Symboly prania na oblečení – správne pranie, žehlenie či chemické čistenie oblečenia

Georgina Babinová Téma 5. júna 2021 0

Predtým, ako začnete čítať, sa vás opýtame: Nič vám to nehovorí, keď rozpačito hľadíte na symboly prania na svojom najcennejšom práve zakúpenom kúsku? Kúpili ste si niekedy svoje vysnívané šaty, nosili ich, pozreli sa na symboly na štítku a hodili ich do koša na bielizeň s prísľubom prania v rukách, ktoré sa nikdy nestane? Náhlivo hádžete svoje obľúbené veci do prania na 30 stupňov v nádeji, že z práčky vyjdú v poriadku?

Ak sú vaše odpovede kladné, náš sprievodca symbolmi prania bielizne vám zaručene pomôže!

💡 Najmodernejšie práčky ponúkajú množstvo programov, ktoré sú maximálne šetrné k vašim obľúbeným kúskom oblečenia. Vďaka nim vám sem-tam „prejde“ aj nevšímanie si symbolov prania

💡💡 u nás nájdete celý test Whirlpool práčiek

 

Čo vlastne symboly prania na oblečení znamenajú?

Prať na studeno alebo na teplo? Vyžaduje toto tričko žehlenie? Môže ten sveter ísť do sušičky? Máte veľa otázok. A navyše, symboly prania na oblečení vyzerajú skôr ako hieroglyfy, alebo domáca úloha z geometrie, než pokyny k starostlivosti. Symboly starostlivosti o bielizeň na štítkoch odevov tu sú však preto, aby vám pomohli. Každý kruh, trojuholník a štvorec majú svoj význam. Náš komplexný sprievodca vám ich pomôže zvládnuť. Osvojte si význam symbolov prania, sušenia, žehlenia a chemického čistenia a pripravte sa na veľké pranie – AKO EXPERT.

Štítok na oblečení so symbolmi prania

 

Symboly prania

Správna teplota a prací cyklus sú dôležité pre dosiahnutie dokonalých výsledkov pri praní a môžu dokonca zabrániť poškodeniu vášho oblečenia. Nižšie uvedené symboly na pranie bielizne vám poskytnú predstavu o teplote, ktorá je označená v symbole vane s vodou, zatiaľ čo rôzne typy cyklov sú reprezentované vaňou s jednou alebo dvoma čiarami nakreslenými pod ňou.

 • Pranie: Vaňa bez číslice v strede znamená, že môžete oblečenie prať v práčke. Môžete sa rozhodnúť pre svoj preferovaný prací cyklus.
 • Pranie pri teplote 30 ° C: Vaňa s číslom „30“ v strede je indikátorom toho, že oblečenie môžete v práčke prať pri maximálnej teplote 30 stupňov.
 • Pranie na 40 ° C : Vaňa s číslom „40“ v strede je indikátorom toho, že môžete prať v práčke pri maximálnej teplote 40 stupňov.
 • Pranie pri alebo do 50 ° C: Vaňa s číslom „50“ v strede je indikátorom toho, že môžete svoje oblečenie v práčke pri maximálnej teplote 50 stupňov
 • Pranie pri 60 ° C alebo menej: Vaňa s číslom „60“ v strede je indikátorom toho, že môžete svoj odev prať v práčke pri maximálnej teplote 60 stupňov.
 • Ručné pranie: Keď narazíte na vaňu s obrysom ruky vo vnútri, pravdepodobne skenujete symbol starostlivosti o jemné textílie. Perte tieto veci ručne alebo vo veľmi jemnom cykle v práčke pri nízkej teplote.
 • Neprať: Prečiarknutá vaňa znamená, že dané oblečenie sa nemá prať.

Ikona vane vám povie presne, ako odev prať, pričom miesto číselného označenia môžu teplotu predstavovať aj čierne bodky.

 

Symboly prania

 

Symboly sušenia

Najjednoduchší spôsob, ako nájsť symbol starostlivosti týkajúci sa sušenia, je hľadať štvorec. Štvorce budú predstavovať oba typy sušenia, ktoré je možné aplikovať na textílie: prirodzené sušenie a sušenie v sušičke.

Prirodzené sušenie

 • Prázdny štvorec: Jednoduchý prázdny štvorec vás žiada, aby ste svoje veci nedávali do sušičiek. Sú určené na sušenie prirodzeným spôsobom.
 • Krivka spájajúca horné rohy štvorca: vyžaduje, aby ste oblečenie sušili prirodzene na šnúre na bielizeň.
 • Vodorovná čiara v strede štvorca: vám hovorí, aby ste predmet sušili prirodzene a zároveň ho rozložili na plocho. Niektoré textílie a odevy môžu stratiť tvar, ak ich necháte visieť. Postupujte podľa odporúčaní na štítku a nebudete sa musieť zaoberať natiahnutím svetrov a iných pletených odevov.
 • Štvorec s tromi zvislými rovnobežnými čiarami: znamená, že váš odev by sa mal nechať odkvapkať. V opačnom prípade sa látka pokrčí.
 • Dve šikmé čiary v ľavom hornom rohu štvorca: vás žiadajú, aby ste svoj odev prirodzene vysušili v tieni a chránili ho pred slnečným žiarením.
 • Jedna šikmá čiara v ľavom rohu a vodorovná čiara v strede: znamená, že oblečenie sa má sušiť v tieni a navyše rozložené na plocho.

Symboly sušenia

 

Sušenie v sušičke

Symboly prirodzeného sušenia a ich ekvivalent sušenia v sušičke môžete ľahko rozlíšiť identifikáciou kruhu ohraničeného štvorcom.

 • Symbol sušičky bielizne: Kruh uzavretý vo štvorci je symbolom bielizne vhodnej do sušičky. A môžete si zvoliť, nastavenie, ktoré vám vyhovuje.
 • Štvorec obklopujúci kruh s bodkou v strede: znamená , že by ste mali odev sušiť pri nízkej, max. 60 °C teplote, inak by ste ho mohli poškodiť.
 • Štvorec obklopujúci kruh s dvomi bodkami v strede: tento symbol starostlivosti bielizne, ktorý je znázornený dvoma bodkami, ktoré ležia v strede kruhu ohraničeného štvorcom znamená teploty do 80 °C a tri bodky sú vhodné pre najvyššie teploty nad 80 °C.
 • Nesušiť v sušičke: Prečiarknutý kruh a štvorec vás žiada, aby ste svoj odev držali ďalej od sušičky, nie je určený na takéto sušenie.
 • Ak vidíte pruh pod symbolom sušičky, použite bežné nastavenie pri nízkej teplote, zatiaľ čo dva pruhy znamenajú, že musíte použiť nastavenie pre jemnú bielizeň.

Symboly sušenia

 

💡 TIP:  Žiaľ, sušičky bielizne ani zďaleka nie sú v našich domácnostiach takou samozrejmosťou akou je práčka. Verte však, že sušička je darom z nebies, ak máte veľkú rodinu, ktorá týždenne vyprodukuje kvantum špinavej bielizne, alebo ak nemáte priestor na rozvešanie vypratej bielizne.

Ak ste jej kúpu práve začali zvažovať, náš test najlepších sušičiek roka 2021 vás výberom spoľahlivo prevedie. Alebo si vyberte priamo tu:

💡💡 u nás nájdete celý test sušičiek prádla

 

Symboly žehlenia

Vďaka inováciám sušičiek, ako sú Permanent Press, alebo Wrinkle Shield ™ značky Whirlpool, je žehlenie v modernom živote prakticky nepotrebné. Ak to ale konkrétny kúsok odevu vyžaduje, alebo ak máte na nohaviciach radi ostré puky, tieto žehliace symboly v tvare staromódnej žehličky presne odporúčajú ako na to. Symboly žehlenia sú relatívne ľahko zapamätateľné. Obrys žehličky slúži na informovanie o najlepších postupoch pri žehlení danej tkaniny.

 • Symbol žehlenia: Obrys žehličky, vám dáva vedieť, že oblečenie môžete žehliť, ako uznáte za vhodné. Nie je odporúčaná teplota žehlenia.
 • Žehlenie pri nízkej teplote: Jedna bodka v strede žehličky je zvyčajne je vyhradená pre jemné látky, ako je hodváb, alebo vlna.
 • Žehlenie na strednej teplote: Zvyčajne sa na štítkoch syntetických látok nachádzajú dve bodky uprostred žehličky a oblečenie žehlíte pri strednej teplote.
 • Žehlenie pri vysokej teplote: Tri bodky v strede žehličky vás požiadajú o žehlenie pri vysokej teplote, napríklad ľanu alebo bavlny.
 • Nežehliť: Prečiarknuté obrysy žehličky vás varujú pred žehlením oblečenia.

Symboly prania - žehlenie

 

Symboly bielenia

Ak chcete použiť bielidlo, skontrolujte štítok na svojom odeve, aby ste zistili, či je tam symbol bielidla, ktorý je daný trojuholníkom, alebo čo je dôležitejšie, symbol nebieliť, s preškrtnutým trojuholníkom. Rozpoznanie týchto znakov môže ušetriť váš odev od trvalého poškodenia chlórovým bielidlom. Symboly bielenia sú určené na to, aby vás informovali o tom, aký druh bielidla môžete použiť na dané odevy. Demonštrované možnosti budú medzi použitím chlórových alebo nechlórových roztokov.

 • Symbol bielenia: Štandardný symbol bielenia je znázornený jednoduchým trojuholníkom, ktorý naznačuje, že konkrétna látka môže byť bielená použitím chlóru a nechlórových roztokov.
 • Bielenie s povoleným chlórom: Toto odporúčanie je znázornené trojuholníkom, ktorý obklopuje skratku CL. CL predstavuje chlór, čo naznačuje vlastníkovi, že je možné použiť chlórové aj nechlórové roztoky. Tento symbol nájdete na starších odevoch, pretože namiesto tohto sa adaptoval štandardný trojuholník.
 • Bezchlórové bielidlo, ak je to potrebné: Dve rovnobežné čiary pretínajúce trojuholník vám hovoria, že môžete bieliť pomocou nechlórových roztokov.
 • Nebieliť: Prečiarknutý trojuholník svetlý/tmavý vás výslovne žiada, aby ste nebielili.

Symboly prania - bielenie

 

Symboly žmýkania

Vyžmýkanie oblečenia je možno najčastejšou chybou, ktorá sa robí pri ručnom praní alebo sušení odevov bez sušičky. Ručné žmýkanie látky môže vážne poškodiť váš obľúbený odev. Ak si nie ste istí, či môžete prebytočnú vodu vyžmýkať ručne, hľadajte nasledujúce symboly na štítku s oblečením:

Symboly prania - žmýkanie

choďte do toho a poriadne vyžmýkajte svoj obľúbený kúsok

 

Symboly prania - nežmýkať

nepokúšajte sa žmýkať svoje oblečenie

 

Symboly profesionálneho čistenia

Napriek tomu, ako ďaleko sme pokročili s technológiami domácich, niektoré odevy je ešte stále najlepšie ponechať na profesionálov.

Profesionálne čistenie by ste pravdepodobne označili ako suché čistenie. A hoci budete mať tendenciu odovzdávať tieto veci vyškoleným špecialistom v čistiarni, možno chcete vedieť, čo sa deje s vašimi oblekmi a drahými bundami počas ich čistenia.

Profesionálne čistenie sa všeobecne delí na dve kategórie: chemické čistenie a mokré čistenie. Obe sú zobrazené v kruhu. Písmená „F“ a „P“ sa používajú na označenie chemických čistení, zatiaľ čo písmeno „W“ označuje mokré čistenie.

 

Symboly prania - profesionálne čistenie

 

Chemické čistenie

 • Symbol profesionálneho čistenia: Kruh označuje, že by ste mali svoje oblečenie zveriť špecialistovi.
 • Suché čistenie, iba uhľovodíkové rozpúšťadlo (HCS): Tento typ čistenia je predstavovaný písmenom „F“ ohraničeným krúžkom. Písmeno „F“ hovorí vášmu špecialistovi na bielizeň, aby čistil váš odev iba pomocou uhľovodíkových rozpúšťadiel.
 • Šetrné čistenie pomocou uhľovodíkových rozpúšťadiel: Písmeno „F“ nájdete uzavreté kruhom a s pruhom pod ním.
 • Veľmi jemné čistenie pomocou uhľovodíkových rozpúšťadiel: Tento symbol je predstavovaný písmenom „F“ ohraničeným kruhom a dvojitou čiarou pod ním.
 • Suché čistenie, akékoľvek rozpúšťadlo okrem tetrachlóretylénu: Tento štítok starostlivosti má písmeno „P“ ohraničené kruhom. „P“ je skrátená verzia skratky PCE, ktorá znamená rozpúšťadlo tetrachlóretylén. Značka „P“ požiada vášho odborníka na bielizeň, aby vyčistil váš kúsok akýmkoľvek čistiacim roztokom OKREM tetrachlóretylénu.
 • Šetrné čistenie pomocou PCE: Písmeno „P“ nájdete uzavreté v kruhu s čiarou pod ním.
 • Veľmi jemné čistenie pomocou PCE: Uvidíte písmeno „P“ ohraničené kruhom, ktorý má pod sebou dvojitú čiaru.
 • Nepoužívajte chemické čistenie: Prečiarknutý kruh znamená, že látku nemáte chemicky čistiť.

 

Mokré čistenie

 • Profesionálne mokré čistenie: Štítok na starostlivosti predstavuje kruh s nápisom ‘W.‘ Písmeno znamená MOKRÉ ČISTENIE.
 • Jemné mokré čistenie: Čiaru opäť vidíme pod písmenom „W“ ohraničeným kruhom.
 • Veľmi jemné mokré čistenie: Písmeno „W“ ohraničené kruhom je umiestnené nad dvoma čiarami, čo naznačuje jemnejší spôsob čistenia ako vyššie.
 • Nepoužívajte mokré čistenie: Prečiarknutý je čierny kruh, aby sa uľahčilo rozlíšenie medzi symbolom „nečistiť chemicky“.

V tomto okamihu ste sa buď stali znalcom štítkov starostlivosti, alebo ste ohromení ich množstvom. Áno, existuje pomerne veľa symbolov starostlivosti o bielizeň, s ktorými je potrebné držať krok. Ale, získate vďaka nim istotu, že sa vaše oblečenie nezbehne, nepoškodí, nevybledne, ani sa neroztrhne.

 

💡 Nestačí však byť len „majstrom symbolov“, pre dokonalý výsledok potrebujete aj kvalitný prací prostriedok

Pozrieť ďalšie

 

Zdroje informácií:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Avatar

Rada cestujem, mám rada ľudí a život, ktorý by sme si už bez rôznych pomocníkov do kuchyne alebo domácnosti ani nevedeli predstaviť. Niekedy sa však strácame v bludisku nespočetných možností, ktoré nám moderné technológie ponúkajú. Dúfam, že aj moje články vám trocha pomôžu v orientácii a aj vďaka nim sa rozhodnete vždy správne.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.