13x najlepšie ventilátory v teste 2021: klasický, stĺpový, axiálny – ktorý si vybrať?

Redakcia DoDomácnosti.sk Test Aktualizované: 26. februára 2020 0

Celkoví víťazi testu

oneConcept Northpeak Orava SF-19 Klarstein Skyscraper 3G Dyson AM07
Víťaz testu Ľudová voľba Zlatá stredná cesta Pre náročných
oneConcept Northpeak
ORAVA SF-19
Klarstein Skyscraper 3G
Dyson AM07
 1. 8 rýchlostných stupňov, tri rôzne režimy ventilácie
 2. nastaviteľná výška zariadenia oscilácia až o 360 stupňov
 3. ionizátor
 1. cenovo dostupný
 2. tri rýchlosti
 3. oscilácia
 1. filter na čistenie vzduchu
 2. nočný režim a režim prírodného vánku
 1. tichý chod
 2. zaujímavý dizajn
 3. maximálna bezpečnosť
 4. veľa rýchlostných stupňov
 1. hlučnejší
 1. trochu hlučnejší
 1. hlučnosť
 1. vyššia cena
Stĺpový ventilátor s ionizáciou v strednej cenoveje relácii je vybavený zaujímavými funkciami. Cena je adekvátna tomu, čo tento model ponúka. Jednoduchý stojanový ventilátor so základnými funkciami za nízku cenu. Vhodný je skôr pre tých menej náročných. Dizajnovo pútavý stojaci ventilátor vybavený aj filtrom na čistenie vzduchu, ktorého nevýhodou môže pre niekoho byť vyššia hlučnosť. Cenovo náročnejší ventilátor, ktorý je však skutočnou technologickou i dizajnovou vychytávkou.
109,90 € 17,33 € 74,90 € 299,00 €
Zobraziť ponuku
Electronic-star.sk
Zobraziť ponuku
AndreaShop.sk
Zobraziť ponuku
Klarstein.sk
Zobraziť ponuku
{{shop_name}}
Počas horúcich letných dní i nocí sa väčšina z nás túži ochladiť, a tak v prípade, že v miestnosti nie je klimatizácia, padne celkom vhod ventilátor. Ten rozprúdi vzduch a vytvorí vánok, ktorý nám je príjemný a trochu nám uľaví od horúčav. Ventilátor je vyslovene sezónna záležitosť, no jeho výberu by ste mali venovať dostatok pozornosti. Stretnúť sa totiž môžete s rôznymi typmi modelov, z ktorých každý má svoje výhody a nevýhody. Tým sa však v našom článku ešte budeme podrobnejšie venovať a povieme si tiež, aké parametre sú pri výbere toho najlepšieho ventilátora najdôležitejšie.

V našom teste 13 najlepších a medzi užívateľmi najobľúbenejších ventilátorov sme si všímali, v čom sú prednosti i slabé stránky jednotlivých modelov a ku každému z nich sme pripojili i krátku recenziu s popisom podstatných parametrov. Najlepšie sa v našom hodnotení za rok 2021 umiestnili ventilátory značiek oneConcept, Klarstein a Dyson.

Ako si vybrať ventilátor?

Ponuka ventilátorov na trhu je skutočne široká a stretnúť sa môžete s množstvom typov ventilátorov a to nielen podľa ich vzhľadu, ale napríklad aj podľa toho, do akej miestnosti sú vhodné. Máme pre vás stručný prehľad, v ktorom vám poradíme, čo si všímať pri výbere ventilátora a na čo sa zamerať:

 • rozhodnite sa, aké prevedenie vám bude vyhovovať najviac – na trhu sa môžete stretnúť so stolovými, stĺpovými, axiálnymi, stropnými, nástennými, podlahovými či stojanovými alebo USB ventilátormi
 • veľkosť miestnosti, do ktorej chcete ventilátor umiestniť – tento parameter by vás mal zaujímať z toho dôvodu, že sa od neho odvíja to, aký výkon by mal ventilátor mať
 • zamyslite sa nad tým, aký počet rýchlostí by mal mať váš ventilátor – čím viac má ventilátor rýchlostí, tým bude váš užívateľský komfort väčší
 • nepodceňujte hlučnosť ventilátora – v prípade, že nechcete, aby vás zvuk ventilátora rušil, siahnite po modeli s nízkou hlučnosťou okolo 30 dB
 • všímajte si, aký príkon má zariadenie – tento údaj súvisí priamo so spotrebou elektriny, ale tiež s výkonom ventilátora. Čím je príkon vyšší, tým je vyššia aj spotreba a jeho výkon.
 • bezpečnosť pri používaní – všímajte si stabilitu, dostatočne hustú mriežku chrániacu vrtuľu
 • doplnky a funkcie – prepracovanejšie modely disponujú diaľkovým ovládaním, nočným režimom, LCD displejom, možnosťou oscilácie, ionizácie či prírodným vetrom
 • cena – v neposlednom rade je aj cena často rozhodujúcim faktorom pri kúpe ventilátora

Najlepšie Ventilátory na základe porovnávacieho testu 2021

1. miesto 2. miesto 3. miesto 4. miesto 5. miesto 6. miesto 7. miesto 8. miesto 9. miesto 10. miesto 11. miesto 12. miesto 13. miesto
Víťaz testu Pre náročných Zlatá stredná cesta Ľudová voľba
oneConcept Northpeak Klarstein VTSA2-Summerjam-B Dyson AM07 Klarstein Skyscraper 3G Sencor SFE 4030WH Rovus Smartair Plus Sencor SFE 2320WH Sencor SFN 5040BL Cata e100 GTH Orava SF-19 ECG FS 40 Sencor SFN 4047WH Sencor SFN 9011SL
oneConcept Northpeak Klarstein VTSA2-Summerjam-B Dyson AM07 Klarstein Skyscraper 3G Sencor SFE 4030WH Rovus ventilátor Smartair Plus Sencor SFE 2320WH Sencor SFN 5040BL Cata e100 GTH ORAVA SF-19 ECG FS 40 Sencor SFN 4047WH Sencor SFN 9011SL
109,90 € 49,91 € 299,00 € 74,90 € 33,00 € 199,90 € 18,84 € 109,00 € 92,00 € 17,33 € 26,99 € 25,99 € 149,00 €
Zobraziť ponuku
Electronic-star.sk
Zobraziť ponuku
Klarstein.sk
Zobraziť ponuku
{{shop_name}}
Zobraziť ponuku
Klarstein.sk
Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Zobraziť ponuku
Rovus.sk
Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Zobraziť ponuku
Planeo.sk
Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Zobraziť ponuku
AndreaShop.sk
Zobraziť ponuku
{{shop_name}}
Zobraziť ponuku
Planeo.sk
Zobraziť ponuku
Planeo.sk

4 NAJLACNEJŠIE KVALITNÉ Ventilátory DO 50 €

1. miesto 2. miesto 3. miesto 4. miesto
Sencor SFE 2320WH Orava SF-19 Sencor SFE 4030WH Klarstein VTSA2-Summerjam-B
Sencor SFE 2320WH ORAVA SF-19 Sencor SFE 4030WH Klarstein VTSA2-Summerjam-B
18,84 € 17,33 € 33,00 € 49,91 €
Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Zobraziť ponuku
AndreaShop.sk
Zobraziť ponuku
Heureka.sk
Zobraziť ponuku
Klarstein.sk

Recenzie 13 najlepších ventilátorov pre rok 2021

Víťaz testu

1. oneConcept Northpeak

Hlučnosť: 64 dB ● Príkon: 44 W ● Počet rýchlostí: 8

oneConcept Northpeak

Stĺpový ventilátor Northpeak oneConcept zaujme na prvý pohľad svojim moderným dizajnom. No a na druhý pohľad aj viacerými zaujímavý parametrami a funkciami. Vybavený je až ôsmimi rýchlosťami a zapínateľnou osciláciou, ktorú môžete nastaviť až na 4 stupne otáčania. Ventilátor je výborne prispôsobivý a nastaviť viete aj jeho výšku. Disponuje tiež tichým nočným režimom a režimom prírodného vánku.

Pohodlné používanie je zabezpečené 24-hodinovým časovačom pre automatické vypnutie, ale tiež možnosť ovládania pomocou diaľkového ovládača. LCD displej zobrazuje všetky dôležité informácie a tiež teplotu v miestnosti. Súčasťou ventilátora je aj ionizátor, ktorý nabíja vzduch zápornými iónmi, čím ho skvalitňuje a čistí. Podstavec je dostatočne široký, a tak je ventilátor stabilný.

Výhody

 • 8 rýchlostných stupňov, tri rôzne režimy ventilácie
 • nastaviteľná výška zariadenia oscilácia až o 360 stupňov
 • ionizátor

Nevýhody

 • hlučnejší

Verdikt: Stĺpový ventilátor s ionizáciou v strednej cenoveje relácii je vybavený zaujímavými funkciami. Cena je adekvátna tomu, čo tento model ponúka.

Naše hodnotenie:

Cena: 109,90 €

Zobraziť ponuku
Electronic-star.sk
Detail


2. Klarstein VTSA2-Summerjam-B

Hlučnosť: ? ● Príkon: 50 W ● Počet rýchlostí: 3

Klarstein VTSA2-Summerjam-B

Stojanový ventilátor značky Klarstein je cenovo dostupnou voľbou. Vybavený je rotorom s piatimi lopatkami, 80-stupňovou osciláciou, 3 rýchlostnými stupňami a tiež má funkciu časovača. Je vhodný tak do kancelárií ako i do obývacích priestorov. S príkonom 50 W je úsporný a zároveň je jeho výkon postačujúci. Hlavicu ventilátora viete podľa potreby nakloniť o 20 stupňov.

Hoci sme nenašli informáciu o hlučnosti tohto ventilátora, výrobca i zákazníci uvádzajú, že je jeho chod mimoriadne tichý. To je zabezpečené vďaka špeciálne vyvinutým lopatkám ventilátora. Mriežka je dostatočne hustá, a tak nehrozí, že by mohlo prísť k úrazu. Oceňujeme možnosť ovládania diaľkovým ovládačom.

Výhody

 • výškovo nastaviteľný stojan
 • 5 lopatiek na vrtuli pre vyšší prietok vzduchu
 • tichý chod

Nevýhody

 • nič sme nenašli

Verdikt: Tichý, cenovo dostupný stojanový ventilátor s diaľkovým ovládaním je skutočne zlatou strednou cestou.

Naše hodnotenie:

Cena: 49,91 €

Zobraziť ponuku
Klarstein.sk


Pre náročných

3. Dyson AM07

Hlučnosť: 29 dB ● Príkon: 56 W ● Počet rýchlostí: 10

Dyson AM07

Bezlopatkový ventilátor Dyson zaujme aj tých najnáročnejších zákazníkov. Ide totiž nielen o dizajnovo pútavý kúsok, ale tiež o technologickú vychytávku bez lopatiek. Je špeciálne navrhnutý tak, aby redukoval hlučnosť až o 60 %, čo z neho robí skutočne veľmi tichého spoločníka. Jeho súčasťou je aj diaľkové ovládanie a z funkcií spomenieme napríklad časovač automatického vypnutia či osciláciu.

Prúdenie vzduchu je kontinuálne a bez nárazov, výkon je stabilný a ventilátor patrí k tým úspornejším. Absencia lopatiek vám uľahčí jeho čistenie a tiež nehrozia žiadne poranenia.

Výhody

 • tichý chod
 • zaujímavý dizajn
 • maximálna bezpečnosť
 • veľa rýchlostných stupňov

Nevýhody

 • vyššia cena

Verdikt: Cenovo náročnejší ventilátor, ktorý je však skutočnou technologickou i dizajnovou vychytávkou.

Naše hodnotenie:

Cena: 299,00 €

Zobraziť ponuku
{{shop_name}}


Zlatá stredná cesta

4. Klarstein Skyscraper 3G

Hlučnosť: 58,7 dB ● Príkon: 50 W ● Počet rýchlostí: 3

Klarstein Skyscraper 3G

Stĺpový ventilátor Klarstein je nielen dizajnovo zaujímavým kúskom, ale tiež kúskom, ktorý zaujme funkciami. Úzka konštrukcia pripomínajúca mrakodrap zabezpečuje prúdenie chladného a sviežeho vánku. Keďže má v najširšom mieste ventilátor len 24 cm, pokojne ho môžete umiestniť aj do rohu miestnosti. K dispozícii máte tri rýchlostné stupne a tiež zapínateľnú osciláciu v uhle 90 stupňov.

Za zmienku stojí určite aj možnosť nočného režimu a tiež režimu prírodného vánku. Funkcia časovača umožní automatické vypnutie ventilátora po čase, aký si vy určíte. Za výhodu považuje aj to, že ventilátor disponuje filtrom na čistenie vzduchu, ktorý môžete ľahko vybrať a umyť pod tečúcou vodou. Súčasťou ventilátoru je i diaľkový ovládač pre maximálny komfort pri používaní.

Výhody

 • filter na čistenie vzduchu
 • nočný režim a režim prírodného vánku

Nevýhody

 • hlučnosť

Verdikt: Dizajnovo pútavý stojaci ventilátor vybavený aj filtrom na čistenie vzduchu, ktorého nevýhodou môže pre niekoho byť vyššia hlučnosť.

Naše hodnotenie:

Cena: 74,90 €

Zobraziť ponuku
Klarstein.sk


5. Sencor SFE 4030WH

Hlučnosť: 50 dB ● Príkon: 50 W ● Počet rýchlostí: 3

Sencor SFE 4030WH

Rozmerovo kompaktný stolný ventilátor Sencor je ľahko prenosný a vybavený je lopatkami s priemerom 40 cm a troma rýchlostnými stupňami. Disponuje aj možnosťou rotácie o 90 stupňov a nastaviteľným uhlom sklonu. K bezpečnostným prvkom patrí ochranná mriežka, protisklzové nožičky a ochrana proti prehriatiu. Príkon ventilátora je 50 W, čo je taký zlatý stred.

Rotáciu ventilátora môžete zapnúť a vypnúť podľa svojich predstáv, takže ak potrebujete, ventilátor bude fúkať prúd vzduchu len jedným smerom. Celkovo ide o jednoduchý stolný ventilátor, ktorý spĺňa to, na čo je určený.

Výhody

 • cenovo dostupný
 • kompaktný
 • výkonný

Nevýhody

 • nič sme nenašli

Verdikt: Jednoduchý stolný ventilátor so základnými funkciami za dostupnú cenu.

Naše hodnotenie:

Cena: 33,00 €

Zobraziť ponuku
Heureka.sk


6. Rovus Smartair Plus

zaradenie: elektrický ventilátor, ohrievač, aróma difúzer, zvlhčovač a sušič odevov ● Výkon: 900 alebo 1800 W ● Možnosť nastavenia teploty: áno ● Diaľkový ovládač: áno ● Časovač: áno

Rovus ventilátor Smartair Plus

Multifunkčný ventilátor Rovus Smartair Plus je praktický pomocník do vašej domácnosti, ktorý dokáže nahradiť hneď 5 objemných prístrojov. Okrem toho, že funguje ako výkonný ventilátor, môžete ho použiť aj na sušenie bielizne, poslúži aj ako ohrievač, zvlhčovač vzduchu a tiež ako aróma difúzer.

Ventilátor disponuje nastaviteľným termostatom, ktorý vám umožňuje nastaviť teplotu v rozmedzí od 12 do 27 stupňov. Okrem toho má aj časovač a možnosť nastavenia 12 rýchlostí. Ventilátor má prehľadný displej, ovláda sa diaľkovým ovládačom a tiež má príjemný dizajn.

Výhody

 • štýlový dizajn
 • pohodlné ovládanie
 • 5 funkcií v jednom
 • ľahký a kompaktný

Nevýhody

 • vyššia cena

Verdikt: Jednoducho ovládateľný a výkonný multifunkčný ventilátor so širokými možnosťami využitia, ktorý je síce drahší, no za jeho funkcie sa oplatí priplatiť si.

Naše hodnotenie:

Cena: 199,90 €

Zobraziť ponuku
Rovus.sk
Recenzia


7. Sencor SFE 2320WH

Hlučnosť: 50 dB ● Príkon: 30 W ● Počet rýchlostí: 2

Sencor SFE 2320WH

Lacný stolový ventilátor Sencor je jednoduchý na ovládanie, ľahký a dobre prenosný. Vybavený je dvoma stupňami rýchlosti prúdenia vzduchu a lopatkami s priemerom 23 cm. Pre čo najlepší pôžitok z osvieženia máte možnosť využiť aj horizontálnu rotáciu v uhle 90 stupňov. 

Klasický dizajn v spojení s nízkou hmotnosťou robí z tohto modelu vhodného spoločníka do akejkoľvek miestnosti. Vybavený je protisklzovými nožičkami, a tak je stabilita zabezpečená aj na klzkom povrchu. O bezpečnosť pri používaní sa stará tiež zadná a predná kovová mriežka, ale aj ochrana proti prehriatiu.

Výhody

 • lacný
 • kompaktný
 • ľahký

Nevýhody

 • nižší výkon
 • len dva stupne rýchlosti

Verdikt: Ak hľadáte lacný, no spoľahlivý stolný ventilátor, tento model značky Sencor pre vás môže byť ideálnou voľbou.

Naše hodnotenie:

Cena: 18,84 €

Zobraziť ponuku
Heureka.sk


8. Sencor SFN 5040BL

Hlučnosť: 50 dB ● Príkon: 90 W ● Počet rýchlostí: 3

Sencor SFN 5040BL

Stojanový ventilátor značky Sencor je neprehliadnuteľný svojim ultratenkým vzhľadom, ktorý pekne ukáže v každom priestore. Je však tiež výkonný a má tri režimy prevádzky. Súčasťou jeho výbavy je ajb Ventilátor je vybavený aj panelom s dotykovým ovládaním a tiež samostatným diaľkovým ovládačom.

Zaujímavou funkciou je nočný režim, ktorý je vyvinutý pre príjemný spánok, keďže postupne znižuje otáčky. Ventilátor je zvláštny tým, že je tvorený troma ventilátormi, pričom na každom z nich si viete nastaviť jednu z troch rýchlostí prúdenia vzduchu, a to nezávisle od seba.

Výhody

 • tvorený troma nastaviteľnými ventilátormi
 • dotykové ovládanie
 • zaujímavý dizajn
 • vysoký výkon

Nevýhody

 • trošku labilnejší stojan

Verdikt: Dizajnovo pútavý ventilátor so zaujímavými možnosťami nastavenia je vhodnou voľbou aj pre náročnejších.

Naše hodnotenie:

Cena: 109,00 €

Zobraziť ponuku
Planeo.sk


9. Cata e100 GTH

Hlučnosť: 17 dB ● Príkon: 8 W ● Počet rýchlostí: 2

Cata e100 GTH

Tento axiálny ventilátor s moderným dizajnom je vybavený dvoma rýchlosťami, ale aj LED teplomerom a vlhkomerom, čo z neho robí ideálny ventilátor do kúpeľne či WC. Ventilátor pomáha eliminovať vznik plesní v miestnosti a vďaka vstavanému senzoru sa podľa potreby spustí aj vyššia rýchlosť vetrania. Je vybavený časovačom a montuje sa na stenu či na strop alebo do odťahového potrubia.

Jeho údržba je jednoduchá, postačí keď dáte dole sklenenú dosku a umyjete ju pod tečúcou vodou. Okrem tichého chodu vás môže potešiť aj svojou energetickou úspornosťou. Je kompaktný a pekne zapadne do každej miestnosti.

Výhody

 • kompaktný
 • tichý chod
 • úsporný
 • teplomer a vlhkomer

Nevýhody

 • náročnejšia inštalácia

Verdikt: Kompaktný axiálny ventilátor s vlhkomerom a teplomerom, ktorý zabráni tvorbe plesní.

Naše hodnotenie:

Cena: 92,00 €

Zobraziť ponuku
Heureka.sk


Ľudová voľba

10. Orava SF-19

Hlučnosť: 55 dB ● Príkon: 40 W ● Počet rýchlostí: 3

ORAVA SF-19

V prípade, že hľadáte jednoduchý stojanový ventilátor so základnými funkciami a v cenovo dostupnej relácii, tento model značky Orava by vás mohol zaujať. Je z nerezovej ocele a má spoľahlivý chod. Vybavený je troma rýchlostnými stupňami a s výkonom 40 W by sme ho zaradili k stredne výkonným ventilátorom.

Využiť ho môžete prakticky v každej miestnosti. Okrem troch rýchlostí poteší aj možnosť oscilácie v rozpätí 90 stupňov. O bezpečnosť sa starajú protišmykové nožičky a tiež mriežka, ktorá vrtuľu ventilátora chráni. Vrtuľa má priemer 35 cm. 

Výhody

 • cenovo dostupný
 • tri rýchlosti
 • oscilácia

Nevýhody

 • trochu hlučnejší

Verdikt: Jednoduchý stojanový ventilátor so základnými funkciami za nízku cenu. Vhodný je skôr pre tých menej náročných.

Naše hodnotenie:

Cena: 17,33 €

Zobraziť ponuku
AndreaShop.sk


11. ECG FS 40

Hlučnosť: 67 dB ● Príkon: 50 W ● Počet rýchlostí: 3

ECG FS 40

Lacný stojanový ventilátor s troma rýchlostnými stupňami prúdenia vzduchu je jednoduchým prostriedkom na ochladenie priestoru počas horúcich dní. Vrtuľa má priemer 40 centimetrov a súčasťou ventilátora je aj možnosť oscilácie.

O bezpečné používanie zariadenia sa starajú protišmykové plôšky a kovová mriežka chrániaca vrtuľu. Okrem nastavenia troch rýchlostných stupňov je možné nastaviť aj výšku a sklon. Za nízku cenu dostanete jednoducho ovládateľný ventilátor, ktorý vhodne poslúži k tomu, na čo je určený.

Výhody

 • nízka cena
 • jednoducho ovládateľný

Nevýhody

 • hlučnosť

Verdikt: Jednoduchý a lacný stojanový ventilátor, ktorý splní to, na čo je určený.

Naše hodnotenie:

Cena: 26,99 €

Zobraziť ponuku
{{shop_name}}
Detail


12. Sencor SFN 4047WH

Hlučnosť: 50 dB ● Príkon: 50 W ● Počet rýchlostí: 3

Sencor SFN 4047WH

Univerzálny a medzi zákazníkmi obľúbený stojanový ventilátor Sencor je vybavený nastaviteľnou výškou od 103 do 126 centimetrov. Poskytuje tri možnosti nastavenia rýchlosti prúdenia vzduchu a tiež funkciu automatickej rotácie v uhle 90 stupňov. O bezpečnosť a stabilitu sa stará krížová základňa s protišmykovými nožičkami, ale aj ochranné mriežky a ochrana proti prehriatiu. 

Príkon ventilátora je 50 W, čo z neho robí zariadenie so stredne silným výkonom. Lopatky majú priemer 40 centimetrov a hlučnosť ventilátora je 50 dB.

Výhody

 • nízka cena
 • jednoduché ovládanie

Nevýhody

 • len základné funkcie

Verdikt: Veľmi jednoduchý a lacný stojanový ventilátor so základnými funkciami pre menej náročných.

Naše hodnotenie:

Cena: 25,99 €

Zobraziť ponuku
Planeo.sk


13. Sencor SFN 9011SL

Hlučnosť: 66 dB ● Príkon: 110 W ● Počet rýchlostí: 3

Sencor SFN 9011SL

Moderný a dizajnovo zaujímavý ventilátor s množstvom užitočných funkcií, ktorý poslúži nielen na ochladenie vzduchu, ale aj na jeho zvlhčenie. Disponuje troma rýchlostnými stupňami a troma prevádzkovými módmi, ale aj funkciou časovača a automatickým vypnutím. Vybavený je aj praktickými kolieskami s postrannými držadlami.

Ventilátor má LED displej s modrým podsvietením a jeho súčasťou je aj diaľkové ovládanie. Inteligentný režim Sleep je vhodný na použitie v noci, kedy vás nebude prúdenie vzduchu rušiť. Čelná mriežka sa môže otáčať až o 360 stupňov a súčasťou ventilátora je aj prachový filter.

Výhody

 • zvlhčovač
 • prachový filter
 • vysoký výkon
 • nočný režim
 • praktické kolieska na premiestňovanie

Nevýhody

 • vyššia cena

Verdikt: Dizajnovo pútavý ventilátor s funkciou zvlhčovania vzduchu a s prachovým filtrom.

Naše hodnotenie:

Cena: 149,00 €

Zobraziť ponuku
Planeo.sk


Typy ventilátorov

Predtým, ako sa dostaneme k parametrom dôležitým pri výbere ventilátora, si najskôr popíšeme jednotlivé typy týchto zariadení. Líšia sa od sebe nielen vzhľadom a spôsobom umiestnenia, ale každý z nich má svoje výhody a nevýhody.

 

Stropné ventilátory

Stropný ventilátor

Stropný ventilátor

Tento typ ventilátora je pevne umiestnený v strope a využívať ho môžete celoročne. Stropné ventilátory sú vybavené špeciálnym zimným režimom, ktorý funguje tak, že priťahuje zdola studený vzduch a ten teplý, ktorý sa nachádza hore, rozvádza nadol. Stropný ventilátor je vybavený troma, štyrmi alebo piatimi plátmi.

Ide o drahšie zariadenia a nevýhodou je i to, že nie sú prenosné. Na druhej strane je ich veľkou prednosťou to, že sú veľmi výkonné. Umiestniť ich možno na terasu, do garáže, ale tiež do spálne či do obývačky. Hoci sú relatívne tiché, niektorých ľudí môžu pri spánku rušiť, a tak by ste na to mali pri inštalácii myslieť.

Výhody

 • výkonné
 • jednoduchá údržba
 • možno ich používať v zime i v lete

Nevýhody

 • môžu narušiť celkový dojem z dizajnu vášho interiéru
 • vyššia cena

 

Stolové ventilátory

Stolový ventilátor

Stolový ventilátor

Rozmerovo ide o menšie ventilátory a cenou sa radia k tým lacnejším. Ako vyplýva z ich názvu, vhodné je umiestniť ich na stôl, či napríklad aj na komodu alebo dokonca nočný stolík. Výrobcovia pri nich počítajú s tým, že ich budete mať vo vašej blízkosti, a tak majú zvyčajne menší priemer. Ak si chcete zadovážiť stolový ventilátor, vyberajte si model s nastaviteľnou rýchlosťou a siahajte po zariadení s čo najnižšou hlučnosťou. Veľmi praktická je tiež možnosť nastavenia sklonu ventilátora.

Výhody

 • ľahké a prenosné
 • lacné
 • jednoducho sa čistia

Nevýhody

 • nižšia bezpečnosť, hlavne pri deťoch
 • zvyčajne sú zdrojom vyššieho hluku

 

Stojanové ventilátory

Stojanový ventilátor

Stojanový ventilátor

Tento typ ventilátorov sa od stolových líši len svojimi rozmermi, je o čosi väčší. Stojanové ventilátory sa umiestňujú na zem a z toho dôvodu je veľmi dôležité, aby boli dostatočne stabilné. Pri niektorých modeloch sa dá nastaviť ich výška a tiež oscilujú v 90-stupňoch do každej strany. Vhodné je umiestniť ich napríklad aj von, niekam na terasu či do altánku. Môžete ich mať aj v obývačke alebo v spálni, no berte do úvahy to, že sú zvyčajne o čosi hlučnejšie, čo môže niekomu pri práci alebo pri spánku prekážať.

Výhody

 • patria k tým lacnejším
 • dobre prenosné
 • jednoducho sa čistia

Nevýhody

 • nižšia bezpečnosť, hlavne pri deťoch

 

Stĺpové ventilátory

Stĺpový ventilátor

Stĺpový ventilátor

Tento typ ventilátoru má tvar stĺpu a v podstate je tiež stojanový, keďže je umiestnený na podlahe. Nemá však vrtuľu, ale ide o stĺp s mriežkou, z ktorej prúdi svieži vánok. Keďže tento typ ventilátorov nemá vrtuľu s lopatkami, má nižší výkon. Na druhej strane ide však o vkusný a často i dizajnovo zaujímavý kúsok. Stĺpový ventilátor je medzi zákazníkmi veľmi obľúbený, a to aj vďaka tomu, že nezaberá veľa miesta a je jednoducho prenosný.

Pri tomto type ventilátora je samozrejmosťou otáčanie 90 stupňov do každej strany a tiež regulácia rýchlosti. Mnohé tieto zariadenia sú vybavené aj vzduchovým filtrom, LED displejom zobrazujúcim teplotu, osciláciu a rýchlostný mód. No a pri tých najprepracovanejších nájdete aj programovateľný termostat či časovač. Čo sa týka umiestnenia, stĺpový ventilátor je vhodný do obývačky, kuchyne a vďaka tichému chodu aj do spálne.

Výhody

 • zvyčajne sú veľmi tiché
 • zaujímavý dizajn
 • bezpečnosť

Nevýhody

 • náročné čistenie
 • slabší výkon

 

Bezlopatkové ventilátory

Bezlopatkový ventilátor

Bezlopatkový ventilátor

Tento typ ventilátorov pracuje na podobnom princípe, na akom pracuje vysávač. Ako vyplýva z jeho názvu, nemá žiadne lopatky, a vťahuje vzduch z okolia. Ten je poháňaný elipsovitým prstencom. Prúd vzduchu, ktorý v tomto type ventilátora vzniká, je plynulý a stabilne prúdiaci. Keďže ventilátor nemá lopatky, je maximálne bezpečný, jeho údržba je jednoduchá a nezachytáva sa na ňom žiaden prach. Okrem toho je mimoriadne tichý, a tak je vhodný pokojne aj do spálne či do detskej izby.

Výhody

 • sú tiché a bezpečné
 • zaujímavý dizajn
 • jednoduchá údržba

Nevýhody

 • sú drahé

 

Axiálne ventilátory (nástenné)

Axiálny ventilátor

Axiálny ventilátor

Tento typ ventilátoru je určený na vyháňanie vzduchu z interiéru von a vhodný je napríklad do miestností bez okien, ktoré potrebujete vetrať. Použiť ich viete aj v kuchyni a ide aj o vhodný typ ventilátoru do kúpeľne.

Výhody

 • nezaberá prakticky žiadne miesto
 • efektívne ochladzuje vzduch v miestnosti
 • bezpečnosť

Nevýhody

 • náročné čistenie
 • niekedy môže dovnútra vháňať prach a zápach zvonka

 

USB ventilátory

USB ventilátor

USB ventilátor

Ide o menšie ventilátory, ktoré majú blízko k tým stolným ventilátorom a umiestňujú sa do blízkosti počítača, keďže ho musíte pripojiť cez USB konektor. Majú však slabší výkon, no počas práci s počítačom pre vás môžu byť príjemným osviežením. V ponuke nájdete množstvo originálnych dizajnov.

Výhody

 • kompaktné rozmery
 • zaujímavé a originálne kúsky

Nevýhody

 • slabší výkon
 • možné použivať len pri počítači

 

Parametre pri výbere

Povedali sme si, s akými typmi ventilátorov sa môžete na trhu stretnúť a aké sú ich výhody a nevýhody. Prejdime teraz k tomu, aké sú dôležité parametre pri výbere ventilátora a čo by ste pri jeho kúpe nemali prehliadnuť.

 

Aký je objem miestnosti?

Tento údaj mnohí zákazníci pri kúpe ventilátora podceňujú. Pred kúpou ventilátora by ste mali vedieť, do ktorej miestnosti ho chcete umiestniť a aká je táto miestnosť veľká. Objem miestnosti zistíte tak, že vynásobíte jej dĺžku, šírku a výšku. Každá miestnosť má iný koeficient výmeny vzduchu, teda údaj, ktorý hovorí o tom, koľkokrát by sa mal za hodinu v miestnosti vzduch obmeniť.

V kuchyni je to napríklad okolo 8 výmen za hodinu, v kúpeľni od 5 do 8 výmen za hodinu, no a obytné miestnosti potrebujú 1 až 2 výmeny za hodinu. Ak teda potrebujete ventilátor do obývačky, ktorej objem je napríklad okolo 40 metrov kubických, ideálny prietok vzduchu ventilátorom za hodinu by mal byť okolo 80 m3.

 

Počet rýchlostí

To, koľkými rýchlosťami ventilátor disponuje, je tiež jedným z podstatných parametrov. Určite neodporúčame kupovať lacný ventilátor len s jednou rýchlosťou, pretože pre čo najlepšie pohodlie pri používaní tohto prístroja, to je jednoducho málo.

Vhodné je preto zaobstarať si ventilátor s aspoň troma možnosťami nastavenia rýchlosti, čo je v podstate taký základ. Maximálny užívateľský komfort vám zabezpečia ventilátory s ôsmimi možnosťami nastavenia rýchlosti. Takéto modely vám umožnia dokonalé nastavenie nielen rýchlosti prúdenia vzduchu, ale aj jeho smerovania.

 

Priemer vrtule

Tento parameter sa premieta do celkového prietoku vzduchu, ktorý dokáže ventilátor rozprúdiť v miestnosti. Menšie vrtule majú priemer 15 centimetrov, tie najväčšie ho môžu mať aj viac ako 130 centimetrov,

 

Oscilácia

Ide o možnosť horizontálneho a vertikálneho otáčania ventilátora, ktorú je možné vypnúť a zapnúť. Väčšina ventilátorov do domácnosti poskytuje aj možnosť oscilácie, čo je výborné pre väčšie miestnosti, v ktorých sa chce schladiť viac ľudí. V prípade stolného ventilátora oscilácia až taká dôležitá nie je, no ak chcete stojanový ventilátor do obývačky, určite si vyberte ten s osciláciou. Dosiahnete tak, že svieži vzduch sa dostane ku každému, kto sa v miestnosti nachádza.

 

Hlučnosť

To, aký hluk vydáva ventilátor, je tiež informácia, ktorá by vás mala zaujímať. Hlučnosť je udávaná v decibeloch (dB) a keďže ventilátory často umiestňujeme do našej bezprostrednej blízkosti, je dôležité, aby vás ich zvuk nerušil. Zrejme si nechcete zadovážiť zariadenie, ktoré vás bude rušiť pri oddychu či sledovaní televízie.

Najtichšie ventilátory majú hlučnosť do 30 dB, tie o niečo hlučnejšie do 50 dB. Ak natrafíte na ventilátor s hlučnosťou vyššou ako 50 dB, odporúčame vám, aby ste jeho kúpu zvážili. Po čase vám môže začať jeho zvuk prekážať.

 

Príkon

Príkon súvisí s tým, akú má zariadenie spotrebu elektrickej energie a udáva sa vo Wattoch (W). Platí, že čím má zariadenie vyšší príkon, tým je aj spotreba energie vyššia. Zároveň však príkon súvisí aj s výkonom zariadenia. Najčastejšie sa môžete stretnúť s ventilátormi, ktorých príkon sa pohybuje od 15 W až do 60 či dokonca aj 70 W. K tým najbežnejším však patria ventilátory s príkonom okolo 40 až 50 W za hodinu.

 

Bezpečnosť

Otázka bezpečnosti by vás mala zaujímať hlavne vtedy, ak máte deti, prípadne sú vo vašej domácnosti aj domáce zvieratá. V takom prípade sa uistite, že prístup k lopatkám ventilátora je dostatočne zabezpečený a že ventilátor je stabilný. Mriežka okolo vrtule by mala byť taká hustá, aby sa ňou neprepchal ani malý detský prst a stabilita je pri stojanových ventilátoroch zabezpečená protišmykovými nožičkami. Tie najmodernejšie ventilátory majú dokonca na mriežke senzor, ktorý ventilátor v okamihu, ako sa dotknete mriežky, vypne.

 

Údržba a čistenie

Ani údržbu a čistenie netreba pri ventilátoroch zanedbať. Či chcete alebo nie, na lopatkových ventilátoroch sa prach časom usadí. No a ak nechcete, aby vám po spustení ventilátor tento prach rozvíril po celej miestnosti, bude vhodné raz za čas ho očistiť. Niektoré ventilátory sa čistia jednoducho, pretože máte prístup k lopatkám. Pri iných to môže byť celkom náročné, ak nie priam nemožné.

 

Doplnky a funkcie

Na prvý pohľad sa môže zdať, že ventilátor je jednoduché zariadenie, no dnes už nájdete aj také modely, ktoré v sebe ukrývajú aj rôzne zaujímavé funkcie a prvky. Pozrime sa, aké to sú:

 • diaľkové ovládanie – užívateľský komfort rozhodne umocní možnosť ovládania ventilátora na diaľku
 • displej – modernejšie ventilátory sú vybavené LCD displejom zobrazujúcim dôležité informácie
 • nočný režim – ak chcete využívať ventilátor v spálni, určite si vyberte model s nočným režimom. Ten sa postará o jemné a tiché osvieženie slabším prúdom vzduchu.
 • prírodný vietor – táto funkcia napodobňuje prirodzené prúdenie vetra vonku
 • ionizácia – vďaka tejto funkcii vzniká čistejší vzduch, ktorý bude spríjemňovať prostredie v danej miestnosti

💡 TIP: Ak hľadáte čističku vzduchu, s jej výberom vám poradíme v našom článku.

 

Cena a obľúbené značky

Dôležitým parametrom pri výbere akéhokoľvek zariadenie do domácnosti, nielen ventilátora, je cena. Cenové rozpätie, v ktorom sa pohybujú sumy za ventilátor, je pomerne široké. Tie najlacnejšie ventilátory nájdete už za niečo vyše 10 eur, avšak od takýchto modelov zázraky nečakajte. Zlatá stredná cesta sú ventilátory za sumu okolo 50 eur, no a ak ste fajnšmeker a potrpíte si na technologických novinkách, natrafíte aj na vychytávky za niekoľko sto eur.

Ak chcete kvalitu, odporúčame vám siahať po známych a overených značkách, ktoré sú synonymom kvality. Patria k nim napríklad ventilátory Sencor, AEG, Dyson, ale aj Orava či Klarstein.

Cena ventilátora: 

 • do 50 eur – v tejto cenovej relácii nájdete stolové aj stojanové ventilátory, zvyčajne s osciláciou a s hlučnosťou okolo 40 dB, rýchlostné stupne budú pravdepodobne len tri
 • od 50 do 100 eur – ak si za ventilátor trošku priplatíte, môžete získať tichší model s väčšou vrtuľou a s viacerými rýchlosťami
 • viac ako 100 eur – za sumu viac ako 100 eur sa môžete tešiť z ventilátora s nižšou hlučnosťou, vrtuľou veľkou až 132 cm, s diaľkovým ovládaním a rôznymi zaujímavými funkciami. V tejto cenovej relácii nájdete tak stojanové ako i stĺpové, stolné či stropné ventilátory, ako aj tie axiálne.

 

Otázky a odpovede na záver

Na záver máme pre vás odpovede na niekoľko otázok súvisiacich s ventilátormi, na ktoré sme v predchádzajúcich riadkoch neodpovedali.

Aký je vhodný ventilátor do kúpeľne a aký do WC?

Ventilátor do kúpeľne je určený v prvom rade na odvetranie vlhkosti a pachov. Rovnako tak aj ventilátor do WC. Do týchto miestností sú vhodné aj stropné ventilátory či dokonca stropné ventilátory s osvetlením. Tiež tam môžete použiť ventilátory s časovým spínačom a na trhu nájdete aj také, ktoré majú v sebe zabudovaný senzor vlhkosti.

Čo ak chcem stropný ventilátor so svetlom?

Na trhu nájdete aj takéto modely ventilátorov, ich ponuka je skutočne široká. Stropná ventilátor so svetlom nájdete v rozličných veľkostiach, materiáloch i farbách.

Existuje aj teplovzdušný ventilátor alebo ventilátor s chladením?

Teplovzdušný ventilátor funguje tak, že vzduch, ktorý fúka do priestoru, zohrieva. Využiť ho teda môžete v chladných miestnostiach počas zimy. Pod pojmom ventilátor s chladením sa ukrýva tzv. prenosná klimatizácia, teda mobilný ochladzovač vzduchu.

Ako funguje ventilátor s rozprašovačom vody?

Ventilátor s rozprašovačom vody alebo tiež hmlový ventilátor je vybavený systémom zvlhčovania vzduchu. V spodnej časti stojanu ventilátora je zabudovaná nádržka s vodou, z ktorej sa potom voda rozprašuje do priestoru. Vzduch je vlhký a príjemne sa dýcha, čo ocenia hlavne astmatici a alergici.

 

Zdroje informácií:

Do testu sme vybrali Ventilátory len z overených eshopov

Ohodnoťte náš test:

Ventilátory v našom katalógu

Autor článku
Redakcia DoDomácnosti.sk

Tento článok pre vás pripravili redaktori magazínu DoDomácnosti.sk. Hľadáme to, čo vás zaujíma. Testujeme, porovnávame, recenzujeme všetko, čo patrí do domu, bytu, záhrady, či dielne. Kontakty na nás nájdete v sekcii O webe.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.