Poradíme, ako si vybrať top zváračku v 2020, porovnali sme 14 modelov

Redakcia DoDomácnosti.sk Test 0

Celkoví víťazi testu

Omicron GAMA 166 (invertor) Güde GE 145 W/A (trafo, MMA) Kühtreiber KIT 2400 STANDARD (trafo, MIG-MAG) Omicron GAMA 1550 A (invertor)
Víťaz testu Ľudová voľba Pre náročných Zlatá stredná cesta
Omicron GAMA 166
Güde GE 145 W/A
Kühtreiber KIT 2400 STANDARD
Omicron GAMA 1550 A
 1. skvelý pomer cena/výkon
 2. domáce i profi využitie
 3. tradičný český výrobca
 4. dobrý servis
 5. kompaktné rozmery
 6. produkt roku 2015
 1. kompaktné rozmery a nízka hmotnosť (na trafo zváračku)
 2. nízka cena
 1. pekné zvary - slabý aj silný plech
 2. plynulá regulácia
 3. stabilný 4-kladkový posuv
 4. tuzemský overený výrobca (ČR)
 5. nestráca výkon ani pri vyššom zaťažení
 6. dobrý pomer cena/výkon
 7. vysoký zvárací prúd
 8. jednoduché ovládanie a nastavenie
 1. nízka hmotnosť
 2. primeraná cena
 3. jednoduchá obsluha
 4. výborné zváracie vlastnosti
 5. funkcia SOFT START
 6. český tradičný výrobca
 7. dostupný servis
 1. nastavovacie koliesko zváracieho prúdu by sa mohlo ovládať ťažšie (pozor na nechcené prepnutie)
 2. hlučnejší ventilátor
 1. menší maximálny zvárací prúd 100 A
 2. slabý zaťažovateľ (bez ventilátora)
 3. určite nie pre začiatočníka
 4. nepraktická kukla do ruky
 1. relatívne vyššia cena
 2. obtiažnejšie nasadzovanie cievky
 3. nie pre úplného začiatočníka
 1. nie každý užívateľ je stotožnený s bezpečnostnou funkciou V.R.D (častejšie sa zapína)
 2. radšej pevné madlo ako popruh na rameno
TOP invertor zváračka na česko-slovenskom trhu, ľahká, s jednoduchým ovládaním a perfektnými zvarmi. Základná trafozváračka na drobné práce okolo domu. Profi zváračka, výborná voľba pre používanie vo výrobe, na montážach, údržbe ale aj pre domáce dielne. Malá, výkonná a spoľahlivá zváračka - vďaka dvom zváracím režimom má širokú škálu použitia.
166,00 € 53,01 € 840,01 € 204,50 €
Zobraziť ponuku
Zobraziť ponuku
Zobraziť ponuku
Zobraziť ponuku
Ako sa hovorí, šikovný domáci majster si poradí aj so zváračkou. Nie sú to len slová do vetra. V rukách úplného nováčika sa totiž zváračky môžu zmeniť doslova na “vražedný nástroj”. Jasné, trochu preháňame, no pravdou je, že neobratná manipulácia môže reálne viesť ku katastrofe. Na druhú stranu, ak je zváračka súčasťou dielne zdatnejšieho domáceho pána, tak nie je problém privariť “kolečko na táčky”, zvariť bráničku, opraviť kovaný plot…

Tento článok s porovnávacím testom zváračiek je určený práve tým, ktorým nechýba aspoň aká-taká skúsenosť s prácou so zváračkou, prípadne aj začiatočníkom, ktorí sa na úvod budú môcť oprieť o rady skúsenejších (možno otec, sused, kamarát…). Trh s ponukami zváračiek je naozaj bohatý na najrôznejšie modely a typy zváračiek, my sa teda pozrieme na zváračky v takzvanej hobby (poloprofi) triede -- ako a podľa čoho ju vybrať.

Plus, môžete si prečítať tiež krátke recenzie najlepšie hodnotených zváračiek v našom porovnávacom teste (na základe porovnania dôležitých parametrov jednotlivých modelov, výsledkov testovania a aj používateľských skúseností). Určite si medzi nimi dokážete vybrať zváračku, ktorá bude vyhovovať len a len vašim potrebám.

Ako vybrať zváračku?

Pri výbere zváračky je potrebné zohľadniť najmä tieto parametre:

Recenzie 14 najlepších zváračiek pre rok 2020

1. Omicron GAMA 166 (invertor)

Typ zváračky: invertorová ● Typ zvárania: MMA/TIG ● Max.prúd: 160 A ● Zaťažovateľ 100% (95 A), 60% (120 A), 40% (160 A) ● Príkon: 5000 W ● Hmotnosť: 5,3 kg

Omicron GAMA 166

Omicron GAMA 166 je malá kompaktná invertorová zváračka od renomovaného českého výrobcu. Hodí sa do každej domácej dielne, ani s prenosom na iné miesto práce nebude problém, váži totiž len 5,3 kg.

Ide o zvárací invertor určený pre zváranie MMA (obalenou elektródou) a TIG (netaviacou sa volfrámovou elektródou). Disponuje  funkciami ako HOT START pre bezproblémové zapálenie zváracieho oblúka, ANTISTICK pre obmedzenie zváracieho prúdu pri skrate a prepínačom charakteristiky MMA-TIG pre zvolenie vhodného zváracieho procesu.

Zváračka má robustnú konštrukciu a kvalitné prevedenie, jednoduché a prehľadné ovládanie. Takže s ňou dokáže pracovať aj amatérsky zvárač. Má dostatočný výkon, robí pekné zvary, oblúk chytá bezproblémovo, elektróda nelepí. A čo je veľmi fajn, zváračka sa rýchlo neprehrieva.

Výhody

 • skvelý pomer cena/výkon
 • domáce i profi využitie
 • tradičný český výrobca
 • dobrý servis
 • kompaktné rozmery
 • produkt roku 2015

Nevýhody

 • nastavovacie koliesko zváracieho prúdu by sa mohlo ovládať ťažšie (pozor na nechcené prepnutie)
 • hlučnejší ventilátor

Verdikt: TOP invertor zváračka na česko-slovenskom trhu, ľahká, s jednoduchým ovládaním a perfektnými zvarmi.

Naše hodnotenie:

Cena: 166,00 €

Zobraziť ponuku
Detail


2. Omicron GAMA 160 (invertor)

Typ zváračky: invertorová ● Typ zvárania: MMA/TIG ● Max.prúd: 160 A ● Zaťažovateľ: 100% (80 A), 60% (110 A), 25% (160 A) ● Hmotnosť: 5,1 kg

Omicron GAMA 160

Omicron GAMA 160 je zvárací invertor z dielne českého výrobcu Omicron Třebíč. Je určený pre zváranie obalenou elektródou (MMA) a metódou TIG (volfrámová elektróda, zváranie v ochrannej atmosfére argónu) s dotykovým štartom

Podobne ako víťaz nášho testu tej istej značky je zváračka malá, kompaktná a ľahká (5,1 kg), so spoľahlivým výkonom a držaním oblúka. Je vybavená funkciami HOT-START, ARC-FORCE, ANTI STICK, prepínačom MMA/TIG a popruhom pre ľahké nosenie.

Čo sa týka rozdielov medzi Gama 160 a Gama 166, tak tie sú najmä v zaťažovateli (160-tka má nižšie hodnoty) + novší model 166 je tiež trochu konštrukčne vylepšený.

Výhody

 • výkon, kvalita zvarov
 • dobrá cena
 • výborné parametre
 • kompaktné rozmery
 • oblúk chytá bezproblémov
 • dostupný servis
 • tradičný výrobca (ČR)

Nevýhody

 • iba pás na rameno
 • model sa vyrába už od roku 2010
 • hlučnejšia
 • koliesko regulácie prúdu by mohol ísť trochu ťažšie

Verdikt: Invertorová zváračka vhodná na hobby či poloprofi využitie v každej garáži, rodinnom dome, malej výrobe, pri údržbe a montáži.

Naše hodnotenie:

Cena: 158,50 €

Zobraziť ponuku
Detail


3. Kühtreiber KITin 165 (invertor)

Typ zváračky: invertorová ● Typ zvárania: MMA/TIG ● Max.prúd: 160 A ● Zaťažovateľ 100% (95 A), 60% (120 A), 45% (160 A) ● Príkon: 5000 W ● Hmotnosť: 5,7 kg

Kühtreiber KITin 165

Kühtreiber KITin 165 je obľúbený zvárací invertor s metódou zvárania metódou MMA a TIG. Podobne ako ostatné zváračky v tejto kategórii ju charakterizujú kompaktné rozmery a nízka hmotnosť.

Jej zváracie vlastnosti sú výborné, oblúk zapaľuje a následne drží pekne a elektródu nelepí. Zvárací prúd sa dá nastaviť veľmi jednoducho.

Disponuje tepelnou ochranou so svetelnou signalizáciou, vysokým zaťažovateľom a funkciami: HOT START, ARC FORCE (automatická priebežná regulácia zváracieho prúdu pre zaistenie rovnomerného zvaru), ANTISTICK, popruh pre ľahké nosenie.

Výhody

 • tuzemský produkt (ČR)
 • jednoduché ovládanie
 • možnosť zvárania metódou TIG
 • dobré zváracie vlastnosti
 • funkcia ARC FORCE
 • malé rozmery
 • dostupný servis

Nevýhody

 • hlučnejšia
 • slabší prierez kábla

Verdikt: Kompaktný zvárací invertor -- kvalita práce určite splní vaše očakávania, doma i v menších prevádzkach.

Naše hodnotenie:

Cena: 171,44 €

Zobraziť ponuku
Detail


4. Kühtreiber KITin 150 TIG LA (invertor)

Typ zváračky: invertorová ● Typ zvárania: MMA/TIG ● Max.prúd: 150 A ● Zaťažovateľ 100% (125 A), 60% (140 A), 45% (150 A) ● Hmotnosť: 5,5 kg

Kühtreiber KITin 150 TIG LA

Kühtreiber KITin 150 TIG LA je invertorová zváračka s výkonom, ktorý ocenia ako domáci majstri, tak aj remeselníci a údržbári.  Verzia KITin 150 TIG LA vychádza z pôvodného modelu Kühtreiber KITin 150. Nie sú medzi nimi veľké rozdiely, akurát tento náš recenzovaný model je vhodnejší pre TIG zváranie a má ručné nastavenie, Hot Start funkciu, pulzné zváranie a displej, na ktorom sa zobrazuje nastavená teplota. Zaťažovatele sú pre oba modely rovnaké (pozor, ide však o hodnoty namerané pri 25 stupňoch).

Ovládanie i nastavenie zváračky je jednoduché a intuitívne, má široký rozsah zváracieho prúdu a nastavenia hodnôt. Model má všetky potrebné funkcie -- HOT START, ARC FORCE, ANTISTICK + funkciu TIG LA: v kľudovom stave je na výstupných konektoroch 12 V a invertor je vo vypnutom stave, pri dotyku volfrámovou elektródou sa invertor automaticky zapne. Zariadenie sa pripája do siete 230 V pod istením 16 A.

Výhody

 • prijateľná cena
 • dobrý a spoľahlivý výkon
 • prehľadný displej zobrazujúci nastavené hodnoty
 • jednoduchá a prehľadná grafika s veľkými tlačidlami
 • ľahká a prenosná
 • funkcia TIG LA
 • bezproblémový servis

Nevýhody

 • miesto ramenného popruhu by sa radšej zišlo pevné madlo
 • niekomu môže vadiť digitálny displej (menej presný?)

Verdikt: Tí čo chcú zvárať invertorom, tak kúpou tohto zariadenia nestúpia vedľa, vhodná ako pre zváračov amatérov, tak i menšie dielne.

Naše hodnotenie:

Cena: 171,44 €

Zobraziť ponuku
Detail


5. Omicron GAMA 1550 A (invertor)

Typ zváračky: invertorová ● Typ zvárania: MMA/TIG ● Max.prúd: 150 A ● Zaťažovateľ 100% (130 A), 60% (150 A) ● Hmotnosť: 5,7 kg

Omicron GAMA 1550 A

Omicron GAMA 1550 A je vylepšená verzia tradične výkonného a rokmi osvedčeného zváracieho invertora GAMA 1550. Je určený pre zváranie obalenou elektródou (MMA) a dotykovým zváraním netaviacou volfrámovou elektródou (TIG-LIFT ARC). Má naozaj vysoký zaťažovateľ s možnosťou trvalého zvárania elektródou.

Disponuje funkciou HOT START pre dokonalé zapálenie zváracieho oblúku, ale aj SOFT START -- zabezpečuje pomalý nábeh zváracieho prúdu (najviac sa uplatní u bázických elektród). Určite výhodou je obmedzenie tvorby trosky a redukcia rozstreku. ANTISTICK pre zníženie zváracieho prúdu pri skrate prilepením elektródy a prepínačom charakteristiky (MMA/TIG). Bezpečnostná fukcia V.R.D. zabezpečí, že pri jej zapnutí je na výstupných svorkách 15 V namiesto 85 V. Zváračka je tiež vybavená úsporným režimom (vypínanie zdroja).

Výhody

 • nízka hmotnosť
 • primeraná cena
 • jednoduchá obsluha
 • výborné zváracie vlastnosti
 • funkcia SOFT START
 • český tradičný výrobca
 • dostupný servis

Nevýhody

 • nie každý užívateľ je stotožnený s bezpečnostnou funkciou V.R.D (častejšie sa zapína)
 • radšej pevné madlo ako popruh na rameno

Verdikt: Malá, výkonná a spoľahlivá zváračka -- vďaka dvom zváracím režimom má širokú škálu použitia.

Naše hodnotenie:

Cena: 204,50 €

Zobraziť ponuku
Detail

Zlatá stredná cesta


6. Güde MIG 192/6K (trafo, MIG-MAG)

Typ zváračky: transformátorová ● Typ zvárania: MIG-MAG ● Max.prúd: 160 A ● Zaťažovateľ (230 V): 15% (115 A), 35% (70 A) ● Zaťažovateľ (400 V): 10% (160 A), 35% (85 A) ● Príkon: 4500 W ● Hmotnosť: 38 kg

Güde MIG 192/6K

Güde MIG 192/6K je kompaktná zváračka pre MIG/MAG zváranie v ochrannej atmosfére zváracím drôtom Ø 0,6-1,0 mm (cievky do 5 kg) aj pre náročných domácich majstrov. Zvládne aj problémovejšie zvary vďaka 6 spínacím stupňom a plynule nastaviteľným posuvom drôtu. Má pripojenie 230 V aj 400 V a prevádzkovať ho môžete v normálnej zásuvke so 16 A poistkou. Napätie pri otvorenom obvode je 40 v a riadiaci rozsah 25 až 160 ampérov.

I keď sa vám bude zdať jej hmotnosť takmer 38 kg o niečo vyššia, 2 pevné kolesá zabezpečujú jej plnú mobilitu + 2 menšie vpredu s robustnou rukoväťou umožňujú bez námahy vykonať menšie nastavenia polohy aj počas zvárania.

Nemusíte obávať prehriatia a poškodenia elektroniky. Zváračka má tepelnú ochranu pred preťažením, ktorá zabezpečuje, že sa prístroj vypne pri príliš vysokej teplote. Zabraňuje tak možnému poškodeniu technológie. K dispozícii tiež máte 3 m zváraciu hadicu s horákom (bajonetové pripojenie, preto sa dá kedykoľvek vymeniť) a ochranný zváračský štít so sklom DIN 11.

Výhody

 • dobrá cena
 • aj na náročnejšie zvary
 • jednoduché ovládanie
 • ľahko prenosná
 • možno zvárať 230/400V
 • 3m hadica s horákom
 • transportné kolieska

Nevýhody

 • nie je vhodná pre začiatočníkov
 • je potrebná redukcia na malú CO2 fľašu
 • posúvanie drôtu mohlo byť lepšie
 • štít/maska nie je najvyššej kvality
 • hlučnejší ventilátor

Verdikt: MIG-MAG zváračka so solídnym výkonom a kvalitou zvárania, má rozsiahle možnosti nastavenia z hľadiska prúdu a podávania drôtu.

Naše hodnotenie:

Cena: 323,91 €

Zobraziť ponuku
Detail


7. Güde GE 145 W/A (trafo, MMA)

Typ zváračky: transformátová ● Typ zvárania: MMA ● Max.prúd: 100 A ● Zaťažovateľ: 20% (100 A) ● Príkon: 5000 W ● Hmotnosť: 14 kg

Güde GE 145 W/A

Transformátorová (trafo) zváračka Güde GE 145 W je príklad najjednoduchšej základnej zváračky. Je vhodná najmä na občasné použitie okolo domu, drobné zvary, určite nie na silnejšie zvary. Tomu zodpovedá aj určite nízka cena za toto zariadenie.

Má nastaviteľný zvárací prúd od 40 po 100 A. Zaťažovateľ je v popise uvedený 20%, reálne pri dlhšom zváraní silnými elektródami aj menej, rýchlo sa prehrieva a častejšie vypína -- preto je vhodná na zváranie menších vecí. Výrobca odporúča materiál s hrúbkou 1,5 -- 4 mm.

Použité môžu všetky možné druhy obaľovaných elektród v priemeroch od 2 do 3,2 milimetrov. Istenie je štandardných 16 A, a napájanie na 230 V zásuvku. Prítomná je teplotná poistka s indikáciou. V rámci príslušenstva dostanete tiež zvárací a zemniaci kábel, zvárací štít a oceľová kefu s oklepávacím kladivkom.

Výhody

 • kompaktné rozmery a nízka hmotnosť (na trafo zváračku)
 • nízka cena

Nevýhody

 • menší maximálny zvárací prúd 100 A
 • slabý zaťažovateľ (bez ventilátora)
 • určite nie pre začiatočníka
 • nepraktická kukla do ruky

Verdikt: Základná trafozváračka na drobné práce okolo domu.

Naše hodnotenie:

Cena: 53,01 €

Zobraziť ponuku
Detail

Ľudová voľba


8. Kühtreiber KIT 2400 STANDARD (trafo, MIG-MAG)

Typ zváračky: transformátová ● Typ zvárania: MIG-MAG ● Max.prúd: 215 A ● Zaťažovateľ 100% (170 A), 60% (190 A), 40% (215 A) ● Hmotnosť: 65 kg

Kühtreiber KIT 2400 STANDARD

Zváračka Kühtreiber KIT 2400 je vybavená výkonným transformátorom a robustným posuvom drôtu, výkonným motorom a EURO konektorom. Určite oceníte jej výborné zváracie vlastnosti aj vďaka 10 stupňovej regulácii napätia a vysokým zaťažovateľom a tiež veľmi stabilným a spoľahlivým 4-kladkovým posunom.

Ovládanie zariadenia je jednoduché -- jedným potenciometrom posuvu drôtu a dvoma ďalšími potenciometrami s vypínačom, ktorými sa zapínajú a nastavujú funkcie bodovanie a pulzovanie. Zvarí v podstate všetko -- od slabých plechov až po silné materiály.

Zváračka disponuje funkciami:
2TAKT/4TAKT
SPOT PLUS – funkcia bodovania a intervalového zvárania
BURN BACK – dohorenie drôtu k špičke po zakončení zvárania
EASY USE – automatické nastavenie optimálnych hodnôt puls do jedného parametra
GENERÁTOR – vhodné pre použitie pri napájaní generátorom
TEST GAS – funkcia testu plynu

Výhody

 • pekné zvary -- slabý aj silný plech
 • plynulá regulácia
 • stabilný 4-kladkový posuv
 • tuzemský overený výrobca (ČR)
 • nestráca výkon ani pri vyššom zaťažení
 • dobrý pomer cena/výkon
 • vysoký zvárací prúd
 • jednoduché ovládanie a nastavenie

Nevýhody

 • relatívne vyššia cena
 • obtiažnejšie nasadzovanie cievky
 • nie pre úplného začiatočníka

Verdikt: Profi zváračka, výborná voľba pre používanie vo výrobe, na montážach, údržbe ale aj pre domáce dielne.

Naše hodnotenie:

Cena: 840,01 €

Zobraziť ponuku
Detail

Pre náročných


9. Kühtreiber KITin 170 TIG LA (invertor)

Typ zváračky: invertorová ● Typ zvárania: MMA/TIG ● Max.prúd: 170 A ● Zaťažovateľ: 100% (125 A), 60% (140 A), 25% (160 A) ● Hmotnosť: 5,9 kg

Kühtreiber KITin 170 TIG LA

Kuhtreiber KITin 170 TIG LA je invertorová zváračka tretej generácie s rýchlou mikroprocesorovou reguláciou pre zváranie obalenou elektródou (MMA) a metódou TIG. Disponuje vysokým zaťažovateľom (pri 125 A na 100%).

Prehľadný displej zobrazuje nastavené hodnoty -- jednoduchá a prehľadná grafika s veľkými tlačidlami. Je ľahká (5,9 kg) a kompaktná (330 x 143 x 225 mm), spoľahlivá s výbornými zváracími vlastnosťami.

Funkcie MMA
HOT START -- uľahčuje zapálenie el. oblúka
ARC FORCE -- elektronická funkcia zabezpečujúca stabilitu el. oblúka
ANTI STICK -- pri skrate (prilepení elektródy) automaticky klesne zvárací prúd na hodnotu 10 A
V.R.D. -- bezpečnostný systém MMA -- v kľudovom stave je na výstupných svorkách 15 V -- invertor je vypnutý, pri dotyku elektródou sa invertor automaticky zapne

Funkcie TIG
TIG PULS -- pre zváranie tenkých materiálov (zníženie vneseného tepla do zváraného materiálu = menšia deformácia)
DOWN SLOPE -- nastavenie času dobehu zváracieho prúdu na konci zvárania
END CURRENT -- nastavenie koncového prúdu

Výhody

 • kvalitné zvary
 • dobrá cena
 • nízka hmotnosť
 • vysoký maximálny zvárací prúd
 • dobrý zaťažovateľ
 • ľahké a presné ovládanie
 • funkcia TIG LA

Nevýhody

 • káble nie sú súčasťou balenia
 • displej na slnku veľmi zle čitateľný
 • radšej klasické madlo ako úchyt na rameno

Verdikt: Invertorová zváračka pre profi zváranie, ale aj pre domácich kutilov.

Naše hodnotenie:

Cena: 230,92 €

Zobraziť ponuku
Detail


10. Tuson SV130-K MMA (invertor)

Typ zváračky: invertorová ● Typ zvárania: MMA ● Max.prúd: 130 A ● Zaťažovateľ: 100% (100 A), 80% (115 A), 60% (130 A) ● Hmotnosť: 2,6 kg

TUSON SV130-K MMA

Tuson SV130-K MMA je zvárací invertor pre metódu zvárania obalenou elektródou MMA, pričom je použitá moderná mikroprocesorová IGBT technológia. Je vybavený prehľadným ovládacím panelom a veľmi ľahko sa ovláda aj nastavuje. Zvárací prúd možno veľmi jemne a plynule nastaviť.

Disponuje funkciami:
-- HOT START
-- ARC FORCE
-- ANTI STICK

Pri použití vhodnej elektródy možno zvárať všetky zvariteľné kovové materiály ako je oceľ, nerez, liatina, farebné kovy -- tenšie i hrubšie.

Súčasťou balenia je tiež zemniaca svorka a kábel 1,5 m, držiak elektródy a kábel 2 m + kladivo s kefou a zváračský štít.

Výhody

 • nízka hmotnosť
 • pomerne tichá
 • dobrá cena
 • ľahké ovládanie aj pre začiatočníkov
 • rutilové elektródy perfektne (bazické menej)

Nevýhody

 • nižší max. zvárací prúd
 • kukla je skôr na hranie
 • nemá očíslovanú A stupnicu
 • kratšie káble

Verdikt: Naozaj veľmi ľahká invertorová zváračka na zváranie MMA a pre všetky typy elektród.

Naše hodnotenie:

Cena: 129,99 €

Zobraziť ponuku
Detail


11. Proteco CO2 MIG-175 (trafo, MIG-MAG)

Typ zváračky: transformátorová ● Typ zvárania: MIG-MAG ● Max.prúd: 160 A ● Zaťažovateľ: 100% (50 A), 60% (65 A), 10% (160 A) ● Hmotnosť: 40 kg

PROTECO CO2 MIG-175

Proteco CO2 MIG-175 je CO2 zváračka určená pre poloautomatické zváranie v ochrannej atmosfére (aktívny alebo inertný plyn, metódy MIG/MAG). Elektródu teda tvorí plynule podávaný drôt z cievky (0,6 mm a 0,8 mm v balení 5 kg alebo 15 kg).

Zvárací prúd je regulovateľný od 40 do 160 A. Výborným parametrom je aj vysoká hodnota zaťažovateľa, dosiahnutá kvalitným chladením výkonových prvkov. Tak napríklad pri zváracom prúde 65 A a súčasne napätí 17,25 V má zváračka zaťažovateľ 60%, čo znamená, že 6 minút zvára a 4 minúty sa dochladzuje. Pri iných modeloch sa táto hodnota bežne meria pri teplote 20-25 °C, no Proteco CO2 MIG-175 dosahuje túto hodnotu pri 40 °C, čo v praxi znamená, že si takmer nevyžaduje prestávku na ochladzovanie. Zváračka je napájaná zo štandardnej siete 230 V a poistka je udávaná 16-22 A.

Zariadenie je opatrené ochranou proti tepelnému preťaženiu s indikáciou. Ďalej na nej nájdete praktické transportné madlo, predné oporné nožičky a pojazdové kolesá. Tie sú dôležité najmä kvôli hmotnosti, ktorá je celkom úctyhodných 40 kilogramov. Súčasťou zváračky CO2 MIG 175 sú káble s uzemňovacím kliešťami s bajonetovým uchytením a zváracie pištoľou s EURO koncovkou pre jednoduché a komfortné pripojenie.

Výhody

 • jednoduché nastavenie zváracieho napätia
 • plynulé nastavenie rýchlosti posuvu zváracieho drôtu
 • hodnoty zaťažovateľa boli stanovené pri 40 °C
 • vysoká mobilita vďaka predným otočným kolieskam
 • ľahké umiestnenie cievky zváracieho drôtu

Nevýhody

 • vyššia hmotnosť
 • vyššia cena
 • kratšie káble

Verdikt: Výborný pomocník pre zváranie doma, dielni, v garáži, na chate, ale aj na záhrade -- aj v ťažko prístupných miestach.

Naše hodnotenie:

Cena: 324,15 €

Zobraziť ponuku
Detail


12. Tuson TUCANA 160 DC Multi, TIG HF, MMA (invertor)

Typ zváračky: invertorová, kombinovaná (+ plazmová rezačka) ● Typ zvárania: MMA/TIG HF ● Max.prúd: 160 A ● Zaťažovateľ: TIG/MMA 100% (130 A/80 A), TIG 60% (160 A), MMA 60% (100 A) ● Hmotnosť: 13 kg

Tuson TUCANA 160 DC Multi, TIG HF, MMA

Tuson TUCANA 160 DC Multi je kombinovaná zváračka a plazmová rezačka -- jednofázová vzduchom chladená pre zváranie metódou TIG/MMA a rez plazmou. Vhodná na zváranie a delenie kovov v domácej dielni ale aj pri údržbe, service či práci v karosárni.

Ideálne zariadenie pre kutilov, ktorí chcú zvárať a občas aj niečo páliť, prípadne ísť do TIG-u -- a vlastne by tri samostatné zariadenia nemali šancu využiť. Je pomerne ľahká (13 kg), trafo s obdobným výkonom by ste v jednej ruke neuniesli. Vzhľadom k obstarávacej cene má bohaté príslušenstvo, kvalitnú kabeláž a technické prevedenie (súčasťou balenia je zvárací kábel TIG WP-17 vrátane uzemňovacej svorky 3 m a plazmový rezací horák 4m PT-31). Aj pri dlhšom zváraní alebo pálení vstavaný ventilátor zvláda bez problémov chladiť.

TIP: Nezabudnite, že jednou z veľmi dôležitých zásad práce pre ktorýkoľvek typ plazmy, je nedotýkať sa nikdy hubicou rezaného materiálu. Takto sa totiž extrémne rýchlo ničí tryska aj elektróda. Pri prílišnom skrátení vzdialenosti od rezaného materiálu je elektróda schopná vyhorieť na jednom metre rezu.

Výhody

 • 3 v 1 klasické zváranie MMA + TIG + plazma
 • výborný pomer cena/výkon
 • dostatočný výkon pre všetky bežné práce
 • kompaktné rozmery a nízka hmotnosť
 • kvalitné prevedenie
 • bohaté príslušenstvo

Nevýhody

 • pre zdatnejších majstrov
 • trysky pre plazmový horák sú dosť citlivé
 • pri TIG chýba možnosť prepínania AC/DC

Verdikt: Kompaktné multifunkčné zariadenie, ktoré zapadne do každej domácej dielne šikovného kutila, ktorý potrebuje niečo občas zvariť, niečo občas odrezať.

Naše hodnotenie:

Cena: 518,86 €

Zobraziť ponuku
Detail


13. Einhell BT-GW 150 (trafo, MIG-MAG)

Typ zváračky: invertorová ● Typ zvárania: MIG-MAG ● Max.prúd: 120 A ● Zaťažovateľ: ? ● Hmotnosť: 37 kg

Einhell BT-GW 150

Einhell BT-GW 150 je cenovo dostupný zvárací stroj pre zváranie v ochrannej atmosfére. Zváračkou môžete zvárať hliník metódou MIG a oceľ metódou MAG. Je vybavená ventilátorom pre chladenie a thermo spínačom, ktorý ju chráni proti preťaženiu.

Na svoju hmotnosť (37 kg) je dostatočne mobilná -- vďaka dvom kolesám sa ľahko presúva z jedného miesta do druhého, aj keď hmotnosť 37 kilogramov je celkom slušná.

Pri priemeroch zváracieho drôtu 0,6 až 0,8 milimetra a maximálnym zváracím prúdom 120 A, pracuje s hrubými obrobkami relatívne dlhý čas. Na druhej strane -- táto zváračka nie je určená pre profesionálov, ale pre záujemcov o príležitostné hobby použitie. V tom prípade je úplne postačujúca.

Výhody

 • cenovo výhodná

Nevýhody

 • hobby využitie

Verdikt:

Naše hodnotenie:

Cena: 268,60 €

Zobraziť ponuku
Detail


14. Extol Premium PTW 80 (polyfúzna na plasty)

Typ zváračky: polyfúzna ● Príkon: 800 W ● Vstupné napätie: 230 V ● Hmotnosť: 1 kg

Extol Premium PTW 80

Mimo poradia uvádzame krátku recenziu na špecializovanú zváračku, ktorá je úplne inde oproti predchádzajúcim zariadeniam. Ale je to zváračka. Zvára totiž plasty a práve model Extol Premium PTW 80 je jeden z najpredávanejších modelov u nás. Zvládne zváranie plastových rúrok s priemerom 16 až 32 mm a všetkých termoplastov používaných pri montáži plastového potrubia (napríklad PP-R, PE, PP, PVDF).

Disponuje presnou elektronickou reguláciou teploty a systémom rýchleho druhého štartu, vďaka čomu je zváranie celkom plynulé a zvar homogénny a pevný. Štyri rôzne nástavce sú potiahnuté adhéznou (nepriľnavou) vrstvou -- zvar je tým pádom veľmi presný a hladký.

Súčasťou dodávky je aj praktický plechový kufor, ktorý uľahčí prepravu a ochráni zariadenie.

Výhody

 • hmotnosť iba 1 kg
 • 4 nástavce v balení
 • pre všetky typy termoplastov
 • dostupná cena s primeranou kvalitou

Nevýhody

 • menej praktické usporiadanie v kufríku
 • vrstva teflónu na nástavcoch mohla byť silnejšia
 • nemá časovač
 • chýbajú nožnice (potrebné dokúpiť)
 • kufrík nie je práve najvýstavnejší kúsok

Verdikt: Zváračka na plasty výborná ako na drobné inštalatérske práce, tak aj k zriadeniu nových rozvodov vody a kúrenia.

Naše hodnotenie:

Cena: 49,05 €

Zobraziť ponuku
Detail


Zváračka a zváranie

Ak chcete doma niečo iba sem-tam niečo zavariť, tak najideálnejšie je, pokiaľ si zaobstaráte zváračku, ktorá je jednoduchá, dostatočne robustná, s nízkymi obstarávacími nákladmi a dostupným servisom.

Aj pri zváračke v hobby triede sa však budete musieť pri zváraní preukázať dostatočnou zručnosťou, a ste to možno práve vy, ktorý sa susedovi bude chváliť perfektnou “húsenicou” -- dokonalým zvarom.

Domáce zváranie

Zváranie je…

…proces, pri ktorom sa roztavením, zliatím a ochladením spájajú dva taviteľné kusy materiálu do jedného. V podstate jediný spôsob, ako spojiť dva diely kovu do jedného kusu. A je to “nafurt”. Narozdiel od nitov a skrutiek, zvar už nerozoberiete, preto si táto práca vyžaduje maximálne sústredenie a kvalitné zariadenie na zváranie.

💡 Z histórie zvárania

Dlho jedinou metódou spájania kovu bolo kováčske zváranie. Prišiel koniec 19. storočia a boli vynájdené nové spôsoby — zváranie elektrickým oblúkom, odporové zváranie a kyslíkovo-acetylénové.

Zváranie elektrickým oblúkom sa v konečnom dôsledku prejavilo ako najrozšírenejšia a komerčne najdôležitejšia metóda. Samotný elektrický oblúk objavil sir Humphrey Davy a dokázal, že elektrický oblúk môže byť vytvorený vysokým napätím v elektrickom obvode priblížením 2 pólov blízko jeden k druhému. Oblúk pritom vydáva jasné svetlo a značné teplo, môže byť ľubovoľne udržiavaný a jeho dĺžka a intenzita môže byť menená v určitom obmedzení podľa napätia a podľa typu použitého zdroja. (zdroj)

Na čo sa používa

Na čo vlastne zváračku použiť? Je to jednoduché (na prvý pohľad). Ak potrebujete pevne spojiť 2 kusy kovu, tak na to potrebujete práve zváračku. A keďže proces zvárania nie je fakt najjednoduchší proces, k akceptovateľným zvarom sa najprv musíte dopracovať. Dnešné domáce modely zváračiek sú však už na takej úrovni, že na to nebudete potrebovať nazváraných desiatky hodín ani desiatky pokazených zvarov.

Poďme si na úvod predstaviť základné typy zváračiek:

 • trafo
 • invertorové
 • pokročilé s technológiami MIG-MAG, TIG či FLUX

Nie sú určené na kovy a predsa sa definujú ako zváračky:

 • polyfúzne – sú určené pre inštalatérov a kúrenárov na prácu s plastovými rúrkami (na oceľ určite nie)

Trafo zváračka

Je to základná zváračka -- jednoduché zariadenie bez akejkoľvek prídavnej elektroniky. Vyžaduje si klasickú zásuvku na 220 V a silnejší 16 ampérový istič. Hmotnosť takejto zváračky sa pohybuje okolo 15-20 kg, takže je vhodná skôr do dielne.

Patrí do kategórie MMA (Manual Metal Arc), takisto ako invertorová, no s tým rozdielom, že zdrojom je striedavé napätie. Novšie modely s usmerňovačom napätia už umožňujú pohodlné zváranie presne ako s invertorom. Staršie modely bez usmerňovača sú však dosť náročné na zručnosť používateľa. Začiatočník s ňou jednoducho akceptovateľný zvar nespraví.

Invertorová

Modernejším typom zariadenia je invertorová zváračka, ktorá sa v súčasnosti považuje za optimálny výber pre domácich majstrov, aj pre úplných amatérov a začiatočníkov, ktorí sa s ňou po krátkom čase naučia narábať. Práve s ňou je možné relatívne ľahké zváranie, má nízku hmotnosť (5-6 kg) a možnosť použiť rôzne druhy elektród. Navyše je cenovo dostupná a býva vybavená rôznymi funkciami, ktoré prácu uľahčujú.

Invertorová zváračka patrí do kategórie MMA a pracuje s jednosmerným napätím.

MMA použitie

 • v stavebníctve, plynárenskom priemysle, ťažko dostupných polohách, hobby/domáce zváranie, údržbárske práce

Výhody

 • menšie rozmery
 • jednoduchá obsluha aj údržba
 • bez potreby tlakových nádob
 • rôzne prídavné materiály

Nevýhody

 • tvorba trosky
 • menšia produktivita
 • viac splodín
 • vyššie náklady na spotrebný materiál

Pokročilé zváračky

Skúsený profesionál čo sa zváraním živí, vyberá z pokročilých typov zváračiek ako sú MIG-MAG, TIG, FLUX. Tieto zváračky nie sú určené bežným domácim používateľom (narozdiel od nášho webu) Za prvé: pre prácu s nimi sa potrebujete zaškoliť, a za druhé: sú ale neporovnateľne drahšie ako základné trafo či invertorové zváračky. V domácom prostredí ich výkon a kvalitu jednoducho nemáte ako doceniť.

MIG-MAG sú vlastne 2 metódy, Zváranie MAG je ináč oblúkový spôsob zvárania v ochrannom aktívnom plyne (CO2, alebo Ar + CO2),a používa sa pri ňom taviaca sa drôtová elektróda. Používa sa na zváranie bežných aj nehrdzavejúcich ocelí. MIG je tiež oblúkový spôsob zvárania, pri ktorom sa používa taviaca sa drôtová elektróda, ale na ochranu zvaru sa využíva inertný plyn, najčastejšie argón.

MIG-MAG použitie

 • v strojárenstve, zámočníckych dielňach, pri údržbárskych prácach

Výhody

 • vysoká produktivita (rýchlosť zvárania, netreba odstraňovať trosku)
 • dobrá kontrola zváracích parametrov

Nevýhody

 • väčšie rozmery
 • nižšia mobilita
 • citlivosť na poveternostné podmienky

TIG aj FLUX sú profi nástroje s vysokou obstarávacou cenou. Samotné zváranie je potom v princípe jednoduché a zvary perfektné. Používa sa pri tom neroztaviteľná elektróda z volfrámu a zvárací materiál sa pridáva ručne. Prípadne sa môžu zvárať len okraje materiálu natavením.

TIG použitie

 • v opravovniach, pri zváraní špeciálnych materiálov, pri ťažko zvariteľných materiáloch

Výhody

 • vyššia kvalita zvaru (presnejšie nastavenie parametrov)
 • zváranie aj veľmi tenkých materiálov

Nevýhody

 • vyššie prevádzkové náklady
 • nižšia produktivita
 • vyššia intenzita UV-žiarenia
 • citlivosť na poveternostné podmienky

CO2 zváračka

Obľúbená a často využívaná ako u skúsených remeselníkov, tak i domácich majstrov. Spadá do kategórie MAG (MIG-MAG) a zvára v ochrannej atmosfére. K prevádzke je potrebný plyn, samotné zváranie potom nie je najnáročnejšie -- nezvára sa elektródami, ale pomocou pridávaného materiálu -- drôtu. Tieto zváračky sú aj niekoľkonásobne drahšie ako predchádzajúce typy, tiež majú pomerne vysokú hmotnosť (20-25 kg). Pri kúpe CO2 zváračky si rozmyslite či vezmete lacnejší model na 230 V zásuvku alebo 400 V. Pri prvej menovanej ale nezabúdajte, že potrebujete dostatočne silný istič. Pri 400 V, o niečo drahšej, táto starosť odpadá.

“COdvojku” využijete najlepšie pri zváraní slabých plechov či jeklov…

Zváračka na plasty

Takáto polyfúzna zváračka sa používa najčastejšie pri inštalatérskej práci, kde sa ňou zvárajú plastové rúrky z bežných materiálov. Je to jednoduché zariadenie, ktorého príkon sa poväčšinou pohybuje v rozmedzí 750-1500 W. Výkonnejšie zariadenia dokážu pracovať v 2 stupňoch výkonu (plný a polovičný) a teplota sa dá väčšinou plynulo nastaviť pre rôzne druhy plastov. Najnovšie modely majú aj teflónovú antiadhéznu úpravu, vďaka ktorej sa na ňu plast neprilepí a práca je tak rýchlejšia a presnejšia (čistejšia). Pri výbere sa zamerajte, okrem príkonu a maximálnej teploty akú môžu dosiahnuť, aj na dodávané nástavce (aby ste mali všetky priemery, s ktorými budete najčastejšie pracovať).

A domáce využitie? Tak napríklad ak doma plánujete rekonštrukciu s výmenou potrubia, tak zváračka plastov bude neoceniteľný pomocník. Cena? Rátajte od 50 € vyššie za hobby/poloprofi model.

Svařování a práce s PPR tvarovkama a trubkama

TIP: pozri obľúbenú polyfúznu zváračku na plasty v našom teste.

Princíp: Pre zváranie sa používajú iba termoplasty, preto v odbornej literatúre nájdete pojem zváranie termoplastov. Na rozdiel od zvárania kovov, pri takomto zváraní nedochádza v tavenine k premene materiálu. Reťazce makromolekúl sa pri ohrievaní nemenia, dochádza iba k ich prepleteniu, pričom po ochladení sa znovu vytvoria väzbové sily. Pre zváranie sa najčastejšie používajú metódy zvárania horúcim telesom alebo horúcim vzduchom. (wikipedia)

Na čo sa pri výbere zváračky zamerať

Ak nemáte o zváraní a zváracej technike dosť odborných vedomostí a nie ste si celkom istí, na čo sa pri kúpe novej zváračky zamerať, tak práve vám prinášame pár rád a odporúčaní, a teda aké kritériá by ste mali zvážiť najviac.

Zváračky

Hneď na úvod si uvedomte, že pre prácu so zváračkou potrebujete vhodné miesto. Či už je to dobre vetraná a bezpečná dielňa s dostatočným osvetlením, alebo aj záhrada či priestor pred domom. Je to podstatné už len preto, že pri zváraní dochádza k uvoľňovaniu škodlivých látok. Následne si zvolíte druh zváračky a až potom môžete porovnávať jednotlivé parametre ako je maximálny zvárací prúd, elektródy, zaťažovateľ, hmotnosť prístroja či iné prídavné funkcie.

Typ

Základná voľba. Od toho sa ďalej odvíjajú ostatné parametre, či nakoniec aj kvalita zvárania. O jednotlivých typoch sme sa už bavili vyššie, pozrime sa na ich najhlavnejšie vlastnosti, podľa ktorých sa zorientujete lepšie.

Trafo

Pri výbere vhodného modelu trafozváračky sa zaujímajte hlavne na prevedenie ventilátora. Zaťažovateľ v 10 minútovom cykle je pri lacnejších modeloch iba 35-40% (t.j. okolo 4 minút), kvalitnejšie majú aj 60%. A tiež rátajte s tepelnou poistkou, ktorá bráni prehriatiu a poškodeniu zváračky -- ak by ste mali pocit, že zvárate krátko a zachce sa vám pokračovať v práci bez chladiacej prestávky.

Invertorové

Sú vybavené pokročilou elektronikou, majú nižšiu hmotnosť, dobre sa s nimi manipuluje. Takže s ňou môžete počítať aj pri častejších presunoch z miesta na miesto. Disponujú viacerými funkciami navyše, ktoré vám umožnia väčší komfort pri práci. A aj preto sú výbornou voľbou pre začiatočníkov.

Technológia/metódy zvárania

Podľa typu zariadenia samozrejme rozlišujeme aj technológiu, respektíve metódu zvárania. Každá je vhodnejšia do iných podmienok, každá má inú najvhodnejšiu kombináciu materiálov.

MMA

MMA, alebo Manual Metal Arc. Jedná sa o najbežnejšiu metódu ručného zvárania pomocou obaľovanej elektródy -- elektrickým oblúkom. Najčastejšie sa s ňou môžete stretnúť v rámci zváracích invertorov (jednosmerné napätie DC*) a je výborná na spájanie oceľových prvkov. Zdrojom pre zváranie však môže byť aj striedavé napätie AC* (trafozváračky). Skoro všetky obaľované elektródy sa pripájajú na ku kladnému pólu (+) zdroja. Zemniaca svorka sa potom pripojí k zápornému (-) pólu zdroja. Len vo výnimočných prípadoch pri použití kyslých elektród sa vykoná prepólovanie.

Vďaka nízkej hmotnosti takejto zváračky sa s ňou ľahko narába, nepotrebujete na prácu plynovú bombu, na to máte elektródu. Zase na druhú stranu, zvar nie je úplne čistý, trosku musíte rýchlo očistiť a výsledok aj tak nie je práve najestetickejší.

*DC je jednosmerné výstupné napätie zváracieho zdroja, AC je striedavé výstupné napätie zváracieho stroja

💡 Princíp

Dotykom elektródy s materiálom dochádza k elektrickému skratu. Ten pri vhodných podmienkach zabezpečí vznik elektrického oblúka. Ten následne umožňuje ďalšie odtavovanie jadra elektródy. Stabilitu horenia oblúka vytvára obal jadra elektródy, ktorý tiež zabezpečuje ochranu zvaru pred pôsobením atmosféry (kyslík, vodík, vlhkosť a podobne). Tiež môže ovplyvniť mechanické a chemické vlastnosti zvaru (pridávaním špeciálnych prvkov do zvarového kúpeľa).

MIG-MAG

MIG-MAG, alebo Metal Inert Gas -- Metal Active Gas. Pod touto komplikovanejšou skratkou sa skrýva metóda zvárania, pri ktorej sa využíva ochranný plyn, ktorý zamedzuje pokrytie zvareného spoja troskou.

Takže je to technológia zvárania v ochrannej atmosfére, vďaka ktorej sa dá pracovať tam, kde potrebujeme čo najčistejší spoj. Tiež je výborná aj pri práci s tenkými plechmi.

Keďže chýba elektróda, musíte použiť plynovú bombu. Práca s takouto zváračkou sa neoplatí v exteriéroch, pretože ochranný plyn dokáže silnejší vietor rozfúkať a vy tak musíte rátať aj s miernym nánosom trosky.

💡 Princíp

Dotykom elektródy s materiálom vznikne elektrický skrat. Ten pri vhodných podmienkach zabezpečí vznik elektrického oblúka, ktorý následne umožňuje ďalšie odtavovanie jadra elektródy. Podmienky pre zabezpečenie stability horenia elektrického oblúka vytvára ochranný plyn, ktorý buď ovplyvňuje (metóda MAG — plyn CO2) alebo neovplyvňuje vlastnosti zvaru (metóda MIG — plyn Ar).

Ochranný plyn tiež zabezpečuje ochranu zvaru pred pôsobením atmosféry a jej plynov. Mechanické a chemické vlastnosti zvaru sú v tomto prípade ovplyvňované materiálovým zložením plnej elektródy, teda zváracím alebo trubičkovým drôtom.

FLUX

Akousi nadstavbou MIG-MAG metódy je takzvaný FLUX, kedy namiesto plynu z bomby je k dispozícii plyn odparený z náplne dutej elektródy. Čiže odpadá potreba zásobníka plynu. Obe tieto metódy môžete podľa potreby kombinovať.

TIG

Asi najpokročilejšou technológiou je TIG, alebo Tungsten Inert Gass, či z nemčiny známa ako WIG (Wolfram Inert Gass). Tá využíva na prácu neroztaviteľné elektródy z volfrámu (wolfrámu), pričom ide o teplo uvoľňované zo zapáleného elektrického oblúka udržiavané medzi spomínanou elektródou a zváraným materiálom.

Sú obalené ochrannou atmosférou (obvykle Argón, Ar 99,5%) prúdiacej z keramickej hubice, ktorá zabraňuje vzniku trosky. Takže TIG zváračkou možno zvárať aj citlivejšie materiály ako hliník, nikel či titán, bez toho aby ste sa museli báť rýchlej oxidácie.

 • TIG DC -- tento druh zvárania je vhodný pre čisté zvary uhlíkovej ocele s rôzne vysokým obsahom zliatin a ocele s obsahom medi, niklu a titánu a ich zliatin, elektróda pripojená na (-) pól je obvykle s 2 % céru (šedý pruh)
 • TIG AC -- je vhodný na zváranie iných kovov ako hliník, mosadz, bronz či ostatné zliatiny, ktoré vytvárajú pri zváraní na tavenine ochranný izolačný oxid, takouto zmenou polarity je možné túto ochranu rozbiť (mechanizmus sa nazýva ionické pieskovanie), napätie na elektróde je potom striedavo kladné a záporné (dá sa regulovať v rozmedzí 20-200 x za sekundu), ide o zeleno označenú elektródu s 99,8 % volfrámu

💡 Princíp

Dotykom elektródy so základným materiálom, prípadne vplyvom veľmi vysokého vysokofrekvenčného napätia vznikne pri vhodných podmienkach elektrický oblúk. Ten je opačne orientovaný ako v prípade MMA a MIG-MAG, takže nespôsobuje odtavovanie elektródy, ale naopak ohrieva základný materiál.

Podmienky pre zabezpečenie stability horenia elektrického oblúka vytvára ochranný plyn, ktorý neovplyvňuje vlastnosti zvaru (plyn Ar). A samozrejme, ochranný plyn zabezpečuje aj ochranu zvaru pred pôsobením atmosféry. Mechanické a chemické vlastnosti zvaru sú v tomto prípade ovplyvňované prídavným materiálom, ktorý sa pridáva do zvarového kúpeľa.

Druh zváraného materiálu

Zváračku vyberajte aj podľa materiálu, s ktorým chcete pracovať. Každý je totiž determinovaný inou citlivosťou a stupňom opracovateľnosti. Dôležitým parametrom je aj hrúbka spracovávaného materiálu, čím je tenší, tým nižší prúd vyžaduje a uplatnia sa aj užšie elektródy (lepšie sa s nimi manipuluje mimochodom). Pre bežné domáce použitie postačuje výkon plus mínus 130 A, materiál do hrúbky 2 mm bez ťažkostí spracuje zváračka so 60 A a 2,5 mm elektródou. Nezabudnite však, že vychladený kov vyžaduje vyšší prúd potrebný na nahriatie. Pre lepší prehľad:

 • na oceľ bežných rozmerov – zváračky typu MMA, MIG-MAG, TIG
 • na hliník a/alebo zliatiny – zváračky s funkciami TIG / AC/DC, LIFT / HF, Balance, Duty Cycle
 • problematická hrúbka ocele s dôrazom na čistotu zvaru – PULSE, PoP, Slope Down, Short Arc, Spray Arc, Bi-Level
 • zváranie viac druhov materiálov jedným zariadením – SYNERGY, PoP, Pulse, 2T-4T, Pulse, AC/DC, Slope Down

Príkon

Zváračka na domáce použitie si pohodlne vystačí s príkonom 2 000 až 5 000 W. Profesionálne modely prekračujú aj hranicu 10 000 W, tomu však zodpovedá aj cena a takéto zváračky sú vhodné skôr pre priemyselné využitie ako pre domácich kutilov. Pri zváračkách totiž nezáleží celkom na tom či má zváračka čo najviac Wattov. Tento ukazovateľ slúži akurát na to, aby ste zistili ako rýchlo dokáže pracovať. Na jej kvalitu však nemá významný vplyv (oproti iným ukazovateľom).

Zvárací prúd a jeho využiteľnosť

Na kvalitu zvaru významne vplýva takzvaný zvárací prúd. To znamená -- koľko ampérov je potrebných k vytvoreniu adekvátneho spoja. Ak plánujete zvárať občas doma, tak by vám mal postačovať model so 100 A. Samozrejme, vždy je lepšie vybrať prístroj aj s rezervou, aby práca naozaj prebiehala bez väčších zádrhelov. Ešte viac však oceníte to, že zvárací prúd sa podľa potreby dá nastaviť. To sa odvíja najmä od hrúbky zváraného materiálu, veľkosti, vzdialenosti klieští s plusom a mínusom, použitej elektródy a jej priemeru.

Na domáce zváranie stačí zvárací prúd 100 A

Na domáce zváranie úplne postačí zvárací prúd 100 A…

Zaťažovateľ

Pozor, nevyberajte zváračku iba podľa maximálneho zváracieho prúdu. Ešte dôležitejší je zaťažovateľ, respektíve výkonová využiteľnosť. Čo to znamená? Keďže sa zvára v 10 minútových cykloch, tak zaťažovateľ nám v percentách ukazuje, koľko minút vlastne môžeme reálne pracovať a koľko musíme zariadenie chladiť.

Zaťažovateľ sa meria podľa normy EU -- EN 60974-1, ktorá prikazuje merať tento parameter pri teplote okolia 40 °C. Ak sa výrobcovia normou neriadi úplne presne, je potrebné zistiť, pri akej teplote zaťažovateľ stanovili.

Tak napríklad 20% pri 140 A, 60% pri 80 A znamená, že prúdom 140 A môžeme celkovo z desiatich minút zvárať len dve ťahom a osem minút chladiť, pri 80 A šesť minút zvárať a štyri chladiť.

Zaťažovateľ sa teda mení v závislosti od zváracieho prúdu -- čím je vyšší, tým kratší čas možno zvárať a naopak.

Táto výkonová využiteľnosť sa nedá obísť, všetky zariadenia sú vybavené poistkou voči prehriatiu, kedy sa po dosiahnutí určitého času automaticky vypnú.

Elektródy

Elektródy sa od seba líšia v spôsobe uchytenia na póly a v zmesi, z ktorej sú vyrobené. Sú v tiež v rôznych priemeroch (od 1,6-4 mm), úplne bežne sa využívajú elektródy s priemerom 2 až 2,5 mm. Základnými typmi elektród sú:

 • rutilová elektróda
 • bázická
 • kyslá

Invertorové zváračky dokážu pracovať so všetkými, trafozváračka bez usmerňovača len s rutilovou.

Veľkosť a hmotnosť zváračky

Rozmery a hmotnosť zariadenia síce nemajú na funkčnosť a kvalitu zvárania žiaden vplyv, ale… Je rozdiel, či plánujete zváračku umiestniť stabilne vo svojej dielni, alebo sa s ňou mienite presúvať podľa potreby. Vtedy určite oceníte čo najnižšiu rozumnú hmotnosť. V takomto prevedení sú najmä invertorové a polyfúzne zváračky. Väčšie stacionárne zariadenia sú oveľa ťažšie (v priemere 20 kg, ale aj 100 kg a viac), pričom presun prebieha pomocou koliesok, ktorými poväčšinou disponujú.

Ergonómia

V podstate parameter, na ktorý beriete ohľad najmä pri menších invertorových zváračkách. Všímajte si ako je riešená kabeláž prístroja (či vám nebude prekážať pri práci), ako sú riešené ovládacie prvky -- tie musia byť dostatočne robustné a ľahko ovládateľné aj rukou v rukaviciach.

Dodatočné funkcie

Ak by sme mali podrobne popísať všetky funkcie a doplnky, ktoré dnes výrobcovia k svojim modelom pridávajú, tak by sme sa na koniec nášho sprievodcu “svetom zváračiek” len tak rýchlo nedostali. Preto si ich predstavíme iba v skratke (pri MMA technológii možno trošku obšírnejšie).

MMA technológia

 • Arc Force – ide o automatickú priebežnú reguláciu zváracieho prúdu pre zaistenie rovnomerného zvaru, na výstupe invertora je meranie zváracieho prúdu. Pokiaľ zvárač neudrží elektródu pri práci v konštantnej vzdialenosti od zvarenca, obvod Arc Force pridáva a uberá prúd podľa parametrov oblúka, a tým sa vytvára rovnomerný zvar.
 • Anti Stick – zamedzenie prilepenia elektródy k materiálu, obvod, ktorý pri zapaľovaní oblúka rozpozná, že by došlo k prilepeniu elektródy a ihneď obmedzí zvárací prúd, a tým zabráni prilepeniu elektródy
 • Hot Start – ľahšie zapálenie oblúka pri štarte, obvod, ktorý pri zapaľovaní oblúka nastaví parametre výstupu invertora tak, aby umožnil ľahké zapálenie oblúka.

TIG technológia

 • HF – obmedzenie zvýšeného opotrebenia elektródy a možnosť začať prácu vo všetkých polohách
 • Lift – možnosť zapálenia elektrického oblúka oddialením volfrámovej elektródy, minimalizácia opotrebenia elektródy

MIG-MAG technológia

 • Short ARC (krátky oblúk) – ide o menší prenos tepla do zváraných materiálov – vhodné pre citlivé materiály ako hliník, nerez, uhlíková oceľ…
 • Spray ARC (rozstrekovaný oblúk) – tavenie drôtu pri vyššom prúde a napätí, hrot drôtu neprejde do styku s tavným kúpeľom (vhodné pre citlivý materiál)
 • Pulse ARC (pulzný oblúk)- zvýšenie rýchlosti tavenia a obmedzenie vystreknutia materiálu, obmedzenie ohrevu zváraného materiálu

Všeobecné

 • Slope Down – postupný pokles nastaveného prúdu
 • Post Gas – nastaviteľná doba dofuku inertného plynu pri dokončení zvárania pre obmedzenie trosky (strusky)
 • Burn Back – nastaviteľná doba dohorenia zváracieho drôtu od vypnutia spínača horáku pre takzvané vyplnenie kráteru zvaru
 • SYNERGY (súčinnosť) – možnosť súbežne využívať niekoľko funkcií prístroja naraz
 • režim 2T/4T – dvojtakt, kedy stlačením tlačidla sa prístroj uvedie do chodu a pustením zastaví, pri štvortakte zostáva po pustení tlačidla zariadenie v chode, je nutné opäť stlačiť a uvoľniť tlačidlo
 • Bio-Level – možnosť prepínať hodnotu zváracieho prúdu v dvoch úrovniach
 • Pilot ARC – riadené zapálenie oblúka

Doplnky v cene

 • mikrospínač v rukoväti – bezpečnostný prvok, ktorý po odložení zváračky stroj prepne do “standby” režimu, prípadne ho úplne vypne
 • displej – z neho možno vyčítať dôležité informácie o zváraní, najčastejšie je to čas práce a zvárací program

Príslušenstvo nad rámec ceny zváračky

 • prídavný chladič – v priestoroch, kde hrozí prehriatie prístroja, je možné pripojiť prídavný chladič, ten býva kompatibilný s viacerými druhmi zváračiek, takže ho v dielni môžete používať podľa potreby, funguje na princípe chladiacej kvapaliny, ktorá dokáže znížiť teplotu o 10 až 18 °C (záleží na výkone zváračky), nevýhodou je relatívne vyššia cena (400 € a viac)
 • predlžovacie káble ku zváračke – tie musia spĺňať prísne podmienky: kábel samotný musí mať priemer najmenej 2,5 mm, dĺžka nesmie presiahnuť 50 metrov (inak by nemusela zváračka fungovať správne), nezabudnite tiež, že dlhší predlžovací kábel nesmie byť v žiadnom prípade navinutý na bubne
 • zváracie káble – prenášajú výkon zváračky na miesto zvárania, priemer jadra kábla (medený drôt) by mal byť adekvátny k používanému prúdu, pri domácom používaní by vám mali stačiť káble s priemerom jadra približne 50 mm2 – zvládnu prúd až 225 A a môžu byť dlhé až 23 metrov, samozrejme platí, že s rastúcim prúdom budete potrebovať aj silnejší kábel

Doplnky -- bezpečnosť pri práci

Na bezpečnosť pri práci so zváračkou treba dbať dvojnásobne. Je nevyhnutné, aby ste si pri zváraní adekvátne chránili oči (inak môžu zostať nenávratne poškodené) a to zváracou kuklou (buď ide o klasickú s čiernym sklom, alebo komfortnejšiu so sklom samozatmavovacím, ktoré reaguje na intenzitu prichádzajúceho svetla). Nezabudnite na vysoké, teplu odolné, zváračské rukavice, vhodný celotelový odev (overal), prípadne aj zváračskú zásteru a pevnú obuv s protišmykovou podrážkou.

Náklady na spotrebný materiál

Určite sa pri výbere vašej zváračky zamyslite aj nad nákladmi, ktoré budete musieť vynaložiť na nevyhnutný spotrebný materiál. Ak chcete zariadenie využívať častejšie, tak sa rozdiely v cene môžu prejaviť celkom významne. Pri MIG-MAG, TIG technológii rátajte so zaobstarávaním plynu, svoje spraví aj cena drôtov, elektród, trysiek a ďalšieho príslušenstva.

Cena

Zváračky na trhu predstavujú široký diapazón produktov. Sú dostupné modely určené do domácich dielní -- hobby zváračky či poloprofesionálne zariadenia, ale aj veľké profi stroje. Je len samozrejmé, že cena zváračiek sa od ich určenia významne odvíja. V princípe by sa dali zaradiť do 3 cenových kategórií:

Cena do 800 €

Najčastejšie ide o invertorové zváračky pre domáce použitie. Očakávajte výkon v rozmedzí 2 000 až 5 000 W. Prúd neprekračuje hranicu 220 A (na doma úplne postačuje). Zaťažovateľ pri maximálnom prúde sa potom pohybuje okolo 40% (čiže viac času potrebujú na chladenie). V podstate si pri nich môžete vyberať so všetkých technológií: MMA, MIG-MAG, TIG…

Cena od 800 € do 1600 €

Poloprofesionálne zváračky, ktoré sa dajú použiť doma ale aj v menších prevádzkach. Maximálny zvárací prúd už dosahuje hranicu 400 A (aj na spájanie veľmi pevných materiálov), výkon môže dosiahnuť aj 8 000 W a zaťažovateľ pri maximálnom prúde má hodnotu 50 a viac % (menej času na chladenie, viac práce). Z technológií sa pripravte na MIG-MAG, či TIG. Zváračky MMA v tejto cenovej kategórii skôr nehľadajte.

Cena od 1600 €

Vyššia cena v drvivej väčšine prípadov znamená, že zariadenie je určené do rúk profesionálom, ktorí absolvovali potrebný zváračský kurz. Maximálny prúd dosahuje aj 700 A, zaťažovateľ má 50 % a viac. Najčastejšou technológiou je MIG-MAG.

Značka

Medzi najznámejších výrobcov zváračiek so spoľahlivými a kvalitnými produktmi na našom trhu patria najmä tradiční českí výrobcovia Omicron, Kühtreiber, Tuson, Proteco…, ďalej Telwin, Fronius, Kemppi, Esab, Oerlikon, Tech Solution, prípadne ďalší výrobcovia ako Güde či Einhell.

Omicron logo

Nezabudnite! Renomované značky poskytujú aj kvalitný trojstupňový servis, ktorý vedľa kvalifikovanej pomoci s výberom vhodného stroja zahŕňa tiež poradenské služby a záručný i dlhoročný pozáručný servis.

Hobby zváračku dnes kúpite aj v supermarkete. Tak napríklad obchod Lidl má v ponuke vlastnú značku Parkside* (je to privátna značka Lidlu zameraná na pracovné náradie).

Zváračka na predaj býva aj na rôznych inzertných portáloch na internete, napríklad bazoš či bazár.sk. Ide buď o ponuky priamo od eshopu, alebo sa tam dajú zohnať aj “jazdené”, najlacnejšie, zváračky. Je však otázne v akom technickom stave sa nachádzajú a samozrejme nečakajte ani žiadnu záruku, že vám vaša investícia vôbec vráti.

*Invertorový zvárací prístroj PISG 80 A2 Parkside Lidl

 • pracovný prúd: 10 – 80 A
 • pre elektródy: Ø 1,6 – 2,5 mm
 • vrátane zváračského štítu, drôtenej kefy, nosného popruhu
 • hmotnosť: 3,2 kg
 • rozmery: cca 25 x 11 x 18 cm
 • orientačná cena: 99,99 €

TIPY a rady na záver

Akú elektródu kúpiť?

Zváračka je doma a vy neviete aké elektródy k nej potrebujete? Ak ide o špeciálne elektródy s obalom presne daným podľa typu, tak nie je čo riešiť. Pri elektródach na zváranie ocele však už na výber máte.

Ak máte doma klasickú trafozváračku, čiže transformátor bez usmerňovača, ktorý je zdrojom striedavého prúdu -- vyberáte rutilovú alebo kyslú elektródu.

Trafo s usmerňovačom, tyristorový usmerňovač alebo invertor ako zdroje jednosmerného prúdu môžu využiť akýkoľvek typ elektródy (teda aj bázickú).

Potom je potrebné aby ste si dali pozor na doporučenú polaritu (elektróda na (-) alebo (+) póle). Údaj nájdete napísaný priamo na balení elektród a v katalógu výrobcu. Väčšinou “rutilky” a kyslé elektródy idú na mínus a bázické na plus pól.

Rutilová vs. bázická elektróda

Okrem základných pravidiel -- rutilová elektróda na trafo, na invertor ktorákoľvek, ešte platí, že ak budete zvárať IBA vo vodorovnej polohe, tak vám pohodlne postačia rutilové, pretože sa dobre zapaľujú a tečú. Ak však plánujete zvárať vo zvislej polohe, potrebujete k tomu bázické elektródy, prípadne elektródy s dvojitým obalom. Bázické sa síce horšie zapaľujú, no netečú a práve preto sú vhodné na zvislé zváranie

Typy elektród

Povedali sme si akú elektródu kedy použiť najlepšie, chýba nám však ešte všeobecná informácia o elektródach samotných, ktorých je na trhu dostupných veľmi veľa druhov a s rôznymi obalmi. Predstavíme si najčastejšie používané.

Rutilový obal elektródy

Umožňuje ľahké zapálenie oblúka a to len s minimálnym rozstrekom zvarového kovu, pričom troska sa odstraňuje veľmi ľahko. Elektróda s týmto obalom je vhodná na zváranie tenkých plechov. Obal je tiež odolný voči vlhkosti.

Kyslý obal

Elektróda s týmto obalom oblúk zapaľuje ľahšie ako bázická, no horšie ako rutilová. V minulosti najznámejší typ obalu, dnes sa používa len minimálne.

Bázický obal

Takéto elektródy sú určené pre náročnejšie zvary ako napríklad pri výrobe tlakových nádob. Ťažšie sa zapaľujú, horšie sa odstraňuje troska a sú citlivejšie na vlhkosť. Zároveň však majú nízky obsah vodíka, dobrú odolnosť voči praskaniu, dokážu zvárať hrubšie materiály s vyššou rýchlosťou. Tento typ je potrebné presušovať a správne skladovať podľa pokynov výrobcu.

Rutil-bázický

Elektróda kombinuje vlastnosti rutilových elektród s vysokou kvalitou zvarového kovu danú bázickými elektródami. Poskytuje najlepšie operatívne vlastnosti pri zváraní kútových zvarov (vo zvislej aj vo vodorovnej polohe).

Celulózový obal

Chráni zvarový kúpeľ pred prístupom vzduchu, výhodou je hlboký závar. Takáto elektróda je vhodná pre všetky polohy zvárania -- hlavne však zhora dole vďaka hustému zvarovému kovu. Nie všetky typy zváračiek s ňou dokážu pracovať, zvaroteľnosť všeobecne je obtiažnejšia a rátajte aj s vysokou dymivosťou a tvorbou plynov (existuje aj v kombinácii rutil-celulóza).

Elektródy na zváranie

Obal na elektróde pre ručné oblúkové zváranie plní viac funkcií, patrí medzi ne hlavne:

 • ochrana tekutého kovu pred prístupom vzduchu – tavením obalu vzniká plyn, ktorý zamedzuje oxidácii zvarového kúpeľa
 • stabilizácia horenia oblúka – oblúk je pokojnejší a ľahšie zapaľuje
 • tvorí trosku, ktorá formuje zvarový kov a spomaľuje jeho chladnutie
 • čistí a dolegováva zvarový kov
 • zvyšuje produktivitu a rýchlosť zvárania (to sa týka iba obalov s pridaným kovovým práškom)

💡 TIP: čítaj viac o obalených elektródach

Aký zvárací prúd a zaťažovateľ potrebujem ak mám elektródu o priemere…?

Ako sme si už spomínali -- zvárací prúd a zaťažovateľ sú kritériá, ktoré musíte pri výbere zváračky zohľadňovať najviac. Berte do úvahy priemer elektródy, ktorú mienite najčastejšie používať a vynásobte ho číslom 40. Dostanete tak približnú hodnotu zváracieho prúdu, ktorý budete potrebovať so zaťažovateľom min. 60%.

Príklad: pre elektródu s priemerom 2,5 mm je to 2,5 x 40 =100 A pri zaťažovateľovi minimálne 60%. Vyšší zaťažovateľ neškodí, skôr naopak, pri nižších hodnotách sa zváračka bude častejšie prehrievať a vypínať!

Ø elektródy a zvárací prúd v A (ampéroch)

1,6 mm -- 30-55 (R-rutilové), 50-75 (B-bazické), 20-45 (C-celulózové)
2,0 mm -- 40-70 (R), 60-100 (B), 30-60 (C)
2,5 mm -- 50-100 (R), 70-120 (B), 40-80 (C)
3,25 mm -- 80-130 (R), 110-150 (B), 70-120 (C)
4 mm -- 120-170 (R), 140-200 (B), 100-150 (C)
5 mm -- 150-250 (R), 190-260 (B), 140-230 (C)

Ako sa starať o “domácu” zváračku?

Zváračka samozrejme potrebuje ako každá elektronika pravidelnú údržbu. Aspoň raz za tri mesiace ju rozoberte a vyčistite od prachu a kovových trosiek, ktoré sa počas používania dostanú až pod plášť zariadenia. Samozrejme ak zvárate denne, tak údržbu vykonávajte aj každý mesiac. Raz za rok dotiahnite všetky spoje a skontrolujte jej celkovú celistvosť. Nezabudnite ju skladovať a pracovať s ňou v suchom a čistom prostredí.

Postup pri zváraní

Najprv si podľa priemeru elektródy nastavte na zváračke vhodný prúd -- býva odporúčaný výrobcom zváracích elektród na ich obale. Elektróda sa upne v držiaku, ktorý je so zváracím zariadením spojený káblom. Ďalším káblom so zvierkou sa zariadenie spojí so zváraným materiálom.

Na začiatku práce sa najprv elektródou zľahka dotknete zváranej súčiastky a ihneď ju oddialite tak, aby vznikol elektrický oblúk, ktorým sa vzápätí začne taviť ako základný materiál, tak aj aj elektróda. Potom udržiavate vhodnú dĺžku oblúka a vediete elektródu podľa zvoleného spôsobu zvárania. Pri správnom vedení elektródy troska z roztaveného obalu vypláva na povrch a usádza sa na zvarovej húsenici, takže kov pomaly chladne. Pozor, pri chybnom vedení sa zataví. Vychladnutá troska sa musí dať ľahko odstrániť oklepaním kladivkom. Pred popálením sa chránite koženými rukavicami a zásterou. Svoj zrak zváracím štítom/kuklou.

Ručné oblúkové zváranie obalenou elektródou - inštruktáž

Pár tipov na vychytávky pri zváraní

Vychytávky na sváření

Elektrocentrála a zváračka? Ako vybrať správne

Nezriedka sa stane, že potrebujete zvárať mimo dostupných elektrických sietí. V tom prípade môžete použiť vhodnú elektrocentrálu. Najpohodlnejšie sa vám bude pracovať asi so zváracím invertorom z dôvodu jeho kompaktných rozmerov a nízkej hmotnosti. Akú elektrocentrálu teda potrebujete na napájanie zváracieho invertora? Jednofázový zvárací invertor potrebuje jednofázovú elektrocentrálu s minimálnym výkonom 5 kVA. V takom prípade nemáte problém zvárať elektródami do priemeru 2,5 mm a prúdom približne do 120 A.

Dôležité je, aby ste elektrocentrálu s invertorom nenapájali pomocou predlžovacích káblov (ak, tak iba kvalitnými s priemerom vodiča 2-2,5 mm a nenavinuté na bubne). Inak dochádza k problémom pri zapaľovaní zváracieho oblúka a taktiež môže dôjsť k poškodeniu oboch zariadení. Niekedy sa pri starších modeloch invertorov stáva, že ich ochranná elektronika nedovolí prevádzkovanie na malej elektrocentrále (nedá sa zapáliť zvárací oblúk napríklad). V takom prípade obvykle pomôže napojenie na výkonnejšiu jednofázovú centrálu s výkonom aspoň 7 kVA.

Alebo si rovno zaobstarajte elektrocentrálu vybavenú zváracím agregátom.

Do testu sme vybrali Zváračky len z overených eshopov

Ohodnoťte náš test:

Zváračky v našom katalógu

Autor článku
Redakcia DoDomácnosti.sk

Tento článok pre vás pripravili redaktori magazínu DoDomácnosti.sk. Hľadáme to, čo vás zaujíma. Testujeme, porovnávame, recenzujeme všetko, čo patrí do domu, bytu, záhrady, či dielne. Kontakty na nás nájdete v sekcii O webe.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.