore (k motoru ventilátora). Po namontovaní lopatiek ventilátor zdvihnite a opatrne zaveste na vopred namontovaný držiak.

Elektrické pripojenie je jednoduché. Ventilátor je vybavený ISO konektormi, kde sa nemáte ako pomýliť pri zapojení, jednoducho konektor zapojíte len do protikusu, do ktorého je určený. Pri montáži ventilátora so svetlom si ešte priskrutkujte spodný diel so svetlom, nainštalujte žiarivky a ochranný/okrasný kryt svetla. Pri montáži diaľkového ovládania sa prijímač vkladá do držiaka ventilátora, a pripája sa tak isto ISO konektormi, ako pri zapájaní ventilátora bez ovládania. Nakoniec pripevnite ružicu na držiak ventilátora a môžete si užívať vánok z vášho nového stropného ventilátora.

Názorná ukážka montáže stropného ventilátora, konkrétne modelu Westinghouse Comet:

Montáž a zapojenie stropného ventilátora Westinghouse Comet

 

💡 TIP: Pokiaľ si budete chcieť ventilátor zapojiť svojpomocne, myslite hlavne a predovšetkým na bezpečnosť a zapájajte ho tak, ako aj luster či ďalšie iné svietidlá na priame zapojenie, pri vypnutých poistkách. Ďalej by vám malo stačiť klasické náradie.

 

Najčastejšie kladené otázky

❓ 1. Môžem nainštalovať stropný ventilátor, ak mám sklonený strop?

Väčšina ventilátorov dokáže poňať určitý stupeň sklonu, zvyčajne až 30 stupňov. Pre strmšie sklony alebo v prípadoch, keď nie je vyslovene povolená inštalácia so skloneným stropom, výrobcovia ponúkajú adaptéry, ktoré sa nazývajú aj uhlové držiaky.

❓ 2. Môžem používať stropný ventilátor vonku?

Áno, pokiaľ je stropný ventilátor na vlhkom alebo mokrom mieste schválený. Vlhké lokalizačné ventilátory môžu byť použité pod krytými verandami a terasami, kde neprídu do priameho kontaktu s vodou. Ventilátory vhodné aj na využitie na mokrom mieste sú vybavené krytmi a lopatkami odolnými voči vode a poveternostným vplyvom a niektoré sú vybavené vodotesnými svetelnými súpravami, ktoré zaisťujú ďalšie osvetlenie vonku.

❓ 3. Možno montovať stropný ventilátor do sadrokartónových stropov??

Stropný ventilátor nie je možné montovať do sadrokartónového stropu. Hlavný dôvod je vyššia hmotnosť samotného ventilátora a vibrácie, ktoré sú pri samotnej prevádzke. Jediným riešením je upevniť ventilátor do konštrukcie (profilu) alebo prípadne do pôvodného stropu z panela alebo tehál.

❓ 4. Môžem stropný ventilátor so svetlom zapojiť rovnakým spôsobom ako klasické svetlo??

Áno, stropný ventilátor možno zapojiť rovnakým spôsobom na existujúce rozvody svetla.

❓ 5. Ak mám nainštalovaných viacero stropných ventilátorov v miestnosti a hodlám k nim dokúpiť diaľkové ovládanie, potrebujem len 1 ks alebo budem musieť zakúpiť ovládače podľa počtu ventilátorov? A ako je to s ovládaním? Budem môcť ovládať všetko jedným ovládačom?

Ak budete chcieť ovládať všetky ventilátory jedným ovládačom, tak u infračerveného ovládania je frekvencia zhodná z výroby, takže jeden ovládač bude ovládať vždy všetko, čo bude v dosahu (cca 10 metrov). U rádiového ovládania je možné navoliť 10 kombinácií frekvencie pomocou 4 DIN prepínačov. To znamená, že u tohto typu je možné nastaviť prijímač a vysielač v ľubovoľných skupinách, ktoré sa budú nezávisle na sebe spúšťať.

 

Kde kúpiť a aká je cena

Mnoho ventilátorov má nadčasový vzhľad, ktorý dokonale zapadá do akýchkoľvek, nielen kancelárskych priestorov. Najmä v tomto prostredí je však potrebné klásť dôraz na kvalitu, ktorá kombinuje výkon a dizajn. Pre domácnosti s nižším rozpočtom sú k dispozícii  menšie a lacnejšie ventilátory, ktoré plnia svoju funkciu v kuchyni a obývačke vynikajúco aj vzhľadom na svoju nižšiu cenu. Hoci sme spomenuli konkrétne miestnosti, stropný ventilátor je vhodný úplne všade.

Stropné ventilátory zoženiete bežne v predajniach alebo na internete. Krásne moderné a štýlové kúsky ponúka napríklad výrobca Klarstein. Veľký prehľad vám zase ponúka portál Heureka, kde si podľa zadaných kritérií nájdete rôzne druhy ventilátorov. A v akých cenových kategóriách sa približne pohybujú?

 • do 100 EUR patria sem základné a jednoduché modely stropných ventilátorov za nízke ceny, ktoré si môže dovoliť kúpiť naozaj každý a zároveň spĺňajú svoju funkciu na sto percent
 • do 300 EUR – táto kategória je veľmi obšírna, zapadá sem najviac produktov z kategórie stropných ventilátorov či už so svetlom alebo bez neho, prevažne obsahujú aj diaľkové ovládanie
 • od 300 EUR – tu už nájdete skutočne štýlové a moderné kúsky s rôznymi funkciami pre čo najjednoduchšie a najpohodlnejšie užívanie ventilátora v ktorejkoľvek miestnosti

 

💡 TIP: Ak vám stropný ventilátor nevyhovuje, kliknite na náš test najlepších ventilátorov a možno práve tu si nájdete ten pravý.

 

Zdroje informácií:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Veronika Štrbová

Rada píšem články, ktoré sú zaujímavé a majú pridanú hodnotu. Praktické rady do domácnosti, návody či nápady, ktoré využijú mnohí z vás v každodennom živote. Pravidelne testujem rozličné užitočné produkty. Verím, že aj moje články vám pomôžu nájsť odpoveď na rôzne, doteraz nevyriešené otázky.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.