Ako si vybrať záhradný krb vhodný na terasu

Veronika Štrbová Téma 30. decembra 2020 0

Každý milovník dlhých letných večerov, vonkajších párty či posedení s priateľmi si zaručene tieto chvíle rád vychutná pri ohni a jemnom praskaní dreva v záhradnom krbe. Nielen, že si v ňom pripravíte skvelé pochúťky, dopraje vám taktiež príjemnú atmosféru v kruhu rodiny a priateľov. Vonkajší záhradný krb je ideálnym riešením ako zostať v teple aj počas chladnejších dní, pričom nemusíte chodiť ďaleko od svojho domu. Relaxácia na čerstvom vzduchu, dlhé rozhovory s vašimi najbližšími alebo len čítanie zaujímavej knihy s pohárom vína pri mesačnom svetle a ohni, tomu sa povie romantika ako stvorená.

Vďaka záhradnému krbu môže váš večierok pokračovať aj v skorých ranných hodinách a vy tak dáte bežným domácim večerom nový nádych. Navyše, dobre vypracovaný a na mieru navrhnutý vonkajší krb vám bude závidieť aj okolie. Ak ste sa v predchádzajúcich riadkoch našli aj vy, určite premýšľate nad tým, že záhradný krb vám doma na terase určite nesmie chýbať. Ako však vybrať ten správny? Odpoveď na túto otázku dostanete v našom článku.

Blumfeldt Volantis Blumfeldt Volantis
89,91 €
Blumfeldt Verdon Blumfeldt Verdon
199,90 €
Blumfeldt Monument Blumfeldt Monument
259,90 €
Blumfeldt Westeros Blumfeldt Westeros
109,90 €
Blumfeldt Hidalgo Blumfeldt Hidalgo
189,90 €
Blumfeldt Essos Blumfeldt Essos
129,90 €
Blumfeldt Augustus Blumfeldt Augustus
189,90 €

Pozrieť ďalšie

.

Prečo si zaobstarať záhradný krb?

Ak spálite polená v záhradnom krbe, vôňa sa bude vznášať vo vzduchu všade naokolo. Je to vôňa času, ktorý trávite s rodinou a prináša späť pekné spomienky. Nostalgický pokoj, keď hľadíte do plameňov, spomínate na krásne detstvo či mladosť, spievate piesne a rozprávate vtipy a nakoniec zaspíte pod hviezdami. Záhradný krb väčšinou umožňuje spojenie klasického grilovania (ako na prenosnom grile) s vytvorením príjemného prostredia doplneného kúzlom otvoreného ohňa. S jednoduchým stavebnicovým záhradným krbom to možno docieliť rýchlo, bez zvláštnych stavebných úprav a pomerne lacno.

Mladí ľudia grilujú v záhradnom krbe

 

Aké existujú záhradné krby a na čo treba prihliadať pri ich výbere vám poradíme v nasledovných riadkoch. Na začiatok si však dobre premyslite, kde chcete váš záhradný krb umiestniť, či chcete už hotový, tzv. prefabrikovaný krb alebo vlastnoručne murovaný. Či ho plánujete prenášať alebo ho postaviť na jedno stabilné miesto a v neposlednom rade myslite aj na to, koľko chcete, resp. môžete za záhradný krb minúť peňazí. Ak máte vo všetkom jasno, môžete sa smelo vrhnúť do výberu toho správneho záhradného krbu na vašu terasu, dvor či záhradu.

Záhradný krb vám môže slúžiť ako vonkajší zdroj tepla, a zároveň aj ako úžasný dizajnový prvok, ktorý sa v súčasnej záhradnej architektúre používa čoraz častejšie. Záhradné krby kombinujú moderný a exkluzívny dizajn s vysoko kvalitným remeselným spracovaním. Rôzne doplnky ako mriežka na varenie a pečenie, hrniec na varené víno, otočný ražeň, či gaštanová panvica robia zo záhradných krbov takú menšiu vonkajšiu kuchyňu.

 

Aké poznáme typy záhradných krbov

Pri voľbe typu záhradného krbu máte na výber dve možnosti. Buď si sami (prípadne s niekoho pomocou) vlastnoručne postavíte murovaný záhradný krb na mieru alebo si kúpite už hotový, prefabrikovaný variant. Tie sú dostupné v rôznych materiáloch, ako napríklad betón, pórobetón, žiarobetón, šamot, nehrdzavejúca oceľ, hliník, marmotech alebo aj ich kombinácie. Pri výbere dbajte nielen na ich rozmery, ale aj na to, či skladanie jednotlivých dielov zvládne aj laik alebo je potrebná práca profesionála. Obidva typy záhradných krbov však majú niečo spoločné. Potrebujú dostatok priestoru a spevnenú plochu, najlepšie betónovú dosku, ktorá nebude sadať.

💡 Pozn.: Marmotech je tepelne odolná zmes mramorového materiálu, ktorý zabezpečuje dlhú trvanlivosť.

 

1. Murovaný záhradný krb

Na začiatok je potrebné vybrať pre krb to správne miesto. Ideálne by bolo, keby váš krb stál buď v blízkosti domu alebo pri svahu, aby v prípade silného vetra nespôsobil problémy dym vanúci záhradou. Príprava stavebného miesta spočíva vo vybudovaní pevných základov, krb bude predsa len niečo vážiť. Dno vykopanej jamy (v nemrznúcej hĺbke) požadovaných rozmerov teda vybetónujete desať-centimetrovou vrstvou. Dôležité je, aby v mieste nezostávala voda. Ak to podceníte, môže mráz s celou stavbou pohybovať a tým ju aj poškodiť. Murujte na betónovú dosku či rám buď priamo, alebo položte izoláciu podobne ako pri stavbe domu. Na tento základ potom postavíte vlastné teleso krbu.

Biely murovaný záhradný krb na terase

Moderný murovaný záhradný krb

 

Jeho veľkosť a teda i veľkosť ohniska bude závisieť od výšky komína, ktorý musí byť kvôli dobrému ťahu dostatočne vysoký. Minimálne dva a pol metra vysoký komín zaistí, že vás pri posedení pri krbe nebude obťažovať dym, môže byť však aj o meter či dva vyšší. Na jeho vrchol potom umiestnite striešku proti zatekaniu. Obvyklými rozmermi vnútra záhradného krbu je asi 40 centimetrová hĺbka, 50 centimetrová výška kozubového otvoru a šírka 70 centimetrov.

Vnútro musí byť vymurované šamotovými tehlami, pretože betón alebo klasické tehly by žiar ohňa nemuseli zvládnuť. Ak by ste chceli záhradný krb využívať aj na opekanie a grilovanie, nesmiete zabudnúť do stien krbu umiestniť otvory pre konštrukciu roštu, užitočné sú aj odkladacie plochy pre ingrediencie na varenie a tiež počas prevádzkovania krbu v jeho blízkosti oceníte vhodné miesto na uskladnenie dreva. Na toto všetko myslite skôr, než sa pustíte do práce.

V bezprostrednej blízkosti pevného záhradného krbu je tiež potrebné položiť dlažbu alebo inak spevniť podlahu. Trávnik či piesok nestačí, pretože pri užívaní veľa našľapujete naokolo krbu, z trávnika sa stane blatistý terén a v piesku by vznikali nerovnosti.

Video, ako sa dá šikovne postaviť záhradný krb s udiarňou:

Zahradní krb s udírnou - stavba / DIY building outdoor fireplace with smoker and grill

 

Rady pri stavaní murovaného záhradného krbu:

 • na stavbu krbu používajte radšej mrazuvzdorné a nenasiakavé lícové tehly a šamotové tehly, ktoré odolávajú vysokým teplotám až do 1300 °C
 • zarobte si tiež špeciálnu šamotovú zmes na spájanie tehál a maltu na škárovanie pre ozajstnú kvalitu a životnosť vášho krbu
 • tvar a rozmer krbu si vopred dôkladne naplánujte
 • základy krbu by mali byť v dostatočnej hĺbke, aspoň 60 centimetrov, aby nezamŕzali
 • myslite aj na to, či budete murovať nejaké priečky pod pracovnú dosku alebo úložný priestor pri krbe
 • vynikajúce miesto na uchovávanie dreva je spodná časť pod ohniskom krbu
 • pri stavbe stien krbu nezabudnite na osadenie oceľového roštu alebo mriežok, ktoré slúžia na grilovanie
 • na steny, ktoré budú priamo prichádzať do kontaktu s ohňom, použite šamotové tehly
 • komín by mal byť pri klasickej veľkosti ohniska aspoň vo výške 2,5 m nad zemou
 • nezabudnite na striešku na vrchole komína
 • kameňmi alebo dlažbou je dobré vyložiť aj priestor okolo krbu
 • záhradný krb vždy stavajte na najmenej veternom mieste

 

2. Hotový prefabrikovaný záhradný krb

Druhý variant, ako zriadiť záhradný krb, je voľba niektorého typizovaného výrobku, ktorých je v súčasnosti na trhu veľké množstvo. Montáž typizovaných betónových krbov je jednoduchá, sú dodávané ako kvalitná konkurencia krbov stavaných na mieru. Môžete vyberať zo sériovo vyrábaných skladačiek krbov, ktoré umožňujú jednoduchú montáž a dokonca opakované rozobratie a premiestnenie krbu. Tieto stavebnice tvoria jednak dosky betónu s rôznou povrchovou úpravou, v ohnisku sú potom štandardne kvôli teplu šamotové tehly. Je možné vybrať aj krb z ľahčeného betónu, manipulácia s ním je ešte jednoduchšia. Typy menších krbov sa vyrábajú vcelku, väčšie zostavy rozložené. Pri ich montáži nepotrebujete použiť žiadnu maltu ani lepidlo.

 

Ohnisko majú jednoduché alebo doplnené liatinovou mriežkou, cez ktorú prepadáva popol do popolníka krbu. Pre možnosť opekať a grilovať býva nad ohnisko umiestňovaný rošt pre opekanie, ktorého výšku nad žeravými uhlíkmi môžete regulovať. Krby tiež umožňujú miesto roštu inštalovať napr. otáčací ražeň. Krbové stavebnice sú variabilné a pomerne ľahko sa zostavujú, kto si ale ani na túto prácu netrúfa, môže si ho dať postaviť buď priamo firmou, ktorá krby dodáva, alebo mu túto službu zaistí obchodný reťazec. Musí ale počítať s tým, že to navýši celkové obstarávacie náklady krbu.

Záhradný krb Norman Atlantik rohový

Rohový betónový záhradný krb

 

Vybrať si môžete ale aj jednoduchšie modely, ktoré bývajú vyrobené zväčša z nehrdzavejúcej ocele, hliníka či zliatin. Sú ľahko prenosné, väčšina z nich má aj moderný dizajn, takže si môžete vybrať presne taký model, ktorý zapadne do celkového štýlu vášho domu, terasy či ďalších doplnkov v exteriéri. Vzhľadom na to, aké máte na záhradný krb požiadavky, poskytujú aj rôzne možnosti. Napríklad máte k dispozícii krb len pre založenie ohňa drevom, krb s grilom a udiarňou, s oceľovou strechou, s pieckou, atď.

Z čoho konkrétne sa skladá takýto krb

Prefabrikované krby pripomínajú stavebnicu. Skladajú sa z podstavca, ktorý je veľmi ťažký, pretože zaisťuje stabilitu celej zostavy. Priamo v ňom je miesto pre skladovanie pár polienok dreva. Nad podstavec sa umiestni pracovná doska a tiež ohnisko. To kvôli pohodlnej obsluhe, aby ste sa nemuseli zohýbať. Popolník pri ohnisku ide jednoducho vybrať. Nenáročná je teda aj údržba takého krbu.

Obloženie ohniska je rovnaké ako u individuálnych krbov – šamotová tehla. Nad ohniskom je grilovacia mriežka, ktorá je výškovo nastaviteľná. Regulovať možno aj horenie, a to vďaka klapkám pri ohnisku, ktoré tzv. usmerňujú prívod vzduchu. Väčšia pracovná doska je určite praktickejšia, zmestí sa vám totiž na ňu všetko potrebné náčinie pre grilovanie, misky s mäsom aj ďalšie veci. Posledným dielom je komín so strieškou, ktorá zabraňuje odlietaniu iskier a zatekaniu dažďovej vody.

 

Typy záhradných prefabrikovaných krbov

Záhradný krb na drevo

Tento typ záhradných krbov je určený len na založenie ohňa, navodenie príjemnej atmosféry a tepla na vašej terase. Je skvelým doplnkom počas dlhých nocí s vašimi priateľmi, rodinou a blízkymi. Nemá žiadne ďalšie funkcie ako je grilovanie či udiareň.

V záhradnom krbe horí oheň

Základný krb na terasu pre založenie ohňa

 

Záhradný krb na grilovanie

Do tejto kategórie záhradných krbov patria tie, ktoré okrem pálenia dreva dokážu pripraviť aj jedlo, prevažne pomocou grilovania na rošte. Spájajú sa v nich tak obe funkcie naraz, čo je pre väčšinu ľudí ideálny typ krbu do svojho exteriéru. Preto patria medzi najvyhľadávanejšie typy záhradných krbov.

Záhradný krb na grilovanie s mriežkou

Zaujímavý typ záhradného krbu na grilovanie

 

Záhradný krb s udiarňou

Niektoré záhradné krby disponujú udiarňou, ktorú možno použiť na finálnu tepelnú úpravu mäsa alebo rýb. Pomocou regulovania klapiek vytvoríte teplý dym a už opečené kotlety alebo pstruhy posuniete do priestoru pre údenie (niekedy smerom nahor do komína, inokedy môže byť ohnisko v spodnej časti) a konečný efekt šťavnatého mäsa s kvapkou údenej príchuti môžete mať hneď na vašich tanieroch. Ide už len o to, či práve toto máte radi a udiareň vášho záhradného krbu nájde vo vašej rodine a u vašich hostí uplatnenie. Ak však máte v pláne údiť často a vo veľkom, iste sa na možnosti udiarne pred kúpou vybraného krbu opýtajte. Záhradné krby sú takmer vždy určené primárne pre grilovanie.

Klasický betónový záhradný krb

Tento záhradný krb môžete využiť na grilovanie aj ako udiareň

 

Ak ste sa rozhodli pre záhradný krb s udiarňou, mali by ste poznať jej fungovanie. Pokiaľ chcete predísť tepelným stratám a zároveň zabezpečiť správnu cirkuláciu plynov pri údení, mala by mať vaša záhradná udiareň tie najlepšie izolačné vlastnosti. Od toho sa pri výbere odrážajte. Vnútornú izoláciu zaisťuje izolačná doska. Tá zabráni predovšetkým úniku tepla, a pritom dvierka udiarne budú vždy chladné. Na vnútornú stranu dymovodu by mali byť použité šamotové tehly, vďaka čomu vám nikdy nehrozí riziko, že sa pri otváraní dvierok popálite.

 

💡 TIP: Hodila by sa vám samostatná udiareň mimo záhradného krbu? Náš článok Vyberáme domácu udiareň na ryby, či klobásy vám poradí, ako si vybrať tú správnu.

 

Materiály, z ktorých sa záhradné krby vyrábajú

Najčastejší materiál, ktorý sa používa na výrobu krbových zostáv je žiaruvzdorný betón s rôznymi povrchovými úpravami. Betón je odolný a obľúbený aj pre svoju nižšiu cenu. Betónová býva aj strieška, tú ale môžete zvoliť aj z nerezu. Ak túžite po luxusnejšej variante, vyberte krby obložené prírodným kameňom alebo krby z terakotovej hliny. Menej obvyklé, napriek tomu veľmi zaujímavé, sú krby z liatiny a ocele. Na výrobu prefabrikovaných záhradných krbov sa môže teda použiť betón a kov, buď jedno alebo druhé, alebo nakombinované.

Kov je o niečo ľahší ako betón, a teda umožňuje ľahšiu montáž aj prípadnú demontáž a presunutie krb na iné miesto. Ale pozor, musí ísť o kov odolný proti korózii. To si pri kúpe overte. Klasike sa ale viac blížia krby betónové. Technológie sú dnes totiž už na takej úrovni, že vďaka prefarbeniu pripomínajú napríklad prírodný kameň. Na komín alebo aspoň lapač dymu sa používa kov. Najčastejšie to býva meď, špeciálne oceľ alebo nerez.

Povrchové úpravy sú rôzne, napr. klasický betón, hladké a štruktúrované omietky rôznych povrchov a farieb, s obkladovými materiálmi až po luxusnejšie prevedenie – marmolit. Fasády krbu sú odolné voči vonkajšiemu prostrediu a nie sú náročné pri prípadnej oprave svojpomocne. Použité výrobné materiály navyše zaručujú dokonalú odolnosť voči teplu.

 

Klasické záhradné krby či moderné?

Záleží na tom, čo doma preferujete a aký je váš okolitý exteriér. Je pochopiteľné, že ku klasickému domu s tradičnými tvarmi a konzervatívnymi farbami je vhodným doplnkom záhradný krb opäť klasického tvaru a menej nápadné sfarbenie. Naopak, k úplne moderne poňatej stavbe s neobvyklou konštrukciou je možné zvoliť záhradný krb, ktorý nezodpovedá bežnej predstave o záhradnom kozube a prekvapí návštevníkov svojím neobvyklým vzhľadom a povrchom.

V súčasnej dobe sú povrchy záhradných krbov v pomerne širokej ponuke od tzv. “surového” betónu určeného na ďalšiu úpravu, cez vymývané povrchy až po povrchy otryskávané pieskom. Taktiež materiály použité pre ďalšie prvky krbu dávajú príležitosť k výberu medzi niekoľkými druhmi – napr. farbeným oceľovým plechom, nerezom, meďou, atď. Pri niektorých typoch krbov môžu byť takisto použité aj ďalšie hodnotné materiály ako napríklad žula, keramika, šamot, smalt a pod.

 

Nechajte váš záhradný krb vyniknúť

Pri výbere dizajnu vonkajšieho krbu, jeho materiálov a farby je vždy nutné brať ohľad na povahu stavby a záhrady, ku ktorej je záhradný krb vyberaný a takisto na materiály použité v okolí. Záhradné krby je vhodné preto vyberať u výrobcu či dodávateľa, ktorý ponúka možnosť výberu povrchov a materiálov a tiež istú variabilitu tvarov. Len tak je možné zabezpečiť isté prispôsobenie vášho budúceho záhradného krbu vašim potrebám a predstavám.

Vhodne zvolený záhradný krb nemusíte “schovávať”, ale naopak je možné preň vybrať priestor vhodný pre dominantu záhrady a súčasne príjemný pre posedenie s priateľmi. Miesto by malo byť pokojné a v závetrí a zároveň tak položené, aby ste žiadnym spôsobom nerušili vašich susedov. Napríklad ruchom vašej veselej spoločnosti či možným dymom z krbu. S vôňou grilovaných pochúťok sa však budú musieť vysporiadať sami.

 

💡 Tip: Túžite po romantickej atmosfére pri praskajúcom krbe aj vo vašej obývačke? V tom prípade si prečítajte náš Porovnávací test elektrických krbov a vyberte si ten, ktorý vám najviac vyhovuje.

 

Na čo myslieť pred kúpou záhradného krbu

➡️ Pripravte si vhodné miesto

Aký zvoliť materiál ste sa už dozvedeli, teraz je na rade začať so stavbou. A to tým, že si pripravíte vhodné miesto pre váš nový záhradný krb. Obzvlášť pri betónových typoch záhradných krbov je pevný podklad nutnosťou. Pri umiestnení krbu zvážte tiež vzdialenosť od susedov, aby ich neobťažoval dym. Zvážte aj otvorenosť priestoru – závetrie sa určite viac hodí. Vášmu krbu v zásade nevadí dážď, ale možnosť prístrešku príde vhod. Vynaložené úsilie na obstaranie záhradného krbu sa vám mnohokrát vráti. Posedenie s pohľadom do ohňa, na ktorom sa pripravuje skvelá grilovaná pochúťka, nikto neodmietne.

 

➡️ Ideálne umiestnenie krbu

Bude krb stáť v odpočinkovej zóne vašej terasy alebo bude pri stene či dokonca v rohu? Od toho sa odvíja, či radšej siahnuť po rovnej alebo rohovej krbovej zostave, prípadne len po voľne stojacom krbe. Pri hľadaní umiestnenia berte tiež do úvahy to, že z krbu pôjde dym, takže by určite nemal byť umiestnený v bezprostrednej blízkosti okien. Vhodný povrch pre postavenie krbu rozhodne nie je trávnik. Najlepšie je, ako sme už spomínali vyššie, umiestniť krb na betón či dlažbu. A pretože pri krbe pravdepodobne budete mať umiestnené aj posedenie, vyberte miesto, kde je závetrie.

 

➡️ Ozdobný aj funkčný prvok

Všetky záhradné krby v sebe spájajú ako praktickú, tak i ozdobnú funkciu, pretože vyzerajú oveľa lepšie, než klasické prenosné záhradné grily. V ponuke v dnešnej dobe nájdete nespočetné množstvo rôznych dizajnových variantov záhradných krbov, či už uprednostňujete klasický štýl alebo niečo fakt moderného. Ich ďalšou výhodou oproti klasickým záhradným grilom je aj to, že sa dym z ohňa odvádza komínom, takže vám pri grilovaní nebude viať do očí.

 

➡️ Dizajn

Rôznych typov a druhov záhradných krbov je veľké množstvo, takže možnosť vybrať si naozaj originálny krb má každý. Ak si však nevyberiete, nie je nič jednoduchšie, než si svoj vlastný záhradný krb navrhnúť a následne buď tento návrh skonzultovať s profesionálnou firmou alebo sa vrhnúť na stavbu krbu svojpomocne. K základným typom záhradných krbov patria už spomínané krby s grilom a krby s udiarňou. Krby s grilom sú viac rozšírené, lebo ľudia radšej grilujú, než údia.

 

➡️ Praktické vychytávky ku krbom

Čo sa vzhľadu krbov týka, v ponuke je veľké množstvo krbov, napr. podľa tvaru krbovej vložky, rovné, panoramatické, oblúkové a priehľadné, alebo rohové záhradné krby. Súčasťou je grilovací rošt s nerezovou povrchovou úpravou. Nadštandardnými doplnkami bývajú ihly vyrobené z materiálov prispôsobených pre priamy kontakt s potravinami, rôzne typy krbového náradia, plochý ražeň, či stojan bočného grilu.

Ďalej je veľmi praktické doplniť záhradný krb stolíkom, ktorý je určený na prípravu a servírovanie pokrmov. Je väčšinou v rovnakom prevedení ako krb. Ak budete krb využívať pravidelne aj na grilovanie, určite sa uistite, či v ňom možno regulovať horenie a že má polohovateľnú mriežku na grilovanie. A v neposlednom rade tiež aj to, či má komín striešku. Tá zabraňuje nielen zatekaniu vody do krbu, ale chráni aj proti odlietaniu iskier.

Murovaný záhradný krb

Odkladací priestor, grilovací rošt a ďalšie pomôcky pri grilovaní iste oceníte

 

Čím v krbe zakúriť

Na založenie príjemného ohníku vo vašom záhradnom krbe je možné použiť uhlie, drevo alebo drevené uhlie či brikety. Horiace polená vytvoria bezpochyby tú najlepšiu atmosféru. Predtým, ako však v záhradnom krbe zakúrite, zistite si, aké palivo odporúča výrobca. Ak použijete totiž iné, než je uvedené v návode, môže to výrobca považovať za porušenie záručných podmienok. Pri nákupe sa teda zaujímajte aj o tento detail.

Pri kúrení drevom ale nie je jedno, aký druh dreva použijete. V prvom rade musí byť drevo dobre vyschnuté. Mäkké drevo by malo schnúť aspoň jeden rok, tvrdé dokonca až tri roky. Drevo s vysokým obsahom živice radšej vynechajte úplne. Pri horení uvoľňuje karcinogénne látky. A zabudnite tiež na hnilé drevo alebo v podstate odpad, napríklad preglejky či lakované drevo. Ani tieto nie sú vhodné do záhradného krbu.

 

Údržba záhradného krbu

Aby vám záhradný krb dlho a kvalitne slúžil, nemali by ste zabudnúť na údržbu, resp. čistenie. Ak nie sú krby čistené, vzniknuté sadze a kreozot vo vnútri kúreniska a komína môžu uvoľniť oxid uhoľnatý alebo spustiť požiar v komíne. Kreozot je vedľajším produktom pri spaľovaní guľatiny z dreva. Spaľovanie takzvaného kreozotu, ktorý sa pravidelne zametá, pomáha túto akumuláciu odbúrať a ľahko odstrániť. Odstráňte všetok popol, ktorý zostal v krbe. Odporúča sa odstraňovať popol čo najčastejšie, takže akýkoľvek popol, ktorý existuje počas čistenia, by mal byť minimálny.

Na vysatie zvyškov použite metlu alebo vonkajší mokrý / suchý vysávač. Použite kefu a teplú mydlovú vodu a dôkladne vydrhnite interiér krbu. Toto by ste mali vykonávať minimálne raz ročne. Ak v okolí vášho krbu rastie nejaká burina alebo lístie, odrežte ich, aby sa náhodou nepripálili.

Prefabrikované záhradné krby z betónu spĺňajú vo väčšine prípadov nároky na pevnosť, jednoduchú údržbu, dlhodobú odolnosť voči vysokým teplotám, poveternostným vplyvom a pod. Na očistu povrchu takýchto záhradných krbov možno použiť bez obmedzenia vysokotlakové vodné umývačky. To je najjednoduchší spôsob v prípade, že potrebujete odstrániť rôzne nečistoty, machy, cementové soli a usadeniny. Odolnosť niektorých povrchov je možné navýšiť použitím vhodného impregnačného prípravku na kameň či betón. Takto ošetrený krb lepšie odpudzuje vodu a tým aj usadzovanie nečistôt je potom nižšie. Zároveň tieto úpravy uľahčujú následnú údržbu a umývanie.

 

Je potrebné záhradný krb zazimovať?

Čo sa týka kvalitných záhradných krbov, nie je nutné na zimné obdobie robiť žiadne mimoriadne opatrenia. Pochopiteľne je možné krb po vyčistení a vysušení prikryť vhodnou zakrývacie plachtou, najlepšie priedušnou, aby nedochádzalo k zrážaniu vlhkosti vnútri. Ale nie je to nevyhnutne potrebné a pri oceľových lakovaných strieškach to naopak nemusí byť z dôvodu možnej kondenzácie vlhkosti medzi plachtou a strechou ten najvhodnejší spôsob. Prudký a silný mráz môže spôsobiť drobné škody len v kombinácii s predchádzajúcim výdatným nasiaknutím vodou.

 

Kde kúpiť a aká je cena

Čo sa týka murovaného záhradného krbu, tu sa nedá hovoriť o cenových kategóriách, nakoľko celý proces závisí od množstva a druhu použitého materiálu, od vykonanej práce, či ho staviate sami alebo s pomocou, atď. Preto vám ponúkame tri základné cenové kategórie prefabrikovaných hotových záhradných krbov, ktoré si môžete zakúpiť a už len veľmi jednoducho zložiť presne tam, kde potrebujete.

 • cena do 150 EUR – najlacnejšie záhradné krby poskytujú prevažne len priestor pre založenie ohňa. Navodíte tak vďaka nim príjemnú atmosféru praskajúceho dreva, avšak jedlo si na ňom nepripravíte. Zohriať sa však môžete aj počas dlhších chladnejších večerov.
 • cena od 150 do 500 EUR – ak investujete viac ako 150 EUR, so záhradným krbom by ste mali byť dostatočne spokojní. Okrem založenia ohňa totiž ponúkajú tieto druhy aj grilovanie či udiareň. Môžete tu nájsť aj základné betónové typy záhradných krbov.
 • cena od 500 EUR – chcete si dopriať to najlepšie? V tom prípade prihoďte pár stoviek EUR a máte presne to, po čom ste túžili. Kvalitný betónový záhradný krb, pomocou ktorého si ugrilujete skvelé jedlo alebo ho ešte vyšperkujete v udiarni. Máte k dispozícii aj odkladací priestor a mnoho príslušenstva ku krbu, akým môže byť napríklad grilovací rošt, plochý ražeň a ďalšie.

Od najnižšej ceny máte zoradené aj nasledovné modely záhradných krbov:

Pozrieť ďalšie

 

Zdroje informácií:


Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Veronika Štrbová

Rada píšem články, ktoré sú zaujímavé a majú pridanú hodnotu. Praktické rady do domácnosti, návody či nápady, ktoré využijú mnohí z vás v každodennom živote. Pravidelne testujem rozličné užitočné produkty. Verím, že aj moje články vám pomôžu nájsť odpoveď na rôzne, doteraz nevyriešené otázky.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.