30+ inšpirácií na krásne tradičné, netradičné aj moderné adventné vence 2021

Veronika Štrbová Téma 21. októbra 2020 0

Pomocou adventného venca netrpezlivo odrátavame čas do príchodu Vianoc. Toto obdobie sa nazýva advent. Počas neho nám doma stôl zdobí veniec so štyrmi sviečkami, ktoré symbolizujú jednotlivé adventné nedele, pričom prvú adventnú nedeľu sa zapaľuje jedna sviečka, druhú adventnú nedeľu dve sviečky, tretiu adventnú nedeľu tri a až vo štvrtú adventnú nedeľu horia všetky štyri sviečky. V dnešnej dobe má však adventný veniec mnoho podôb. V prípade, že by ste potrebovali inšpiráciu pri výrobe vlastného venca, ste na správnom mieste. Pozrite sa, ako môže vyzerať tradičný veniec, moderný či úplne netradičný, na stôl či na dvere. Možností je skutočne veľa.

Pevný základ je dôležitý

Adventný veniec musí mať pevný základ, aby vám dlho vydržal a taktiež na sebe udržal aj všetky ozdoby. Tento základ venca môže byť kovový kruh alebo slamený korpus. Ak plánujete vyrobiť niečo ľahšie, postačí vám aj polystyrénový kruh, ktorý budete postupne ozdobovať podľa predstáv. O adventný veniec sa nie je potrebné ani nijako špeciálne starať. Jediné, čo by ste mali dodržať, je neumiestňovať ho v blízkosti radiátorov, resp. vykurovacích telies a na priame slnko. Ak použijete živú čečinu, môžete ju občas pokropiť vodou pomocou rozprašovača. Jej uschnutiu nakoniec aj tak nezabránite, preto sa pokúste použiť tie druhy, ktoré po uschnutí neopadávajú, aby ste nemali doma veľa neporiadku.

 

Tvar venca

Už od nepamäti mal vždy adventný veniec tvar kruhu, ktorý nemá začiatok ani koniec a symbolizuje večný život a nesmrteľnosť duše. Šišky, oriešky alebo semienka, ktoré zdobia veniec sú symbolom života a vzkriesenia. Štyri sviečky na venci majú byť zase vždy uložené do tvaru štvorca. Štvorec symbolizuje 4 ročné obdobia a 4 svetové strany. Adventný veniec však v dnešnej dobe nachádza aj ďalšie podoby a tvary. Napríklad tvar štvorca, hviezdy alebo je jednoducho len rovný a sviečky sú uložené vedľa seba v jednej línii.

 

Z čoho môže byť adventný veniec vyrobený

Tradícia adventného venca trvá už dlhé roky a najtradičnejší adventný veniec býva vyrobený z prírodných materiálov, ako sú šišky, oriešky, vetvičky atď. Avšak, ako ste si určite už všimli aj vy, adventný veniec tiež kráča s dobou a každý rok môžeme vidieť stále nové a moderné vence, ich pestré farby, materiály či dokonca tvary. My vám v tomto článku ukážeme mnoho inšpirácií na tradičné, ale aj netradičné adventné vence vyrobené z rôznych materiálov.

Tradičný adventný veniec by mal byť vyrobený z vetvičiek ihličnatých stromov alebo cezmíny, a to preto, že predstavujú život. Ak je veniec zo slamy či prútia, mal by odháňať zlých duchov a domu dopriať požehnanie.

 

➡️ Tradičné adventné vence

Najideálnejší základ na tvorbu vianočného či adventného tradičného venčeka je určite jedľová čečina. Na dozdobenie venčeka je vhodný napríklad eukalyptus, cezmína, šípky, rôzne vetvičky zo stromov či kríkov, ktoré si môžete nazbierať v okolitej prírode. Spomínané vetvičky si môžete aj ľubovoľne nafarbiť a zladiť tak s ďalšími ozdobami. Na tento základ s čečinou sa hodia ako ozdoby celá škorica, badián, oriešky (najlepšie lieskovce), sušené kolieska pomarančov, šišky, drevené a sklenené ozdoby či dokonca medovníky. Takýto tradičný adventný veniec nielen, že bude pekne vyzerať, ale vám aj rozvonia domácnosť a dodá jedinečnú vianočnú atmosféru.

⭐ Vence z čečiny:

 

⭐ Vence z orieškov a šišiek:

 

➡️ Moderné adventné vence

Moderné adventné vence pozostávajú prevažne z umelých, resp. plastových materiálov, ktoré majú dlhú životnosť. Pri týchto vencoch je výhodou, že nemusíte kupovať každý rok nový, stačí vymeniť len sviečky. Nevýhodou oproti tradičným adventným vecnom je tá, že vám nerozvoňajú domov, avšak nahradiť to môžete inou živou čečinou v miestnosti. Na moderné vence sa zvyknú používať materiály, akými sú rôzne farebné vianočné guľôčky, minidarčeky, postavičky, stromčeky, rolničky, malé umelé kvietky, stužky, medovníčky, rôzne vianočné ozdoby vhodné aj na stromček a samozrejme, aj tradičné prírodné materiály, ktoré majú dlhú životnosť, ako je škorica, badián, šišky či oriešky.

 

⭐ Inšpirácie na moderné adventné vence:

 

⭐ Inšpirácie moderných vencov od Lucky Jakubičkovej (prezentácia obrázkov):

 

💡 Tip:  Zaujímavý rozhovor s touto šikovnou floristkou si môžete prečítať tu.

 

➡️ Netradičné adventné vence

Čím ďalej, tým viac adventných vencov je možné vidieť v skutku netradičných. Či už ich tvarom, farbou, ozdobami alebo usporiadaním sviečok. Niekto má rád klasiku, niekto moderné a zaujímavé tvary. Tieto vence môžu byť vyrobené napríklad z pierok, medovníkov, sviečky s ozdobami môžu byť uložené na podnosoch z rôznych materiálov alebo dokonca v miske. Veľmi zaujímavý je aj veniec vyrobený z kávových zŕn. Ako sa vraví, sto ľudí, sto chutí. Pozrite sa, ako môžu vyzerať netradičné adventné vence a ak máte radi výzvy, inšpirujte sa.

⭐ Zaujímavé inšpirácie na netradičné adventné vence:

 

Adventné vence podľa farby

Hlavnou farbou adventu je podľa tradícií fialová. Táto farba je symbolom pokory a dôstojnosti. Všetky stuhy a sviečky, s výnimkou jednej, by mali byť fialové. Tá jedna by mala byť ružová, ktorá symbolizuje priateľstvo. V Európe sa postupne začali užívať aj vence s bielymi sviečkami, pretože biela farba je tradične braná ako slávnostná. U protestantských cirkví sa používajú aj štyri červené sviece. Táto farebná kombinácia sa rozšírila aj k nám a veniec s červenými sviečkami je veľmi obvyklý, poslednou dobou možno najčastejší. V dnešnej dobe sú však už možnosti nekonečné a je len na vás, či sa budete riadiť tradíciami, pre akú farbu sa rozhodnete a ako zladíte celú svoju vianočnú výzdobu.

⭐ Červené adventné vence:

 

Zlaté adventné vence:

 

⭐ Fialové adventné vence:

 

⭐ Strieborné adventné vence:

 

⭐ Farebné adventné vence:

 

💡 TIP: Ak si neviete dať pri výrobe svojho adventného venca rady, prečítajte si náš článok Ako si svojpomocne vyrobiť adventný veniec. Dozviete sa v ňom celý postup, ako na to.

 

Vence na dvere

Niekedy sa zvykli adventné vence vešať aj na dvere. Samozrejme, že už bez sviečok, tie by ste si asi len ťažko vedeli predstaviť v takejto polohe zapálené, však? Takáto vianočná dekorácia je ale stále veľmi obľúbená. A z toho dôvodu vám prinášame aj inšpirácie na niekoľko krásnych adventných vencov na dvere.

 

 ⭐Prírodné vence na dvere:

 

⭐ Klasické vianočné vence na dvere:

 

Tavné pištole pre dokonalé uchytenie ozdôb

Pri výrobe adventného venca bude vaším najlepším pomocníkom tavná lepiaca pištoľ. Je to nenahraditeľná pomôcka, ktorá vám zaručí dokonalé pripevnenie všetkých ozdôb na váš adventný veniec. Keďže je počas práce pištoľ horúca, pracujte s ňou opatrne. Prilepíte ňou šišky, stužky, guľôčky, škoricu a všetky ostatné ozdoby, ktoré si len viete predstaviť. A ak vám takáto tavná pištoľ v domácej výbave chýba, poradíme vám s výberom tej správnej v našom článku, ktorý si aj s testom môžete pozrieť nižšie.

 

 

Zdroje foto:

  • www.shutterstock.com
  • www.pinterest.com

Ako sa vám páčil článok?
Autor článku
Veronika Štrbová

Rada píšem články, ktoré sú zaujímavé a majú pridanú hodnotu. Praktické rady do domácnosti, návody či nápady, ktoré využijú mnohí z vás v každodennom živote. Pravidelne testujem rozličné užitočné produkty. Verím, že aj moje články vám pomôžu nájsť odpoveď na rôzne, doteraz nevyriešené otázky.

Komentáre
Zatiaľ sa tu nenachádza žiadny komentár.
Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.